P.O.A. N.V. Distributienieuws RUILVERKAVELING OP TEXEL Het huis Koogerstraat 1 wordt niet afgebroken Aid. Kantoormachines Alkmaar Sport op Texel Stichting Pensioenfonds v. 't Bloembollenbedrijf Toenemend kalkgebrek op ons eiland Meer aandacht voor visserij onderzoek Inleveren bonnen winkeliers. Suiker: 129, 629 suiker, 130, 131 algem. Zuidvruchten: 555, 055. Zachte zeep: 621, 121. Melk: A-E 10. Eieren: rantsoenbon nen. Brood: 45-1, 45-2, 46-1 brood, 45-4 B res., 45-4 C res., 46-1 D res. Grossiers tabak: Coup. A189, A190. (Publ. no. 464.) HUISSLACHTINGEN. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat het verboden is, de zgn. „huisslachtingen" ton huize van par ticulieren te laten verrichten. Deze slachtingen moeten gecentrali seerd bij de ter plaatse aanwezige slagers in hun slachthuizen worden gedaan. Texel, 25 October 1946. Burgemeester en Wethouders van Texel, De Burgemeester, REHORST. De Secretaris, P. BEEMSTERBOER, Loco-Secretaris. PERSDRAAD, ENZ. VRIJ. De Prov. Voedselcommissaris voor N.- Holland maakt bekend: vanaf 1 Oct. 1946 rnogen de volgende artikelen vrij wor den verhandeld: persdraad, puntdraad, ;lad draad, afrasteringsgaas met inbegrip van kippen- en harmonicagaas, stalen manden en kleine ijzerwaren. ALLEEN VOOR EXPORT. De Prov. Voedselcommissaris voor N.- rlolland maakt bekend: Thans mag niet e velde gekeurde zomerrogge, welke 'echts voor export mocht worden ver- aandeld, ook voor aflevering in het bin- tenland verhandeld worden. Verder is *>ok de handel in niet te velde gekeurde roolzaad toegestaan, evenwel alleen voor xport. Het verhandelen van niet te vei le gekeurde zaaigroene erwten blijft ver- >oden. VERBOD AFLEVEREN VAN HOOI, ENZ. De Prov. Voedselcommissaris voor N.- .folland maakt bekend: Het verkopen en .fleveren van hooi en stroo aan hande laren, die niet door het Bedrijfschap er kend zijn, is verboden. Overtredingen van telers worden tuchtrechterlijk ver volgd. PLUIMVEEHOUDERS OP TEXEL. Wij maken de pluimveehouders van Texel opmerkzaam op het feit, dat men van overheidswege verplicht is in het a.s. seizoen eieren te leveren. Wordt hier niet aan voldaan dan zal in de toekomst elke voedertoewijzing afgewezen worden. Hieraan zal streng de hand gehouden worden. (Zie adv.) Bovendien maken we de pluimveehou ders opmerkzaam op de adv. in dit num mer betreffende een vergadering op 7 Nov. a.s. Een belangrijke bestuursverkie zing staat o.a. op de agenda. NEDERLANDSE MIDDENSTANDSSPAARBANK. OOSTEREND. Wij maken de lezers te Oosterend attent op een adv. jn dit nr. betreffende het eervol ontslag van den heer L. Bakker als agent van bovenge noemde spaarbank. Als opvolger is aan gesteld de heer W. Eelman, Hoekstraat 12 Oosterend. HUISSLACHTING. Volgende week kunnen zij, die in het bezit zijn van een vergunning, laten slachten. Er wordt geslacht op Woensdag en Zaterdag. Eerst moet men met den slager be spreken op welke dag en welk uur men kan laten slachten. Daarna kan bij den P.B.H. een machtiging a f2,25 gehaald worden 's Maandags tot 12 uur in Hotel „Texel", de overige dagen aan het kan toor der P.B.H. te Eierland. De vergunning tot het aanhouden van een varken, moet volledig ingevuld wor den medegebracht. De P.B.H. AANVARING IN N.-HOLLANDS KANAAL De vorige week is schipper A. Wuis aangevaren door de Zaandammer boot. -Iet schip heeft belangrijke schade opge- open, de schade bedraagt ca. f 6.000. Er bevindt zich een deuk in het borghout ot de waterspiegel en diverse onderdelen /an het schip zijn belangrijk ontzet. V AN DE BOEKENPLANK. PETER BAKKER .