P3 Nieuwe bonnen Als de ziele luistert Propaganda-avond Nedérlands Christelijke Landarbeidersbond rz Snuif en wrijf Indonesië V. ZATERDAG 24 JANUARI 1948 61e JAARGANG. No. 6186 TEXELSCHE COURANT 'GEESTELIJK LEVEN 1B Tot ve'e meikwaarc^16heden' waar_ g aan onze na-oorlogse tijd zo rijk is, be hoort ook de natuur van half-Januari. vDat behoeven wij u eigenlijk niet te ver tellen Dat kunt u zelf waarnemen, wan- ineer u buitenshuis ook om u heen ziet. Dat de sneeuwklokjes en de crocusjes met bhun driftige neus de aardkorst doorboor- aiclen. behoeft nog niet zo zeer opzien te vbaren. Ze zijn in het prilste van het nieu- ^■ve seizoen steeds stoutmoedige voor jaarsboden Merkwaardiger is het, dat ook tragere narcissen en de tulpen hun zusje reeds dapper zijn gevolgd. Men kan zeggen, dat practisch de bolgewassen bo- ven de grond staan. Dat is voorjaar. Mid- den-Januari. Inderdaad een ongekend verschijnsel. J Hierbij blijft het niet. In boom en in Itruik stuwen nieuwe levenskrachten op n dringen zich naar buiten. De knop van röe sering zwelt glanzend op, de ribes en 'vjde vier lopen groenend uit, zelfs onze ^ïozenstruik toont reeds het tere kantwerk van ragfijn bladergroen. De spirea zit mede in het blad Sterker nog. De bloei sprong reeds naar buiten. Het knal-geel ovan de naakt-bloeiende jasmijn tekent ihier en daar fel af tegen de achtergrond ivan roden muur. De tover-hazelaar, de it els en de wilg laten dat met op zich zit- gten en zijn ook reeds present Fris-groen loen hoger dan gewoon staat de graspruik :ot>p het land i irjf Meer dus in andere jaren worden wij tJn deze maand getroffen door het wonder van de polsslag der seizoenen. Wijd opent -zich het leven der natuur in de zomer, -bloesem en vrucht worden afgeworpen. Bij het korten van de zonnebaan trekt zich het leven allengs terug binnen de "beschutting van de mantel van schors. Het tere blad wordt afgestoten en het lid teken gepantserd. Maar nauwelijks heeft zich de zonnebaan weer gewend, of drif tig stuwen de sappen weer op Wij zien het nog niet, tot, als in deze dagen, de hernieuwde krachten zich met meer la ten inperken en naar buiten moeten. Zo heeft God dit gewild. „Voortaan, al de dagen der aarde, zullen zaaiing en Ioogst, koude en hitte, zomer en winter 'dag en nacht niet ophouden". Sinds deze rhytmiek de verschijningsvorm der na- I tuur is geworden, heeft deze oerkracht 't l aardse leven gereguleerd. Zo werkt God. ^In de stilte, zwijgend, onverstoorbaar, en "met ongeremde kracht wordt de schoon- vheid van lente en zomer voorbereid. {- Schril steekt daartegen het mensen- werk sf. De twintigste eeuw heeft de 1 treurige roem afbraak en disharmonie en verstoring lot een hoogtepunt te hebben I opgevoerd. In een wereld, die dreunt van ^oorverdovend rumoer, die geen rust kent, maar voortijlt, zo het schijnt, naar de structie en vernietiging, doet men goed, "'naar het werk van God te luisteren in ~de stilheid van de arbeid der natuur. Zo heeft de Vlaamse dichter Guido Gezelle geluisterd: j „Als de Ziele luistert, spreek'et al een taal dat leeft, 't lijzigste gefluister 4 ook een taal en teken heeft: a blaren van de bomen 3 kouten met malkaar gezwind, baren in de stromen klappen luide en welgezwind, wind en zee en wolken, wiegelen van Gods heilige voet, i( talen en vertolken -• 't diep gedoken Woord zo zoet I als de Ziele luistert!" (Overname