straal 'vm Slot Raadsverslag Een praatje met twee militairen die uit Indonesië terugkeerden INDONESIË Australië zoekt 14 millioen nieuwe bewoners WOENSDAG 31 MAART 1948 61e JAARGANG. No. 6265 TEXELSCHE COURANT Een voorstel lot annulering van de overeenkomst met de Rijkswater staat ter zake van de uitvoering van werken te Oudeschild. Op 29 Nov. 1938 werd met de Rijkswa terstaat een overeenkomst aangegaan ter zake van de uitvoering van verschillen de werken aan de rijkszeewering en de havendijk te Oudeschild. De overeen komst werd destijds in de eerste plaats aangegaan 0111 werkgelegenheid te ver schaffen aan de talrijke werklozen. Op 18 April 1939 werd met de uitvoe ring begonnen, doch reeds op 16 Juli d. a.v. moesten de werkzaamheden worden stilgelegd, omdat onvoldoende arbeids krachten beschikbaar waren. Aangezien momenteel algemeen een grote schaarste aan arbeidskrachten heerst, is gelukkigerwijze geen werk loosheid te duchten, en is een hervat ting, in werkverruiming, van de werk zaamheden niet te verwachten. De over eenkomst kan o.i. dan ook niet alleen zonder bezwaar worden beëindigd, doch zeker achten wij ontbinding alleszins ge wenst. Daar nl. van jaar op jaar geen mogelijkheid tot uitvoering der werken bestond, verkreeg deze gemeente telkens ontheffing van de Rijkswaterstaat; met enige zorg vragen wij ons af, voor wel ke problemen wij zouden komen te staan, indien te enigertijd zodanige ontheffing eens niet zou worden verleend en de ge meente Texel verplicht zou zijn de om schreven werkzaamheden uit te voeren; zulks zou dan bij wijze van openbare aanbesteding dienen te geschieden, w aarbij de meerdere kosten door de ge meente zouden dienen te worden gedra gen. Omtrent de kostenberekeningen, opgezjet naar voor-oorlogse prijzen, be hoeft. men zich generlei illusies meer te maken. Het zal 11 duidelijk zijn, dat de gemeente Texeè hiervan zeer nadelige gevolgen zou kunnen ondervinden. Wij stellen u daarom voor tot ontbin ding van de betreffende overeenkomst te besluiten. Van de zijde van de Rijkswaterstaat is ons nog medegedeeld, dat na de even tuele ontbinding van de overeenkomst, de uitvoering door deze zelf zal plaats vinden, ^ia een aannemer. De tijd van uitvoering is nog niet bekend, daar een en ander van 's Rijks financiën zal af hangen. Voor de dienst 1949 is een daar- toestrekkend bedrag aangevraagd; het is nog niet zeker, of liet werk dan reeds uitgevoerd zal kunnen worden. De in 1939 door de' gemeente terzake gemaakte kosten worden volledig door Rijk en Provincie gedragen. Een onderdeel van de uit te voeren werker, bestond in bet dempen van een achter d<e havendijk gelegen bermsloot en het aanbrengen Aan een riolering ter plaatse. Deze riolering, welke ook inder daad 11a de demping van de sloot is aan gebracht, is gelegen in rijks grond en in onderhoud hij de gemeente. Voor het hebben van de riolering, waarvoor wel licht, een geringe jaarlijkse retributie verschuldigd zal zijn, dient de gemeente een vergunning v.d. Rijkswaterstaat te 'bekomen. Wij stellen u daaroip voor ons college te machtigen een daartoe strek kende overeenkomst aan* te gaan. Voorz. gaf nog een nadere toelichting óp liet voorstel en zei o.m., dat de mo gelijkheid wel bestaat, dat er een fiets pad komt. Dhr Bruin zei, dat. liet niet enkel 0111 een fietspad gaat. Er is veel meer, waar bij spr. „de Texelse Ort." aanhaalde van 1936 011 1938, waaruit' bleek, dat deze aangelegenheid reeds van vele jaren te rug dateert en bet is dus wel noodzake lijk, dat er .eindelek eens verbetering- komt in de alleszins onhygiënische toe stand met de stinksloten en plassen; (Uit ons archief blijkt, dat reeds in 'n raads vergadering van 1893 gesproken werd -over deze dingen. Red.) De voorz. vroeg ont B en W in deze vrijheid van bandelen te