Distribulienieuws Bevestiging en intrede van Ds. v. Reijendam I lol grote openhield II juli a.s. Ie I exel Gyninastieldeesl op Bed rijfsvoorlidiling voor de Landbouw hENSDAG 10 JULI 194C. 59c JAARGANG. No. 5G28. E COURANT le Brandstoffen, aij, die in aanmerking komen voor e* dstoffen voor centrale verwarming, lij ien aanvragen richten tot de Brand- encommissie te Den Helder. Zeep. tsen. dierenartsen en tandartsen kun- deze week nog formulieren afhalen lerknjging van extra zeep. j Schoenen. j, wier eindcijfer van de TD op een ie), 6 (zes), 9 (negen) of 1 (een) ein- en die sinds 1 Januari 1945 geen bon gewone of beroepsschoenen hebben angen, kunnen een bon krijgen als bovengenoemde voorwaarden wordt aan De schoenenbonnen moeten be- voor de 25e Juli afgehaald worden i ;ent stamkaart en inlegvel mede te (Publ. no. 425). 'tiulGHEIDSDUUR BONNEN VOOR fl ZUIDVRUCHTEN VERLENGD. 6-:t C.D.K. deelt mede, dat de geldig- ^iduur van de voor 100 gram ge- gde zuidvruchten aangewezen bon- 348 en 844 algem. is verlengd t m. 21 a.s. DE PRIJZEN VAN NIEUWE AARDAPPELEN. nieuwe aardappelen worden met m- van Maandag 17 Juni in distributie acht De aanvoer zal niet toereikend om op alle bonnen direct, nieuwe ippelen te verstrekken Men zal om ook nog genoegen moeten nemen oude aardappelen. 111 prijs voor den consument bedraagt nieuwe aardappelen 16 cent per* kg. de grote en 10 cent per kg. voor de ie aardappelen. Voor oude aardappe- (Jolijft de prijs van 10 cent per kg. ndhaafd. Bij thuisbezorging mogen prijzen met 1 cent per kg worden oogd. NCTIE OP HET OVERSCHRIJDEN VAN DE TUINBOUWTEELT VERGUNNING. t betelen met gewassen van de tuin- v van een grotere oppervlakte dan geldige tuinbouwteeltvergunning aat, is verboden. Bij overtreding van -erbod heeft het Bedrijfschap voor nten en Fruit als bijzondere sanctie ilcl, dat de overtreder niet voor ver- ingsprijzen in aanmerking komt en ndien de reeds aan hem uitgekeerde oedingsprijzen geheel of gedeeltelijk terugbetalen, overeenkomstig het lalde in art. 5 en 6 van de Tuin- verordening Minimum- en Vergoe- ksprijzen, gepubliceerd in 't Voedsel- zieningsblad no 31 d.d. 3 Mei 1946 HUISVUIL. g irgemeester en Wethouders van Texel gen de aandacht van de ingezetenen e in de laatst gehouden raadsverga- ig vastgestelde wijziging van de Alg leverordening dezer gemeente, waar iet verplichtend wordt gesteld. dat iners of gebruikers van percelen in bebouwde kom dezer gemeente gele- het in of op die percelen aanwezige d-as, keukenafval en ander droog- uil minstens éénmaal per week me- ïoeten geven met de gemeentelijke aldienst van huisvuil, n deze verplichting kunnen Burge- ;ter en Wethouders ontheffing ver- xel, 6 Juli 1946 Burgem. en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, REHORST. W N. KELDER, Loco-Secr. LANDBOUWERS. lor gebrek aan medewerking van de 1 van Beroepsvervoerders, is het ver van de geditineerden van 1 Juli j 1 oor rekening van de aanvragers. De Werkgeverscommissie. CENTE LECTUUR VOOR ONZE STRIJDKRACHTEN IN INDIE. ids 1 Jan. j.l. heeft het Ned. R. Kruis hoeveelheden dag-, week-, maand en en tijdschriften per luchtpost naai verzonden. Hoewel er gedurende maanden ca. 12000 kg recente bla- verzonden werd, bleek dat onvol te zijn Thans is het R. Kruis geslaagd, 'n overeenkomst te treffen de Dep. van Oorlog en van Marine, wekelijks door de tijdschriften- t