W 1S3i:' tL~- M, bar a Onze M.O.D. zorgt voor een veilige vaart I ty..! .j.; 1 Haar Koninkrijk Hallo Bandoer Mijnen van alle mogelijke soorten. I)e recente scheepsongevallen nabij de Nederlandse kust hebben onze speciale verslaggever gevoerd naar het hart van de Mijn-Opruim-Dienst de Kon. Marine te Leiden, waar de vraag werd beant woord of de Nederlandsche kust al dan niet veilig is. In onderstaand artikel ver telt hij van zijn ervaringen. De oude Kweekschool voor de Zee vaart te Leiden waar hele generatics zeelui zijn opgefokt, herbergt thans een dor modernste diensten van onze Kon. Marine, de Mijn-Opruim-Dienst. Op een winderige Januaridag wendden wij onze schreden naar deze kazerne waar over ste Mahieu ons inwijdde in de geheimen der helse explosieven door vernuftige breinen ontworpen om materieel en mensenlevens te vernietigen. De kapt. luit. ter zee Mahieu weet ..iets" van de mijnopruimdienst af, hij is de schepper van deze dienst en heeft cr de ups and downs van meegemaakt. Hij heeft zeeën schoongeveegd, rivieren en kanalen mijnvrij gemaakt en daar waar de bezetters de stranden onveilig maakten om landingen te voorkomen. nen die door een bepaalde waterdruk van het voorbijgaande schip tot ontplof fing komen, mijnen vervaardigd vol gens het triggering-s.vsteem, dat wil zeggen, dat de mijn magnetisch wordt geactiveerd doch acoustisoh tot ontplof fing komt. Mijnen die tot maximaal 12 maal getriggeerd moeten worden voor ze „rijp" zijn, m.a.w. dat men er 12 maal overheen kan varen zonder dat er iets gebeurd, doch de 13e maal kan noodlot tig worden Is nu, zo vroegen wij overste Mahieu, de Nederlandse kust veilig? En de over ste beantwoordde deze vraag zonder eni ge aarzeling met: ja, maar, zo voegde hij er onmiddellijk aan toe, de scliepen moe ten dan ook binnen de geveegde zóm blijven. Het is nu eenmaal niet mogelijk „de zee" in al zijn grote en diepte te vegen. Meer dan 100,000 mijnen zijn in de oor logstijd afgeworpen. Deze te vegen zou een vloot eisen zo groot, dat ze voor geen enkel land te betalen is. Merkwaar dig is dan ook, dat practise!] alle landen hun mijnenopmimingsdienst hebben op geheven. Ons land echter nog niet. Het Mijnenvegers in veeglormatie. was het de opruimingsdienst, die het ■snaai „veilig" trok, zij het dan ool< dat ze langs het strand niet minder dan 6000 Katvmijnen ruimden. Hier op vie „M.O.D.-Kazerne" heeft men van de vele verscheidenheid van mijnen en model natuurgetrouw nage maakt Magnetische mijnen, die door een rood lichtje liet moment \an explosie aangeven, acoustische mijnen, die door het tikken op een tafel daarmede de scheepsschroef imiterend, exploderen. Want cr is een grote verscheidenheid van mijnen. Magnetische mijnen, staal- mijnen, oestermijnen, combinatie van acoustische en magnetische mijnen, mij- gebied dat de Kon. Marine na de oorlog van het helse tuig te reinigen' kreeg, omvatte in de eerste plaats het territori aal gebied, waarin nu 'n route van twee mijl breedte is opgeruimd. Ook de toe gangswegen tot onze havens en zeegaten onze binnenwateren zijn uitgekamd. Maar bij alles wat er geruimd is, is dit toch nog slechts 3,5 pet. van het totaal aantal uitgeworpen mijnen. Naar mense lijke berekening zal de zee nog ongeveer 8 jaren gevaarlijk zijn, omdat de mijnen over het algemeen een levensduur heb ben van plm. 12 jaar. Maar wie zich houdt aan de aanwijzingen van de route- ringsdienst kan veilig varen. Helaas houdt men zich daar niet altijd aan, tot DE LUCHTREIS VAN Wonderlijke avonturen van de door G. Th. KOTMAN. I)E PEGASUS. heer Van Emmen en zijn reisgenoten. Nadruk verboden. 