Amstelv Weekblad). UITREIKING levensmiddelenkaarten 804, textiel- kaarten 804, schoenenbonnen, aan- J vraagformuliercn MD 323-17 voor brandstof fenkaarten. m Op onderstaande data worden bovenge noemde kaarten uitgereikt. Aan hen wier stamkaart eindigt op O, r54, 64, 74, 84, of 94 wordt een schoenen- ,bon uitgereikt, wanneer men nog in t be zit is van mlegvelbon 612. Medegebracht moeten worden de stamkaarten van alle gezinsleden en de omwisselingsbon van levensmiddelenkaart 802. Deze bon mag zonder kaart worden aangeboden. Men wordt verzocht toe te zien dat de -^Stamkaarten voorzien zijn van een groen TD zegel, daar anders geen kaarten mo- fgen worden afgegeven, dat bij de uitrei king direct wordt nagegaan of men de juiste kaarten ontvangen heeft, aangezien deze later niet mogen worden omgeruild Verder wordt men dringend verzocht 'op de aangegeven tijd zijn kaarten af te shalen en onderstaande uren uit te knip- Ipen, daar voortaan alleen de dagen en niet meer de uren zullen worden gepubli ceerd. Te Oudeschild in „Ons Eigen Gebouw" 3 Eerste dag op Maandag 26 Januari 1948 j 9-10 alleen zelfverz. voor Oudeschild 'en wijk S. 10-11 geen zelfverz. Oude schild nrs 170 11-12,30 geen zelfverz udeschild nrs. 71120. 1-2 geen zelf- erz Oudeschild nrs. 121150. 2-3 geen jelfverz. Oudeschild nrs. 151180. 3-1 ;een zelfverz. Oudeschild nrs 181230. Tweede dag op Dinsdag 27 Jan. 1948 9-10 geen zelfverz. Oudeschild nrs. 231 280 10-11 geen zelfverz. Oudeschild ZON, MAAN EN HOOGWATER. De zon komt 24 Jan. op om 8,33; onder 5,12. Maan: 24 Jan. V.M., 2 Febr. L K. Hoog water ter rede van Texel: 24 Jan 7,20 en 8,—. 25 Jan. 8,35 en 9,05. 26 Jan. 9,35 en 10,—. 27 Jan. 10,30 en 10,45 23 .Jan. 11,15 en 11.30 29 Jan. 0,10 en 30 Jan. 0,20 en 0,45. De propaganda-avond van het district Texel van de Ned Chr. Landarbeiders- bond, welke Dinsdagavond in Hotei Texel" werd gehouden, was niet zo druk bezocht Onder de aanwezigen was het vrouwelijk gedeelte goed vertegen woordigd. Tijdens de bijeenkomst werd er muzikale medewerking verleend door het Chr. fanfarecorps „Excelsior", van Oosterend, o.l.v. dhr Bremer. Opening. Nadat „Excelsior" zich had laten ho ren, werd geopend met gebed en het zingen van gez. 24.1 „Een vaste burcht is onze God", waarbij de muziek begeleidde. Dhr P. Riemens sprak een kort ope ningswoord, waarbij hij in de eerste plaats de beide sprekers, de heren Ou- werkerk en Meier, leden van het H. B., een welkom toeriep namens 't districts- bestuur Texel. Spr. hoopte, dat men Gods onmisbare zegen zou mogen ontvangen. Het aantal leden van de bond is in het afgelopen jaar gegroeid, terwijl de sa menwerking volgens spr. goed was te noemen. „Waar het om gaat". Hierna verkreeg dhr Meier, de eerste spr.. het woord, die als onderwerp had gekozen „Waarom het gaat". Wij leven, aldus spr. te midden van de moeilijkheden van alle dagen, al zijn de ze er altijd geweest, zolang de zonde be staat. Spr, herinnerde aan het tijdperk van de slavernij Men kreeg toen wel te eten, maar de vrijheid liet veel te wen sen over. Langzaamaan is deze bevochten. De oorlog heeft ons wel geleerd, hoe kost baar deze vrijheid is Vrijheid en bestaanszekerheid gaan on verbrekelijk met elkaar samen. Er wordt meermalen gevraagd wat doen we met onze Chr. vakbeweging. Spr. herinnerde aan de eerste dagen der bevrijding, toen alle kranten schreven over de positie der landarbeiders. Er werd gelijkstelling gepropageerd met de lonen in andere bedrijven Na 2V* jaar is cr van dit alles niets overgebleven en de verbetering van de landarbeiders zullen nrs. 281 en hoger. 