mmi De kansen worden afgewogen Haar Koninkrijk De vereniging van bedrijfs voorlichting kwam in Jaarvergadering bijeen. ONZE EMIGRATIE RUBRIEK. Australië, Afrika e» Canada bie den de beste kansen. Vragen over deze rubriek en al les wat met emigratie verband houdt kunnen schriftelijk gericht norden aan do redactie „Texelse Courant", afd. Emigratie. (Van onze emigratie-medewerker). II. Nederland emigreert. Hier wonen vw met bijna 10 millioen mensen op een lap je grond, dat op de wereldkaart, in de Box-Atlas met een spijkerkop te bedek ken is. Ginds, ver over de zeeën wachten onmetelijke uitgestrektheden vruchtbare grond om ontgonnen te worden. We zou den geen echte Nederlanders zijn als we hieruit niet onze conclusie trokken. Sta tistieken beweren, dat een derde deel van ons goede volk met cmigratieplan- nen rond loopt. Laten we dit echter me' een korreltje zout nemen. Vast staat evenwel, dat. 200,000 Nederlanders doel bewuste en afgeronde emigratie-voorne mens hebben. De lokkende roepstem uit de verte We hebben een wandeling gemaakt langs de diverse buitenlandse gezant schappen. emigratiebureaux en rege vlngsinstanties om onze lezers bet een en ander te kunnen vertellen. Australië. „Wat je ver haalt, is lekker", aldus 'n bekend spreekwoord. Voor Australië is dat juist. Er liggen uitstekende kansen. Het is ongeveer even groot als geheel Europa, doch telt slechts 7 millioen in woners. De grond is gedeeltelijk vrucht baar en rijk en het klimaat kan men „uitkiezen". De Australische bevolkings politiek is er op gericht 20 millioen im migranten binnen te halen, waarbij men voorkeur geeft aan Nederlanders. Engel sen, Noren, Zweden, Denen. Ondanks de „humanistische" houding van Hodgson in de Veiligheidsraad, biedt zijn land geen plaats voor kleurlingen. Boeren hebben er goede kansen. Het aantal landbouwers, dat in de oorlogsja ren door diverse omstandigheden,- o.a. de trek naar de stad is teruggelopen van 100,000 tot 330,000 is veel te gering. „In Australië is ruimte genoeg", aldus onze zegsman. De behoefte aan arbeidskrach ten slaat niet alleen op de boeren. Zij is zo algemeen, dat ze niet in voorkeurbe- roenen is uit te drukken. De „Sydney Morning Herald", liet grootste blad van Australië, heeft iedere Woensdag een speciale rubriek „personeel gevraagd". Het is geen uitzondering als op een dag 5000 werkgevers personeel vragen. „Iedereen met gezonde hersenen én ge zonde armen kan bij ons een goede toe komst opbouwen". Bovendien is de le vensstandaard zeer gunstig. Alles is er veel goedkoper dan bij ons. terw ij] de lo nen niet alleen in verhouding, doch ook in werkelijkheid aanzienlijk hoger zijn Zo is er een wet die aangeeft, dat hel mi nimum salaris voor een werkman (geen 33. En toen de kolkwolken opgetrokken waren en alles in de natuur weer lot rust gekomen was, zag men bet armzali ge echtpaar Strawboard, nog steeds aan hun tafeltje zitten te midden van de overblijfselen van hun huis.... Bleek van ontzetting en met een verbluft ge zicht zagen de stakkers het vreselijke schouwspel aan.Met één slag was al hun huiselijk geluk verpletterd, vernie tigd. FEU ILf,ETON naar het Engels van IDA BOYD 46.) Zij namen een taxi. Zij vonden de buurt nog afschuwelijker dan Linda en Wunda gedaan hadden bij haar eerste ■kennismaking. Voor „De Rode Terreur" was een formeel opstootje gaande en de politie had handenvol werk. De taxi stopte voor het. politiebureau en zij gin gen naar binnen. „Vrijlating tegen borgstelling