Het Afscl leid van Ds. TI i. van der Veer Bevestiging en intrede van Ds. J. A. van hoven V.V.V. Texel (Mooi I exol) Lai ngs cle weg IfOENSPAG 2 OCTOBER 1946. 60e JAARGANG. No. 5652. LSCHE COURANT INRICHTINGEN tike gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. urgemeester en Wethouders van Texel ?ngen ter openbare kennis, dat het ver- ik van de Gebr. Schoenmaker te Den irg, Texel, om vergunning tot het wij- jen en uitbreiden van de electrisch ge- even wagenmakerij en timmerbedrijf plaatsing van 2 electro-motoren van 5 2 van 3 pk., 1 van V/s pk., 2 van ik,, en 3 van Va pk., in 't perceel West raat nr. 5, kadastraal bekend gemeente isel, sectie K nr 2214, door hen voor- iardelijk is ingewilligd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat Igens de bestaande jurisprudentie even- iel niet tot beroep van de beschikking poegd zijn zij, die indertijd niet voor gemeentebestuur zijn verschenen om in bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, 26 September 1946. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. REHORST. De Secretaris, P. BEEMSTERBOER, Loco-Secretaris. PROVINCIALE JONGERENDAG, üvenals alle aangesloten verenigingen n het Landbouw-, Landtuinbouw- en Ishoudonderwijs voor Noord-Holland, is ook de Ver. van Oudleerlingen op Kei, met een 30-tal deelneitiers aanwe- op de Landbouwjongerendag, welke 18 Sept. te Schagen werd gehouden Vanaf de Groeneplaats ging het gezel- hap met een gereserveerde wagen van ,SO naar de plaats van bestemming. Om 10 uur had de opening van de gro- tentoonstelling plaats. De toegangsprijs n f 2,50 deed enkelen terugschrikken, jar om de onkosten te dekken, zal deze ijs zeker niet te hoog zijn geweest. De itoonstelling gaf de indruk alsof men een kleine jaarbeurs was. Op agra- ch gebied was er van alles te zien, doch rvoor ontbrak.ons de tijd, omdat om uur een gemeenschappelijke koffie- altijd zou worden gebruikt in het N.- illands Koffiehuis. Hieraan namen on- veer 450 personen deel. Aan de dames n de Schager Huishoudschool is een »rd van lof zeker op zijn plaats, voor d zo'n grote en buitengewoon heerlijke ffietafel. Hierna ging het gehele gezelschap naar Theater Royal, waar de lezingen zou- m plaats hebben. De voorz. van de ov. Bond. de heer Nic. Hopman, open deze bijeenkomst, welke de eerste na oorlog was. De laatste werd 7 jaar ge len gehouden. Als spreekster zou optreden mevr. Dr. Heyster, met als onderwerp: ,,Naar n betere wereld". Daar zij echter door ïkte verhinderd was, sprak in haar sats mevr. Visser. Inplaats van Prof. Schermerhorn, die niddels naar Indië was vertrokken, •ak Ir. Vondeling uit Leeuwarden over toekomst van jong agrarisch Neder- id". Door den heer Siem Bosma werden or en na de pauze enige, op de boer trekking hebbende, verzen gedecla- Ird. Het is voor de oud-leerlingen van de erse verenigingen een buitengewoon coie en leerzame dag geweest. Laten we hopen dat, wanneer in het mende jaar de Landbouwjongerendag Texel wordt gehouden, deze ook zo ed mag slagen. Th. W. KERKNIEUWS. N. H. KERK DEN BURG. A.s. Zondag opdienst. Aangifte Vrijdagavond om 8 ir precies in de consistoriekamer in- mg onder de toren Ds. M. Pos, Geref. predikant alhier, *eft het beroep naar Vollenhove Stad, ogenomen. Voor het beroep naar Tho- werd bedankt. Voor het beroep naar de Geref. kerk te «terend bedankte Ds. J M. Spier te Gravendeel, zodat de Geref. kerk op xel binnen korte tijd zonder predikant zijn ACIITKAMER KANTONGERECHT. Bij Kon. Besluit van 13 