0,xelse Wijkverpleging it in het Witte Kruis opgenomen Hoe hel Klooster in Den Bu r9 Wc eeshuis were Wees een verstandig man Koop niet wat U niet betalen kan. r^KRDAG 1 MAART 1947 rEXELSCHE COUR 60e JAARGANG. No. 5694 iSTELIJK LEVEN, fflnde stilte in Uw wezen, Zoek de stilte, die bezielt. Zij, die alle stilte vrezen Hebben nooit hun hart gelezen, Hebben nooit geknield I. jSfer U aan de stilte laven, otWaar het leven U geleidt Zü is Uwe veil'ge haven, j'Want zij is de grote gave t.|Van de Eeuwigheid. uS C. S. Adama van Scheltema. EV't leven is niet het rusteloze gedoe orr. heen en evenmin wat wij zelf uiter- uilijken, het leven is in ons en alleen ;ija stilte wordt het ons geopenbaard n e stilte buiten, een besneeuwd land- )mjn waar de weg moeilijk begaanbaar d(i wij ons zelf een weg moeten kiezen ee' vinden wij ons eigen leven in terug, j ilijk begaanbaar, maar met een vast i voor ogen, welk doel wij tenslotte •eel inspanning zullen bereiken, de stilte worden wij aangeraakt door lenwigheid, waarvan wij allen iets ate geboorte hebben meegekregen. ia ^■■ergadering van de Texelse Wijk- leging, welke Dinsdagavond werd ge ilen, stond in het teken van de op- ng der vereniging. I V voorz., notaris Mulder, opende de II druk bezochte vergadering met wel- eL| waarbij spr. de verdiensten memo rie van den nestor der Wijkverple- den heer J. C. Visser, die wegens n verhinderd was, de vergadering te e^ken. Spr. wenste hem een spoedig el toe, en hoopte, dat hij nog enige J1'u zijn beste krachten zou mogen ge- aan het Witte Kruis, notulen van den secretaris, den heer ,ajteémsterboer, werden ongewijzigd gesteld. S'la[ De ontbinding der vereniging. ;sjt enigste punt werd vervolgens be- ,eld. de ontbinding der vereniging ïn»eds eerder een besluit tot fusie genomen Bezittingen en schulden 11 door het Witte Kruis overgenomen GVheren P. Beemsterboer en Keijser, "Vaal, werden als liquidateuren aan- -n»zen om de lopende zaken te behan- ntl. Hierna werd de vereniging als ont- '^en verklaard. •taris Mulder, die 20 jaar de functie [voor7. vervulde, sprak speciaal tot ^medebestuursleden woorden van dgnk de prettige wijze, waarop gedurende n:e tijd is samengewerkt. Spr. hoopte 'ie bestuursleden in het Witte Kruis ?G?zelfde sfeer zullen samenwerken. Tot dc verpleegsters. jtRpeet spr., dat hij afscheid moest _?n van de Zusters, die op voorbeeldi- djze ten bate van de Texelse Wijk- leging hebben gewerkt. In 't bijzon- dichtte spr-. zich tot Zr. Mulder, die "ingste diensttijd er op heeft zitten, wenste haar bij het Witte Kruis nog xijd van prettige arbeid toe en dat ^ïaar verder goed mag gaan. Z. TEXEL VAN HET WITTE KRUIS WAM OOK IN VERGADERING BIJEEN. de vergadering der Wijkverpleging, pgenomen in het Witte Kruis, werd vergadering met een kort woord ge- d door den heer J. C. Rab. Spr. sloot ""geheel aan bij de woorden, gespro- ~door Notaris Mulder. het voorlezen der notulen, waarover opmerkingen, bracht de heer Rem- het jaarverslag uit. nérin werden waarderende woorden jdaan den overleden secretaris Pisart. Slusie met de Wijkverpleging werd ge oreerd. TESO werd dank gezegd voor pontane medewerking verleend bij over nemen van de Ziekenauto. Het kassaldo van het Ziekenautofonds sedrage van f 491,49, benevens het van een obligatie van f 1000 4 pet. irland en 2 onderaandelen TESO wer- ip de rekening van het Witte Kruis jëboekt. t 40-jarig bestaan werd 13 Dec. op rdige wijze herdacht. Dank zij dc zorgen van de huisbewaarster, mej. JÊ zien het gebouw en magazijn er -uit. Een verzoek om schadevergoe- aan het gebouw, veroorzaakt door de [oorlog, aan de schade-enquete- ;sie, is afgewezen. Er werden 2000 egingsartikelen uitgeleend. H consultatiebureau hield 10 zittin- met 921 consulten. Er werden 207 Iïlingen nieuw ingeschreven. „Door erpleegsters werden 374 bezoeken af- ?d voor zuigelingenzorg in de wijken de Zusters Meijer, terwijl Zuster Ier 783 bezoeken voor haar rekening T.b.c.