Distributienieuws J)e Texelse Gemeenteraad bijeen Ledenvergadering Vereen. Oud I eerlingen De Londense wolveiling V reemden «ver Texel «DAG 19 OCTOBER 1946 60e JAARGANG. No. 5657 EXELSCHE COURANT UITREIKING middelenkaarten K-L 612, Tabaks-, iperings- of gecombineerde kaart 612. onderstaande data worden boven- mde kaarten uitgereikt. v Den Burg op Maandag 21 October i het Fanfaregebouw: voor Kogerstr. en Kogerweg. 10-11 em. 11-12 Weverstr. 1—50. 1,30-2,30 str. 51 en hoger 2,30-3,30 Wilhel- aan. 3,30-4,30 Molenstr. Den Burg op Dinsdag 22 October in het Fanfaregebouw: Schildereind 1-50. 10-11 Schilder- 0—100. 11-12 Schildereind 101 en 1,30-2,30 Binnenburg, Emmalaan, ::i leplaats, Spikerweg, Westerweg. :v 3,30 Julianastraat. Nieuwstraat. ,30 voor wijk B 170. IDen Burg op Woensdag 23 October n het Fanfaregebouw: voor wijk B 71140. 10-11 wijk —180. 11-12 wijk B 181 en hoger, mkaarten van alle gezinsleden moe- orden medegebracht «Zelfverzorgers hun zelfverzorgingsboekjes mede mgen. (Publ. no. 456.) MEDEDELINGEN VAN HET ARBEIDSBUREAU. De personeelsmoeilijkheden in het bouwbedrijf, personeelsvraagstuk levert in het bedrijf veel moeilijkheden op, zowel de werkgevers en voor de werkne- als voor de overheid )r de wederopbouw van de geteis- gebieden moet gebruik gemaakt en van de diensten van arbeiders o. t Amsterdam en andere gemeenten en hoge loonstandaard. Het is nood- ij k gebleken, dat de overheid zich ciele lasten getroost om dit moge- maken. dient er echter voor te worden ge- t, dat niet tegelijkertijd aanzienlijke iv llen arbeiders uit gemeenten met loonstandaard in gemeenten met oge loonstandaard gaan werken. Te- moet voorkomen worden, dat op be ende schaal, bv. arbeiders uit een ilde plaats aan de slag gaan aan dat een stuk zuidelijker dan hun laats is gelegen, terwijl arbeiders, 0 lichter bij dit werk wonen. meer het noorden tewerkgesteld worden, materialenschaarste en andere neer normale factoren leiden op •egelde tijden hier en daar tot ont- van arbeiders. Hier vloeit "heel ge- ;elijk een oneconomische verdeling rbeidskrachten uit voort nneer hier niet „geregulariseerd' is dit voor alle partijen een na- De werknemers zullen meer moeten of om andere reden, zoals huis- ïg elders, meer buiten hun gezin en verblijven, dan nodig is. De ïeid zal het slechter in de hand heb- de meest belangrijke werken met ang te laten uitvoeren, teveel kos- loeten betalen en moeten rekenen op den van de lonen, waaruit het bere- van zwarte prijzen en dus een men van „zwart werken" en zwarte el voortvloeit, hetgeen de beheer- van het prijspeil belemmert. Voor rerkgevers tenslotte is een toestand oij geen behoorlijk rechtvaardige ?ling van de beschikbare arbeids- ïten is bereikt, men te maken heeft arbeiders-wegkoperij, geen behoor- zekerheid heeft betreffende de aan- jheid van de nodige arbeiders, te lonen moet betalen en te hoge prij- tnoet berekenen, evenmin bevredi- t College van Algemeen Gemach- n voor de Wederopbouw heeft dan besloten in alle bouwplangoedkeu- ;n van wedgj-opbouwwerken de be- g op te nemen, dat de arbeiders, die het werk nodig zijn, hieraan alleen in werken met- goedkeuring van den teur van het arbeidsbureau, w. werk ressorteert. Deze goedkeuring den directeur van het arbeidsbureau als regel voor de duur van het doch kan worden ingetrokken. Bij idiging van de dienstbetrekking moet werkgever den directeur van het ar- ibureau hiervan kennis geven, ik voor ander dan wederopbouwwerk het bouwbedrijf voor aanstelling personeel vergunning van het ar- ibureau nodig, orts is een uitspraak van den direc- van het arbeidsbureau nodig, wan- men een dienstbetrekking wil be- igen doch de andere partij