v.h. R. Kruis speciaal voor de Ned. dkrachten ruim 400 kg. recente bla- per luchtpost verstuurd wordt, ■lpt allen mede om deze taak uitvoer- te maken en wel door uw eigen week-, maandbladen en tijdschrif- lirect na lezing ongefrankeerd op te n aan: Kruis-Tijdschriftendienst Den Haag eet u wel, dat er bij onze mannen en ens, die zo ver van huis zijn, juist behoefte is aan streekbladen, waar zij nieuws krijgen uit de plaats of 't waar zij met hun gedachten zo vertoeven? Hoe meer het Rode s kan inzamelen, des te uitgebreider len de zendingen voor Indië. VAN DE BOEKENPLANK. handel Parkstraat heeft zo juist ont vangen: ctive-romans (Cleve F. Adams; ilbert Footner; H. St, Keeler; lentin Patrick). West-Verhalen (Dane Coolidge; igene Cunningham; Will Jenkins; P. Nelson). Boek voor de Vrouw (Phyllis Botto- Hans Flemming; Helen Todd; C. multon). Alles f 2,ing., f 2,90 geb. Het was Zondag 7 Juli een blijde dag voor de Ned. Herv. Gemeente van Den Burg, daar zij na een vacature van negen maanden, haar nieuwe predikant, Ds. van Reijendam, van Geervliet, in haar midden mocht ontvangen. In de morgendienst had de bevestiging plaats door den Weleerw. Heer Ds. M. Groenenberg, uit Amsterdam. Na het zingen van Gez. 149:1-3, waarmede de dienst geopend werd, las de predikant Filip. 4:4-13 en 2 Cor. 2:12-17, waarna hij voorging in gebed. Als tekst was geko zen 2 Cor. 2:14: ,,En Gode zij dank, die ons alle tijd doet triomferen in Christus, en de reuk zijner kennis door ons openbaar maakt in alle plaatsen". Wanneer een generaal van een over winning huiswaarts keerde, dan was het een grote eer voor hem. wanneer hij als overwinnaar met zijn soldaten Rome mocht binnentrekken, met zich voerende al de zilveren en gouden voorwerpen, welke hij als buit veroverd had. En over al aan de weg stonden de vaten met reukwerk, die hun geur verspreidden. Hieraan ontleent Paulus zijn beelspraak, aldus Ds. Groenenberg. Bedoelt Paulus nu, dat hij zelf zo'n Iriomfater is9 Neen, wie is er meer vervolgd, gegeseld en ge slagen dan Paulus? en dat doet men een triomfater toch zeker niet. Maar Paulus wijst hier op Jezus Christus, die als tri omfater door de wereld trekt. Paulus is slechts een gevangene, een slaaf van dien He<*r, maar hij is geen slaaf, die onwillig meeloopt, maar vindt er een vreugde in, dien Heer te mogen volgen. In dit ver band ziet spr. ook de komst van den nieuwen predikant. Deze is de triomfater niet. maar hij mag ook mee-lopen in de overwinningstocht van Jezus door de wereld en net als Paulus, de boodschap doorgeven. Jezus is overwinnaar en dat moeten wij aan alle plaatsen doorgeven Daarvan moeten wij ook zingen in ons lied, want wat er ook vergaat, het lied blijft tot in de eeuwigheid; daar zingen de verlosten het lied der overwinning. Na hét voorlezen van het bevestigings formulier, waarop Ds. van Reijendam duidelijk zijn „ja, ik van ganser harte", liet horen, zong de gemeente staande haar nieuwen leraar Ps. 121, vers 4 toe. Na het dankgebed werd tot slot staan de gezongen Ps. 72-11 De Intrede. De kerk was weer geheel bezet toen Ds. van Reijendam de kansel beklom De dienst werd geopend met het zingen van Ps. 95:1-4, waarna de geloofsbelijde nis werd voorgelezen, waarop de ge meente antwoordde met Gez. 93-1. Ge lezen werd Ps. 95 en Filip. 