thee BRUIN mammm bij J. P. STAM Excursie ruilverkaveling Wieringen 3 of 5000 gld. Jachtwagen gebouw en terrein M. A. J. VONK De ratten op Texel LIEVO-PASTA mwmtwmk mm/Www 40| Jubileum |40 Uitvoering U.D.I. plaatsbespreken 40| TOEGANG |40 Doet Uw kinderen een plezier... Ververij en Chemische Wasserij Firma Gebr. Hoeksema Leeuwarden Adverteert in de TEXELSE COURANT smaak thee t In kleinmeubelen Fa. Frans Zegel Kz. Kunstmatige bevruchting bij rundvee NEDERLANDSE REDDERS TER ZEE REDDEN VRIEND EN VIJAND E Karei Lotsy Voor een CADEAUTJE slaagt U ten allerleste toch nog het beste Door de gezamenlijke Landbouworganisaties zal op Zaterdag 23 November a.s. een excursie worden georganiseerd naar de ruilverkaveling te Wieringen. Aangifte voor deelna me bij voorkeur t. m. Maandag 18 Nov. bij de secretarissen dei- organi saties. DE BESTUREN. Gevraagd grote overwaarde. Brieven onder no 619 bur. v.d. blad te koop, zo goed als nieuw bij C. DE WIT, Eierland Texel. TE KOOP BIJ INSCHRIJVING: an dc voorm. Zuivelfa briek te Den Hoorn. Inschrijvingsbiljetten in te dienen voor 21 Nov. 1946 bij de Zuivelfabriek .De Eendracht" Den Burg Gunning voorbehouden. vertrekt Dinsdagmid dag 3 uur naar Haarlem, Bollenstreek en Rot terdam. ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE Tel. 78. Den Burg. A. DE WILT, Den Burg-Texel BET ADRES voor: DROGISTERIJ- ARTIKELEN U A. v. d. SLIKKE. zullen spoedig tot het verleden behoren, indien voorzet ij LIEVO-PASTA is wetenschappelijk samengesteld, f staat onder voortdurende controle van een be- j kend apotheker en is door de Plantenziekten- kundige Dienst te Wageningen goedgekeurd. 1 LIEVO-PASTA kunt U vermengen met een tien- maal grotere hoeveelheid aardapp:lpurée of f brood. I LIEVO-PASTA is verkrijgbaar in potten van j 10,90, (2,— en in k g. potten van f 10.10 j FabrikanteFirma Lieve Co., Telefoon 2108, Vlaardingen. Op Texel is Lievo-pasta verkrijgbaar bijW. Bakker, E. Groot, De Toko en A. v.d Slikke Den Burg. F. Kikkert, De Cocksdorp, C. M. Bakker en R Daalder De Koog, D. de Jager Den Hoorn, J Snitjer en J. Jongedijk Oudeschild A. Timmer Czn., Fa. Huisman en C. Trao Oos terend, A. M. van Liere Oost O 75, Z. W. Stolk de Waal 59, J. Lagerveld Zuid-Eierland. Voor de uitvoering op Vrijdag 22 Nov. is er op Zondag 17 Nov. van half 1 tot half 2 in Schouwburgzaal „De Oranjeboom Loten half 1 precies. TrTl Personen beneden 18 jaar GEEN i Portret-atelier Jac. de Boer, Keizerstraat 113, Den Helder. Voor opnamen (zonder bespreking vooraf) geopend Woensdag, Donderdag en Vrijdag van 2-4 uur. laat ze meedoen aan de groote A. H. PRIJSVRAAG „Ziet U ze?" Spel der vergissingen. 10 Hoofd- en 1000 kleinere prij zen! Alle inlichtingen worden U gaarne in onze winkels verstrekt. neemt weer volop Stoomgoederen aan en Verfgoederen voor de kleuren donkerbruin, donkerblauw, donkerrood, terra en zwart. Mooie en gegarandeerd echte kleuren I Goederen worden aangenomen bij onderstaande depots OOSTEREND Wed. J. C. Dogger DEN HOORN: KI. Boon OUDESCHILDP. Hoogerheide. Onze firma laat niet colporteren. Men zij voorzich tig met het afgegeven van goederen aan onbekende colporteurs. m zc i v 01 V \t l\ 1{ K en NA^M ,1 achttri Er Maat ten brengen wij weer een pracht sor tering zoals naaiboxen, lectuurbakken, bloemtaiels, radiotafels, naaidozen, kapstokken enz. Oudeschild - Den Burg DE GEBROEDERS KNOOPENSCIIAAR door G. TH ROTMAN. (Nadruk verboden). 5. Toen Pieter dan ook met een ele gante zwaai zijn dobbertje in het water slingerde, ging meteen het hele emmertje met visjes mee en viel plomp! in de sloot. Woedend stond Pieter op Z'n deeg was op, en bovendien had hij geen zin, om nog eens opnieuw te beginnen. 