\r Indien mogelijk.... Nieuwe bonnen Algem. Ver. v. Bloembollencultuur afd. Texel ziet de toekomst hoopvol in. Praatavond Ver. van Oud-leerlingen L.L.S. Wie betalen uitstelt tot morge Bezwijkt onder de zorger ZATERDAG 14 DECEMBER 194C. 60e JAARGANG. No. 567C - TEXELSCHE COURANT GEESTELIJK LEVEN. „Indien het mogelijk is. zo veel in u is, houdt vrede met alle mensen". (Rom. 12:18) Romeinen is moeilijk te verstaan voor een mens, die het zonder God doen wil. Voor hem staan er allerlei dingen in, die hij niet begrijpen kan. Romeinen is echter ook niet gemakkelijk voor Gods kinde ren. Er wordt daarin zoveel van hen ge vraagd, dat zij van nature het liefst maar een paar bladzijden zouden overslaan. Daarbij zou dan beslist het twaalfde hoofdstuk zijn. Dit hoofdstuk staat ook vol raadgevin gen, die bijna niet op te volgen zijn. Ge duldig in verdrukking zijn. Zegenen de genen door wie men vervolgd wordt. Niet wijs zijn bij zichzelve. En ook: indien het mogelijk is, zo veel in u is, houdt vrede met alle mensen. Eigenlijk mag men niet tegen die dingen opzien. Een echt Christen belijdt zelfs, dat hij God niet dient om daardoor in de hemel te komen of een goede naam te krijgen, maar uit dankbaarheid voor de verlossing in Christus. En het is een groot verschil, of men iets doet om er wat mee te verdienen of uit dankbaar heid. Dat weet iedereen wel. Uit dankbaarheid en door het geloof Christen zijn in levenswandel. Men moet het weten, zien kunnen eigenlijk, wie een Christen is. Zo'n iemand moet opvallen en ook daaraan kenbaar zijn, dat hij zijn best doet een goed vriend voor elkeen te zijn. Een Christen zoekt geen ruzie en twist niet om allerlei kleinigheden. Een Christen vermijdt ruzie en lost de moei lijkheden (indien mogelijk) op. Zeker, er zijn veel mensen die van God noch gebed weten willen. Maar toch, als de mensen, die van Christus elke week in de kerk en elke dag lezen in Gods Woord, als die maar vast deden, hetgeen Christus vraagt, wat zou de wereld er dan anders uitzien dan vandaag. Er is veel goddeloosheid, er is geknoei en gepruts, maar hoeveel Christenen zijn er? voor de 2e helft van de 13e periode 1946 (8 t.m. 21 December) Bonkaarten KA, KB, KC 612 (strook no. 4) 51-4 algem. is 100 gr. bloem of kinderm. (niet uit rijst bereid) 51-5 algem. is 200 gr. gedr. zuidvruchten 51-6 algem. is 250 gr. waspoeder 51-7 algem. is 500 gram jam 51-8 algem. is 125 gram koffie 51-9 algem. is 100 gram thee 51-1A. 51-5 B, 51-4 C res. is 1 kg. appe len of peren Bonkaarten KD, KE 612 (strook no. 4) 52-5 algem. is 200 gr. gedr. zuidvruchten 52-6 algem. is 250 gr. waspoeder 52-7 algem. is 500 gram jam 52-8 algem. is 1 kg. appelen of peren 52-3 D res. is 100 gr. bloem of kinderm (met uit rijst bereid) Tabakskaartcn, enz. T 62 is 2 rantsoenen tabaksartikelen Op bovenstaande bonnen kan met in gang van Vrijdag 13 Dec. 1946 worden gekocht. Op de bonnen T 62 zal bij aan koop van 2 rantsoenen sigaretten ten minste één rantsoen sigaretten, vervaar digt uit Zuid-Amerikaanse tabak worden geleverd. De bonnen voor fruit blijven geldig t.m. 18 Januari a s. UITREIKING levensmiddelenkaarten 701. Op onderstaande data worden bovenge noemde levensmiddelenkaarten uitgereikt Op Maandag 16 Dec. 1946 in het Fan faregebouw: 9-10 voor Wilhelmmalaan, Julianastr. 10-12 voor Molenstr. 1,30-2^30 Schilder- eind 1-35. 2,30-3,30 Schildereind 36-70. 3,30-4.30 Schildereind 71-100. Op Dinsdag 17 December 1946: 9-10 voor Schildereind 101 en hoger. 10-11 Binnenburg, Emmalaan. 