2:1-11. waar na het gebed werd uitgesproken Als tekst noemde Ds. v. Reijendam Ps. 95:6-7 en 8a. Ds begon met te zeggen, dat de pre dikant gewoonlijk een trede hoger staat dan de gemeenteleden en daarom haalde hij het beeld aan van den herder en zijn schapen. Maar zij lopen beide op het zelfde vlak en daardoor is er ook ver band tussen die beiden. De gelezen psalm is in drie delen te splitsen, het eerste deel, het verlangen naar des Heren huis; het tweede deel, de uitnodiging der priesters om binnen te komen en ten slotte de waarschuwing, Gods stem te horen. Is er bij ons, aldus Ds. van Reijendam, dat geweldige verlangen, om Gods huis in te gaan, waarvan in deze Ps. gewaagd wordt? Het gaat niet om de belangstelling voor een nieuwen predikant, maar om den Heer te ontmoeten. Wij, gemeente en predikant, moeten bij elkaar aansluiten en het moet onze begeerte zijn, den Heer te prijzen. Lof en aanbidding moet gebracht wor den. omdat Hij ons gemaakt heeft. Dit is voor velen niet moeilijk, we kunnen dit veilig erkennen en toch onze eigen weg gaan Men zegt vaak: als God onze schep per is, waarom gaat het dan zo vreselijk in de wereld? Het heeft vaak de schijn, of God niets met de wereld te maken heeft Dat God met óns te maken heeft, kan ons daarom enkel klein maken. Ve len geloven wel, dat God alls gemaakt heeft, dat zien ze ook in de natuur, dat kan het versland nog wel ervaren, maar dat hij onze God is, dat is geloof. Doch we moeten weten wat we doen, we kunnen wel zingen en juichen, maar het moet echt zijn Daarom klinkt de waarschuwing: Heden, zo gij zijne stem hoort, verhardt uwe harten niet". Het is geen eigenwijsheid, maar Gods wijsheid, die wij verkondigen. Na deze predikatie, richtte de nieuwe leraar zich tot Ds. Groenenberg, die hij hartelijk dankte voor de wijze, waarop deze hem had ingeleid. Ds. Wesseldijk werd dank gebracht voor alles wat hij als consulent van Den Burg heeft ge daan en vooral voor de moeite, welke hij zich heeft getroost om het zo ver te krijgen, dat zij hier kunnen wonen. Dan werd het woord gericht tot de broeders van de kerkeraad en het kies college, die de predikant hadden beroe pen en tot de kerkvoogden en notabelen, die de zorg voor de verwoeste kerk heb ben. Den predikant Ds. v.d. Veer en het bestuur van de Doopsgez. kerk werden dank gebracht voor het afstaan van het kerkgebouw Spr. hoopte in de toekomst ook een beroep op beiden te mogen doen. Daarna werd het woord gericht tot het Burgerlijk bestuur, collega's uit de ring; Ds. v. d. Veer en vertegenwoordigers van andere kerken; den organist en den koster. Spr. zei veel belangstelling te hebben voor het Zondagsschoolwerk en het werk onder do rijpere jeugd. Dominee eindigde met de opwekking, om elkaar te vertrou wen en geduld te hebben. Het kan wel eens tegenvallen, want wij zijn mensen, maar laten wij elkander dragen in het gebed. Namens kerkeraad en kerkvoogdij, heette de heer S. de Waard, den nieuwen leraar hartelijk welkom en wenste hem toe, dat hij zich spoedig thuis zou mogen gevoelen en dat er samenwerking zou mogen zijn tussen predikant ambtsdra gers en gemeente. Dominee Wesseldijk bracht hij dank voor alle toewijding en onvermoeide ijver en alle extra inspan ning. Ook tot de ring van predikanten richtte spr. een woord van dank. Na Ds. van Reijendam Gods zegen te hebben toegewenst, verzocht hij het Kerkkoor, onder leiding van den heer J Visser, den nieuwen predikant