Mensen in Nood Die zijn er! En vele, vele duizenden! Jaarverslag Bedrijfsvoorlichting Haar Koninkrijk Onze Emigratierubriek -ZA1 Wjj hier iij Nederland klagen over de duurte, over de schaarste van o.i. onmisbare artikelen. Maar velen van ons beseffen niet, dat wfi op een eiland van overvloed le ven, temidden van een zee van el lende. Met name dringt het tot wei nigen door, van welk een grote waarde het is, dat wij in medisch opzicht .allerwege, in stad en land, de hulp kunnen verkrijgen, die wij nodig hebben. Volgens de statistiekcijfers van 1944 hebben de plm. 9 millioen in woners van Nederland de beschik king over 7X87 artsen, waarbij in begrepen de specialisten etc. Dat is dus op ruim 1250'zielen 1 arts. Vóór de oorlog- waren er in In donesië plm. 1500 Welters opge leide artsen werkzaam op een be volking van 75 millioen oftewel op 50,000 zielen 1 arts. Een enorm ver schil! Leest u de persberichten maar of anders de brieven, die de duizen den jonge Nederlanders schrijven, die momenteel onder de evenaar uitgebracht door de assistent C. v. Groningen. (Slot). 0.) Het derde puilt is niet minder be langrijk. In veel gevallen geeft men aan de koeien graanmeel als krachtvoer. En dat heus niet altijd, omdat men geen an der krachtvoer heeft. Neen, men doet dit, omdat liet regeringskrachtvoer te duur is. Laat men nu eens goed onthouden, dat men or met deze redenering vierkant naast is. Graanmeel voeren aan melk koeien met het doel er melk onder ie krijgen, is een zeer dure liefhebberij. U moet niet vergeten, dat het eiwitgehalte van 't regeringskrachtvoer driemaal zo hoog is als dat van graaiuneel en het is als eiwitbron en daar gaat het toch om bij melkkoeien, dap ook drie maal zo duur ais krachtvoer. Met graan meel kunt u varkens mesten of ook een wat te schrale koe wat boter in hel vlees helpen, maar melkvoer is liet niet. Als vierde en laatste punt dit. Goed hooi is in een rantsoen van enorme vaar de. Helaas moeten we constateren, dat 't Texelse grashoói over het qlgemeen van matige kwaliteit is. Willen we dat verbe teren, dan zullen we meer aandacht moe ten gaan schenken aan de winning van liet hooi. In dit verband wil ik de aan dacht vestigen op de producten, die we kunnen verkrijgen van kunstweiden en klaverweiden. In de laatste maanden lie ten we aantal hooimonsters onderzoeken. Eu de uitslag van dit onderzoek kan ons heel wat leren. Zo lieten wj een paar maal een monster grashooi en klaverliooi tan hetzelfde bedrijf onderzoeken. En de uitslag van dit onderzoek was verras send. In het ene geval had het grashooi een gehalte aan vert, eiwitachtige van 5,4 pet., 't luzernehooi van dit bedrijf bracht liet tot 9,4 pet., op het andere' bedrijf was liet verschil nog groter. Het grashooi had ook eenzelfde gehalte aan vert. ei witachtige stof, .dus 5.4 pet., liet luzerne hooi kwam liier tot 14,3 pet. Dit zijn enorme verschillen. Maar misschien zegt dat verschil u iets iheer, wanneer ik net nog oj> een an dere manier ga uitdrukken. Op liet eerste bedrijf is liet verschil lussen 5 kg. luzernehooi en 5 kg. gras hooi juist gelijk aan 1 kg. krachtvoer. Op het tweede bedrijf geldt dit voor 4 kg. luzernehooi en 4 kg. grashooi. Door de verbouw van klavergewassen en in iets mindere mate geldt dit ook voor ge mengde kunstweiden, krijgt u dus de gelegenheid aanzienlijk op uw kracht- voerrekening te besparen. Dit is dus één belangrijk voordeel van het kunstweide- systeem. Het