11-12 Groe- neplaats, Suikerweg. 1,30-2,30 voor wijk B 1-70. 2,30-3,30 wijk B 71-140. 3,30-4,30 wijk B 141 en hoger. Deze dagen alleen voor niet zelfverzor- gers. Men wordt verzocht na te kijken of men de goede kaarten ontvangt, voor per sonen, geboren in 1926 of eerder A aar ten, 1927 t.m. 1932 B kaarten, 1933 t.m. 1942 C kaarten, 1943 t.m. 1945 D kaarten. 1946 en later E kaarten (Publ. no 474) VRIJSTELLING VAN DE DIENSTPLICHT. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat aan Dirk Buijs, wonende te Texel, De Cocksdorp 23 en ingeschrevene voor de dienstplicht, lichting 1946 uit deze gemeente, krachtens art. 17 der Dienst plichtwet met ingang van 13 December 1946 voor één jaar vrijstelling van de dienstplicht is verleend. Tegen deze uitspraak is, ingevolge art. 21 van bovengenoemde wet, beroep mo gelijk tot uiterlijk de tiende dag na de dag, waarop deze uitspraak ter algeme ne kennis is gebracht. Tot beroep zijn gerechtigd de inge schrevene, wien de uitspraak geldt, elk der overige voor dezelfde lichting inge schreven personen of de wettelijke ver tegenwoordiger. Het verzoekschrift, dat met redenen omkleed moet zijn, dient bij mij te wor den ingeleverd. Texel. 11 December 1946 De Burgemeester voornoemd. Mr G.. D REHORST „RUITENTROEF' -GLAS VALT BUITEN DISTRIBUTIE. Enkele gemeentebesturen hebben be swaar tegen het aanvaarden van glas van de „Ruiten troef "-actie, aangezien zij vre zen, dat de normale toewijzing van glas hierdoor nadelig zal worden beïnvloed. Het ministerie van Openbare Werken en Wederopbouw deelt naar aanleiding hiervan mede, dat bij de glastoewijzingen geen rekening zal worden gehouden met hetgeen „Ruiten Troef" heeft bereikt. Het door particulier initiatief bijeengebrach te glas zal slechts bij uitzondering pre cies in het raamkozijn passen. Wanneer niet passende ruiten aan een tijdelijke voorziening dienstbaar worden gemaakt, zullen de kosten voor definitief herstel bij de financiële afwikkeling der schade gevallen op de gebruikelijke wijze in aan merking worden genomen. 50 JAAR R.L.W.S. TE SCIIAGEN. De Rijkslandbouwwinterschool te Scha- gen zal 21 Dec. a.s. 50 jaar bestaan. Dit heugelijk feit zal op die dag herdacht worden in een feestelijke bijeenkomst in het theater „Royal". Leerlingen en oud leerlingen zullen hierbij tegenwoordig zijn. 's Avonds wordt een maaltijd aange boden. F 3,5 MILLIOEN AANDELEN VOOR DE NEDERLANDSE WALVISVAART. Het Nederlandse publiek krijgt thans de gelegenheid zich financieel te interes seren bij de walvisvaart. Door de Neder landse Handel Mij. en de Twentse Bank wordt de inschrijving opengesteld op f 3,5 millioen aandelen van de Nederland se Mij voor de walvisvaart tegen de koers van 103 pet. WINKELSLUITING. Van 1 Oct. 1946 tot 1 April 1917. Algemeen sluitingsuur 6 uur (Zater dags 7 uur) en 's middags van 12,30 tot 13,30, uitgezonderd Dinsdags, wanneer om 13 uur definitief gesloten moet wor den. DEN BURG. De afd. Texel van de Al gemene Ver. voor Bloembollencultuur, hield Woensdagavond een ledenvergade ring in „De Oranjeboom", o.l.v. den heer H. Leber. Een 22-tal leden waren aan wezig. De voorz. opende met een woord van welkom, daarbij zijn teleurstelling uitsprekende over de geringe opkomst. De uitkomsten van de kwekerijen zijn te leurstellend te noemen. De verwachtin gen voor de export waren hoog gespan nen, doch er was niet gerekend op de handelspolitiek der verschillende landen. Engeland is hierdoor grotendeels uitge vallen en teruggebracht op