er niet kan instemmen. het beëindigen van een dienstbe- (ing zonder de vereiste toestemming P het aangaan van een dienstbetrek- ïn het bouwbedrijf en enkele an- bedrijfstakken (leder- en schoen- strie en textielnijverheid) zonder die fmming is een straf gesteld van oogste twee maanden hechtenis of boete erdoor is het dus mogelijk, nog af in van de maatregelen van het Col van Algemeen Gemachtigden voor Wederopbouw, om overtreders kracht g tot de orde te roepen, eds is gebleken, dat hiervan ernst iakt wordt, hetgeen niet meer dan k is. De wederopbouw van ons land el van zoveel belang, dat al het mo ke gedaan moet worden om deze te rderen. ZON. MAAN EN HOOGWATER. zon komt 20 Oct. op om 7,12; onder Maan: 24 Oct. N.M.; 2 Nov. E. K. water ter rede van Texel: 21 Oct. en 8,18. 22 Oct. 8,44 en 9,05. 23 Oct en 9,42. 24 Oct. 9,59 en 10,15. 25 Oct. en 10,45 26 Oct 11,01 en 11,16.' 27 12,41 en 11,47. (Slot). Dhr De Waard klaagt er over, dat er van de laatste boot geen verbinding met Oosterend is. Ook uit De Koog en Den Hoorn komen klachten., dat men geen verbinding met de middagboot van i2 uur heeft. Wie met die boot mee wil, moet maar zien dat hij er komt. Voor de vreemdelingen kunnen er wel talloze bussen naar De Koog rijden. Antw.: Het wachten is nog op bericht van de ver- keersinspectie. Dhr Roeper vestigt de aandacht van B en W op de slechte riolering te De Waal, welke aanleiding geeft tot wantoestan den. Voorz. merkt op, dat dit ook in andere dorpen het geval is, het wordt onder de ogen gezien, maar alles kan niet tegelijk. Dhr A. Backer vraagt of er niet een overkapping van de visafslag naar cfe wal kan komen, omdat de vis bij regen nat wordt en bij mooi weer in de zon staat, wat beide voor de kwaliteit van de vis zeer nadelig is. Antw.: Dit is reeds een onderwerp van bespreking ge weest, doch met het oog op de ijsfabriek, wit men de zaak eerst nog even bezien. Dhr Backer vestigt vervolgens de aan dacht op een weggetje bij De Koog, schuin tegenover Bispinckhof, waar eni ge landarbeiderswoningen staan. Er is reeds lang toegezegd; deze weg te behar- den, maar tot nu toe is er niets gedaan. Antw.: Ook dit is besproken, er zal puin in worden gewalst. Hierna wijst dhr Backer op de jeugdi ge personen, die de danszalen vullen. Hoewel zelf geen tegenstander van het dansen, vraagt spr., toch hieraan paal en perk te stellen. Antw.: De leeftijd voor de danslessen is 14 jaar; om een dansgelegenheid te betreden, moet men 18 jaar, of onder geleide van oudere zijn. Er zijn reeds 'verscheidene malen jeugdi ge personen door de politie uit de dans zalen verwijderd, maar als zij zeggen, dat ze onder geleide zijn, kan de politie er weinig aan doen. Hier is het vooral de taak van de ouders, om er op te letten, waar hun kinderen heen gaan. Dhr Keijser vraagt of het aantal uit voeringen niet beperkt kan worden. Antw.: Dit is een na-oorlogs verschijnsel en zal vanzelf wel weer afzakken Als volgend punt van zijn waslijstje met vragen, vraagt dhr Backer, hoe of het met de bouwverordening staat. Laat de gemeente alles toe? In Oudeschild is weer een keet neergezet, het wordt een rommel. Voorz. is blij, dat dhr Backer hiermee naar voren komt. Inderdaad is er toezicht op de naleving van de bouwver ordening en de betreffende persoon heeft reeds aanschrijving gehad, dat hij binnen 14 dagen deze noodwoning moet verlaten. Ten slotte wijst B. op de vele auto's, die het verkeer in de Waalderstraat stremmen en vraagt hoe of hpt met de bestrating in Oudeschild staat Antw." Wat het verkeer in de Waalderstraat be treft, zullen maatregelen worden geno men. De bestrating te Oudeschild zal in derdaad worden aangevat, maar de krachten