11-12 geen zelfverz wijk S. Te Den Hoorn in „Ons Huis" Eerste dag op Dinsdag 27 Januari 1948 2-3 alleen zelfveiz. letters AB voor Den Hoorn en wijk H 3-4 alleen zelfver?, letteis CJ voor Den Hoorn en wijk H. Tweede dag op Woensdag 28 Jan. 1948 9-10 alleen zelfverz. letters KL. 10-11 alleen zelfverz. letters MR. 11-12,30 al leen zelfverz. letters SZ. 1-2 geen zelf verz Den Hoorn nrs 160 2-3 geen zelf verz Den Hoorn nrs 61 en hoger. 3-4 geen zelfverz. wijk H (Publ. no. 5). van 2b Jan. tot en met 7 Febr. 1948 Bonkaarten KA, KB, KC 802 147 algem. is 750 gr, suiker, boterham strooisel enz., of 1500 gr. jam, stroop enz., of 750 gr. versnaperingen 145 algem is 100 gr. bloem of zelfr. bak meel of kindermeel 144 algem is 1 ei 142 algem.. is plm. 225 gr. huishoudzeep of 180 gr toiletzeep 141 algem. is 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak (geldig t.m. 21 Febr. a.s.) 140 algem. is 1800 gr. brood (geldig t. m. 31 Januari as.) 135 reserve is 800 gr brood (geldig t.m. 31 Januari a.s.) 138 reserve is 400 gr brood (geldig t. m 31 Januari a.s.) Bonkaarten KD, KE 802 647 algem. is 250 gr. suiker, boterham strooisel enz., of 500 gr. jam, stroop enz., of 250 gr. versnaperingen 646 algem. is 500 gr. suiker, boterham strooisel enz., of 1000 gr. jam, stroop enz. of 500 gr. versnaperingen 645 algem is 100 gr. bloem of zelfr. bak meel of kinderm. of kinderbiscuits 644 algem. is 1 ei 642 algem is plm. 450 gr. huishoudzeep of 360 gr. toiletzeep 641 algem. is 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak (geldig t.m 21 Febr. a.s.) 640 algem. is 200 gr. brood (geldig t. m 31 Januari a.s.) 639 algem. is 400 gr. brood (geldig t. m 31 Januari a.s.) 634 reserve is 400 gr brood (geldig t.m. 31 Januari a.s.) 638 reserve is 500 gr. bloem of zelfr. bak meel of kinderm. of kinderbiscuits Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MH 802 (bijz. arbeid, a.s. moeders cn zieken) 1045 suiker is 250 gr. suiker, boterham strooisel enz of 500 gr. jam, stroop, enz., of 250 gr. versnaperingen Tabak- en versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 802 01, 02 tabak is 2 rants, sigaretten of kerf tabak 05 tabak is 2 rants, sigaretten of kerf tabak 03 versnaperingen is 200 gr versnap., of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop, enz. 06 versnaperingen is 100 gr. versnap. of 100 gr. suiker, boterhamstrpoisel enj. of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 23 Jan. 1948 worden gebruikt. Een rants, gebak bedraagt, plm 280 gr. beschuit (2 hele rollen), of 300 gr. bis cuits, ongevulde wafels, crackers, mat zes, toast of 400 gr. speculaas, koekjes of 560 gr. ontbijtkoek, taai-taai, Amsterd korstjes of 600 gr. stroopwafels of een hoeveelheid gebak, waarin 280 gram bloem en-of zetmeel is verwerkt, met uit zondering van poffertjes, verse Holland se en Parijse wafels en oliebollen deze zelf moeten veroveren. Welke plaats nemen wij nu wel in, in deze grote samenleving? De C A.O. (collectieve arbeids overeen komst), is niet zo gemakkelijk toe te pas sen, gezien de algehele verarming van ons land en de grote vraag naar arbeids krachten. Als wij een