27. Opeens floep! daar werd de hele paal uii de grond getrokken! Maar Al thui Mackintosh, die juist aan de deur van zijn winkel Stond en de gedachte niet kon verdragen, dat iets, wat aan En geland toebehoorde zomaar weggehaald werd, sprong op de lantaarn toe en klampte zich er wanhopig aan vast. De Pegasus, niet hij machte deze onver wachte weerstand te overwinnen, stopte 28. Maar op zijn beurt kon ook meneer Mackintosh het niet langer volhouden en liet opeens los. De lantaarn sloeg opeens naar de andere kant o\er en trof met kra< ht liet hoofd van de brave diender Teddy Clubswayer, zodat het glas op de helm des onverschrokken politiedienaars verbrijzeld werd. En daar zat het hoofd van de arme Teddy in de lantaarn ge vangen!. tk v 2; Mijnenvegen op de Westerschelde. schade van onze goede naam. Want niet zodra is een schip op een mijn gelopen, of men kabelt de w ereld rond, dat onder de Nederlandse kust weer een schip is vergaan. Dat brengt, zeer ten onrechte, ons land in miscrediet, want buitenland se reders voelen er niets voor hun sche pen naar „die onveilige Nederlandse kusten" te zenden. Ook niet al blijkt la ter, dat het schip buiten de geveegde zone het ongeluk overkwam. Verder dan hetgeen nu geveegd is, kan men onmogelijk gaan. We zeiden reeds, dat men daarvoor een ontzagge lijke vloot moest hebben, maar ook de kosten van bet vegen zijn buitengewoon hoog. Het reinigen van één vierkante zeemijl komt op f 11000 te staan, daar het zes mijnenvegers vergt met 150 man aan boord en 200 aan de wal. Een sterk staaltje van secuur mijnenvegen noemde de overste. Men had nl. het plan om tij dens de Jubileum-feesten een landing te doen uitvoeren op het Scheveningse strand. Voor alle zekerheid moest men dan achter het strand en de zee daar ve gen, dit zou 60 veegdagen vragen, dit is drie a vier maanden tijd, onulat niet elke dag zich voor het veegwerk leent. We wezen de overste tenslotte nog op de mijnen, die onze visserij belagen, en op een artikel in de Visserij wereld, waarin de mijnenveegdienst nogal heftig werd aangevallen. Overste Mahieu gaf ons daarop zijn visie weer. Er zijn voor de visserij geveegde gebieden, maar het is alsof de vis weet, dat het in ongeveegd water veilig leven is en daarom wagen de vissers zich in dat gevaarlijke gebied met de gevolgen van dien. Het vegen zelf is natuurlijk een secuur werkje. Indien een bepaald vaarwater geveegd moet worden, begint men door gaans de verankerde mijnen te vegen. WEDEROPBOUW VAN DOOR DE OORLOG VERWOESTE BOERDERIJEN. De wederopbouw van de door de oor log verwoeste boerderijen op Texel vindt regelmatig doorgang. De volgende boer derijen zullen opnieuw gebouwd worden: 1. Boerderij „Labora", Eierlandse pol dér, eigenaar Mr. H. Jochems Den Haag pachter Van der Beek. Gunning d.d. 17 Jan. 1948. Aannemer H. Daalder, te De Cocksdorp. Bedrag f54000. Architect: Architectenbureau Joh. G, Brandsteder, Zwaanstraat 3, Den Burg, Texel. 2. Boerderij „Axel", Vuurtorenweg. Eigenaar A. J. Keijser, Den Burg. Pach ters Gebr. van Heerwaarde. Gunning 3 Febr. 1048. Aannemer C. H. F. Duin, De Koog. Bedrag f53950,—. Architect: Ar chitectenbureau Joh. G. Brandsteder, Zwaanstr. 