-bestrijding. Mulder, die in wijk O werkt, had op u'n. 1946 18 gezinnen onder toezicht -17 patiënten en op 31 Dec. 22 gezin- STICHTING 1940-1945. aansluiting op het bericht, kort ge- n, dat ten bate van de Stichting 1940- 17 f 25 was ontvangen, werd thans we- [f 20 op mijn gironummer gestort, rvoor onze hartelijke dank. 1^1De secr-~Penningm- STATEMA ZON. MAAN EN HOOGWATER, zon komt 1 Maart op om 7,26: onder Maan- 7 Maart V.M., 14 Maart L.K. water ter rede van Texel: 1 'Maart en 3,34 2 Maart 4,12 en 4,58. 3 Maart ji en 6,37. 4 Maart 7,20 en 7,58. 5 Maart en 8,58. 6 Maart 9.21 en 9,43 7 Maart -I en 10.22 nen met 20 patiënten. In deze gezinnen werden 292 bezoeken afgelegd. Zr. A. Meijer had op 1 Jan. 1946 9 ge zinnen met 8 patiënten onder controle en op 31 Dec. hetzelfde aantal. Er werden 47 bezoden afgelegd. Zr. A. A. Meijer, resp 21 gezinnen met 21 patiënten en 23 gezin nen met 22 patiënten Er werden 146 be doeken afgelegd. Naar verschillende sana toria werden patiënten uitgezonden. Op 1 Jan. 1947 werd de functie van se- cretaris-penningm. weer gesplitst. Aar mevr. de wed. Pisart werd een gratifica tie toegekend van f 137,50. De gefuseerde Ver. telt 15 bestuursle- ien. Aan de kraamverzorging zal aan dacht worden besteed. Financieel verslag. Balans per 31 Dec. 1946. De balan? sloot in eindrekening tot een bedrag var f 20268,06, terwijl de verlies- en winstre kening een winstsaldo aangaf van f 1101,83. Het consultatiebureau ontving aan gif ten een netto bedrag van f 139.95 Aan ex tra giften werd ontvangen van de N.V.L., afd. Texel f 63,48, batig saldo ziekenauto fonds f491,49 en een gift van den Burge meester van Texel, zijnde het saldo hulp verlening Amsterdam, groot f32#. Het jaarverslag werd hierop goedge keurd met een woord van dank voor de keurige verzorging. Verslag Wijkverpleging. De heen Beemsterboer bracht een ver slag uit van de Wijkverpleging over 1946. De samensteller bracht dank aan de be stuursleden W. N. Kelder en Notaris Mul der voor hun vele en jarenlange werk zaamheden in het belang der Wijkver pleging verricht. De Ver. telde plm. 1900 leden. De ontvangsten bedroegen f 8483,76, de uitgaven f 6438,33, batig saldo f 2045,43. Onder applaus werd het verslag goed gekeurd. De heren Melissen en M. Kikkert, die resp. de rekening van Witte Kruis en Wijkverpleging hadden nagezien, ver klaarden, ook namens hun mede kascom- missieleden, dat een en ander volkomen n orde was bevonden. Ingekomen stukken en mededelingen De Emmabloemcollecte zal 21 April a s gehouden worden. De opbrengst komt ge heel ten goede aan de afdeling. De afd die lid is van het Centraal Genootschaj voor Vacantiekolonies, heeft ook het recht kinderen aan te wijzen voor uitzending naar koloniehuizen. Hiermede zal men re kening houden. Bestuursverkiezing. Als nieuwe bestuursleden werden ge kozen de heren Jb. Duinker, Den Hoorr en J Th. Boom. Oudeschild. Rondvraag. Bij de rondvraag dankte Zr. Mulder Notaris Mulder en den heer Kelder voo: het vele dat zij voor de Wijkverpleging hadden gedaan, ook persoonlijk was spr zeer erkentelijk voor de ondervonden medewerking. Er werden nog enkele belangrijke din gen besproken, o.a. de wenselijkheid