Toelnling leerlingen I .E.S.O.-Busdiensten Bestrijding van de Coloradokever Kermisl<ral)l)els voering Fanlare D. E. K. 4e Schoolvernieuwingclag Het licht iu tie nacht Vergadering I excise Middenstandsvereniging De Molofkozakken Anjer day lENSDAG 26 JUNI 1946. 59e JAARGANG No. 5G24. EXELSCHE COURANT de openbare school voor U.L.O. te Den Burg. rgemeester en Wethouders brengen penbare kennis, dat nieuwe leerlin- kunnen worden toegelaten tot de bare lagere school voor uitgebreid onderwijs te Den Burg aanmelding kan geschieden bij het ,kken hoofd der lagere school of bij noofd der u.l.o. school (den .heer H. ihuis, Kogerstraat 19, Den Burg), 6 Juli a.s. candidaten moeten ten minste 6 en der lagere school hebben door- xel, 24 Juni 1946. Jurgem. en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, REHOHST. W. N. KELDER, Loco-Secr. GELEVERDE GELDIGE LIJSTEN VAN CANDIDATEN VOOR RAADSVERKIEZING. voorzitter van het hoofdstembureau de verkiezing van de leden van de der gemeente Texel maakt bekend, laar aanleiding van de beslissing het hoofdstembureau over de geldig- der op 11 Juni 1946 ingediende can- enlijsten en over de handhaving der Dp voorkomende candidaten binnen astgestelde termijn, volgens bericht gedeputeerde staten geen beroep is >teld. Donderdag, 27 Juni a.s. des namid- 4 uur, zal het hoofdstembureau in ^Gemeentehuis een voor de kiezers inkelijke zitting houden, ten einde de ge lijsten voor die verkiezing te meren nnen twee dagen na heden kunnen Df meer der zitting hebbende leden et hoofdstembureau een schriftelijke, j hen ondertekende verklaring ïnle- n, waarbij zij een lijst voor een keurnummer aanbevelen. Ieder lid slechts één zodanige verklaring on- ïkenen. Heeft hij meer dan één ver- ng ondertekend, dan is zijn onder ling onder alle verklaringen ongel- ixel, 24 Juni 1946 De voorzitter voornoemd. REHORST. E.S.O. heeft twee nieuwe chassis cht. waarvan er een in Alkmaar van carosserie wordt voorzien. Het an- is tot nood-autobus omgetoverd. de eerstgenoemde autö gereed is, de tweede naar Alkmaar, om gereed orden gemaakt. zal TESO binnen afzienbare tijd weer 'n serie pracht wagens beschikken, mee zij de passagiers zeker aan zich licht. :t is ons gebleken, dat op de Groene- ■jls herhaalde malen door vreemde- N n wordt geïnformeerd, wanneer of ossen vertrekken Zou het ook moge- J zijn, dat TESO daar een bescheiden aanbrengt, waarop de vertrektijden leid staan? o belangstelling ontbrak het Maan- lorgen niet, toen om 12 uur de ker- geopend werd. De schooljeugd had een kwartier vroeger vrijaf gekre- om dit, voor velen onbekende eve- [ent. mee te maken. De zweef- en imolen werden bestormd en weldra de en draaide alles, dat het een was Orgels en luidsprekers tracht- elkaar in geluid te overtreffen en daar bovonuit klonken de^ knallen het hoofd van Vroeger was het naar wie men nu op 't oog heeft, mag raden. Een man met een heel klein etje misschien. De schommelschuit- waaiden vrolijk op en neer en op de imytrap beleefde menigeen angstige lenten. De Lachstudio kon men beter ïtudio noemen, want wat werd er rd, natuurlijk door de dames in izaak. Wie stalen zenuwen heeft, zijn geluk beproeven in de hengel en wie zijn hart op wil halen om de eens ondersteboven te gooien, kan e Vismarkt terecht, waar ook de vol- gen van Nimrod hun kunsten kun- vertonen in de schiettent. Een wan- ig door het verlichte