- Nieuwe bonnen w Wat is moed? 51 Augustus De Verjaardag! i JSSNNH Met „Excelsior" naar het concours te Urk RDAG 30 AUGUSTUS 1947 61e JAARGANG. No. 6146 EXELSCHE COURANT ie nd is moed? Geen gevaren vrezen, 'v| gevaren tellen? Velen, die het me- %ch is moed, geloof ik, iets anders, is, geloof ik, wel degelijk met ge- rekenen en zelfs gevaren duchten, oof dat de ware moed hierin be- dat men zijn vrees overwint. Al het is eerder overmoed, vordt een merkwaardig verhaal ver- it de Amerikaanse burgeroorlog, de tussen Noord en Zuid, door Mit- jjJ. haar triologie: Gejaagd door de Vuur over Land en Het Zaad ont- zo treffend, zij het dan ook met ijke partijdigheid voor de zaak van ejjnden beschreven. In die oorlog moe- n jong en onervaren en een oudere krijg kennende soldaat naast elkan- rln opgetrokken. En de jonge, die de en het gevaar niet kende, dartelde ijd tegemoet als ware het een spel. hem liep de oudere met opeenge e kaken en van tijd tot tijd sidderde er zijn ganse lichaam. Opeens be- e de jongere dat en bleef verwon- staan en vroeg: ben je bang? Toen ^hordde de oudere: ja en als jij zo :ra\vas Kis ik, dan was je al lang weg- 'z< ;n. e man kende het gevaar en hij ken- angst, de doodsangst. Maar hij liep eg, hij liep door en deed hetgeen hij licht wist. ir de juistheid van dat plichtsbesef en we nu niet. Alleen maar over lit, dat hij de angst kende en er niet meegesleept en niet door overwon- gejverd. Het schijnt mij toe, dat hierin iets van de ware moed openbaart is geen vreesloosheid, maar zelfbe- Ijing, beheersing van de angst, over- it( ng van de elementaire levensdrift, c Jezus heeft de angst gekend,^ in emane, aan de voorstonde van" zijn ■Éigenneming. Hij begon zeer ontsteld Bangst te worden, lezen wij (Mc. 14:33 Hten in het midden, of het hier alleeh Bde algemene menselijke angst voor ^od en de algemene menselijke wil leven is geweest van een mens in der jaren (nog slechts 30 jaren oud), p. nenen van niet wij menen, dat zijn t dieper gronden had: de huivering hetgeen de mensen gingen doen, voor nde, die zij bedrijven gingen door te kruisigen. Maar hoe dit zij, Hij liet weg, Hij bleef en ging de zware aar Golgotha, dronk de drinkbeker, n Vader hem drinken liet. d is kracht, geen roes als waarin daat het gevaar tegemoet stormt, is geen massaverschijnsel, maar van de enkeling. Duitser was en is een vechtjas en r: luitse volk schijnt bijzonder moedig, chijnt alleen maar zo. De Duitser is onlijk slechts moedig in de massa; l« is hij als regel meestal laf. De En- lan, schoon minder oorlogszuchtig en shaftig, is in wezen moediger. Hij gilleen staan, ook in het gevaar en pest dan zijn zelfbeheersing niet licht, hangt samen met koelbloedigheid, nigen zijn moedig van nature. Maar uitzondering. De mens is van na- massamens én kuddedier, ledig is slechts, wie alleen kan staan, •n met zich zelf. Dat is dan natuur- noed. Of alleen met God. Wat is waarin de natuurlijke angst over een is. Omdat men zich in God ge- m weet. schoonste moed is de geloofsmoed: terk'zich weten in geloof, in dood en |fse banden. „Ik weet aan Wie ik mij ouwe, al wisselen ook dag en nacht". rELIJK LEVEN. ?ei 1 ld ki )A UITREIKING EVENSMIDDELENKAARTEN 711, 1 ABAKS- EN VERSNAPERINGS- KAARTEN 711. in niet worden aangenomen met dien ande, dat volstaan kan worden met onderstaande data worden bovenge- ide kaarten uitgereikt. Oosterend in de o.l. school Dinsdag 2 September 1947 0 geen zelfverz. Peperstr. 