is bij diefstal niet toegestaan", z.ei de inspec teur. „En niemand mag de verdachte thans bezoeken. Hij is bezig zijn verkla ring op schrift tc stellen. Een dame? rk weet niets van een dame. - Jij. Coh den?" Agent Cobden, die bij de arrestatie ge weest was, antwoordde: „Ja". Er was een dame geweest- in de woning van ver dachte. Zij hadden haar daar achterge laten. Hij legde de taxi-chauffeur uit. hoe hij op Cretton Street moest komen. ..Lieve hemel! Wat een huis!" zei Jack, toen zij de donkere gang van no 19 Ingingen. „Zijn de meisjes hier in haar eentje naar toe gegaan om Man ners op te zoeken? 't Ts een wonder, dat ze niet vermoord eti beroofd zijn Nadat l'.ij zijn baantje was kwijt ge raakt, bad Arthur de clarinet weer ter hand genomen en was er weer met Lou- vakman) boven de 21 jaar minstens 5,1 pond moet zijn (dat is f49). „Maar schrijft u vooral, dat het ook bij ons geen luilekkerland is. Er moet wel degelijk gewerkt worden", aldus onze zegsman. Canada heeft boeren nodig Anders i.s het in Canada. Daar- kan men alleen boeren gebruiken. Maar die zijn er dan ook zeer welkom. In Juli zijn 1000 boeren naar Canada vertrokken en in Sept. met de „Tabinta" van de Mij. Nederland, wederom 800. Het Canadese Consulaat heeft zelfs een speciaal immi gratiebureau opgericht. De Nederlan ders zijn in Canada zeer ill trek. Zij heb ben er voorkeur. De boeren beginnen er in loondienst. De weekgelden lopen sterk uiteen, doch 25 dollars per week is nor maal. Genomen bij het feit, dat ook in Canada alles zeer goedkoop is voor onze begrippen, houdt een dergelijk salaris goede beloften in. Een goed kosthuis kost niet meer dan 7 dollar. Als men dan nog 3 dollar uitgeeft als zakgeld, kan men 15 dollar per week sparen. Na een jaar wordt dat 789 dollar, voldoende om ren eigen bedrijf te stichten, gezien het feit. dat de Spoorwegmaatschappijen en het Gouvernement, die heide groot grondbezitters zijn, aan immigranten grond verschaffen tegen zeer gunstige -voorwaarden. In het algemeen behoeft men slechts 5 tot 10 pet. te kunnen four neren. Voor de rest krijgt men een ore- diet. Ook in de tuinbouw is er heel wal te doen. Men kan ons geen sehatting ge ven van het aantal Nederlandse immi granten, die men zou kunnen plaatsen. De Canadese Minister van Immigratie heeft inmiddels echter de wens uitge sproken, dat Montreal maandelijks 1991) Nederlandse hoeren en tuinders zou ont vangen. Wij hebben enkele brieven ont vangen van boerenjongens, die enige maanden terug zijn vertrokken. Helaas is er te weinig ruimte om ze te publice ren. doch dc knapen hebben het uitste kend naar hun zin. Eén formuleert scherp: ..Je kunt hier bereiken wat je wilt, als je maar werkt. Immers, terwijl je hij ons in Nederland af en toe wel eens een stukje wildernis ziet tussen de gecultiveerde grond, zo zie je hier af en toe wel eens een stukje cultuur temidden van de enorme uitgestrektheden, die nog op exploitatie wachten". Vaklieden naar Zuid-Afrika. Ook het Zuid-Afrikaanse consulaat heeft een speciaal immigratiekantoor op gericht: Raamweg 13, Den Haag. Boeren moeten niet naar het. land van Paul Krn- ger gaan. Vaklieden gaan er een gouden toekomst tegemoet. „We kunnen echter alleen uitstekende ambachtslieden go bruiken", aldus een der ambtenaren, „bankwerkers, meubelmakers, electri cians, monteurs, schilders, bouwvakar beiders, verpleegsters gaan bij ons een uitstekende toekomst tegemoet". De lo nen zijn hoog, f 80 per week is geen uit zondering. Daarbij