geven, opdat er binnen redelijke tijd meer van gemaakt kan worden en liet niet geforceerd be hoefde te worden. Dhr Bruin zei het niet tegen te willen houden, maar drong op spoed aan. Weth. llin zei, dat, als de berm opgeknapt wordt, bet. rijwielpad er ook komt. RONDVRAAG. De gem. schuur aan de Kogerweg. Dhr Keijser bracht nogmaals de 011 derhoudspost ter sprake van de schuur aan de Kogerstraat, welke vclgens B en W een noodzakelijk kwaad genoemd wordt. Spr. zei een bod gekregen te heb ben voor bouwmateriaal van deze schuur bij eventueel slopen, waarover spr. nog nadere mededelingen zou doen. Spr. dacht, dat er op een andere plaats dan wel een bergplaats gebouwd kon worden. Voorz. antwoordde, dat met het bou wen van een nieuwe bergplaats enige duizenden gemoeid gaan. De schuur kan er nog enige jaren staan en spr. wil de schuur van een nieuw dak voorzien. Hei verkeer bij Witte Kruislaan en Waalder- straat niet de nieuw te bouwen Bruyn- zeelwoningen kan langs enkele aan te leggen smalle straten plaats vinden. Weth. de Waard merkte op, dat als de schuur gesloopt wordt, liet. woonhuis al daar open komt te liggen. Wetli. Hin zei, dat 't gebouw nog wel 20 jaar kan blijven staan. De verbetering van de Westerweg. Dhr S. Keijser drong er op aan, dat de Westerweg spoedig verbeterd zou worden ook in verband met de aan te brengen electrificatie. Spr. vroeg of men met de andere polders ook al tot over eenstemming gekomen was. Voorz. zei, dat er Woensdag (24 Mrt.) een bespreking met de polder Eierland zou plaats vinden. Dhr v.d. Vis vroeg of de gemeente er iets aan doen kon, dat de houten kiosk van de V.V.V., welke te koop werd aan geboden, niet meer aan De Koog ge plaatst zou worden. Voorz. zei, hierover met de V.V.V. overleg, te willen pleger Dhr v.d. Vis vroeg verder naai' de moge lijkheid om een lantaarn te plaatsen aan de Kamerweg. voordat de weg bestraat wordt. De stenen voor deze w eg zijn aan gekomen, aldus spr. Voorz. antwoordde, ciat hj,j wel bereid is liet verzoek op de urgentielijst te plaatsen. Dhr M. Bakker drong er op aan, dat dé electr. werkzaamheden aan de Wes terweg bespoedigd worden. Voorz. zei, dat dit afhangt van de 30 Polders, daarbij opmerkende, dat de overeenkomst tot overdracht der wegen per 1 .Ton. 1949 ingaat. Weth. Hin sprak de wens uit, dat de 30 Polders zich meer speciaal bemoeiden met de verbetering van dc Westerweg cn de gem. de Oosterenderweg onder handen naiji. Voorz. noemde nog de Piipersdijk en achtte het wel gewenst, dot de gaten in rleze weg dichtgegooid werden. De Bruynzeelwoningen te duur. Dhr M. Bakker vroeg inlichtingen over de uitslag van de aanbesteding der Bruynzeelwoningen. Voorz. antwoordde, dat de kosten wel 1'15000 zullen bedra gen, terw ijl door de architect een begro ting w5s opgemaakt van f 12000,Met de fa. Bruynzeel en architect {le Graaf zal hierover een bespreking worden ge houden. Het wordt op deze manier ie duur. I>hr M. BiTkker was van mening, dat liet grote prijsverschil zit bij de fa. Bruynzeel en niet hij de aannemers^ Moet de gem. er 1111 evengoed toe over gaan de woningen te zetten? Voorz. zei, dat men er niet tol zijn ge noegen toe was overgegaan deze wonin gen iian te Kopen. Het gaat 0111 woon ruimte en het is een noodoplossing. Wij hebben ook liever permanente wonin gen, aldus spr. Dhr M. Bakker noemde de woningen die dhr Veldstra ontworpen had. Dhr H. Zijm begreep niet, dat archi tect de Graaf f 12000 had opgegeven. De B111 vnzeelwoning aan Den. Hoorn kwram ook al op f 13000. Dhr de Waard zei, dat men is gaan zeilen op het kompas van de architect. Voorz. merkte nog op, dat het volgens de krant wel gaat in de richting van Bruynzeelwoningen. Dhr de Waard „het gaat om het materiaal". Dhr M. Bakker wilde blokwonir.gen aanbesteden. Voorz. antwoordde, dat liet vast