„HALMEN VAN DE HOOP". „Het begon toen ik voor de eerste maal ?en vijand had gedood. Ik haatte de ge dachte alleen al. Maar ik haatte het min der dan de gedachte zelf neergeschoten te '.uilen worden". „Halmen van de Hoop" geeft de levens beschouwing van een jongeman, die kort /oor het begin van de oorlog als vrijwil- iger in het Engelse leger trad. Hij vocht in Afrika, maakte de veldtocht in Italië mede en landde op D-Day in Norman- dië. In dit boek getuigt hij van zijn on verwoestbaar vetrouwen, dat hem nim mer verliet, noch tijdens zijn belevenis sen gedurende zijn samenwerking met de Fransen en Nederlandse Verzetsbewe ging, noch gedurend de tijd, die hij in Duitse krijgsgevangenschap doorbracht. Naast dit vertrouwen geeft hij een beeld van de verwarring, van de zin voor hu mor en van de ernst zijner generatie. Met onfeilbare zekerheid typeert hij de avon turiers, die door hun koelbloedige durf, de ruggegraat der geallieerde legers vormden. Het eindigt met het gezoem der bijen om Poole's korven. Dit boek eindigt, zo als het moet eindigen: onder de minne zangen en de betovering van een „Engel se lente". (Prijs f 4,90.) BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 25 Oct. tot en met 31 Oct. 1946. Geboren: Machiel zv Govert J. van An- del en Geertruida Kort. Pieter zv Levinus Mechielsen en Hendrika F. Verhoeve. Reinout je Jacoba dv Klaas Lap en Antje Koopman. Ondertrouwd: Lambertus Zijm en Pe- tronella van Sambeek. Louis J. P. van Wijngaarden en Johanna van der Vis. Getrouwd: Gene. Overleden: Cornelis Bakker, 19 j. Cor nelia Bakker, 68 j.t echtg. v. H. Maas. Gevonden: handschoen, witte zakdoek. NADERE BESLISSING VOLGT. Voor een groot aantal belangstellenden en belanghebbenden gaf Ir. Maandag j.l. Donderdag in Hotel „Texel" een duide lijke uiteenzetting over het interessante onderwerp der ruilverkaveling. Na door onzen burgemeester ingeleid te zijn, gaf spreker een summiere uit eenzetting van het doel van de ruilverka veling om daarna over te gaan tot de vorm van het proces, dat hierbij gevolgd wordt. Het doel. Bedoeling van ruilverkaveling is uiter aard versnipperde gedeelten van een be paalden eigenaar in een bepaald gebied weer bij elkaar te voegen, om zodoende 'n afgerond geheel te verkrijgen en daar door economischer te kunnen werken. Deze materie is geregeld bij de wet. Van 1930 af begon men deze gedachte in prac- tijk te brengen. In 1938 werd bij de wet bepaald, dat elk verkaveld perceel aan een openbare weg of waterweg moet grenzen, zodat het probleem van water- oplossingen en wegen uiterst belangrijk werd en dit vormt het eerste probleem, wanneer men tot ruilverkaveling wenst over te gaan. Rechten van overpad ko men nu evenwel practisch altijd te ver vallen. Het proces. Eén vijfde deel van de belanghebben den of een publiekrechterlijk lichaam, werkende op het gebied van land- en tuinbouw, of een gemeentebestuur of wa terschap kan ruilverkaveling aanvragen. Via diverse instanties gaat men van de zijde van de Cultuurtechnische dienst over tot het maken van kaarten, eige- narenkaarten, bodemkaarten, wegen en waterwegen. Na het moeilijke bodemon derzoek worden de kaarten uiteindelijk tot duidelijke overzichten gecombineerd. Na een gunstig advies van de Ged. Sta ten krijgt de Heide- of Grondmij. op dracht de kosten te ramen. Het Rijk be taalt de kosten van de vergaderingen, ka daster en Cultuurtechnische dienst. Hier na kunnen de eigenaren stemmen over de plannen. De uitslag van de stemming wordt bepaald bij meerderheid van eige