Distributienieuws Geanimeerde vergadering V.V.V. „Texel" Henriëtte Davids in „Casino" Vergadering R.K. Middenstand De cursus voor fruittelers Consumentencrediet De handel met Duitsland -lüOENSDAG 30 OCTOBER 1946 60e JAARGANG. No. 5660 EXELSCHE COURANT UITREIKING vensmiddelcnkaarten K-L 612, Tabaks-, ersnaperings- of gecombineerde kaart 612. «r hen, die verzuimden hun kaarten af i halen op de opgegeven data te Den Burg in het Fanfaregebouw op onderdag 31 October 1946, des morgens in 1012 uur. (Publ. no. 457). BELANGRIJKE MEDEDELING VOOR H.H. BAKKERS. Voor het inleveren der broodbonnen is en nieuwe regeling getroffen en zijn bepalingen als volgt: Uitsluitend bon en van gelijk nummer mogen in het ervolg tezamen op een opplakvel voor omen. Bonnen, welke van gelijke rant- ienwaarde zijn, maar verschillend num- ier, moeten derhalve op afzonderlijke iplakvellen worden opgeplakt. Zo dienen b.v. de bonnen 45-1 Brood 46-1 Brood, welke beide recht geven p 800 gram brood, op aparte opplakvel- m te worden geplakt. Wanneer de bon en dus niet op bovengenoemde wijze orden ingeleverd, worden ze onherroe- ilijk geweigerd. AFHALEN SCHOENENBONNEN. Iedereen wiens TD als laatste cijfer 7 even) draagt, komt deze maand in aan- erking voor een bon voor gewone hoenen, mits hij-zij in Januari 1946 of ter geen bon voor gewone schoenen, merikaanse schoenen of beroepsschoe- en heeft ontvangen. Deze bonnen kunnen van Maandag 18 25 November a.s. af worden afge- aald. (Publ. no. 463). HUISSLACHTINGEN. Burgemeester en Wethouders van Texel laken bekend, dat het verboden is de gn. „huisslachtingen" ten huize van par- culieren te laten verrichten. Deze slachtingen moeten gecentrali- ?erd bij de ter plaatse aanwezige slagers hun slachthuizen worden gedaan. Texel, 25 October 1946. iurgemeester en Wethouders van Texel. De Burgemeester, REHORST. De Secretaris, P. BEEMSTERBOER, Loco-Secret aris. KEURING VOOR DE DIENSTPLICHT. Alle oproepingen voor de keuring voor lichting 1947 zijn verzonden. Zijn er in 1927 geboren mannelijke per- men, die hier te lande wonen of geacht wonen en een dergelijke oproeping of en bericht van niet-inschrijving hebben otvangen, dan moeten zij zich vóór 10 ovember a.s. ter gemeente-secretarie inmelden. Texel, 28 October 1946. De Burgemeester van Texel, Mr. G. D. REHORST. LOSLOPEN VAN HONDEN. Burgemeester en Wethouders der ge- leente Texel herinneren aan de bepa- ng van artikel 98 der Algemene Politie- erordening der gemeente Texel, die erbiedt, dat men tussen 1 November 1946 11 Mei 1947 honden buiten de kommen :r dorpen, of, zonder behoorlijk toe- cht, in de kommen der dorpen los laat ipen. Krachtens een op 1 November a.s. in erking tredende wijziging der Algcme- Politieverordening der gemeente Texel de politie bevoegd de in strjjd met oormeid verbod loslopende honden ter- lond af te maken. Texel, 28 October 1946. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, REHORST. Secretaris, P. BEEMSTERBOER. l.-s. POLITIEVERORDENING. Burgemeester en Wethouders der ge- leente Texel; Gelet op de artikelen 199, 200, 203, 205 206 der gemeentewet; brengen ter openbare kennis, dat de door de Raad op 8 October j. 1. islgestelde verordening tot wijziging der lgemene Politieverordening voor de ge- ieente Texel, vastgesteld 20 April 1929, r gemeente-secretarie gedurende drie laanden te rekenen van heden af, ter zing voor een ieder is nedergelegd. De verordening, welke in werking eedt per 1 November a.s. is in druk al- emeen verkrijgbaar gesteld tegen beta- ng der kosten, zijnde f 0,30 per exem- !aar. Texel, 29 October 1946. Burgem. en Wethouders van Texel, De Burgemeester. REHORST. >e Secretaris, P. BEEMSTERBOER. l.