het niveau van het jaar tevoren. De verslagen in de vakbladen zijn echter bemoedigend. De export tot Nov. bedroeg ruim 47 millioen gulden. Het jaar hiervoor was dit 31 mil lioen, zodat dit jaar dus een belangrijke vooruitgang laat zien. Hierbij is nog niet gerekend de export van de laatste twee maanden en de omzet van de voorjaars- handel. Het vraagstuk van de sanering komt rog steeds aan de orde. Het voorstel van de afd.Uitgeest om deze maatregelen op te heffen, zal op de komende Algem. Ver gadering behandeld worden. Ook 't voor stel van de afd. Bovenkarspel om tot een vereenvoudiging van de maatregelen te komen, zal dan besproken worden. Hier mede verklaarde spr. de vergadering voor geopend. In het jaarverslag van den secr den heer H. Bruijn wordt gememoreerd, dat in het afgelopen jaar van een ramp ge sproken kan worden in het bloembollen vak, als gevolg van de hoge lonen en de hoge roeheffingen. Dat de export nog 50 millioen was, kan zeker een klein lichtpuntje genoemd worden. De afd telt 115 leden Aaltjesziek en de narcisvlieg veroorzaakten nog veel kwaad in de bol- lengewassen op Texel. De samensteller van het verslag zag de verwachtingen voor 1947 hoopvol in, gezien het verhoog- ZON. MAAN EN HOOGWATER. De zon komt 15 Dec. op om 8,42; onder om 4,28 Maan: 15 Dec. L.K., 23 Dec. N.M. Hoog water ter rede van Texel: 16 Dec. 4,18 en 4,41. 17 Dec 5,16 en 5,52. 18 Dec. 6,27 en 6,59 19 Dec 7,28 en 7,55 20 Dec. 8,20 en 8,44. 21 Dec. 9,06 en 9,25. 22 Dec 9,44 en 10,02. II. Na de pauze krijgen we als derde spr. cle heer J. v.d. Geest. Als onderwerp had hij gekozen: Groenbcmesting en Groen- voedergcwassen. De heer v.d. Geest be heerste zijn onderwerp goed. In de oorlog is de verbouw van groenbemestingsge- wassen en groenvoedergewassen sterk naar voren gekomen. Onder deze gewas sen nemen de klaversoorten een wel zeer belangrijke plaats in. Vc^r veevoeder hebben ze het voordeel, dat ze eiwitrijk zijn, voor de bemesting hebben ze grote waarde, omdat ze de bodem zeer belang rijk met stikstof verrijken. We kunnen een groenbemestingsgewas op verschillende manieren verbouwen nl. als hoofdgewas, onder dekvrucht en als stoppelgewas. Do klaversoorten verbou wen we meestal onder dekvrucht. Na het verwijderen van de dekvrucht kunnen we soms nog een goede snede klaver te len. Als stoppelgewas wordt nogal eens gebruik gemaakt van incarnaatklaver. Daar deze klaver echter thuis hoort in warmere streken is de ontwikkeling van dit gewas vaak zeer onvoldoende. Een uitstekende klaversoort voor groenbemes- ting is hopperups. Rode klaver met raygras is zeer ge schikt om een jaar als kunstweide ge bruikt te worden. Witte klaver is daar voor minder geschikt, omdat gemakkelijk bladverlies optreedt. Ook zou er gevaar zijn voor het optreden van trommelzucht onder het vee bij het weiden op witte klaver Een uitstekende klaversoort voor hooi winning is luzerne Deze klaver ver langt echter een kalkrijke grond. Onder gunstige omstandigheden kan drie maal per jaar worden gemaaid. Het is wel van belang te letten op het ras, dat men zaait, omdat er nogal verschil is in de vinter- vastheid der diverse rassen. Onder de andere stoppelgewassen ne men de herfstknollen de belangrijkste plaats in. Met 3 kg. zaad per ha. kan een goed gewas worden verkregen. Het is aan te raden om aan stoppelknollen wat stik stof te geven. De voederwaarde van het loof is hoger dan van de knollen, het loof bevat nl. tweemaal zoveel eiwit Mergkool heeft het bezwaar, dat de teelt