130. 10- geen zelfverz. Peperstr. 3160. 11- geen zelfverz. Peperstr. 61 en ho- 1-2 geen zelfverz. Nieuwstraat. 2-3 zelfverz. Kerkstraat 3-4 alleen zelf- wijk O letters AB. Woensdag 3 September 1947 10 alleen zelfverz. wijk O letters B-D. alleen zelfverz. wijk O letters CH. 2.30 alleen zelfverz. wijk O lett. I.M. alleen zelfverz. wijk O letters NZ. geen zelfverz wijk O nrs. 190. 3-4 zelfverz. wijk O nrs 91 en hoger. 2 edegebracht moeten worden alle Oikaarten van de gezinsleden en le- middelerikf.2 rt 709 (losse bonnen legging van de titelstrook van bon- t 709). Mannelijke personen, geboren 129 en vroeger( ontvangen naar keuze tabaks-, een versnapermgs- of een engde kaart. Men wordt verzocht toe en dat de stamkaarten voorzien zijn een groen TD-zegel, daar anders geen taarten mogen worden uitgereikt: Ge- op de aangegeven tijd de kaarten af alen. (Publ. no. 95). r ZON, MAAN EN HOOGWATER. zon komt 30 Aug. op om 5,48; onder 7,32. Maan: 31 Aug. V.M., 8 Sept. L.K g water ter rede van Texel: 30 Aug. en 9,33; 31 Aug. 9,50 en 10,04; 1 Sept. en 10,33; 2 Sept. 10,48 en 11,04; 3 11,19 en 11,35; 4 Sept 11,51 en ipt. 0,08 en 0,25. PLOSSING DAMPROBLEEM No. 27. wordt gewonnen door: Wit 2520, t25) 38—33 (27x40) 16x27 (22x24) 33x 6*6g {LZX9V ZZ 29) 9—4 (25x34) 4x Een prachtig vraagstuk in eenvoudige ling. i 'vXf/; 1 -MiÉ V..-. -• •••- Het stemt tot droefheid, dat H.M. de haar verjaardag, de dag waarop zij zeven haar volk moest richten, waarin zij haar de meeste ingetogenheid te vieren. ,,Ten zeerste begaan met de zorgen, het leed, dat in vele gezinnen zijn intrede len aanbevelen ter gelegenheid van Mijn deze zwaar beproefde landgenoten smai Het zal thans in 1947 de derde'verjaar dag zijn, die H.M. de Koningin op bevrij de Nederlandse bodem viert. Stond zij bij de eerste keer nog aan het hoofd van een volk, dat nauwelijks de zware druk der bevrijding ontkomen het hoofd nog vol had van feestvieren, reeds bij haar twee de verjaardag in het vrije land was dat anders geworden. Toen vierde het volk haar verjaardag reeds ingetogener; men besefte de ernst waarmee getracht moest worden de slagen te boven te komen, die een alles verwoestende oorlog ons had toegebracht. Men had de blik» gericht op de toekomst, men bouwde op, men mar cheerde naar betere tijden en ook dat was mèt de vreugde om de verjaardag een reden om blij te zijn en ingetogen toch feest te vieren. Zou het 't volgend jaar weer wat uitbundiger mogen zijn, zo vroeg men zich af. Helaas, de wolken, die zich in het "begin van dit jaar steeds dichter boven ons vaderland samenpak ten, zijn nog versomberd en er is thans allerminst reden om onbezorgd en luid ruchtig feest te vieren Maar toch.toch blijft ondanks alles de 31e Augustus, dé verjaardag, een dag, die wij nimmer zonder meer voorbij wil len laten gaan. kunnen laten gaan! Een der grote Oranrje's. Reeds thans kan men vaststellen, dat H. M. Koningin Wilhelmina in de ge schiedenis van ons vaderland een der eer ste plaatsen zal innemen in de rij der gro te Oranje's, die over ons land hebben ge regeerd. Zeker zal de geschiedschrijver naast Willem de Zwijger, de Vader des Vaderlands, naast de Koning-Stadhouder en naast de eerste Oranje-Koning met eerbied en oprechte achting de naam van Koningip Wilhelmina plaatsen. In de af gelopen jaren hebben tronen gewankeld, Koningin in de week, voorafgaande aan en zestig jaar