is u voldoende bekend, dat dit systeem ook voor het instandhouden van goede cultuuromstandigheden op liet bouwland van zeer groot belang is. En het is zeer verleidelijk om ook daar nog eens op in te gaan. Maar 0111 des 61. Intussen had meneer Van Emmen Piet gevonden. De arme jongeu zat in een hoekje, door middel van een dikke ketting met 'n groot hangslot aan een paaltje vastgemaakt. Gelukkig hing de sleutel van liet hangslot vlakbij aan de muur en meneer Van Emmen bevrijdde zijn kleine'vriend zonder dralen. De ar me jongen was totaal uitgeput en meer dood dan levend en kon bijna geen woord uitbrengen. En Lippilappie? Wat was er van hem geworden? FEUILLETON naar het Engels van IDA BOYD 60.)Het kwam telkens en telkens weer terug in Fred's herinnering enhst was alles, juist door de herinnering, zó onweerstaanbaar, dat hij ogenblikken -doorleefde, waarin alle zelfbeheersing hem Degaf en het hem onverschillig was of ze ontrouw was of niet als hij haar maar weer in zijn huis, in zijn armen kon hebben. Maar daartegenover rezenal zijn professionele kennis en ervaring op en bespotten hem en zeiden hem, welk een dwaas hij was en welk een dwaas hij geweest was. De tweede morgen kwam hij op zijn kantoor in de vaste overtuiging, dat dit niet zo voort kön gaan. Zijn gezicht was vaal geworden en ingevallen; liij zag er uit. als iemand, die pas van een ziekbed was opgestaan. Zijn speciale klerk nam I hem met een glimlach op. „Het is het beste wat hem overkomen kon", zei de man tot zichzelf. „Al maakt liij zich ook ongerust hij zal er in liet eind blij mee zijn". En toen hij de post op tafel had ge legd. kuchte hij achter zijn hand en zei, 1 een beetje verlegen: „Hoe gaat 't mevrouw Bullingham, - 3ir? Mag ik eeu van de eersten zijn, die u hun hartelijke gelukwensen aanbie den?'. tijds wille moet ik daarvan afzien. Tot de voorlichting op de veehouderij bedrijven behoort ook het wateronder- zoek. Er zijn dit jaar-weer een flink aan tal watci monsters onderzocht. Ook nu moet ik weer opmerken, dat het water op ons eiland ih verreweg het grootste aan tel gevallen als bedrijfswater en .ook als drinkwater voor het vee ongeschikt is. Voeg daarbij nog de geweldige moeite en kosten, die onze veehouders dikwijls moeten maken om aan water te komen, dan.kan ik mij heel goed begrijpen, dat er meerdere boeren zijn, die zeggen: Goed water zou me nog meer waard ziiii als goed li ebt. Nog een enkel woord over een kwestie die nog naar voren gekomen is door de abnormaal droge zomer. Wie deze zomer de EierlaiKl.se polder wel eens doorgere den is en zfin ogen de kost gaf, heeft kunnen zien hoe in de maanden Juni en .Juli, toen de gewassen sterk van de droogte te lijden hadden, bepaalde stro ken geen last van de droogte ondervon den. Het waren de gedeelten boven de drainreeksen. We hebben ons toen meer dere keren afgeiraagd, of het niet mo gelijk zou zijn, door een bepaalde be werking ook de gedeelten naast de drains zo te maken. Aanvankelijk werd dit door meerderen ontkend. Wij hadden .hier te maken, zo redeneerden zij, met oude greppels, die opgevuld waren met goede grond en daarom* waren deze ge deelten beter bestand tegen de droogte. Deze redenering klopt evenwel niet ge heel. Want het bedoelde verschijnsel was ook te zien op plaatsen, waar nimmer een greppel was geweest en waar dus de drains gewoon gelegd werden in speci aal daarvoor gemaakte^sleuveii. Hier moest de