Sept. 1946 is de er C. J. de Lugt herbenoemd tot plaats- vangend lid van de Pachtkamer van t Kantongerecht te Den Helder. RIJWIELDIEF GEARRESTEERD. Vrijdag j.l. is door de rijkspolitie al- ■r gearresteerd een zekerer J. P.. die o herenrijwiel van een inwoner van in Burg had ontvreemd. De man is in irzekerde bewaring gesteld en zal te oer tijd door den rechter wel aan het «tand worcfen gebracht, dat het ver- mdiger is, om maar eerlijk te blijven. Een mooi succes voor onze politie. ZUINIG MET DE ZEEP. In October zal een rantsoen zachte zeep brden verstrekt. Het verdient voors- tods aanbeveling met de verstrekte «tsoenen zeep zuinigheid in het gebruik betrachten, aangezien de aanvoer van findstoffen uit het buitenland, vnl. van èn en vetten, zeer traag en ongeregeld sloopt. Omtrent de verdere vooruit- Aten valt nog niets te zeggen ABONNEMENTEN SPOORWEGDIENSTREGELING. Abonnementen op de dienstregeling der S. kunnen nog tot 5 October genoteerd rden tegen de prijs van f 1,75. Men 'tvangt dan alle nog te verschijnen uwbladen voor de periode van 7 Oct. tot 1 Mei 1947. Zondag heeft Ds. van der Veer te Den Burg en Oosterend afscheid genomen van de Doopsgezinde gemeenten op Texel. De kerk te Den Burg was geheel met belangstellenden gevuld, toen de schei dende leeraar voor de laatste maal de kansel beklom. Als afscheidstekst was ge kozen Fil. 2:16: „Het Woord des levens vasthoudende, mij ten roem tegen de dhg van Christus, dat ik niet vruchteloos mijn wedloop gelopen, noch vruchteloos mij ingespannen heb". In zijn inleiding wijst Ds. v.d. Veer op het bijzonder karakter van deze dienst, n.l. het afscheid. Ook al hoopt spr. nog wel eehs weer voor de gemeente Texel op te treden, toch is nu het ogenblik van scheiden gekomen. Door het vertrek naar elders moeten banden verbroken wor den, wat vertrouwd en geliefd is, moet worden losgelaten, wat niet zo eenvoudig is. We zullen ons hierin niet verdiepen, aldus spr., maar ons bezig houden met de vraag, naar de arbeid, die ik hier ge durende 4 jaren heb verrricht. Welke waarde moeten we daaraan toekennen? Paulus spreekt er van, dat hij hoopt niet vruchteloos, niet vergeefs te hebben ge lopen en zich te hebben ingespannen. Heeft het werk wel waarde gehad? Spr. stelt die vraag niet in .de eerste plaats, omdat hij zich jegens de mensen meent te moeten verantwoorden, al dringen zij hem door hun lof en critiek voortdurend die vraag op. Maar hij meent in eigen ge moed verzekerd te moeten zijn. Paulus zelf zegt te werken onder eer en smaad, in kwaad gerucht en goed gerucht. In zijn onafhankelijkheid van het oordeel der mensen is .hij benijdenswaardig. Het is voor een predikant bijna niet mogelijk, onbewogen te blijven voor hetgeen wat de mensen van hem zeggen, enerzijds richten de gevoelens der mensen zich te gen hem, anderzijds is er het gevaar, dat hij zich door de waardering, die hij on dervindt, op een dwaalspoor laat brengen. Maar anderen kunnen toch niet het ant woord op de vraag geven naar de waarde van zijn arbeid. Zelfs het verrichte werk geeft ons nog geen zekerheid daar omtrent, want hij werkt voor een on zichtbare werkelijkheid. De vrucht van zijn arbeid blijkt niet uit het aantal dope lingen, het kerkbezoek of het getal ver enigingen. welke hij heeft opgericht, noch het aantal huisbezoeken, welke hij heeft afgelegd. Dit zijn de uiterlijke dingen. Maar het gaat om het innerlijke, dat wij zo moeilijk kunnen afwegen of statis tisch bepalen. De vraag is, wat heeft hij gegeven