moet men bedenken dat ook in Zuid-Afrika alle artikelen be- 34. Maar de Pegasus, onkundig van dit alles, vloog voort naar bet Noordwesten, terwijl Herr Untenneier liet anker van de laatste sporen van de voordeur var. wijlen het huis Strawboard bevrijdde. Spoedig waren ze nu boven Londen. Wat 'n ontzaglijke stad! Huizen, huizen en nog eens huizen! Onder hen verhief zich de St. Paulus Kathedraal en wat verder zagen ze de grote bruggen over de Theems. tje op uitgetrokken zeer,tot Loutje's genoegen. Lontje deed geen vragen. Als er ernstige dingen waren, zou Artie er nel mee op de proppen komen als hij d" tijd rijp r ond. Zo gebeurde het, dat Linda hen aan trof in de straat, niet ver van „De Rode Terreur". Een zucht van verlichting ont snapte haar. Het volk op straat luisterde naar dt clarinet, terwijl Loulje met ziin pet rond ging. Zelfs mrs. MacGragh, die niet hele maal nuchter was. luisterde zonder grap pen te maken. Linda werkte zich door dc mensen heen, knikte tegen Lontje en ging naas' Arthur staan. Toen dc laatste tonen weg stierven, stak z;i haar hand door zijn arm, onbevreesd voor de grappen, die 't volk daarover maakte. De mensen verspreidden zich, Lontje ging weg met liet opgehaalde geld om inkopen te doen voor de Zondag en Ar thur Hep met een gezicht, straimid van tederheid, met Linda naar Cretton Street. Agent Cobden, die op het trottoir stond nam met een tamelijk onvriendelijke hlik hel paartje op. Dat meissie was een fijne dame, dacht hij. Zeker een van die vrou wen, die de clarinetspeler uit de narig heid had geholpen. „Wacht even. Linda", zei Arthur en hy liep naar Cobden toe en zei een paar woorden tegen hem. Het waren blijkbaar verbijsterende woorden, want de agent keek vreemd op. Maar na nog een woord en wederwoord, langrijk goedkoper zijn. Hollanders zijn er zeer in trek. Het is zelfs geen uitzon dering, dat zij prioriteit hebben boven Engelsen. Bovendien geen taalmoeilijk heden, want iedere Nederlander verstaat Zuid-Afrikaans en omgekeerd. Candida- len worden getest door Raamweg 13 op persoonlijke kwaliteiten, doch ook op vakmanschap; terwijl op een gunstig ad vies het departement voor Immigratie te Pretoria merendeels zijn fiat geeft. Evenals voor Canada en Australië is de belangstelling van de zijde der immi granten enorm. Er staan alleen voor Z. Afrika bijna 6099 op de lijst, die hun. schip afwachten. Andere mogelijkheden. Honderden Nederlandse boeren heb ben in de enorme uitgestrektheden van Brazilië een goed bestaan gevonden en nog is er ruimte voor tienduizenden. De regering in Rio doet alles om de belang stelling van Nederlanders aan te wakke ren. Suriname is plotseling actueel gewor den met zijn welvaartsplan. Toeh moet men zich van deze twaalfde provincie niet te veel v oorstellen. Onder de tropen zon is bet moeilijk boeren. Bovendien geeft het plan van Ir. Van gier Meer en Dijkhuis slechts vestigingsmcgelijkheid aan honderd boeren, die zelf al moeten beschikken over f 20,00. Ook duurt het 5 jaar voor het kostbare plan, het kost niet minder dan f 14 millioen, verwezen lijkt zal zijn. Curacao en Aruba bieden geen gelegenheid voor kolonisatie, wel voor incidentele immigratie, evenwel ook slechts in zeer geringe mate. Over Indonesië doen we beter voorlopig te zwijgen en af te wachten hop Je situatie zich ontwikkelt. (Vervolg.) Nadat dc pauze was gehouden ver kreeg dhr Rlnscma het w oord, die sprak over „De bemesting van het grasland". De lieer Rinsema begon met te