oorzaak dus een andere zijn. En o.i. lag het voor de hand, om te den ken, dat het diep losmaken van de bodem deze gunstige werking had veroorzaakt. Wij hadden gehoopt dit seizoen roods proeven in deze richting te kunnen ne men en hadden ons daarvoor in verbin ding gesteld met de Cultuurtechnische Dienst, Helaas bleek dit niet mogelijk. Maar wij hebben goede hoop. dat er in het komende seizoen niets in deze rich ting zal worden gedaan. Hiermede wil ik eindigen. Zoals ik reeds zei, dit was maar een greep uit ons werk. M.i. zullen wjj in de toekomst weer moeten komen tot het laten ver schijnen van een gedrukt jaarverslag, waarin wjj de dingen uitvoeriger kunnen bespreken. Een woord van dank aan allon, die ons werk hebben mogelijk gemaakt. Daarbij denk ik vooral aan de proefveldhouders. Maar de kring van medewerkers was veel groter. Wij kunnen ons werk onmo gelijk doen zonder de hulp van onze le den. Ook het doorgeven van een of an der ziektegeval, de mededeling, dat een bepaald gewas op een bepaalde voor vrucht niet wil, of juist heel goed gedijt, behoort daartoe. En deze medewerking stellen we zeer op prjjs. Voor deze hulp danken wij u hartelijk. 62. Zonder twijfel was hij in die tus sentijd door de leeuwen verslonden? Ze ker nietl Herr Untermeier was een veel te humaan man om een dergelijk bloed bad te kunnen dulden. Hij commandeer de de leeuwen die hem reeds in alles ge hoorzaamden, hun prooi los te laten. Toen duwde hij, als teken van vergiffe nis, ''het uiteinde van zijn gitaar met kracht op de doorluohtige neus yan Lip pilappie en de hele troep keerde weer naar de hoofdstad Ivrakibotje terug. Gelukwensen? Fred kon zijn oren niet geloven. Was de kerel gek geworden? Wat kon hij gehoord hebben? „Wat bedoel je?" vroeg hij nors. „O, meneer vergeeft u me. Ik wilde niet. U begrijpt, ik stel erg veel be lang in alles wat u en mevrouw aangaat en ik kijk altijd in de krant of er iets over u in staat en zo zag ik vanmorgen in de Society-bf richten. Ik wilde niet onbescheiden zijn, sir. Vergeeft u me als ik die indruk gemaakt heb". Fred dwong zioh tot een glimlach. „Weineen, Brownson, dfcar heb ik geen ogenblik aan gedacht, Wil je wil je mij niet eens laten zien, wat je in de krant gelezen hebt?" Wat kon liet in 's hemelsnaam zijn, waarvoor hij gefeliciteerd moest -woi- den? Wolk onheil loerde er nu weer op hem? Hij moest zich beheersen.He mel wat duurde liet lang, voor Brow - sou vond wat hij zocht. Met een veelzeggende glimlach legde Browson de opengeslagen krant voor hem op tafel. Fred las liet korte bericht. Om gezondheidsredenen, stond er. zon de mooie en charmante mrs. Fred Bul lingham dit seizoen haar welbekende po litieke recepties op St. James Square niet houden. „De belangrijkste gebeurte nis. die zij verwacht, zal waarschijnlijk in de lento van liet volgende jaar plaaU hebben; op het ogenblik neemt zij rust ten huize van haar vader en moeder in Trevor Square. Haar medicus is Sir Ja mes True". Fred zat sprakeloos. AUSTRALIË, HET LAND VAN DE ZONNESCHIJN. (Van onze emigratiemedewerker.) 