van de onzichtbare werkelijk heid van God? Heeft de predikant daar van getuigd, zo, dat het de mensen heeft verrijkt? In dit opzicht voel ik mij aller minst zeker, want naar deze maatstaf ge meten, falen we duizend keer, ook een predikant is een doodgewoon mens. In de oorlog hebben we op Texel ook veel meegemaakt en dan komen wij aan gods dienstige grootspraak niet toe, maar wanneer wij vragen, hebben wij geleefd als ziende den- Onzienlijke, dan zeg ik zonder zelfverzekerdheid ja. Zonder zelfverzekerdheid: want wanneer wij God zoeken, en door Hem worden ge dragen, is daar geen verdienste in gele gen. De Bijbel spreekt van genade, ik geloof, dat wij die samen in onze ge meente hebben mogen ontvangen, in leed en geluk. In zijn afscheidswoord tot de gemeente sprak Ds. v. d. Veer er zijn vreugde over uit, dat de gemeente in zo grote getale was opgekomen om dit afscheid mede te maken Het was spr. niet mogelijk om persoonlijk van allen afscheid te nemen, maar hij hoopte, dat men hem dit met kwalijk zou nemen. Verder gewaagde Ds. van de goede verstandhouding met ande re kerkgenootschappen en het Texelse Theologen Convent - en sprak er zijn blijdschap over uit, dat de kerkeraad van de Doopsgezinde gemeente van Den Hoorn ook aanwezig was. Daarna werd het woord gericht tot de kerkeraad van Burg, Waal en omstreken, de hulpdienst, de Jongerenkring, de Zondagsschool, de organist, orgeltrapper en kosterpaar, ter wijl hij tenslotte tot de gemeente sprak aldus: Ik heb er naar gestreefd iets voor diegenen te zijn, die mij nodig hadden. Dat waren velen. In de jaren, dat ik in de gemeente was, heb ik ruim zestig be- ALLEEN GESTEMPELDE LASTGEVING. De Wnd. Voedselcommissaris voor N.- Holland deelt aan belanghebbenden me de, dat in de week van 30 Sept. t.m. 5 Oct. alleen die runderen worden overge nomen, waarbij een door den P.B.H. ge stempelde en van zijn handtekening voor ziene lastgeving aanwezig is. Niet ge stempelde lastgevingen en-of lastgevin gen, waarin is geknoeid, worden onder geen voorwaarde geaccepteerd Runderen uit andere provincies worden niet over genomen, uitgezonderd op de overname- markten Hilversum. Uithoorn en A'dam KALENDER- EN KASBOEKJE VAN DE HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. De Holl. Mij. v. Landbouw geeft we derom een kalender- en kasboekje voor 1947 uit. De linkerpagina bestaat uit een weekkalender, de rechterpagina is als kasboek ingericht. Verder bevat 't boek je nog een slachttabel, draagtijdtabel, (met uitv. tafel), een tabel voor eigen veestapel en een dekregister. Thans zijn ook opgenomen de adressen van het Hoofdbestuur, de noodzakelijke gegevens over het L.C.O.-apparaat en een over zicht van de organen van de stichting voor de Landbouw. De prijs bedraagt f 1,20. Opgave vóór 10 Oct. a.s. bij Boekhandel Parkstraat. grafenissen geleid. Er is leed geweest, waar ik nog met huivering aan terug denk. Vele malen heb ik aan ziekbedden gezeten. Maar ook heb ik gedeeld in het geluk dat er was. Men spreekt wel van het wondere ambt en dat heb ik ook er varen. Ik heb tijdens mijn werk op Texel veel geleerd en veel ontvangen. Graag was ik langer bij u gebleven, maar een gemeente is niet verenigd om een bepaalde dominee, maar om het evange lie van Gods koninkrijk. Wil mijn opvol ger zoveel mogelijk steunen! Dit kunt ge het beste doen door uw bereidheid het Evangelie te zoeken en te dienen. Namens de gemeente richtte de heer Zuidewind woorden van dank tot den scheidenden leeraar, hetwelk