zit met de we deropbouw. Herstel van woningen met Rijkshulp wordt wel toegestaan en nieuwbouw niet. Dhr M. Bakker vroeg af de gem. al een gedeelte der BrnvnzeelWoningen betaald had. waarop de voorz. bevestigend ant woordde. DI11 Alb. Dros wilde deze transactie zien als praotisch zaken doen. Voorz.: „bet gaat 0111 de bijkomende kos ten". Dhr Hin zei. dat de architect naar de gem. Twisk bad verwezen en geen rekening gehouden heeft dat er hier een regenbak, schuurtje en een welput bijko men. Deze zaak zal in ieder geval ern stig bekeken worden volgens de voorz. I)e tarieven van de T.E.M. en het clectrlseh koken. Dhr M. Bakker zei, dat er aan de over kant speciale tarieven zijn voor h'el electrisch koken. Spr. wilde d^t. ook hier toepassen, ook omdat er velen toe over gaan tot koken op fornuizen. Spr. zei, dat er op Texel zeker al een 150 gezin nen op koken en er de laatste lijd ver scheidene van deze dure fornuizen ge plaatst zijn. Voorz. antwoordde, dat dez> zaak al eerder besproken is, doch wilde het nog wel eens. nader bekijken. Dhr H. Zijm wilde drang uitoefenen, 0111 niet Rijkshulp w oningen te herstellen om meer woongelegenheid te scheppen. Voorz. veronderstelde, dat er van deze regeling wel gebruik zal worden ge maakt in verband met de inwoning. Dhr Zijm had een klacht over-de vei- ligheidstrap bij de bioscoop, daar klei ne kinderen meermalen naar boven klimmen. Spr. vroeg of dc trap kon wor den afgesloten.. Dit zal nader bekeken worden. Dhr Heerwaarden wilde een ter- 'cint.je inrichten voor kinderspeelplaats. Voorz. antwooidde. dat dit wel aanbeve ling verdient. Het zit echter vast op het materiaal en de bewaking. B en W zul len het onder ogen zien. Dhr A. Backer dankte B en W voor de spoedige verbetering van liet Schild- paadje. Dhr Dros zei. het zeer op prijs te stellen als in liet beleid van B en W een voorname plaats ingeruimd zou wor den voor de volkshuisvesting. Voorz.: liet is maar zo. teleurstellend, dat er zo weinig bereikt wordt". Dhr Dros merkte op, dat het met de wedQropbouw der boerderijen heel wat vlugger gaat. Voor zitter: „die zitten niet zo vast aan de m3 prijs. Dhr Hin zei nog, dat het in an dere provincies ook niet zo vlug ging met de boerderijen. Dhr Roeper vroeg inlichtingen over een adres van bewoners uit De Waal om een hoek af te snijden bij het perceel Joh. Kuiper, daar dit hinderlijk is voor het verkeer. Voorz. antwoordde, dat dit een particulier belang en de weg eigen dom van de polder is. Dhr Westdorp vestigde de aandacht op een waterput, bij de Slufter, waar een los deksel op ligt, hetgeen spr. gevaar lijk vond. Spr. wilde er een mond op la ten metselen of de pomp weer norniaal Vele gedemobiliseerden zijn reeds uit Indië teruggekeerd. Hieronder wtfren nog maar enkele Texelaars. Met twee van hen, die nog niet zó lang op liet. Gouden Boltje terug zijn, hebben we een praatje gemaakt, nl. met de dpi. soldaat H. Koopman uit De Waal en de sere' marinier P. .Savelkouls te De Koog. Koopman vertrok 5 Febr. 1947 naar Indië 11a een driemaandelijkse opleiding in de Frederik Hendrik kazerne te Vugt. Als enigste Texelaar was bij inge deeld met vele lotgenoten bi.i liet 4-4-10 R.I. Met de „Johan v. Oldenbarneveldt" zijn deze militairen te Tandjong Priok geland en ze hebben daarna een maand of vier in Buitenzorg geleg°n, waar de dienst hoofdzakelijk bestond uit wrfcht- jeskloppen. Spoedig begon de politione le actie (21 Juli 1947en werden de ver houdingen scherper. Vele Hollandse jongens zijn hierbij gevallen. Koopman, die ingedeeld was bij de be- wakingsbataljons, vertelde ons, dat hij slechts weinig gevaar had beleefd tij dens deze actie, daar zij achter de stoot troepen opereerden. Vele inlanders in de kampongs, die in allertreurigste omstandigheden verkeer den, werden Moor de Ned. soldaten