zeggen, dat de opbrengst van dc gewassen van het grasland afhangt van de vruchtbaar heid van de grond. Hier werd vroeger weinig aandacht aan besteed. Er werd toen hoofdzakelijk stalmest en gier ge bruikt. Zo langzamerhand is men tot dc overtuiging gekomen, dat kunstmest niet gemist kan worden. Dan noemde spr. de kwestie van de phosphaatbemesting, waarbij de opbrengstverschillen weinig opvallen. Als de opbrengst goed is, zegt men, dat komt van de super en gaat er dan mee door. We moeten hier erhter voorzichtig mec zijn. Grondonderzoek. Het grondonderzoek achtte spr. van groot belang Door liet Bedrtjfslabnrato- rium te Groningen werden in een tijd \an 29 jaren, die deze instelling bestaal, niet minder dan een half millioen grond monsters onderzocht. Bii het -onderzoek van monsters bouwland op zandgrond bleek o.a.. dal de helft een tc laag p.H (zuurgraadgehalte) had. Bij een meerde re katkglft zou dit een meer opbrengst geven van 22909 ha. cn hij kleigrond 10.990 ha. Dit zegt dus wel iets. Bij de helft van het grasland in Nederland werd wat de phosphaattoestand betreft, matig of onvoldoende geconstateerd, bij 26 pet. goed cn 23 pet. rijkelijk hoog. Als dit verbeterd zou worden, zou dit een vermeerdering geven gelijk aan de op brengst van de halve provincie Noord- Holland. •Een rationele bemesting. Spr. achtte het gewenst, dat de hoeren tot een rationele bemesting komen. Dan is grondonderzoek echter nodig. Het is verder een belangrijke factor om de kos prijsverlaging in de hand te houden. In verhand hiermede noemde spr. de voed- selonttrekking aan het grasland bii ver schillend gebruik. Voor hooiland was dit per jaar 109-130 kg. stikstof, 30-35 phos- phaat en 80-109 kg. kali. Bij het weiden worden veel kleinere hoeveelheden ont trokken, nl. 20 kg. stikstof. 8 kg. phnx- phaat en 7 kg. kali. Bii de bemesting van grasland zijn stalmest en gier waardevolle meststof fen, die bovendien niet duur zijn. In deze mest komen o.a. '/s pet. stikstof, 0,2 5 0,3 pet. phosphaat, 'h pet. kali en nog knikte hij en Arthur ging naar Linda te rug cn vervolgde met haar zijn weg. Zij spraken niet, tot zij op de zolderkamer kwamen en danr liet licht opstaken. Toen ze" Linda: „Kunnen we niet eerst trouwen. „Daar is geen tijd voor, liefste," ant woordde hü zacht. Zij zwegen en na enige ogenblikken hoorden zij voetstappen op de trap, die maar al te duidelijk bevestigden, dat er inderdaad geen tijd meer was. Met kloppend hart luisterde ze, zich aan hem vastklampend, als wilde ze hem beschermen tegen wat er komen ging. De gek loeide en kraakte. Door dat la- waai heen klonken de voetstappen. Ie mand stak eer. lucifer aan. De voetstap per hadden het portaaltje bereikt en hielden op Tot het einde van haar leven zou Linda zicli dat vreselijke ogenblik van stilte herinneren, vóór de klop op de deur kwam. Het hekje werd dichtgegooid en de klop kwam. „Binnen!" riep Arthur en de deur ging open. Er kwamen twee politie agenten binnen. Arthur legde ziin arm om het bevende meisje. Een der agenten deelde de reden var zijn komst mee. Toen hij uitgesproken was, zei Arthur tegen Cobden: „Dank n, dat u mij afscheid van haar hebt laten nemen. Ik ga met u mee. Adieu, lie veling!" „Mag ik niet meegaan naar het politie bureau?" vroeg ze met bevende lippen. „Dat zou ik niet doen, miss", zei Cob- een reeks stoffen voor. Verder sporen elementen, die voor'de stalmest van gro te betekenis zijn, daar deze regelmatig in de grond terugkomen. Stalmest is ook