de heer Joh. Roeper te Oosterend deed, waar ook Ds Kok aanwezig was. Met het zingen van Gez. 46: 1, 2 en 3, werd deze laatste, door Ds. v. d. Veer geleidde dienst, beëindigd. DEN HOORN. De Herv. Gemeente te Den Hoorn mocht op Zondag 29 Sept. weer een eigen predikant ontvangen in den persoon van Cad. J. A. v. Boven, uit Zaandam De vacature heeft dus slechts zeven weken geduurd, 's Morgens om 10 uur had de bevestiging plaats. Voor deze dienst was ook vanuit Zaandam warme belangstelling, wat bleek uit, een 50-tal vrienden en bekenden, die hiervoor wa ren overgekomen. Als bevestiger fun geerde Ds. Schaap uit Purmerland. Deze sprak naar aanleiding van Openbaringen 12:10 en 11. Deze dag is zeer zeker van belang voor den nieuwen predikant, de gemeente en de familie Maar aan de an dere kant is het vrij onbetekenend te midden van het wereldgebeuren. Echter zegt ons de kerkelijke kalender dat van daag de kerk viert de feestdag van den Aartsengel Michael en al de engelen. Dat is belangrijk. Zij voeren de strijd des geestes tegen de boze machten. Een strijd die in Christus een overwinning is. De boze, de aanklager, is zijn recht 'kwijt, in de hemel Het is van die overwinning, dat ook de nieuwe predikant mag getui gen. Na de predikatie had de bevestiging plaats volgens formulier en in liturgische vorm. Daarbij behoorde ook de over dracht van het gereedschap voor de ere dienst De handoplegging geschiedde mede door den consulent. 's Middags om half drie deed Ds J. A. van Boven zijn intree. Zijn tekst was Galaten 13 „Genade zij u en vrede van God den Vader en onzen Heere Jezus Christus. De groet aan de gemeente wel bekend en toch vaak ongekend. Het schijnt dwaasheid om te spreken van genade en vrede, want het leven en de wereld zijn vol onvrede en ellende. Maar het gaat er om, dat wij weten, wat genade en vre de is. Ze zijn er beide in de vergevende liefde van Christus. In geloof bezitten wij hel en elke Zondag wordt het ons ver zekerd: ééns zullen wij ten volle delen in deze genade en vrede. Als gemeente van Christus hebben wij dit geloofsbezit uit te dragen, niet alleen in woord maar ook in daad. Na de slotzang richtte Ds. v Boven zich tot consulent, ringbroeders, ouders, kerkeraad, kerkvoogdij en ge meente, dankte voor de vriendelijke ont vangst en deed een beroep op aller me dewerking. Hij beloofde met zijn vrouw al het kerkelijke en semikerkelijke ver enigingswerk te zullen steunen. Ouderling Lap sprak namens de ge meente in hartelijke woorden den prédi kant toe, dankbaar, dat God het zo ge leid had. Hij bond de gemeente op hët hart, voor haar predikant te bidden. Het kerkkoor onder leiding van den heer J Visser, zong daarna een bede. De consulent Ds. v. Reijendam heette den nieuwen predikant welkom in Ring en Classis en in het Texelse Theologen con vent. Al staat de kerk van Den Hoorn aan de buitenkant, ook bij sommigen in geestelijke zin, toch is het de taak van den predikant elke Zondag het Evange lie van behoud en veiligheid te verkon digen. Zoals de toren der kerk een baken is voor de zeelieden. De gemeente zong daarop den predikant en zijn vrouw toe Gez. 263:1 en 5. Hierna dankte Ds. van Boven voor het gesprokene en ook voor de zang van het kerkkoor van welks medewerking hij veel verwachtte. De kwitanties voor lidmaatschap en beddengeld voor de hotel- en pension houders en houders van gemeubileerde huizen, alsmede voor de eigenaren en be heerders van kampeerschuren en kam peerterreinen zijn ter incasso afgegeven en wij verzoeken de betrokkenen vriende lijk deze direct bij aanbieding te willen voldoen. Hoe eerder er weder geld in kas is des te sneller kunnen wij weer aan de slag gaan om het seizoen 1947 voor te berei den. Aangezien er misschien leden moch ten zijn, die menen,, dat het V.V V.