-s. EXPORT VAN JONG VEE NAAR BELGIE. Als resultaat van de onderhandelingen ssen de combinatie van Coöperatieve ee-afzetverenigingen in ons land ener- Üds en vertegenwoordigers van de boe- ■norganisaties in België anderzijds is met ledewerking van de regering der beide inden een overeenkomst tot stand ge inen, krachtens welke ons land 1000 uks jong rundvee naar België zal expor ten. Daar bij onze Zuiderburen de gedachte n coöperatief vee in te kopen, steeds eer veld wint, zijn de insiders in vee- •uderskringen ten aanzien van de ex- 'rtmogelijkheden optimistisch gestemd, x>ral omdat de kwaliteit van onze vee- apel in vergelijking tot voor de oorlog, •rder vooruit dan achteruit is gegaan. Woensdag 30 Oct. (heden) hoopt de Co- leratieve Vee-afzetvereniging te Hoorn de wekelijkse markt de te exporteren aken over te dragen aan de vertegen- oordigers van de Belgische boerenorga- ^saties. In zijn openingsrede bracht de heer W. H. Lap Vrijdagavond j.l. op de algem. vergadering der V.V.V. Texel dank aan allen, die medegewerkt hadden om 't af gelopen seizoen, ondanks personeelgebrek en moeilijkheden t.o.v. de voedselvoorzie ning, te doen slagen. Het bezoek is zeer groot geweest; naar schatting ongeveer 50,000 personen met een omzet van ca. 1 millioen gulden. Desondanks zijn wei nig klachten betreffende de huisvesting binnengekomen. De verwachting van hen, die naar Texel gegaan zijn, zullen niet beschaamd zijn geworden; en dit is de beste reclame voor de V.V.V. Jhr. W. H Calkoen, hoofd Buitenland van de alg. V.V.V. sprak kort geleden met grote waardering over Texel. Gaarne zien we, zo vervolgde dhr Lap, spoedig de laatste restanten uit de bezet tingstijd, de bunkers te De Koog ver dwijnen. Verder doen wij een beroep op de bevolking van De Koog om eigen erf netjes en schoon te houden. Met een klein beetje goede wil van hen die bij het vreemdelingenverkeer betrokken zijn, kunnen deze slordigheden 't volgend jaar voorkomen worden. Hierna bracht dhr Gerritsma ons in kennis met het jaarverslag 1946. Hierdoor kreeg men 'n goede kijk op het vele werk door dezen administrateur verricht; een 2500 brieven zijn beantwoord. Alle ver wachtingen werden immers dit jaar over troffen. Wie kort na de bevrijding De Koog aanschouwde, kon zich met inden ken, dat even later dit gebied al weer door duizenden bezocht zou worden. Als contr.-commissieleden voor 1947 ingevolge art. 17 van de Statuten werden aangewezen de heren G. Bakker, C. v.d. Kooi en Trap Vele leden hadden bezwaar gemaakt tegen de verhoging van het beddengeld, welke onverwachts reeds dit jaar was ingevoerd. Op een hoofdvergadering was bepleit om, nu de pensionprijzen en ook alle uitgaven van de V.V.V. belangrijk gestegen zijn, het beddengeld tot f 1,50 p. bed te verhogen. Toen de heer Lap de aanwezigen ver zocht om thans met de bezwaren naar voren te komen, bleef het. evenwel dood stil in de zaal (de oppositie was blijk baar niet tegen de koude en lange reis van De Koog opgewassen). Hieruit con cludeerde de voorz., dat zijn handelingen algemeen goedgekeurd werden. Hierna kwam het probleem van de sub sidiering aan de orde. TESO had immers haar subsidie van f 800 tot f 1200 ver hoogd, doch de Gemeente handhaafde het bedrag van f 300. De Gemeente bracht nu naar voren, dat zij, niet zoals TESO, direct geldelijk voordeel had van ver hoogd vreemdelingenverkeer. Een groter bezoek brengt weliswaar meer welvaart