Ir. P. A. v. d. Ban sprak voor de Coöp. werktuigen vereniging Haar Koninkrijk De jaarvergadering van de S.V. „Zwaluw" Sport op Texel Hallo Bandoenq In Hotel „Texel" sprak Dinsdagavond voor de Coop. Werktuigenver. „Samen werking", dhr Ir. P. A. v.d. Ban „over „Het gebruik van landbouwwerktuigen". Voor de»e vergadering bestond een re delijke belangstelling. De voorz., dhr Jac. Roeper Johzn., opende met een woord van welkom, in het hijzonder tot de spreker Ir. v.d. Ban. Hel verheugde spr., dat naast de leden ook een aantal niet-leden aanwezig was en hij hoopte, dat hieruit een daadwerke lijke belangstelling zou groeien voor de coop, werktuigenvereniging. De ver. is met April 1047 begonnen te werken en is met de aanvang van het nieuwe jaar het eerste boekjaar afgeslo ten. We waren, aldus voorz., zeer nieuwsgierig naar de resultaten. D» zaakwaarnemer, dhr P. Kikkert, heeft ons niet lang laten wachten en bracht reeds begin Jan. een financieel verslag uit. De cijfers vielen niet togen, ook om dat er de eerste tijd wat de tarieven be treft „met de pet naar gegooid" was. Niettemin is het goed gegaan. De morele zijde. Moreel is de oprichting eveneens een succes geworden. De belangstelling en de samenwerking waren uitstekend, zo zodat de naam der ver. alle eer aan doet. Met de wens op aangename en zakelijke besprekingen en een goed verenigings jaar, verklaarde spr. de vergadering voor geopend. Verslag zaakvoerder. Dhr Kikkert bracht als zaakvoerder, een verslag uit van de verrichtingen dei ver., nl. van de eerste 0 maanden. Uit dit verslag vernamen we o.a., dat dez. ver. is opgericht met 1(5 leden, die geza menlijk 390 ha. land hadden. 4 April werd met de Fordson Major gestart. De eerste moeilijkheden deden zich al gauw voor, nl. het slippen. Later zijn hiervoor aangekocht een paar anti-slip wielen. In lit late voorjaar werd toch nog plm. 60 ha. land geploegd. A&nvankeijjk was er besloten tot de aanschaffing van een sproeimachine over te gaan met een capaciteit van 75 tot 85 1. per minuut. I)eze machine zou in 10 min. 1 ha. kunnen bespuiten, doch op deskundig advies van de lieren Inge nieurs v.d. Ban en Dijkema. werd het beter geacht een paarden-sproeimachine aan te kopen. Door de buitengewoon dro ge zomer leverde het graanmaaien niet veel moeilijkheden op. Het eerste sei zoen werd er plm. 50 ha. gemaaid. Vanaf de tijd van het graanmaaien heeft de trekker practisch verder het hele jaar volop gedraaid. In totaal maakte de trekker vanaf 4 April t.m. 31 Dec. 1947 1207 productieve arbeidsuren. In deze periode werden geploegd on gestoppeld 182 ha., schijfeggen 38 ha., met de toolbar bewerkt 55 ha. en greppelploegen 24 ha. Per arbeidsuur werd gerekend f 5, Dil kwam gemiddeld per ha. voor het ploegen op f 25-f 30, het stoppel ploegen o]» f 15 per ha., schijfeggeii plm. f 15— t 20 [in lui.. <"i de toolbar eveneens f 15 f 20. Voor het grasmaaien werd gere kend voor de leden f27 en voor niet-le den f30 per ha., greppelploegen, leden f 7,en niet-leden f 8,per ha. Voor 79 ha. werd van de kunstmest strooier gebruik gemaakt, terwijl met de zaaimachine 42 ha. bewerkt werd. De ver. heeft een bezit aan machines van f 11450. De winst, zonder afschrij ving der machines over het boekjaar '47 bedroeg f 1970, over de trekker-chauf feur, dhr Kager, die bij de Coop, in dienst is, is men zeer tevreden. De rekening, nagezien door een com missie, werd hierop goedgekeurd. Besloten werd het winstcijfer