van telefonische aansluiting der wijkzusters, alsmede van secr. Remmers. Op het nood zakelijke hiervan zal, bij de aanvrage worden gewezen. Een hoogtezonapparaat. In overleg met de doktoren, zal men de aanschaffing van een hoogtezonappa raat en andere nuttige instrumenten on der de ogen zien. Ten slotte werd vanuit de vergadering nog gewezen op het nut van een cursus Kraamverpleging en een moedercursus. Beiden hebben de volle aandacht van het bestuur. Na besprekingen van meer interne aard, sloot de voorz. de vergadering met dank voor de aangename en zakelijke be sprekingen^Z. Het voorspel. Uiterst bewogen tijden waren het, tóen in Holland de opstand tegen de gehate Due d' Alba nog in zijn begin was. Man nen, besloten tot het uiterste te strijden, om ons land te bevrijden van de onder drukkers, zwierven op hun, meestal ge- roofcj^ schepen, over de zee en daden af breuk aan de handel van den vijand en van hen, die de zijde van den Prins Van Oranje nog niet gekozen hadden vaak ook aan die van den vriend. Het was in Maart van het jaar 1571, dat de Watergeuzen met vier en dertig sche pen in het Marsdiep verschenen en op de rede voor Texel voor anker gingen. De Texelaars sloeg de schrik om het hart, want het verschijnen van zo'n vloot kon nooit veel goeds betekenen. Spoedig sta ken van de oorlogsschepen sloepen af, be mand met bewapende mannen, die koers zetten naar het eiland. De voor onze be grippen ongedisciplineerde troep trok langs de Westen naar Pen Burg. De ge vluchte bewoners vertelden in Den Burg van hun wandaden en roverijen. Een zwarte rookkolom van de brandende kerk van de Westen verduisterde de heldere voorjaarshemel In allerijl werd Den Burg in staat van verdediging gebracht, de poorten werden gesloten en op de wallen en schansen stonden de mannen, bereid om hun leven te geven voor de verdediging van hun ei gendommen. Nader kwamen de Geuzen, die bij de poort aan de Binnenburg halt hielden. Ook aan de beide andere poorten op de hoek, waar nu de Parkstraat en Weverstraat samen komen en bij het te genwoordige hotel „De Zwaan" ston den hun afdelingen ter bewaking, dat er niemand uit of in kon gaan. In de huizen aan de Wever- en War moesstraat, waar toen 'al verscheidene huizen stonden, die niet door de wallen beschermd werden, verrichtten de solda ten „huiszoeking". De commandant verzocht toegang tot het stadje in naam van den Prins van Oranje. De Schout weigerde in zijn ant woord beslist, .zodat de Geuzen besloten, zich met geweld toegang te verschaffen. Het aantal en het uiterlijk der aanvallers was niet direct geschikt om de moed der verdedigers tot ontembare strijdlust op te voeren, integendeel, er mocht zo nu en dan een snaphaan op de aanvallers ge richt worden en afgaan, dat de afloop van de ongelijke strijd niet in het voor deel der vreedzame burgers zou zijn, was te voorzien. Wie zijn hoofd boven de wal uitstak hoorde de musketkogels om zijn oren'fluiten. Vanuit de poort werd het vuur beantwoord en aan beide zijden vie len gewonden. Bevelen weerklonken en over een ondiepe plaats in de gracht werd direct daarna de wal bestormd. De weinigen, die tegenstand boden, werden overmeesterd, de anderen zochten red ding in de vlucht. Het huis van den Schout werd bezet en Texel voor den Prins verklaard. Enkele dagen later trokken de Geuzen weer af met alles, wat zij ter proviande ring van hun vloot nodig hadden, na eerst nog het huis van den Schout en de kloos terkerk verbrand te hebben. Dertig op de rede liggende schepen, die zij al meteen bij aankomst overmeesterd