-werk overbodig is in de eerstvolgende jaren, dan gelieven zij met aandacht onder staand uitknipsel te lezen uit „Handels belangen" van Woensdag 18 Sept. 1946". Propaganda blijft geboden en hoe beter de service is, die de V.V.V. den vreem deling kan bieden, hoe gemakkelijker hij er toe zal overgaan om op Texel z'n va- cantie door te brengen. De door ons ondernomen ledenwer vingsactie stelt teleur. Wij hadden ver wacht. dat minstens ieder Texels huisge zin voor f 1,als lid of donateur zou toe treden. Misschien is het laksheid of ver geetachtigheid? Zoekt de door ons bij de Texelse Courant ingesloten antwoord kaart op en laat u alsnog als lid in schrijven. Een gewoon briefje aan den Administrateur, Wilhelminalaan 45, Den Burg is ook voldoende. Wij rekenen op uw aller medewer king in uw welbegrepen eigenbelang. De Administrateur. VAN MAN TOT MAN. Do perspectieven voor de hotels, pensions en restaurants in de badplaatsen en vacantie-oorden. De zomer is ten einde en de hotels, pensions en restaurants, die het moeten hebben van 3 of 4 maanden druk be zoek, dat zijn dus de zaken die vacantie- gangers en touristen gastvrijheid ver lenen, hebben flink geld verdiend. Allerlei omstandigheden hebben daar toe meegewerkt, zij zijn te bekend dan dat wij ze behoeven te herhalen. De vraag is maar of deze gunstige toestand voor de hoteliers enz. nog lang zal duren. Sommigen van hen zijn optimist, ande ren volstrekt niet. Optimisme is goed en wel vooral als levenshouding maar het is toch verstandiger en veiliger de fei ten onder de ogen te zien. Men bemerkt, van die feiten nog weinig, omdat zij tot dusverre hun schaduwen nog niet voor uit hebben geworpen, maar wij menen niet zwartgallig te zijn als wij opperen, dat de gouden tijd voor de Nederlandse hoteliers (in de badplaatsen en vacantie- oorden, wel te verstaan) snel haar einde- nadert. Sommigen van hen zien dat in, en er zijn er, dié reeds nu hun zaken tegen redelijke prijs trachten te verko pen. Anderen redeneren: och, er zullen altijd honderdduizenden Nederlandse va- cantiegangers zijn, die in eigen land blij ven, omdat zij zich in degroote wereld centra toch niet. op hun gemak voelen. Het kan zijn. Maar als de helft van de Nederlandse vacantiegangers er anders over denkt, is dat reeds te veel, en komt men in onze badplaatsen en vacantie- oorden de voor-oorlogse noodtoestand al weer aardig nabij. Wij zijn er tamelijk zeker van, dat men reeds -in de zomer van 1947 reke ning zal moeten houden met een geducht offensief der Belgische concurrenten. In de beide zomers, die na de bevrijding zijn verlopen, hebben de Nederlandse on dernemingen op dit terrein daarvan geen last gehad, omdat de Belgische toe standen het hotelwezen in Nederland in de kaart speelden. De Belgische regering heeft de enorme fout gemaakt, de hote liers in de Ardennen, aan de kust en in de schone steden aan hun lot over te laten. Zij bepaalde zich tot nu en dan in vallen te laten doen door controlerende ambtenaren, en dan werden er een paar wagons aardappelen en een paar karre- vrachten vleeswaren in beslag genomen Dat was een doekje voor het bloeden voor het publiek De hoteliers en restau rateurs hadden de schade er