Nogmaals de Ruilverkaveling op Texel De meeste en de minste Gemeenteraad van Texel. Kom als klant Met geld in Uw hand. I ZATERDAG 7 DECEMBER 104660e JAARGANG. No. 5671 TEXELSCHE COURANT GEESTELIJK LEVEN. Wie is de meeste? Want een ieder, die zichzelf ver hoogt, zal vernederd worden en die zichzelve vernedert, zal verhoogd worden. Lucas 14:11. I Jezus heeft in de synagoge gepreekt. Het was de gewoonte, dat een vreemde rabbi na afloop van de dienst uitgenodigd werd om bij den leider van de Farizeërs uit die plaats de maaltijd te gebruiken. Ook met Jezus gebeurt dit Maar heeft het wel een speciale bedoe ling. „zij letten scherp op Hem". De gastvrijheid was een hoofse vorm van inquisitie. Elke aanzittende gast is lid van de Joodse Gestapo. Als ze toch eens wat vinden, waardoor ze Jezus kun nen grijpen! Het is de gewoonte, dat er behalve de gasten allerlei toeschouwers bij zo'n maaltijd waren, die niet te eten kregen, maar alleen mochten luisteren naar de geestelijke gesprekken, die er gevoegd zouden worden. Maar nu is er toch wel een heel won derlijke toeschouwer: een waterzuchtige. Hij leed aan een ziekte, waar je lelijk mee in de gaten liep. Men meende nl., dat ze veroorzaakt werd door ontucht. „Natuur lijk", denken de Farizeërs geërgerd, na tuurlijk weer zo iemand in de buurt van die Jezus!" Onmiddellijk zegt Jezus (op de Sabbath en in het huis van een Farizeër! Hoe haalt Hij het in Zijn hoofd!): „mag je iemand op de Sabbath genezen?" Hij vraagt den gastheer geen toestem ming. Hij stelt slechts het probleem en dat wel op de meest pijnlijke manier. Hun antwoord doet eigenlijk niets ter zake. En Jezus geneest dezen man, natuurlijk! Hij komt immers om te zoeken en zalig te maken, wat verloren was! Woedend zijn ze. Vooral, omdat ze hem volgens het Kerkelijk recht eigenlijk met vatten kunnen, Hem, die zich ophoudt met tolle naren en zondaren. Maar ze zullen zich wreken. De maaltijd begint. Allen vech ten om de ereplaatsen en voor Jezus blijft er (terwijl Hij toch de officiële gast is) slechts een plaatsje aan het beneden einde van de tafel. Hij zal het voelen, hoe ze plegen om te gaan met iemand, die de Sabbath schendt en zich met ontuch tig gespuis ophoudt in hun, nota bene, in hun huis! Als allen ziften, neemt Jezus het woord Hij spreekt over de plaatsen aan de maal tijd: „Je moet altijd beginnen met de minste plaats te nemen", zegt Hij, „dan loop je tenminste geen kans, om als ie mand die belangrijker is dan je zelf bent komt, verplaatst te moeten worden naar een lagere plaats Dat zou een publieke vernedering zijn! Want: wie zichzelf ver nedert wordt verhoogd. En wie zich ver hoogt wordt vernederd". Een simpele levenswijsheid, een brokje moraal, dat door allerlei voorbeelden uit de Bijbel en de wereldlitteratuur te sta ven is. Zelfs Vader Cats dichtte al zijn guitig rijmpje over „de mensen, die hoger klimmen willen. Maar bedoelt Jezus dit louter als le venswijsheid9 Nee. Er staat nadrukkelijk, dat Jezus een gelijkenis vertelde. Jezus vertelt de gelijkenis van een bruiloft, waarbij gasten genood worden. Di bruiloft is de bruiloft des Lams, die in ^.e eeuwigheid aangericht wordt. Wie is de gastheer? Dat is God. Wie is de bruidegom? Dat is Christus. Wie is de bruid? Kennen we Gezang 112 niet? Dat is de gemeente der uitverkore nen, dat zijn allen, die zich veilig weten in Jezus' armen. Wie kan er anders op de ereplaats ko men te zitten dan de bruid! Maar wie zijn nu reeds van plan er te gaan zitten? Dat zijn: de Farizeërs uit alle tijden, die zich zo geweldig belang rijk vinden met hun deugd, hun goede werken, hun rechtzinnigheid en hun ge bed. Maar in het laatste oordeel, als de eregasten hun plaatsen ontvangen, zal dan de bruigom niet zeggen: „ga weg van Mij, gij, die de ongerechtigheid werkt. Ik heb u nooit gekend!" En op de ereplaat sen zullen de anderen zitten, het