Een I I )istributienieuws Iel leest le l)e Koog jezoek aan Texels M useum „Geheimen van het Waterland I Ic 1 invoerverbod van Wol vee in ouzo gemeente Psychometrische avond Vliegen Len jaarverslag waaruit de I exelse Veehouder wel iets tan IeNSDAG 7 AUGUSTUS 1946. 59c JAARGANG. No. 5636. EXELSCHE COURANT REIKING BONKAARTEN K-L 610. de onderstaande dagen worden de bovengenoemde distributiebescheiden ereikt. De Koog in Café Hiilenius op van- (Zie publicatie Texelse Courant van rdag 3 Augustus 1946). Oosterend op Donderdag 8 Augustus in het gebouw voor Chr. Belangen: 10 uur voor Bosweg, Kerkplein, iwstraat. 10-11 Kerkstr.. Hoekstraat. 2 Schoolstr., Weststr. 111. 1-2 West- at 12 en hoger, Peperstraat 14.5. 2-3 irstr. 1661. 3-3,30 Peperstr. 62 en p Vrijdag 9 Augustus a.s. -11 voor wijk O 169. 11-12 wijk O 110. 1-2 wijk O 111—143. 2-3 wijk O en hoger. De Waal op Zaterdag 10 Augustus i de o.l. school: 10 voor het dorp 152. 10-11 voor 't 53 en hoger 11-12 voor wijk W. edegebracht moeten worden alle [kaarten en inlegvellen van het le gezin, alsmede de zelfverzorgers- ;jes. (Publ. no. 433). ATTENTIE, ireca-bedrijven en instellingen, die lures ontvangen hebben voor melk aure B 016), worden er attent op ge kt, dat voor deze coupures de rant- waarde blijft 2 liter melk per rant en niet zoals de consumentenbonnen er per rantsoen. (Publ no. 437) RECTIFICATIE, ons blad van Zaterdag vei meldden in het bericht over het 50-jarig be- van de badplaats De Koog, dat er dag 9 Juli feest zal worden ge- d. Dit moet natuurlijk zijn 9 AUGUS- In ons verslag over de uitvoering U.D.I. stond abusievelijk vermeld, de aankleding van het toneel door N. 'h Vlessing was verzorgd. De leden echter komt hiervan de eer toe. ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van De Koog als bad plaats op 9 Augustus a.s. Feestcommissie deelt mede, dat voor lestelijkheden op 9 Aug. het volgende la! ramma is opgesteld, fc 9 uur dienen alle kinderen, die zich de wedstrijd in het maken van zand- <0 en opgegeven hebben, zich op te en op he terrein naast de Kaapweg et een kort word zal de voorz. van 't .comité dan de dag openen. Na de iaJing vertrekt de groep kinderen met .'ls Fanfare voorop, naar het afgezet- irrein op het strand, in 10-11 uur wedstrijd in het maken zandfiguren. Een commissie van be- eling is bereids gevormd. Na de wed- d pi ijsuitdeling. Er is een le prijs van -, een 2e van f 7,50 en een 3e van beschikbaar gesteld, n 11 uur zal een oefening worden luden met de roeireddingboot en het lertoestel Het fanfarecorps zal de ;ij le morgen op het strand het feest isteren. 5 middags op 2,30 uur zullen volks- En gehouden worden voor kinderen in 14 jaar. Op het programma staal tonruiteren, mastklimmen, touwtrek- etc., terwijl speciaal voor dames, ere zowel als oudere, een wedstrijd aklopen zal worden gehouden, bg is avonds om 9 uur zal een lampion- :ht door het dorp worden gehouden, aan wederom Texels fanfare haai werking zal verlenen. Lampions ■oor zijn bij de bekende winkeliers en tV -kiosk tegen betaling te verkrij- Na afloop hiervan een demonstratie de Texelse Brandweer bij de Brink, n 10 uur 's avonds tot 2 uur 's nachts dan als slot het openluchtbal. Aanmelding en deelname, or de wedstrijden het maken van figuren, inschrijving voor alle kin- g 1 tot 14 jaar van badgasten en kin- van wijk K a.s Donderdag in de kiosk te De Koog Voor de volks- n des middags voor kinderen en vanaf 14 jaar, eveneens voor asten en inwoners van wijk K. Voor ipenluchtbal zullen eveneens a. s. erdag