Frans Goedhart, Lid van de Tweede Kamer gprak over „De les van Tsjecho-Slowakije" 'I Haar Koninkrijk De afd. De Goeksdorp-Eierland van-de Partij v. d. Arbeid had Donderdag 1 April een apenbare vergadering belegd in Hotel .,De Hoop", met als spr. dhr Frans Goedhart (in de illegaliteit P. '1 Hoen), lid der Tweede Kamer, die sprak over „De les van Tsjecho-Slowakije". Toen om plm 8,15 uur voorz. A. Boon Jzn. de vergadering opende, kon hij aan plm. 100 aanwezigen een welkom toeroe pen en wel vogels van diverse pluimage. Spr. begon .met de binnenlandse poli tiek van Rusland. Zij noemen zich socia listisch, maar wat is er van waar? In 'n socialistische maatschappij is vrijheid van denken, spreken, vergadering, druk pers en verkiezingen. In Rusland niet. Daar heerst een partij, de communisti sche, waarvan de leiding, bijgestaan door een groot machtsapparaat, boven staande democratische rechten onder drukt en onmogelijk maakt. Kr heerst gebrek aan consumptie-artikelen, zoals brood, meubelen e.a. dagelijkse ge bruiksartikelen. De nadruk ligt er op de zware industrie, daar Rusland zich voor bereid op een 3e wereldoorlog tegen, vol gens hen, kapitalistische fascistische en quasi- democratische buitenland, ge voerd door een groot wantrouwen, ont staan plm. 20 jaar terug. Dit wantrou wen hebben do andere geallieerden |>c gen weg te m men door het doen van grote consessies: Saelialin cadeau, een gedeelte van de Ital. vloot, invloedsfeer in een groot deel van O.-Europa, enz. Deze politiek is mislukt, want Rusland wil niet. Alles is niet slecht te noemen, bv. het omverwerpen v.h. corrupte Tsa risme in 1919, socialisatie van de groot industrie, maar daartegenover staan zo veel fouten: géén democratie, mensen met afwijkende mening moeten zonder meer uit de weg geruimd, garresteerö, gedood, de gehele pers en radio in han den der comm. partij, volledige censuur, de Gestapo heet er N.K.V.D.. welke zorgt voor het bevolken van de talloze con centratiekampen (zgn. „isolatoren") en arbeidsdwangkampen. Ondanks het ijzeren gordijn, weten we, dat. er plm. 12 millioen slachtoffers in huizen, welke langzaam en vreselijk aan hun einde ko men. Voor een communist buiten Rusland is dit zijn socialistische „.vaderland", met Vadertje Stalin aan 't hoofd, welkt- hij blindeling»volgts waardoor hij geheel verdoold raakt en van wie hij alles ac cepteert. In de buitenlandse politiek zijn de Russen verantwoordelijk voor het vast lopen van vele conferenties: vredescon ferentie Duitsland, enz.; voor de gerin ge resultaten der Veiligheidsraad, waar zij zo ijverig het veto-recht misbruiken. In O.-Europa, waar zij zoveel invloed kregen, heeft dit Petkoff, verzetsleider uit de oorlog, zjjn'hoofd gekost, zitten PetreScu en vele anderen, welke in de oppositie gingen, in de gevangenis. Komende tot de Tsjechen, concludeer de spr., dat dit land in 1945 door de Rus sen bevrijd is, zoals wij door de Canade zen bevrijd werden, waarvoor grote dankbaarheid was en bij hen grote sym pathie voor Rusland. De besluiten van „Mtlnchen" hadden in 1938 grote indruk op en wantrouwen bij de Tsjechen ge wekt, daar Chamberlain hun land toen opofferde aan Hitler-Duitsland. Bij de eerste verkiezingen na de oorlog kregen de communisten dan .ook 37 pet. van de stemmen in dit land. Bij do regerings vorming waren 4 partijen: communisten, socialisten, katholieken en nat.