uitschot! Allen, die in de nood van hun leven zich volledig hebben toevertrouwd op hope tegen hoop aan den Heiland. Moraal moeten we niet zoeken in de Bijbel. Wie zichzelf in de wereld niet verhoogt, komt er niet! Je moet vechten voor je standje, als het moet met je ellebogen! In het Koninkrijk der Hemelen gaat het anders toe. Déar is de meeste de minste. En de minste is daar de meeste. Wie de minste? Christus, die Zichzelf vernederde tot in de allerdiepste, versmaadheid, angst en hel, en allen die Hem navolgend, in Zijn kruisdood meegekruisigd, sterven H. VISSER. KATHOLIEKE KERKLIJST Zondag: Missen in Den Burg en Oos terend om 8 en 10,30 uur, in Den Hoorn om 10,30. Biechtgel van 7,30-8 uur. Com munie onder alle Missen en om 7,30 en 9,30 uur. 4 u. meisjescongregatie. 7 uur lof v.h. feest met rozenkrans. Deze week: Missen om 7,30 en 8,30 u. (Woensdag geen Mis om 7,30). Communie vóór en onder de Missen, Dinsdag en Vrijdag ook 7 uur. Maandag: geen Mis om 9,30 u. Woensdag 8 u. H. Mis in Den Hoorn, 's Avonds half 8 Jozeflof. 8 u. jongemannencongregatie. Donderdag 8 u. H. Mis in Oosterend. Des avonds geen jongedamescongregatie. Vrij dag: 4 u. biechtgel. v. schoolkinderen. Za terdag: van 4-8 u. biechtgel. op hele uren. 6 uur rozenkrans. Zoals we in ons nummer van Zater dag 30 Nov. mededeelden, beginnen de plannen om tot ruilverkaveling op Texel te komen, meer vaste vorm aan te nemen. Het was geen langdurige vergadering de vorige week in hotel „Texel", waar de verschillende landbouworganisaties, pol derbesturen en ook de V.V.V. onder lei ding van burgemeester Rehorst bijeen kwamen om een zo belangrijk besluit te nemen. Veel werd er niet meer over de ruil verkaveling gesproken, daar dit reeds in de diverse vergaderingen aan de orde was gesteld. De Holl. Mi], van Landbouw, de L.T.B., de Dertig Polders en meerdere or ganisaties hadden zich als voorstander van een ruilverkaveling op Texel uitge sproken. Toch is er nog wel over een en ander gesproken, n.l. over de vraag of het natuurschoon op Texel door ruilver kaveling met in gedrang zou kunnen ko men. Het was de voorz. van de V.V.V.de heer Lap, die hier de koe bij de horens vatte. Spr. zeide, dat de zaak al zo goed als beslist is, doch uitte zijn bevreem ding dat er zonder meer voor gestemd werd. Anderzijds verwonderde dit hem niet, daar op deze gehouden vergadering alle landverbruikers aanwezig waren. Als landeigenaar verklaarde de heer Lap zich ook als voorstander van de ruilverkave ling. Spr.. was echter van mening, dat de voorstanders zich door materialistische overwegingen hebben geleid om er voor te stemmen. De heer Lap stelde vervol gens de vraag of er geen andere over wegingen gelden, n.l. de idiële. Texel met zijn kromme wegen, bossen en tuinwal letjes tekent het specifiek Texels karak ter. Spr. ziet in de plannen een verloche- ning van het Texelse karakter. Als het eiland verdeeld wordt in rechte sloten en wegen dan zullen wij ons gevoelen in een grote kamer, die slecht gemeubileerd is, aldus de heer Lap. Moet dit alles opwe gen tegen enige zilverlingen in de hand en zal de meerdere opbrengst van het land opwegen tegen de winst, die Texel maakt door zijn aantrekkelijkheid voor vreemdelingen? Het vorige jaar is er een millioen op Texel ontvangen. Dit mag niet weggecij ferd worden. Texel biedt onbegrensde mogelijkheden. Hebben wij wel het recht de schennende hand uit te steken naar al dit moois? Het is onze taak, aldus spr., dit alles te bewaren voor het gehele Ne derlandse volk. Daarom is spr. niet zon der meer voor ruilverkaveling, maar wel voor een zeker gedeelte. De heer Lap gaf ten slotte aan de vergadering in overwe ging aan het rapport aan Ged. Staten toe WEDEROPBOUVVPLANNEN AANGENOMEN. De gemeenteraad kwam Woensdag middag om 5 uur in openbare vergade ring bijeen, o.l.v. Mr. Rehorst, burge meester dezer gemeente. Alle leden waren aanwezig, behalve de heer de Waard, die door een lichte on gesteldheid verhinderd was. De voorzitter opent met welkom en verzoekt dan de raadsleden, zich van hun zetels te verheffen, ter nagedachtenis aan het overlijden van den gem.