Nieuwe bonnen ignrrg 60ste jaargang van de I excise Courant De P.-H. Polder vierde zijn Eeuwfeest Gouden Huw'elijksleesl Jullersfeslijn Reslrij<lin<> van <lt' Lcverlioty.iekte Lancis clc angs cle iveg I)«- lieer S. Pisart overleden IaTERDAG 21 SEPTEMBER 1946. 60c JAARGANG. No. 5649 «lev EXELSCHE COURANT •oor de 2e helft van de 10e periode (15 t.m. 28 September 1946). lonkaarten KA, KB, KC 610. Algem. is 100 gram bloem -Algem. is 50 gram thee önkaarterj KD. KE 610. 19 Res. is 100 gram bloem |9 Res. is 300 gram bloem j 'abakskaarten, enz. 18 is 2 rantsoenen tabaksartikelen [ovengenoemde bonnen kunnen reeds Vrijdag 20 Sept. 1946 worden ge likt. Iet ingang van 22 Sept. a s. zullen n bonnen meer voor aardappelen wor- aangewezen. Van Maandag 23 Sept. af zal men aardappelen zonder in- ering van bonnen kunnen kopen. Inleveren bonnen winkeliers, lloem: 554, 054, E14 res. Melk: A-E 02 Ik. Brood: 564. 569, C18, D18 res., 065, B 18 res. Eieren: rantsoenbon- Grossiers tabak: Tabak coup Al 12, 113. Attentie voor Horecafbcdrijven. Jaar er nieuwe aanvraagformulieren in iruik zijn genomen, dienen de belang- >bende leden, die in aanmerking ko- n voor toewijzingen voor koffie, thee, ker, enz., a.s. Maandag 23 Sept. van 2 uur deze nieuwe formulieren af te en en deze Donderdag 26 Sept. a. s., ledig ingevuld, aan ons kantoor in te nen, waar dan tevens de toewijzingen ir de volgende periode worden uitge- kt. Nachtregister medebrengen. Jeze week dus niet op Vrijdag, maar Donderdag. 'ensionhouders kunnen hun toewijzin- afhalen op Vrijdag 27 Sept. a.s. van 12 uur. Nachtregister medebrengen. Va-uitreiking heeft voor bovengenoem- categorieën niet meer plaats. (Publ. no. 450). RIJWIELBANDEN. Jcholieren en studerenden, voor zover (klagelijks hun onderwijsinstellingen be lten en de afstand van hun woning tot onderwijsinstelling 5 km. of meer be- lagt, kunnen van heden af rijwiel- fiden aanvragen. Het hoofd van de derwijsinstelling dient op de plaats n de werkgeversverklaring te verkla- dat de betrokkene dagelijks de on- rwijsinstelling bezoekt en het opgege- n aantal kilometers per rijwiel aflegt. Alle vroegere aanvragen var# kinderen a hierbij vervallen. (Publ. no. 449) Deze week is de Texelse Courant haar itigste jaargang ingegaan. Evenals in jaren, die .achter ons liggen, hopen ook in de toekomst de band te blij- n, welke de Texelaars onderling ver- idt. Nóg dwingt papierschaarste ons, e berichten zo beknopt mogelijk weer geven, maar wij verwachten binnen irte tijd, nu en dan met een dubbel id uit te komen. Ons devies blijft: „De xelaar voor allegaar". Met nadruk willen wij er op wij- Mi i; dat ons blad geen bepaalde politieke r hting is toegedaan en dat zij alles wat binnen en buiten de grenzen van ons and voorvalt, «zo getrouw mogelijk zal ft sergeven. INVOER VAN RAMMEN. Schapenhouders, die van oordeel zijn, t het voor de instandhouding van hun 8jdnjf beslist noodzakelijk is, een ram te voeren, kunnen hiertoe een schrifte- alk verzoek bij Burgemeester en Wet- ;t< uders indienen tot uiterlijk Maandag September, 's morgens 12 uur. DE WINKELSLUITING OP DINSDAGMIDDAG. Namens de besturen van de Texelse iddenstandsverenigingen vestigen wij aandacht van de winkeliers op het lgende: onder het sluiteiï van de win- i Is op Dinsdagmiddag, wordt ook ver- San. dat er NIET langs de huizen ge- ni en bezorgd mag worden. Dit is een paling uit de winkelsluitingswet, op ilker naleving streng zal worden toe- Jzien