kaartjes verkocht worden te lg >etaling van 50 cent. VVV-kiosk te De Koog zal a. s rJJ lerclag daarvoor de gehele dag ge- zijn. it aller medewerking en die van het natuurlijk niet te vergeten, hopen r zowel voor de badgasten als voor iwoneys van De Koog een genoeg- dag van le maken. Alle ingezetenen ien verzocht de vlag dien dag uit te en. ar aanleiding van ons overzicht over idplaats De Koog, in ons vorig num- merkt de heer R. Kikkert, Hotel „De eboom" het volgende op: 1919 is genoemd hotel gekocht van arn. Flens, door den heer P. Kikkert, tna 't hotel in 1927 geheel is geres- ierd en 'n hotel werd van 60 kamers ongeveer 100 bedden, zoals dat op de te zien is. Daarna is het Strandpavil- gebouwd en werd het bedrijf om- in een N.V. onder de naam van Strandhotel „Prinses Juliana", Fa. ikkert en Zonen, directeur F. van v-ee IC kal Waar de zeewind speelt door de toppen der bomen en iedere voetstap wordt ge smoord in een verend bed van dennen naalden; waar de scherpe dennenlucht de neusgaten prikkelt en een beklemmen de stilte tussen de donkere stammen hangt, waar doorheen hier en daar een bundel zonlicht - priemt, daar staat een monument, dat de naam van wijlen den heer Kraai door de jaren heen zal dra gen, het Texels Museum. Veertien dagen geleden is het geopend en nu zijn we er heen gegaan, om enige persoonlijke indrukken op te doen en deze aan den lezer weer te geven. Bij het binnentreden worden we be groet door den leider van het museum, den heer v. d. Schans, een vlotte jonge man met gedegen kennis van ornitholo gie, die u over de kleinste bijzonderheden weet in te lichten. Sprekend zijn de wand schilderingen en spreuken, welke op kernachtige wijze uitdrukking geven aan het tentoongestelde. Wat dunkt u van deze spreuk van Huygens, die boven een verzameling schelpen is aangebracht: ,,Siet, wat all wonderwercks, wij achte loos vertreden". Denken wij daar ooit hij na. wanneer we aan het strand onze plompe voeten neerzetten? Uit Psalm 104 is het 25e vers aange haald: „De zee, die groot en wijd van ruimte is, daarin is het wriemelende ge dierte", weer zeer toepasselijk, wanneer we de diverse soorten dieren bewonderen, van de eieren van een rog, tol een dolfijn toe. Zonlicht, koolzuur en mineralen, op een wand afgebeeld, worden door micros copische plantjes omgezet in organische stof en deze vormen het oei voedsel van al wat leeft in de zee. In een verlicht aquaiium met stromend water zien we prachtige zee-anemonen; een vitrine bergt allerlei soorten schelpen; platschelpen, slijkschelpen, zwaard- en messcheden, 'n zeer klein brakwaterhorentje en een grote noordhoren. Is het een wonder, dat de woorden uit dat machtige scheppingswerk van L. van Beethoven ons in gedachte komen: „Ver neem 't en zie wie die wonderen werkte, Wie alles'schoon in wezen riep. Hem prij zen de aarde, rivieren en meren, ver neem, o mens, hun godd'lijk woord". Wanneer we ons omdraaien zien we plotseling in de trouwe ogen van enkele robben en we verwachten niet anders, dan dat ze zó in het water zullen weg duiken, maar stil blijven ze op de imita tie zandplaat liggen. Wat er nog meer te zien is? Tja, wat is er niet te zien, van alles kan men er aanschouwen: de kop van een tuimelaar, waarvoor men in donker zeker 'n straat je zou omlopen. Er ligt een wervel van een walvis, die zich zeer goed tot hak blok zou' lenen, verder een walviskaak, ribben van een walvis, het skelet van een bruinvis, een dijbeen van een mammoet, een mammoetkies, die je schedel zou ver pletteren, wanneer die