en dus meer belastingontvangsten, doch dit komt bij het tegenwoordige belasting stelsel grotendeels het Rijk ten goede. Daar de verdere discussie zich op belas ting-technisch gebied ging bewegen, achtte de voorz. het ogenblik gekomen, om weer tot het oorspronkelijk onder werp terug te keren. De heer N de Graaf bracht ons weer bij het oorspronkelijke onderwerp, het beddengeld-probleem te rug, door te vragen naar het verschil- tussen een één- en tweepersoonsbed. Na een langdurige gedachtenwisseling werd besloten om voor tweepersoonsbedden dubbel tarief te rekenen. De voorz. deelde hierna mede, dat het resultaat van de verspreiding van de cir culaire tot opwekking van het lidmaat schap zeer teleurstellend geweest was. Men zal alsnog tot huisbezoek overgaan. De V.V V. heeft een contributierege ling ontworpen voor de zakenlieden. Zij hebben immers meer belang bij een flink seizoen dan de particulieren. De V.V.V. heeft weliswaar geen enkele dwingende bevoegdheid doch is van mening, dat men deze „aanslagen" gaarne zal willen betalen. Een financieel sterke V.V.V. zal veel voor Texel kunnen doen. Er is op dit gebied nog veel te bereiken en Texel kan men, wat het toerisme betreft, zeker het eiland met „onbegrensde mogelijkhe den" noemen! REGERING MAAKT PROPAGANDA VOOR TEXELSE FOKSCHAPEN. Ir alle toonaarden is het al gezegd: Ne derland moet exporteren. Maar om te ex porteren heeft men ten eerste de goede ren nodig, ten tweede de relaties in het buitenland die willen afnemen. Om rela ties te kweken, moet men propaganda ma ken. Op het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening is de noodzaak van propaganda ingezien. Men heeft daar dezer dagen wederom twee geschriftjes uitgegeven, bestemd om propaganda te maken voor ten eerste on ze pootaardappelen, ten tweede onze Texelse fokschapen. Het eerste geschriftje is speciaal be stemd voor Brazilië, dus in het Spaans gesteld. Het tweede is bestemd voor bin nenlands gebruik en bovendien vertaald in het Frans, Engels, Spaans, Portugees, en Zuid-Afrikaans. In de landen, waar deze talen gesproken worden, zal de brochure dus eveneens verspreid worden. De brochure geeft antwoord op de vra gen: Wat men onder een goed fokdier verstaat,' welk ras men moet kiezen en waarom, enz. De uitstekende resultaten, voor de oorlog met het Texelse schaap in binnen- en buitenland verkregen, zijn aanleiding geweest tot het samenstellen van de brochure. Het is de bedoeling, door middel hiervan de moeilijke keuze van een goed fokdier voor den schapen- fokker te vergemakkelijken, en aan te tonen hoe op Texel een bijzonder ras is ontstaan, dat in geheel Nederland en ook daarbuiten, grote waardering ondervindt. In deze tijd moet men zoveel mogelijk de rijwielpaden ontzien. Nog steeds ge bruiken de tractors deze paden. Straks moet men grote bedragen uittrekken om deze schade weer te herstellen! De heer Hooyberg vraagt meer aan dacht in de pensionlijst voor de kampeer ders, het zijn immers de toekomstige pen siongasten! Hierop wordt geantwoord, dat de juiste verhouding tussen pension gasten en kampeerders niet uit het oog verloren dient te worden. Bovendien zijn straks van overheidswege strenge bepa lingen t.o.v. het kamperen te verwachten. Men wil het kampeerwezen centraliseren tot bepaalde plaatsen en deze onder lei ding stellen van „gediplomeerde" kamp vaders en -moeders. Op een vraag betreffende een kiosk in Den Burg, wordt geantwoord, dat de tot standkoming hiervan wegens de woning nood zeer moeilijk is. Een geëigend punt hiervoor zou het