-soc. (Be- nesj). De min. van Binnenl. Zaken word een communist en onder hem behoorde de politie, welke „gezuiverd" werd. Een ieder, die ook maar iets verkeerds ge daan had, ging er uit. era \verd vervan gen door een communist. In de bedrijven werden bedrijfsraden gevormd van 15 man: B comm. en B soc. en 3 partijlozen, wat echter altijd communisten waren, waar een sluw spelletje gespeeld werd zodat iedere comm. arbeider het gemak kelijkste werk kreeg en veel mper ver diende dan z'n collega, welke niet aan gesloten was. De rechtstreekse aanlei ding tot de staatsgreep waren de a.s.. vrije verkiezingen, waar ze op het Krem lin zo bang voor waren. Op het Kremlin werd nl. een grote nederlaag voor de comm. gevreesd, daar de grote mas sa niet veel sympathie voor de Russen meer heeft, daar het welvaartspeil zo sterk teruggelopen is in het land van Masai'yk, nl. met 40 pet. Toen kwamen de beslissende dagen: minister Chorin kwam naar Praag om de graanleveran- ties te controleren, heette het, de rege ring bood z'n ontslag aan, wat niet door president Benesj aanvaard werd. Gotl- wald oefende aandrang op hem uit om het wel 'te aanvaarden, want hij had de nieuwe ministerlyst al klaar!* Toen volg den de bekend, feiten: in alle bedrijven lieten de comité's van actie het program ma bekend maken: zo en zo laat opmars naar het centrum van Praag, wie niet meedeed, werd ontslagen, resoluties wer den in elkaar gezet t.g.v. Gottwald, voor stellen om die naam door die van Be nesj te vervangen, werden genegeerd. Oncjanks de vrije, spontane demonstra tie van 1000 jonge studenten, dwars dooi de gedwongen opmars der arbeiders, moest Benesj toegeven en de comm. mi- nisterlijst van Gottwaid- goedkeuren. De bezoekers van de vergadering der' soc. partij werden mishandeld, hoewel de po litie er bij stond, welke orders had om 't meubilair te beschermen. Zgn. zelf moordpogingen van soc. volgden, b\. Jan Masaryk. Overal gingen de comi té's van de actie aan het werk o.a. in hét kabinet en ,1c „Volksdemoncrntie" was DE LUCHTREIS VAN DE PEGASUS. Wonderlijke avonturen van de heer Van Emmen en zijn reisgenoten. door G. Th. ROTMAN. Nadruk verboden 59. Terstond sloeg Herr Untermeier de snaren van zijn gitaar aan. Gehoor zaam kwamen fle leeuwen aanhollen, en toen...! „Voorwaarts! Naar de konink lijke hut!" commandeerde Herr Unter meier. Koning Lippilappie vermoedde niets van het naderende gevaar. Hy had de kleren jan meneer Van Emmen aan getrokken en troonde in zijn hut, stra lend van vreugde en zijn hart zwellend van trots! Hij had al z'n hovelingen en buren uitgenodigd, hem te komen be wonderen. 60. Plotseling klonk er gebrul en ge schreeuw. De leeuwen stormden de hut binnen. O, sapperloot, je had het gezicht van de arme Lippilappie moeten zien! Met één sprong was hij van zijn troon en de woestijn in gevlucht, gevolgd door Herr Untermeier en z'n leeuwen. Nooit van zijn leven had Lippilappie zó gelo pen! Hij brulde van angst, tot een dei- viel de arme koning op z' kreeg. Beven 'n knieën. een feit. By de distributiedienst werden C. P. leden begunstigd en niet C.P. le den achtergesteld. De laatste maatregel geldt voor de pensioentrekkende ver zetsmensen, hij niet lid worden wordt geen pejiBioon meer verstrekt. De con centratiekampen werden ontruimd, maar 'niet opgeheven. Wie er nu in Aten en komen is wel duidelijk. Hoe moet jpu onze houding zijn? Scherpe afkeuring is niet voldoende, maar we moeten 'n sterk-poeltieve hou ding aannemen, zowel nationaal als in ternationaal. Nationaal gezien is een 'vrijwillige landstorm of iets dergelijks verkeerd en gevaarlijk. Wel politie maatregelen tegen de comm. 5e colonne, dus staatsbemoeienis. Hier is de Partij v.d. Arbeid volkomen vóór.'Dit is echter niet genoeg, wij moeten verdoolde comm. weer op liet. rechte" pad brengen eii te rugwinnen door radicale politiek. Er is door progressiviteit veel bereikt,- maar deze krachten zijn in onze regering nog veel te gering, grote sociale zorg is pas mogelijk docr grote fin. opbrengsten, maar Lieftinck kan niet door blijven gaan met heffingen inééns. Wat nodig is, is een sterke soc.