ge holpen en deze mensen waren hier zeer dankbaar voor. Koopman had, als bij in Indië was gebleven, dienst willen nemen bij het Ned. Rody Kruis, daar z.i. 111 dit mooie land, w aarover men niet uitgepraat raakt voor de Hollanders nog een belangrijke taak is weggelegd. „Gaarne zou ik er gebleven zijn, maar door het ongeluk met mijn vader, werd ik naar huis ge roepen", aldus Koopman. Dank zij hel mooie werk van de Band Ned. Indië is het gelukt deze militaiD? die kostwinner van zijn moeder is, thuis te krijgen. Koopman vertelde ons verder nog, dat de „Texelse Ort." 111 de tropen een vvel- komnie verschijning is, niet alleen bij de Texelaars zelf, maar ook bij de andere militairen. De krant gaat daar van hand tot hand. Het Nivvin-comité heeft dus wel eer van zijn werk! Per K.L.M. is deze dienstplichtige in de tijd van ecu paar dagen naar het va derland gekomen 0111 zijn plaats in het ouderlijk gezin weer in te nemen. Het is het boerenbedrijf, waar Koopman in is opgegroeid en waarin hij weer terug keerde. De mens wikt en God beschikt: Als deze jonge man in Indië had kunnen blijven, zou er voor hem zeer waarschijn lijk een belangrijke positie ail zijn voort gekomen. Het levenslot heeft hier an ders beslist en zo is de .dienstplichtige soldaat H. Koopman weer in de ouder lijke woning op Texel teruggekeerd. Met de Mariniersbrigade naar Oost-Ja va. -Van heel andere aard was de thuiskomst van de serg. marinier P. Savelkouls. De ze is een „doorgewinterde" marinier. Hij dient reeds 24 jaar bij de Kon. Marine, waarvoor hem onlangs de zilveren me daille voor eerlijke en trouwe dienst werd toegekend. Nog een paar jaartjes en dan zit het er voor Savelkouls op. Tijdens de oorlogsjaren verbleef S. thuis aan De Koog, dus niet in krijgsge vangenschap zoals velen van zijn col lega's. Weer in dienst. Spoedig 11a de capitulatie van Duits land. 28 Mei 1945, werd S. in dienst op geroepen en hij ging reeds 11a enkele maanden van Antwerpen uit scheep naar Amerika, waar liij een opleiding ont- vfrig als instructeur, alles op Ameri kaanse leest geschoeid. In Camp Lejeune aan dc New River is het grootste en modernste kamp van de Amerik. Mariniers. Het heeft een uit gestrektheid van bijna dc provincie Utrecht. In deze mariniersstad, waar ai- les te vinden is, wat in een normale stad aanwezig behoort te zijn, hebben Hoi- landse O.V.W.-ers hun militaire oplei ding gehad. 11 Dec. 1945 zijn de mari niers naar Singapore vertrokken en van daar in Malakku aangekomen, waar ze in een Brits-Indische rubberkolonie vertier werden opgeleid. Het land leende er zich daar zo goed voor om te acclamatiseren (een voorproef van wat de iongens '111 Indië te wachten stond). Na hier 6 w'e- ken gezeten te hebben, vertrok de briga de 11 Jan. 1946 uit Malakka per „Nieuw- Amsterdam" naar Soerabaja. Daar wer den de troepen in huizen gelegerd en werden de Engelse troepen (Brits-Tn- diërs) afgelost. De actie begon. Toen begon de actie der Hollandse hia- riniersbrigade. In een vogelvlucht van data's werden diverse plaatsen bezet. 24 Jan. Kryan. Legoendi en Palang, 25 Jan. Watoetoelis, Toelangan en Boedoeran, alle plaatsen gelegen in Oost-Ja va buiten Soerabaja. Zo zouden we door kunnen gaan. maar dit zou te ver voeren. Tn bet fraai geïllustreerd^ boek „Met de M-iriniersbrigade ju Oost-Java", een fotoverhaal over de levensloop der mari niersbrigade, samengesteld door de 2e luitenant der Mariniers IT. A. Wilinar, en uitgegeven door de N.V. Drukkerij „De Spanrnestad". Haarlem, kunt u hier over alles lezen. Wat is hier enorm veel laten functionneren. Er zal naar gekeken worden. Dhr Westdorp vroeg ten slotte nog in liet vervolg niet meer op Dinsdag te ver gaderen, maar op Woensdag. Vrijdag of Zaterdag. Voorzitter dacht, dat er geen be zwaar was om op Vrijdag te