6. Maar het ergste was: toen hij thuis kwam, en daar zijn wedervaren vertelde, lachte Jodocus hem nog uit op de koop toe. .Jij bent ook overal te onhandig voor!" grinnikte hij. ,,Nou, als jij dan zo handig bent, zie jij dan een maaltje vis te krijgen'*' beet Pietei hem toe. „Dat zul len we dadelijk hebben!" zei Jodocus. Lezing, gehouden door Ir. Ver schuil op de ledenvergadering van de C.Z. „Eendracht". Spreker begon zijn inleiding met te ver tellen, dat kunstmatige bevruchting niets r ieuws is. Enige eeuwen terug werd het l ij paarden reeds toegepast bij Oosterse volkeren. Ook In Italië werd het toen voor honden reeds toegepast. In Rusland ordt het ook al jaren toegepast: in 1929 33200 dieren en in 1939 reeds 17,506,000 dieren. Ook Denemarken en 1 ngeland passen het al toe. Denemarken in 1944 reeds 20-25 pet. van de rundvee- s apel. Niet te vergeten zijn op dit gebied c e Ver. Staten van N. Amerika, waar ook 2 :er uitgebreid kunstmatige bevruchting ordt toegepast. De laatste paar jaren wordt het in ons land in het Noorden (Groningen en Fries land) en in het Oosten toegepast Het be- vruchtingspercentage was hier zeer hoog I (plm. 96 pet.). Als doel van de kunstmatige bevruch- ting werd allereerst genoemd: bestrijding der onvruchtbaarheid onder het rundvee, wat bereikt wordt door voorafgaand on derzoek door veearts of inseminator op [geslachtsziekten door regelmatig onder zoek van het zaad van de gebruikte stier jen door het feit, dat geen besmetting via [de stier van koe tot koe wordt gebracht. 1 In gevallen, waarbij gewone wijze van bevruchten het bevruchtingspercentage lager is dan 70 pet., is kunstmatige be vruchting vooral van belang 2. een snellere veeverbetering, die veroorzaakt wordt doordat van één stier meer nakomelingen verkregen kunnen worden (plm. 5 maal meer dan normaal) en dat men voor het toepassen van kunstm. bevr. alleen best fokkende stie- en neemt. Dit laatste betekent natuur lijk, dat men overwegend oudere stieren moet gebruiken, omdat men deze dan van te voren al op nakomelingen heeft kun nen keuren De werkwijze is als volgt: Van de stier wordt in een kunstmatige schede zaad op gevangen (3 a 4 kub. cm.) Het zaad wordt daarna steeds door de veearts microsco pisch onderzocht. Men kan het nu ver dund (3 maal verdunnen) of onverdund gaan gebruiken. Het zaad kan ongeveer 3 etmalen worden bewaard Het inbrengen van het zaad geschiedt met een z.g. spe culum. Het beste tijdstip hiervoor is 12- 20 uren na de eerste tekenen van toch tigheid. Hoe is de kunstm. bevruchting in Nederland geregeld. Voor particulieren is het toepassen van kunstm. bevr. bij de wet verboden. Ont heffing van dit verbod kan worden ge geven door den productiecommissaris. Er ziin in ons land provinciale commissies in gesteld Ook zijn enige hoofdrichtlijnen opgesteld, waaraan iedere vereniging, die zich gaat bezighouden met de toepassing van kunstm bevruchting, zich heeft te houden: 1. de uitvoering moet in verenigings verband geschieden; 2. de uitvoering staat onder toezicht van een veearts; 3. er moet een nauwkeurig register zijn, 4 men is verplicht mee te doen aan melk- contröle. Verder moet bij de aankoop van een stier deze minstens b voor algemeen voorkomen hebben en voor Noord-Hol land tevens Rijkspremiestier zijn. De stier mag uitsluitend voor kunstmatige be vruchting gebruikt worden Aan de vereniging moet zijn verbon den een inseminator, die de kunstm. be vruchting uitvoert Hij krijgt van te vo ren 5 theoretische en 10 practische lessen. Bij voorkeur neemt men hiervoor men sen, die de R.L.W.S. hebben doorlopen. Daar het geen volledige taak is het hele jaar door, is het in de practijk het beste, deze werkkracht te verbinden aan bv. een zuivelfabriek, alwaar de resterende tijd nuttig kan worden gemaakt. De meeste verenigingen voor dit doel zijn op coöpe ratieve grondslag met plm. 500 koeien Ir. Verschuil zette vervolgens nog een kostenberekening op als volgt: Oprichtingskosten: aankoop stier f 5000, instrumenten f 250, inrichting dekslal f 1000. Totaal plm. f6250.