VERGADERING ZUIDERZEESTEUNWET. De aangekondigde vergadering te Ou- schild, welke hedenmiddag in het kof- ihuis van P. Dekker wordt gehouden, ngt aan om half drie. KERKNIEUWS. OOSTEREND. In afwijking mot andere s n: ten, vangt de dienst van de Ned 1 erv. kerk te Oosterend morgenochtend HA^F TIEN aan. DOOPSGEZINDE GEMEENTEDAG. Zondags a (22 Sept.) wordt de jaar- Dappsgezinde Gemeentedag gehou- n, die ook door deelnemers uit Den deler wordt bezocht. Begonnen wordt et een gemeenschappelijke kerkdienst n 10 uur v.m., waarbij de heer S. Mo- naar, hoboïst, zijn medewerking ver" end. 's Middags 2 uur wordt een sa- enkomst gehouden, waarin de heer D. aalder, de bekende opvoedkundige, zal reken over godsdienstige opvoeding, erder zijn er muziekbijdragen. FSCHEID VAN DS. VAN DER VEER Het afscheid van Ds. v.d. Veer is be- lald op Zondag 29 September a.s. ZON, MAAN EN HOOGWATER. De zon komt 22 Sept. op om 6,13; on- T 6,57. Maan: 25 Sept. N.M., 3 Oct. K Hoog watef ter rede van Texel. Sopt. 9,02 en 9,26. 24 Sept. 9.46 en ,06. 25 Sept. 10,24-en 10,40. 26 Sept. 57 en 11,13. 27 Sept. 11,29 en 11,45. 28 ;pt 12,01 en 12,17. 29 Sept. 12,43 en 1,40. De dreigende luchten en de troosteloze regen, welke over de polder dreven, vermochten de vreugde van de feestgan gers, die uit alle delen van de Prins naar de tot feestzaal omgetoverde schuur van de Gebr. Timmer waren getogen, niet te doven. Van verre reeds zichtbaar, sta ken de erepoorten, welke bij de ingangen van de polder waren opgericht, hoog boven de dijk uit. Ja, het was feest in de polder, vlaggen op de sluis, vlaggen op de molen, vlaggen op ieder huis en elke schuur. De P. H. Polder is geen grote polder, maar zal dit niet juist de oorzaak zijn .geweest, dat het feest zo volkomen is geslaagd? De grondtoon van iedere toe spraak zouden we kunnen samenvatten in deze dichtregels van Adema van Schel- tema: „Polder, met jou ben ik verwant, wij zijn zonen van één land". De opening. Omstreeks half elf riep de dijkgraaf, dhr J. M. Bakker, den burgemeester en mevr. Rehorst, de beide wethouders met hun echtgenoten, de dijkgraven en ver dere aanwezigen een hartelijk welkom toe. Spr. zei, dat men op de polderver gaderingen niet gewend is, dat er zoveel dames aanwezig zijn en hoopte daarom, dat dit de vreugde zou verhogen. Wel kwam men op een bijzondere plaats sa men, maar daarom was het niet minder gezellig. Op de bestuurstafel prijkten drie prach tige bloemenmanden, aangeboden door het gemeentebestuur van Texel, het be stuur van de Dertig Gem. Polders en het bestuur van de Eierlandse Polder. In een ko_rt overzicht schetste de heer Bakker de geschiedenis van de polder, welke volgens overlevering drie maal is droog gemaakt. Hulde bracht spr. aan de pioniers, die met weinig geld de droog making aandurfden, doch deze met kon den volbrengen, omdat het geld op raakte Toen was het Prins Hendrik, een zoon van koning Willem III, die de pol der'kocht en het werk liet voortzetten. Als rentmeester werd dè heer Winkler aangesteld, die zeer veel voor de polder heeft gedaan, vnl. doordat door zijn toe doen kunstmest werd toegepast. In 1906 werd de polder verkocht aan Siemon Bregman uit Alkmaar. Wegen werden verhard en plaatsen verkocht. Op 11 April 1911 werd de eerste vergadering van het waterschap gehouden met als dijkgraaf den heer P. Duinker. Wegens ziekte nam Duinker in 1920 ontslag om te worden opgevolgd door den heer J. Timmer, een man uit één stuk. De voorz bracht een