-econ. politiek en nifet een reactie, welke de C.P.N. in de kaart speelt. Internationaal' gezien toonde spr. zeer duidelijk aan de afhankelijkheid van alle landen ter wereld van elkaar, en gaf hier op een historisch overzicht van eerst heel kleine kernen (roofridders op burchten) tot grotere eenheden, dorpen, steden, provincies, landen en verenigde staten in enkele werelddelen. Nu ook in Europa een dergelijk streven: Benêlux- pact van 5, waar grote consequenties aan vastzitten, maar onnoemelijke voordelen uit voortvloeien. De comm. zijn scherp tegen deze dingen, want zij zien de krachten van hun „tegenstander" gro&- ien. Ook noemde spr. nog het federalis me en het Marshall-plan, wat 17 milliard dollar in Europa zal brengen. Dit plan is geen filantropie van de V. S., maar wordt zuiver zakelijk en politiek beke ken. De V.S. zijn vijanden vaji de comm. gedachte, het zijn democraten en het systeem is kapitalisch. De comm. zijn ook hier scherp tegen en' liegen er dan maar op los, maar de waarheid is. dat wij niet zonder hulp kunnen en een twee de feit is, dat alleen Amerika In staat Is om Europa te helpen, om de verloren welvaart te herstellen. Frans Goedhart besloot met 'n vurige opwekking om een sterke dam op te hel pen werpen legen deze gevaren, welke ons bedreigen, zodat wij een overmacht vormen en uit de huidige kwakkel-posi tie komen. Daarvoor moeten we vooral de jeugd zien te pakken. Vertelt een ie der de waarheid over liet drama in Tsje"- cho-Slowakije tn sluit u aan bij de Partij i.d. Arbqjd! Spr. boeiende en lange in leiding werd met hartelijk applaus en veel instemming beloond. Na de pauze werd er van de gelegen heid lot vragen stellen weinig gebruik gemaakt. Twee aanwezigen vroegen over de li.i. onbillijke dienstplichtvrijstellin gen. Antwoord: mijnwerkei's, onderwij zers, a.s. tandartsen en enkele boeren zoons van kleine bedrijven krijgen rij- stelling wegens tekort aap dergelijk", mensen. Een tweede vraag betrof de ge vangenen in kampen op Java. Goedhart zei dat er geen gevangenen meer zijn en noeinf liet ïoddelpraatjes. Namen noe men kan opheldering geven. Over het geval Oud zegt spr., dat deze man geen socialist is; deze man is liberaal: tegen stander' van opheffing van het bankge heim en tegen geleide-economie. Poging tot verwijdering van C.P.N. wethouders is geen vermoorden der democratie. Een der aanwezigen gaat in debat met spr. over „oude koeien uit de sloot" en noemt ook do zaak der 7e faculteit in Amsterdam als een blaam voor de P. v. d. Arbeid. Deze vragensteller kreeg be hoorlijk zijn portie, voor zover spr. op zijn insinuaties inging. Tot slot een vraag over de hopding van Engeland te genover een verenigd Europa. Spr. ging hier even dieper op in en noemt het Churchill-federalisme, waar Europa niéts voor voelt. Met dank aan de spr. voor de goede avond en een opwekking aan de jonge ren om een oprichtingsvergadering van iiet Dem. 