wordt, een boodschap tot onderdanen verzocht, om deze dag met waarin zoveel landgenoten verkeren en heeft gedaan, zou ik u alleen warm wil- a.s. verjaardag alles te vermijden, wat telijk zou kunnen treffen. WILHELMINA". heeft ook ons koningshuis de storm der tijden moeten ondergaan. Maar trots en ongebroken is het daaruit te voorschijn gekomen. In een der moeilijkste perioden die ons land heeft doorgemaakt, de laat ste, de tweede wereldoorlog, heeft Hare Majesteit nimmer gewankeld, nimmer geaarzeld, heeft zij geen moment van zwakte gekend. Eenzaam verbleef zij in het verre land, eenzaam ja, maar toch niet alleen. Want Zij wist zich gesteund door de liefde van haar volk, dat dage lijks bad om haar behouden terugkeer. En Zij. Zij steunde haar volk door haar onversaagde moed, door haar nimmer af latend vertrouwen, door haar lichtend voorbeeld. Is het met tekenend, dat in 1943 eens een zeer vooraanstaande figuur van internationale bekendheid van H. M. de Koningin gezegd heeft: „Zij is een man onder veel oude wijven"! En toen deze mogen wij het met trotse ontroering en in alle eerbied nog eenmaal zeggen? deze.man na de bevrijding voet in het vrije land zette, toen klonken de vreugdekreten door alle provincies, toen werden de vlaggen gehesen op alle to rens, aan de gevels van alle huizen! Die vlaggen zullen op deze 31e Augus tus weer wapperen, doch ongebonden feest zullen wij niet vieren, de tijdsom standigheden dwingen ons helaas opnieuw tot ingetogenheid. Wij moeten alles na laten, wat zoals H. M. het uitdrukte „de zwaarbeproefde landgenoten smar telijk zou kunnen treffen". Maar on danks alle moeilijkheden zullen wij vreugde in ons hart voelen, omdat wij Haar, onze Koningin in ons midden heb ben en omdat wij weten, dat wij met Haar, alle moeilijkheden zullen overwin nen. En zo blijft ook deze 31e Augustus 1947 dé verjaardag van ons volk! Muziekconcours met nachtlogies. TESO zal zich gedurende zijn 40- jarig bestaan wel niet een dag kun nen herinngren, dat de bevolking van Oosterend in zulk een groten getale van huis was, dan Donder dag 21 Augustus j.l. Het concours van de Federatie van Chr. Muziekbonden in Nederland op Urk, waaraan de Chr. Muziekver. „Excelsior" deelnam, was de oorzaak van deze grote uittocht. Dat de TESO-service groot is, werd ons weer duidelijk. Reeds vroeg in de morgen stonden 7 bussen ten dienste van de muziekver. Uit alle hoeken van ons eiland werden de concoursgangers (ten dele nog met slaperige gezichten) op gehaald. Ook voor de chauffeurs was het iets ongewoons, zo vroeg in Oosterend present te zijn. De reis werd in een vrolijke en opge wekte stemming aangevangen, niet ver moedende dat de TESÓ-service zo groot zou blijken te zijn dat zonder prijs verhoging nachtlogies bij de prijs in begrepen was. Langzaam en plechtig, on der de klanken van de mars „Oost-West", voer de Marsdiep" de haven uit. Het is niet mogelijk om alle scherts in dit verslag weer te geven, hoewel we dit gaarne zouden doen, want het was heus de moeite waard. Zo haalde Jan al heel spoedig Nel bij zich, hetgeen we niet achter hem gezocht hadden. Toen den Oe ver bereikt was, begon de misère al, het water was laag en de boot liep vast Ge lukkig wist de kapitein door snel han delen, het schip uit zijn moeilijke positie te redden. Onderweg liet „Excelsior" zich verschillende malen horen. Men beperk te zich tot marsen, voor een ouverture moest