er op terecht kwam Een volgende wandschildering toont ons het gebit der tijden, dat knaagt aan de gesteenten en daaronder een collectie van dc kleinste tot de grootste gerolde en geschoven stenen, sommige helemaal ge polijst. Keurig is het diorama van Texel met zijn strand en zijn meeuwen. En wat een soorten van vogels zijn in de diverse vi trines ondergebracht. We zien een roer domp, een Jan van Gent, een alk en een aalscholver en talloze andere grotere en EEN GOEDE STAP VOORUIT. DE KOOG. Reeds geruime tijd was het in De Koog een hopeloze boel, wanneer de bussen aankwamen. Dan dromden de mensen als wilden op de bussen af en vochten om een plaatsje te bemachtigen. Dat daarbij nimmer ongelukken zijn ge beurd, mag wel een wonder heten. Thans heeft men dit euvel ondervangen door 't plaatsen \^an hekken, waar doorheen de passagiers zich naar de bussen moeten begeven, zodat van dringen geen sprake meer kan zijn. Een maatregel, welke wij slechts toe kunnen juichen. FANFARE D.E.K. DEN HOORN. Onder zeer grote belang stelling deed D E.K. Maandagavond ter gelegenheid van de verjaardag van Prin ses Irene een rondgang met muziek door het dorp, dat feestelijk met vlaggen was getooid. De jeugd komt een pluim toe omdat zij zich keurig wist te gedragen. BEVORDERINGEN. Door benoeming van den heer W. N Kelder tot burgemeester van Monniken dam, vinden, ingaande 16 Aug. ter ge meente-secretarie de volgende bevorde- rigen plaats: De heer P. Beemsterboer, commies, wordt bevorderd tot hoofd-commies. Dc heer A. van Dienst, commies, tot ambte naar van de Burgerlijke Stand De heer T. v d. Heerik, adjunct-commies, tot commies. EEN PRIJSWINNAAR. Onze plaatsgenoot Gerrit Tuinder, smidsknecht bij de Fa. Smit en Co Waalderstraat alhier, behaalde op een tentoonstelling van proefwerk, welke te Heerhugowaard werd gehouden, een 3e prijs. De geslaagde was leerling van de avondschool alhier. TEXELSE MARKT. Den Burg, 5 Aug. 1946. Aangevoerd: 200 lammeren f 23-34. 45 schapen f 45- 80. 2 paarden f 650-750. 1 koe f450. 150 jonge hanen f1,00-2,25. 2 koeien, 1 varken, 8 n. kalveren (levering). kleinere vogels. Een ruigpootbuizerd staat met een klauw op zijn prooi, een klauwier heeft een veldmuisje in de bek. Twee uilen zitten voor een torengalm gat, alsof ze zo zouden wegvliegen We hebben een stille bewondering voor hetgeen in dit museum is tot stand ge bracht, dank zij de heren v. d. Horst uit Aerdenhout, De Haan uit Wormerveer en den leider," den heer v. d. Schans, en van zelfsprekend dank zij TESO, die ook hierin de vreemdelingen iets waarlijk groots laat zien. We zouden daarom iederen Texelaar, stuk voor stuk, op het hart willen druk ken toch vooral eens een bezoek aan het museum te brengen, want daardoor zal de liefde tot de natuur zeker versterkt worden. Prettig deed het aan, dat er drie Jan Pleziers voor het museum stonden te wachten op hun passagiers, die 'n bezoek aan het museum brachten. Zo verrichten de Jan Pleziers ook nog een culturele taak, want anders zou wellicht niet ieder een in de gelegenheid zijn om er te voet heen te gaan. Bij het verlaten van het museum zien wij op naar een foto van wijlen den heer Kraai, die boven de deur hangt. De mees te Texelaars hebben hem zeer goed ge kend, maar voor degenen, die hem niet gekend hebben, schrijven we hier het onderschrift van zijn foto neer: ,,In me- moriam, den heer H. J. H. Kraai, de grondlegger van Texels Museum". Helaas is de heer Kraai vroeg uit ons midden weggenomen, maar wat hij ons heeft nagelaten is een erfenis, waarin