'Soc. Jongeren Verbond te be zoeken, volgde sluiting. (Vervolg van pagina 1). Het ziekenvervocr. Dlir Michels kwam er tegenop, dat hel ziekenvervoer per extra boot verhoogd is van f 15 tot 1' 100. Voorz. zei, dat dit gedaan is omreden het betaald wordt door het Centr. Ziekenfonds. Er valt echter over te praten. Dhr Boom stélde voor de „Dr. Wage- maker te voorzien van een ander kom pas, waardoor bij mist voorkomen wordt, dat* er wel eens een auto blijft staan. Wordt in overweging geno men. Dhr de Graaf vroeg waarom er geen vrij vervoer met de boot wordt ge geven aan de mensen, die zich voor ziekenbezoek huiten Den Helder moeten begev en; Spr. zei, dat er dan een bewijs overgelegd kan worden. Voorz. ant woordde, dat het 't beste in zo'n geval is, 0111 er met de directeur over te spreken. Dhr Beumkes ('t Horntje), vroeg of het juist was. dat een Ferryboat via hel Horntje 8 minuten eerder aan zou zijn, dan bij aankomst te Oudeschild. Voorz. zei, dat dit inderdaad zo is. De reis zal dan niet langer dan 15 minuten duren. Dhr Jae. Bruin stelde vooi woningen te laten bouwen voor het personeel. Voorz. antwoordde, dat de belangen der 'maatschappij primair zijn en er andere dingen voorgaan. Dhr A. v.d. Meiden had een klacht over het lange wachten bij de bussen met de laatste bootdienst. Dit zit hem in de post. Zal bekeken worden. Dhr J. C. Kikkert, die de tekening van de nieuwe boot, welke tijdens de verga dering circuleerde, nauwkeurig beke ken had, vroeg of het mogelijk was de bovenbouw van een lager dek te voor zien. Spr. had het verder over de diep gang in de haven van Oudeschild en was van mening, dat men beter via het Horn tje kon varen, welke afstand slechts vier km. is. (Oudeschild, 11 km., Redactie). De voorz. wilde de bouw van de uien* jve boot aan deskundigen overlaten. Een diepgang van 2,(10 m. is ook geschikt voor het Horntje. Spr. juichte het ook toe, als er een veer op het Horntje zou komen, doch dit brengt conseqenties met zich mee. Volgens berekening zal het Horntje 1 100,000 verlies opleveren en Oudeschild I' 50,000 winst maken. Deze zaak wordt echter met. het gem. bestuur besproken. Dhr Blom vond de vrachttarieven te hoog en had voorts een klacht over dc oprit bij de boot. Dé handen der auto's ondervinden schade van de ijzeren go ten. Kunnen er geen bredere gemaakt worden? De voorz. zei, dat het vragen van de bestaande vrachtprijzen is toege staan. Dhr C. Mets stelde voor om voor de le klas dagretours te geven, daar de 2e klas altijd overvol is. (Overal worden dagretours verstrekt, dus waarom hier niet? Redactie). Dhr Kaan was van oordcel, dat de schooljeugd, die pen abonnement reist, ook wecht IK eft, op een zitplaats. Spr. vroeg verder of er vaste halteplaatsen zijn. Voorz. zei, dat wat de goten betreft,- dit de aandacht heeft. Met d*e busdien sten is het nog krap, zodat net wel eens voor komt, dat er gewacht moet worden op een andere bus. Dhr Dogger stelde voor om geen f iet sen met te plaatsen in de gangen van de.bciot en dan desnoods-maar een auto minder mee te nemen. Voorz. zei, dat 'n nieuwe boot hier de oplossing kan bren gen. Het haltevraagstuk is aanhangig gemaakt' bij de Rijksverkeersinspectie. Er komen vaste halten. ^Voorden van afscheid tot de heer Lap. Dhr Mulder, vice-president,- sprak 'nier- na enkele sympathieke woorden tot de scheidende prés-commissaris, dhr W. H. Lap. Dit is uw laatste vergadering, aldus spr Het is <5o jaar geleden, dat ge in het bestuur kw am. Teso was toen nog maar een, .kasplantje* dat bij een zorgvuldige behandeling is opgegroeid tot een kapi taalkrachtige mij. Tot 1918 was Teso een zwakke onderneming, welke na die tijd tot bloei is gekomen en thans een eervol; le plaats inneemt tussen