belangrijk voor de structuur en minstens zo belangrijk voor weide als bouwland. Op gemeffgde bedrijven gaat stalmest vaak naar de bouw. Het gebruik van stalmest is ook be langrijk op de zg. dressen, daar de zware gronden op de duur last krijgen van wat spr. noemde sukkeljaren. Ook het verschijnsel van mos wijst op een gebrek aan structuur. Spr. raadde aan per h.a. 15 ii 29 ton stalmest tc geven en ver der om alle percelen op zijn tijd hierme- te bemesten. Juli en Aug. zijn de beste tijd om stalmest te geven, daar dit een hetere hooi opbrengst geeft, Gierbcmcsting. Gier bevat stikstof on kali terwijl de hoeveelheid phosphaat rijwel te ver waarlozen is. Deze kan men dan aanvul len met phosphaatbemesting, super oi slakkenmeel. Het beste is, om de gierhe- mesting toe te passen met windstil af druilerig weer, dus niet met mooi weei of bij harde wind. De gierkelders zijn merendeels niet groot genoeg. Van 113 gierkelders in N.-Holland waren er maar 39 a 49 van \oldoende afmetingen. In Friesland en Groningen kan het giersproeien het. beste tcflgepast worden van Maart tot Mei en in N.-Holland in de maanden Jan. en Febr., hoofdzaak blijven echter de weersomstandigheden. Voor de oorlog w erd er voor grasland 39 kg. (1 Vü baal) stikstof gebruikt en ook thans .is dit het geval, daar velen door het distributiesysteem deze meststof zijn gaan waarderen. Gebruikt men stik stof op hooiland, dan is men noodge dwongen vroeger te maaien. Er ontstaat dan een lagere opbrengst, welke onge daan gemaakt kan -worden door een meerdere gift. Spr. adviseerde nog om bij het hooien gebruik te maken van ruiters, daar dit voor de kwaliteit van het hooi veel beter is. Stikstof op weiland geeft grof gras en bossig land. Om hier in verbetering te krijgen, zal men moe ten komen tot een ander systeem, het öimveidingssysteem. Eleetrisehe weideHl'rastering. Een geheel nieuw systeem is dat, waar bij electr. weideafrastering wordt dienst baar gemaakt aan de zgn. rantsoenbe weiding, welke vóór 2 jaar terug voor 't eerst in Friesland is toegepast. We krij gen dan een opbrengstverineerdering \an 40 pet. in vergelijking met het oude öimveidingssysteem. Beweiding is van grote invloed op de grasmat. Spr. gal noe enkele cijfers over kunstweiden. Bij eerste aanleg met de oude manier van beweiden was in de grasmat 65 pet. ray- gras aanwezig en na 4 jaar slechts 27 pet. Bij het omweids.vsteem was dil resp. 65 en 69 pet. Voor onkruid was dit in hel tc geval 2 en 22 pet., terwijl dit, bij lie omweidsysteem gelijk bleef, nl. 1,4 po Phosphaatbemesting geeft naar spr. ver der zei, hetere grassen. Weiden waarin veel zuring voorkomt, hebben gebrek aan phosphaat. Phosphaat, super en slakkenmeel blijven in de bovenste laar van 5 cm. zitten, zodat liet z.i. het aller beste is grasland met een slechte phos phaattoestand om te ploegen, opnieuw inzaaien met een kunstweide en dan na een paar jaar weer scheuren. Wisselbouw. We gaan, aldus spr., in de-richting \un het wisselbouwsysteem. In Dene marken wordt dit reeds algemeen toege past De bekende Dr. Frankena heeft ge adviseerd, dit systeem nu reeds toe te passen in de Wieringerineer en de N.O.