binnen een paar dagen weer uit door maar weer een schepje op de prijzen te doen. Men liet hen, behoudens deze „contro les fantaisit.es", begaan. De hoteliers moesten hun geplunderde bedrijven weer opbouwen, zich 1001 dure artikelen op nieuw aanschaffen en waar er voor hen geen enkele voorziening was getroffen alle ingrediënten voor de maaltijden clandestien kopen De prijzen in alle centra voor touristen waren derhalve fantastisch en voor Nederlanders niet te betalen. Voor Amerikaanse en Engelse officieren, die dollars en ponden hadden, wel. Voor vele Belgen ook wel, want Belgic leefde in een sfeer van inflatie. Na de oorlog was er in de winkels tegen normale prijzen weinig of niets te koop, en de Belgen, toch al geneigd het leven gemakkelijker op te nemen dan wij, had den met sparen zulke onaangename er varingen opgedaan, dat zij daar verder de brui van gaven. Zij gingen uit en zij verteerden. Zij betaalden de hoge prijzen voor maaltijden, consumpties, logies en uitgaan. Maar de kentering kwam en het seizoen-1946 was al heel wat slechter dan dat van 1945 In de winkels kwam met de dag meer te koop, dik-gcld verdienen was nog slechts weggelegd voor de zwar te handelaren, die tenslotte slechts een klein percentage van de bevolking uit maken. Uit Handelsbelangen van Woensdag 18 September 1946. (Zie ook een volgend nummer „IN NAAM DER MENSHEID". Er was reeds voor de aanvang van het proces te Neurenberg nauwelijks twijfel aan, dat deze beschuldigden, als leidende mannen in de Nazi-staat, belast waren met een morele schuld van afmetingen, die het voorstellingsvermogen te buiten gaan. Een hunner zou in de loop van het proces zelf getuigen, dat duizend jaren deze schuld niet van Duitsland zullen kunnen afnemen. OJd hun rekening stond de oorlog met de tien millioen gevalle nen. met de ruïnes vanaf het Britse ei land tot aan de oevers van de Wolga, met de tot woestenij geworden akkers, met de (Geven). Ze stonden tegen een schutting, twee jongens van ongeveer tien jaar. De grootste van de twee zette zijn tanden in een knaap van een appel, terwijl hij een dito in- zijn andere hand geklemd hield. „Geef mij die appel", vroeg de klein ste, die met begerige ogen naar de lek kernij zag. „Nee", brabbelde de ander met volle mond en schudde ten overvloede nog eens met zijn hoofd. „Dan geef ik jou nooit meer van mijn knikkers, zoals verleden week", bitste de kleinste. Inderdaad was het niet aardig van die jongen, om het verzoek van zijn vriendje te weigeren, maar. was het antwoord van den kleinste juist? Zeker, hij had zijn knikkers gegeven, maar was dat een reden om er iets voor terug te verlangen? Valt hierin niet een fout te ontdekken, die ook bij ons gro ten zo menigmaal schuilt? Wij geven, ja, maar met wat doel, zit bij ons geven ook niet dikwijls de gedachte voor, om er iets voor terug té ontvangen? Is ons ge ven altijd een werkelijk offer? We geven hier en daar aan, mogelijk krijgen we er nog eens iets voor terug. We steunen deze of gene partij, allicht worden we daardoor nog eens op het paard gehol pen. Ook wordt niet zelden gegeven om door de mensen gezien te worden en wordt het geven zodoende een strelen van eigen ijdelheid. Maar het geven, het waarachtige ge ven waarbij de linkerhand niet weet wat of de rechter doet, zoals ons in de Bijbel wordt verhaald, komt zo heel zel den voor. Het leven kan veel van ons vragen, geestelijk, financieel, persoonlijk. Laten we dan geven, niet al morrende, maar blijmoedig; blind