regeling voorstaan van de prijzen dient er ook een regeling van de lonen te zijn. Tussen deze twee grootmachten gaat het vandaag de dag, middels de goedkeuring van de Rijksbe middelaars. Dit college heeft niet al leen nodig met de agrarische sector, maar ook met de andere bedrijfstakken. Hel punt van uitgang van de landarbeiders was in de eerste plaats om de achterstand der lonen in te lopen. De looncijfers zijn verder getoetst aan de andere bedrijven. De boer en de arbeider zijn het eens ge worden maar één belangrijke partij de consument, is hierbij niet gehoord Het gaat er nu om, het juiste evenwicht te zoeken. Dit is de taak van het college van Rijksbemiddelaars. Spr. geloofde niet dat deze instantie hier de ideale oplos sing kan brengen, doch tenslotte hebben wij het te aanvaarden. Om tot een oplossing te komen is sa menwerking noodzakelijk cn geen machts vertoon. Wat dit laatste betreft, wees spr. op het voormalige nazi-Duitsland en het comm Rusland en de gebeurtenissen, die zich in Frankrijk en Italië afspelen Na het liberalisme in de vorige eeuw, is het humanisme gekomen, daarna het socialisme en vervolgens het communis me, dat uiteindelijk leidt tot het nihilis me. Vaste richtlijnen. Dank zij de Chr. vakbeweging worden we geleid door vaste richtlijnen, opdat wij deze stromingen kunnen weerstaan. Wij leven aan de vooravond van belang rijke gebeurtenissen en als wij de be richten uit de dagbladpers en radio vol gen, slaat de angst ons om het hart, doch door ons chr. geloof hebben wij 'n steun punt om verder te arbeiden. Met het voorbeeld van Petrus, die op de golven wandelen kon, zolang hij naar Jezus keek. zo moeten wij ook verder gaan, aldus spr. Willen wij een barricade opwerpen tegen een vloedgolf van ongeloof en revo lutie, dan hebben we pal te staan voor onze beginselen. Laten we ons dagelijks werk met opgewektheid vervullen, in geloof en vertrouwen en zorgen dat 1948 de bond opnieuw ledenwinst brengt tot versterking van de Ned. Chr. Landarbei dersbond. (Applaus). Van de gelegenheid om vragen te stel len werd geen druk gebruik gemaakt. We vernamen, dat het met het bedrijfs pensioenfonds nog niet voor elkaar is. Er wordt echter aan gewerkt. Met de gelijk stelling der landarbeiders is het niet zo eenvoudig. Spr zeide hierover wel eens nader in huish. kring te zullen spreken. Excelsior" speelde vervolgens met en thousiasme enkele vaderlandse liederen, waarna gepauzeerd werd. De tweede spr., de heer Ouwerkerk, stelde de vraag, waarom de mensen thans zo chagrijnig kijken. Wij hadden ons de bevrijding wel heel anders gedacht. Er werd nog tijdens de bezetting gezegd via de ondergrondse radio en ook met de bevrijding, dat er voor ons gezorgd zou worden van de wieg tot het graf. Niette min zei spr.. ondanks de chagrijnigheid, hier te staan met een blijmoedig hart. Spr. deelde mede, dat de bond nu reeds 26000 leden telt. Dit is meer dan gedacht werd na de bevrijding. Wij hebben een roeping te vervullen en spr. haalde hier bij het voorbeeld aan van Noach en de zondvloed, zoals dit staat in het Bijbel hoofdstuk Genesis. Dan noemde spr. nog de geschiedenis van Lot en Abraham. Het gaat er om, of wij het met of zonder God willen doen Dit verschijnsel zien we vandaag de dag weer. Verstaan wij men sen de roeping en de blijde boodschap van Jezus Christus, met alleen bij ons sterf bed, maar