in z'n geheel af te schrijven van het machine park. De voorz. zei, dat een ieder zijn con clusie kon trekken uit hetgeen in het af gelopen jaar gepasseerd is. Het gaat hierbij ook om de coop, gedachte en de gemeenschapszin, welke voorop gesteld moeten worden. Toespraak Ir. v. d. Ban. Ir. v.d. Ban gaf hierna een technische uiteenzetting over het gebruik van land bouwwerktuigen, waarvan wij uit de aard der zaak de belangrijkste punter, hebben aangetekend. .Spr. noemde als een der meest gebruikte werktuigen de wieltrekker op luchtban den, die vooral bij 't ploegen '11 voor name plaats inneemt. De trekker gaat vooruit als de wielen rijden ate ge volg van de weerstand der rubbernok- ken. Bij glibberigheid en rok als tl»* grond droog is, draait de trekker wel eens door. Naarmate de trekkracht gro ter wordt, bieden de wielen niet voldoen de weerstand en draait de trekker even eens door. Men kan dan in plaats van een 3-scharige, een 2-scharige ploeg ge bruiken. Ook de versnelling speelt hier bij een rol en kan men van de le op de 2e versnelling overschakelen. Het brand stoffenverbruik (er wordt met petro leum gestookt), is dan ook verschillend hij het gebruik van de trekker en bij 't inschakelen van de 2e versnelling duur der dan bij de 1e versnelling. Verder gaat de hoer er wel toe over om een 1- scharige ploeg te gebruiken en het ver bruik van petroleum is dan nog groter. Een voornaam ding is, dat de wielen be hoorlijk op de grond staan. De driehoek stang moet naar de weerstand van de ploeg gericht worden. De trekker kan aan de achterkant verder zwaarder ge maakt worden, waarvoor verschillende hulpmiddelen toegepast kunnen worden, dit alles om het doordraaien te voorko men. Spr. gaf nog diverse voorbeelden, hoe men tot een doelmatig gebruik van de trekker kan komen. Een voordelige exploitatie. Het gaat hierbij verder om een voor delige exploitatie, waarbij men het met minder mensen en paarden zal kunnen doen. Het weer is verder van grote invloed De ene keer zal er beter een wieltrekker DE LUCHTREIS VAN DE PEGASUS. Wonderlijke monturen van de heer Van Emmen en zijn reisgenoten. door G. Th. ROTMAN. Nadruk verboden. 23. Trots en majestueus zweefde de Pegasus over de boot, terwijl de passa giers geestdriftig hoera!" riepen. Maar Ilerr Untefmeier, die doornat was, werd dwars door de dikke, vette rook gesleurd die uil de schoorstenen ontsnapte, en hij kwam er zo zwart als een nikker, van tóp tol, teen met nat roet bedekt, weer ml. Waarlijk, de stakker verkeerde niet in een aangenaam parket! 24. Na een uur of twee, drie kwam de Engelse kust in zicht. „Kijk!" riep me neer Van Emmen, „hier heb je nu de krijtrotsen van Dover; we moeten met de wind afgedreven zijn, want Dover ligt veel verder naar het Zuiden dan Scheveilingen". Spoedig daarop vlogen zij nu over een reeks mooie, groenende heuvels en naderden toen een Engels dorp. en de andere keer een rupstrekker ge bruikt kunnen worden. We hotyden van verschillende nierken van trekkers, te veel om alle op tc noe men, daar er op dit gebied veel te koop is. Spr. noemde hierna nog het eggen, het gebruik van de cultivator, de sehij- veneg, de zelfbinder-maaimachine en verder nog de maaidorsmachine, waar van er verschillende typen zijn. Deze machine moet gebruikt worden als hel weer geschikt is om te gaan dorsen. De maaidorsmachine, met een graantank, gaat volgens spr. een goede toekomst tegemoet, daar dit nog meer economisch