-secretaris, den heer C. Jonker. Wij gedenken zijn nagedachtenis en grote arbeid, gewijd aan het belang der gemeente en zijn grote plichtsvervulling Hierop wordt één minuut stilte in acht genomen. Allereerst komt aan de orde de benoe ming van een onderwijzer aan de u.l.o. school. De voordracht luidt: 1. F. Seidel, Assen 2. A. L E. Damm, Koog a.d. Zaan De heer Seidel wordt met algem. stem men benoemd met ingang van 1 Febr. '47. Aan den gem. ontvanger, den heer Broekman, wordt 2 maanden ziekteverlof verleend. Voorz. hoopt op een volledig herstel. Als tijdelijk ontvanger wordt be noemd, de heer J. Bruin, werkzaam bij de T.E.M., die onmiddellijk beëdigd wordt en daartoe de vereiste beloften aflegt. De notulen, welke ter visie hebben ge- ZON. MAAN EN HOOGWATER. De zon komt 8 Dec. op om 8,34; onder om 4,30. Maan: 8 Dec. V.M.; 15 Dec. L.K. 1 Hoog water ter rede van Texel: 9 Dec I 10,20 en 10,42. 10 Dec. 11,17 en 11,31. I 11 Dec. 11,55 en 12,31. 12 Dec. 0,40 en i 0,47. 13 Dec. 1,15 en 1,42. 14 Dec. 2,10 en I 2,38. 15 Dec. 3,17 en 3,37. te voegen, dat men wel voor ruilverka veling is, doch bepaalde gedeelten in tact te laten om daar tot kavelverruiling te komen. De Burgemeester aan het woord. Burgemeester Rehorst beantwoordde hierna den heer Lap. Spr. zeide, dat door Ir. Maandag in de onlangs gehouden ver gadering is gezegd, dat de ruilverkaveling op Texel een ander karakter moet dragen, dan die te Wieringen. Daarom is ook de V.V.V. uitgenodigd. Spr. bestrijdt het, dat de voorstanders zich door materiële over wegingen laten leiden. Het gem. bestuur is ook van mening, dat het landschaps- schoon niet mag worden aangetast door ruilverkaveling. De tuinwalletjes ver dwijnen al meer en meer. Als zij niet meer in de bedrijfsuitvoering passen, ver dwijnen zij, geheel buiten de ruilverkave ling om. Spr. noemde hierbij nog Wieringen, waar op bepaalde gedeelten tuinwalletjes zullen worden aangebracht. De Burge meester verklaarde nog, er voor te zijn, om een clausule bij de aanvrage op te ne men, waarbij gewezen wordt op het land- schapsschoon. Een verwijt is hier niet op zijn plaats. De heer Lap deelde hierop mede, dat als er bij de aanvrage met het landschaps- schoon rekening wordt gehouden, zoals met Zuidhaffel en de Hogeberg e.a. ge deelten, hij voor zal stemmen. De burgemeester wilde niet aan be paalde gedeelten vasthouden en dit aan Ged. Staten overlaten. De heer Bakker van de Dertig Polders geloofde niet, dat het natuurschoon er onder zou lijden Meerdere heren sloten zich hierbij aan, waarbij zij o.a. zeiden, dat ook door hen hiermede rekening was gehouden De heer Jac. Roeper Johzn. merkte op, dat er toch ook bij de V.V.V. materiële overwegingen in het spel zijn. Tenslotte werd eendrachtig het besluit genomen een adres tot Ged. Staten te richten, met verzoek te bevorderen, dat ruilverkaveling wordt toegepast in het kader der ruilverkavelingswet, daarbij re kening fioudende met Texels natuur schoon. De burgemeester ging hierna tot slui ting over waarbij hij zijn dank uitsprak voor het eensgezinde besluit. Het oude Nederlandse spreekwoord „Eendracht maakt macht" is nog steeds een oud maar waar spreekwoord Er kan voor Texel nog veel gedaan worden. Dit is een histo rische avond, die rijke zegen kan afwer pen voor ons eiland, aldus eindigde de burgemeester. Gaarne sluiten wij ons hierbij aan. Redactie T. C. legen, worden onder dankzegging goed gekeurd. De huur der noodwoningen. Van het raadslid, den heer Westdorp, was een schrijven ingekomen over de ho ge huur der noodwoningen. Spr. verge leek deze met de nieuw te bouwen wo ningen builen Den