PI WE HAMDEH V- Stijgende Melkproductie op Texel Het geheim Van Dr. Spencer IJswedstrijden V i-rseü' :je WOENSDAG 3 MAART 1948 Bic JAARGANG. No. «197 TEXELSCHE COURANT - C.Z. „De Eendracht" besloot tot uitbreiding. De Coop. Zuivelfabriek „De Een dracht" hield Donderdagavond een alge mene ledenvergadering in Hotel „Texel", elke druk bezocht was. De voorz., dhr C'. Roeper Mzn., open de met 'n hartelijk wolkom, daarbij zijn genoegen uitsprekende, dat er zovele le den waren opgekomen. Een speciaal voord van welkom richtte spr. tot de ere-voorz., dhr Stoepker, dhr Hogetoren. voorz. v.d. Bond van Zuivelfabrieken in N.-Holland en Ir. v. Ooyen, die een praatje zou houden over de fokkerij. Koeien in plaats van schapen. Spr. zei, dat er op Texel steeds meei belangstelling komt voor de melkerij. De schapen worden opgeruimd en er komen koeien voor in de plaats, hoewel dit in de polders niet zo hard gaat als in het oude Texel. Spr. vreesde, echter, dat dit op de duur op een teleurstelling moet uitlopen als de fokkerij niet in georden de banen wordt geleid. Met de wens op aangename en zake lijke besprekingen, verklaarde spr. de vergadering voor geopend. De notulen, voorgelezen door de secr., dhr C. H. Roeper Lzn„ werden hierna ongewijzigd goedgekeurd. De voorz. deed hierop mededeling van de ballotage van 48 nieuwe leden. De vergadering had hiertegen geen bezwa ren. Het aantal leden is gestegen tot 285. waarbij spr. opmerkte, dat hel euvel van de losse melkleveraneiers langzamer hand uit de weg geruimd wordt. Voorz. vertrouwde, dat de v eehouders, die nog geen lid zijn van de vereniging, alsnog zullen toetreden. Diverse mededelingen van de di recteur, dhr Wicringa. Dhr Wieringa deelde diverse bijzon dei heden mede over de melkproductie, melkprijzen enz., waarvan vvij de belang rijkste zullen weergeven. Stijging der melkproductie. In het nu lopende boekjaar is de inelkaanvoer aanzienlijk hoger dan in de overeenkomstige periode van het vorige iaat'. Tot heden is ontvangen in totaai 4.600,000 kg. melk met een vetgehalte van 3,41 pet., het vorig jaar was dit 3,780,001) kg. melk van 3,33 pet. vetge halte. In procenten uitgedrukt ontving men tot nu toe 22 pet. meer dan verle den jaar. De droogte pia de vorige zo mer heeft de melkproductie sterk ge remd. Hadden wij een normale zomer mogen meemaken, dan zou zeker plm. 5,25 mill. kg. melk ontvangen zijn. Nu kunnen we redelijkerwijze aannemen, dat dit boekjaar een totaal inelkaanvoer te zien zal geven van 4,8 mill. kg. Daarbij valt nog sterk op de gunstige verhou ding Van de winternielk tegenover de zomermelk. Hiervan is nu al Ie zeggen, dat 'dit ongeveer 1 2.5 is. De kwaliteit. De kwaliteit van de aangevoerde melk was nog niet altijd even groot. Er wordt nog steeds een V rij groot aantal boeren met de melk in klasse ge plaatst. Op de fabriek is dit uiterst moeilijk, daar wij de melk van de klasse 3 boeren steeds apart bonden en ze in geen geval rauw in de kaasbak storten, daar dan hij voorbaat vrijwel vaststaat, dat de daaruit bereide kaas een afwij king zal vertonen. Door op deze manier te werken, hebben we gedurende dr lange warme zomer van 1947 kans ge zien een goede kaas ie maken, die op de markt graag afgenomen werd. Deze methode van werken betekent, dal we liet paard achter de wagen spannen. Me! de boter ging het in 1947 goed. De laat ste weken hebben we voortdurend te kampen met het gebrek „voersmaak". Dit euvel is alleen op de boerderij te verhelpen. De melkprijs. Deze heeft van April 1947 tot lieden toe veel critiek gehad van de Nederl. vee boeren. Door het Landb. Econ. Instituut waren gegevens i erzameld over 1945. Men kwam toen met een melkprijs op de proppen voor April 1947-April 1948 van gemiddeld 15 ct. Dezomerprijs zou hierbij 14 et. zijn en de v inter prijs plm. 17 ct. Het Landb. Econ. Instituut is daarna weer aan liet werk gegaan niet v eel meer gegevens, nl. van 19ÏG-1947. Hangende deze nieuwe berekeningen, werd ten le bepaald, dat voortaan de melkprijs zal worden vastgesteld voor periodes \an Nov .