is, dan met zakken. Belangstelling v.d. mechanisatie. Na deze uiteenzetting werden er dooi de aanwezigen diverse vragen gesteld, waaruit wel bleek, dat er belangstelling voor dit vraagstuk is. Gevraagd werd o.a. naar de mogelijk heden van de maaidors- en verder naai de aardappel rooimach ine. Spr. was van mening, dat hiervoor ze ker toekomst is, ook omdat er gebrek is aan arbeidskrachten. Wat de aardap- pelrooimachine betreft, moet dit worden afgewacht. Het staat vast, dat er zeker iets nieuws op dit gebied komt. De voorz. dankte Ir. v.d. Ban voor zijn gehouden 4ezing. Nadat besloten was het arbeidsloon per uur te verhogen van f5 op f6, ging de voorz. tot sluiting over met de op wekking de ver. ook dit jaar daadwer kelijk te steunen. Z. DE FILMAVOND VAN DE E.V.C. DEN BURG. In Hotel „Texel" werd Donderdagavond teil filmavond geliou den door de filmdienst van de E.V.C. Vertoond werd de voor de oorlog erbo- den anti-fascistische film „Prof Mani- lock. In overeenstemming en in de geest van dit filmwerk draaide vooraf „Het lied der Volkeren", een prachtige con- certfilm van Toscanini. Deze film toont ons de uiting van het verlangen naar democratie, welke door de fascistische barbarij en het spel der duistere mach ten van het kapitalisme zo diep werd ge schonden. De hoofdfilm „Prof Mamlock" riep in ons de herinnering wakker van de weergaloze ellende, waarin het fas cisme de wereld heeft gestort. De in houd der film vormt op zichzelf een ern stige waarschuwing aan de vrije volken voor de toekomstige gevaren, die niet denkbeeldig worden geacht. Daarom ver dient dit historisch document meer be langstelling, dan waaraan tot dusver ge volg is gegeven, opdat men er zijn lering uit trekke voor de toekomstige gevaren, welke er dreigen. ADRESSEN IN EEN FLES GEVONDEN BIJ PAAL 11. DE WAAL. Door dhr L. Heerschap. De Waal 47, werd dezei dagen aan het strand bij paal 11 een fles gevonden, waarin een briefje, met de namen van 8 militairen aan boord van hel troepen- transportschip „Grote Beer", op weg naar Indië. We hebben deze adressen doorgezon den, opdat er voor de radio melding van gemaakt kan worden. RECEPTEN. Haringsla (voor 4 personen). 2 zure haringen, 500 gr. gekookte bie ten (plm. 2 stuks), 1 flinke zure appei, 500 gr. gekookte aardappelen (pim '6 aardappelen), 1 ui, (augurk), slasaus, wat peper en zout De haringen ontgraten en in stukjes snijden. De bieten schoonmaken en even als de aardappelen, de appel, de ui (en de augurk) in stukken snijden of hakken Alle bestanddelen dooreenmengen, met wat sla-saus vermengen en op smaak af maken met peper en zout. De sla op een schotel leggen, bv in de vorm van een een kerstklok, glad maken en bedekken met wat sla-saus. Eventueel kan de kerst klok gegarneerd worden met wat achter gehouden stukjes biet of haring. Een sla-saus kan kant en klaar gekocht, worden, maar we kunnen haar ook zelf maken met behulp van azijn, olie of ge smolten boter (peper), zout, mosterd en fijngesneden ui. Sneetjes met vlees in blik (4 personen) 4 sneetjes brood, lI* blikje vlees, boter, margarine of vet om in te bakken. Het vlees in blik goed dooreenmengen en op het brood smeren. In de koekepan dc sneetjes aan beide zijden bru:n bakken De sneetjes bij groenten en aardappelen geven. FEUILLETON. naar het Engels van IDA BOYD 41.) Zo vertelde ze aan E. A. Jenkins in 't geheim wie de inbreker eigenlijk ge weest was en waarom, d.w.z. 0111 wie hij het gedaan