vrij veel arbeid vraagt. Bovendien vereist dit gewas een flinke bemesting. Dit onderwerp gaf aanleiding tot een geanimeerde discussie. Verschillende sprekers deelden mede. dat zij minder gunstige ervaringen hadden opgedaan rnet verbouw van tarwe op een omge ploegde klaverstoppel. Meestal krijgen we een veel te dunne stand. Inleider had hiermede geen ervaring, maar op een vraag van den voorz deelde de heer van Groningen mede, dat de resultaten met de verbouw van tarwe op een klaverstoppel inderdaad slecht zijn. Dit is te wijten aan vreterij van de larve van de fritvlieg. Het resultaat kan beter zijn, indien men het tijdvak tussen het omploegen van de klaverstoppel en het inzaaien van de tar we groter neemt. Enkele sprekers meenden, dat een hoe veelheid van 3 kg. zaaizaad voor stoppel - knollen te weinig was, indien dit gewas voor groenbemesting wordt gebruikt. An deren meenden, dat dit afhankelijk is van de grondsoort. Op de betere gronden werd 3 kg oer h.a. wel voldoende ge acht. Als laatst° spreker kregen we P. Stoep- ker, die zoa/s hij het zelf uitdrukte, na 't waterrijke onderwerp van zijn voorgan ger, meer drogere kost zou geven, n.l. Graandrooginrichtingen. In een vlot tempo vertelde de heer Stoepker ons diverse belangwekkende dingen over de ontwikkeling van graan- drogers. Het eerste begin was zeer pri mitief. Het graan werd in schoven op eenvoudige rekken gedroogd. Later kreeg men speciale gebouwen voor het drogen van graan. Door deze gebouwen kreeg men goten, die in verbinding met de bui tenlucht stonden en die dus zorgden voor een luchtstroom door het gehele gebouw Pas veel later kreeg men het principe van droging door warme lucht. De eerste op dit principe berustende drooginrichtingen waren de zg. eestdrogers. Öp een vloer van ventilerende baksteen wordt 't graan uitgespreid Door deze baksteenvloer wordt warme lucht toegevoerd en we krijgen verdamping van vocht. Deze wij ze van werken kost veel tijd, omdat men niet continu kan drogen. Het graan moet nl na droging weer in zakken worden ge daan en de drooginrichting moet dus ge ruime tijd buiten werking worden ge steld. Weer later heeft men de trommeldro- gers gekregen. Hierbij wordt door een exhauster warme lucht door het graan gezogen. Bij dit systeem heeft men wel het bezwaar, dat met de lucht ook von ken worden meegevoerd en het graan krijgt een brandlucht De tegenwoordige drogers zijn veelal Cascadedrogers. Ook de Coöp Aankoop vereniging op Texel heeft een dergelijke droger. De temperatuur kan bij dit soort drogers zeer goed worden geregeld. Men droogt meestal bij 45 gr. C. Bij deze tem peratuur kan ook graan, dat bestemd is voor zaaizaad worden gedroogd. Toch moet men wel terdege rekening houden rnet de mogelijkheid van een terug lopen in kiemkracht van graan, dat kunstmatig is gedroogd. Dit behoeft evenwel niet al tijd het gevolg te zijn van de droging Heel vaak ontstaat reeds kiemkrachtver- mindering als gevolg van het feit, dat het graan vóór de droogbewerking in de zak ken een te hoge temperatuur krijgt. Wanneer most men het graan drogen? Indien het vochtgehalte 17 pet. of hoger is kan graan meestal niet worden be waard zonder het te drogen. Indien het vochtgehalte hoger dan 22 pet. ligt, loopt de capaciteit van een drooginrichting sterk terug. Het drogen van graan zal waarschijn lijk in de toekomst nog een veel groter plaats gaan innemen Indien de grotere bedrijven overgaan tot het oogsten met de combine, zal het aantal drooginrichtingen sterk