stille hulde aan de nagedach tenis van die allen. Tot hen, die nog in leven zijn, werden woorden van waar dering en dank gericht voor alles wat zij voor de polder hebben gedaan. De be volking van de P H. Polder, aldus de dijkgraaf, is sober, werkzaam en eerlijk. Wie deze eigenschappen mist, hoort in de polder niet thuis. Zich tot het gemeentebestuur richten de, gewaagde spr. van de welwillende houding van de gemeente en hoopte, dat deze goede verstandhouding ook in de toekomst zou blijven. Verder richtte spr. zich tot de besturen van de Dertig Pol ders, waarmee steeds prettig was sa mengewerkt, en het Hoornder-Nieuwland. Ondanks sommige verschillen was men steeds tot een redelijke oplossing geko men. Na deze. met applaus beantwoordde re de, las de secretaris, deheer K. Stoep- ker, de notulen voor. welke onder dank- zègging werden goedgekeurd. Hierna stelde de voorz. voor, om een „koppie te doen", welke mededeling, vooral door de dames, met vreugde werd begroet. Als voorz. van de feestcommissie sprak de heer J. Beumkes over het vele werk, dat moest worden gedaan, alvorens het feest in orde was. Hulde bracht hij aan dè commissie, die dikwijls tot het mid dernachtelijk uur vergaderde. Ieder had gehoor gegeven aan de proclamatie en zo kon men thans zonder zorgen feest vie ren. Het leeuwenaandeel hierin hadden de heren H. Timmer en Tjepkema. Tot zijn spijt deelde spr. mede, dat de oud ste inwoner van de polder, de heer T. Zegel, door omstandigheden niet op het feest aanwezig kon zijn. Maar daags te voren was Zegel er geweest en had er zijn vreugde over uitgesproken, dat hij deze gebeurtenis mocht beleven. Op zijn eigeu kernachtige wijze had Zegel zich aldus uitgedrukt: „Ik zeg tegen Heintje, zaag de boom maar om, want dat beleven we niet meer". Omdat we toch gaarne iets uit de mond van Zegel zelf wilden vernemen, hebben we de 80-jarige in zijn woning opgezocht en een en ander opgetekend. Zijn vrouw, mej Zegel-Duinker, is de enige nog levende bewoonster, die in de polder geboren is. Op enkele na, heeft zij alle boerderijen, welke nu in de polder staan, zien bouwen. De oudste boerderijen zijn wel Johanneshoeve, Alexanderhoeve, Zeewijk en Capnie. Capnie werd in 1850 gebouwd en genoemd naar een zekeren kapitein Osburgt. (Wellicht is Capnie 'n verbastering van „kappie", de gebruike lijke afkorting van kapitein). In tegen stelling tot de andere boerderijen# die van gele steen zijn opgetrokken, is deze hoeve geheel van rode steen opgetrokken en maakt de indruk van een herenhuis. Bij het ontstaan van de polder vonden de bewoners hun bestaan in 't houden van schapen,' het wier vissen en eierenzoeken Toen Zegel in de polder kwam wonen, deed de grond f 9,per bunder, en hoe wel Zegel 21 bunder land bezat, was die prijs toch nog te duur om er twee per sonen van te onderhouden. Zelfs werd er 80 bunder land voor f300 verkocht. Ook de prijs van het vee was fantas tisch laag. Onze zegsman verkocht twee koeien voor totaal f 100, een beste voor f 70,en de andere voor f 30, en nog was de handelaar blij als hij er een rijks daalder op kon verdienen. De lammeren deden 65 et Ook met de lonen was het treurig ge steld. Een los werkman verdiende 80 ct. per dag, terwijl een vaste knecht f4, in de 7 dagen verdiende en dan van 's morgens 5 a 6 tot 's avonds 6 uur. Tot vóór 40 jaar was in de polder bijna alles nog zand. alleen een bunder of zes onder Spijk was goed land. De schapen stierven er bij hopen