had. En de elastieken handen werden aan hem toevertrouwd met nog andere gehei men. Zijn bleke ogen lichtten op hij hei vernemen van al die dingen. Het waren even zovele elementen voor een cause célcbre en E. A. Jenkins zou er een cau se célèbre van maken of hij was geen knip. voor zijn neus waard. E. A. Jenkins ging van de een naar dc ander dat was zijn werk hij ging mui zijn cliënt naar diens vrouw en van de vrouw naai de politie en een der eer ste gevolgen van die bezoeken was, dat Arthur Manners op liet politiebureau werd ontboden en hem gevraagd werd, verslag te geven van zijn doen en laten in do nacht van dc inbraak op Gaunt Square. „Waarom?" vroeg Arthur. En hij wei- geide antwoord te geven, zolang er geen beschuldiging legen hem geformuleerd was. „Als u een besehuldiging legen mij heeft, maak daarvan dan een proces-ver haal op", zei hij. E. A. Jenkins wreef in zijn handen. „Geen kwaad begin", dacht hij. „Daar kijken ze van op." Hij w ist, dat de zaak van zijn cliënt er niet te best voor stond en dat verheelde hij niet aan diens vrouw. En Draga Alexandrowna maakte zich dus nieis wijs. Ze begreep, dat de toestand niet rooskleurig was. In haar hoofd leefde als een-knagende pyn het woedende bericht, dat Danilo haar ia E. A. Jenkins gezonden had, na dat hij gehoord had hoe hulpvaardig ze geweest was voor de handlanger van zijn slachtoffers. Soms was ze bijna blij, dat hij niet aan een veroordeling zou ontko men. Dan zou hij m de gevangenis tijd hebben om zijn lelijk humeur te kunnen té kunnen laten bekoelen. En zij zou tijd hebben om haar plannen uit te voeren. Ze zag zich al bezig, Danilo te wreken en haar eigen portemonnaie te vullen te gelijkertijd. Zij zou die portemonnaie hebben laten rusten als er maar een flauwe kans geweest was 0111 Danilo uit de gevangenis te krijgen door opoffe ring van haar eigen belangen on dank haar angst voor zijn wraakzuchti ge woede-uitbarstingen. Maar zo'n kans was er niet en haar instructies aan E. A. Jenkins hielden in, dat hij zoveel mo gelijk geld moest zien los te krijgen van ieder, die daarvoor in aanmerking kwam en ieder ten val moest brengen, die hij maar kon en liefst met zoveel moge lijk schandaal. Ten slotte was het geldnood, die Draga tot overhaast handelen dreef. E. A. Jenkins vernam van Roder, dat de vrouw van de grote advocaat, wie West Lewis en Ridgeway zijn verdedi ging zouden lieben opgedragen, één van zijn „patiënten" geweest was en dat zij niet alleen geregeld hem bezocht had. maar ook de twee jonge straatmuzikan ten in Cretton Street. Dat schiep een re delijk verband tussen haar en de in braak. Draga had Arthur herkend en zli zou zeker de trui met het gaatje in de linkerelleboog herkennen. Dan waren er de stukken elastiek met namen en adres sen. Draga stond sterk als ze van die vrouw geld wilde loskrijgen en ze had vreselijk behoefte aan geld. E. A. Jenkins had óók behoefte aan geld. En Draga had geen geld voor zichzelf, laat staan voor hem. En zo geschiedde hel, dat Draga op een dag aanbelde aan het huis op St. Ja mes's Square. Dat deed ze zonder medeweten van E. A. Jenkins, die het niet zou hebben goedgekeurd. Een dergelijk openlijk op treden zou hem de schrik op het lijf heb ben gejaagd, al had hij er alleen maar over horen spreken. Maar hij hoorde er pas van toen het te laat was. E. A. Jenkins kende de wet goed, maar hij kende óók de „cliënten" goed, met wie hij doorgaans té doen had; lie den uit de buurt waar iili woonde. Daar om nam hij als zeker aan, dat Arthur Manners hulp zou zoeken bli zijn „op drachtgevers" om hem te redden van de gevolgen van wat hij in hun opdracht gedaan had. En daarin beging E. A. Jenkins zijn eerste grote fout, want aan DEN HOORN. De spoi'tver. „Zwaluw" hield vorige week Donderdag haar jaar vergadering in café „Loodsmaiiswelva- ren". Toen voorz. Beumkes om 8,15 uur opende, waren een 35-tal leden aanwe zig. Spr. hoopte op aangename en zake lijke besprekingen. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de ver „Stormvogels" en een mededeling over de te houden testavond, welke heden avond in Den Burg wordt gehouden. Jaarverslag. Uit het jaarverslag bleek, dat 194T een goed jaar voor de ver. geweest is. Dil kwam naar voren in het verslag van de penningm. De aftredende leden van de Elftalcommissie werden herkozen. De heer P. Jonker werd tevens benoemd als adviserend lid van de elftalcommis sie. Bestuursverkiezing. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden herkozen mej. N. Bremer en de heren J. Beumkes en W. Dninker, Tijdens de ïoncli raag vroeg de lieer Le Noble of 't mogelijk was de spelers de reiskosten te vergoeden. De voorz. antwoordde, dat dit niet mogelijk was, daar de contributie en het donateurs- geld zeer laag zijn. Dhr W. Jonker zon gaarne zien, dat het korfballen deze zo mer weer doorgang kan vinden. Voorz. zei, dat dit wel in de bedoeling ligt. Naar aanleiding van een vraag, de' 1de \oorz. mede, dat de inedailiekast bij Rotgans zal worden opgehangen. Nadat nog gesproken was over het aankopen van het terrein en de jeugd leiders voor de adsp., sloot de voorz dc vergadering met de wens, dat het jaar 1948 weer een goed jaar mag worden voor de sportvereniging. Texel 2 was weer goed op dreef tegen Oudesluis 2, waarin enkele spelers slech te verliezers waren. Bij T. werd dikwijls goed gespeeld en wat belangrijk is, er werd hard gewerkt. Vooral Nick di GraaT was weer de stuwende kraehi, die vooral ook tegen wind in, het spel op de juiste wijze wist te verplaatsen. Piet Eelman deed het dikwijls heel goed, na wat halcontrole en wat trainen zit hier een goede midvoor in. Piet Keijser was als i.-buiten en later als keeper heel behoorlijk, terwijl Jan v.d. Sterre -ge weldig actief was. Tn de halfline was Joop Kikkert de sterkste speler, zijn in grijpen is lofwaardig en veelal w ist hij het spel te verplaatsen. Onze backs laten zich moeilijk passeren. In zekere geval len zou terugspelen op de doelman nut tig zijn. Reeds direct zit T„ ondanks de sterke tegenwind, flink op de bal en vrij spoe dig wordt gescoord, maar dit doelpunt werd geannuleerd. Maar het is slechts uitstel, want Piet Eelman verrast de O- keeper met een haarfijn boogschot. Re gelmatig volgen de aanvallen elkaar op. De O-verdediging heeft er weinig val cp en haar zwoegen is zonder succes, want weer zorgt Piet voor een doelpunt. Als de bal over de backs wordt geplaatst, loopt Piet door, de O-keeper loopt uit en komt in hotsing en blijft even liggen. O. blijft doorspelen, zodat Bertus in het verlaten doel kan plaatsen. Zelfs wordt het 4-0. zonder dat O. daar iets tegen over kan stellen. Ben is intussen links- huiten gaan spelen en Piet werd keeper. Vele aanvallen worden opgezet, maar de O.