hadden, werden bij hun vloot gevoegd en door hen bemand. De rust keerde op Texel weer, maar de nonnen van het in Den Burg staande, aan de H. Agnes gewijde, klooster, die door te vluchten hun leven hadden kun nen redden, achtten het hier, nu de op stand steeds verder om zich heen greep, toch niet veilig genoeg meer. Daarom be sloten zij, na^r veiliger streken te ver trekken. In 1572 verlieten zij 't klooster, dat nu leeg kwam te staan. Een besluit wordt genomen. We schrijven 1573. Op het raadhuis is het oude en nieuwe gerecht vergaderd. Er wordt gesproken door één van de burgemeesters van de moeilijkheden en zorgen, die over het land zijn gekomen en hoe, door verscheidene oorzaken, vele kinderen ouderloos zijn geworden. Deze zijn nu ten laste van hun familie geko men, maar sommige kinderen hebben geen familie meer en er zijn families, die zo verarmd zijn, dat zij deze taak van naastenliefde niet naar behoren kunnen vervullen. Reeds lang is er gesproken over de noodzakelijkheid, dat de overheid zich om het welzijn van deze kinderen zal bekommeren. Het wordt tijd, dat wij tot daden komen. Zoals li bekend is, lag het in onze bedoeling, het klooster, nu het door de bewoonsters verlaten is, tot wees huis in te richten. U bent bijeengeroepen, omdat ons het LEMMER: Graven van Engelse. Canadese en Poolse vliegers, neergestort tijdens de oorlog in het IJselmeer. (Copyrecht N.Z.H.R.M.) VIJFTIG JAAR GETROUWD. Het echtpaar Cornelis de Ridder en Aagje de Ridder waren deze week 50 jaar getrouwd. Op de vooravond van dit feest iijn we langs de Oosterweg diep in het Noorden gegaan en hebben dit echtpaar mige ogenblikken bezocht. De Ridder wordt dit jaar 74 jaar en zijn /rouw is dit jaar 66 geweest. Op 26 Febr. 897 stapten zij in het huwelijksbootje en lebben geen ogenblik spijt gehad. R. is oorspronkelijk geen Texelaar van geboor de, doch als jongen van 9 jaar werkte hij eeds als koewachter op Sir Robert Peel. Joor een ongeluk werd hij ten dele onge- chikt voor het zware landwerk qn ging toen als marskramer op pad. In hun jeugd waren ze reeds buren. Zij begonnen met een woning van hout en 7oden en sinds 1923 wonen ze in een aar dig huis achter in het Noorden. Van de 17 kinderen zijn er nog 12 in leven, 4 zijn er nog thuis. Verder zijn er nog 18 klein kinderen. Wij hopen dat zij nog vele ja ren in goede gezondheid hun werkzaam heden zullen verrichten. KOPPELWEDSTRIJDEN IJSCLUB OOST. De IJsclub „Oost" organiseerde vorige week Donderdagmiddag een kóppelwed- strijd voor heren. 32 personen meldden zich aan om hieraan deel te nemen. De koppels werden gevormd door loting, er was dus geen vrije keus, zoals met de eerste koppelwedstrijd. Dit was zo gere geld, omreden dan de spanning groter was en daardoor ook minder goede deel nemers de kans kregen om door het lot bij een snellere koppelgenoot te worden gevoegd. Zeer tot tevredenheid van het bestuur, heeft deze regeling de winnaars van de vorige wedstrijden niet weerhou den om ook nu in het strijdperk te ver schijnen. Het ijs verkeerde in prima staat en ook van de zijde van het publiek bestond er veel belangstelling. De eerste prijs f 10 per koppel werd gewonnen door de heren C. Blokker en B. Vlaming met 121 ronden en 9 punten, 2e. Cor van Lie- re en Gerrit Kuiper Pzn., met 121 ronden 0 punten. De 3e prijs viel ten deel aan H. Bugel en G. Eelman Jbzn. met 118 ron den en 2 punten f 6, terwijl Theo van der Vis en B. Plaatsman de 4e plaats verover den met 116 ronden en 2 punten f4, Vijf koppels gaven voor het einde de strijd op Het langste aantal ronden