gebouwtje op de Vis markt zijn, doch het historisch karakter zou hierdoor grotendeels verloren gaan, en dit zal waarschijnlijk nooit goedge keurd worden. Verschillende klachten, de TESO be treffende, zoals het regelmatig te laat vertrekken der boot, worden door den heer J. J. v.d Vlies beantwoord. Hierdoor krijgen wij enige indruk van de talloze onvoorziene moeilijkheden, waarvoor TE SO zich regelmatig geplaatst ziet. Toen ten slotte uit een discussie bleek, dat de snelheid van de TESO-boten gehalveerd moest worden, omdat de conducteur an ders niet met zijn werkzaamheden gereed kwam, kreeg de vergadering een zodanig TESO-karakter, dat dhr Lap, onder hila riteit der aanwezigen, de opmerking maakte, dat de TESO-voorz. hedenavond niet aanwezig was. Daar verdere niet-TESO-problemen niet meer aan de orde gesteld werden, sloot de voorz. deze vergadering. Buiten een druilerige regen, binnen in „Casino" een gezellige sfeer. Een pro gramma dat er kon zijn. Een avond, die een nurks weer een gewoon mens doet worden en tot een zwartgallige doet zeg gen: „Loop naar de duivel". Bert van Dongen opende de avond met een praatje over „De tram" en „Ruzie in Mokum" Rens v. Dorth zong o.a. van „Liefde door de telefoon". Jeanne Mel- cher-Tilmes, wier stem ons zeer kon be koren. zong heel mooi „Deanne Durbin Song" en „Het Nonnenkoor". Rob Milton vertelde in een leuk zangnummertje van „Zijn Mia in een cafetaria". Later trad hij op als „bode v. d. regeringsdienst en „Wij gaan naar Zandvoort". Wim Bosch wist met z'n accordeon, behalve met een „Argentijnse Tango", de zaal te „pakken" met populaire liedjes. Doch de meeste be kende figuur deze avond was wel Hen- riette Davids. Pas voor kort zagen we haar hier in de film „De Jantjes". In vijf jaar heeft zij niet kunnen optreden, doch thans zagen we haar weer in haar oude glorie, alleenheel wat slanker. In „Wat is die grote wereld toch klein", doet zij uitkomen, dat de mensheid in al die eeuwen er niet beter op is geworden. Het spreekt vanzelf, dat door haar „op verzoek" het bekende lied „Draaien, al tijd maar draaien" moest worden gezon gen. We hoorden deze avond trouwens vele oude bekende melodiën, en vele daarvan werden door de aanwezigen uit volle borst meegezongen en verhoogde niet weinig de prettige stemming. Bert zong nog „Op een avond in Mei" en „Eens zal de Betuwe De „Hoki-Po- ki-Dans" deed ons Henriette zien als de echte vrolijke Frans. „Het wonderkus- sen", een scène uit het volksleven, ont lokte een geweldig applaus. Aan het slot zong Henriette enige liedjes door wijlen haar broer Louis Davids vervaardigd, o.a. „Klapperis in je handjes", welk liedje hij vijf dagen voor zijn dood maakte. „Breng mij naar Amsterdam terug", werd na tuurlijk niet vergeten. Een gezellige avond, die je voor enige uren je zorgen deed vergeten. De zaal was nagenoeg vol. De Rhythmische Eilan ders gaven na afloop balmuziek, waarvan door de danslustigen kon worden gepro fiteerd. De R.K Middenstandsvereniging, afd. Texel, kwam Woensdag 23 October j.l. in vergadering bijeen in Hotel De Zwaan. De voorz., de heer J. van. Beem, heette de aanwezigen welkom. In zijn openingsrede wijst spr. op de sombere toekomst voor de Middenstand. Enerzijds verminderde koopkracht, anderszijds drukkende lasten en overheidsbemoeiing, als Rijksbureaux, verlaging van de winstmarges, doch ver hoging van omzetbelasting, enz. Nauwe aaneensluiting in onze Bond is dan ook absoluut nodig en daarom verzoekt spr alle steun voor de a.s. Novemberactie. Spreker memoreert alles wat op Mid denstandsterrein