de andere maat schappijen. „Gij waart de motor en alle zaken kwamen gewoonlijk op uw initia lief tot stand. Naast waardering kreeg li veel critiek, in de meeste gevallen niet gerechtvaardigd. De 4-ugeslagen weg is goed geweest, waarvoor wij u hartelijk danken. Wij kunnen uw besluit billijken, maar betreuren het wel dat u aftreec Degene, die u opvolgt, krijg! een mo(1 lijke taak te vervullen". Spr. gelocjl niet, dat de -activiteit van dhr Lap ov® troffen zou worden. Namens alle aa deelhouders en ook namens geheel Tea dank ik u voor alles wat ge gedaan hel Spr. hoopte, dat dhV Lap Teso nimnil zal vergeten. Wij van onze kant zullen! nooit vergeten, aldus eindigde de hef Mulder. De heer Lap. anlivoordde.fj6 In een,bewogen rede, welke onder alyp stilte werd aangehoord, gaf dhr Lap lyj; antwoord op deze afscheidsrede. yj „Ik dank n hartelijk voor de welg#c njeende woorden tot mij gesproken. Er jj, in de jaren, die achter ons liggen, hejp veel veranderd. In al deze dingen heb £r 'n groot aandeel gehad, w aarbij de belal gen '.an Teso bij mij voorop stonden. \j de positie, waarin Teso nu is gekome kunnen we altijd met genoegen ten j' zjen. Als een mooie herinnering noemi spr. nog zijn herkiezing als commissar 5 jaar geleden, wat een, der boogtepu f ten in zijn leven was. Spr. herinnen aan dc goede verstandhouding tijdens i 1 bestuursvergaderingen. Hierna rich e te spr. enige vriendelijke woorden tot e bemanning van de boot, het buspers V neel en de directeur en tenslotte tot 5 heren commissarissen. Met. allen had sp ,c prettig samengewerkt en hij dankte In 1 hartelijk voor .de wijze waarop ze he 1 steeds waren tegemoet gekomen. Aan hen die niet meer zijn.J< Een eerbiedige hulde bracht spr. aa! oe- personen, welke -overleden zit ('1 met vien hij tijdens hun levl mocht samenwerken. Spr. noemde hiel bij in net bijzonder wijlen Dr. WagenJ Her, de grondlegger van dq maatschaffi pij. „Ik wens u allen het beste toe. (if met 1 ESO verder". Spr. eindigde met dia volgende woorden, betrekking hebben® op de naam TESO: T. Trouw aan de statuten, F E. Eerlijkheid om deze statuten toe te? passen. iT S. Standvastigheid, welke de koers bi£ puald, C O. Openhartigheid om tot zukelijk besluiten te komen. (I Deze vier punten bepalen de koeys val Teso en laat dit de pijlers zijn tot he# •van de gehele Texelse bevolking. Met deze woorden viel de hamer, nuf de traditonele klap, zoals wij dit van diii Lap gew end zijn. Z. EINDEXAMEN R.L.W.S SOHAGENÜ Bij liet gehouden eindexamen van dl Rijkslandbouwvvinterschool te Schagei'v werd aan 43 leerlingen het diploma uit'tl gereikt. Een randidaat werd afgewezen) Van Texel slaagden J. J Roeper, Iv Roeper en I'. Stoepker. Van de le naa'ji de 2e klasse werd o.a. bevorderd H. d v Lugt en D. v.d. Beek. 'y DE STEM VAN NIWIN TEXEL. v Bij deze allereerst onze dank voor d verschillende brieven uit Indië, die vi de laatste dagen mochten ontvangen. W ontvingen er van O. van Leeuwen. G. I Wester, K. Bakker en J. Kok. Ondank de lange tijd, dat ze al van hier weg zijn voelen ze zich toch allen uitstekend. Wa steeds weer naar voren komt uit alli brieven is de waardering voor de toezenl' ding van de krant. Die wordt door meerjf' deren werkelijk uitgespeld! En zells hulp niet-Texelse kameraden lezen de kraia regelmatig en met aandacht. Dat dit laat sle inderdaad een feit is, heeft onderga.1 tekende enige tijd geleden al ontdek#1 toen eèra soldaat uit de Zaanstreek all komstig, lieni schreef geheel met hei: nieuws van Texel op de hoogte te zija door de krant! Zo