tegelijk, wat wel aan het gewas, dat er groeide, zal hebben gelegen. De wegén waren ook ontzettend slecht, wanneer Koopman van Johannes hoeve een bezoek aan Ceres ging brengen, dan nam hij drie kleine kinderen mee in een mand op de rug, terwijl zijn vrouw de jongste in haar schoot droeg. Dokter Wagemaker zakte eenmaal met paard en wagen en al in de weg, zodat de hele boel kapot ging. Juffrouw Zegel wist te vertellen, dat haar moeder als kind bij de molen ging te vissen. Vol gens den heer Dogger van de Sluis, met wien wij ook 'n onderhoud hadden, valt dit als volgt te verklaren: met stormweer kwam er altijd veel water ip de polder, maar wanneer de storm eenmaal ging liggen, dan was er weer geen wind voor de molen en bleef het water lange tijd in de polder staan. Dat men dikwijls de strijd tegen het water heeft moeten voe ren, spreekt welhaast vanzelf. In 1890, aldus Zegel, hebben we 14 dagen en nachten achter elkaar zakken zand ge sjouwd en er 23000 verwerkt. Zoals we reeds in het begin aanhaal den verdienden de bewoners ook hun geld met het rapen van eieren, en die waren er bij hopen, want in die tijd huisden er ontzettend veel vogels in de polder. Soms werd de lucht er door ver duisterd. Met zijn broer raapte Zegel op één dag 1000 eieren, die door verschil lende mensen werden gekocht en naar de vaste wal gestuurd. Op een Paasmaandag, zo ging onze zegsman verder, viel er een laagje sneeuw van een paar centimeter en gingen de kieviten allemaal op hun nesten zitten; voor ons was het toen ge makkelijk, om de nesten te vinden en de eieren er uit te halen. Blijkbaar heeft de rentmeester van die dagen, de heer Winkler, wel ingezien, dat er met die eierenzoekerij flink wat viel te verdienen, althans vaardigde hij het gebod uit, dat van elke zeven eieren die er geraapt werden er vier moesten worden ingeleverd. U ziet, er is niets nieuws onder de zon. Dat de mensen daar allemaal aan voldeden, menen wij te mogen betwijfelen, volgens juffrouw Zegel tenminste zocht men er eerst 7 voor zichzelf en dan 4 voor den rent meester. Ook hier weer niets nieuws, enz. Menigmaal kwamen er, ook toen reeds, buitenlanders naar de vogels en de nes ten van de vogels zien. Mevr. H. Spoelstra-Zegel dankte voor de waarderende woorden over haar va der gesproken. (Zie ook volgend nummer). GYMNASTIEKVERENIGING TEXEL. Nu het zomerseizoen tot het verleden behoort, begint het verenigingsleven al- lerwege weer te draaien. Ook de Gymn. Vereniging Texel zal de volgende week haar lessen weer hervatten. Nieuwe le den kunnen zich opgeven tijdens de oefe ningsuren, welke in de adv. in dit num mer worden bekend gemaakt. HEROPENING MEUBELZAAK N.V. PH. VLESSING. Heden wordt de meubelzaak van %de N.V Ph. Vlessing heropend. Wij werden in de gelegenheid gesteld eens een kijkje in de winkel te nemen en we kunnen niet anders zeggen, dan dat het weer een „Ouderwetse" zaak is. De verschei denheid van de geëtaleerde goederen is groot We zagen moderne eetkamers, old finish huiskamers, een keurige salon met een juweeltje van een bankstel, verder een berkengelakte slaapkamer en wollen en moltondekens in velerlei soort. Door middel van de inkoopcombinatie beschikt de firma over voldoende kapok om aan alle aanvragen te voldoen, terwijl de ma trassen met vooroorlogse damast en lin nen zijn bekleed. Ook de originele Hol- trap karpetten zijn van vooroorlogse kwaliteit. In kinderwagens is ook weer keuze uit moderne modellen in diverse