zijn beperkt. Dhr van Heerwaarden vraagt, of het niet wenselijk is een vereniging van on derling overleg tussen raad en gemeen- tepersoneel in het leven te roepen. Antw.: Dit is wel goed voor grote ste den, maar hier kan men altijd bij den bur-^ gemeester terecht, wanneer men klachten of verzoeken heeft. Niettemin zal deze zaak onder de ogen worden gezien. Ver der vraagt spr., of B en W verbetering van de Molendwarsstraat onder de ogen willen zien. Voorz. antwoordt, dat. de keien spoedig worden weggenomen. Dhr Zijm vraagt, of daar ook riolering komt en verlichting, omdat daar ook wo ningen komen. Ook dit heeft de aan dacht van B en W. Dhr Keijser wijst op de weg, welke van De Waal naar Oudeschild loopt. Deze staat geheel onder water, alleen het paardenpad is nog droog. Dit is voor de weg zeer slecht en spr. vraagt, of hier niet wat afvoerkanaaltjes gegraven kun nen worden, wat al veel zou verbeteren. Antw.: Ook hier speelt het gebrek aan personeel een grote rol. Dhr van Heringen vraagt waarom de Nieuwstraat te Oosterend, die voor ri oolwerkzaamheden was opengebroken, niet gelijk geheel bestraat is, nu is de ene helft vlak en de andere helft vol kuilen. Aiftw.: Het zijn weer de mensen, waar aan het ontbreekt. Dhr Drijver vraagt waarom de 4 wo ningen aan de Wagemngse weg niet aan de Schoolweg zijn gebouwd, omdat hier de mensen het zwaarst getroffen zijn. Antw.: Men wil aan de Wageningse weg een kommetje bouwen. De boerderijen bij de Schoolweg zullen weer herbouwd wor den en dan zouden later die woningen al door aan de Schoolweg moeten staan. Ook met het oog op de zon, omdat het een-kamerwoningen zijn, heeft men ze niet aan de Schoolweg gezet, omdat men dan altijd van de zon verstoken zou zijn. Het is dhr M. Bakker opgevallen, dat de straatverlichting zo slecht is. Voorz. zal dit bespreken. Verder heeft dhr M. Bakker het over de salarisregeling van de grotere goden van het gemeentepersoneel en vraagt hoe of het met die van het lagere personeel staat. Volgens spr. zijn er klachten uit het lagere personeel van het raadhuis voort gekomen, ook, dat overuren uitbetaald zouden worden en dat dit nimmer is geschied. Het be vreemd voorz., dat dhr Bakker dit naar voren brengt, omdat hem hierover niets bekend is. In April is, in overleg met de bond van overheidspersoneel, de salaris- regeling vastgesteld en nog steeds moet men op toestemming wachten. Voorz. vindt het niet reëel, dat men dit achter de rug om zegt. Met klachten kan men altijd bij den burgemeester terecht. Wat de overuren betreft, deze worden ge woonlijk nimmer uitbetaald. Spr. zelf is tegenstander van overwerk en vindt, dat men overdag de benen naar zich toe moet halen. Het kan nodig zijn, dat ér overgewerkt moet worden, maar toen men in 1945 maanden weg bleef, werd er ook niets van gezegd en wanneer men eens een dag extra vrij wil. vindt dit ook geen tegenstand. Dhr Bakker moet er kennen, dat het niet juist is, dat men hem van deze dingen niet op de hoogte heeft gesteld. Dhr Zijm vraagt, of hat slopen van het Weeshuis wordt weggegeven, of dat de Texelaars er ook voor in aanmerking ko men. Antw.: Het zal openbaar worden aanbesteed. Verder vraagt spr. of het aangespoel de hout ook voor de Texelse timmerlie den wordt beschikbaar gesteld. Antw.: Men zal trachten, het hout op Texel te houden en dan komt het waarschijnlijk öp de bon. Hiermede was het einde van deze raadszitting gekomen en sloot de voorz. deze met een woord van dank. van De vereniging van oud-leerlingen der L.L.S. hield Vrijdag j.l. haar eerste le denvergadering in dit seizoen. De be langstelling had groter kunnen zijn. Er waren 25 leden aanwezig. De agenda voor deze