men immers „zeebenen" hebben! Op het IJselmeer was weliswaar geen grote golfslag, maar wel een korte venij nige bries. Na enkele uren varen kwam Urk al vaag in zicht en als we ten slotte het eiland dichterbij genaderd zijn, wor den de opvarenden hoe langer hoe nieuwsgieriger. Op het haventerrein van Urk is het een gekrioel van mensen in bonte kledij. Inderdaad zullen er velen nieuwsgierig zijn geweest om dit eiland met zijn typische maar hartelijke bevol king, waar al zoveel over geschreven is, eens met eigen ogen te aanschouwen. Wanneen een Urker delegatie „Excel sior" en zijn aanhang heeft verwelkomd, en begeleid heeft tot aan het jeugdhuis, waar eerst een aubade van de diverse ver enigingen plaats vond, begon direct de marswedstrijd, waarmede „Excelsior" 'n 2e prijs bëhaalde met 30 punten. Na enige wandelingetjes over Urk ge maakt t^ hebben, werd het feestterrein bezocht. Maar toen we dachten hier re gelrecht naar toe te lopen, bleek dat we ons vergist hadden. De bouw van Urk is riet zo eenvoudig, met al de kleine straat jes, zodat we veel inlichtingen moesten inwinnen, waarbij de Urkers in hun on verstaanbaar dialect, onfe niet veel wijzer maakten. Dodi eindelijk kwamen we er. Toen „Excelsior" geblazen had, gaf de „Marsdiep" al enige noodkreten, ten te ken, dat de tijd van vertrek gekomen was. En jammer genoeg moest er aan dat signaal wel gehoor worden gegeven, hoe wel er weipig animo voor bestond. Zo dra ook de directeur als hekkensluiter (hij kon trouwens niet sneller lopen) aan boord was gekomen, werd Urk verlaten, met als herinnering de fijne piling, ge kocht tegen niet te hoge prijs, want ze was driemaal goedkoper en vetter dan we hier gewend zijn. Helaas moest later een groot gedeelte van deze buit aan de zee worden teruggegeven. De muziek liet op het voordek opge wekte muziek horen en zeer begrijpelijk dat de jeugd daarbij niet stil bleef staan Wanneer we onder de kust van de Wie- ringermeer komen, hebben velen last van zeeziekte. Gelukkig dat Daalders Groen- lenhandel (voor de nog gezonden) voor fris fruit zorgde. Nauwelijks waren de sluizen van Den Oever gepasseerd of de duisternis begon te vallen. Nog een klein half uur ging alles goed en hierop begon de misere. De terugtocht had eerder moeten plaats vin den, doch de omstandigheden verhinder den dit. Het zal ongeveer negen uur zijn geweest, toen de „Marsdiep" grond voel de en ondanks enkele uren werken mocht het niet gelukken, het schip vlot te krij gen, zodat wij gedoemd waren, de nacht op zee over te blijven TESO-chauffeurs hebben lot 12 uur de wacht bij Oudeschilö op'de haven gehouden Hoe die nacht was, is bijna niet met droge ogen te vertellen. Het werd een nacht vol sensationele voorvallen en grap pige scènes. Een dame liet het, moede hoofd terzijde vallen en alzo sluimerde ze tegen het blijkbaar even zo moede hoofd van ècn onzer intellectuele ingeze tenen en het werd alzo een wonderlijke combinatie, hetgeen de lachspieren tot het uiterste in beweging bracht. Wel een wonderlijk idee als men midden in de nacht, om ongeveer 2 uur met de direc teur van „Excelsior" op het dek loopt te beurzen, afwisselend met haasje ovèr en touwtje springen, om maar warm te blij ven. Om 5 uur klonk de kreet de „Voor waarts" is in zicht. Wat een uitkomst, toén deze de verlossing bracht. We be hoeven zeker wel niet te verklaren, in welk een oppositie de heren kwamen, toen de kapitein