Park, voert ons de autoracebaan, waar de liefheb van motorsport zich geheel kunnen ven, zonder zich om de verkeersre- te Loeven bekommeren. In het lentheater vraagt men zich af, hoe mogelijk ft; dat men die gehate - ïgers zulke kunsten kan laten ver- 1. Dit is werkelijk interessant. Voor grote vloo betaalt de directie van vlooientheater 25 ct. Zet 'm op, jon- i! In dc café's is het een gezellige :te, waar talloze voeten over de glad- ansvloeren schuifelen, rmis 1946 is begonnen! IN HOORN. Vrijdagavond gaf D.E.K. concert op het pleintje, dat door veel iek werd bijgewoond. De stemming -r goed in en vrolijk klonk de mu- over het dorp. Jammer was het, dat eugd zich niet netjes wist te gedra- wat zeer hinderlijk was voor het s en de toehoorders. •ortaan een beetje meer waardering, elui! TEXELSE MARKT. n Burg. 24 Juni 1946. Aangevoerd: lammeren f 1725. 4 koeien f 400 12 biggen f 3550. 9 varkens, vier m, 10 n. kalveren (levering). vc It Blijkbaar beseft men nog met voldoen de, hoe nodig het is, dat we ernst maken met de bestrijding van de coloradokever. Waarschijnlijk zal men eerst de gevolgen op eigen bedrijf moeten ervaren voordat men actief aan de bestrijding gaat deel nemen. Intussen is de bestrijding verplicht en het niet uitvoeren daarvan heeft tot ge volg, dat nalatigen worden beboet en dat de bestrijding zal worden uitgevoerd door een officiële instantie op kosten van den boer. a De onderstaande personen zullen de bestrijding uitvoeren in het achter hun naam vermelde rayon. Wendt u dus nu zo spoedig mogelijk tot de voor uw rayon aangewezen persoon: P. Koopman, P.H. Polder Rayon P. H. Polder en omgeving Den Hoorn tot de Oude Kamp en Nieuwe Hemmerweg. C. Keijser Dzn., Ruitersplaats Omge ving Den Burg, de Westen, de Veen, De Koog en Zuidelijk Walenburg. P. M. Mant je, hoeve Rembrandt. Het gedeelte begrensd door weg Oudeschild- De Waal - Zaandammerdijk - Ora et La- bora - Oost. P. Dros Bzn Eierland. Rayon: polder het Noorden en het ged. van Eierland, dat wordt begrensd door Schoolweg-Zuid- Eierland, Postweg, Wageningse weg, Oor- sprongweg. L. Blom, Vuurtorenweg. Geheel Eier land ten westen van Postweg. H. v.d.Beek, ,Labora". Omgeving De Cocksdorp en noordelijk Eierland. 15 JUNI 1946. Ditmaal sprak de heer De Vries over ,,De rnan vóór de klas en de man in de klas." De eerste is te vergelijken met een vorst als Lodewijk XIV: Alles vóór het volk, niets dóór het volk! Hier: Alles vóór de klas maar niets dóó de klas. De leerkracht draagt alle verantwoordelijk heid. Dit kan leiden tot een veldheers houding, erger,tot dictatuur. Wanneer de ze dan bovendien nog enkel op uiterlijke macht berust en niet op innerlijk gezag, dan kan dit èn voor den onderwijzer én voor de leerlingen noodlottig worden. De man i n de klas gaat temidden van de kinderen, wordt hun oudere kame raad. Hij is hun meerdere in geestelijke en verstandelijke ontwikkeling. Daarom heeft hij gezag, dat de kinderen van nature respecteren. Het handhaven van de orde komt niet in de eerste plaats. Omdat hij ook de kinderen opvoedt tot verantwoordelijkheid, voelen zij zich me de voor de orde verantwoordelijk. Maar daarvoor niet alleen, óók voor hun eigen werk, individueel of in groepsverband. Hier is het niet: Ieder voor zich! Maar: helpt elkaar. Zelfs helpt den meester Hij heeft de leiding, maar moet niet alles alleen doen Spreker