3, Den Burg, Texel. STRENGE CONTROLE OP ZONDAGSRIJVERBOD. De politie gaat in het gehele land strenge controle houden op het rijden met auto's op Zondag. De wet regeling personenvervoer met motorrijtuigen is .n werking getreden. Dit houdt in, dat 'n juridische basis is gevormd voor het ver bod van rijden op Zondag. Indien een automobilist op Zondag rijdt zonder de daarvoor vereiste vergun ning, loopt bij kans niet alleen een be keuring te krijgen, doch bovendien kan het motorvoertuig zo nodig in bewaring worden gesteld, dus tijdelijk in beslag worden genomen. Op 1 April 1048 zullen alle vergunnin gen om op Zondag te rijden haar geldig heid verliezen. De R.V.I. zal nieuwe ver gunningen uitreiken, welke te voren schriftelijk moeten worden aangevraagd FEUILLETON. naar het Engels van IDA BOYD 43.) Evenals Arthur, geloofde zij geen ogenblik dat Wanda werkelijk iets slechts gedaan had ze was vast over tuigd, dat het niet anders dan een waanzinnig gevaarlijk spel van haar ge weest was. Maar dat dat feu enig ge wicht in de schaal zou leggen bij Freci, geloofde ze niet. Geheime bezoeken aan een buitenlandse kwakzalver en een vroegere minnaar, die zulk een waag stuk begaan had om haar te helpen. het waren ellendige dingen. Niemand zou geloven, dat Arthur dit slechts uit vriendschap gedaan had. Haar gedachten kwamen terug tot Ar thur. Arthur in handen van de politie, in de macht van de vertoornde nir. France, in de gevangenis.... Hun droom van een stil, eenvoudig geluk vernietigd, zijn toekomst voorgoed gebroken. Zij zou hem niet meer terugzien, tenzij in te genwoordigheid van een politie-beambte en ze liad hem verlaten! Hoe had ze dat kunnen doen! Ze moest hij hem zijn als ze hem kwamen halen. Ze had hem niet alleen mogen laten! Wat moest hij wel van haar denken? Linda greep haar hoed en mantel, vloog de trap af en ging weer op weg naar Cretton Street. Wanda bleef een tijdlang op de divan liggen, nadat Lcnda was weggegaan. Ze had een gevoel of ze fijngestampt was, zoals ze liet in haar eigen gedachten uit drukte. Niettemin puurde ze enige troost uit de gedaehte aan mogelijke maatrege len. die Lenda's helder hoofd, gesteund door .larks kennis van de wereld, zon nemen. Fred kwam binnen. Hij kwam zelden "f nooit thuis rooi de thee en z.ij vreesde het ergste. Haar hart bonsde. Fred ging aan tafel zitten met een be zorgd gezirlit. Ze behoefde niet meer te denken, dat hij niets vernomen had. De vraag was maar. hoevéél hij gehoord had. Fred wist niet goed, hoe te beginnen. Zijn aangebeden vrouwtje was geen ge tuige voor het hekje, die hij uverduvelen kon. Hij kon niet tegen haar optreden zoals lip in de rechtszaal deed. Hij moest haar vertrouwen winnen, niet haar mot kwaadheid en dreigementen tot beken tenissen trachten te dwingen. Hij keek naftr het mooie gezicht met de zachte grote ogen en alle moed begaf hem. Het v erhaal van zijn moeder klopte met wat hij vroeger van mr. France gehoord had. Wanda had beloofd een nadere verkla ring te geven en had dat nog niet ge daan. Zou ze het 1111 doen, als hij er haar om vroeg? „Herinner je je, dat ik je vroeg over- die man, die je aan mr. France gerecom mandeerd had voor een betrekking?" begon hij. Wanda knikte en streek met haar hand over beur haar. Ze was te slim onr hoofdpijn te veinzen of andere uitvluch ten te zoeken Ze was plotseling vol op haar 4111 vivo 0111 tot liet laatste te vech ten wat het loven waardevol voor haa'- maakte en ze keek Fred met grote, vra gende ogen aan. „Wil je mij wat méér van die man vertellen?" vroeg hij. „Ja - als je dal graag hebt. Waar om?" „Onulat er praatjes over hem gaan. Hij schijnt betrokken te zijn bij dat ge val van de afperser van Gaunt Square en de bedienden