van de „Voorwaarts" mededeelde, dat eerst de vrouwen over stappen moesten. Het overstappen geschiedde over een lange loopplank, hetgeen voor de dames niet meeviel en veel hilariteit verwekte. Direct stonden er diverse fotografen klaar om deze momen ten vast te leggen. De ene dame ging kruipend, de andere gillend en weer een andere moest door robuste TESO-man- nen geholpen worden. Jammer, dat de pérs niet over televisie beschikt. Toen nog een korte maar hevig schommelende reis en Oudeschild was weer bereikt. In Oosterend stonden talrijke bewoners de vermoeide bleekneuzen op te wachten waarmede aan deze emotievolle dag een einde was gekomen. Succes, „Excelsior", tot de volgende keer! van 31 Aug. t.m. 13 September 1947. Bonkaarten KA, KB, KC 709 (serie L) L-01 brood is 800 gram brood L-02 brood is 400 gram brood L-01 boter is 125 gram boter L-02 boter is 1*25 gr. marg. of 100 gr. vet L-03 boter is 250 gr. marg. of 200 gr. vet L-01 vlees is 100 gram vlees L-02 vlees is 300 gram vlees L-01 melk is 4 liter melk L-03, L-05 melk is 7 liter melk L-01 Diversen is 200 gr. kaas of 250 gram karstloze kaas L-02 Diversen is 50 gram cacao L-03 Diversen is 100 gr. suiker, boterham- strooisel enz., of 200 gr. jam, stroop enz. of 100 gr. versnaperingen L-01 Reserve is 1 ei L-03 Reserve is 1600 gram brood L-04 Reserve is 200 gr. kaas of 250 gram korstloze kaas L-06 Reserve is 800 gram brood Bonkaarten KD, KE 70£ (serie L) L-ll brood is 800 gram brood L-ll boter is 250 gram boter L-12 boter is 125 gr. marg. of 100 gr. vet L-ll, L—12 vlees is 100 gram vlees L-13, L-15 melk is 12 liter melk L-ll Diversen is 100 gr. kaas of 125 gram korstloze kaas L-12 Diversen is 50 gram cacao L-13 Diversen is 100 gr suiker, boterham strooisel enz. of 200 gr. jam of stroop enz. of 100 gr. versnaperingen L-13 Reserve is 800 gram brood L-16 Reserve is 250 gr. rijst of kindermeel (uit rijst bereid) of kinderbiscuits Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG, MH 710 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken (serie L) L-21 brood is 800 gram brood L-21 boter is 250 gram boter L-22 boter is 250 gr. marg. of 200 gr. vet L-21 melk is 5 liter melk L-21 vlees is 300 gram vlees L-22 vlees is 100 gram vlees L-21 kaas is 200 gr. kaas of 250 gram korstloze kaas L-21 eieren is 5 eieren Op de vleesbonnen van de A. B en C kaarten is deze 14 dagen 400 gr. vlees be schikbaar, dus ,100 gram extra. UITGAVE v.h. Fa. LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd. Bankver en Coöp. Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f2,25 p. half j. Verantw. Redacteur: J. ZEEMAN, Emmalaan 92, tel 157 Den Burg. Onze correspcndentcn in de dorpen worden verzocht hun medewerking te willen verlenen, dat hun berichten van de festiviteiten cp Koninginnedag, Dinsdag morgen vroeg in ons bezit zijn, om deze nog op te kunnen nemen in het Woens- degnummer. Onze drukkerij en boekwinkel zijn Maandagmiddag gesloten. TEXELSE COURANT, v.h. Fa. Langeveld de Rooy. DE WINKELSLUITING. DEN BURG. Met ingang van Sept. gaat de verplichte Dinsdagmiddag-sluiting weer in. 's Avonds zijn de winkels dan geopend tot 7 uur en Zaterdag tot 8 uur. Met October wordt dit 'dan weer resp. 6 en 7 uur. 