de laatste tijd tot stand kwam in samenwerking met de algeme ne Bond alhier, zoals: winkelsluiting, vrije Dinsdagmiddag, verbod van ca- deaux geven aan de te houden tentoon stellingen, loterijen, enz. Hij wijst voorts op de a.s. wintercampagne. Sprekers wor den aangezocht In samenwerking met L.T.B. en R.K. Volksbond overweegt men culturele avonden te houden. Vervolgens deelt spr. de oprichting me de van een plaatselijke prijzencontróle- commissie, alsmede het plan voor op richting van een algemene woningbouw vereniging. Op verzoek van de vergade- Deze cursus begint op 5 Nov. a.s., des middags om 3 uur in de Landbouwschool in de Nieuwstraat. Het is de bedoeling tot ongeveer half zes les te geven, zodat zij, die per autobus naar Den Burg komen, weer tijdig kunnen vertrekken. Aan hen, die zich hebben opgegeven voor deze cursus onder voorwaarde, dat de lessen 's avonds worden gegeven, moe ten wij tot onze spijt mededelen, dat zulks niet mogelijk is. Zoals reeds eerder werd medegedeeld, worden de lessen gegeven door den heer K. Houte, assistent bij den Rijkstuinbouwconsul. te Hoorn. We kun nen nog enkele cursisten plaatsen. C.v.Gr ONTWIKKELINGSCLUB. DE WAAL. Woensdag j.l. hield de heer Bakker, oud-Indisch onderwijzer, een le zing voor de Ontwikkelingsclub. Met als onderwerp „Mijn reis via Japan-Amerika naar Holland. De heer Bakker kon op onderhoudende en prettige wijze van zijn vele ervaringen op die reis vertel len. (Als bijzonderheid vermelden we nog, dat in Amerika op een van de toch ten een student als gids meeging, en 't bleek, dat zijn moeder nog 'n oud-Texe laar was,'n schoolgenote van Bakker zelf). Aan het slot mocht spreker een dank baar applaus in ontvangst nemen. De voorz. was zeer zeker de tolk van de aan wezigen, toen hij in zijn slotwoord den heer Bakker een hartelijk tot weerziens toeriep. HET BEWAREN VAN POOTAARD APPELEN IN KOELHUIZEN. Vond het bewaren van pootgoed aan vankelijk in kuilen plaats, de poterbe waarplaatsen wonnen ondanks sterke te genwerking, steeds meer terrein. Men dient bij deze bewaarplaatsen ech ter met verschillende factoren rekening te houden, o.a. met licht, vochtigheid en ventilatie. Temperatuursverhoging heeft tot ge volg, dat de spruit gedwongen wordt, zich sneller te ontwikkelen. Hiertegenover kan men de belichting stellen, die als rem mende factor werkt. Men krijgt hier dus de tegenstelling verwarming en belichting. In ons land heeft men nu ook proeven genomen met Koeling. In tegenstelling met de resultaten, welke in Amerika be reikt werden, waren die in ons land over het algemeen niet volgens verwachting. Do koelcelaardappelen vertonen bij het poten geen spruiten. Het bleek, dat op 16 Mei de cellen bijna geen schade van de nachtvorst hadden ondervonden, daar ze nog niet opgekomen waren. Zodra de gekoelde planten echter bo ven de grond kwamen, waren zij binnen 10 dagen de niet gekoelde gewassen voor bij. Deze proef had niet alleen betrekking op Eerstelingen, maar ook op Bintjes en Eigenheimers. De resultaten van Eerstelingen na de behandeling, waren per 100 planten sterk gekoeld 117 kg minder gekoeld 100 planten 82 kg., niet gekoeld 67,5 kg. De Bintjes gaven als resultaat te zien: 100 planten zwaar gekoeld 111 kg., min der gekoeld 86 kg., niet gekoeld 61 kg. Bij deze laatste .soort deed zich echter een moeilijkheid voor: Van de 300 waren er 90 wegblijvers. Proeven met andere soorten poters ge nomen, leverden minder goede resultaten op De Eigenheimers stelden teleur. De Noorderling reageerde negatief. Het verdient dus