tracht door voorbeelden zijn betoog te verduidelijken. Als hij uiteen heeft gezet wat hij met macht en gezag bedoelt, komt hij tot het besluit, dat ook onze school moet worden democratisch en personalistisch, dit laatste in de bete kenis van: persoonlijk verantwoordelijk voor zichzelf èn voor de gemeenschap Dat eist voor sommige leerkrachten 'n geheel andere instelling. Toch als we daar in slagen zullen we de zegenrijke gevol gen voor het onderwijs, voor ons zelf en de kinderen ervaren. Op deze wijze meent spr., kunnen we medewerken aan de bouw van die gemeenschap, die hij ziet als de ideale toekomst der mensheid: het Koninkrijk Gods. In de discussie, waarbij vooral de prac- tijk op de voorgrond stond, werd gewe zen op enkele heel moeilijke gevallen met onhandelbare kinderen. Toch moet onze instelling zijn: die van de man n de klas, hoewel het gezag ook dan niet ge heel het uitoefenen van macht buiten sluit. Macht is niet onmisbaar. Het „na tuurlijke" gezag is echter het eerst en meest nodige. DR. KROEZE OP TEXEL. Momenteel vertoeft Dr. Kroeze uit Assen op Texel, bij den heer v.d. Kolk, hoofd der o 1 school te Den Burg Vele Texelaars, die gelegerd waren in de Dr. Visserschool, zullen prettige her inneringen aan dezen behulpzamen dok ter hebben. Te zijnen huize vond boven dien elke dag het zo zeer gewaardeerde telefonisch contact met Texel plaats. Zijn vacantie op Texel* is maar kort, dus neem niet te veel van zijn tijd in be slag, jongens! Aan onzen dokter Kroeze een hartelijk welkom. VERLENGING GELDIGHEIDSDUUR STIKSTOFBONNEN. De geldigheidsduur van de stikstof bonnen, voorzien van opdruk no. 5 is ver lengd tot 31 Juli 1946. Verbruikers moe ten hun bonnen tijdig, bv. vóór 20 Juli. bij hun handelaren inleveren, opdat deze ze vóór de gestelde datum aan het Kunstmest Distributie Bureau kunnen toezenden De stikstofbonnen met opdruk 5, welke te laat worden ingeleverd, zul len niet meer worden geaccepteerd. VERSTREKKING VAN ROZIJNEN. Mede als gevolg van de moeilijheden bij aanvoer, ondervindt de bevoorrading der handelaren met rozijnen vertraging, waardoor de aflevering aan den consu ment niet overal op tijd zal kunnen plaatshebben. Er zijn evenwel voldoende rozijnen in de opslagplaatsen aanwezig, zodat alle bonnen t.zt. zullen worden gehonoreerd. C. J. de Lugt, Z.-Eierland en het noor delijk gedeelte van Walenburg. Zij, die in een grensgebied wonen, dat niet met name is genoemd kunnen het best contact zoeken met een van de ge noemde personen, die het dichtst in de buurt woont. Er zijn tarieven vastgesteld, waarvoor de bespuiting wordt uitgevoerd met inbe grip van het benodigde calsium-arsenaat. De betreffende eigenaar moet evenwel zelf zorgen voor aanvoer van bruikbaar water. Per ha is plm 800 lietr water no dig. C. v. Gr. DE COCKSDORP. Binnen zeer korte tijd zal met de herstelwerkzaamheden aan de Eierlandse vuurtoren worden be gonnen Men hoopt voor de winter met dit werk gereed te komen, opdat de toren weer zijn lichtbundels over de wateren rond kan zwaaien, tot behoud der zee varenden. STICHTING 1940—1945. Het definitieve eindcijfer der inzame lingsactie ten bate van de Stichting 1940- 1945 luidt: f22037.34. De Secr. Penn. Ruim 40 personen hebben aan de op roep gehoor gegeven tot 't bijwonen van een ledenvergadering, waar de lieer M.W. Wiewei, secr. der Bedrijfsgroep Detail handel, een