toe te zingen Gez. 269 vers 6. Ds. v.d. Veer het woord nemende, zei de zich een gast in zijn eigen kerk te gevoe len, maar gast in een blijde en opgewekte samenkomst Ook heette spreker Ds. v R welkom namens het Texels Theologen Convent, de wens uitspreken de, dat Ds. v. R. daar ook deel aan zal nemen. Namens de Doopsgez. Gemeente het woord voerende hoopte spr dat de Herv. Gemeente weer spoedig in haar eigen kerk zou kunnen vergaderen, doch dat zij tot zolang verzekerd kan zijn van de gastvrijheid van de Doopsgez. Gem. Spr. hoopte, dat dc goede verstandhou ding tussen beiden, mede door Ds. van Reijendam. voort zou blijven bestaan. Ds Wesseldijk sprak als consulent nog een laatste woord en zeide, blij te zijn, dat hij deze intrede nog mocht meema ken Hij wenste Ds. en mevr. v. Reijen dam Gods zegen toe en dat God hen tot een zegen zou mogen stellen Namens het classikaal bestuur uit Alk maar, heette spr. Ds. R hartelijk wel kom en dankte ten slotte als consulent de gemeente voor alle hartelijkheid. Daarna verzocht Ds. Wesseldijk de gemeente staande haar nieuwen leraar toe te zin gen Ps. 134:3. Met dankgebed en het zingen van Ps 116-11, werd deze dienst beëindigd. Ds van Reijendam werd in 1905 te Hoorn geboren en studeerde aan de Uni versiteit te Utrecht, alwaar hij in 1930 voor het candidaatsexamen slaagde. Na twee jaar als hulpprediker de Ned. Herv. Kerk van Glanerbrug te hebben gediend vertrok hij in 1932 naar Geervliet, welke gemeente hij 14 jaar heeft mogen dienen. GESLAAGD. DEN BURG. Aan het Gem. Lyceum te Den Helder, slaagde voor het eind-exa men Gymnasium A, onze plaatsgenoot, Siem Witte Czn., Zuidhaffel. GEMEENTE-ADMINISTRATIE. Onze plaatsgenoot, de heer G. Oskam, ambtenaar ter gemeente-secretarie, is te Den Haag geslaagd voor het examen ge meente-administratie I. V.V.V. TEXEL. Een oude traditie hersteld. Zoals voor de oorlog gebruikelijk was, gaf de Rederijkerskamer U.D.I. telkenjare gedurende het hoogseizoen uitvoeringen voor de badgasten. Deze traditie is thans hersteld en U.D.I. zal dan ook in dit sei zoen op uitnodiging van de V V V. Texel, op 1 en 8 Aug. voor het voetlicht treden met het bekende blijspel „Trouwen is niet gemakkelijk". De uitvoering zal al leen toegankelijk zijn voor badgasten en voor Texelaars die deze gasten herber gen. Na afloop gezellig bal onder leiding van de Concordia-band uit Wieringen Kaartverkoop en. plaatsbespreken aan de Verkeersbureaux der V.V.V. te Den Burg en De Koog. Hotel- en pensionhouders verzoeken wij thans reeds deze data te willen no teren, t.z l volgt nadere publicatie in dit blad. DE REDELIJKE PRIJZEN VOOR VACANTIEGANGERS. Vrijdag j.l. hadden we een bespreking met den heer Verheul, ambtenaar aan 't Directoraat Generaal van de Prijzen, in verband met de prijzen van hotels, pen sions en kampeergelegenheden op Texel. De heer Verheul, die zelf niet met de controle van de prijzen belast is, doch een functie in het perswezen van het Dir. Gen. v d. Prijzen bekleedt, deelde ons mede, dat de winkeliers op Texel, volgens binnengekomen rapporten, alle lof verdienen. Er werd bijna geen over treding geconstateerd en waar deze ge constateerd werd, bleek dit dikwijls een gevolg van te dure inkoop te zijn Bij te dure inkoop komt de winkelier er dikwijls met een waarschuwing af, maar de fabrikant of grossier, die te gro te winst gemaakt