Burg, waarvan de huur f 3,a f 3,25 zal bedragen. In de vorige raadsvergadering kwam deze zaak reeds aan de orde en hoewel gedacht werd, dat de huur f 2,50 a f 2,75 zou zijn, hebben hogere instanties de huur vastgesteld op f3,50 a f3,75. Spr. wilde hier unaniem stelling tegen nemen bii het betrokken departement. Van de betrokken bewoners aan de Slufterweg en 's Hertogenbosweg, was over deze aangelegenheid eveneens een adres ingekomen. Voor deze woningen wordt f 3,25 a f 3,50 huur betaald. Als men weet, dat de tuingrond, die er bij ligt, ongeschikt is, er geen zolder aanwezig is en boven dien geen electriciteit, is het niet te ver wonderen, dat de gehele raad zich bij het betoog van den heer Westdorp aan sloot. De voorz. wilde persoonlijk naar Den Haag gaan en van dit resultaat af laten hangen, zo nodig verdere stappen te doen. Spr. is ook van oordeel, dat de huur aan de hoge kant is. De heer Westdorp kan zich hiermede verenigen. De regering heeft gezegd, dat er geen huurverhoging mag plaats vinden en doet het nu zelf De heer Zijm gelooft niet, dat stappen in Den Haag succes zullen hebben, gezien de pogingen in de de provincie Gelderland om aldaar van de noodwoningen, de huur verlaagd te krijgen. Als het niet gelukt, wil spr. con tact zoeken met andere gedupeerde ge meenten. De voorz. zegt, dat hiermede rekening gehouden kan worden en wordt aldus be sloten. De heer Kleve te Oudeschild berichtte, dat hij zijn benoeming tot hoofd der school te Eierland aanvaardt. De weg naar het strand te Den Hoorn. De Algem. Tex. Middenstandsver. had een adres ingezonden, waarin gevraagd werd de 1500 m. lange straatweg van Den Hoorn naar het strand bij paal 9 niet op te breken, dit naar aanleiding van een verzoek uit Den Hoorn aan genoemde vereniging. De heer Kcijser vraagt of de oplossing misschien zo gezocht kan worden, dat het Staatsbosbeheer deze weg overneemt, in- plaats van de weg naar het Noordvlak. De voorz. zegt, dat de stenen eigen dom zijn van de gemeente en de Dertig Polders, zodat er aandacht aan besteed zal worden. De Wederopbouwplannen van Texel. De Sted.ebouwkundige, de heer Wieger Bruin, heeft de plannen tot wederop bouw ter beoordeling toegezonden. De herziening van de uitbreidingsplannen in onderdelen voor Den Burg en De Koog en de vaststelling van dergelijke plannen voor De Cocksdorp, Den Hoorn, Oost, Oosterend, Oudeschild en De Waal, als mede de vaststelling van een plan in hoofdzaak voor het resterende gedeelle van het eiland, zijn momenteel in voorbe reiding. De herziening van het uitbrei dingsplan voor Den Burg is noodzakelijk om het te doen aanpassen bij het weder- opbouwplan. Het plan voor De Koog be hoeft herziening, omreden dit langer dan 10 jaar geleden werd vastgesteld. Door B en W. wordt voorgesteld deze plannen goed te keuren. Daar de raad van te voren reeds gele genheid had al deze plannen met den heer Wieger Bruin te bespreken, werd 't voorstel van B en W. met algemene stemmen aangenomen. Bouwaanvragen, welke met deze plan nen in strijd zijn, mogen niet worden in gewilligd. Wijziging veevcrordening. De Inspecteur v.d. Veeartsenijkundige Dienst beveelt aan, het vee bij de invoer niet alleen op t.b.c. te keuren, doch op alle besmettelijke ziekten B. en W. zeg gen deze wijziging in het belang van een gezonde veestapel toe te juichen en wordt aldus voorgesteld Ook hiermee gaat de raad accoord. Dc salariëring Hoofd v.d. Visafslag. Deze zaak was reeds eerder aan de orde gesteld, n.l. in de raadsvergadering van 8 Oct. j.ldoch wefd toen aangehouden Het nieuwe voorstel van B. en W. is om de jaarwedde op f 2500 te bepalen, ver meerderd met 2 per mille v.d. omzet v. d. gemeentelijke visafslag tot f 500,000,en met 1 p. mille v.d. meerdere omzet, tot 'n maximum van f 4000. De heer Bruin wilde proèeren meer kopers naar de Visafslag te krijgen, op dat dit stimulerend