van mijn moeder hebben ook jouw naam horen noemen in verband daarmee". De bedienden van je moeder?" Hij vertelde zo nauwkeurig mogelijk, wat zijn moeder gezegd had. Wanda bleef enige ogenblikken zwijgen. „Je moeder heeft nooit van mij gehou den". begon ze met een goed vertoon van waardigheid, „maar ze is 'n beschaafde vrouw, Fred, en ze zal nooit iels zeggen wat ze niet verantwoorden kan; en haar bedienden zullen nooit onbehoorlijke dingen tegen haar herhalen". Dit was zó precies wat Fred gereed had om zelf te zeggen, dat het hem to taal ontwapende. Tiet was z<> juist en zo vol begrip. „Ik kan je van die Tnan liet volgende vertellen", ging Wanda voort, een beetje gereserveerd en uit de hoogte. „Het gaat niet zozeer mij aan, als wel Linda. Hij is jaren geleden een huisvriend van ons geweest en mijn vader heeft hem zijn met het zgn. Oropesa-tuig. Dit bestaat uit een lange staaldraad, die door een samenstel van soheerborden en drijvers („Floats") op diepte worden gehouden en in een bocht zijdelings van de mijnen veger uitscheert. Achter de mijnenve gers, die nauwkeurig in formatie moeten varen, komen de zgn. boeienieggers, die het gev eegde gebied markeren. Voor het opblazen van magnetische mijnen bedient men zich van het zgn LL- of doubletuig, bestaande uit twee kabels van ongelijke lengte. Beide ka bels zijn aan liet einde voorzien van elec- troden, die beurtelings positief of nega tief gepoold kunnen worden. Aldus wordt in het goed geleidende zoute wa ter een stroom ontladen, waarop de magnetische mijnen vlot reageren. Voor het vernietigen van acoustische mijnen gebruikt men het zgn. Hammerblock, iets als een electrische bel, die het ge luid van een scheepsschroef imiteert. Hoew el de mijnenvegers van hout zijn, is het mogelijk, dat de aanboord aanwe zige qzermnssa de magnetische mijn zou kunnen doen exploderen. Om dit nu te voorkomen, hebben de mijnenvegers de- gausing aan boord, d.w.z. zij zijn omge ven door een kabel, waardoor heen elec trische stroom gevoerd wordt, die het scheep-magnetische veld neutraliseert. Zo ziet men, dat alles gedaan wordt om een goede vaart voor onze schepen t" verzekeren, indien men zich maar houdt aan de door de routeringsdienst opgege ven route. Nederland is aan zijn M Ö.D. veel dank verschuldigd. Oplettendheid, ge paard aan strenge discipline, goede geest en een onmisbare samenwerking -hebben tot deze resultaten geleid. JAN VANDERVAART. TENTOONSTELLING VAN BOLGEWASSEN. Van 17 tot "21 Februari a.s. zal de Stichting „Bloemlust" te Lisse een ten toonstelling houden van getrokken ooi- gewassen. De tentoonstelling, die dooi de Directeur-Generaal van de Land bouw zal worden geopend, wordt een de monstratie van geforceerde bloembollen in vele variëteiten, lévens zullen de re sultaten van de jongste wetenschappe lijke experimenten op dit gebied te zien zijn. RECEPTEN. Kaasbroodjes (4 personen) 8 dunne sneetjes brood, 4 plakken kaas boter, margarine of vet. De sneetjes brood aan beide zijden met boter of mar garine besmeren 4 sneden met kaas be leggen en met de andere bedekken. De sneetjes in de koekepan in boter, marga rine of v et aan beide zijden bruin bakken en zo heet mogelijk opdoen. Saus van gebruinde bloem; 25 gr. (plm. 3 eetlepels) bloem, tenmin ste 20 gr. (plm. l'/s eetlepel) boter, mar garine of vet, Vs liter water, of liever kooknat van aardappelen, groenten of peulvruchten, peper, zout, aroma. I11 een gietijzeren pannetje de boter, margarine of het vet smelten. De bloem toevoegen