- polder. Vooral voor de lichtere gronden kan dil uitkomst brengen. In West-Bra- bant levert het al goede resultaten op. Bekalken van grasland achtte spr. een moeilijke zaak. Zet er dan de ptoeg maar in. Hiermede was een einde gekomen aan deze leerzame lezing, die om de tijd.x duur wel wat bekort moest worden. Dhr do Lugt deelde nog mede, dat eer. volgende keer 'n extra vergadering ge houden zal worden, opdat de lezing dan beter tot baar recht zal komen. Er werden geen vragen gesteld. Voorz dankte dhr Rinsema voor zijn interes sante uiteenzetting. Dhr Noordijk vroeg nog of er boeren waren, die schapen met zere bekken hebben. Dit bleek niet het geval te zijn. Hierna sluiting. Z. den. „Zeg uw vriend hier maar goeien- dag dat is voor alles beter. - We hebben geen haast, want hij pleegt geen verzet". Arthur kuste haar. „Blijf moedig, Linda", zei hij. „Ik zal je moed en je steun nodig hebben. Be houd die om mijnentwil.... Bliji hier. tot Lontje terugkomt en vertel hem dan alles. Dat zijn we hem verschuldigd. Hii za] je naar de bus brengen". „Dat is goed en verstandig", zei de agent. Zo scheidden ze. Arthur ging met de beide mannen naar beneden. Zij bleef bo ven aan de trap staan tot bun voetstap pen waren weggestorven. En toen overstelpte het leed haar ziel. Ze kon niets, niets meer doen. Hij zou alles bekennen. Hij zou naar de gevange nis gaan. Het zou voor jaren zijn... O, God! Jaren vóór ze konden trouwen. vóór dat huwelijk, waaraan de gedachte tiaar leven verhelderd en gezegend had. En dat alles voor Wandal Voor de waar deloze, zelfzuchtige Wanda, die alles had wal haar hart begeerde en die nu Linda beroofd had van het weinige, dal ze van liet leven had gevraagd een huwelijk met een straatmuzikant, een be delaar. Ze zat daar, alleen in de zolderkamer, met liet gepiep en gekrijs Van de gek tot begeleiding van haar smartelijke gedach ten en hete tranen. En het was of er uren voorbijgegaan waren, toen eindc- SCHIERMONNIKOOG t MILITAIR OEFENTERREIN? Te Groningen is opgericht een vei eniging „Vrienden van Schiermonnik oog", In de oprichtinsvergadering wer besloten een adres tot de min. v. oorloj te richten, waarin de betekenis va: Schiermonnikoog voor dc- xi-ad cn d provincie wordt geschilderd en waari: met klem up wordt aangedrongen, op di eiland geen militair oefenterrein in t richten. Men wil trachten zoveel moge lijk handtekeningen te verzamelen, ooi 1 van bewonderaars van Schiermonnikoog e die geen lid van de nieuwe vereniginj a zijn. o e NIEUW C.A.O. IN HET BLOEM- e BOLLENBEDRIJF PER 1 MAART. 1 Maart zal een nieuwe C.A.O. voor he u bloembollenbedrijf in werking treden e Het loon v oor vaste arbeiders is van 3tle op 41 gld. per week gebracht, dat vooi c' losse arbeiders op f 45 per week voor d<11 zes zomermaanden en f 41 per weel;11 voor de zes wintermaanden. Arbeiders e in liet bezit van een erkend minbouwdi ploma ontvangen f 1, - extra per week. it OOK DE SCHOOLJEUGD DOET MEE 1 Met de mogelijkheid van opzending der kolengeldbonnen 78 BV en 81 BV naar „Machtiging nr. 1917, Den Haag". 1 hebben de Nationale Monumenten Com-1 missies en de NIWIN voor aiie Neder landers de gelegenheid geschapen deèl 1 te nemen aan de verzorging van de slachtoffers uit oorlog en verzet en van de militairen overzee. Deze organisaties j zijn echter van mening, dat ook dc jeugd haar deel moet kunnen bijdragen en daarom doen zij een heroep op dc hoofden der lagere en middelbare sclio-1 len om onder hun leerlingen een inza-1 meling van deze kolengeldbonnen te or- ganiseren. Een certificaat voor het aldus v verkregen aantal vierkante centimeters1 Damplantsoen te Amsterdam wordt uit geschreven op naam der betreffende school, die hiermede een blijvende her innering verkrijgt aan een actie, waarbij zeker de Npd. jeugd niet zal willen ach