vergadering ver meldde o.a.: bespreking van het winter- programma en bestuursverkiezing. De heer Jurr. Beumkes opende met een bijzonder welkom aan den nieuwen adviseur, den heer C. P. Laan. De heer Beumkes sprak de hoop uit, dat de heer Laan voor de vereniging evenveel mag betekenen als de heer v. d. Ban. Uit het jaarverslag van den secr., den heer M. Witte Jzn blijkt, dat het afge lopen jaar ook voor de vereniging nog in hel teken van de na-oorlogse tijd heeft gestaan. Er v/erden slechts weinig excur sies gehouden en de deelname aan de ge houden excursies was niet groot. Een stap in de goede richting kon worden ge noemd de toetreding van de Ver. tot de Prov Bond v. Oud-Leerlingen. In dit verband werd genoemd het bezoek aan de landbouwjongerendag te Schagen. „Wij hebben", aldus de secr., „daar ge smuld van de lezingen, die werden ge houden". Vrijwel alle wolfabrikanten ter wereld verrichtten hun inkopen op de laatste Londense wolveiling. Deze foto toont hoe scherp de concurren tie is bij het uitbrengen der biedingen. DE WOLSITUATIE. De Londense veilingen. Het verloop van de eerste wolveiling na 7 jaren kwam ongeveer met de alge mene verwachtingen overeen. De veilin gen worden als vanouds in Wool Exchan ge in de Colman Street gehouden, welke door de Duitse luchtaanvallen werd ge havend, zodat de talrijke interessenten zich een weinig behelpen moesten De belangstelling was groter dan ooit te voren, vooral de Franse en Belgische be langstelling was zeer groot. De vraag van Amerikaanse zijde was gering daar de aangeboden kwaliteiten zeer tegen vie len. Er was een omvangrijke vraag naar merino, welke prijs thans bijna verdub beld is. De kopers worden verzocht hun wol zo spoedig mogelijk de pakhuizen te ruimen, teneinde plaats te maken voor nieuwe zendingen. De prijs te Londen bleek slechts ongeveer 50-70 pet. boven die van voor de oorlog gestegen, terwijl de stijging van katoen wel 300 pet. be draagt Een eigenaardig verschijnsel was, dat de V,S. 75000 balen, die in Australië wa ren gekocht, met grote vrachtkosten naar de Londense veilingen zond! Nederland. De Ned. industrie heeft een groot ge brek aan merinowol, hetgeen historisch verklaarbaar is. Onze Brabantse wol industrie kon zich vroeger snel en tegen lagere kosten in Belgie voorzien. Belgie mag nu ruwe wol vrij invoeren, maar wij krijgen van daar.^ndanks het han delsverdrag, slechts onbetekenende hoe veelheden wollen garens, resp. kam- band of kledingstoffen Het invoercon* tingent uit Frankrijk heet reeds uitgeput te zijn. Ook het Ned. deviezen-contingent te Londen was „teleurstellend laag", zo dat de verwachting van een spoedige ver ruiming van de voorziening in onze nij pende wolbehoefte sterk gereduceerd is. De hoop is thans gevestigd op de vol gende Londense veilingen over 2 maan den. of desnoods op Argentinië. Uruguay of Zuid-Afrika, waar men behalve ruwe wol ook garens kan betrekken. Het Internat. Wol-Secretariaat gaat een bureau in ons land oprichten. Te Londen vinden Van 11 tot 16 Nov tussen 13 lahden besprekingen plaats over de internationale wolsituatie. Ne derland is evenwel niet vertegenwoor digd! Wolschercn. De komende wolscheer in Frankrijk zal slechts 85 pet van die van 1938 bedra gen. Ook over de grootte der komende Amer. wolscheer koestert men geen grote verwachtingen, men vermoedt, dat het de kleinste opbrengst sinds 1927 wordt. FR. In een uiterst kort tijdsbestek is het ons vergund geweest, kennis te maken met het eerste Wadden-eiland: Texel. Moeilijk is het de indrukken weer te ge ven, welke de schoonheid van Gods ver rukkelijke schepping ons hier te zien en te genieten geeft. Tegenover de on rust van de grote stad