aanbeveling de proe ven te herhalen en de wijze te vinden, waarop ook de Noorderling reageert. Bovengenoemde interessante uiteenzet ting gaf de heer Schroevers in een ver gadering van de Holl. Mij. van Landbouw te Anna-Paulowna. De regering heeft ook veel belangstel ling voor de proeven met het koelen van pootaardappelen, hetgeen zeker met in stemming begroet kan worden. De export van pootaardappelen is van groot belang. Men denke maar eens aan de onontbeerlijke deviezen! De Centrale organisatie, welke zich met deze koelproeven belast, heeft de be schikking over de koelcellen Lisse 1 en 2, Hillegom en IJsvnes te IJmuiden, waar in temperatuur en vochtigheidsgraad au tomatisch geregeld worden. Men krijgt nu daglichtlampen Bij de genoemde proefresultaten had men kool- draadlampen in de koelruimte, die wel eens stuk waren. De grootste proef komt in Noord-Hol land (440 veldjes) en verder proeven in Zuid-Holland, Drente en Friesland. De praktijk. Aan de Langedijk laat men het niet bij proeven, daar in een der grootste koel huizen, dat van den heer C Keeman na bij de veiling te Noordscharwoude reeds een groot aantal wagens pootaardappelen zijn opgeslagen. Z. ring wordt een en ander nader toegelicht. Ter sprake komt thans de actuele pontkwestie. De vergadering is algemeen van oordeel, dat er verbetering moet ko-, men, zij het door grotere schepen of door ponten, hetzij van Oudeschild, hetzij over 't Horntje. Over dit laatste ontspint zich een levendige discussie. Bij de rondvraag klaagt men over de gebrekkige telefonische aansluitingen en vraagt men, in samenwerking met de Al gemene, deze zaak eens onder de ogen te zien. Enkele anderen vragen in hoe verre melk en brandstoffen op Dinsdag middag mogen worden afgeleverd, als mede verkoop van brood op Zondag. Dit wordt nader onderzocht. Enkele andere vragen worden beant woord, terwijl tevens een toelichting op het consumentencrediet wordt gegeven. Onder dank voor de opkomst wordt de vergadering, die een geanimeerd verloop had, gesloten. Verschillende mensen schijnen er zich van te laten weerhouden, crediet aan te vragen uit angst, dat de lasten van het afbetalen te zwaar zullen zijn. Deze angst is helemaal niet nodig. In het alge meen zal het zo zijn, dat niemand boven zijn krachten moet afbetalen. De normen hiervoor zijn nog niet bekend, maar het zegt toch wel iets, dat de regering op de begroting van 1947 een bedrag van f 180 millioen gezet heeft voor het Con sumentencrediet en dat zij hiervan met een al f 80 millioen afschreef. Dit bete kent, dat een groot gedeelte van de aan vragers geheel of gedeeltelijk kwijtschel ding zullen krijgen. Het zou jammer zijn, als men van deze prachtige gelegenheid tot credietverle- mng geen gebruik zou willen maken. Vraagt gerust aan, want bijna iedereen heeft zo dringend aanvulling nodig, wat kleding en linnengoed betreft. Bovendien verplicht het aanvragen tot niets. Als de Districtsraad uw formulier in behande- ling genomen heeft, doet zij u bericht of u voor het crediet in aanmerking komt en zo ja, op welke voorwaarden. U bent dan nog volkomen vrij het crediet al of niet op die voorwaarden aan te nemen. Door het indienen van een aanvrage bent u dus nog helemaal niet gebonden. Als de afbe- talingsvoorwaarden u toch te zwaar zijn, weigert u ze te aanvaarden. Gelegenheid tot het inleveren van for mulieren, die op het Postkantoor ver krijgbaar zijn, hebt u op het Raadhuis op Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag vai\9-12 en van 14,30-17,00 uur. DE DISTRICTSRAAD. EXCELSIOR