—. Jaarlijkse kosten, voer en verpleging stier f 850, beloning inseminator f 1500, verzekering f 150, afschrijving f 1500. To taal plm. f 4000. Dit is per koe dus plm. f 8,Bovenstaande zijn globale cijfers en kunnen van plaats tot plaats natuur lijk verschillen. In grote trekken samengevat, zijn de voordelen van kunstm. bevruchting de (Slot). Zo leest men het eenvoudig, maar voor den goeden lezer staat er meer in; die doodsverachting van een groepje kerels, dat belangeloos en vrijwillig een ver schrikkelijke nacht meemaakte in een vliegende storm voor onze gevaarlijke kust. De schipper, Bot, die honderden reddingen op zijn naam heeft, zei na af loop: ..Ongeveer 28 uur zijn wij achter elkaar in de weer geweest en toen ik thuiskwam, lustte ik mijn eten met, het geen mij nog nooit was overkomen; zo zijn we heen en weer geslingerd" Volgens voorschrift van de Duitsers moest elke tocht meegemaakt worden door twee soldaten. Hieraan werd echter slecht de hand gehouden, ten eerste omdat de boten zonder toestemming van de com mandanten uitvoeren, als zij dit nodig achtten, en ten tweede, omdat de soldaten die het ongeluk hadden, mee te moeten, meestal de hele reis doodziek waren en er geen belang bij hadden, waar de boot heenging, als het maar naar de wal was. „Twee zeezieke Duitse militairen aan volgende 1. Een verbetering van de rund veestapel in verschillende opzichten, kan veel sneller gebeuren dan bij de natuur lijke wijze van bevruchting. 2. Practisch gesproken zijn ook de mogelijkheden van verbetering bij het toepassen van de kunstmatige bevruchting groter dan bij natuurlijke 3. Het aantal voor de teelt te gebruiken stieren is geringer, zodat bij de keuze van deze stieren een scherper se lectie kan worden toegepast. 4 Het hou den van stieren voor eigen bedrijf is niet meer nodig, zodat hiervoor geen voeder en arbeid behoeft te worden aangewend. 5. De koeien worden meer regelmatig drachtig en er ontstaan minder grote verliezen tengevolge van herhaaldelijk opbreken. 6. Het gebruik van een zware stier voor het jongvee levert geen be zwaren op 7. Er worden geen ziekten door den stier verspreid. 8. Er bestaat een grotere zekerheid, dat de stieren vrucht baar zijn, aangezien bij een juiste opzet van de kunstmatige bevr. het zaad ge regeld microscopisch wordt onderzocht. 9. Het aantal stierkalveren, dat moet wor den opgefokt, is veel minder groot. 10. Goed fokkende stieren worden langer aangehouden. Nadelen. De nadelen zijn de volgende: 1. Het aantal stieren, dat jaarlijks kan worden geplaatst, is geringe^ dan tot heden. 2. Bij het gebruik van jonge stieren, waar van de fokwaarde later voldoende blijkt te zijn, kan aanzienlijke schade worden aangericht. De keuze van jong fokmate- riaal moet dus met zorg geschieden en de bevruchting moet overwegend plaats vinden, door het zaad van beproefde, ou dere stieren. Tot slot vragen wij ons af, of kunstm. bevruchting voor Texel ook betekenis kan hebben. Het antwoord daarop is een volmondig: ja. Texel heeft zijn rundveestapel t.b.c- vrij, Texel past over het algemeen zijn rundvee goed op, maar Texel heeft in de afgelopen 40 jaren in tegenstelling met vele andere streken van ons land, nage laten, door melkcontröle zijn veestapel, wat betreft opbrengst, op hoger peil te brengen In het toepassen van kunstm. bevruch ting ligt een mooie kans, om deze ach terstand weer in te lopen. M.W. boord, die alles hebben volgekotst", staat laconiek in 't scheepsjournaal van Toxo- peus, de bekende schipper van de „Insu- linde" te Oostmahorn. Een lastige inmenging in de zaken van de Reddingsdienst was het voorschrift, om naast de Rode Kruisvlag een haken- kruisvlag te voeren. De nette pakjes met vlaggen waren al rond gestuurd. Geluk kig