5 Ochtendgloren in de Tropen i „Het Masker" kwam met „Wilde Rozen" e! De belangstelling voor Emigratie Alg. ledenvergadering Texels Fanfarecorps Heropening van twee bekende Cafe's zodl go OOENSDAG 11 FEBRUARI 1948 61e JAARGANG. No. «191 EXELSCHE COURANT n donk're naoht verloren, Sta ik op naoht, .'orflet daglicht ivordt geboren. Uit deze donk're nacht. Inzichtbaar liggen voor mij. De bergen, als een wacht, sterke muren staan zij, In deze donk're nacht. )e dagvorstin ontwaakt reeds. De kimme kleurt zich zacht, De zon wint 't weer als steeds Van nevels en van nacht, angzaam verdwijnt de nevelsliert. De kracht der zonne wint, /Ae hoe zij toch die bergen siert, En om hun kronen gouddraad spint. «■tvKiit zag ik zulk een kleurenschat, Als hier op berg en woud. IVat wonder der natuur is -dat, Dat rood, paars, groen en goud. nd Maar krijgt de zon weer meerder kracht. Steeds hoger in zijn vlucht, 'erdwenen is die kleurenpracht, In d' ijle tropenlucht. k heb u hierin iets gezegd, Wat de natuur kan biên, ïn wat daarin is weggelegd, Voor hen die 't willen zien. Wie zegt nog „Nee God is er niet!" Geen God die 't al gebied? Hij die hier een zonsopgang ziet, Twijfelt mijns inziens niet. Padding Udo. nm a iij aal tba g Us Di iQ mi pe nd els cis int v< i De belangstelling voor de toneelwed- strijd op Vrijdagavond j.l., was weer enorm groot. Als 5e vereniging trad op de toneelver. „Het Masker", met het to neelstuk in 3 bedrijven „Wilde Rozen", vari Joh. v. Eekelen, een spel van leed en hartstocht. Het was een avond waarvan de talrijke toneelliefhebbers(sters) veel hebben ge noten. Het oordeel van het publiek is uit de aard der zaak zeer verschillend Dit is ons na iedere uitvoering nog ge bleken. lil dit opzicht is het beste maar, het oordeel van de jury af te wachten. Hoe wel het niet op onze weg ligt onze me ning over het spel te zeggen vanaf deze plaats, willen wij toch opmerken, dat het jammer was, dat niet alle medespelenden achter in de zaal te horen waren. Er werd zelfs geroepen „harder", har der". Dan willen wij nog eens wijzen op het vele roken, zelfs onder het spelen, waar door het vooi de bezoekers, die achter aan en op het baleon zaten, moeilijk was, het spel te volgen. De aankleding tan het toneel, welke geheel belangeloos ter beschikking was gesteld door enkele plaatselijke firma's, was keurig verzorgd. En nu zien we vol verwachting uit naar de zesde en laatste avond op 29 Fe bruari, waar als hekkensluiter zal op treden „Klein Toneel" van Oudesohild, met ,Er staat geschreven", een anti-oor logsstuk. Op deze avond zal tevens de uitslag van de wedstrijd hekend gemaakt worden. Z. INLEVERING VAN GRANEN OP AANSLAGBEDRI.IVEN. De datum, vóór welke rogge en ge mengd gewas moet worden ingeleverd, door telers, aan wie voor de producten een aanslag is opgelegd, is van 1 Febr. 1948 verschoven naar 29 Februari 1948. UITREIKING levensmiddelenkaarten 304, textiel- kaarten 804, schoenenbonnen, aan vraagformulieren MD 323-17 voor brandstoffenkaarten. Op onderstaande data worden bovenge noemde kaarten uitgereikt. 54, 64. 74, 84. of 94 wordt een schoenen bon uitgereikt, wanneer men nog in 't be zit is van inlegvelbon 612. Medegebracht moeten worden de stamkaarten van alle gezinsleden en de omwisselingsbon van levensmiddelenkaart 802. Deze bon mag Aan hen wier stamkaart eindigt op O, zonder kaart worden aangeboden Men wordt verzocht toe te zien dat de stamkaarten voorzien zijn van een groen TD zegel, daar anders geen kaarten mo gen worden afgegeven; dat bij de uitrei king direct wordt nagegaan of men de juiste kaarten ontvangen heeft, aangezien deze later niet mogen worden omgeruild Verder wordt men dringend verzocht op de aangegeven tijd zijn kaarten af te halen en onderstaande uren uit tc knip pen, daar voortaan alleen de dagen cn niet meer de uren zullen worden gepubli ceerd. Te Oostcrend in de o.l. school Eerste dag op Donderdag 12 Febr. '48 9—10,30 alleen zelfverz. Oosterend. 