allen, die de natuur liefhebben, zoals hij die heeft lief gehad, rijkelijk mogen delen, een erfenis, die nimmer op raakt, doch rijker wordt, telkens weer. Dinsdagavond 13 Aug., om half negen, wordt in Texel's Bioscooptheater de gro te geluidsfilm van wijlen Nol Binsbergen vertoond. Het zal ongetwijfeld voor de vele vacantiegangers, die momenteel op Texel vertoeven, een welkome gelegen heid zijn, om kennis le maken met het levenswerk van de bij uitstek deskundige vogelfotograaf, wijlen Nol Binsbergen. De Vogelbeschermingswacht „Zaan streek", die zich in de Zaanstreek o.a. be zig houdt met het verbreiden van de Vo gelbeschermingsgedachte, heeft het ini tiatief genomen om deze prachtige film aan de vergetelheid te ontrukken. Zij heeft voor geheel Nederland de exploita tie in handen genomen en doet dit geheel belangeloos Op deze wijze hoopt zij de nabestaanden van Binsbergen een vaste bron van inkomsten te verschaffen. De zaal werd voor dit doel geheel belange loos afgestaan. De film bestaat uit drie afgeronde de len, n.l. A. Het gebied van de Nieuw- koopse Plassen; B. het vogelrijke gebied van de Zaanstreek, terwijl het derde deel geheel aan Texel gewijd is. Elk deel wordt voorafgegaan door een serie prach tige lichtbeelden, waarbij door een der medewerkers van de Vogelbeschermings wacht „Zaanstreek" een korte verkla ring gegeven wordt van het betreffende deel. De muzikale omlijsting is van de componist Paul Geugjes. Wij wekken alle natuurliefhebbers op, om deze unie ke rolprent te gaan zien, waarbij wij nog eens terdege het sympathieke doel van de vertoning van deze film willen onder strepen. Voor nadere bijzonderheden, zo als plaatsbespreking, etc., verwijzen wij naar de adv. in ons blad van heden. In verband met het gevaar van be smetting van de Texelse wolveestapel met schurft, werd indertijd door B. en W. dezer gemeente, de invoer van wolvee verboden. Deze maatregel ondervond nog al eens kritiek, niet alleen van de zijde van enkele Texelse fokkers, doch ook van fokkers van de vaste wal. Gedurende 't afgelopen najaar werd dan ook door een aantal schapenhouders getracht onthef fing van dit besluit te krijgen, opdat zij een of meer rammen konden invoeren. Alhoewel B. en W., alsmede ondergete kende, er van overtuigd waren, dat de invoer van enkele beste rammen in het belang kan zijn van de Texelse schapen fokkerij, werd deze invoer toch niet toe gestaan. Men stelde zich op het m.i. juis te standpunt dat, alhoewel Texel nog niet geheel vrij was van schurft, de invoer van wol vee van de vaste wal, in verband met het uitgebreid voorkomen der ziekte aldaar, niet wenselijk was. Men wilde Texel vrij maken en dan ook vrij houden van schurft, en dit was het snelst moge lijk dooi* de nog op Texel aanwezige haarden uit te roeien en daarnaast de invoer te verbieden. Deze gedragslijn werd gevolgd en in dit voorjaar meenden wij van een geheel vrij eiland te kunnen spreken. "\^at kwam echter een paar weken ge leden aan het licht? Dat er toch nog een besmet bedrijf op Texel moest zijn, want toen bleek, dat er onder een week tevo ren op Texel gekochte lammeren, aan de vaste wal schurft was geconstateerd. De bewuste lammeren waren op zes ver schillende Texelse bedrijven aangekocht, en toen deze bedrijven de vorige week werden onderzocht, werd op één er van de ziekte geconstateerd! Een koppel van 26 schapen met 3 lammeren, was besmet, en uit dit koppel waren lammeren ver kocht, w.o. aan de vaste wal schurft was gevonden. Bij nader onderzoek bleek nu, dat door