naren of van grondbezit. Bij goedkeuring benoemen de Ged. Staten de Plaatselijke Commissie, bestaande uit ten hoogste 5 personen, en welke belast is met alle ver antwoordelijkheid voor de uitvoering. Hierna gaat men over tot de schatting. De benoemde schatters zorgen zoveel mogelijk dat men grond en percelen ont vangt, waarvan de waarde in gelijke ver houding staat als de „inbreng". De eige naars kunnen hierna met hun bezwaren tegen de voorstellen komen, en ten slotte gaat de P. C. tot toewijzing van de nieu we percelen over. Beroep hiertegen is tot in hoogste instantie mogelijk. Wieringen: Het practisch voorbeeld. Uitvoerig behandelde spr. vervolgens de werkzaamheden der ruilverkaveling op Wieringen. De eigenarenkaart van Wieringen was een groot „fantastische lappendeken". Aan de hand van een dui delijke kaart wordt de nieuwe toestand aangetoond. Hier werden thans 2000 ha. verkaveld, in het a.s. voorjaar moeten zij voor bebouwing geschikt zijn.. Een kaart van de Zomerkade in 't Gooi toont eveneens de verschillende stadia van 'n ruilverkaveling. Een eigenarenkaart van Den Hoorn, indertijd samengesteld door den heer Beumkes en collega's, laat zien, dat ook ons eiland analoog is aan het oude Wieringen. Ook hier een bonte ver scheidenheid van kleine eigendommen, vaak van uitzonderlijke vorm. Bij de rondvraag komt ter sprake of in plaats van ruilverkaveling bij de wet, deze ook mogelijk is bij onderlinge over eenkomst. Inderdaad is dit mogelijk, ant woordt ir. Maandag. Thans is zo'n geval in de Heer-Hugowaard, waar de onder handelingen een vlot verloop hebben, doch meestal mislukken ze. Ook een soort van adm. hergroepering behoort niet tot de onmogelijkheden, doch de grote moeilijk heid is de schatting der diverse gronden. Naar wij vernemen, is ten gemeente huize niets bekend over een voorgeno men sloping van het huis met het histo rische geveltje, in de Kogerstraat. In te gendeel werd reeds korte tijd nadat het pand in 1939 door de gemeente werd aan gekocht, tot restauratie besloten. Door de oorlogsomstandigheden werd de uitvoering hiervan vertraagd. Enige tijd geleden werd echter aan architect C. W. Royaards uit Schoorl opdracht tot uitvoering der werkzaamheden gegeven. Het bericht van den heer Blok van der Velde is dus van iedere grond ontbloot en berust blijkbaar op een vergissing. DE ZETFOUTDUIVEL. De Zetfoutduivel is een gemeen lamlendig wezen, Men kan de copy vóór afdrukken wel tienmaal lezen. Hij verbergt zich als een sluw en listig creatuur, Zolang de vorm nog op de pers ligt, doet hij dat secuur. Dan is de kwelgeest voor 't menselijk oog verborgen. Maar is de afdruk eenmaal klaar, dan zegt hij „Goeie morgen!" Gek, dat iemand uwer mij niet vond! Terwijl ik er toch al die tijd heel duide lijk stond! Dan is hij pas met recht de schrik van allen, En zorgt hij voor heel lastige gevallen. Zo goed hij, sluw, zich eerst wist te verbergen, Zo duidelijk staat hij dan een ieder dom te tergen. Temidden van een keurig afgewerkt product, En zegt:„Het is mij wederom gelukt!" P. A. PIER. Om het behoud van Texels schoonheid. De heer Lap, als voorz. van V.V.V, vestigt de aandacht op de schoonheid van Texel. Op de nieuwe kaart van Wierin gen zien we rechte sloten en wegen. Als hier op dezelfde wijze ingegrepen wordt, aldus dhr Lap, zou ons eiland geheel zijn eigen karakter verliezen en daarmede zijn attractie voor den vreemdeling. Ir. Maandag zegt evenwel een open oog te hebben voor Texels schoonheid. Ten opzichte van de natuur worden wij wei eens „vandalen" genoemd, maar