10,30-11,30 geen zelfverz. Bosweg, 11,30- 12,30 geen zelfverz. Sclioolstr. 1-2 geen zelfverz. Weststr. 2-3 geen zelfverz. Hoekstr. 3-4 geen zelfverz. Peperstraal 1—20. Tweede dag op Vrijdag 13 Febr. 1948 9-10 geen zelfverz. Peperstr. 2140. 10-11 geen zelfverz. Peperstr. 41-60. 11- 12,30 geen zelfverz. G1 en hoger. 1-2 Nieuwstr. 2-3 geen zelfverz. Kerkstraat. 3-4 geen zelfverz. Kerkplein. Derde dag op Maandag 16 Febr. 1948 9-10 alleen zelfverz. wijk O letters A— B. 10-11 alleen zelfverz. wijk O letters C- K. 11-12,30 alleen zelfverz. wijk O letters LZ. 1-2 geen zelfverz. wijk O 1100 2-3 geen zelfverz. wijk O 101 en hoger. (Publ. no. 8). De belangstelling voor emigratie stijgt nog met de dag. Enorm is het leger der jongeren, dat ver in den vreemde, een nieuwe, betere toekomst wil opbouwen. Men heeft wel eens beweerd, dat onge veer een derde deel van ons volk met emigratieplannen rond loopt en als men zijn oor hier en daar te luisteren legt, heeft het er werkelijk alle schijn van. Veelal blijft het plan echter plan en komt de adspirant-emigrant niet verder dan de wens: „Ik wil weg", waarvoor vele motieven worden aangevoerd. De meest doorslaggevende argumenten zijn de angst voor het communisme, gepaard met een nieuwe oorlog plus de heersen de armoede in West-Europa, waardoor het niet mogelijk is met hard werken 'n redelijk beslaan te vinden. Vaag hoort men dan dat ginds, ver over zee, de ge braden haantjes je in de mond vliegen. Kees ging er heen met drie dollar en is nu schatrijk. Piet is er tuinman en kan per week 60 gulden sparen. Jan begon er een fabriek van scheerzeep en heeft nu een eigen villa. De schone heelden werken op de ver beelding van de eenvoudige van geest en zonder voldoende op de hoogte te zijn van de mogelijkheden en moeilijk heden, besluit, hij tot emigratie. Hoe de politieke verhoudingen in het nieuwe vaderland liggen, deert hem niet; dat hij niet weet hoe de verhouding is tus sen loon en prijs schijnt ook al weinig ter zake te doen. Merendeels wordt hij opgevangen door een emigratie-vereni ging, genoeglijk wordt er vergaderd, men draait een filmpje over het beloofde land, maakt plannen, plannen en nog eens plannen, maar.... daarbij blijft 't. Na een jaar is de doorsnee-adspiraut- emigrant nog weinig wijzer. Wel heeft hij dan geleerd, dat het niet zo gemak kelijk is om weg te komen. Inmiddels zit Nederland met het pro bleem. Ons land is overbevolkt. Niel minder dan 50,000 jonge boeren kunnen geen grond krijgen. Maar in Canada, Australië, Brazilië, Zuid-Afrika, Frank rijk, Argentinië, Indonesië, Suriname er in vele andere landen weet men de Ne derlandse boer of de Nederlandse vak man in hoge mate te waarderen. Immers, daar heeft men het probleem in omge keerde richting. Hebben wij te weinig grond voor onze bevolking, daar heeft men te weinig in woners voor de grote hoeveelheid grond. En daar het nog altijd de menselijke geest is, die grond waarde en een land i ijkdom kan brengen, zoekt men daar.. mensen. Nu stemt het tot grote voldoening, dat speciaal in Canada. Zuid-Afnka cn Au stralië de Nederlandse emigrant zeer ge wild is. Toch blijf emigratie een veelzijdig probleem. Merendeels zijn het niet de slechtsten, die er uit willen trekken, even min als het. in de 17e eeuw de slechtsten waren, die de Nederlandse driekleur De jaarvergadering van Texels Fan farecorps werd Vrijdag 29 Jan. gehou den in Hotel „De Graaf". De voorz. heette allen hartelijk wel kom, in het bijzonder de ere-leden, die, hoewel niet meer in actieve dienst, de belangstelling voor het corps niet verlo ren hebben. Voorz. hoopte, dat bij