's Middags zijn de winkels gesloten van half een tot half twee, op Dinsdagmiddag wordt er'om 1 uur gesloten. In verband met Koninginnedag zijn de winkels volgende week Maandagmiddag gesloten, zie ook adv. van de beide mid- denstandsverenigingen. HERDENKING VERJAARDAG H.M. DE KONINGIN. De Burgemeester van Texel vestigt er de aandacht op, dat door de Regering, in aansluiting aan de wens van Hare Ma jesteit de Koningin, wordt aanbevolen, uiterlijk feestbetoon ter gelegenheid van 31 Augustus te matigen. Texel, 26 Augustus 1947. De Burgemeester van Texel S. DE WAARD, Lo.-B. GEEN MARKT OP 1 SEPTEMBER. Burgemeester en Wethouders van Texel vestigen er de aandacht op, dat in ver band met de viering van de verjaardag van H. M. de Koningin, de markt niet op Maandag 1 September doch op Dinsdag 2 September a.s. zal worden gehouden. De overname van slachtvee door de Voedselcommissaris zal eveneens op 2 September plaats hebben. In afwijking met vorige jaren, zal op de Fokveedag (Maandag 8 September a.s.) markt worden gehouden in het gedeelte van de Nieuwstraat nabij de Parkstraat. Texel, 20 Augustus 1947. Burgem. en Wethouders voornoemd, S. DE WAARD. loco-Burgemeester. P. BEEMSTERBOER, Secretaris. ILLUMINATIE MET KONINGINNEDAG. Op 21 dezer heeft het Ministerie van Econ. Zaken het volgende pers bericht uitgegeven: „Het Ministerie van Econ. Zaken deelt mede, dat besloten is ter gele- N genheid van de viering van de ver jaardag vari H. M. de Koningin een bescheiden illuminatie toe te staan op Maandag 1 Sept. Deze feestver lichting mag, voor zover gas of elec- triciteit wordt gebruikt, uitsluitend buitenshuis worden aangebracht. De aandacht wordt er op gevestigd, dat dit niet geldt voor etalage- of re clameverlichting; deze mag dan ook NIET worden ontstoken". FILMNIEUWS. TARZAN'S VERBORGEN SCHAT. Tarzan's Verborgen Schat is een geheel nieuwe Tarzan film, doch met oude wel bekende sterren. Tarzan's roep weerklinkt in deze film weer door de wildernis. Het is het avontuur van de blanke god en zijn Eva uit de wildernis. Nadat „Boy (Tarzan's zooptje) de ver halen over de beschaafde wereld heeft horen vertellen van zijn moeder, gaat hij op zoek naaj- die wondere wereld, maar wordt gevangen genomen door een wilde volkstam Hij wordt echter gered door een wetenschappelijke expeditie. Een en ander laat ons vele spannende momenten zien. WONINGBOUW fsTA AT NOG STIL. DEN BURG De woningbouw aan de Haffeler- en Suikerweg staat nog stil. Het is wel te betreuien, dat het niet vlugger gaat gezien het grote gebrek aan wonin gen in deze gemeente. Wij vragen ons af of hier geen regeling getroffen had kunnen worden, dat onmid dellijk na de bouwvakvacantie de huizen afgebouwd werden. Waarom heeft men niet aan een Texelse aannemer opdracht gegeven hiermede verder te gaan? KATHOLIEKE KERKLIJST. Zondag Missen in Den Burg 7,30, 8,45 en 10 uur; in Oosterend 7,30 en 10 uur; in Den Hoorn 10 uur. Communie onder de Missen en om 7 uur. Lof om 7 uur. Deze week: Missen om 7 en 8 uur. Communie vóór en onder de Missen, Dinsdag en Vrij dag ook 6,30 uur. Maandag ook een Mis om 9 uur. Dinsdag: 8 u. vrouwencongre gatie. Woensdag: 8 u. H. Mis in Den Hoorn. Half 8 Jozeflof. 8 u. jongens-con gregatie. Donderdag 8 uur H. Mis in Oosterend. Van 7-8 biechtgel. 8 u. meis jescongregatie. Vrijdag: le Vrijdag. 8 uur gez. Mis. Óm 7,45 gez. Mis in Den Hoorn. Half 4 biechtgel. v.d. schoolkinderen, 7,30 u. lof met preek. Van 7,30-9 u. biechtgel. in de bijkerken. Zaterdag van 49 u. biechtgel. geregeld door; 6 u. rozenkrans. Zondag 7 Sept. geen bijkerken.

Texelsche Courant | 1947 | | pagina 1