-Nov. en niet meer van Mei-Mei en ten 2e werd vastgesteld, dat er een voorlopige winterprij.% komt van 20 ct. Intussen zijn de nieuwe kostprij zen berekend door het L.E.I. De kost prijs voor de melk, waarbij de arbeid van de hoer gewaardeerd is als die van zijn arbeiders,, ligt daarbij als volgt. Be doeld wordt hierbij dan steeds melk mei 3,3 pet. Friesland, klei- en veengrond 15,48 ct. Friesland Oosthoek (zand) 18,18 ct. N.-Holland, klei' en veen 16.59 ct. Z.-Holland cons, melkers 16,99 ct. Z.-Holland zelfkazers 18,51 ct. Z.-Holland. duinzandstreek 18,12 ct. Voor geheel Nederland valt er een kost prijs voor de melk le berekenen van 17.52 ct. Wil men aan de Nederlandse boer 'n redelijke prijs voor zijn melk betalen, dan zal hij 17,52+20 pet. ondernemers risico cn arbeid 21,02 ct. moeten ont vangen. Dit is een gemiddelde prijs over het gehele jaar. Het arbeidsvraagstuk aan de fabriek heeft in de afgelopen zomer veel zorg gegeven. Acht directeuren in N.-Hol land, w.o. ook de directeur van „De Eendracht" hebben zich voor de recht bank moeten verantwoorden, omreden zo te hoge Ionen hebben uitbetaald. De rechter begreep de moeilijkheden en veroordeelde uitsluitend tot voorwaarde lijke straffen, in afwachting van een be vredigende oplossing met de Rüksbe- middelaars. Dhr Wieringa had het ver der nog over de Kunstmatige Insemina tie. In Jan. j.l. is deze ver. met haar werkzaamheden begonnen. Spr. zei, dat de ver. \oor KJ. een geheel zelfstandige ver. is en liet niet uitgaat van „De Een dracht". De verhoogde inelkaanvoer. In ruim 3 jaar is do melkaanvoer ver drievoudigd ui. van 1,6 mill, tot 4,8 mill, kg. en zoels het zich laat aanzien, zullen de komende jaren een verdere stijging tot wel 7 a 8 mill. kg. melk te zien geven. Voor „De Eendracht" betekent dit 1 mill. kg. melk meer. Dit heeft tot gevolg, dat liet bedrijf zal moeten worden uitge breid. 1. de melkontvangplaats; 2. de melkkoeler. Deze heeft eèn ca paciteit van 5000 1. per uur, w at zeker tot 8000 liter zal moeten worden opgevoerd; 3. de roomberging; 4. de melkberging; 5. de pekolruimte; 6. het kaaspakhuis. Ook dit wordt te klein. De zomer van 1948 zullen we nog wel doorkomen met wat we hebben, maar zoals spr. het zag, niet meer dp zomer van 1949. De voorz. dankte de directeur en liet personeel van de fabriek voor hetgeen zij in de afgelopen tijd gepresteerd heb ben. Verslag assistent C. v. Leeuwen. Dhr v. Lecutven bracht hierop een verslag uit. van zijn werkzaamheden, dat we nog in gedeelten zuilen opnemen. Uitbreiding machinepark, enz. Vervolgens kwam aan de orde het be stuursvoorstel 0111 over te gaan tot uit breiding van machinerieën, o.a. de aan schaffing van 2 roomtanks, 1 melktank en een platenkoeler en verder een auto voor de directeur. Tegen de vergroting van liet machine park maakte de vergadering geen be zwaar. docli tegen de aankoop van een auto kwam heel wat oppositie los, zodat cr, wat deze laatste zaak betreft, ge stemd moest worden. De voorstanders luidden de meerderheid, nl. (Ml voor, 31 tegen en 11 blanco. - Er komt dus eien nieuwe auto. De kos ten zullen in totaal f 27177,bedragen. Verder werd een crediet gevraagd an plm. f 25000 voor het bouwen van personeclswoningen, daar de zaak zo is, dat. men wel arbeiders kan krijgen, als er ook een woning disponibel is. Op een raag uit de vergadering werd nog ge antwoord, dat de aanschaffing van de machinerieën, etc.. geen verhoging in de exploitatiekosten met zich mee zal bren gen. Alle melk zal dan verwerkt kunnen wor den. Wat de afschrijving betreft, ligt het in de bedoeling om hier 10 jaar over le doen. Daar er heel wat zuivelproducten van de vaste wal komen, hoopte men met de aan le schaffen auto, de winkeliers op Texel te bewerken, daar dit op de fiets ondoenlijk is. Bestuursverkiezing. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd dhr M. O. Bakker, Spyk, met 111 van de 124 uitgebrachte stemmen her kozen. De voorwaarde, waarop nieuwe leden kunnen toetreden blijft ongewijzigd vol gens een besluit der vergadering. De losse leveranciers. Besloten w erd v. d. losse leveranciers van melk 25 ct. per 100 kg. af te houden van hun melkrekening. Het is dus voor deliger lid te zijn van „De Eendracht". Dhr K. Mantje, Dijkmanshuizen werd gekozen als lid van de fin. commissie. Bjj de rondvraag kwam o.a. ter sprake het 'uitbetalen van de melk naar kwali teit, liet afhalen van de melk van het bedrijf als men niet aan een beharde weg woont (een jaarlijkse klacht), over de vorming van het ledenkapitaal. Wat dil laatste betreft werd gezegd, dat men dit moet beschouwen als een reserve en een relvtebriefje voor de oude dag. De Fokvcedag. Dhr O. de Wit, Eierland, voorz. van de fokvereniging, reikte hierop met een toepasselijk woord de prijzen uit \an de in Sept. gehouden fokveedag. Ir. v. Ooyen sprak over de rund- vcefokkerl.l. Na het afdoen an de huish. zaken, gaf Ir. v. Ooyen een interessante uiteen zetting over de rundveefokkerii. Spr. be gon met te zeggen, dat de veehouderij een belangrijke bcstaansbron is. Het is gewenst, dat deze leidt tot een zo groot mogelijke bruikbaarheid van het rund vee, opdat de rendabiliteit zo hoog mo gelijk wordt opgevoerd. De maatregelen voor de fokkerij dienen hierop te wor den ingesteld. De eisen, die aan hel rundvee gesteld moeten w orden, zijn een hoge melkproductie en vetgehalte. Het gaat om een regelmatige hoge productie en dat de koeien ieder jaar afkalven. Het is zeer belangrijk, dat de melk koeien beschikken over een krachtig en gezond lichaam en daarnaast over een grote vitaliteit. Naast de melk en het vetgehalte is de vleesproductie van veel belang. Niet alle nuchtere kalveren en koeien zijn geschikt voor de melkpro ductie. Veel melk en vlees gaat niet sa- j men, Men moet een zekere concessie doen, opdat de melkproductie zo weinig mogelijk benadeeld wordt. Goede ge- bruikskoeien moeten ook als fokdieren voldoen. De moeilijkheid in de fokkerij is, dat de zichtbare eigenschappen aan wezig moeten zijn en ook de natuurlijke aanleg. De voeding is hierbij van veel belang. De resultaten zullen verschillend zijn al naar gelang de grond zw aar is of licht (zandgrond). De rundveefokkerij stelt niet alleen hoge eisen aan het vee, maar ook aan de veehouders. De laatsten moeten zich goed*op de hoogte stellen. Als men op Texel 'n fokdier aankoopt, is dit meest al op de kleigrond. Denk er dan vooral aan om de hoogste eisen te stellen. Van een koe komt eens per jaar een kalf, maar van een stier misschien wel 500 of 1000 kalveren, in verband met de kunsi- matige inseminatie is dit. van ontzettend veel belang. Spr. adviseerde, om zoveel mogelijk dieren zelf te fokken, opdat ze tot best gebruiksvee kunnen uitgroeien. Vervolgens noemde spr. de irganisaties, die op het gebied der rundveefokkerij werkzaam zijn, zoals de Frov. Bond van rundveefokverenigingen en het Rund- veestamboek. Het gaat er om, de produe- tiegegevens van de melicgiften en het vetgehalte te verzamelen, alsmede eien 2 of meer wekelijkse geregelde controle. Naast de melkcontrole is de dekeontrole van veel belang. Spr. zette verder uiteen, hoe al deze organisaties werken, bv. door het hou den van centrale premiekeuringen, ten toonstellingen enz. 