uitgebreid moeten worden Het is immers wel zeker, dat het met de com bine geoogste graan een te hoog vochtge halte zal hebben De heer Stoepker verduidelijkte zijn onderwerp met een chematische tekening van de bij de Coop. Aankoopver. gebruik te graandroger. Ook over dit onderwerp werd nog even van gedachten gewisseld. Hierbij bleek, dat het drogen van graan momenteel wer kelijk geen luxe is. Er wordt zeer scherp op gelet of het vochtgehalte niet boven 't toelaatbare uitgaat. Is dit wel het geval, dan krijgt men onherroepelijk korting Hiermede kwam het eind van deze avond. Heel jammer was het. dat de op komst niet groter was. Vooral de jonge ren waren slecht vertegenwoordigd. Toch zijn deze avonden zeer belangrijk. We willen nog vermelden, dat ook ouderen hartelijk welkom zijn Hun Oordeel over verschillende dingen wordt op hoge prijs gesteld en we menen niet te veel te zeg gen, wanneer we zeggen, dat ook zij nog iets kunnen leren op deze avonden. C. v. Gr. de exportcijfer en ook omdat er geen bol len zonder vergunning geteeld mogen worden. Het verslag werd onder instemming der vergadering goedgekeurd. Bestuursverkiezing. Bij de gehouden bestuursverkiezing was aan do beurt van aftreden de heer J List, niet herkiesbaar. Na enige stemmin gen werd als nieuw bestuurslid gekozen de heer P. van Tatenhoven, De Koog met 13 stemmen. Op den heer F. de Grave, Eierland werden 9 stemmen uitgebracht. Als afgevaardigde naar de Alg. Verg. te Haarlem werden de heren Van Taten hoven en H. Bruijn benoemd en als plaatsvervanger de heer H. Leber. Hierria werd de beschrijvingsbrief voor de Alg. Vergadering behandeld. De candidatuur voor het hoofdbestuur van de heren C. v. Dijk (kweker) en H. Roze (exporteur) zal ondersteund worden. De afd. Uitgeest wilde de saneringsmaat regelen geheel afschaffen en de afd. An- dijk met nog enige afd. in de Streek., wa len voor een vereenvoudiging van de maatregelen. Hét voorstel Uitgeest werd verworpen met 2 stemmen voor. 15 tegen en 4 blanco, het voorstel Bovenkarspel werd eveneens met grote meerderheid van stemmen verworpen Het voorstel Anna-Paulowna om te ko men tot inkrimping van de bollenteelt, werd eveneens verworpen. Nadat nog enkele voorstellen van on dergeschikte aard waren behandeld, bracht de penningm., de heer M. Bakker zijn financieel verslag uit. De ontvangsten waren in totaal f263,03, terwijl het kas saldo f 35,93 bedroeg. Aan diverse reke ningen moest er echter nog een bedrag van f 121,89 betaald worden. Namens de kascommissie verklaarde de heer P. de Graaf dat een en ander in orde was be vonden, zodat tot decharge van den pen ningmeester werd besloten. Het tekort zal als volgt worden weggewerkt, nl. f 1, van de leden die f 6,contributie beta len en f 2,voor de hogere contributie klasse. De Narcisvlieg. Bij de rondvraag werd nog gesproken over de bestrijding van de narcisvlieg. Het blijkt, dat iedere kweker hier last van heeft. Vermakelijk hierbij was, dat de ene kweker de ander een vlieg probeerde af te vangen. Besloten werd om het volgend ja^r bij voldoende deelname een excursie naar de bollenstreek te houden. Na enige besprekingen, o.a. over me chanisatie in het bollenbedrijf, volgde sluiting met dank voor de aangename be sprekingen. DE BETEKENIS VAN DE BRITSCHE LANDBOUW VOOR NEDERLAND. De Engelse regering nodigde emd Aug. een aantal buitenlandse landbouwjourna- listen uit de Engelse landbouw te komen kijken. Een dergelijk wekenlang samenzijn van collega's uit verschillende