met overleg en tact moet het probleem beke ken worden. Met behulp van deskundi gen, o.a. het Staatsbosbeheer, zal ge tracht worden, de schoonheid te behou den. 28 November de beslissing. Burgemeester Rehorst richtte zich in zijn slotwoord tot de diverse landbouw organisaties. Hij wekte deze instanties op, om eens een excursie naar Wieringen, het prachtige practische voorbeeld van ruil verkaveling, te ondernemen, en hierna 't probleem in eigen kring te overdenken. Hierna werd het voorstel ter tafel ge bracht om uiteindelijk op 28 Nov. a. s. in een vergadering hierover te beslissen, en ook de V.V.V. in dit overleg te be trekken. Aldus werd besloten. Met een werk, waarmede jaren ge moeid zullen zijn, zou dan een aanvang genomen kunnen worden. In deze tijd dient de landbouw zo eco nomisch mogelijk te produceren en een van die middelen om de expl. kosten te drukken is zeer zeker de ruilverkaveling. Met het uitspreken van de wens, dat op 28 Nov. a.s. overgegaan zal kunnen wor den tot het indienen van een aanvrage tot ruilverkaveling aan Ged. Staten, be sloot Burgemeester Rehorst deze be langrijke vergadering. Vanaf Maandag 4 November zijn wij op Texel, adres: Hotel „De Linde boom". Reparaties en onderhoud aan alle soorten kantoormachines. Levering van stencils, linten-, carbon, cyclostyle-, schrijfmachine- en doorslag- papier. Schrijf bureaux, schrijfmachinetafels, eikenhouten kaartsysteemkasten adresseermachines en schrijfkassa's. Opgave van reparaties uiterlijk Dinsdag aan Hotel „De Lindeboom". tsd( S.V. TEXEL. Programma voor Zondag: 4A KNVB: W.-Waard-JVC; Texel-MFC; Watervogels -LSW; Schoorl-BKC; Oudesluis-N.-Nie- dorp. Texel ontvangt MFC, dat voor de oor log al een paar maal in onze afd. was in gedeeld. Hoewel ze in dit seizoen nog niet zo heel gelukkig was, zullen we toch terdege rekening met haar moeten houden. Dus T. denkt nu niet, dat winnen we wel, maar tracht datgene, wat Mr. Laevy Maandag behandelde in practijk te brengen. D.w.z. naast het toepassen van deze speelwijze ook een behoorlijk tempo en dat gedurende de gehele wed strijd Zondag hebben we kunnen zien, hoe Helder in de laatste minuten nog verloor. Intussen bezetten de Grashop pers de bovenste plaats en we zijn be nieuwd of T. deze weer herneemt. Ook de westrijden Watervogels-LSVV en Schoorl-BKC hebben onze belangstelling, want hier zijn de concurrenten voor de kop ten nauwste bij betrokken. Texel 2 heeft weer eens „rust". Komen jullie Maandagavond eens een keertje trainen? Volgende week zal je wat Dinsdag j.l. gaf dhr W. Th. A. v. Beek, directeur van het Pensioenfonds voor het bloembollenbedrijf in „De Oranjeboom" een uiteenzetting van dit pensioenfonds. Vanaf 1939 bestond een vrijwillig pensi oenfonds reeds in de Zuid, doch hierin vonden fundamentele wijzigingen plaats. Het nieuwe fonds, dat in Aug. j.l., met terugwerkende kracht van 1 Maart j. 1. verbindend is verklaard, steunt niet meer op het omslagstelsel zoals het oude fonds, waarvan de vërplichtingen en de reserve overgenomen werden. Het nieuwe fonds telt reeds 5500 leden, doch Texel bleef tot heden schromelijk in gebreke. Vandaar dat wij hier een summiere uiteenzetting geven van deze bedrijfspensionering. Het is een verplich te sociale instelling en verdient niet al leen de steun van de arbeiders, maar ook van de werkgevers. Het fonds voorziet in ouderdoms-, in- validiteits- en weduwenpensioen. De pen sioenregeling is bindend voor iedere ar beider van 18-65 jaar. Overgangsmaatregelen. Een bijzonder gunstige overgangsmaat regel