vergaderen. Hierna sluiting. werk verricht door deze Hollandse jon gens! Ge leest er over de straffe opleiding in Amerika, de verscheping naar Indië, de ontscheping, bet lijden van Soeraba- ja's bevolking, de hulp die de mariniers er verleenden, de vernielingen (tactiek der verschroeide aarde) te midden van het fraaie landschap, de patrouilles bij '1 ochtendgloren op weg naar een kam pong of bij het oversteken van een kali. het ontmaskeren van gewapende benden en de harde strijd, die hierbij moest wor den gevoerd. Savvah's worden „uitge kamd". Friese ruiters worden opge ruimd, toegangswegen door bulldozers vrijgemaakt, Sherman-tanks schieten hun zware projectielen af, nieuwe brug gen worden aangelegd enz. Daarnaast dc hulp in de kampongs aan de inlandse bevolking, sterk verwaarloosd sedert de Japanse bezetting..I11 dit fraaie, met schitterende foto's verluchtigde boek is dit alles te lezen en te zien. Savelkouls maakte deel uit van deze mariniersbrigade. In een handige zak agenda die d»* a marineman ons liet zien, staan al de data aangegeven van deze actie. Bij de aanvang van de politionele actie, 21 Juli 1947, zat S. in Soerabaja waar hij dienst deed bij liet motortrans port. Evenals bij de invasie in Norman- dië in 1944, opereerde de mariniersbri gade op Amerikaanse vvijz<\ Tot in per fectie is alles-georganiseerd. Een eigen kleermakerij, schoenmakerij, machine- herstel plaats, spoorwegen, ge kimt het zo niet.bedenken of de brigade had het. Als een aardig voorbeeld deelde S. ons nog mede, dat de „Catalina"-vlieglui- gen van de marine zelfs roomijs naar 't front brachten. Met de pol. actie waren de niariniers opgerukt naar Modjokcrto. daarna (5 Aug. 1947) werden er patrouillediensten uitgevoerd. Met de „Johan v. Oldenbar- neveld" is Savelkouls naar Holland ge komen en 11a dus bijna 3 jaren te zijn Weg geweest, in zijn gezin teruggekeerd. Énige weken heeft S. nu bij zijn gezin iu De Koog doorgebracht en als onze le zers dit onder hun ogen k: ijgpn, is hij reeds naar R'dam vertrokken, döar dc dienst opnieuw zijn persoon vraagt voor dc opleiding van nieuwe mariniers." Naai' Indië zal S. waarschijnlijk wel niet meer gaan, daarvoor beeft hij er te veel jaren opzitten. We hopen, dat het Koopman zowel als Savelkouls, die we beiden reeds persoonlijk verwelkomden, in hun verdere leven goed mag gaan. Alle twee hebben ze Indië gozDu en zijn vol geestdriftige verhalen naar Nederland teruggekomen, want bun mening is, dat er voor Nederland in Indië nog een dankbarp en mooie taak is weggelegd Ontbossing leidt tot grote gevaren voor de landbouw, o.a. door het optre den van geweldige overstromingen, het droog worden \an de rivieren, het op drogen van bronnen, het afspoelen van vruchtbare grond, de vorming van kale rotsen. Onze regering heeft dit al vele jaren geleden ingezien en verschillende maat regelen getroffen voor bebossing o. m. door de bossen onder eigen beheer U nemen met eigen personeel. Ze richtte proefstations op, een middelbare bos- bouwsohool, liet boutsoorten aan de Ho ge School te Delft onderzoeken, enz. Indié levert al lange jaren het be roemde „djattihout". Een eigenaardig heid van dë djattiboom is, dat hij in de oost-moesson (het droge jaargetijde) zijn blaren verliest. Naast djattihout, hier vaak Java-teak genoemd, levert Indië nog andere houtsoorten' als: ijzerhout (voor zeeweringen), ebbenhout (voor de meubelindustrie), betimmeringen c.d.). Een eigenaardige boom is de „Tjema- ra"; die vaak'voor naaldboom wordt ver sleten, maar in werkelijkheid een loof boom is. Een bijzonderheid van, die boom is deze. dat zijn wortels knolletjes dragen, die vermoedelijk de stikstof uit ile lucht in voedingsstof omzetten, net als dit liet geval is hij onze vlinderbloe migen (lupinen). Maar echte naaldho uten komen ooi; voor nl. op At joh, waai ze dienen Voor liet winnen van terpen tijn en liars. Een eigenaardigheid der Indische bos- ONZE EMIGRATIERUHR1EK (Van onze emigratiemedewerker.) Grote voorzichtigheid Is geboden. 