kleuren. On getwijfeld zal de belangstelling voor de opening van deze zaak groot zijn. De door de Duitsers uitgewoonde zaak is door het Schildersbedrijf van den heer P. Graaf keurig geschilderd en behan gen, terwijl door den heer Joh. van Heer- waarden Fzn., centrale verwarming is aangelegd. N.V. hoopt binnenkort de andere etalages te openen Wij wensen den heer Vlessing veel succes. PRAATJE IN DE FRUITTUIN. Op Dinsdag 24 September, 's middags twee uur hoopt de heer Houter, assis tent van den Rijkstuinbouwconsulent te Hoorn in de tuin van den heer N. de Jong, gelegen op Harkebuurt, een praat middag te houden over zaken" de fruit teelt betreffende. Iedereen is welkom. Op Woensdag 25 Sept's morgens 10 uur wordt eenzelfde praatje gehouden in de tuin van den heer Renooy, De Veen. Wij kunnen dan tevens spreken over een fruitteeltcursus in de komende winter maanden. C. v. Gr. OOSTEREND. Woensdag 25 September a s. hoopt het echtpaar P. Vlaming Gzn., en G. Vlaming-Vlaming, zijn gouden hu welijksfeest te vieren. In hun woning in de Peperstraat heb ben we de bruid en bruidegom, die beide rasechte Texelaars zijn, opgezocht. De bruid is op Oost geboren en de bruidegom te Oosterend, waar zijn vader tjalkschipper was en handel dreef in turf en steenkool. Als derde man kwam Vlaming bij zijn oudste broer op de bla zer, om later over te gaan op de schuit van zijn broer Reijer. Daarna is hij gaan varen bij Kees Bremer, die latet de schuit voor de bakkerstrog verwisselde. Op 22-jarige leeftijd begon hij voor zich zelf met een blazer. Wanneer we er aan denken, hoe we met zo'n tlazertje de Noordzee op gingen, aldus Vlaming, dan was er heel wat meer gevaar aan ver bonden dan thans met de kotters. Vla ming heeft het meegemaakt, dat hij met de schuit thuis kwam, maar de schipper, die met een schuit achter hem voer, is nooit meer binnengekomen. Ook heeft hij tijdens de vorige oorlog een Helderse schuit, die een mijn in zijn net kreeg, de lucht in zien gaan. „Ja", zegt juffrouw Vlaming, „het leven is een damp en de dood wenkt ieder uur". Wie zal dat ook beter ervaren dan de visser, die op de wijde wateren rondzwalkt? Zorgen heeft het gezin ook gekend, hoogten en diepten, zoals in ieder men senleven, maar in hun hart is grote dankbaarheid, dat ze zo lang voor elkaar gespaard zijn gebleven. Tien kinderen zijn uit hun huwelijk geboren, waarvan er één, tien maanden oud zijnde, is over leden. Verder hebben zij 21 kleinkinderen. Wie het bruidspaar ziet, zou niet zeg gen, dat de man reeds 74 en de vrouw 73 jaar oud is. „Ik kan het zelf niet be grijpen, ik voel me nog niet oud", zegt de bruid. Inderdaad is het een zegen, zoals Vla ming zei, dat men zo zijn levensavond mag doorbrengen. Woensdag is het feest in de Peper straat en dat 'net huis dan te klein zal zijn, dat staat vast. Donderdagmorgen zag t strand van De Koog er uit, alsof er een publieke ver koping zou plaats hebben. Honderden nieuwhouten schroten van een weggesla gen deklast bedekte in hopen en hoopjes het strand. De strandvonderij was, even als „particulieren", reeds spoedig aan het slepen en rijden orn deze kostbare la ding te bergen. Jong en oud, zowel man nen als vrouwen, deden hun best om ook iets mee le pikken, hetgeen sommige men sen zeer goed af ging. Vanaf paal 19 tot 22-23, maar vooral tussen 20 en 21, lag het strand volkomen bedekt met hout Hele hepen van verscheidene kub. meters werden dooT het opkom<Ade water op het strand geworpen. In de