ook in 't dagelijks leven? Het leven van*de mannen en vrouwen van de Chr. Landarb. Bond is hierop gebaseerd. De historie van de bond is de zware taak, I die onze vaderen destijds op zich hebben genomen. Onder de meest moeilijke om standigheden hebben ze de organisatie opgebouwd. Zij begrepen dat de Bijbel cr niet alleen is voor het gezin, de school en de kerk, maar ook voor de organisa tie. Hierdoor zien wij-ook de zwarte vlek ken van het maatschappelijk leven Spr. waarschuwde tegen degene, die een een heidsorganisatie propageren en het zon der God willen doen. Niet de klassen strijd, maar de Chr. organisatie beoogt de samenwerking tussen arbeiders en werkgevers. Hier alleen kan iets goeds uit voortkomen. Na 1918 stegen de lonen en ging het ledental der vakbeweging met sprongen vooruit. Spr. vreesde, dat er ook nu mensen zijn, die de vakbeweging alleen maar zien als er meer loon mee te winnen is. Dit is een verkeerd standpunt, daar het gaat om vele sociale en maat schappelijke vraagstukken. Het collec tiefcontract bv was de vrucht van het werken der organisatie. De oorlog van 1940. Hoewel de Duitsers verantwoordelijk zijn voor de oorlog, heeft God er een be doeling mee gehad, dat Nederland de 5 jaren van de bezetting heeft meegemaakt. Ook Jezus is gekruisigd, ondanks dat hij onschuldig was. In tegenstelling met het N.V.V welke organisatie heeft doorge werkt, weigerde de Chr. bond om aan de leiband te gaan lopen v. d. bezetter De strijd werd ondergronds gevoerd en dat kunnen er maar weinig zeggen. Er wordt meermalen smalend gesproken over de hokjesgeest in Nederland, doch spr. is van mening, dat deze mensen zich hier aan schuldig maken Er is maar één sou- verein en dat is Jezus Christus. Ieder die hem uit wil sluiten kruipt in een hokje. Met dit geloof gaat de Chr. vakbeweging Nede:land door en kan het Ned. volk alleen gered worden Een aansporing. Spr. wekte de leden op om toch vooral te volgen wat er in de organisatie ge beurt, zoals met het collectief contract, de vacantieregeling enz. Het is dan ook noodzakelijk dat de leden goed hun vak bladen lezen. De toekomst. De toekomst ziet er niet zo mooi uit. De Bijbel zegt ons, dat naarmate Jezus z'n toekomst nadert, oorlog en pest zullen toenemen Het is de grote fout, dat de mensen niet willen buigen voor deze sou- verein. Spr. spoorde zijn gehoor dan ook aan, met volharding verder te werken voor de ware verheffing van ons volk Nederland is nu aangewezen op de hulpmiddelen van Amerika. Dit tekent duidelijk de toestand zoals deze thans is. Wij moeten hard werken en zuinig leven en zo is het in de gehele wereld. Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met rr»7»iH*8PT DOOS feOcrl De belastingschroef wordt aangehaald en er worden „mooie" politieke redevoe ringen gehouden, welke mets zeggen Al leen als 't God behaagt zullen we er weer onderuit komen, doch dan dienen we vol toewijding en oprecht te arbeiden en moe ten beginnen bij ons zelf. Het is onze taak de ongeorganiseerden op te zoeken en deze lid le maken van de Ned, Chr. Land- arbeidersbond Mannen van het land zei- de spr daar is wat aan de hand. (Ap plaus). De kansen zijn aan het keren, waarbij spr. als voorbeeld Duitsland noemde, eens ons beste afnemer, en met de oorlog kapot gegooid. Ook in Nederland doen er zich moeilijkheden voor, die op verande ring wijzen. Gerechtigheid