-keeper is zijn plaats ten volle waard en redt keer op keer. Toch weet O. di- bal voor ons doel te brengen, de voorzet van rechts, een effectbal, die in ons dooi wordt gewerkt. Maar J. v.d. Sterre zorgt met een gloeiende kogel voor no. 5 en Ben uit een voorzet van rechts, de ander miste deze kans. voor no. 6, met welke stand het einde kwam. Scheidsr. was goed en hield de touw- tjes in handen. Adsp. AAl km. Boys A: 1-1. Stellig is deze wedstrijd voor velen een teleurstelling geworden. Tegen wind moest T. alle zeilen bijzetten, maar vooi- al Bert in het doel en Nie. Veldstra kre gen handen vol werk. Uit een door braak schiet Kees Schermer precies zo iets dacht Arthur natuurlijk niet, Ar thur hield zich eenvoudig siil en wacht te af. En aan die mogelijkheid dacht E. A. Jenkins helemaal niet. En zijn tweede fout was, dat liij het ka rakter van Draga niet doorzag. Hij had er geen idee van hoe haar verontwaardi ging gewekt was, toen hij haar meege nomen had naar mr.France en zij dc ware toedracht van de inbraak verteld had. Haar verhaal was zeer koel ontvan gen. Het week zó sterk af van haar eer ste mededelingen. „Wat heb je hiermee voor?" hadden ze haar onvriendelijk ge vraagd en „Wat heb je tegen die straat muzikant?" Haar verklaring was met de grootste reserve opgenomen en dat had haa woedend gemaakt. Die woede was een van de hoofdoorzaken, waarom zij naar Wauda was gegaan. Als ze haar niet geloofden en haar beledigden, zou ze wel op eigen initiatief gaan handelen! „Wat kan ze tegen die man hebben? Wil ze zich op hem wreken?" Dat was de vraag, die onmiddellijk bij de politie opkwam. Waarom had ze, zodra ze een nieuwe raadsman had gekregen, het ver haal van een hm! hm! politieman in het blauw opgedist en kwam ze nu ineens met een beschuldiging tegen de straat muzikant, die iedereen in de buurt ken de als een ongevaarlijk man? De bewe ring van de politieagent Cobden, dat hij de man 's r,acht3 in een van de zijstegen van Cretton Street gezien had, maakte geen erg grote indruk. Dat feit was op naast en e^en later loopt hij zelfs uitgelopen keeper voorhij en geeft T leiding. Even voor de rust werd han gemaakt in het .strafschopgebied, zoi met 1-1 gedraaid wordt. Het windvoi deel leidde niet tot enig doelpunt, go verdedigen enerzijds en slecht spel a derzjjds waren hiervan de oorzaak, tot betere resultaten te komen, zijn e paar goede buitenspelers én kantha nodig. Kaarten voor Holland-België kunm alleen door leden worden aangevraaj bij de secr. t.m. 15 Febr. a.s. En mi Zondagavond allemaal naar oi bal-niasqué, dat wordt gezellig, dat wor amusant. Uw kaart heeft u al gehaal zeker? Zo niet, doe liet. dan spoedig. Wie heeft „Handleiding voor voetba scheidsrechters" van W. v. Zeijlen leend en nog niet teruggebracht? D( het dan spoedig! :ÏC fA M E Waarde vrienden. We zullen maar met de deur in rimboe vallen, en eerst de jarigen va deze maand gaan feliciteren. Dat zij er wel 4, nl. Leo v.d. Geest, Henk Zijn s; Jan Gieles en J. Vlaming. Vrienden, w wensen jullie een plezierige dag temii den van jullie kameraden, maar hope met jullie, dat die dag het- volgend jaar thuis bij eigen familie en Texels vrienden gevierd kan worden. Proficii en met goede moed je volgende leven: jaar begonnen. Maar bij al het goede, wat wij van ju jj lie horen, kwam er deze week een sou ber bericht uit Iridië en wel, dat onz vriend J. Bonnet tengevolge van ernst ge ziekte opgenomen moest worden i bel hospitaal te Palembang. Hij is ge plaatst op de lijst van levensgevaarlijk zieken. Wij hopen, dat wij spoedig ee beter bericht van hem mogen ontvange Mogen we