Oud Nieuws uit „de Texelaar" van 3 April 1898. Bij Kon. Besluit werd aan onze vorige burgemeester Jhr. J. C. W. Strick van Lnischoten eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrpndissemenl Texel met ingang van 1 Juli a.s. Op de jaarlijkse Paastentoonstelling van vee, Donderdag te Schagen gehou den, werd o.a. de le prijs voor de beste oonschapen van volbloed Texels ras be haald door dhr P. K. Bremer van Oos terend, terwijl genoemde eveneens de le prijs verwierf voor zijn inzending van jarige schapen. Evenals in tal van andere gemeen- ten werden ook in onze gemeente d" tractementen van de Burgemeester en de secr. bij Kon. Besluit hoger gesteld, dan door de raad was bepaald. Die t-racte- menten zijn thans f 1250 en f 1100, in plaats van f 1200 en f 1000, zoals door de raad was besloten. Kaar wij uit goede bron vernemen, zal het 1 Juli a.s. 25 jaar geleden zijn, dat de ontvanger dezer gemeente, de heer C. J. Rab, zijn betrekking als zoda nig heeft aanvaard. Naar wij vernemen, werd door mej. Flierman, vroedvrouw te Oudeschild, te gen 1 Mei a.s. eervol ontslag aange vraagd. Oosterend, 1 April. Woendag j. 1. hield de zangver. „Eendracht maakt Macht" haar laatste wekelijkse repetitie voor dit seizoen. Bij deze gelegenheid werd aan de Directeur een stoffelijk blijk van waardering overhandigd, be staande uit een kristallen sigarenbeker op zilveren voet. De ver. zal zo spoedig mogelijk haar oefeningen voortzetten. De Noordzeevissers hebben in ver scheidene weken weinig of niets ver diend. In deze week zijn ze pas Donder dag uitgezeild. Ook de garnalenvissers verdienen veel minder dan in de vorige winter. De Coeksdorp. 1 April. Na ver scheidene dagen werkzaam te zijn ge weest is het de vissers van hier gelukt, het wrak op de Vliehors zover omhoog te krijgen, dat het voorschip nog slechts 3voet in het zand zit. Het achterschip zit evenwel nog gelijk met de grond. Er is besloten een aanvang met het slopen te maken. V.V.V. „TEXEL". Zoals reeds in het najaar van 1947 was besloten, zou er voor het aanbreken van het seizoen 1948 te De Koog een wed strijd worden gehouden ter verfraaiing van de erven. Een ieder, die zo met tussenpozen I)? Koog bezoekt, heeft kunnen constateren, dat er niet is stilgezeten. Er is aanmer kelijke vooruitgang geboekt en zonder twijfel zal De Koog in het seizoen 1948 een heel wat nettere aanblik bieden dan in het afgelopen seizoen. De wedstrijd is verlengd tot 6 Mei a.s. Het bestuur heeft besloten, dat de prij zen zullen bestaan in het door de V.V.V. aanbrengen van beplanting en bloemen op de erven van de winnaars. Zet dus al len uw beste beentje voor en helpt mede om De Koog als badplaats omhoog te brengen. Dit is uw aller belang. INGEKOMEN PERSONEN. Dirk v.d. Beek v. Schagen, Corn. Bok- straat C 115 1 n. C 68. Jan J. Roeper, v, Schagen, Corn. Bokstr. C 115 p n. C 52. Anna Venniker v. Haarlem, Lorenzkade 130 n. E 140a. DE AVOND VAN 4 MEI NATIONALE HERDENKING. Zoals reeds eerder werd medegedeeld, is dit jaar de avond van- 4 Mei bestemd als nationale herdenkingsavond. In een circulaire aan alle gemeentebe sturen heeft de „Commissie Nationale Herdenking" een aantal richtlijnen ver strekt ter bevordering van een zoveel mogelijk uniform verloop der plechtig heden iti geheel Nederland. Aan alle kerkformaties in den lande is verzocht, de eerste Zondag in Mei een ure van ge bed te houden. De herdenking omvat de militairen van de Nederlandse strijdkrachten, de zeelieden, verzetsstrijders, geallieerde militairen, die, ttaar ook ter wereld, in de jaren van de oorlog te land, ter zee of in de lucht voor de bevrijding van het Koninkrijk zijn gevallen. DAMRUBRIEK. (Probleem: C. Dijker 't Noorden O 144) 1 2 3 4 5 o Zwart: 7, 9, 13, 14. 