en vasthouden aan de Chr. beginselen, dit zijn de fun damenten van onze organisatie. Wordt daarom lid van de N.C.L.B aldus ein digde spr. zijn met veel overtuiging uit gesproken rede. De bijeenkomst werd gesloten met het zingen van het Wilhelmus 1 en 6, waar- „Excelsior" nogmaals verdienstelijk be geleidde en een slotwoord van dhr Ou werkerk. Z. Bevolking en natuur. Als er één groep insecten over de hele wereld bekend*is, dan is het wel die der „lieven heerbeestjes". Reeds in onze jeugd vpsten wij ze te vinden, die dragers van die hoger dan adelijke naam en het was met eerbied, dat wij er mee speel den. Wij namen ze mee, gebor gen in een klein doosje en het was een doodzonde er eentje te doden. Zoveel spikkels het op zijn schild vertoonde, zo veel keren was het in de he mel geweest Het waren ook goede weer voorspellers. Wij zetten ze op de hand en zongen de volgende bezwering. „Vlieg op, vlieg op, bi*eng ons mooi weer." Vlogen ze weg, dan waren we er zeker van, dat de wens in vervulling zou gaan. In de tropen komen er veel soorten voor. Over de hele wereld kent men ei wel 1500! Maar er zijn er nog meer, maar die zijn nog niet in de registers van de burgerlijke stand ingeschreven, m.a.w. ze dragen nog geen wetenschappelijke naam. Ze verslinden heel veel diertjes als mij ten en bladluizen. Zijn larve eet per dag meer dan 200 bladluizen Kan het naar zijn zin niet ge noeg te pakken krijgen, dan treedt het op als kannibaal en eet het zijn vader, moe- ÜL. Va maal verkleind. Tekening J. T. Sinia der, grootouders op! Het verdelingsproces gaat plm. 14 dagen door, waarna er een poppetje ontstaat, dat het werk voort zet. Het is dus in onze ogen een nuttig diertje. Kannibalisme, 't verslinden van soortgenoten komt in de natuur veel voor. Ik illustreer dit artikeltje met de af beeldingen van twee merkwaardige tro pische sprinkhanen, 10 cm. lang, wier li chaam geheel op roof is ingericht. Hun voorpoten zijn zódanig vervormd, dat ze gelijken op armen, ingericht op grijpen en vasthouden van prooi. Normaal voeden ze zich met allerlei insecten, maar komen ze er aan te kort, dan verslinden ze el kaar. Dr. H. F. TILLEMA. UITGAVE v.h Fa LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd Eankver en Coöp. Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j Verantw. Redacteur: J. ZEEMAN, Emmalaan 92, tel 157 Den Burg BESTEMMING TOT BUITENGEWOON DIENSTPLICHTIGE WEGENS BROEDERDIENST. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden dat de mi nister van Oorlog, na overleg met zijn ambtgenoot van marine, voorshands voor ingeschrevenen van de lichting 1948 het volgende heeft bepaald. Ten einde tegemoet te komen aan de gezinnen, die reeds een belangrijk aan deel bij de vorming van het leger hebben geleverd, zal bij de aanwijzing van inge schrevenen, die, in verband met de min dere geschiktheid voor de taak, welke hen op grond van het gehouden onder zoek in het leger zou moeten worden toe gewezen, voor bestemming tot buitenge woon dienstplichtige in aanmerking kun nen komen, van invloed zijn de omstan digheid, dat reeds twee broeders dienen of gediend hebben. Zo dus de keus be staat tussen ingeschrevenen, van wie twee broeders dienen of gediend hebben, en ingeschrevenen te wier aanzien dit niet het geval is, zal aan eerstbedoelden voor rang worden verleend. Dit houdt in, dat niet iedere ingeschrevene, van