uiteenzetting zou geven van het doel en wezen der bedrijfsorganisa tie en de onrechtmatige vestiging en marktverkoop. Precies op tijd opent de voorz., de heer C v.d. Kooi, de vergadering en heet de aanwezigen welkom. In het bijzonder den heer Wiewei en den heer Riemkes, voorz. van de Middenst. Ver. te Weesp, die als gast op Texel vertoeft. Daarna geeft de voorz. het woord aan den spreker van deze avond, die de hoorders in gedachten terugvoert naar het begin van deze eeuw, toen de middenstandsverenigingen het aanzijn kregen. Van 1907 tot 1910 kwam in confessionele kringen het verlangen, de verenigingen een eigen vorm te geven erwwerden de Kath. en Chr. Middenst. organisaties gesticht. De bedoeling van allen was evenwel, de belangen van de middenstand te dienen en men begreep, dat dit alleen mogelijk was door samen werking en zo werd in de meeste steden samenwerking gezocht door de algeme ne en de confessionele verenigingen. Het doel was zoveel mogelijk leden te krijgen, opdat men daardoor meer zou kunnen bereiken, maar er waren er nog te veel, die er geen tijd en offer voor over hadden en parasiteerden op wat de anderen deden Zo was het voor de oorlog uitbrak, en toen Seyss Inquart met mooie beloften zei, dat die versnipperde vereni gingen plaats moesten maken voor een te stichten Bedrijfsvereniging met verplicht lidmaatschap, meenden vele bestuurle den van de oude organisaties er goed aan te doen, zitting te nemen in de door de commissie Woltersom gevormde organi saties, omdat deze hetzelfde doel be oogden. Achter de coulissen hebben deze heren veel goed werk kunnen doen, voor al ten opzichte van de arbeidsinzet, aan gezien zij op het bureau te Amersfoort een eigen luisterpost hadden, waardoor bijna niemand van de groep detailhandel naar Duitsland vertrokken is. Nu is het de vraag, moet de wettelijke bedrijfs organisatie verdwijnen of blijven. De Kaht. en Chr. org. zijn voor een vrijwillige org. en willen niets overne men, wat door de Duitsers is ingevoerd, de Kon. Ned. Middenstandsbond is van mening, dat men met alles over boord moet gooien, omdat niet alles slecht be hoeft te zijn, wat door de D. is geïmpor teerd en men dat wel wat om kan vor men. (wordt vervolgd NA-UITREIKINK H.A.R.K. DEN BURG. Donderdag 27 Juni, n.m. 2 uur, zal in het Fanfaregebouw (Witte Kruislaan) voor de bewoners van Den Burg een na-uitreiking plaats hebben. Zij, die aan vroegen en geen oproep kregen, kunnen zolang de voorraad strekt. 2 stuks uit zoeken. (Speciaal kindergoed). Wanneer men ons zou vragen, hoe of de avond van de motorkozakken is ge weest, dan zou ons antwoord luiden: letterlijk zowel als figuurlijk: Knal. De motorkozakken hebben Texel een sportevenement bezorgd, waarover nog lang zal worden gesproken, en de vele toeschouwers, het waren er 800, hebben er zeker geen spijt van gehad, de reis naar het Boy^terrein te hebben aanvaard, al ging het over een weg, waarvoor de naam „slecht" nog te fatsoenlijk is. Wat er gepresteerd werd, grensde aan het fenomenale en de motorruiters had den dan ook menig „open doekje" in ont vangst te nemen. Het ene staaltje van rijkunst was nog verbluffender dan het andere. Toch werd er beheerst gereden en was alle waaghalzerij er vreemd aan, ofschoon we niet gaarne de laatste toer zouden hebben nagedaan. De plaatsruim te staat ons niet toe het programma, dat maar even 20 nummers