de eigenaars van dit bedrijf in het najaar van 1945 toch een ram was in gevoerd; of hier sprake is geweest van het ontduiken der voorschriften, of dat de eigenaars onkundig geweest zijn van de voor Texel geldende bepalingen, wordt hier maar in het midden gelaten. De eigenaars deelden mij mede, dat achteraf beschouwd al spoedig gebleken was, dat de ingevoerde ram „nogal jeuk ver toonde", doch dat de verkoper hen ver- klaard had, dat er nimmer op zijn be drijf schurft was voorgekomen. Dit kan inderdaad het geval geweest zijn, doch dan moet men aannemen, dat de ram tij dens het vervoer naar Texel besmet is geraakt, hetgeen zeer goed mogelijk is, wanneer het dier in aanraking is ge weest met dieren, welke uit besmette koppels afkomstig 2ijn geweest. De eigenaars hakten direct te knoop door en lieten alle 26 schapen en de drie lammeren slachten; zij meenden hier mede te handelen in hun eigen belang en in dat van alle Texelse schapenhou ders, en ik meen dat dit heel verstandig is geweest. Een en ander leert ons, dat men nim mer moet trachten toch een ram in te voeren, wanneer de invoer met is toege staan, en dat, wanneer B en W. straks mochten overgaan tot het afgeven van invoervergunningen voor de invoer van enkele rammen, zeer strenge voorschrif ten in acht genomen dienen te worden. E. NOORDIJK. Er was Vrijdagavond opmerkelijk veel belangstelling voor den heer C. Boering, helderziende te Zaandam, die in De Oranjeboom een psychometrische avond hield. Na een korte inleiding, waarin de aan wezigen welkom werden geheten, ging men over tot het ophalen van diverse voorwerpen van personen in de zaal, welke voorwerpen op een tafel werden uitgespreid; ringen, foto's, armbanden, horlogekettingen, enz., aan de hand waarvan dhr Boering de verschillende eigenaars daarvan beschreef, onverschil lig of deze personen reeds waren overle den of niet. Van sommige voorwerpen wist het medium bijzondere dingen te vertellen, die dikwijls frappeerden door hun juistheid. Waaraan de heer Boering zijn bijzon dere krachten ontleend, is voor den bui tenstaander moeilijk te beoordelen, maai dat hij over bijzondere gaven beschikt is niet te weerspreken. Naar men ons mededeelde, zal hij over plm. drie weken hier weer een avond geven. GIFTEN WITTE KRUIS V., Den Burg f 2,50. 'k Ben haast dol, 'k ben verwoed 'k Heb de moordlust in 't bloed, Laat me los, 'k wil geen reden meer horen. Geef me wapens, qeet hier. Geef mevlieqenpapier, 'k Heb de dood aan dat ontuiq ge zworen. O, dat tuiq is brutaal. Het is fenomenaal, Moet je daar eens die dikkert zien spotten. Van mijn brood eet ze mee. En zij baadt in mijn thee, En nog zuigt zij het bloed uit mijn botten. Maar ik qeet 'r een mep Ha, ik denk, dat 'k 'r heb. Maar eilasie, ik kan er naar fluiten. Als een pijl uit een boog, Schiet de schooier omhooq, En dan duikt ze opeens naar mijn kuiten. 'k Sla naar links, 'k sla naar rechts, Maar wat 'k raak, dat is slechts Op Serviespunten nog te verkrijqen. En die vlieq, die schavuit. Lacht van verre mij uit, En ik zit in een hoekje te hijqen. HU1B DE RIJMELAAR. leren Uit het jaarverslag van de Controle- vereniging .Delfland" in Zuid-Holland, nemen wij de volgende, voor de Texelse veehouder zeer belangrijke cijfers over: Vetgehalte. In 1940 was er nog slechts één bedrijf waar men een gemiddeld vetgehalte bo ven de 3,50 pet. van alle koeien had en nu zijn er 40 bedrijven, met een gemid deld vetgehalte boven de 3,50 pet. Een beste vooruitgang dus. Het gemiddelde vetgehalte van alle gecontroleerde koeien was 3,39 pet. Het hoogste bedrijf had een gemiddeld vetgehalte van 3,74 pet. en het laagste van 3,14 pet. Dit is_ dus een zeer belangrijk verschil. 