wie twee broeders dienen of gediend hebben, voor bestemming tot buitengewoon dienst plichtige in aanmerking komt. Degeen, die een aanvraag indient, moet er der halve rekening mede houden, dat hij toch als gewoon dienstplichtige kan worden opgeroepen. Van hen, d:e reeds zijn ingelijfd of een oproeping ter inlijving hebben ontvan gen, kan geen aanvraag in behandeling worden genomen, omdat te hunnen aan zien vanzelfsprekend bij het gehouden onderzoek voor de hen toegedachte taak in het leger geen mindere mate van ge schiktheid is gebleken. Om te kunnen mededingen naar be stemming tot buitengewoon oienstplich- tige moet de ingeschrevene tenminste twee broeders hebben of gehad hebben, die dienen of gediend hebben bij de land macht. bij de zeemacht of bij de over zeese strijdmacht In een van deze gevallen wordt ge acht te verkeren de broeder, die vóór 1 Februari 1948 a ten minste 30 dagen in werkelijke dienst is geweest of b. tengevolge van een in 1946 of 1947 verleend uitstel van eerste oefening nog niet of nog geen 30 dagen in werkelijke dienst is geweest, of c in het genot van militair pensioen is gesteld, of d. gedurende zijn verblijf m werkelij ke dienst is overleden. Onder broeders worden verstaan wetti ge broeders en wettige halfbroeders. Als wekelijke dienst wordt ook be schouwd de dienst van hem, die op grond van gewetensbezwaren is te werk gesteld bij een burgerlijke tak van staatsdienst. Voor wat betreft de werkelijke dienst vervuld als landstormplichtige of als vrij williger bij de vrijwillige landstorm, geldt het bepaalde in art. 24, vijfde en zesde lid van het dienstplichtbesluit (staats blad 1919, nr. 21) Door of vanwege de ingeschrevene van de lichting 1948, die op grond van voren staande bepalingen voor bestemming toi buitengewoon dienstplichtige in aanmer king wenst te komen, moet vóór 1 Febru ari 1948 daartoe een aanvraag worden ge daan bij de Burgemeester van de gemeen te, voor welke hij voor de dienstplicht is ingeschreven. Texel, 20 Januari 1948. De Burgemeester voornoemd, Mr. G. D. REHORST. FILMNIEUWS. Het komende programma laat ons weer twee films zien De hoofdfilm is „De Tweelingbroeders", gemaakt naar het vei haal van de bekende schrijver Alexan dre Dumas. Het is een film vol spanning, welke zich concentreert om twee broers. De gebeurtenissen spelen zich af op het eiland Corsica. De ouders van de twee lingbroeders de graaf en gravin Franchi, worden kort na de geboorte van hun kin deren vermoord door een bloedvijand van de familie, nl. baron Colonna De ene broer Lucen wordt de stoutmoedige lei der van een bende, samengesteld uit on verschrokken Corsicanen, terwijl de an der in Parijs terecht komt. Door een sa menloop van omstandigheden komen de broers weer met elkaar in aanraking en worden beiden verliefd op hetzelfde meisje, gravin Isabella. Tenslotte valt in de eindstiijd de tyran Colanna en schenkt Lucien zijn broer Isabella. Zondagmiddag draait er een spannende cowboyfilm „Het Geheim der Dode Stad". Tim, een U.S „marshall", begeeft zich op weg om de moord op twee collega's te wreken. Op deze tocht arriveert hij te Pickwick, dat in de volksmond „de dode itad" wordt genoemd. Hierom spelen zich vele avonturen af in onderaardse gangen en in een goudmijn. Het einde is, dat de bandieten ontmaskerd worden.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1