vooraanstaan de West-Europese landen, heeft het voor deel, van onderlinge bespreking van wat Engeland thans te zien geeft, maar ook van de ontwikkeling van zijn landbouw elders. Van Engelse zijde was men één en al welwillendheid. Er was uiteraard een programma opgesteld, maar dat hield in, dat we in aanraking werden gebracht met landbouwautoriteiten van verschillende graafschappen en met deze in onderling overleg konden regelen, wat we graag zouden zien. Daarnaast werden ons uiter aard proefstations en gemoderniseerde bedrijven getoond, wat ook geheel lag in de lijn van onze belangstelling. Waarom is nu de Engelse landbouw voor ons van belang? Vóór de oorlog was het zó, dat Engeland een ontzaggelijke be hoefte had aan land- en tuinbouwproduc ten, waarin het maar voor een gering deel kon voorzien. Toen was Nederland een van de belangrijkste leveranciers van boter, kaas, condens, bacon, eieren, groen ten, zaden, bloembollen, enz waarbij we in toenemende mate de concurrentie van andere, onder welke nieuwe en met het oog op de export van landbouwproducten, modern georganiseerde landen onder vonden. Terwijl de door Engeland ge voerde econ. politiek dooi het verlaten van de vrijhandel het zich verstaan met de Dominions en het wilien beschermen der eigen producenten, onze positie voor bepaalde uitvoerproducten weliswaar be moeilijkte. maar toch nog een belangrijke plaats overliet voor het Ned. product, zij het wel eens tegen lage prijzen. Deze ontwikkeling onderging tijdens de oorlog een radicale wijziging, doordat Nederland ophield te zijn uitvoerland anders dan naar Duitsland, terwijl Engeland door het optreden van de Duitse duikboten ge dwongen werd niet alleen zijn bewape ning, maar ook zijn eigen productie aan levensmiddelen op te voeren en zelfs grondig te wijzigen. Toen werd plotseling het al jarenlang op landbouwgebied „trage" Engeland omgeschakeld tot een land met een bui tengewoon actieve landbouw. En nu was het de bedoeling die activiteit der laat ste 6 jaren en de resultaten daarvan te gaan bekijken, mede uit het oogpunt van de vraag: hoeveel plaats zal er tenslotte op de Engelse markt nog overblijven voor invoer, meer speciaal ook uit ons land? De Engelse proefstations. Natuurlijk werden ons enkele bekende Engels proefstations getoond. Deze be zitten alle een wereldreputatie, maar van het geleverde werk, waarvan de resulta ten boekdelen vullen, krijgt men bij een vluchtig bezoek slechts 'n zeer oppervlak- UITGAF v.h. Fa. UANGEVELD DE ROOI, Boekhandel - Drukkerij en Bib Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 65 i Bankrekening: Rotterd. Bankvc1 en Coöp Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdag Postabonnementen f 2,25 p. half VerantW. Redacteur: J. ZEEMAh Emmalaan 92, Den Burg MEDEDELING. Advertentiën voor h^t KERSTNUfl MER van de Texelse Courant kunnen t uiterlijk 23 Dec, worden opgegeven, t acht uur 's morgens. In verband met de komende feestdagi en de extra drukte die dit met zich me brengt, roepen wij hiervoor aller med werking in. Administratie Texelse Courant. i 3 B I MIDDENSTAND. 