voor wat de uitkomst ervan zij. millioenen van huis verdreven berooide en verweesde mensen, met de graven der ontelbaren, die zonder dit alles, nog in vrede en geluk zouden leven. Op hun re kening stonden dingen, die nog zwaarder zouden wegen. Dat waren de moorden in koelen bloede, uit berekening en volgens plannen tot vernietiging van naties. Twaalf millioen moorden op mannen, vrouwen en kinderen, moorden zonder strijd en z#nder hartstocht, doch fabriek matig en als een handwerk Tweederden van alle Joden in Europa verbrand in de ovens van Auschwitz. Dachau, Treblinka, Buchenwald, Mauthausen en Maidanek, een tiende van alle Joegoslaven afge slacht, een derde van alle Polen dood of spoorloos verdwenen. Terugkeer tot de' slavernij in al haar verschijningsvormen uit duistere eeuwen met het enige ver schil, dat de omvang alles overtrof wat de zwartste bladen der geschiedenis ver meldden Belast met deze schuld zaten 21 mannen in de beklaagdenbank, ontdaan van hun luister en voor altijd beroofd van hun macht tot het kwaad. Het was bijna onwaarschijnlijk, dat het deze man nen waren, waarvoor heel deze plechtige entourage en heel dit machtige juridische apparaat in werking waren gesteld. Met hen had eert krijgsraad te velde kunnen afrekenen en hun namen hadden reeds lang verstorven kunnen zijn tegelijk met die van de talrijke oorlogsmisdadigers, die vielen door het korte recht dat sol daten op het slagveld toepassen. Want deze beklaagden waren ook aangeklaagd als gewone moordenaars en niets zou eenvoudiger geweest zijn, dan de meesten hunner in een kort en eenvoudig proces op grond van enkele hunner misdadige bevelen de hoogste straf op te leggen Doch dit is niet gebeurd. Het ging hier in wezen niet4am het lot van een en twintig mannen, maar om veel hoger dingen. Het ging om de beveiliging van de vrede en om de bestraffing van de misdaad van de oorlog, de centrale mis daad, waaruit al het andere is voortge vloeid. Terwijl de wereld moeizaam worstelde om uit de chaos van de oorlog een nieu we orde te vormen, werden in Neuren berg deze nieuwe wettelijke grondslagen beproefd. Daarom waren 10 maanden niei te lang, zij waren nodig om de volle waarheid vast te stellen en slechts daar om mocht een vonnis worden gebouwd, dat niet alleen de toets der geschiedenis moest kunnen doorstaan, doch ook zelf geschiedenis moest maken. Wat in Neurenberg onthuld is over de achtergronden van het drama van de tweede wereldoorlog is van zo ontstellen de aard, dat de wereld dit niet vergeten mag Temidden van de ontwrichting der wereldorde, de bestaansstrijd der naties en de moeizame pogingen tot herstel, dreigt de herinnering aan het verleden al te spoedig te vervagen. Wil de droeve historie van de Nazistaat een vlammende waarschuwing blijven voor het handha ven van de beginselen van recht en mo raal in de samenleving, dan moet de mis daad, die begaan werd in naam van een biologische wereldbeschouwing, ons altijd voor de geest blijven. Daarom heeft de enige Ned. journalist, die dit grootste proces der geschiedenis in zijn geheel heeft bijgewoond, G. A. Knepflé, correspondent van het A N.P., de omvangrijke stof van deze rechtspraak samengevat in zijn böekwerk ,,In naam der mensheid", (ruim 300 pagina's; prijs f 6,90; intekening Boekh Parkstraat).) Gelukkig degene, die de moed bezit, te zijn en te doen, niet wat de openbare me ning, maar wat zijn geweten voorschrijft. Carmen Sylvia.

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 1