schreef ons ook eet'1 soldaat, wiens ouders nog betrekkelijk kort op Texel woonachtig zijn en die zeil nog nooit op Texel geweest is, dat wan® neer hij straks naar Holland zal terugkei? ren, hij zich hier lang niet een vreemd! ling in Jerusalem zal voelen! Het doet ons ook genoegen uit de brie! ven bemerkt te hebben, dat de „kn ij pi katten" hun bestemming bereikt hebben! Jongens, we hopen dat jullie er pleziel van zult hebben en toch dat jullie 'i! inderdaad niet te lang zult behoeven .tl knijpen! En veest er zuinig op, want zf zijn kostbaar. Intussen- zijn we voor vandaag wee! aan het einde van ons latjjn. Onze Stèii gaat dus weer zwijgentot over dagen! SECR eea èll'.l- FEUILLETON naar het Engels van IDA BOYD. 59.) Wanda keek Fred aan en vroeg: „Wordt er van mij verwacht, dat ik hierop commentaar geef?" „Dat verwacht ik zeker van je". „Dan kun je verwachten zoveel als je wilt. Hierop", met een gebaar naar de brief, „ga ik niet in. En daar je van mij iets er over verwacht, zal ik zo vrij zijn je huis te verlaten." „Misschien is dit wel het beste, wat je doen kunt". „Zeker! Ik zou er niet aan denken, mijn woord te stellen tegenover dat van kapitein Horlick. Jij kent kapitein Hor lick waarschijnlijk niet. Maar ik ken hem". Zij ging de kamer uit zonder verder iets te zeggen, helde haar moeder op en verliet binnen het uur Freds huis. Haar woede want nu de slag geval len was, voelde ze geen angst meer, doch alleen woede hield haar nog een tijdje op. Toen kwam de reactie en die greep haar zó aan, dat ze flauw viel. Het was niets ernstigs, maar toch ernstig genoeg om de dokter te laten halen. Toen ze weer zichzelf was, begon ze haar plan de campagne-op te maken. Op Flyte vergat Lenda al spoedig het «ondaine Londen en begon zich geheel te wijden aan haar qieuv.e belangen. Linda kreeg langzaam haar kracht en gezondheid lenig. Een leven, zoals ze nu leidde, had ze nooit gekend. Geen ka chels om bij te vullen of aan te maken, geen maaltijden, die met de keukenmeid besproken behoefden te worden, geen bedden om op te maken, geen meubels om af te stoffen een hond, die vrij en frank en zonder riem kon rondrennen, een poes, waarop 's avonds niet gewacht behoefde te woiden aan de tuindeur. Linda's hart ging uit naar de geduldige gezelschapsjuffrouw, die nu dat alles doen moestr om de critiek van pa en ma te ontgaan terwijl zij genoot van vrij heid en rust op Flyte. Dc lange, kortende dagen en de korte lengende dagen vlogen voorbij, zoals da gen doen, die weinig hebben, wat liep van elkaar onderscheidt, Lenda leefde in een bijna arrogante voldaanheid, tevre den over zichzelf, haar huis, haar plan nen en bovenal over de veiligheid, met zoveel angst en moeite verworven uil de chaos, door Wanda geschapen. aHet was dus totaal onverwachts, dat zij, door de telefoon, van haar moeder het beridht hoorde over Wanda's laatste moeilijk heid. Het was of zij een slag in haar ge zicht kreeg, die haar deed duizelen. Doch toen Wanda zelf, enige dagen la ter, opbelde, werd het Lenda duidelijk, dat ze al weer bezig was met plannen en intriges, die ze nog niet kenbaar wilde maken. Zij wilde niel naar Flyte komen en ze lachte haar welbekende, korte lach je, dat zoveel zeggen wilde als: Ik weet wel, hoe ik de zaak zal aanpakken. „En ik helj de dokter gehad", zei ze. „Voel je je erg naar?" „Gaat nogal. Hoe is 't met Linda? Ik hel je misschien weer op, als ik je nodig mocht hebben. Maar ik denk niet, dat ik je zal behoeven te vragen naar de stad te komen. Voorlopig niet in ieder