heeft, zal op strenge wijze bestraft worden. Van de bevrijding af tot eind April 1946 is dit bedrag van te veel genoten winst becijferd op een kleine f10 millioen gulden! Daarom raadt de heer Verheul alle neringdoenden aan, niet van onbekende handelaars te kopen, omdat daar velen onder schuilen, die factuurs met gefin geerde namen, telefoon- en gironummers afgeven, zodat zij nooit zijn te achterha len, indien van prijsopdrijving sprake is Maar nu de eerstgenoemde bedrijven, n.l. hotels, enz. Hier zijn volgens den heer Verheul wel overtredingen begaan, zij het niet door de bonafide hotelhouders enz. Zo werd een verhuurder van een kampeerterrein verbaliseerd, omdat hij 'n te hoge prijs berekend had. Nu kan het, volgens den heer V.. best mogelijk zijn, dat de betreffende overtreder door aller lei hoge uitgaven, gedwongen was, een hogere prijs te vragen dan voor de oor log, maar dan had hij dat even moeten aanvragen bij de Prijzencontröle, Timor- laan, Den Helder. De prijzen, welke de hotelhouders, enz. thans mogen bereke nen, zijn die van vóór 9 Mei 1940 plus 40 pet. duurtetoeslag. Deze prijzen zijn door de prijzencontröle vastgesteld in overleg met de V.V.V. en de Horecaf Nog eens, de bonafide hotelhouders, enz houden zich daaraan, maar daarom wil men juist voorkomen, dat door anderen, die het niet zo nauw nemen, de naam van Texel wordt weggegooid. Zij. die voor de oorlog een dergelijk bedrijf niet hielden, doen verstandig, aan het reeds genoemde adres, Timorlaan, Den Helder te vragen welke prijzen zij mogen berekenen. Het bureau van de prijzencontröle stuurt dan een deskundi ge, die dit zal beoordelen. Dezé dingen worden gratis behandeld, zodat het nie mand behoeft te weerhouden, informa ties in te winnen. Klachten omtrent overtredingen kan men bij de plaatselijke politie indienen. Reeds zijn tegen twee hotelhouders, een pensionhouder en een verhuurder van kampeergelegenheid, processenverbaal op gemaakt. Ten slotte merkte de heer Verheul ten aanzien van de markthandel nog dit op, dat er strenge controle op de markthan del, ook op Texel, zal worden gehouden Zij, die hun goederen niet legaal hebben gekocht, zullen deze onherroepelijk in beslag zien genomen worden. Ook op de prijsaanduiding zal streng worden toe gezien, in alle zaken 1 MEI—30 AUGUSTUS ten bate van oorlogsslachtoffers en Ier voorziening in oorlogsnoden EEN DAAD! FRANKEER ALS REGEL MET EEN NATIONALE HULPZEGEL. PROFESSOR PRAKKEN. De gemeenteraad van Amsterdam heeft lot gewoon hoogleraar in de huid- en geslachtsziekten benoemd, onzen vroege- ren plaatsgenoot, dr. J. R. Prakken. Wij weten namens vele Texelaars te spreken, wanneer we prof. Prakken van harte geluk wensen met deze hoge onder scheiding. ENORME DEELNAME De Turnkring Hollands Noorderkwar tier komt met 1600 personen naar Texel Een record aantal deelnemers Medewer king H N.K. keurkorpsen. Het grootste turnfeest wat ooit door dc Turnkring H.N.K. is georganiseerd, zal a.s Zondag te Den Burg worden ge houden 1200 turners en turnsters zullen op deze dag hun medewerking verlenen, wat een record voor de Turnkring be tekent. Tevens komen uit Hollands Noorderkwartier 400 supporters mede Dank zij de spontane medewerking van de directie der TESO, is het mogelijk, om per extra boten deze 1600 personen te vervoeren. De tijden van vertrek uit Den Helder zijn vastgesteld op 8 en 