de be sprekingen het belang van Texels Fan fare voorop zal staan. Hierop las de secr. zijn uitgebreid jaarverslag voor. Daarin vinden we de belangrijkste gebeurtenissen van het laatste jaar weer terug. De bouw van de muzieknis, de eerste steenlegging op 23 April, de officiële overdracht en in ge- bruikname op 5 Mei. Het, dank zij de grote medewerking van gem. bestuur en commissie zo uitstekend geslaagde mu ziekconcours en de gezamenlijke zomer- eoneerten, waaraan de Texelse muziek- en zangverenigingen zo spontaan heb ben medegewerkt. Verder feesten, jubi lea cn wat dies meer zij. Het is een druk jaar geweest, hetgeen ook tot uiting komt in de volgende cijfers. Texels Fan fare repeteerde 71 maal en trad hij ver schillende gelegenheden 23 maal op. In totaal kwamen de leden 94 keer bijeen. Met. de beste wensen voor het corps be sloot de secr. zijn verslag, dat onder dankzegging Werd goedgekeurd. De penningm. kwam vervolgens aan het woord met het financieel verslag. Hieruit bleek, dat de ontvangsten had den bedragen f 1581,83, de uitgaven f 2152,52. In kas f 726,De kascommis- sie heeft alles in orde bevonden, waar na de penningm. de dank ontving voor zijn richtig beheer. Bestuursverkiezing. Aan de orde kwam verder de be stuursverkiezing. Aan de beurt van al treden waren de heren P. Zijm, H. Zijnt en P. J. Koorn. P. Zijm verklaarde zijn bestuursfunctie te willen neerleggen om plaats te maken voor de jongeren. Voorz. vond hel. jammer, dat'Zijm zich terug trekt. Hij is 29 jaar bestuurslid, waar van 22 jaar penningm. Evenwel heeft voorz. respect voor liet besluit am oc jongeren een kans te geven. Bij de nu volgende stemming werden gekozen: H. Zijm, P. J. Koorn en Addi Smidt. Daar het bestuurslid M. Bakker het corps gaal verlaten, moest nog eens worden ge stemd. In zijn plaats werd A. Bioeknmn gekozen. Allen namen hun benoeming aan. plantten m alle werelddelen. Vandaar dat men in sommige, kringen geneigd is de emigratie op zijn gunstigst genomen passief aan te zien en in geen geval ac tief te willen bevorderen. Egocentrisch als Nederlander geredeneerd, zou er in derdaad iels voor deze passiviteit te zeg gen zijn. Aanvankelijk ging onze regering nog verder. Zag zij de boerenemigratie pas sief aan, de emigratie van vaklieden werd zelfs actief tegengewerkt. Ieder ad spirant-emigrant moest nl. een verkla ring van „geen bezwaar" hebben, die hij niet kreeg, als hij een beroep uitoefen de, dal van belang was voor de weder opbouw van Nederland. Technici en bouwvakarbeiders werden hierdoor verhinderd te emigreren. Maar hoe zeer ons land deze categorie ook nodig heeft, minister Drees oordeel de, dat dit actief tegenwerken een te diep ingrijpen betekende op de vrijhe den v an de mens; vandaar dat men deze verklaring niet meer nodig heeft. Het standpunt der regering is thans dan ook in zoverre veranderd, dat emigratie van hoeren doelbewust zal worden bevor derd en emigratie van vaklieden niet meer actief zal worden tegengewerkt. Hiermede is het emigratieprobleem m een nieuw stadium getreden, een stadi um, dal juiste voorlichting nodig cn wenselijk maakt. Ook ons standpunt is, dat vaklieden beter hier kunnen blijven. Persoonlijke elementen kunnen evenwel van door slaggevende betekenis zijn en zo kaïi hel gebeuren, dat het nodig is ook op dit terrein voorlichtend en vooral vvaar- sc huwend op te treden. Wil een vakman persé weg, heeft hij de capaciteiten en de innerlijke krachten om hem in den vreemde te laten slagen, goed, laat hem gaan. Maar laat hem niet aan zijn lot over. Voor de hoeren is de emigratie ook van veel belang. Hoe jammer het ook is, we kunnen de 50,000 boerenzoons die hier geen grond kunnen vinden, niet te gen hun wil hier houden. Weliswaar zou de industrie aan deze mensen een kans geven, doch