be droeg 106. De prijzen werden met een toepasselijk woord uitgereikt door den voorz.. W. v. Liere. De controleurs, 16 in getal, werden door het bestuur onthaald op melk en koek, waarbij woorden van dank gespro ken werden voor de welwillende mede werking, Na de wedstrijd bleven velen op de baan Ook 's avonds is er steeds een gezellige drukte. DE RICHTPRIJZEN DER AKKER BOUWPRODUCTEN VAN OOGST 1947. In aansluiting aan een vroegere mede deling over de prijsverhouding der akker bouwproducten van oogst 1947, kan thans worden medegedeeld, dat de richtprijzen dezer producten als volgt zijn vastgesteld, waarbij ter vergelijking de richtprijzen, welke golden voor oogst 1946. tussen haakjes zijn vermeld, alles per 100 kg. Tarwe f20,— (f20,50). Rogge f20,— (f 20,25). Gerst f 19,— (f 19,50). Haver f 17,50 (f 18,Groene erwten f 26, f 23,—. Schokkers f 31-35 Capucij- ners f 42,50 Grauwe erwten f 50, Biuine bonen f45,Witte bo- bericht bereikte, dat de officier Jacob de Koning, van Haarlem, aan de kamer van rekeningen in Den Haag vergunning ver zocht heeft om zijn woning in het kloos ter te mogen hebben. Dit is hem bij pro visie vergund. Het zou te betreuren zijn, als wij deze mogelijkheid, om voor onze wezen een goed huis in te richten, voor bij lieten gaan en daarom zullen wij stappen moeten doen teneinde de beslis sing van de kamer van rekeningen onge daan te maken. Er wordt dan lange tijd gesproken over de te volgen gedragslijn, tot men het ten slotte eens wordt. Daar de Graaf van Holland, Koning van Spanje, genaamd Philippus, de zoon van Keizer Carolus Quinus afwezig is, wordt besloten en geordonneerd, dat men den Prins van Oranje, zijnde stadhouder van Holland, te verzoeken, het klooster te verkrijgen tot een weeshuis en ook de renten daarvan ten bate van de wezen te mogen gebruiken. De moeilijkheid is, wie er zich mee wil belasten, naar den Prins te reizen. De tocht zal zowel over land als over zee vol gevaren zijn en hij, die nu op reis gaat, weet niet, of hij ooit weer op hel eiland terug zal komen Er is moed voor nodig, deze missie op zich te nemen. Als de beide burgemeesters, Kemn Albertsz en Hendrik Albertsz zich aanbieden, de tocht te wagen, zien Schout en schepenen hen vol bewondering aan en met graagte gaat men op hun aanbod in. Eendrachtelijk wordt beslolen, beiden te committeren en hun nog enkele brie ven, betreffende Texelse bestuurszaken mede te geven. Ieder schudt Kemp en Hendrik de hand en niemand vergeet, zijn goede raadgevingen en beste wensen voor het welslagen der reis ten beste te geven Er zijn er. die nog nooit van Texel af geweest zijn. In luidruchtigheid tracht men zijn gevoel, voor eeuwig afscheid van de beide dapperen te nemen te be dekken. De burgemeesters zijn de helden van de dag en menige roemer wordt or hun welzijn geledigd Het is al laat, als de vergadering, opgewonden door de wijn en de wetenschap een belangrijk besluit genomen te hebben, uitééngaat. (Wordt vervolgd./ UITGAVE v.h Fa. LANGEVELD DE ROOIJ Bockhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd. Bankver en Coöp. Eoerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j. Verantw Redacteur: J. ZEEMAN, Emmalaan 92, tel 157 Den Burg. V MIDDENSTAND. AAN DE CORRESPONDENTEN. De correspondenten in de verschillen de derpen worden met deze verzocht, hun berichten en verslagen zo spoedig moge lijk in te zenden. Dit voor de actuali teit en kans op plaatsing. TWEE VRIENDINNEN Zeg Marja, wat heb jij aan je huid gedaan? Die is zoo mooi en gaaf. Wel, mijn schoonheidsgeheim is: Purolin voor mijn