't Doel is de fokkerij omhoog te brengen met stieren, waarbij spr. nog mededeelde, dal de geregis treerde fokkerij reeds een 50 jaar be staat. Naast een hoog vetgehalte dient de boer ook te streven naar een flinke boe- veelheid melkgift, N.-Holland heeft pri ma fokkers en op Texel kan de fokke rij, die spr. gemiddeld noemde, nog veel verbeterd worden, aldus eindigde Ir. v. Ooyen. Er werden nog enige vragen gesteld welke naai genoegen werden beant woord. Het was inmiddels al 12 uur ge worden. zodat de \oorz. tofsluiting over ging met woorden van dank aan de spr. cn de mededeling, dat voor de leden en hun vrouwen excursies georganiseerd zullen worden naar de fabriek. Z. DEN BURG. Vrijdagavond 27 Febr., werd in de Schouwburgzaal van „De Oranjeboom" ten 2e male „Het geheim van Dokter Spencer" ontsluierd. Een detective spel in 4 bedrijven, opgevoei-d door het toneelgezelschap U.D.I. Dhr A. v.d. Meiden, voorz., opende de avond met een kort woord, waarin hij de leden van de zustervereniging Tavenu van Den Helder, die deze avond bij woonden en hel stuk eveneens opge voerd hebben, van harte welkom heette. Voorts zeide hij, dat deze 2e opvoering zo spoedig plaats moest vinden in ver band met hei a.s. vertrek van mw. en dhr Winter. Over de inhoud van liet stuk behoe ven we niet verder uit te weiden, daar wij dit reeds in eien van onze vorige nrs. beschreven hebben. De hoofdrol, welke, in handen was van dhr dc Winter, werd op voortreffelijke wijze vertolkt, en we zijn er van over tuigd, dat de ver. hem node ziet vertrek ken. Behoudens enkele kleine haperin gen in de eerste twee bedrijven, werd het stuk vrij vlol gespeeld. Enkele rollen, zoals die van dr. Hil ton (Th. Witte) en de chauffeur James (A. Poel). werden deze keer sterker ge speeld, dan wij tijdens de eerste opvoe ring van hen te zien kregen. De avond werd besloten met een ge zellig bal met muziek van de Musical Ramblers onder leiding van dhr .1. Kwak. DEN HOORN. Op de ijsbaan „De Geul" werden Vrijdagmiddag wedstrij den gehouden voor jongens en meisjes, waarvoor veel belangstelling bestond. De uitslagen waren: Hardrijden met hindernissen (blokjes rapen) grote jongens: I. D. Slegh; 2. W. J. Bakker Cziv, (St. Anna); 3. B. Lap Bz Meisjes: 1. D. Drijver; 2. E. Bakker (Spyk); 3. N. Kikkert Nd. Kleine jongens; 1. H. Troost.Szn.; 2. D. Smit; 3. H. Bakker (St. Anna). De prijzen bestonden uit boeken en kinderspelen. Voor de jongens en meis jes was liet een mooie middag, die uitste kend geslaagd is. VESTIGINGSVERGUNNINGEN. Door de Min. v. Eoón. Zaken zijn de volgende vestigingsvergunningen ver leend: aan dhr J. D. Bakker te Oude- scliild tot het vestigen van een inrich ting bestemd of mede bestemd voor dc uitoefening van.een hotel-, café en res taurantbedrijf te Oudésehild; aan mevr. H. M. Koorn-Vermeulen. Kogerweg al hier, tot liet vestigen van een inrichting bestemd of mede bestemd voor deh uit oefening van een pensionbedrtjf; aan dhr C. Groenhof te De Koog, tot het vestigen van een inrichting, bestemd of mede bestemd voor de uitoefening van een schilders-meubelmakers- en meubel- stoffeerdersbedrijf annex vervaardi- gingsbedrijf van markiezen en bedden. LEZING J. v. d. PIJL OVER DE WEGEN. (Sloi.) Het zal zeer moeilijk zijn deze wegen op korte termijn alle in een goede toe stand te brengen, daar dit een enorme schuldenlast op de polder zou leggen. Bovendien zijn ook de materialen daar voor niet beschikbaar. We kunnen ons de vraag stellen of het werkelijk nodig is de wegen een breedte van 5 m. te geven. Maar als we bedenken, dat de breedte van de motor