wanneer zij beslist boer willen blijven zullen ze er veelal uit moeten. Maar. wat weet de gemiddelde boerenzoon van Canada of Brazilië en Australië? Wat weet hij van de landen, hun bevolking, het klimaat, de land bouw, de prijzen, de eredietniogeHjkhe- den, de huisvestingsproblemen, de gun ning, enz., enz.; niets of heel weinig. Vandaar, dat men alvorens te gaan emigreren, goed doet hij de bevoegde instanties alle inlichtingen in te winnen, die nodig zijn, dit, om later teleurstel ling te voorkomen. Mochten er onder onze lezers zijn, die hier meer van wil len welon, dan zijn wij gaarne bereid, hun de nodige gegevens te verstrekken. Het werkplan voor -liet komende jaar werd ook nog besproken. Daar is allei- eerst deelname aan het. concours van de Westfriese Bond, dat dit jaar zal worden gehouden in Schoor). Voorz. deelde me de, dat in overleg met de V.V.V. deze zomer weer gezamenlijke concerten zul len worden georganiseerd. De muziek corpsen en verschillende zangverenigin gen hebben hun medewerking reeds toe gezegd. Dat ecu fanfarecorps een goedkope vereniging is, kan niet worden gezegd. De gewone inkomsten zijn dan ook meestal niet toereikend en moet er naar andere middelen worden uitgezien. Be sloten werd om dit jaar als versterking van de kas een loterij te houden. Nadat nog enkele vragen van interne aard naar genoegen waren beantwoord, sloot, de voorz., met enige hartelijke woorden aan de scheidende penningm. en een opwekking aan de leden om zich voor 100 pet. te geven voor Texeis Fan fare, deze geanimeerde vergadering. Het bestuur van Tex. Fanfare is nu als volgt samengesteld: Voorz. J. Schra- ma secretaris A. A. Broekman, Koger- straat 68; penningm. A. Smidt, Waalder- straat; P. J. Koorn, bibliothecaris en H Zijm, eopimissaris. PROGRAMMA BILJARTKAMPIOEN SCHAPPEN 1948-1948 TEXEL 2e KL. TE HOUDEN IN HOTEL DE ZWAAN. Vrijdag 13 Febr.: A. Stolk— N. Rijk A. Zijp— H. Witte; .1. VendelD. Groot; v,o. WulpM. P. Reuvers. Zaterdag 14 l'ebr.: N. RijkD. Groot; A. Stolk—v.d. Wulp; H. WitteM. P. Reuvers; A. ZijpJ. Vendel. Maandag 16 Febr.: A. StolkD. Groot; N. Rijk—v.d. Wulp; H. WitteJ. Ven del; A. ZijpM. P. Reuvers. Dinsdag 17 Febr.: A. Zijp- D. Groot; A. StolkM. P. Reuvers; II. Witte—v.d. Wulp; N. RijkJ. Vendel. Woensdag 18 Febr.: II. WitteD. Groot; N. Rijk—M. P. Reuvers. A. Zijp- v.d Wulp; A. StolkJ. Vondel. De commissie heeft het recht de volg orde van de laatste avond te wijzigen. De wedstrijden vangen aan om 7,30 u. en verder zoals hierboven vermeld. De deelnemers worden verzocht dit uit te knippen. PROVINCIALE VOEDSEL- COMMISSARIS VOOR N.-HOLLAND. Bij beschikking van de Minister van L. V. en V. is de h"er J. de Veer te Soha- gen, waarn. Prov. Voedselcommissans voor N.-Holland, benoemd tot Prov. Voedseleómmissaris voor genoemde pro vincie. BEGRAFENISFONDS V.I.O.D. DEN BURG. Het begrafenisfonds „Vooruitgang is ons Doel", vergaderde Donderdagavond in Hotel „De Linde boom" o.l.v. dhr Jh. Bakker Adrzn., die zijn spijt uitdrukte over de geringe op komst der leden. Mededelingen. Medegedeeld werd, dat dhr J. Hille bij enkele candidaatslelling herkozen is als bestuurslid en dat de boekhouder Jae. v. Heerwaarden wederom voor 4 jaren is benoemd. De hypotheekrente bedraagt dit jaar 4 pet. De rekening. De penningm., dhr F. v. Heerwaarden, bracht het financieel verslag uit. De re kening sloot in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van i'21,011,31. Het be- ginsaldo bedroeg f63,44 en het eindsal- do f 416,29'/!. Het totaalbezit der ver. is met f 2721,55'/s vooruitgegaan en geeft een eindcijfer aan van f117,695,38'/!. Er is voor een bedrag van f2917 aan de le den uitgekeerd. Namens de kaseommis- sie verklaarde, dhr C. Moojen, dat de bescheiden van de penningm. zijn nage zien en in orde