is gemaakt voor arbeiders, die na 28 Febr. 1946 de 65-jarige leeftijd berei ken. Zij moeten evenwel tussen 1 Maart en 31 Dec. 1946 minstens 4 maanden in het bedrijf werkzaam geweest zijn, óf tussen 1 Maart 1946 en het tijdstip van 't bereiken der 65-j. leeftijd de helft van het aantal weken van dit tijdvak gewerkt hebben, óf vóór 31 Dec. 1946 de 65-jari- ge leeftijd bereiken. Voor deze arbeiders worden de jaren, gedurende welke zij tus sen 1 Maart 1930 en 1 Maart 1946 na hun 25e jaar in 't bedrijf werkzaam geweest zijn, als jaren geteld, waarover zij premie hebben betaald. Financiering. De premie bedraagt voor arbeiders van 18-21 jaar f 1,per week, en van 21-65 jaar f 2,per week. De werkgever is voor de afdracht verantwoordelijk en moet hiervan de helft van het loon inhou den. Werkt de arbeider 4 dagen per week, dan moet ook dit bedrag ingehou den worden, bij 2 dagen per week de helft. Het fondsbestuur kan controle uit oefenen op de loonadministratie. Voorzieningen. Het ouderdomspensioen bedraagt max. na 40 dienstjaren f 15,per week. Voor de leeftijd van 65-70 wordt dit bedrag ged. 8 maanden uitbetaald, bij 70-75 10 maanden en het gehele jaar boven de leeftijd van 75 jaar. Als invaliditeitspensioen wordt max. ged. 52 weken f 10,uitbetaald. En als weduwe- en wezenpensioen wordt aan de nabestaanden van den ver zekerde of van de gepensioneerde arbei der max. f 8,per week tot de leeftijd van 60 jaar en hierna max. f 3,uitbe taald. Voor elk kind komt hier een gul den bij. Alg. agrarisch fonds het plan der toekomst. Dit pensioenfonds is een eerste begin en biedt belangrijke perspectieven. De overgangsmaatregelen kosten thans veel geld, wanneer straks deze verplichtingen ophouden, zal de financiële positie be langrijk kunnen worden verbeterd. De leden worden nogmaals verzocht een opgave van personeel op 1 Maart '46 te verstrekken (registratieformulieren zullen opnieuw rondgezonden worden) en nogmaals zal hen een schriftelijke uit eenzetting toegezonden worden. Bij de rondvraag werden de moeilijk- HUISSLACHTING VAN VARKENS. Wij verwijzen hierbij naar de bekend making in dit nummer betreffende het verrichten van huisslachtingen. Hieruit blijkt dat alle varkens, welke als huis slachting woroden geslacht, in een slacht plaats die aan de wet voldoet, moeten geslacht. -Hieruit volgt dus, dat huis slachtingen uitsluitend verricht mogen worden door slagers in hun slachtplaat sen; het slachten op de hoererij is ver boden. heden betreffende de personeelvoorzie- ning besproken en dientengevolge de handhaving van de lonen van de C.A.O. Bovendien werd de vraag gesteld, welke positie de gemengde bedrijven innemen. Dit vormt een moeilijk probleem. Men zal individueel dienen te onderzoeken, wat het hoofdbedrijf van elke onderne ming uitmaakt. Dit fonds voor het bloembollenbedrijf is evenwel slechts het begin. Binnen kor te tijd volgt het gehele agrarische bedrijf (ook op dit gebied verricht de heer Van Beek reeds pioniersarbeid) en automa tisch vervallen dan de moeilijkheden met de gemengde bedrijven. We hebben enige jaren geleden wel eens gemeend, dat de Texelse cultuur gronden zo langzamerhand wel voldoende van kalk waren voorzien. Zure ziekte kwam practisch weinig voor en we maak ten ons eigenlijk meer zorgen over de overkalkte gronden in de polders, dan over de te kalkarme percelen op het z.g. „oude Texel". Die mening wordt de laatste jaren wel wat gelogenstraft. En vooral dit laatste jaar zijn we tot de conclusie gekomen, dat we er, wat de kalkvoorziening van onze Texelse