'Australië is 220 maal zo groot als Ne derland. Minstens 70 pet. van de grond is evenwel woestijn, zodat men er niet overal een boerderijtje kan beginnen. Maar afgezien hiervan, is er nog altijd ruimte genoeg, want het aantal inwoners bedraagt niet eens 8 millioen. Het ligt dan ook voor de hand. dat het land een sterke immigratiepolitiek voert. Ook Ganberra poogt mensen aan te trekken uit andere werelddelen, teneinde de be volking te kunnen opVoeren tot ongeveer 22 millioen. De belangstelling voor emigratie naar Australië is inmiddels ook in Nederland zeer groot geworden. Bovendien is het „genoegen" volkomen wederkerig, want de Australiër houdt van de Nederlander. Toch heeft ook Ganberra al onaaange- nie ervaringen opgedaan niet de immi gratie. Enkele jaren voor bet uitbreken van de oorlog kreeg een groot aanta< Duitse en Oostenrijkse joden gelegen beid het land binnen te komen. Zij heb ben evenwel niet voldaan. Vandaar dat men dubbel voorzichtig is. Iu sommige kringen meent men, dat Australië anti Nederlands is. Dit is on juist. Iedere Nederlander wordt er met open armen ontvangen en vergroeit snel met de eigen gemeenschap. 01' Australië kansen biedt voor be paalde personen of groepen van perso nen, moet v 911 geval tot geval worden be keken. Wel moet men rekening houden dat de gebraden haantjes er evenmin 111 de mond vliegen als elders. Daarnaast is het een vreemd land, in vele opzich ten zelfs volkomen vreegid, zoals we 111 het vervolg van deze serie meermalen zullen zien. De doorsnee Nederlander zal zich vermoedelijk in Canada en Zuid- Afrika cm der in zijn element voelen als in Australië. Voor avonturiers is ook hier geen plaats. Alle-en kranige kerels met een goed idee plus een paar stevige, werkgrage 'handen kunnen er terecht. Er is een goed stuk brood te verdienen. Ieder, die wil werken kan er een ruim bestaan vinden. Daar staat echter te genover, dat het ook in Australië vrij moeilijk is een eigen bedrijf te stichten en... het is bovendien heel moeilijk tr te komen. (Wordt vervolgd). BEVOLKING EN NATUUR. sen is deze, dat er zoveel verschillende boomsoorten in voorkomen, vv.o. soms weinig economisch bruikbare. Een zorg vuldig deskundig onderzoek is dan ook r.odig eer men er toe mag besluiten oer bossen in exploitatie te brengen. Een voorbeeld van moderne exploita tie vormt de in 1939 opgerichte maat schappij Noenoekan. gelegen tegenover liet petroleumeiland „Tarakan" (N.O. Borneo). Herinner ik het 111e goed, dan hadden de Japanners hierop het oog ge slagen. Onze regering achtte dit '11 groot gevaar, zodat de Japanners geen vergun ning tot exploitatie weid verleend, wel aan „Noenoekan". De onderneming kapt alleen bomen van minstens 0,6 111. in doorsnee. Er werken plm. 700 a 1000 man op die modern opgezette houtaan- kapmaatschappij. Zo is er grote zorg be steed aan de volksgezondheid aan huis vesting, bad-, was- er. drinkwatervoorzie ning. bestrijding tegen malaria (de wo ningen zijn „inuskieten-proof"). De in stallatie is modern ingericht. En er is <>.a. ook een draadloze verbinding met de grote van „Tarakan". I11 de oorlog is „Noenoekan" door de Japanners vernield. Ik las in het lijd schrift van „Oost en West" van Januari 1947. dat „Noenoekan" weer „draait". Ongelooflijke moeilijkheden zijn er 111 die verafgelegen oerwouden overwon nen! Maar.... dc hele wereld „schreeuwt" 0111 hout, nog veel meer dan vóór de vre selijke oorlog! Bloemend ia!. Dr. H. F. TILLEMA. ,Hoe dik is-ie?" Tekening: J. G. Sinia. Meten vaneen omgezaagde boom op „Noenoekan"

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1