geeft dit eiland rust en bezinning. De zwellende vloed der golven wordt gebroken door dit land, dat als een gol- venbreker hier ligt midden lussen Noord en Waddènzee. Slechts een enkele maal is het geweld der golven ook Texel te mach tig geweest. Ife ook Texel niet over stroomd geweest door het leed van een onmenselijke oorlog? De rust is weergekeerd bij het getij der bevrijding. De rust is weergekeerd op dit eiland van God, waar mensen dage lijks strijden in de slag om geluk en vrede. Texel is een monument van Gods wijs heid. Moge de dwaasheid der wereld niet de harmonie verstoren, welke zee en strand, dennen en duinen, volk en God tezamen bindt! Wat de missionarissen van Thesselonica getuigen, hopen ook de paters missiona rissen van Texel tot een heerlijk getui genis te maken: „door U kreeg het Woord des Heren een goede naam en zonder op houden zijn wij voor God onzen Vader uw krachtdadig geloof indachtig". Pater MONTANUS VERSTEEG, O.F.M., Alverne (Gld.) OPBRENGST ZONNESTRAAL-COLLECTE. De collecte voor „Zonnestraal" heeft f 418,40 opgebracht, verdeeld als volgt: Den Burg f 146,59; Oudeschild 189,01, De Cocksdorp f45,Eierland f36,42; De Koog f 32,65; Den Hoorn 1"26.50; Oosterend f25,13; De Waal f 13,40, Oost f 3,70.- Als men de verschillende dorpen verge lijkt, dan blijkt, dat de opbrengst stellig nog kan worden opgevoerd, vooral als men zich realiseert, dat hulp voor de bestrijding van deze vreselijke ziekte dringender is dan ooit, Gevers tast daar om een volgende keer nog wat dieper in de beurs. Bij voorbaat dank. Voorts dan ken wij collectrices en andere medewer kers voor hun zeer gewaardeerde hulp. Het Comité. INGEZONDEN. Mijnheer den redacteur, Hierbij verzoek ik u het volgende op te nemen: v REIZENDE SCHOOLJEUGD Langs deze weg doe ik thans 'n beroep op jullie, om in het vervolg je wat netter en kalmer op de boot te gedragen. Voor de passagiers, die soms na een dag reizen wat rust op de boot verlangen, is het een grote kwelling zoals jullie lo pen te vliegen en met de deuren smijten. Vergeet niet, dat TESO geheel kosteloos jullie in de gelegenheid stelt, om aan de vaste wal te kunnen studeren Toon dat jullie dit gebaar appreciëren en gedraag je dan ook wat kalmer en netter. Dankend voor de plaatsruimte, teken ik J BARHORST, Postweg E 87, Eierland ff- UITGAVE v.h. Fa. LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Telefoon 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd. Bankver en Coöp. Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j. De cursussen in motorkennis en touw- splitsen, in de afgelopen winter gehou den, bleken een succes geweest te zijn. De deelnemers hebben veel geleerd. Een woord van lof wordt gebracht aan de re dactie v.d. Texelse Courant, die op alle mogelijke wijze de vereniging tegemoet komt. Ook brengt de secr. hulde aan het werk van "den heer v. d. Ban. Spr. wekt de leden op, trouw deel te nemen aan de excursies, die zo veel kunnen bijdragen !tot verrijking van onze kennis en verrui ming van ons inzicht. Als een bezwaar wordt wel eens genoemd, dat de excur sies zo duur zijn. Spr. meent, dat dit bezwaar kan worden ondervangen door een keer minder naar gelegenheden voor vermaak te gaan. „Daar wordt men", al dus de secr „toch niet beter en wijzer van". Uit het financieel verslag van den pen ningmeester blijkt, dat het batig saldo van het vorige jaar gehandhaafd is ge bleven. Op een vraag van een der leden, antwoordt de penn dat het ledental der ver. momenteel 107 bedraagt. Het aan tal donateurs is plm. 90. Bestuursverkiezing. Volgens rooster zijn aftredend de hh. Jurr Beumkes en P.List. (niet herkiesbaar). Een derde vacature is ontstaan door