1 Van een onzer lezers ontvingen wij oj derstaand gedicht, gewijd aan het sold, ten kerkhof .Margraten" in Limburg. Redactie T. C. MARGRATEN. Kruisenrijen naar de horizon Gaan verloren in 't verschiet. Zij komen vanwaar de dag begon En gaan, daar waar de avond vliedt. En rondom deze dodenakker Bloeit overal nieuw leven op. De natuur wordt langzaam wakker, En zwellende barst de jonge knop. En jubelend zingt de vogelschaar. Zijn juichend Lentelied. Boven gewijde stilte, rein en klaar 't Schijnt of de dood nu vliedt. Maar aan de duist're zijde Van dit stille land. Daar slapen doden in gewijde Rust, ver van het vaderland En ieder kruis, en ied're naam Is een aanklacht tegen 't leed. Dat zinloos in zijn wereldwaan De harten stil verstijven deed. Een monument van hartepijn Van angst, die hen de wereld deed. Waarom kon het niet anders zijn? Zij vielen, opdat u dit nooit vergeet! MILTVUUR OP TEXEL. t Naar we uit goede bron vernemei t werd een dezer dagen nabij Den Hoor een geval van miltvuur bij een plotselin gestorven rund geconstateerd. Wettelijk maatregelen zijn getroffen. kige indruk. Bovendien: hoe moderne de laboratoria, hoe meer indruk deze vei mogen te maken, en de Engelse proefsts i. tions zijn veelal oud, maar daardoor eei i biedwaardig, want ze bewijzen, dat me a ginds zeer vroeg de mogelijkheden inza n van het landbouwwetenschappelijk on t derzoek. Men bekijkt daar met eerbied he a interieur van het oude gebouw en d - aangrenzende grote proefvelden, die ge hele boerderijen omvatten, waarbij o één ruime akker nu al meer dan eej eeuw niet anders dan tarwe geteeld ii Op het proefstation te Weybridg 3 maakten we kennis met de Engelse se ruminrichting, waar uiteraard de bestrij e ding van de tbc bij het rund en van he, besmettelijke verwerpen in het middel punt van de belangstelling staan. He mond- en klauwzeer baart de leiding vai dit proefstation geen zorgen, immers door de geïsoleerde ligging kan Engelan* |j het afslachtingssysteem toepassen; tijden <n ons bezoek aan Engeland, werden ii Schotland gehele kudden opgeruimd, tei einde verdere mond- en klauwzeerver breiding te voorkomen. De nieuwe landbouw. n Er bestaat een essentieel verschil, ooi heden nog tussen de Engelsen en de Ne derlandse landbouw. Wij waren door on',_ ze omstandigheden: een steeds toenemen de bevolking, waarvan een evenredig e deel boer of tuinder wilde blijven, ge- e dwongen tot werken op gemiddeld steed» e kleinere oppervlakten, dus tot intensive- ren. Terwijl de Engelsen door de talloz* mogelijkheden in handel, industrie er n uitgebreide kolomen een veel geringere belangstelling voor het zoeken van eer e bestaan in de landbouw vertoonden en g gezien ook de prijsverhoudingen, hun toe- vlucht moesten nemen tot intensiveren e Vandaar dat men in Engeland ook zovee n grote bedrijven aantreft en men ginds eer klein bedrijf acht. wat wij al aanzien vooi een zeer behoorlijk bedrijf. Terwijl veler. 1 ginds zelfs twee of meer bedrijven exploi- i teren, teneinde tot een naar Engelse op- 0 vattingen behoorlijke verdienste te gera- s ken. Men moet dit essentiele verschil niel uit het oog verliezen, wil men niet on- billijk worden in zijn oordeelvellingen, n wanneer men, gewend aan onze intensie- ve landbouw, de Engelse bedrijven be- kijkt. Zo zijn wij gewend aan gemiddeld - 3 volledige oogsten in 2 jaren, als enige wijze om een rendabele exploitatie van n onze gronden mogelijk te maken, terwijl e men het in Engeland doorgaans bij twee p oogsten laat. Dat verklaart mede de naar n onze begrippen zeer lage pachten van plm. f 15f25 per ha., die ginds regel zijn. Eén gevolg van, onze intensieve land bouw is ook, dat de Nederlandse boer over het algemeen veel meer weet van bemestingsleer dan zijn Engelse collega, r die graag met gemengde meststoffen van diverse samenstellingen werkt. J. NIJPELS

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 1