deze zieke ook in jullie dd gelijkse gebed aanbevelen? Nu we het over berichten uit Indi hebben, kunnen we een goed en minde goed geluid laten horen. Het gaat goer met de correspondentie, die wij ontvan gen, alleen spijt het ons, dat het maa steeds dezelfde jongens zijn, die oiiiss schrijven. Van anderen horen wij hee weinig. Hoe zit dat jongens? Is de diens zo druk, dat er niet eens tijd overblijf! om ons een paar regeltjes te schrijven Daarom maitnen, laat je eens van j beste kant zien en schrijf zovéél je kun! opdal de band tussen jullie en ons wee verstevigd wordt. Tot volgende keer. KATH. THUISFRONT. P.I.T.NIEUWS. Ons bereiken wel opmerkingen over de geringe activiteit van het P.I.T. Klachter zijn in dit geval lang niet altijd gerecht vaardigd. De Protestantse activitei heeft grotendeels zijn taak gezocht in Ni- win en Band N.I., zodat bv. de gemeen ten op Texel en hun predikanten vaal: krachtig deelnamen aan de Kerstpakket- tenactie. Nu neemt ook het speciale P.I.T.-werli vastere vormen aan. Er is een voorlopig bestuur gevormd, dat de verschillend* losstaande gemeentelijke acties zal sa menbinden en stimuleren. Hier is eer jongelingsvëremging, die geregeld met soldaten correspondeert, daar wordt elke Zondag bij de uitgang van de kerk vooi de jongens overzee gecollecteerd. De Her vormde Kerk stuurt de Texelaars het Hervormde Maandblaadje toe. Wat betekent al ons werk nog weinig als we denken aan de eenzaamheid, de gevaren, de innerlijke moeilijkheden, waarmee zovelen van jullie moeten wor stelen. Zo worstelen wij met de/traagheid onzer harten en met zoveel, dat ons hier geweldig belangrijk voorkomt, maar dal bij de belangen die in Indië op het spc! staan, vaak nietig is. Zo worstelen wij, hopelijk in een strijdbare stemming, in de aanval op de krachten, die ons omlaag willen trekken. Maar hopelijk ook in het geloof, dat de beste aanval, de capitula tie is voor God, het prijsgeven van eigen gebied en de volledige onderwerping aan Gods Koninkrijk, zoals het tot ons komt in Tezus Christus. Jullie en ons behoud en de enige wer kelijke band die ons samen kan houden, ons en alle schepselen, blank en niel- blank. Voor volgende week Niwin en Band Ned. Indië. zichzelf niet zo bezwarend. Toch gaf liet aanleiding tot het vermoeden, dat de vrouw misschien nu de waarheid gespro ken had en de eerste keer had gelogen. „Zij heeft gezegd in de avond, vóór tien uur", zei de inspecteur. „En wij weten waar hij was, 's avonds voor tien uur'.' „Dat heeft ze gelogen", /ei Cobden. „Waar is*hij geweest 0111 twee uur in de nacht? Waar kwam hij vandaan, toen hij tegen mij opliep? Daar wil hij niet over spreken. Maar ik zal het wel te weten komen". De vrouw, die bij de politie over Ro der geklaagd had. had het niet veel pret tiger dan de anderen, die bij de geschie denis betrokken waren.* De inspecteur van het politiebureau Cretton Street ver dacht haar man van de inbraak hoe wel hij erkende, dat er misschien „tech nisch" geen sprake was van een in braak. Maar dat was van niet zo groot belang. De zegels waren verbroken en de bewijsstukken verduisterd en hij verdacht de echtgenoot. „Ze is een onbetrouwbaar type", zei hij. „Geen haar heter dan die Roder zelf en het is best mogelijk, dat ze samen hebben geknoeid. En haar man? Wij hebben alleen haar getuigenis, dat hij die nacht thuis geweest is. Niemand an ders heeft hem gezien... (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 4