gezicht en Purol voor mijn handen FRYSKE KRITE TEXEL. Ledenjoun is ütsteld en wirdt nou hal den op 22 Maart a.s. It Bistjür. IR. G. J. LIENESCH benoemd tot Inspecteur van de Land bouw, met de titel Directeur van de Visserijen. Op voordracht van den Minister van L., V. en V., is bij K B. met ingang van 1 Januari 1947 benoemd tot Inspecteur van de Landbouw. Ir. G. J. Lienesch, Rijks- landbouwconsulent, onder verlening van gelijktijdig eervol ontslag uit deze func- tie. Voorts is hem de persoonlijke titel van Directeur van de Visserijen ver leend. nen f 50,Veldbonen f 21, Dmvebonen f 21-25 Koolzaad f 50, (45.Blauwmaanzaad f 70-85 (f 85). Karwijzaad f 50-75 (70). (f 70.Lijnzaad I 50,(f 30,Geel mosterdzaad f 35-55 (f 50). Bruin mosterdzaad f 80.(f 70, Kanariezaad f 25-40 Fabrieksaardap pelen f 4,75 (f 4,75). Suikerbieten f 34 per 1000 kg. (f 38,50). Cichorei f 40,per 1000 kg. (f 48,50). Voor de consumptieaardappelen ligt het in de bedoeling de richtprijs f 0.50 per 100 kg lager te stellen dan de prijs, die gold voor oogst 1946, waarbij echter de prijsverhouding tussen de verschillende soorten nader ender ogen gezien zullen worden. Voor strovlas zal geen richt prijs worden vastgesteld. Ónder richtprijzen worden verstaan ge middelde prijzen, die voor het betreffen de product zo goed mogelijk benaderd zullen worden. Daarbij zal, voor zover dit voor de verschillende producten wen selijk is, gebruik gemaakt kunnen worden van middelen als: de prijs stelling voor producten, die uit deze akkerbouwproducten worden vervaar digd; de prijsstelling bij export dezer pro ducten en bij import van deze en over eenkomstige producten; de inname tegen richtprijs; de verbouw tegen vaste con tractprijs, e.d. Voor zover voor een product twee richtprijzen genoemd worden, ligt het in de bedoeling, dat een prijs boven het genoemde minimum bedrag bedongen zal kunnen worden, voor zover de or brengst in de importlanden dit mogelijk maakt De premie voor brouwgerst zal, evenals bewaarlonen, prijzen voor zaai zaad, pootgoed e.d. opnieuw onder ogen worden gezien. INGEZONDEN. ZUIVERING? De Texelse Courant van 15 Febr. 1947 gaf een verslag van de rede van den heer J. de Kadt, Partij v. d. Arbeid. Volgens spreker was Mr. P. S. Gerbran- dy een persoon, die eerst politiek gezui verd had dienen te worden en reken schap van zijn beleid in Engeland had dienen af te leggen. Hoe zit dat nu? Wordt Mr. Gerbrandy verdacht, niet vrij te zijn van Duitse smetten? ^Htoe komt het dan, dat de Rode Fran se regering hem vereerd heeft met het grootkruis in het Legioen van Eer, de hoogste Franse'onderscheiding? Is deze Rode regei i'ng van Frankrijk naissch en ook niet zuiver op de graat? Hoe zit dat? Het Bestuur van de Anti-Rev. Kiesvereniging, Oosterend. KATHOLIEKE KERKLIJST. Zondag: Missen in Den Burg en Oos terend om 7,30 en 10 uur, in Den Hoorn om 10 uur. Biechtgel. van 7-7,30 Com munie onder alle Missen en om 7 en 9 u. Vooi bereiding geloofsbelijdenis om 12 u. Meisjescongregatie om 4 uur. Meditatie over het Lijden om 7 uur. Na het lof mannencongr. Deze week: Missen om 7 en 8 uur. (Maand., Dinsd. en Vrijdag ook om 9 uur) Communie vóór en onder de Missen. Dinsdagavond 7 u. vrouwencon gregatie. Woendag 8 uur H. Mis in Den Ioorn. 7 uur jongenscongregatie. 7,30 uur Tozeflof. Donderdag: 8 u. H. Mis in Oos terend. Biechtgel. voor schoolkinderen om half 4, voor volwassenen van 7-8 uur. Vrijdag: le v. d. maand. 8 uur gez. Mis. Half 8 lof. Zaterdag: 4-8 u. biechtgel. op hele uren. 6 uur rozenkrans.

Texelsche Courant | 1947 | | pagina 1