telde, uitvoerig te behandelen, maar het rijden van de kunstrijder Harry Kroeze met zijn vrouw, mag wel met ere genoemd wor den. En hebben de Tex. Boys ooit zo'n sensationele voetbalwedstrijd op hun terrein aanschouwd als deze avond? Dit grensde aan het wonderbaarlijke! Ook het bokspringen over een motor in vlie gende vaart; het gecombineerde optreden van 5 kunstrijders op drie motoren; de kruiser Piet Hein (maar even 6 man op 1 motor), dwong ieders bewondering af. Wie spijt gehad hebben van deze avond, zijn alleen de thuisblijvers geweest. Jammer was 't, dat het traditionele Texelse kwartiertje een half uur werd, maar daarna werd het programma in zo'n vlot tempo afgewerkt, dat we hun dat gaarne vergeven. INBRAAK TE DEN BURG. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is in de bekende goudsmidszaak van den heer R. Bakker, aan de Groeneplaats, in gebroken. 's Morgens om 5 uur ontdek ten enige werkmensen, die zich met de bus naar de boot zouden begeven, dat 'n etalageruit van de zaak van B. met een steen was ingedrukt Direct waarschuw den zij den heer Bakker, die tot de ont stellende ontdekking kwam, dat er een schild met gouden ringen gestolen was. Onmiddellijk werd dc politie gealar meerd, die dadelijk een onderzoek ter plaatse instelde en zich per motorfiets naar de haven begaf om bij de boot de eventuele dader(s) aan te houden Dit mocht evenwel met tot het gewenste re sultaat leiden. Ook de poging om een politiehond van de vaste wal te krijgen, had geen succes. Klaarblijkelijk zijn hier geen vaklui aan het werk geweest; daar voor was het werk, naar oordeel van de politie, te ruw uitgevoerd en hebben zij te veel laten liggen. Een zoon van B. heeft wel vaag enig gerinkel van glas gehoord, maar was in de veronderstel ling, dat hij droomde. Naar de heer Bakker ons mededeelde, plaatste hij vroeger jaren gedurende de kermisweek altijd een luik voor de ra men, maar doordat er stukken noodglas ingezet waren, kon dit nu niet en had B juist binnenshuis de maat genomen, om daar een luik aan te brengen. Helaas zijn de dieven hem net even te vlug af geweest. Voor den heer Bakker, die met verzekerd was. is dit een hele schade post. De politie heeft de zaak in onder zoek en wij hopen, dat het haar gelukken mag de dader(s) op te aporen, alhoewel het een zoeken naar een speld in een hooiberg zal zijn INGEZONDEN. Den Hoorn, Texel, 20 Juni 1946. Geachte redactie. Wanneer ik het raadsverslag in uw blad van Woensdag 19 Juni j.l. goed heb gelezen, dan wil het me voorkomen, dat er in dit verslag een zin voorkomt, die als ze zo gezegd is, een verwijt inhoudt aan 't adres van het personeel in het o.l. onderwijs op Texel. Gaarne wilde ik hier over enige opmerkingen maken. De onderwijzers zijn in het algemeen niet zo heel gauw te beledigen, daar ze zo langzamerhand er aan gewend zijn ge laakt, met helemaal voor „vol" te worden aangezien Maar wanneer in de raads vergadering de heer Bruin, in verband met ontslagaanvragen van onderwijzend personeel, meent te moeten opmerken „Ze moeten begrijpen, dat het onderwijs ernstig wordt geschaad", waarna hij B. en W. adviseert een „rem" op het heen gaan van onderwijskrachten te zetten, dan moet me het volgende van het nart Wanneer de heer Bruin de vrijwel ho peloze salariëring, vooral van beginnend personeel, de hoge kostgelden, de geringe studiemogelijkheden op