21, 29. Wit: 15,' 22, 23, 34, 38, 44. Wit speelt en wint. VENSTERGLAS VRIJ VAN DISTRIBUTIE. Met ingang van 1 April mag venster glas in alle dikten, zonder machtiging, vergunning of bon, aan handelaren, ver bruikers of verwerkers worden verkocht en afgeleverd. De grote tekorten aan luindersglas, blank gepolijst spiegelglas, gewapend glas en brute glas, vormen vooralsnog een beletsel om tot opheffing der distri butiemaatregelen betreffende laatstge noemde glassoorten over te gaan. ESPERANTO-CONGRES TE ALMELO. Zaterdag en de beide Paasdagen hield de Intern. Esperantistenver. ,„La Eston- to estas nia" (de toekomst is ons), haar 15e congres te Almelo'. Ruim 250 con gressisten uit Denemarken, Noorwegen, België, Engeland en Nederland werden ontvangen door het gemeentebestuur van Almelo en door de bm-gemeester, nu-. J. M. Raveslool in het Esperanto toegespro ken. Op de Zondag gehouden jaarvergade ring is een motie aangenomen, waarin de minister van onderwijs met klem wordt verzocht, maatregelen te nemen, om te zorgen, dat Nederland niet achter blijft bij andere landen inzake hef invoe ren van het Esperanto-onderwijs in de school. VERTROKKEN PERSONEN. Pieter A. Zuurendonk v. Kogerweg 16c n. Den Haag, Kokosnootstr. 113. Rinske Dijker, v. Den Hoorn 38 n. Arnhem, Da Costastr. 7. Simon Witte, y, B 85 naar A'dam, Ohasséstr. 47. Alle Koolstra, v. K 10 n. Dantumadeel, Rinsumageest E 231. VOOR HET BEHOUD DER NATUUR MONUMENTEN. In de te A'dam gehouden jaarlijkse al gemene vergadering van de Ver. tot Be houd van Natuurmonumenten in Neder- lad is een motie aangenomen, waarin de vergadering er bij de regering en volks vertegenwoordiging op aandringt, ten volle rekening te houden met het grote belang de w einige nog overgebleven Ne derlandse natuurmonumenten te sparen bij het aanleggen van militaire oefenter reinen. „Ondanks overbevolking en voedsel schaarste", zo had de voorz.; njr. dr. P. G. van Tienhoven, in zijn openingswoord gezegd, „is het zaak, dat de natuurbe scherming niet op de achtergrond ge raakt. Nederland mag geen stenen woes tijn worden. Ten om-echte wordt wel eens beweerd, dat de Vereniging geen reke ning houdt met de landbouw. Beider be langen echter verdienen een gelijkwaar dige aandacht. Laat een ieder dit devies hooghouden: beschermt Nederland en zijn schoonheid". De secretaris, de heer J. Drijver, wees er in zijn jaarverslag op, dat de Ver. in het afgelopen jaar letterlijk (gelukkig niet figuurlijk!) in het moeras is ge raakt, Zij heeft haar bezittingen uitge breid met o.m. 140 ha. moerasgrond in Noord-West Overijsel, een stuk van de Loosdrechtse plassen, „Het Hol" bij Kor- tenhoef, een vogelbroedplaats op Texel en enkele kleinere natuurmonumenten. De Ver. heeft voorts een uitvoerig rap- oort ingediend bij de minister van land bouw inzake veranderingen in de Jacht wet. Met blijdschap constateert h'et ver slag verder, dat de das, de marter, de steenmarter, de zeehond en de otter thans meer bescherming genieten, maar minder opgetogen zijn de natuurvrien den over de wilde-zwijneninvasie en de dreiging, die er hangt boven het Koot- wjjkerzand, Schiermonnikoog en terrei nen bii Havelte, waar militaire kampen gevestigd zouden worden. De Vereni ging telt nu ruim 161000 leden. OORLOGSVRIJWILLIGERS VOOR OCTOBER TERUG? De reeds begonnen aflossing der zich in Indonesië bevindende delen der Kon Landmacht zal in de loop van dit jaar re gelmatig voortgang hebben. Verwacht wacht mag worden, dat alle onderdelen, die vóór de eerste divisie „7 December" (d.w.z. voor 29 Sept. 1946) in Indonesië aankwamen, vóór October 1948 geleide lijk aan zullen repatriëren. PRINS BERNHARD ZIEK. Sedert de Paasdagen ligt Prins Bern- hard te Zermatt ziek met 'n lichte graad van bronchitis. Er bestaat geen reden tot ongerustheid, maar het is onzeker of de Prins'op de voorgenomen datum zal kun nen vertrekken. MARKTBERICHT medegedeeld door de Coöp. Veeafzetver. 30 Maart 1948 Varkens: De prijs voor prima varkens is f2,15 per kg. Extra iets hoger. Ge makkelijk te plaatsen. Bonnen: Iets la ger. Onze notering is 7 ct. per kg., niet inbegrepen onze provisie. Gebruiksvee: Goed gebruiksvee ge makkelijk te plaatsen. In het bijzonder vragen we de aandacht voor de aanko pen voorLandbouwherstel op 7 en 8 •April a.s. Gevraagd geregistreerd en on geregistreerd vers of hoogdrachtig tbc- vrij enz. van prima kwaliteit. Schapen: weiders f 50-65; schapen met 2 lammeren f 110-135.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 6