bevonden. Spr. adviseer de de rekening goed te keuren. Daar er geen vragen werden gesteld inzake het beleid van de penningm. werd deze decharge verleend voor zijn gehou den beheer. Dhr Moojen stelde nog vooi het sala ris van de penningm. en de boekhouder te verdubbelen, daar dit z.i. veel te laag is. Het bestuur nam hier nota van. Voorz. dankte de penningm. voor z'n werkzaamheden en verder de andere bestuursleden voor hetgeen ze voor de ver. gedaan hebben. Het jaarverslag van de secr., dhr E. Lap mocht eveneens de goedkeuring der vergadering verwerven. Het aantal deelnemers is 3685 en met 78 toegeno men. Er werden 1 leden- en 5 bestuurs vergaderingen gehouden. In liet verslag kwamen waarderende woorden voor, ge wijd aan het ere-lid en oud-secr., wijlen dhr. P. Lieuwen en verder aan het adres van de bode, dhr C. Buisman. De rondvraag leverde niets op, waar na sluiting volgde. DEN BURG. Twoe bekende café's heb ben Zaterdag opnieuw hun deuren ont sloten na een grondige vernieuwing te hebben ondergaan, nl. Hotel „De Zwaan" eigenaar J. Dernison en Café „De Kar- seboom". dat in handen is overgegaan van de lieer G. Rump. Beide zaken hebben een hele veran dering ondergaan, dank zij het werk van de metselaar, timmerman, schilder, slucadoor, stoffeerder en electricien. Het is terecht, zoals de lieer Dernison zei: „mijn café had vroeger meer van 'n hok". Thans kan men spreken van een' be hoorlijke lokaliteit met grote ramen, waar volop licht doorstraalt en dat op twee plaatsen afgeschut kan worden. Behalve voor grote, kan de zaak dus ook voor kleine vergaderingen geschikt gemaakt worden. Dhr Dernison deelde ons nog mede, dat ,De Zwaan" reeds 40 jaar (vanaf 1908) door de familie Derni son geëxploiteerd wordt. Eerst door wij len zijn vader W. J. Dernison tot 1938 en daarna door de tegenwoordige eige naar. De zaak van dhr Rump is meer een marktcafé. Hier moet men liet dus heb ben van een gezellig zitje. Talrijke bloemstukken (een goede dag voor de bloemenzaken) en felicitaties hadden beide lieren deze dag in ont vangst te nemen. We feliciteren beiden met deze restauratie en wensen hen verder veel succes toe in hun zaken. CLUBAVOND MOTORCLUB TEXEL. Op 5 Febr. werd de 2e clubavond van de M.C. „Texel" gehouden. De belang stelling was niet grool, hetgeen zeer jammer was, daar dit een ze?i leerzame avond geweest is. De lieer Snikkers van de H. A. V. Bank hield een causerie ov»r verzeke ring tegen wettelijke aansprakelijkheid, welke met zeer veel aandacht werd ge volgd, getuige het grote aantal vragen die uit de vergadering naar voren kwam. Het bleek wel duidelijk, dat zeer veel motorrijders zich nog lang niet be wust zijn van hun aansprakelijkheid je gens derden bij eventuele verkeersonge vallen, zodat deze avond inderdaad zeer leerzaam geweest is en velen de ogen geopend heeft voor deze risico's. De spr. werd dan ook een woord van dank gebracht voor deze nuttige en aan gename causerie. Het verdere agendapunt werd wegens het vergevorderde uur aangehouden tot de volgende clubavond, welke op 4 Maart a.s. wordt gehouden, zodat dan liet zo- merprogramma en het ontwerp statuten en huish. reglement der club zullen wor den behandeld. Wij hopen de leden dan ook in groten getale present te zien. KEUZEBON BROOD BLIJFT GEHANDHAAFD. Het Min. van L„ V. en V. deelt in ver band met geruchten als zou de keuzebon voor brood-meelprodueten komen te ver vallen, mede, dat het niet in het voorne men ligt deze keuzebon af te schaffen. Er zijn alleen besprekingen gaande met het bedrijfsleven over vereenvoudi ging van het systeem van bonaanwij zing. UITGAVE v h Fa LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Teiefoonnr 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd. Bankver en Coöp. Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j Verantw. Redacteur: J. ZEEMAN, Emmalaan 92, tel 157 Den Burg INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnea veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare kennis dat ter gemeentesecretarie ter in zage ligt een verzoek met bijlagen van de C.V. E.T.A. v.h. Gebr. Dros, Stenen- plaats 6, Den Burg (Texel), om vergun ning tot uitbreiding van een inrichting bestemd voor het bereiden van advocaat en gazcuse dranken, zodat in deze in richting aanwezig zullen zijn 6 eleetro- motoren, resp. van 1, 1, 5, '/i, 1 en 5 pk., kadastraal bekend in sectie K, nn. 2222 en 2653. Op Zaterdag den 21 Februari 1948, des namiddags te 12 uren, zal ten Raadhuize der gemeente gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in tc bren gen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zowel de verzoeker, als zij, die bezwa ren hebben, kunnen gedurende drie da gen vóór liet bovengemelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis ne men van de ter zake ingekomen schrif turen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 der Hinderwet op de bovenbe- paalde dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen teneinde hunne bezwa ren mondeling toe te lichten. Texel, 7 Februari 1948. Burgem. en Wethouders voornoemd, Mr. G. D. REHORST, Burgemeester. I'. BEEMSTERBOER, Secretaris. DE NATIONALE FEESTDAG EEN WERKDAG. 4 Mei herdenking der doden. Om de arbeidsproductiviteit zo weinig mogelijk in gevaar te brengen, heeft de regering besloten liet Rijkspersoneel op de Nationale feestdag (Woensdag 6 Mei) van vier uur 's middags af vrij te ge ven., Aan gemeentebesturen is verzocht een zelfde regeling Te treffen. De rege ring heeft verder besloten dat de natio nale herdenking der doden zal geschie den Dinsdag 4 Mei, van zes uur 's mid dags af. Aan de openbare gebouwen zul len op dat uur de vlaggen halfstok wor den gehesen. Om drie uur s middags zal in.de Ridderzaal in Den Maag eon soortgelijke bijeenkomst worden gehou den als verleden jaar, onder auspiciën van het Comité Nationale Herdenking. GEMEENTE TEXEL KOMT GROOT STEEDS VOOR DE DAG. De door de gemeente aangekochte au to voor de reinigingsdienst, is vorige week in gebruik genomen. De chauffeur, Arie Huizinga en zijn medearbeiders, waren maar wat trots op deze nieuwe aanwinst. Het is een wagen van het merk Chevrolet, waarvan de bak door 't overhalen van een handel automatisch gelost kan worden. De gemeente Texel komt wel groot steeds voor de dag] AANTAL LEERLINGEN DER SCHOLEN IN 1947. Het aantal leerlingen der verschillen de scholen in onze gemeente over liet jaar 1947, was als volgt: ULO Den Burg 1312/3 OLS Den Burg 171 2/8 OLS De Cocksdorp 72 2/3 OLS Mididen-Eierland 39 OLS Zuid-Eierland 58 1/3 OLS Den Hoorn 88 2/3 OLS De Koog 80 273 OLS Oosterend 87 OLS Oudeschild 87 OLS De Waai 54 OVO Den Burg 126 RKS Den Burg 179 School m.d. Bijbel te Oosterend 106 Totaal 1276 2/3 INGEKOMEN PERSONEN. Rudolphia v.d. Wind, ev. Seldenrust, van Utrecht, Merwedekade 190bis naar Schildereind 34. Otje A. v. Breugel van Utrecht, Wolter Heukelslaan 49 n. War- moesstr. 20. Gerardus Rump en gez. v. Den Helder, Ruyghweg 119 n. Vismarkt 4. Hette Teikema. v. Nijmegen, Straal- manstr. 9 n. De Oocksdorp 16 VERTROKKEN PERSONEN. Hendrik W. v. Dommelen en gez. van De Cocksdorp 16 n. Winterswijk, Henxel 51. Jetske Bremer v. K 23 n. A'dam, Prinsengracht 826hs. Rinske Steensma, ev. Meindertsma en kind, v. C 46a naar Franeker, Noord 92. Bernardus T. M. Opdam v. K 88a n. Zeist, Hotel Eigi. Adriaan van Groeningen en gez. v. II. 54 n. USA, Californië, Hamford R 1, Box 304. Kate Roeper v. C 52 n.N.I., Ja va, Batavia. Leon H. L. Willemsen, van Schildereind 64 n. Haarlem, Maarten Heemskerks! raat 2.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1