9 uur, zodat de eerste groep van 800 personen, ongeveer om 8,45 in Oudeschild kan aankomen. Aankomst 2e groep 9,45 uur. Direct na aankomst van de boten, worden de ad- spiranten met hun leider naar Den Burg vervoerd, waarna om 10 uur op het sport terrein een aanvang gemaakt wordt met de wedstrijden voor adspiranten. De turners en turnsters stellen zich in Oude schild verenigingsgewijs op en marche ren, vooraf gegaan door muziek, naar Den Burg. Om 12,30 uur zal de officiële ontvangst door het gemeentebestuur ten Raadhuize plaats vinden. De deelnemende verenigingen zullen zich tegelijkertijd opstellen in de Wil- helminalaan, waarna om 1 uur afgemar cheerd wordt voor de Marswedstrijd. De route van deze. marswedstrijd is als volgt: Weverstraat, Binnenburg. (langs Ge meentehuis), Groeneplaals, Zwaanstraat, Warmoesstraat, Sportterrein. 1,30 uur wordt een aanvang gemaakt met het middagprogramma. Wij noemen hier slechts uit: het optreden van het Dames- en Herenkeurcorps van H N.K Twee leden van het dameskeurcorps van H N.K n 1 mej. Spicht van „Dokev" An- na-Paulowna en mevr. Cornelissen-de Wit van „Wieringen", Wieringen. maken ook deel uit van het K.N.G.V.-Keurcorps Als massa-nummer wordt door 750 da mes de Bondsoefening van het K.N.G.V. „Vrede en Vrijheid" uitgevoerd, welke met Pinksteren in Arnhem is uitgevoerd door 12000 deelnemers. 19 aangesloten verenigingen van de Turnkring nemen aan deze dag deel en zullen 30 wedstrijdnummers ten beste ge ven. Voor de begeleidende muziek op 't Sportterrein verleent het Texels Fanfare corps haar welwillende medewerking. Na afloop van de middagwedstrijden wordt in twee lokalen in Den Burg een groot Turnbal gehouden. Het vertrek der turners en turnsters naar het vaste land, is bepaald voor' de eerste groep (ads. en eventueel ouderen) op 7,30 uur. De dansliefhebbers kunnen met de boot van 1 uur 's nachts ver trekken. (Zie adv. en raambiljetten). Is een fosforzuurkemesting nodig? Op bovenstaande vraag wordt ant woord gegeven door het resultaat van een door ons aangelegd fosforzuurproefveld met als proefgewas aardappelen. Het proefveld ligt dicht bij Den Burg in de omgeving van „Iepenhof". Bij gelijke bemestingen van stikstof en kali is de fosforzuurbemesting resp nul kg., 400 kg., 800 kg. en 1200 kg. super 17 pet. per ha. Aanleg in tweevoud op veldjes van 200 planten. Ras Eigenhei mer. De fosforzuurbemesting werd enkele dagen na het planten toegediend. Reeds heel spoedig na opkomst der planten was het verschil te zien tussen de diverse bemestingen Zonder dat men het wist, kon men er de verschillende trappen uithalen Het verschil tussen het veldje met 800 kg. en dal met 1200 kg. per ha. was nog zeer groot. Het niet met super bemeste veldje ken merkte zich, behalve door een veel ge ringere ontwikkeling, ook door een dof groene kleur en toegenepen bladeren, terwijl tevens de bruine plekken, die het bewijs zijn van ernstig fosfaatgebrek, aanwezig waren. Ook het veldje met 400 kg. per ha. vertoonde nog duidelijke ge breksverschijnselen. De veldjes met een zware bemesting zijn in ontwikkeling zeer ver voor en de planten worden gekenmerkt door een glanzend lichtgroene kleur. Het loont de moeite op dit proefveldje een kijkje te gaan nemen. De diverse be mestingen zijn door bordjes aangegeven, terwijl ondergetekende gaarne bereid is, mee te gaan naar het