8.) Het klimaat in Australië is zeer uit eenlopend. Met een klein voorbeeld zuit u dat kunnen begrijpen. Als we Austra lië op ons gebied projecteren, dan strekt het zich van Noord tot Zuid uit van Am sterdam tot het Noorden van de Sahara en van West tot Oost van Amsterdam tot Moskou. Als u nu even nagaat, hoe groot liet temperatuur- en klimaatverschil is tussen Amsterdam, de Sahara en Mos kou, dan zult u begrijpen, dat de vraag: „boe is het klimaat in Australië" niet met enkele woorden te beantwoorden is. Australië ligt. ten Zuid Oosten van In donesië. Het noordelijke deel ligt in de tropen en daar is liet. dus braaf heet. De zuidelijke punt (Tasmanië) ligt op 48en een halve graad Z.Br. Het klimaat al daar kunnen we dus vergelijken met dat van Zuid-Frankrijk. In Victoria en Tas manië komt liet klimaat enigszins over een met het Nederlandse, maar het is ei juist zo veel zachter, dat de koeien er des winters niet in de stallen behoeven te worden gebracht. Dat moet 'n hele er varing zfin voor een Nederlandse boer! Aanvankelijk stralkolonle. De eigenlijke kolonisatie begon pas in 1788. Het is dus, evenals Z.-Afrika, nog een jong land. Aanvankelijk vestigde Engeland er een strafkolonie, maar hei duurde niet lang of er gingen vele vrij willigers heen, vooral nadat men er goud had gevonden.' Toch teldo deze enorme uitgestrektheid 400 jaar later pas iets meer dan een millioen inwoners. De ko lonie ontwikkelde zich vrij voorspoedig. Er ontstonden div. afzonderlijke staten die later door een federaal bestuur sa men werden gebundeld. Dit gebeurde in 1900. Thans is Australië een volkomen gelijkwaardig lid van het Britse geme nebest, dus liet heeft dezelfde status ais Canada en Zuid-Afrika. Veel vindplaatsen van goud. Bijzonder rijk is Australië aan vogels van velerlei soort, planten, schapen, en. goud. Langs de hele westkust, vanaf Derby tot ver voorbij Perth, lig gen de goudmijnen. En ook in het tropi sche Noord Oosten komen ze voor. Dit goud heefi naast de landbouw en de schapenteelt veel welvaart en rijkdom gebracht in Australië. De landbouw. Ondanks het goud zijn de landbouw en de veeteelt de bases van de Australische economie. Men vindt er sheepstations (schapenboerderijen) die groter zijn dan de Haarlemmermeer. Dit zijn wereldjes op zichzelf. Zij vormen vaak een eigen schap met eigen eleetrieiteits. en water voorziening, eigen abattoir en soms zelfs een eigen "vliegveldje Bevinden deze sheepstations zich gro tendeels in (1e regenarme streken, in de regenrijke gebieden wordt de normale land- en tuinbouw beoefend, alhoewel de ze merendeels sterk afwijkt van de Ne derlandse. De oogsten zijn sterk afhan kelijk van de regenval en dit juist is het grote risico van de Australische boer. Tal van boerderijen zijn eerst enkeio lientallen jaren oud, hetgeen aan alles duidelijk is te merken. Het werk op de 'boerderij is voor emigranten door de regel animcrender en prettiger dan op de sheepstations, omdat de laatste diep in bet binnenland liggen, eenzaam en verlaten. Veel contact met de buitenwe reld heeft men er niet. Anders is liet op de boerderijen. Die liggen in vele geval len vlak bij de steden en dorpen, zodat het leven er prettiger is. (Wordt vervolgd.) Schoenen blijven op de bon. Ofschoon de besturen van de vakgroe pen Schoenindustrie en Detailhandel in een gesprek met de minister van Econ. Zaken hebben verklaard, dat zij ophef fing van de schoendistributie volkomen verantwoord achten, is de regering nog steeds een andere mening toegedaan. De schoenen blijven voorlopig dus op de bon. Dit was de kroon op al zijn hopen en verwachten. Door welk een bitter nood lot was liet te zamen gekomen met dat andere dat verpletterende? Browson wachtte zwijgend. Eindelijk dwong Fred zich tot glim lachen, tot spreken. „ik weet niet, wie. dit