Texel, de over het algemeen slecht geoutilleerde en slecht onderhouden scholen en speel plaatsen, de veelal verouderde leermid* delen, de afgelegen ligging van Texel, vooral van de buitendorpen, dc slechte en dure verbindingen met elders, in ogenschouw neemt, waarbij nog komt het gebrek aan fietsen en banden, cursus en eventueel huisbezoek, dan geloof ik, dat de heer Bruin niet zal durven beweren, dat hij anders zou handelen, dan het Texels onderwijspersoneel. Verbetering van hun positie en een betere woon plaats is voor hen een levensbelang. Wanneer de heer Bruin een en ander eens rustig overdenkt, dan zal hij zelf inzien, dat met zijn opmerking in de raad, het Texels onderwijs zeker niet ge diend is. Ik hoop, dat een en ander tot een be ter begrip van de Texelse onderwijzers crisis zal leiden en teken met dank voor de plaatsing A. ALDERLIESTE. Prins Bernard vertelde, dat het inder tijd te Londen gestichte „Prins Bernhard- fonds" thans dienstbaar gemaakt zal wor den aan de versterking der geestelijke weerbaarheid van ons volk. Daartoe zal een nieuw bestuur gevormd en een nieu we doelstelling geformuleerd worden. Prins Bernhard heeft prof. dr. Cleverin- ga uit Leiden bereid gevonden, de orga nisatie van een en ander op zich te ne men. Intussen wil het fonds nu reeds iets daadwerkelijks doen. Daartoe zal de verjaardag van Prins Bernhard „Anjer dag" worden, collectanten en collectrices zullen op die dag met anjers lopen, de rest laten we vol vertrouwen aan u over. Op 29 Juni 1940 demonstreerde ons volk door het dragen van een witte an jer zijn ongeschokte geestelijke weerbaar heid. Dat iedereen zich nu a.s. 29 Juni met 'n anjer of anjer-embleem tooie, als bewijs v,an een klein offer voor de gees telijke en culturele opbouw, opdat deze eerste actie van het Prins Bernhard Fonds in Nederland een succes worde. (Ingezonden). DE GROTE DAG. Onder bovenstaande titel ontvingen wij van enige huisvrouwen in Eierland een ingezonden stuk op rijm, betrekking hebbende op de uitreiking van textiel- goederen door de H.A.R.K. In het kort komt het hier op neer, dat de inzendsters een maand hebben uitgezien naar de aangekondigde verdeling der goederen en dat er nu haast niets uitgereikt is; en wat er uitgereikt werd, was gescheurd, met vlekken of bestopt. Het schrijven eindigt aldus: op zichzelf is de H.A.R.K een mooie instelling, maar waar blijven de goederen dan? .Naschrift van de redactie. Wij kunnen ons de teleurstelling van de inzendsters zeer goed indenken, maar mogen niet vergeten, dat de H.A.R.K. slechts kle dingstukken uit kan delen, welke zij toegezonden krijgt en dus niet uitslui tend over nieuw goed beschikt. Ook is het onvermijdelijk, dat velen helemaal niets krijgen. Alleen voor Den Burg waren 2000 aanvragen binnengekomen, terwijl het aantal te verdelen goederen 600 stuks bedroeg „ZONNESTRAAL". Het sanatorium „Zonnestraal", alge meen bekend door het prachtige werk, dat daar voor t.b.c.