zal werken. De heer Drijver merkt op, dat de heer Kaan voor anderen koopt en hiervan commissie krijgt. Dit zal nader onderzocht worden. Hierop werd het voorstel aangenomen. Betegeling van schoolpleinen. Voorgesteld wordt over te gaan gelden beschikbaar te stellen voor gedeeltelijke betegeling van het plein van de school v Chr. Volksonderwijs te Den Burg en in verband daarmede eenzelfde gedragslijn te volgen ten aanzien van de pleinen van de openb. lagere scholen te Dc Cocksdorp, Midden- en Zuid-Eierland, Oudeschild en Den Hoorn, daar ook hier verbetering door betegeling der schoolpleinen drin gend noodzakelijk is. De kostenbegroting voor deze 5 scholen bedraagt f3600. Ge vraagd wordt hiervoor 't benodigde cre- diet te willen verlenen. Van de School met de Bijbel te Oos terend was eveneens een verzoek inge komen om tot betegeling van het school plein aldaar over te gaan. Het betreft hier 375 M2, volgens den heer van Hee- ringen. De voorz. zegt, dat deze post niet in de begroting is opgenomen. Spr. wil het na der onder ogen zien en dan ook het plein van de o.l school Van tegels voorzien. De heer Bruin vraagt of er geen ande re middelen zijn, b.v. grint. Is betegelen van de Wilhelminalaan niet beter en nut tiger? De voorz. zegt, dat de verbete ring van Wilhelminalaan en Emmalaan, Suikerweg en Haffelerweg in 1947 aan de orde komen. Het zal dan bij de begro ting wel blijken, dat dit veel fin. offers met zich mee zal brengen. De heer C. H. Roeper merkt op, dat De Waal in het geheel geen speelplaats heeft Voorz. antwoordt, dat het daar mis schien mogelijk is, een andere oplossing tc zoeken. Op het voorstel wordt gunstig beschikt. Benoeming gemeente-schilder De aanbeveling luidt als volgt: 1. de heer J. Tjonk, Alkmaar 2. de heer A. van Bruggen, Texel 3. de heer C. Schenk, Makkum. Daar er onder de 17 sollicitanten ook nog meer Texelaars waren, ging de raad over in comitévergadering. Na herope ning deelde de voorz. mede, dat dit punt wordt aangehouden om nog nadere in lichtingen in te winnen van bepaalde sol licitanten. Salarisverhoging gem. personeel. In verband met de door de regering voorgenomen niaatregelen met betrek king tot. de salariëring van het rijksper soneel, werd besloten, ook de salarissen van het gem. personeel met 10 pet. te verhogen. De verwerking van afgekeurd vlees. Reeds eerder werd in een raadsverga dering gewezen op de onhoudbare toe stand nabij de noodslachtplaats, welke welke veroorzaakt werd, doordat de op het terrein begraven cadavers van afge keurd vee door het verstuiven van de op - UITGAVE v.h. Fa. LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - .Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 652 1 Bankrekening: Rotterd. Bankver 1 en Coöp. Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f2,25 p. half j. Verantw. Redacteur: J. ZEEMAN, Emmalaan 92, Den Burg MIDDENSTAND. i gestorte grond kwamen bloot te liggen. Een andere wijze van behandeling is dan ook een dringende noodzaak geworden. 1- Aangezien het vervoeren van het vlees 1 naar de destructor te Schagen kostbaar is en grote moeilijkheden veroorzaakt heb ben B. en W. gemeend, dat de eenvoudig ste oplossing zou zijn, het materiaal te koken en te bestemmen voor veevoeder. Hoewel op deze wijze niet zou voldaan worden aan de verplichting tot destruc- tie. heeft de inspecteur van de volksge zondheid in N -H. hiervan in principe ontheffing toegezegd. De gemeente heeft uit de oorlog drie kookketels kunnen kopen, welke in een stenen gebouwtje dienen te worden on- 1 dergebracht Ondanks de betrekkelijk- eenvoudige oplossing zijn hiermede, in verband met de huidige materiaalprijzen, toch nog aanmerkelijke bedragen ge moeid. Deze worden in totaal begroot op f 8500,—. Voorgesteld wordt de kosten te bestrij- j den uit de opbrengst van een geldlening, welke voor de tijd van 10 jaren zou kun nen