bericht aan de bladen gegeven heeft", zei hij (al ver moedde hij het heel goed) „maar het is prg aardig \an je, mij het te zeggen en mij geluk te wensen. Ik dank ,ie har telijk, Browson". Toen hij weer alleen was, probeerde hij samenhangend te denken. Wanda had daarover wel iets losge laten, maar hem nimmer zekerheid ge geven. En nu had ze.Het werd steeds krenlcender en smartelijker.... Als hij bedacht, wat zijn gevoelens hadden kun nen zfin en wat ze nu waren, verloor hij bijna alie zelfbeheersing. De perfiditeit de slimheid overdonderden hem vol komen. En achter alles, door alles heen, was het pijnigende verlangen, het smar telijke hunkeren naar haar nabijheid, haar handen, haar mond. haar adem. Het zweet brak hem uit geluiden, die hij niet kon inhouden, welden op in zijn keel,» vreemde, doffe snikken.' Het was of er 'n verstikkende nevel in de kamer hing. Plotseling greep hij de telefoonhoorn en belde Sir James True op. „Wat zfin öw bevindingen over mijn vrouw?" „Oalles goed normaal bevre digend. Ze heeft, zoals u weet, een onbe- lertoeven en die alle getuigen van het ontzettende leed en lijden der eenvoudige Massamensen H. If. H. Prinses Juliana bracht de laatste maanden van 1947 tot tweemaal loe de ontzettende toestanden op me disch gebied in de Tropenianden ter sprake. En zij vroeg dringend aan ons volk in het algemeen en aan de artsen en verpleegsters in het bijzonder, om te gaan helpen. Want er staan daar levens op het spel, honderdduizenden- mensen levens! Simavi, de Vereniging die Steun In Medische Aangelegenheden Voor In heemsen verleent, neemt deze oproep om te helpen over. Reeds meer dan 25 jaar verleent zij subsidie en verstrekt medicamenten, in strumenten etc. aan alle instanties in Indonesië en Suriname, die zich de leni ging van de medische nood daar te lan de ten doel stellen, zonder daarbij te letten op geloofsovertuiging of huids kleur. Na de oorlog heeft zij haar activiteit vergroot. Zij richtte zich tot ons volk door middel van publieke inzamelingen, folderverspreiding, radiolezingen, pers berichten etc. en gelukkig weid niet aan dovemansdeuren geklopt. Gelukkig voor ons volk hier, dat toon de hart te hebben voor het leed van de bruine man en gelukkig voor de volken ginds, die hoewel op nog zeer on voldoende wijze! geholpen konden worden. In 4947 stelde ons volk Simavi in staat voor een kleine f 300,060 aan medica menten etc. ter beschikking te stellen (oor de dokters, die. in het Tropenland werken. Een groot bedrag en toch nog een druppel op een gloeiende plaat! Om één voorbeeld te noemen: de fram- duidende flauwte gehad. Dat is niets verontrustends" bij haar uitstekende ge zondheid en krachtig, jong lichaam.... O, over een goede zes maanden, denk ik. Dat maakte het hem duidelijk, dat één gruwelijke angst, die hem gepijnigd had, grondeloos was geweest. Het was zijn eigen kind, waarop hij zo gehoopt had, waarom hij de hemel gebeden had. Niet Jang daarna telefoneerde zfin moeder. Dit was het moeilijkste van al les. Hfi'had al zijn aandacht en scherp zinnigheid nodig om haar duidelijk te maken, hoe de pers hem was v óór ge weest, net op liet ogenblik, dat hij zelf zekerheid genoeg meende te krijgen, om het aan zijn moeder mede te delen. Zfin lege huis en zfin eenzame maaitijd maakten de kwelling nog groter. Naar zfin club kon liij niet gaan. Andere men sen ontmoeten en met hen over koetjes en kalfjes praten, was hem