en deze onder roeren lang zaam bruin laten worden. Het kooknat of water toevoegen en de saus enige mi nuten laten doorkoken. Met peper, zout (en aroma) baar od smaak afmaken. Door een gesnipperd uitje en-of wat Kerry of paprika in het vet te fruiten, of door wat tomatensap of -pureé aan de saus toe te voegen, kan men afwisseling brengen in de smaak. POE DE STEM VAN NIWIN TEXEL. De laatste weken zal mén hiér op T betrekkelijk weinig van de Niwin-i bemerkthebben. Maar dit is dan stilte, die een storm voorafgaat. hebben we niet stil gezeten. Jullie, gens in Indië, zult dat minstens keer per week bemerkt hebben. Van daat A. Dros ontvingen we een entl siaste brief over de toezending van Texelse Courant. „Hei doel je goed", schrijft hij, „met het Tex nieuws op de -hoogte te blijven". In sen hopen we, dat meerderen van ji de laatste weken nog meer van onze tie bemerkt hebben. Er is tenmii voor jullie allen een klein pakje zonden. Inhoud? Dat zal je wel zi laat bij ontvangst even aan 011s weten je hem inderdaad al .geknepen" hebt siders begrijpen wat we bedoelen. Nu nog enkele meer persoonlijke richten. Als we goed- zijn ingelicht, ii 111 de toestand van soldaat J. Bom over wie we verleden week lazen, zijn toestand zorgwekkend was door re buiktyphus, w el wat verbetering in treden. Laten we hopen, dat hij spoe geheel genezen moge zijn en dat vrouw en kinderen hier op Texel niet en. De adei De rgt alet elft ei, 1 ee en. mze else di ens rs< env elk er Ni ïar iell 11 cl 001 ut f erf e en eki 111 57,; r 11e icd lang meer in spanning behoeven te ven. Met de „Joh. v. Oldenbarnevel die 17 Jan. j.l. uit Batavia is vertrokk er repatrieerde deze week korporaal P. velkouls op Texel. Hartelijk welkom we honen, dat we spoedig nog meer die berichten te horen krijgen. Wie uit Indië vertrokken is, is serg. C. P, Lemke. Hij is wel geen eigenlijke T- laar. maar bjj velen hier toch wel bel; Of hij al in Holland is, weten we feit is in ieder geval, dat hij per „G Beer" vertrokken is. Tot slot nog enkele mededelingen vil jullie, om over na te denken! Wist n A dat toen jullie op 24 en 25 Dec. iedeiTer Niwin Kerstpakket ontving, er 3 mail g den lang hier '111 Nederland door hond»os- den mensen gesproken en gedroomd, «taal werkt en gezwoegd is, om te zoigS 72 dat niet alleen jullie, Texelaars, maai ie militairen zo'11 kostelijk pakket oig„]( vingen: tezamen 155000? Wisten julllf, dat liet door de oorlog zwaar geteisteifos Zeeland ver aan de kop stond met lfi-j cent per inwoner, onmiddellijk gevolft.u door Noordholland met 11 cent. Maped ook. dat in diezelfde 3 maanden ok p Texel niet achter is gebleven en tezamEoc met de bazar er door de Kerstpakkettfö-o; actie ruim 50 cent per inwoner werd offerd? Wisten jullie dat allemaal? T- je dankbaarheid voor dit meeleven d echt een kerel te zijn, die van zijn iev maakt wat hij kan en plicht als numml één laat gelden. We hopen, dat jullie len ais betere mannen zult terugkerel Is liet teveel gezegd, dat je dienstti] ook een stuk opvoeding moet zijn? Gi lukkig voor jullie, als je officieren her die het zó opvatten. Jongens, hond je goed; .veest keri uit één stuk! Secr. OPINIE-ONDERZOEK NAAR ESPERANTO. Het Instituut v. Publiek Opinie-onde zoek van Budapest zond een vragenlij over Esperanto ter beantwoording aa de inwoners van deze stad. Het resultai w erd gepubliceerd in liet bekende Hoi gaarse weekblad „Uj MagyarorszSf (Nieuw Hongarije). Op de gestelde vr gen kwamen zeer vele antwoorden bii 'J nen. Door 86 