voertuigen steeds groter wordt eu mo menteel voor de vrachtauto's uit Amen- ka opgevoerd wordt tot een spoorbreed te van 2,44 ill., dan is liet duidelijk, dat we minstens 5 m. nodig hebben. Te smal le wegen vragen hoge onderhoudskos ten. Spr. begrijpt heel goed, dat er wel eens ontevredenheid is over de slechte wegen, maar hoopt toch dat men begrip zal hebben voor dc moeilijkheden, waar voor de polderbesturen zich geplaatst zien. De totaalkosten voor verbetering van de weg naar Oosterend zullen onge veer f150,000 bedragen. Dit bedrag valt uiteen in de volgende posten: Grondaankoop en grondwerk 1 30,000 Fundering van de weg 1'80,000 Oppervlaktebehandeling f 40,000 Het eerste bedrag moet in 40 jaar, hel tw eede in 20 jaar en het derde in 1(1 jaar worden afgeschreven. Over het geheel berekend moet dan het bedrag van f 150,000 in 21 jaar worden afgeschre ven. Dit is per jaar 17500. Wanneer wc hierbij de jaarlijkse rente voegen, dan vraagt alleen de Oosterender weg ieder jaar een bedrag van I'll.000 Dat is voor onze polder een bedrag van f 2 per jaar en per bunder. In de pauze, die nu volgde, werden enige mededelingen gedaan. Er zal dil jaar een graslandkeuring worden ge houden voor een beperkt aantal bedre ven. Er hebben zich reeds enkele boeren aangemeld, maar we kunnen er nog wel een paar deelnemers bij hebben. Kosten zijn er niet aan verbonden en men krijgt op deze wijze dus op een wel zeer voor delige manier voorlichting over gras- landgebruik. De prijswinners van de lezingwed strijd van vorige jaren, kunnen op korte termijn een uitnodiging verwachten om een lezing te houden voor een vereni ging van oud-leerl. aan de vaste wal. Het bestuur doet een beroep op Texel se verenigingen om. prijzen beschikbaar te stellen voor de stalwedstrijd en dc- le zingwedstrijd. Er zal deze zomer waar schijnlijk een voetbalwedstrijd worden gehouden van een elftal uit de oud-leer lingen tegen een andere Texelse club. De revue. Er worden nu reeds deelnemers ge vraagd voor de grote revue, die zal wor den opgevoerd in de herfst ter gelegen heid van het 20-jarig bestaan van de Landbouwschool. Na de pauze volgde een zeer geani meerde bespreking op hel onderwerp van dhr v.d. Pijl, die zeer verhelderend heeft gewerkt. Was liet. zo vroeg men, niet beter ge weest om dc wegen vóór de oorlog in goede toestand te brengen? De heer v.d. Pijl kan deze vraag be grijpen. Spr. geeft ons dan evenwel een kijkje in de interne zaken van liet pol derbestuur in de jaren van voor de oor log. De financiële moeilijkheden waren zeer groot. Verschillende boeren waren niet in staat hun polderlaslen te betalen en waren daarmee soms enkele jaren op achter. Verzwaring van de lasten zou grote moeilijkheden hebben gegeven. Hel bestuur heeft dan ook gemeend, dat dit niet verantwoord was. Is het billijk, zo luidde ■•en andere vraag, om het onderhoud van een zo groot wegennet te leggen op de schou ders der landeigenaars? Spr. meent, dat deze vraag ontkennend moet worden be antwoord. Gelukkig begint mep hier oog voor te krijgen en worden steeds meei wegen door de gemeenten overgenomen. Dhr. v.d. Pijl is evenwel van mening, dat ook ons eiland recht heelt op een gedeelte Rijkswegen. Ook de Zeeuwse eilanden, die wat het doorgaand ver keer betreft in dezelfde omstandigheden verkeren als wij, hebben rijkswegen. Anderen zijn van mening, dat iedere weggebruiker verplicht is. aan het on derhoud der wegen bij te dragen, ook wielrijders, en we horen al mompelen: het rijwielplaat je komt terug. FOTO VAN DE WEEK. UITGAVE v.h. Fa LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd. Bankver en Coöp. Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j Verantw. Redacteur: J. ZEEMAN, Emmalaan 92, tel 157 Den Burg ruwe huid Purol 30 ct. PUROLIN (verfijnd product voor de vrouwj Doos 40 ct. Is een straatweg niet te verkiezen bo ven een betonweg, vraagt een ander. De beer v.d. Pijl geéfl de voorkeur aan een betonweg. Volgens spr. rijdt men op be tonwegen rustiger. Maar zoals reeds ge zegd: Bjj reel paardentractie verdienen klinkerwegen de voorkeur. Verder wijst spr. er nog op, dat een driewielde kar een van de meest gevaar lijke voertuigen is op een goede weg. Het voorwiel loopt bijna altijd scheef cn vernielt op deze wijze de weg. Tenslotte wordt nog gevraagd, of dc wegen, die op korte termijn niet afdoen de verbeterd kunnen worden, in deze loestand blijven, waarin ze nu verkeren. Dit is volgens dhr v.d. Pijl niet liet ge- geval. Door een oppervlaKtebehande- iing zal men trachten ze in een zo goed mogelijke conditie te houden. De voorz., dhr Joh, Roeper, was ze ker de tolk der aanwezigen, toen hij dhr v.d. Pijl hartelijk dank bracht voor de de uitnemende wijze, waarop hij dit on derwerp had behandeld. Ook uw verslag gever is ran mening, dat deze lezing er toe heeft medegewerkt, 0111 veel misier- stand weg te nemen. C.v.Gr. „DE WANDELAAR" WEER VERSCHENEN. Een mededeling, waarvan door alle na tuurvrienden ongetwijfeld met grote reugde kennis zal worden genomen, is deze, dal met ingang van 1948 door tie uitgever A. G. Sohoonderbeek te Laren (N.-H.) de uitgave van De Wandelaar, '1 bekende tijdschrift voor de Levende N a tuur, wordt hervat. Blijkens mededeling van redactie en uitgever is liet wachten geweest op behoorlijk papier. Het Jan.-nr. is bereids verschenen. En ofschoon liet in omvang nog achtr r staat bij de lijvige nrs. uit de goede da gen, was liet 0113 toch een grote ver kwikking in liet als van ouds lijk ge- variëerde en kennelijk met grote zorg samengestelde nr. le bladeren. I11 een zorgelijk en veelzins teleur stellend tijdsgewricht als waarin wij leven, z.al dit tijdschrift velen tot ironst en bemoediging kunnen strekken. Het eerste nr., (dat ter inzage ligt in Bpekh. Parkstraat) bevat art. van foo ien 0:1 Engelhardt de Witt en een her- denkingsart. met foto van Nol Binsber- gen. INTREKKING VERVOERVERBOD VOOR SCHAPEN. Ten einde voor de sehapenhouders dc mogelijkheid open te stellen 0111 de 111 't voorjaar gebruikelijke cn noodzakelijke verschuivingen in de schapenstapel tot stand te brengen, heeft het bestuur van het Bedrijfschap besloten, het op 7 Dei. '47 afgekondigde vervoersverbod voor schapen met ingang van 23 Februari weer in le trekken. Verkoop van slacht- sdhapen blijft ook thans ondlerworpe.i aan de Vee- en Vleesverordening 1942 cn is dus alleen toegestaan aan erkende schapen handelaren, voor rechtstreekse levering op de slachtmarkt of een door het Bedrijfschap aangewezen leverings- plants. INGEKOMEN PERSONEN. Frans A. de Maesschaiek, v. Vierin gen. Nieuwstr. 35 11. E 3. VERTROKKEN PERSONEN Trijntje Dijker, v.Den Hoorn "8 naar Meersen, Houthemerweg 17. Jacobus Gogh, v. Hogerstr. 5 11. Voorburg, Kerk straat 46.. Pieter C. Kuiter, v. War- nioesslr. 58 11. Alkmaar, Brouwerstr. 25. Mettje Plomp. v. f) 161' 11. Den Haag. ■Vmperestraat 8. DF, INTERNATIONALE BRUG BIJ DE FRANS-SPAANSE GRENS. I11 1940 was de verhouding tussen Franco-Sjianje en Frankrijk van die aard gew orden, dai de grens tussen beide landen toen totaal gesloten was. Langzamerhand echter werd de verhouding minder gespannen, zodat de in ternationale brug naby Heiidave eens van weerszijden zwaar versterkt een normaler aanzien vertoont. Er is weer verkeer tussen beide landen al is hel zelfs met goede papieren nog lang niet gemakkelijk de wachtposten aan beide zijden te passeren

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1