V.I.O.S. (Ingezonden). Zeer tot mijn spijt vernam ik, dat eni ge leden en-of donateurs van VIOS, hun muziekcorps achteruit gesteld voelden door een regel, welke in de door Excel sior verspreide folder voorkomt, n.l. „Hoe had Oosterend zijn feesten moeten vieren zonder haar?" (Excelsior). Laat mij met nadruk mogen zeggen, dat het helemaal niet mijn bedoeling is ge weest, VIOS achteruit te zetten. Oor spronkelijk was ik het vers begonnen met deze regel: „Beste Noordelingen. Oosters", maar juist omdat Oost zijn eigen corps bezit, heb ik deze regel moeten verwer pen. Ik meen trouwens te weten, dat de Oosters mij voldoende kennen en wel weten, dat ik met bedoelde regel niets op zettelijks heb gemeend. Dit vers was re clame voor Excelsior, doch had VIOS mij gevraagd, eveneens had ik dan de na druk op hetgeen VIOS deed, gelegd. Nor maal houden kinderen van vader en moeder evenveel, maar als moeder jarig is, staat zij in het middelpunt der be langstelling en als vader jarig is, dan is het omgekeerd. Daarom, beste Oosters, oud-dorpsge noten blazen jullie rustig door, iedereen weet immers, dat jullie ook aan de fees ten te Oosterend hebben medegewerkt, dat jullie ook op 5 Mei van dit jaar al léén het muzikale gedeelte hebben ver zorgd. Ik meende dit even in het openbaar te moeten bekend maken, omdat het mij zou spijten, indien er tweedracht tussen beide corpsen zou komen en de goede verstandhouding, welke er heerst, zou schaden. HUIB FENIJN. De handel met Duitsland was voor de oorlog reeds van grote betekenis voor ons land Voornamelijk de export van on ze land- en tuinbouwproducten nam toen een belangrijke plaats in bij onze han delsbalans. Begrijpelijkerwijze hebben ve len van onze boeren en tuinders zich af gevraagd, hoe het zou gaan met de afzet der producten, na de achter ons liggende oorlog. Nederland is nu eenmaal aangewezen op uitvoer van zijn overtollige opbreng sten De afgelopen zomer is men er in geslaagd, grote hoeveelheden groenten die zeker anders vernietigd zouden moe ten worden, naar Duitsland te exporte ren voor de burgerbevolking. Behalve de ze kwantums, wordt er ook nu nog geregeld groenten geëxporteerd voor de geallieerde bezettingstroepen in Duits land. Ook voor de wintergroenten is er tegen goede prijzen een overeenkomst gesloten en zullen er tot April 1947 niel minder dan 100 millioen kg. van onze producten verzonden worden. Niet alleen in de land- en tuinbouw- kringen heeft men oog voor de handel op Duitsland, ook anderen interesseren zich hiervoor. Zo is er de vorige week in het gebouw van de Nederl. Handelmaatschap pij te Amsterdam, in tegenwoordigheid van den Minister van Econ. Zaken, Huysmans, een bespreking gehouden tus sen een aantal Nederlandse bankiers, ten einde tot de oprichting te komen van een Nederlandse Maatschappij voor de han del op Duitsland. Reeds geruime tijd worden er tussen Nederland en de bezettingsautoriteiten van de Franse en Amerik. zones bespre kingen gevoerd over een hervatting van de economische betrekkingen tussen ons land en Duitsland Binnenkort zullen eveneens onderhandelingen plaatsvinden met de Britse autoriteiten. Bij de onderhandelingen is gebleken, dat de oprichting van een Nederlandse Mij., zoals hierboven genoemd, nooZake lijk is om tot de hervatting van de handel met Duitsland te komen. Dat ook onze regering zich hiervoor interesseert, is begrijpelijk. Z. Wie liefde eist, zonder liefde te geven, is een dwaas, die maaien wil, waar hij niet gezaaid heeft.

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 1