pet. werd de wens uitg- sproken, dat zoveel mogelijk mense over de gehele wereld Esperanto zoude leren. Interessant was, dat uit alle laged" der bevolking, ongeveer een zelfde aai tal antwoorden werd ontvangen en, tei 1,1 wijl ook het aantal antwoorden van vroi wen en mannen ongev. gelijk was. 45, pot. verklaarde zich bereid Esperanto t leren, indien zij de taal in drie maandei en met niet te grote kosten zouden kei: nen. Ongeveer 75 pet. sprak de wens uil k dat Esperanto op alle scholen zou 1110e ten worden onderwezen, terwijl 60 pc van mening was, dat Esperanto de we 11 reldvrede zou bevorderen. Op de vraag t- hoe men de taal zou gebruiken, nada men deze zou hebben geleerd, antwoord de 56 pet., dat ze zouden willen corres ponderen met Esperantisten in ander ianden ten einde zeden en gewoonte van andere volken te leren kennen. eerste betrekking bezorgd. Maar hij heeft die blijkbaar verloren en hij schijnt een ongeluk gehad te hebben, waardoor hij kreupel geworden is. Ik weet niet, wat er allemaal met hem gebeurd is, maar hij schijnt helemaal aan lager wal gekomen te z;jn. Op een dag hebben we hem op straat muziek zien maken, met een orgeltje hem met nog een andere man. Ik kan je zeggen, dat dat een schok was. Maar liet ergste is, dat liet hem niet veel schijnt te kunnen schelen. Hij is met Linda in contact gekomen en heeft haar er toe gekregen, hem te bezoeken - hij woont in Cretton Street. Ik heli haar daar gevonden en een volgende keer, toen ik er haar ging zoeken, betrapte ik hem, dat hij haar kuste. E11 zi,i zeiden mij dat ze verloofd waren, Fred! Tiet was Ti verschrikkelijke toestand. Ik wist niet beter te doen dan te proberen item ie helpen en daarom vroeg .ik mr. France of liij hem een baantje kon bezorgen. Het is niet iets. waarover w ij graag spreken zoals je wel begrijpen zult, Fred. Wij hoopten, dat we het nog ongedaan kon den maken, maar daar is geen kwestie van en als hij in moeilijkheden komt, mag de hemel weten, wat Linda mis schien doet! Zij is vreselijk overdreven gevoelig". Dat klonk zó waarachtig en het kwam zó onverwachts, dat Fred een ogenblik niet wist wat hij zeggen moest. Toch gaf liet hem een gevoel van grote opluchting al konden er ook narigheden uit voort komen. „Weet je iets van die afperser?" vroe; Dij opeens. „Je moet namelijk weten Wanda, dat. Hale en Elliot gehoord heb dat die e vriend van Linda nns schien wel die inbraak beeft gepleegd 0111 een paar vrouwen uit de e be tere wereld te redden. De zogenaamut dokter had brieven van die vrouwen ei schijnt die te hebben willen gebruiken om haar geld af te persen. Linda': vriend zou die papieren hebben vernis tigd. E11 daar jij nu meer dan eens in dn buurt bent gezien en die man kende ei hem zelfs bezoeken bracht, ligt bet voor de hand, dat de mensen zeggen, dat jij een van die vrouwen bent. en dat jij. de man hebt aangezet tot die inbraak". Wie? Welke man? Over welke -niaii heb je het? Mijn hoofd draait er van rond. Maar als ik je goed begrijp, moet ik zeggen. Fred, dat het geen kleinig» beid is mij te vragen of ik wil ontken nen, dat ik iemand heli aangezet tot een inbraak, om aan chantage te ontkomen". „Ik vraag je niet, of je dat wilt be kennen. Ik vraag je alleen of je die man kent die buitenlander die chan teur". Wauda knikte. „Je ként hem?" „Ik geloof het wel. Hij is naar alle waarschijnlijkheid, de man. die mij de weg gewezen heeft, toen ik de eerste keer op zoek was naar Linda". (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 4