wist men juridisch deze gevaarlijke klip te omzeilen, zodat de vlaggen per kerende post weer verzonden konden worden. Ook vroeg de een of andere Kommissar aan het bestuur om de be val de Hafen-Kommandant den schipper van de reddingboot, daar andere schepen wegens de diepgang het schip niet dicht genoeg konden naderen, de tros over te brengen van de sleepboot. Dit. te doen zou gelijk hebben gestaan met hulp aan de vijand en werd dus geweigerd. De Hafen- Kommandant zei: „Dat is zeer onaange naam voor mij". Dit hielp evenwel niet! Ondanks alles, hebben deze mannen, over wie zo weinig drukte gemaakt wordt, en die daar ook in het geheel niet op gesteld zijn, hun plicht gedaan en volgehouden ieder te redden, die in nood was: vriend of vijand. De woorden van een der redders, die een Duitse matroos, die tussen het wrak en de reddingboot in zee was gevallen, van de dood redde, manning mede te delen, dat zij hoge pre mies zouden ontvangen voor het redden van Duitse vliegers, maar daarvan moest men mets hebben. Dit was in strijd met de traditie van reeds 120 jaar: men red de, wie in nood was, wie dan ook, daar mee basta! Dikwijls hebben de Duitsers getracht, de Rode Kruisvlag te misbruiken voor hun oorlogvoering. Onze mannen stonden echter steeds pal om dat te verijdelen. Toen eens de Zweedse bemanning van het ertsschip „Magdalena" was gered, be- symboliseren althans ten aanzien van on ze vijand zo duidelijk de geestesgesteld heid van de kerels van de kust in de zwarte jaren: „Ik had em liever ik weet niet wat willen doen, maar je kunt een mens toch niet aan zijn lot overlaten". Dat is de geest, die de vlam van de beschaving in de jaren van haat, razernij, wreedheid en waanzin, brandend heeft gehouden. Dat is de geest van den waren mens: mededogen en erbarmen. A. DUIF. Copyrecht „Pen Gun". AANBIEDINGEN VAN ZAND- EN VEENAARDAPPELEN AAN BEA II. De Stichting tot het exporteren van Aardappelen (B.E A. II) te 's-Gravenhage, Sweelinckplein 5, stelt de telers van con- consumptieaardappelen van zand- en veengrond in de gelegenheid de door hen geteelde aardappelen bij haar aan te bie den. Bij de landkooplieden en commissionairs in de betrokken streken en voor zover het Noord- en Zuid-Holland betreft bij de Centrale leiding voor de Export van Con sumptie-aardappelen, Grote Markt 36 te 's-Gravenhage, zijn aanbiedingsformulie- ïen, welke voor de aanbieding moeten worden gebruikt, en circulaires, waarin de voorwaarden, welke voor deze aanbie dingen zullen gelden, verkrijgbaar. VAN DE BOEKENPLANK. en het Nederlandse voetbal. De schrijver, de heer G. Zalsman, re dacteur van Nat. Rott. Courant, geeft, be halve een overzicht van de ontwikkelings gang van één van Nederland's meest po-- pulaire figuren, een exposé van de be doelingen, welke Karei Lotsy bij zijn werk voor de sport en voor de voetbal sport in het bijzonder voor ogen staan. Het ideaal, dat hij zich voor ogen heeft gesteld, zijn activiteit ten bate van het Nederlandse elftal, zijn standpunt inzake het amateurisme worden in het licht ge plaatst en de schrijver heeft den heer H. A. Meersum Terwogt, een man van bij zonder gezag in de sportwereld, bereid gevonden, zijn visie op Lotsy te geven. De woorden van den heer H. Herberts, Lot- sy's opvolger, vertelt hetgeen Lotsy heeft gedaan tot opvoering van het spelpeil der nationale ploeg. Het tweede deel van dit boek is gewijd aan de verrichtingen van het Ned. elftal over een tijdvak van 50 jaar. Na volle dige lij'sten van alle gespeelde wedstrij den en de totale stand, geeft dit deel een beschouwing van de spelers, die in dit tijdvak op de voorgrond zijn getreden, zoals o.a. de Korver, van Heel, Denis, Gö- bel, de Natris, Bakhuys, Lagendaal, An- driessen en Smit (Boekh. Parkstraat Prijs f2,90).

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 4