vertrek van dhr Jac. Witte. Na diverse stemmingen worden tot be stuursleden gekozen de heren Joop Roe per, C. Witte Dzn. en T. Wuis Azn. De heer Roeper zal de functie van voorz. krijgen, terwijl C. Witte Dzn. penningm. wordt. Bespreking winterprogramma. Het winterprogramma zal evenals voorgaande jaren vóór een goed deel be staan in het houden van praatavonden. Dhr Beumkes wekt de leden op, deze avonden trouw te bezoeken. De bedoe ling is, ook weer enkele sprekers vgn de overkant te laten komen. Zo mogelijk zal dit gebeuren in samenwerking met andere verenigingen. Ook de lezingwedstrijd voor de leden zal weer worden gehouden. Ten aanzien van dit laatste punt ontstaat een discus sie over de aan te leggen maatstaven bij een dergelijke wedstrijd. Dhr. P. Kik kert meent, dat niet genoeg gelet wordt op de wijze van voordragen en op het feit of de inhoud van het opstel iets van den spreker zelf is, of wel uit een boek je is overgeschreven. Volgens dhr Kik kert bedienen de deelnemers aan de wed strijd zich nog te veel van het papier, dat ze voor zich hebben. Andere leden ^ijn van mening, dat de kwestie van het al of niet gebruiken van een „papiertje" van niet zo heel veel belang is, mits maar blijkt, dat de inhoud van het opstel goed verwerkt is en in geen geval uit een of ander boekje is overgeschreven. Op dit laatste moet terdege worden gelet In overweging wordt nog gegeven om de winnaars van voorgaande jaren iets strenger te beoordelen, omdat anders wellicht de animo van andere leden om deel te nemen, verloren zou gaan. Dhr Laan bespreekt hierna de moge lijkheid om enige cursussen te organise ren. Er blijkt belangstelling te bestaan voor een vervolg op de cursus Motorken- pfs ervoor een cursus Landbouwboek- hbiiden. Het plan om een algemene Tuin- bouwcursus te organiseren kan waar schijnlijk niet uitgevoerd worden, omdat de betrokken autoriteiten hiervoor geen toestemming willen verlenen. Bij de rondvraag wordt geinformeerd naar de mogelijkheid een demonstratie met verschillende tractoren te houden. Deze kwestie zal worden besproken met het bestuur der Bedrijfsvereniging. Verder wordt nog in overweging ge geven om bij wijze van proef ook eens praatavonden te houden op de andere dorpen. Ook dit zou kunnen gebeuren in samenwerking met de Bedrijfsvereniging. Aan het slot van de avond neemt dhr Beumkes afscheid als voorz. der vereni ging. Het is dhr Beumkes aan te zien, dat het hem aan 't hart gaat, deze functie, die hij enige jaren met veel bezieling onder moeilijke omstandigheden heeft vervuld, neer te leggen. „Maar het zou", aldus de heer Beumkes, „zeer onjuist zijn. mijn plaats niet aan anderen over te willen geven. Zelf heb ik er in allerlei vereni gingen op aangedrongen, dat er een tijd komt, dat de ouderen hun plaats over moeten geven aan de" jongeren. De be langen van de ver. Van oud-leerlingen heb ik op alle mogelijke plaatsen bepleit. En naar ik meen. met" zonder succes. On ze ver. staat op een hoog peil. Dat is dui delijk gebleken op de vergaderingen v. d. Prov Bond. Er werd naar onze ervarin gen en adviezen steeds met grote be langstelling geluisterd. Onze landbouw heeft alleen toekomst, wanneer de jon geren zich met hart en ziel willen in zetten". Dhr Beumkes dankt allen hartelijk voor de prettige samenwerking In het bijzonder met den secr. was de verhou ding buitengewoon vriendschappelijk. Spr. houdt hieraan de meest aangename herinneringen. Ook de prettige samen werking met den heer v. d. Ban wordt nogmaals gememoreerd. Het was mij goed met u allen samen te werken. Met deze toespraak werd de vergade ring gesloten. C. v. G.

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 1