-patiënten wordt ge daan, kan met op volle capaciteit wer ken. laat staan uitbreiden wat zeer nodig is door gebrek aan verplegend en huishoudelijk personeel. Dit is heel erg, niet alleen voor patiënten, die daar door niet opgenomen kunnen worden, al is 't voor hun broodnodig, maar ook voor gezinnen, waarin die patiënten een be smei tingsgevaar vormen. Dit is zonder overdrijving een ernstig gevaar voor de volksgezondheid. Wat zou het daarom mooi zijn, als er op Texel enige meisjes of jonge vrouwe^ waren, die, omdat ze het belang van dit werk inzien, of omdat zc een werkkring buitenshuis zoeken, zich hiervoor be schikbaar zouden stellen. De betaling be- - hoort tot de beste, die op sanatoria ge geven wordt, van f 570-f 77U per jaar bo ven kost. inwoning en bewassing. Voor 't verkrijgen van dienstkleding is een re geling in voorbereiding, al het mogelijke wordt in het werk gesteld, om het ver blijf voor de medewerksters zo prettig mogelijk te maken, het sanatorium ligt in een prachtige omgeving en er is volop gelegenheid voor ontspanning en ont wikkeling. Nadere inlichtingen verschaft gaarne Oudeschijd B. T. ZONDERVAN. VERENIGING VOOR BEDRIJFSVOORLICHTING VOOR DE LANDBOUW. In een laatst gehouden bestuursverga dering van de Bedrijfsvereniging en de Coöp. Zuivelfabriek De Eendracht, werd tot assistent bij de Bedrijfsvereniging be noemd de heer C. J. van Leeuwen, te Kampen De nieuwe functionaris zal belast wor den met de controle van de Texelse Wol veestapel, wat betreft 't voorkomen van besmettelijke ziekten, welke onder de bepalingen van de Veewet vallen (rot- kreupel, schurft, enz.), terwijl hij tevens werkzaam zal zijn als stalcontroleur in verband met een hygiënische melkwin- ning. Ook zal hij de Texelse veehouders van voorlichting moeten dienen wat be treft de juiste wijze, waarop men tot ver betering van het rundvee kan komen. Hij zal de veehouders moeten voorlichten op het gebied van de fok- en contrólevereni- gingen, de stierhouder ij, terwijl hij de stamboekhouding zal moeten propageren. Het behoeft geen beloog, dat hier een uitgebreid arbeidsveld braak ligt; de juiste tact, studiezin en ijver, zullen voor den nieuwen functionaris onmisbaar zijn om te komen tot een werkkring, die voor dc Texelse veehouders rijke vruchten zal afwerpen. HOEVEEL BLOEMBOLLEN WORDEN ER OP TEXEL GETEELD? Van de heren O. Goënga en J. Huis man, resp. districtsleider en -opzichter van de Ned. Sierteeltcentrale, ontvingen wij de volgende gegevens beteffende de bollenteelt op Texel. Totaal gemeten op pervlakte met bollen beplant: Narcissen 71.22.50 H A. Tulpen 5.53.84 H.A. Crocussen 26.89.67 H.A. Irissen 2.82.88 H.A. Ander bijgoed 0.30.31 H.A. GESLAAGD. Voor het te Alkmaar gehouden Mid denstandsexamen, slaagden de dames Dora van Heerwaarden, Den Burg, Truus Koorn, Den Burg; en de heren Jac. Bak ker, 't Noorden; P Baneke, Den Burg; P. Boom, Den Burg, J. Bruin, Oudeschild; G. Caspers, Den Burg; Leo v.d. Geest, P.H. Polder; J. Hooyberg, De Cocksdorp; R. Hooyberg. De Cocksdorp; en J. Keij- zer, Dennen Elf candidaten, elf geslaagden, een schitterend succes voor den heer Riteco, die deze cursisten opleidde. DEN BURG. Te Alkmaar slaagde voor het eindexamen HBS B onze plaatsgenoot Hans Boswijk.' BENOEMD. OUDESCHILD. Onze vroegere plaats genoot, de heer P Dogger Johzn., in dienst bij de Rijkspolitie te Hippolytus- hoef te Wieringen, werd met ingang van 1 Juli a.s benoemd tol gemeentepolitie 2e klas te Den Haag. BEROEPEN. DEN HOORN. Tot Ned. Herv. predikant alhier, in de a.s. vacature van Ds. Wes- seldijk, is beroepen Ds. A. v. d. Veer, hulpprediker te Nieuw Buinen. OOSTEREND. Ds. A. W. Kok, Ned. Herv. predikant alhier heeft 'nberoep naar Holwierde bij Bierum (Gr.) ontvangen.

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 1