proefveld, om zo nodig, enige toelichting te geven. Wij hopen, dat velen van deze gelegenheid om aanschouwelijk onderwijs te ontvan gen, gebruik zullen maken C.v.Gr. Beschadiging van koolrapcnplanlen. In de afgelopen dagen kreeg ik diverse vragen over de oorzaak van beschadi ging der koolrapenplanten. Er is op 't moment bijna geen gaaf perceel met koolrapen te vinden. Indien men aan de onderzijde der bla deren kijkt, ziet men daarop een klein rupsje Deze is aanvankelijk zeer klein, nauwelijks met het blote oog te zien. Na enige tijd is de rups plm. 1 cm. lang. Ze heeft een enigszins geel-grauwe kleur. De rups vreet aan de onderzijde van het blad het bladmoes weg, totdat er ten slotte gaten in het blad vallen. De tus senliggende gedeelten van het blad ster ven af, zodat de plant er miserabel uit ziet. Bestrijding van dit insect is niet mo gelijk, omdat het aan de onderkant der bladeren zit. Het diertje zal nu evenwel spoedig in een andere gedaante over gaan en doet dan verder geen schade meer. Hoewel de schade vrij groot is, ver wachten wij toch, dat de planten zich na enige tijd zullen herstellen Maar in ie der geval kunnen wij wel aannemen, dat het gewas door deze ongewenste bezoe kers een flinke afrekening krijgt. C.v.Gr. LANDBOUWTENTOONSTELLING TE SCHAGEN. Van 18 t.m 21 Sept. a.s. wordt te Schagen een Landbouw- en Midden standstentoonstelling gehouden. Donderdag 19 Sept. is de dag van de schapen, geiten, varkens en vetvee. Vooral de schapenstapel is goed door de oorlog heengekomen en heeft van de ge legenheid geprofiteerd om prima fokma- teriaal te verkrijgen De intending van varkens wordt ver zorgd door het varkensstamboek, waar van het ledenaantal is geslegen van 750 toto 2600 Men stelt alles in het werk, om de kwaliteit van het fokmateriaal op te voeren. Vrijdag 20 Sept. is de Centrale Paar- denkeuring. waaraan verbonden een keu ring in hoefbeslag, terwijl Zaterdag 21 Sept. een groot concours hippique en springconcours wordt gehouden. Iedere dag is er tentoonstelling van akkerbouw-, tuinbouw- en zuivelproduc ten, van bloemen en fruit, benevens pluimvee en konijnen. Men hoopt, even eens op een inzending van landbouw werktuigen, gezien het tekort aan ar beidskrachten. welk tekort moet worden aangevuld door mechanisa tie. Ir G. Lienesch, Rijkslandbouwconsu- lent voor N -Holland, leidt de verzorging van 't wetenschappelijke gedeelte, waar in een collectieve inzending van het Mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening een voorname plaats zal innemen. Boeren, noteert deze dag meteen, an ders mocht ge het eens vergeten. GIFTEN WITTE KRUIS P. D., Oosterend f 1,50. P. B., De Koog f 1,M., Den Burg f2.50. M. K., De Koog f 2,50. G. de B O'schild f 2,50. A. v. de S Den Burg f 2,50. Wed. H. D., Den Burg f2,50. N N. Zevenhuizen f 1,50. P. S., Den Burg f 2,50 Mej. G. D. Westen f 2,50. S, Z.-Haffel f 2,50. W. D Den Burg f 1,—. G. Eierl. f 2,50 R.. Den Burg f 2,50 K. B., Den Hoorn f 2,P. K., P.H. Polder f 2,50.t K., Dennen f3,—. S. D., O'end f2,50 H. B„ O'end f2,50. S. D Oosterend f2.50. H. B., O'end f2.50. B., Den Burg f 1, TEXELSE MARKT. Den Burg, 8 Juli 1946. Aangevoerd: 580 lammeren f 2130. 30 schapen f 70 100. 5 koeien f400550. 7 biggen f25 35. 200 jonge hanen f 0,751.50. 22 var kens 9 n. kalveren, 2 koeien (levering).

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 1