geval". „O lieve hemel! Wat zal ze nu weer gaan uithalen?" zei Lenda tegen het.te- lefoontoestel. Maar Wand;! wist goed, wat ze ging uithalen*en was volkomen tevreden met haar plan. En ze zag er gezond en opgewekt uit, toe'n haar vriendinnen weer bijeenkwa men in de ietwat sjofele zitkamer van de Rellaces. Ze keken vreemd op. „Wees toch niet zulke idioten". Met deze woorden werden ze door haar be groet, toen ze met ontstelde gezichten waren gaan zitten. „De brieven zijn ver brand. Wat- wil je nog meer? Mijn man zou er nooit aan denken, jullie namen tegen anderen te noemen. Dit is alleen mijn zaak. En ik zal die goed oplossen, zelfs als dat beest van een Horlick een setieldeampagne begint". ,.Tk heb vanmorgen een brief van Glo ria gekregen", zei Anna Stret somber, „en klaarblijkelijk weet ze er niets van. Wat denk jullie, wel, dat ze schrijft?" Daar niemand er enig idee van had las Anna gedeelten van de brief voor. Gloria weidde breedsprakig uit over haar ongeluk en verlatenheid en over haar vaste besluit, haar broer niet in de steek te laten zich op te offeren voor lie man, die leed onder zijn eigen, nioei- 'ijke karakter! Hij had haar nodig! Daar v an we ze nu overtuigd. Wel is waar zou hi,i dat nooit toegeven en was hij vaak hard en bitter jegens haar en beoordeel de hij haar altijd verkeerd maar hij had haar nodig. „Wat zeggen jullie daar nu van?" vroeg Anna. „Ik denk, dat jij nu zelfs moet inzien, dat iiij goed zou doen, met haar op te sluiten", zei Sara. „Maar als je dat nti werkelijk meent en die gedachte maakt haar gelukkig? En als ze zich die overtuiging kan ge ven? Dan vind ik dat zo gek nog niet'", zei Ellie Svvayne. Zjj stemden allen toe, dat 't misschien goed was voor Gloria, maar dat het gek bleef, hoe je er ook over dacht. En ver der besloten ze een campagne te voeren van hardnekkig en verontwaardigd ont kennen, als dat nodig mocht blijken. Bet ty Mould was even beverig als een gela tine-pudding -en leek ook overigens wel enigsrins op zulk -een koksgewrocht. Zij kreeg weer een paar hatelijkheden van Anna te horen, maar in 't algemeen wer den zij het eens over de aan te nemen houding, als het gevaar weer zou uit barsten. Zij gingen tenslotte gesterkt en moediger weg en Wanda liep naar de te lefoon om Lenda op te bellen. ,J), hemel!" zei Lenda na haar tele foongesprek. „Wat gaat ze mi weer bei ginnen? Ik wou, dat ik het wist, ll houd mijn hart Vast!" En toen Wanda's vriendinnen -wee! thuis waren en over de conferentie na! dachten, zeiden zy allen ongeveer lietfi zelfde tot ziohzeit. Over haar plannen» had Wanda met geen woord gerept. Fred bracht een ellendige, s nacht door twee ellendige, slapelozi nachten; Geen bericht van Wanda, geek idee van wat hij doen moest. Hij sohrotf terug van de gedachte, met zijn collega'^ over de zaak te spreken en nog meer val het idee, particuliere detecthes in arm U* nemen. Afschuwelijk volk, da hem met afschuwelijke byzonderhpde] zou komen kwellen! Die vrouw van Ro der bedienden taxi-chauffeurs alles zou er bij gehaald w orden. Hij ken de 't zo goed. Ad nauseam. Hij gntwdi er van. O dat er zó iets in zijn level gekomen was. Hij wist niei of hij Wanda verdaclil van 't ergste verraad, dat denkbaar wasl maar onnrogelijk was het niet. Haar on] eerlijkheid was bijna ongelofelijk. Zijn slapen klopten als hamers als hij daehl aan het béte-figuur. dat zij hem had la ten maken. Haar lachjes #n maniertje: haar oogopslag, haar glanzend baar haar verleidelijkheid (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 4