139 dieren of 6 pet. van het totaal aan tal produceerden nog melk met een vet gehalte lager dan 3 pet. Dit is nog wel wat erg veel. Boven de 4 pet. kwamen 58 dieren. Melkproductie. De gemiddelde melkgift van 2276 die ren was 3417 kg. melk. In de voorgaande jaren was dit resp. 3604 kg. en 3245 kg. De productie op de verschillende bedrij ven loopt buitengewoon veel uiteen. Op het bedrijf met de hogste productie gaven de koeien gemidd. 5041 kg. melk met 3,68 pet. vet in 325 dagen. Op het laagste be drijf 2571 kg. melk met 3,48 pet. vet Een verschil van 2470 kg. melk per koe en per jaar Rekenen we met 300 melkdagen, dan is dit een verschil van plm 8 kg. melk per koe en per dag.. Er bleken in het afgelopen jaar dieren bij te zijn, die 5000 kg. melk meer produceerden. Fokdag te Maasland. In September 1945 werd te Maasland een fokdag van rundvee gehouden, die als goed geslaagd beschouwd kan wor den Op de jaarvergadering van de fok- en contrölevereniging besloot men om dit jaar weer een fokdag te organiseren en samenwerking te zoeken met de vereni gingen te Schipluiden, Pijnacker en Wa teringen. Naast het rundvee zal men dit jaar ook een afdeling schapen en varkens op dc fokdag toelaten. Uit hel jaarverslag en ook uit de ver gadering bleek, dat er een opgewekt ver enigingsleven is en dat alle krachten in gespannen worden om de productiviteit van de veestapel in Delfland omhoog te brengen. NIEUWE MINISTER VAN MARINE. We vernemen, dat min.-president Dr. L. J M. Beel den kapt.-luit. ter zee der Kon. Marine Reserve J. J. A. Schagen van Leeuwen heeft aangezocht in de re gering zitting te willen nemen als minis ter van Marine. Er is alle reden aan te nemen, dat de heer Schagen van Leeuwen bereid zal zijn deze portefeuille aan te nmen. Zijn benoeming is op korte termijn te verwachten. 142 of UITSLAG VAN DE GEHOUDEN OPENBARE AANBESTEDING VAN 9 DUBBELE ARBEIDERSWONINGEN OP 12 JULI 1946 TE 12 UUR TEN GEMEENTEIIUIZE OP TEXEL. Naam inschrijver; Perc. 1 Wed. I. Voigt, Texel f 48605 P. C. Tuin, 't Zand Gebr. Bruin, Texel f 47530 G. Groot, Den Helder C. v. Essen, Den Helder C. H. F. Duin, Burg f47000 Aannemers Mij. Noord-H. Heemstede Koorn en De Jong Medemblik Joh. Steeman, Helder f 48852 F. Kuiper, Aartswoud Reijers en Vlaming Den Helder Gebr. Platenkamp, Bergen op Zoom (laagste inschrijver) Joh. Schutte, Zaandam J. v.d. Linde, Overveen f 41864 (op één na de laagste) C.T. Kwak, Helder f49200 P.v. 't Hoog, Texel f 48900 Gebr. Koorn, Texel f 49650 Bakker en Koorn, Texel f 49900 Jac. Drijver. Texel f 49240 H. Daalder, Texel W. D. Bakker, Texel f 50^50 Perc. 2 f47550 Perc. 3 f 48400 Perc. 4 f 25650 Perc. 5 f 48500 Perc. 1, 2 en 3 Perc. 4 en 5 Massa f218875 f 232000 f 48000 f193800 f199400 f47500 f47000 f141500 f 239966 f194500 f189385 f139500 f177590 f238466 f40710 f40140 f18690 f37930 f48397 f47397 f 23697 f51200 f144994 f 74897 f 220491 f 46673 f 46900 f 25400 f48425 f 216298 f 48200 f 44425 f 25200 f51380 f 218855 f47215 f47220 f25540 f48050 f 217925 f 46874 f46874 f 23000 f 44500 f142988 f210388 f21900 f 220000 f47600 f 44205 f 26040 f 49300 f217295 Fa. Door B. en W. van Texel werden gegund de perc. 1, 2 en 3 aan Fa. Platenkamp voor totaal f 122714,- v. d. Linde voor totaal f56620,— Totale kosten f 179334,—. Aanvang van het werk 12 Augustus, Perc. 4 en 5 aa:i

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 1