loop van de dag werden karrevrachten hout van 't strand weggereden. Enige lui vertelden, nog nimmer zoveel hout tegelijk op het strand te hebben ge- Zoals dit voorjaar reeds werd medege deeld, wordt op Texel dit jaar een proei genomen om de mogelijkheid te onder zoeken, de leverbotziekte effectief te be strijden. De besmette bedrijven zijn alle opderzocht op het voorkomen van het slakje, dat zulk een belangrijke rol speelt bij de ontwikkeling van de lever- bot. Op vrijwel alle bedrijven is het slakje in groter of kleiner aantal gevon den. De besmette percelen zijn daarna behandeld met een zout, met de bedoe ling, de slakjes te doden. In de meeste gevallen is dit uitstekend gelukt. Op en kele percelen werden na dc behandeling nog jonge slakjes gevonden. In die ge vallen heeft een tweede behandeling plaats gehad. Vermoedelijk zullen even wel eventueel nog overgebleven jonge slakjes geen rol kunnen spelen bij de ontwikkeling van de leverbot Op een aantal behandelde percelen zullen nu schapen worden geweid van be slist gezonde bedrijven. De dieren zullen op deze percelen drie maanden onafge broken worden geweid. Daarna worden ze geslacht en de lever van deze dieren wordt dan nauwkeurig onderzocht. Op deze wijze wordt dan nagegaan of de be handeling der proefpercelen inderdaad afdoende is geweest. De bedoelde proefdieren hebben alle een flink rood of zwart cijfer op de lin kerzijde van het lichaam. Wij verzoeken u bij deze vriendelijk, ons onmiddellijk te waarschuwen wanneer u deze dieren op een andere plaats dan de voor hen bestemde proefweiden aantreft. Dit verzoek t^ordt niet alleen gericht tot do proefnemers, maar tot iederen Texelsen boer. Momenteel wordt vermist het schaap met het Romeinse cijfer XXX (dertig) in rood op de linkerzijde. Dit schaap werd geweid op het bedrijf van den heer M. Koorn, Tubantia, Kogerweg. C.v.Gr AAN DE LEZERS. Bij deze krant vindt u ingesloten een circulaire van V.V.V. Texel, waarover wij in ons vorig nummer reeds schreven Wij raden dc lezers aan, hun volle aan dacht aan deze circulaire te schenken en de aangehechte strook, vfclke ongefran- keerd gepost kan worden, ingevuld te retourneren. (Ziekenvervoer). Een dezer dagen geviel het schrijver d&zes, dat hij met de Texelse zieken auto mee reed, die een patiënt naar Alkmaar vervoerde. Met dezelfde ziekenauto heb ik on langs iemand naar Den Helder weg gebracht en wat de patiënte toen gele den heeft, is onbeschrijfelijk. Dit werd foen aan de slechte Texelse wegen ge weten, ofschoon de auto langs de weg kroop. Nu we over een betonweg re den, bleek evenwel, dat het vervoer nog steeds een kwelling voor de betreffende patiënt is. Het ligt niet aan ons te be oordelen, wat of de oorzaak hiervan mag zijn, maar een feit is hetdat de mensen er tegen op zien om met deze ziekenauto te moeten worden ver voerd. Het is reeds erg genoeg, dat men voor ieder ongeval in het gunstigste geval, naar Den Helder vervoerd moet worden, maar als dit vervoer dan nog een extra pijniginq voor de patiënt be tekent, loopt het toch wel de spuigaten uit. Nu Texel zelf geen ziekenhuis kan bekostigen, mag men toch op zijn minst verwachten, dat het vervoer der zieken zo goed mogelijk geschiedt. Geld voor vernietiqinqsproeven (atoombom), is bij millioenen beschikbaar, maar voor het behoud der mensen....???? Hier MOET fhqeqrepen worden, niet met giften en gaven van jan Boezeroen, maar van OVERHEIDSWEGE! De heer Pisart, tengevolge van een on geval, hem vorige week overkomen, tij delijk verpleegd in het Centraal Zieken huis te Alkmaar,, is gisteren plotseling overleden. De krasse baas, hij was de 85 jaar reeds gepasseerd, was een bekende figuur op ons eiland. Jaren lang was hij hier als apotheker gevestigd en in verschillende verenigingermvervulde hij een leidende functie, o.a. als secr.