cultuurgronden betreft, nog lang niet zijn. Het aantal gevallen van zure ziekte in gerst, erwten en bieten was dit jaar zeer groot. En de laatste maanden vinden we dit kalkgebrek wel zeer duidelijk ge- illustreerd op diverse percelen klaver. Wanneer ik dit zeg, dan denkt u waar schijnlijk allereerst aan het „oude Texel". Toch vinden wij de afwijkingen in de per celen klaver niet uitsluitend op dit ge deelte van ons eiland. De bedoelde per celen liggen voor een groot deel in de polder Eierland. Wanneer iemand een paar jaar geleden over kalkgebrek in Eierland zou hebben gesproken, dan zou ik vrij zeker aan deze mening niet dade lijk geloof hebben geschonken. We gingen er immers van uit, dat de Eierlandse pol der van nature overkalkt was. Het vori ge jaar vonden wij de eerste gevallen in Eierland onder de duinen. Maar dit jaar is gebleken, dat de zuurgraad ook op di verse bedrijven aan de Hoofdweg in Eier land zover gedaald is, dat enkele klaver gewassen absoluut niet meer willen groeien en dat ook gewassen als gerst en bieten duidelijk aan zure ziekte gaan lijden. We spraken over „enkele klaverrassen". Het is dit jaar nl. heel duidelijk gebleken, dat niet alle klaverrassen eenzelfde zuur graad vragen. Op percelen, waar rode klaver nog met succes verbouwd kan worden, heeft men alle kans luzerne of hoppei^upsklaver niet aan de gang te krijgen door kalkgebrek. We hebben daar momenteel diverse voorbeelden van. Op het bedrijf van H. Smit in De Westen ligt een perceel luzerne, dat een zeer on gelijke stand heeft. Slechts een enkel plekje staat goed, op de rest van het per ceel vinden we verkommerde plantjes, die niet van 't eind willen. Bij een veel voudige vergelijking van monsters grond van goede en slechte plekken, bleek tel kens de zuurgraad van de goede plekken plm. 7 te zijn, van de slechte plekken 5,5 6,0. Over het hele perceel verspreid vonden wé rode klaverplanten, die goed stonden. Op enige percelen van Gebr v. Heer waarden aan de Hoofdweg in Eierland, waar hopperupsklaver is gezaaid, is de klaver goed opgekomen, maar slechts 'n enkel plekje groeit door. De rest staat te kwijnen. Zowel op de slechte als op de goede plekken vinden we verspreide planten rode klaver, die goed staan. Bij onderzoek bleek ons, dat de zuurgraad van de goede plekken plm. 7 was, van de slechte plekken 5,35,5. Op het bedrijf van P. C. van Exel aan de Postweg in Eierland is dit voorjaar lu- zerneklaver gezaaid. De klaver is best escl Hc extra's kunnen gebruiken tegen Kaagv gels. Texel 3 gaat naar ZDH. Nou jo gens, dat is weer niet gemakkelijk, ma met de beste voornemens bezield, is toch nog wel een kansje. Texel 4 speelt cm 12 uur tegen OoK' terend 2. Zorgt er voor, dat we op kunnen beginnen. Maandagavond trainen voor alle lede 2 Ook bij slecht weer is Mr. Laevy pr sent, dus onze leden eveneens. Adsp. hedenmiddag half drie. Jull|ter( moet je klaar maken, want volgen Zondag komt Succes A! Dan Da: Oei I tere de TEX. BOYS-NIEUWS. Programma 3 Nov. Boys 1 - ZAP 2 o 2.30 uur. Zet alle zeilen bij Boys dan er een kans om te winnen. De adsp. ga; weer uit, nu naarZAP A in Anna Pa lowna. We gaan met boot 7.30 elftal h zelfde als vorige week. Het 2e naar BK g, is afgelast. Hedenmiddag 3 uur adsp. tegen ZDH A Denk morgen allen om contributie-zondag, en Dinsdagavond de training. Door een misverstand de trainer niet aanwezig, doch Dinsd, -ï zeker weer. Zie elftallen enz. in kastje. TI nd h itz: erh Z.D.H.