terblijven. ESPERANTO BIJ HET ONDERWIJS. De staatscommissie voor Esperanto- examens v an het Ministerie van Onder wijs in Oostenrijk zond een brief naar de burgemeester van Budapest, waarin zij haar dank ujtsprak voor diens steiui aan het Esperanto-ondenvijs in zijn stad. De burgemeester organiseerde ook dit jaar weer een Esp. cursus voor paedagogon. De dir. van bovengenoemde commissie zond eveneens een schrijven aan de staatssecretaris van liet Hongaarse Mi nisterie v. Onderwijs, waarin hij vroeg het onderwijs in Esperanto op alle Hon gaarse scholen verplicht tc „teilen. In Hobart (Tamania) wordt door ma joor Jack Couche Esp. onderwijs gege ven op de Hogeschool aldaar. Op een bekendmaking in een Intern. Esperanto- blad, dat dc leerlingen van zijn klas wen sten te corresponderen met andere lan den. kwamen 78 antwoorden uit 14 lan den binnen. Het hoofd der school was zeer verbaasd over dit resultaat en ver klaarde nu wel overtuigd te zijn van het grote nut van Esperanto als intern, taal cn hij meende, dat deze taal op alle scho len en in alle landen moest worden on derwezen. De vader van een der leerlin gen een lid van het parlement was zozeer onder de indruk van het. feit, dat zijn zoon door middel van het Esp. met zoveel landen contact onderhoud, dat hij beloofde de kwestie: „Esp. bij het On derwijs" in het parlement ter sprake te zullen brengen. In een schrijven van 29 Oct. j.l. gaf di Franse minister v. Onderwijs, dhr Nae- gelen, zijn tostennning om Esperanto tc onderwijzen op dc kweekschool v. On derwijzers le Besamjon (Fr.). Het onder wijs wordt gedurende een uur per week gegeven aan de leerlingen van do 3e en 4e klas van deze kweekschool, terwijl de kosten door het Ministerie worden ge dragen. In 2 staatsscholen van Chili is men be gonnen met het onderwijs in Esperanto. Op voorstel van prof. Rabanales heeft men het Esp. ook ingevoerd op zomer cursussen van de Universiteit, die in Jan. 1948 begonnen. Dit laatste is vooral van belang, omdat, deze cursussen wor den bezocht door personen uit alle Zuid- Amerikaanse staten. iijk Loutje terugkwam, totaal onwetend van wat er gebeurd was. „Waar is Artie?" riep hij, zijn bood schappen op tafel gooiend. En toen zag hij haar verdriet. „Wat is er? Wat is er gebeurd? Ts 't uit tussen jou en Arti?" „Hij is door de politie gehaald", zei Linda. Dil nieuws was bij verre na niet zulk een slag voor Lontje als de mededeling van Arthur geweest was, dat hij de straatmuziek opgaf en een betrekking had aangenomen. In zijn hoofd kwam de zelfde gedachte op, die ook bij Roder en Draga en E. A. Jenkins was opgekomen. Met <11 die rijke vrienden en mr. France zou Arthur gemakkelijk de dans ont springen. Die zouden hem wel helpen. Maar waar ging het eigenlijk over? Ze zaten nu naast elkaar op het veld bed en uit Linda's verslag drong lang zamerhand het begrip tot Lontje door. dat Arthur bekennen zou, dat hij zich niet zou verdedigen en dat het diepste stilzwijgen zou moeten worden bewaard over de beschuldiging, die tegen hem zou worden ingebracht. Loutje raakte de kluts kwijt en probeerde al dit onbegrij pelijke nieuws te verwerken, terwijl hii opstond cn de meegebrachte inkopen in de kast ging opbergen. „Nou heb ik eigenlijk veel te veel ge kocht". mompelde hii peinzend. (Wordt vervolgd.) DE LUCHTREIS VAN DE PEGASUS. Wonderlijke avonturen van dc heer Van Emnien en ijn reisgenoten. door G. Th. ROTMAN. Nadruk verboden

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 4