worden aangegaan. Het bestuur van de Ver. „Texel" tot verwerking van uit nood geslachte en gestorven dieren, heeft zich bereid verklaard de gehele exploita- tl tie in handen te nemen. Het is nog met te overzien of na verloop van tijd een gem. bijdrage in een eventueel nadelig slot zal moeten worden gevraagd. Gezien het grote belang wordt voorge steld hiertoe over te gaan. Aldus besloten. Aan den heer B T. Zondervan, hoofd o.l. school te Oudeschild, werd eervol ont slag verleend op een nader te bepalen da tum, in verband met zijn benoeming aan het Utrechts Lyceum te de Bilt. De heer Backer vraagt of er nog een adres is ingekomen van de ouders uit Ou deschild in verband met de benoeming van den heer Kleve te Eierland. De voorz. bevestigt dit. Er komt een oproep voor Oudeschild. De- heer Kleve gaat per 1 Jan. naar Eierland. i Betreffende grondaankoop van den heer S. C. Eelman, wordt voorgesteld, de i hypotheek ten laste der gemeente te ne- men. Aldus besloten. RONDVRAAG. Bij de rondvraag deelt de voorz. nog mede. dat wat betreft de stenen van het vliegveld, deze door den heer Pels van de 1 Prov. Waterstaat verkocht zijn. dus niet door gemeentewerken, dit naar aanlei ding van een vraag van den heer West dorp. Spreker noemde in deze zaak nog de unfaire houding van den heer Koopman, uit Oosterend De politie on derzoekt deze onverkwikkelijke aangele- genheid. De heer Bruin vraagt inlichtingen over de te bouwen woningen in Oudeschild. i Voorz. antwoordt, dat men eerlang tot aanbesteding over hoopt te gaan. Er zijn echter nog andere objecten, die voorgaan, n 1. de waterleiding en het bestek Koger- s weg. De heer Bruin wilde een sympathie- betuiging zenden aan Minister Drees voor i zijn ingediende wetsontwerp voor de ou- i den van dagen. Spr. wilde dan voorstel- i len, Texel in een hogere klasse te plaat- sen. De heer Westdorp wees op de i succesvolle poging om Texel in de 3e i klasse te krijgen voor het Consumenten- crediet. De voorz. wilde deze zaak nog eens in B. en W. bekijken en werd aldus besloten. Na enige besprekingen, waarbij de heer Westdorp wees op het neergooien van 15 vuilnis in de buurt van Rio Grande, de heer Keijser nog eens de aandacht ves- tigde op de honden in verband met de aanfok van schapen en de heer v. Hee- i ringen het nog had over de riolering in de Pepersraat, ging de voorz. om onge- i veer kwart voor 7 tot sluiting over. VERHOGING LOONGRENS VOOR ZIEKENFONDSBESLUIT. Minister Drees heeft thans voorgesteld, om de verhoging van de loongrens tot f 3750 ook voor het Ziekenfondsenbesluit tc doen gelden. Verhoging daarvan acht de minister geen eenvoudige materie. Hoe moeilijk de 1 verhoudingen liggen en hoezeer voorzich- tigheid is geboden, is gebleken uit het op zeggen door de medici van de contracten met de ziekenfondsen. In afwachting van de vervanging van het Ziekenfondsenbe- 1 sluit door de Ziekenfondswet, waarbij heel de regeling van het ziekenfondswe- - zen nader kan worden overwogen, wil len de georganiseerde artsen, naar den minister gebleken is, zich echter niet lan- ger verzetten tegen de voorgestelde ver- hoging van de loongrens, welke om soci- ale redenen wenselijk wordt geacht. EXPORT VAN AARDAPPELEN STOPGEZET. De export van aardappelen is door den Minister van Landbouw plotseling stop gezet. Bij de verdere bestemming van de consumptieaardappelén dient n.l. enige voorzichtigheid in acht genomen te wor den. Aan de verwerking van aardappelen tot veevoeder wordt eveneens paal en perk gesteld. Draglinesilhouetten zijn tegenwoordig heel normaal in het Wieringer land schap De wroeters graven zich overal door „de goede aarde" heen, reus achtige molshopen achter zich latend. Hier is er een in de Oeverse Koog, die juist het spoor van een bestaande „sjaan" heeft opgezocht. Copy-recht „Flevo-bode".

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 1