-NIEUWS. Het programma luidt voor Zondag a. ZDH-Texel 3, aanvang 2,30 uur. ZDH ZAP 3, 12 uur. Tex. Boys adsp. B-ZD adsp. aanvang 3 uur (Zaterdag). Het eerste elftal ontvangt Zondag T. een oude tegenstander, waar 't vorig selis zoen tweemaal van gewonnen werd. zal het niet zo gemakkelijk gaan. Het ontvangt om 12 u. ZAP 3, eveneens ee sterke tegenstander. De wedstrijd va de adsp. vindt Zaterdagmiddag in Burg plaats. Voor elftal opgave en der nieuws, zie het kastje. fire pp N|e Itr. .a. Iho De Üd vei jy. i w en 1 sill jp tj be J al K al ni he i iii aangeslagen. Al heel spoedig hield groei op. Enige dagen geleden hebben het geval nog eens bekeken en de luzei 18 neplantjes zijn bijna niet meer te vindei ka De zuurgraad is hier op plaatsen zovt ,e' terug gelopen, dat er geen enkel klaverra 8 wil groeien. Bij controle bleek de zuui graad 5 en lager te zijn. Uit het bovenstaande blijkt, dat we geen geval luzerne- of hopperupsklave sa' moeten zaaien op percelen, waar de zuur k. graad niet in orde is. Eigenlijk is het dat we deze klaver alleen moeten zaaie als de zuurgraad 7,0 of hoger is. men bij een lagere pH toch klaver zaaiei dan neme men rode klaver.Maar voor deze laatste klaver is het raadzaar de zuurgraad van te voren vast te stel len. Klaverzaad is te duur om het nutte in loos weg te gooien. Verder willen we er nog eens op wij zen, dat het uw eigen belang is, om paalde plekken, die „niet willen" een foi te laten onderzoeken op zuurgraad. Er weer kalk te krijgen, en hoewel de prij il, vrij hoog is, is dure kalk kopen toch tijd nog voordeliger dan misgewassen gevolg van een te lage zuurgraad. In een van de volgende nummers hopei we u eens iets te vertellen over de ver schillende kalkmeststoffen, opdat u zei kunt vaststellen welke kalksoort voor in een bepaald geval het meest gewens is. C.v.G. hc 30 pet. onzer vissersvloot verlorei gegaan. Na de bevrijding bleek van onze sersvloot ongeveer 30 pet. verloren zijn gegaan. Hoewel door de sterk toege nomen visstand van de Noordzee met thans beschikbare, bovendien vrij oude vaartuigen ongeveer evenveel vis wordl gevangen als voor de oorlog, kan hiei toch niet van een blijvende toestand wor den gesproken. Het is dan ook te wachten, dat de visserij van ons land bin nen weinige jaren weer voor dezelfde moeilijkheden zou komen te staan voor de oorlog, indien niet het nodige werd gedaan om te komen tot een gezond Nederlands visserijbedrijf, waarin de vis ser een redelijk bestaan heeft. Uit de Troonrede heeft men kunnen vernemen, dat het de bedoeling der Over heid is, inderdaad meer aandacht te gaan besteden aan het visserijonderzoek. langs heeft de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening aan Landbouw Economisch Instituut opge dragen, ook economisch onderzoek gaan verrichten op het gebied van de vis serij. Dit onderzoek zal tot gevolg moeten hebben, dat het L.E.I. richtlijnen verstrekken tot sanering van de Neder landse visserij. Daartoe zal, evenals in de landbouw, een rentabiliteitsonderzoek worden gesteld, waaraan een aantal vissers vrij willig zal deelnemen. Daarnaast zal uitvoerig economisch onderzoek worden ingesteld, teneinde den Minister te kun nen adviseren omtrent de maatregelen welke nodig zijn om de toestand van het visserijbedrijf te verbeteren. Wordt er een economisch onderzoek naar een bepaalde tak van visserij daan, dan wordt daarvoor een Commissie benoemd, bestaande uit vissers van betreffende tak van visserij, waardoor zo nauw mogelijk contact met de bedrij ven wordt verkregen. (Regerings Voorl. Dienst). T t< a de

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 2