-pennm. en magazijn meester van het Witte Kruis. Ook als raadslid stond hij enige jaren op de bres voor de belangen van zijn partij. Een werkzaam leven werd afgesloten. Hij ruste in vrede. NAAR DE T.T.-RACE TE ASSEN. DEN HOORN. Met 24 Hoornder jon gens gingen wij Vrijdag naar Assen om de T.T.-race eens met eigen ogen te aanschouwen. Dat het regende mag geen nieuwtje helen, want doet het de laatste tijd ooit anders? Met de middagboot ver trokken we van Texel en over de Af sluitdijk ging het via Bolsward op Hee renveen aan. Om half acht kwamen we in Assen aan, alwaar we onze kosthuizen opzochten. Assen was keurig versierd en geheel verlicht. Maandags vertrokken we uit Assen en ging het door tal van dorpen op Gro ningen aan, waar de 95 meter hoge Mar tinitoren werd beklommen. Nadat we een heerlijk Groninger ijsje hadden genut tigd, verlieten wij de stad in de richting Leeuwarden In Franeker dronken we koffie en werden de bakkerswinkels door ons leeggekocht; echte Friese koek, die best smaakte. Na het repareren van een lekke band van onze auto, ging het over Harlingen de Afsluitdijk langs naar Den Helder, om de boot van half vier te halen. Helaas was de boot vol en het luik reeds gesloten, zodat we tot half zeven moesten wachten. We hadden pech, maar niettemin kwamen we in de beste stemming in Den Hoorn aan. Een woord van dank aan den chauffeur P. Zijm, die heeft medegewerkt om deze tochl naar de TT-race te doen slagen, is hier zeker op zijn plaats W.J. De geachte inzender is bepaald zo onder de indruk van de T.T.-race geweest, dat hij helemaal vergeten heeft daarvan iets te vertellen. We zullen maar aannemen, da' het goed was. Red. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 13 tot en met 19 September 1946 Geboren: Franciscus Jacobus zv Theo- dorus H. v. Sambeek en Catharina Maas Anthonia Jacoba dv Jan v. d. Vis en Adriana van Houte. Ondertrouwd: Cornells Suijkerbuijk en Cornelia E. Vos. Johannes van Heerwaar den en Anna W. Kees. Getrouwd: Franciscus G. van Hintum en Bart je Smit Willem van Heerwaar den en Sofia Grzyb. Overleden: Adriana Koopman. 77"jaar, wed. v. Jan Roosloot. Petrus Sauerborn, 64 jaar. .Gevonden: motorhandschoenen, 2 bril len (op strand gevonden), onderdeel mo torfiets, bruine vulpenhouder, doosje met broodbonnen, bruin kinderschoentje. KATHOLIEKE KERKLIJST Zondag: II H. Missen in Den Burg om 7,30 en 10 uur, in Den Hoorn om 7,30 en in Oosteiend om 10 uur. Geen biechtgel. Confeienties orn 2, 3, 4 en 5 uur 7 uur Avondoefening. Deze week: Missen om 6,30. 8 en 9 uur. Iedere avond 7 uur boe- teprcek. Zaterdag 9 uur gez. H. Mis bij een zilveren huwelijksfeest. VAN DE REDACTIE. Advertentie-opdrachten voor de krant, welke op Woensdag «verschijnt, moeten uiterlijk DINSDAGMORGEN 8 UUR in ens bezit zijn. Voor het Zaterdagnummer uiterlijk VRIJDAGMORGEN 8 UUR. Dit geldt ook voor opgaven predikbeur ten, daar zij anders niet meer kunnen worden opgenomen. Inzenders van ingezonden stukken en verslagen gelieven het papier DUIDE LIJK en aan EEN zijde te beschrijven.

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 1