onmogelijk. Hij wist niet wat de bedienden'dachten of wisten. Wanda moest wel iets tegen haar kamenier gezegd hebben maar hij wilde ér niet naar vrager.. Die avond ging hij naar Wanda's ka mer. Die was keurig, ordelijk, stil om gek te worden. Het leek wel, of ze al les had achtergelaten niets of bijna 'niets had meegenomen. Haar kamenier had hem al de sleutel van "naar juwelen- doos gegeven; in «zijn verlatenheid kon hij een grimmig lachje niet weerhouden, bij de gedachte aan de slimheid, waar mee .ze alles had gedaan. Zij had alles, wat waarde had, achtergelaten, zelfs de boesia is momenteel een geesel, waar mede millioenen geslagen worden. Hele kampongs, hele landstreken hebben van deze verschrikkelijke tropische ziekte tc fijdeni'en de dood gaat daar.rond, als een maaier in het rijpe korenveld! j Simavi kon pirn. 200 kilo salv.ersaan-, preaparaten hét prachtige middel, dal afdoende deze volksziekte bestrijdt ter beschikking stellen van de dokters m Indonesië en Suriname. 200 kilo van dit kostelijk medicijn (1 kilo kost plm. 1' 1250), voldoende voor het toedienen van meer dan 600,000 injecties! Maar er komt geen doktersbrief bin- 1 nen of men schrijft, neen, men schreeuwt .stuur meer, stuur meer!" Het Hoofd v.d. Medische Afd. van 't Rode Kruis te Batavia, Dr. van Leer- sum, vroegtelegrafisch om toezending van 100 kilo. En hetzelfde verzoek be reikte Simavi van het Ministerie van Volksgezondheid voor Oost-IndonesiB te Makassar. Om dan nog maar te zwijgen van de tientallen andere instanties, die om hulp vrager, en van de vele overige giftige tropische ziekten, die hun Moloch- offers opeisen. De nood is ontzettend en er moet ge holpen worden! Simavi wendde zich eind 1947 lot de besturen van alle Nederlandse gemeen ten met het verzoek, een publieke inza meling te mogen houden. Reeds werd van 500 burgemeesters een toestemmend antwoord ontvangen. Maar nu de plaat selijke Werkcomité's en de Collectan ten, want daar staat on valt een Simd- vi-actie mee! Wij wekken de lezers dringend op om de schouders onder dit werk van naas tenliefde en barmhartigheid te zetten. Hier ligt dankbaar werk voor onze Vrou wenverenigingen, - Jeugdorganisaties, Leiders van Middelbare Scholen, Dok tersvrouwen en voorts allen, die zich gegrepen gevoelen door liet leed en jjjden van liet miitioenenvolk der Tro penianden. En bovendien heeft Simavi leden no dig, vele duizenden leden, die genegen zijn,a f2,50 per jaar (of meer) het barm- hartigheidswerk van deze Vereniging te steunen. Men wende zieh om inlichtin gen tot en geve zich als lid op aan het - Simavi-kantoor, Spruitenboschstraat 6, Haarlem het liefst per girobiljet! Tel. 14583, giro no. 128487. Reeds honderden jaren' lang bestaan er banden tussen ons volk en de volken Overzee. Dat Nederland tone nart te heb ben voor liet lot c-n leven der Tropen- land-bewoners! IX SAATHOF, Directeur Simav i-kantoor. s gouden poederdoos, die hij haar op haar laatste verjaardag had gegeven. Het was of ze zei: „Als je mfi je vertrouwen niet kunt geven, wil ik niets meer van je in bezit hebben." i En plotseling kwam de gedachte bij hem op, waarom Ilij, zomaar, op de ver klaring van een vreemde, haar laagheid als een bewezen feit beschouwde. Dat. was alleen zo, omdat Horlick's beschuldi- gingen zo precies klopten met du dingen, uie hfi al wist. Die beschuldigingen ver- klaarden alles wat tot nog toe onver klaarbaar was gebleven het optreden van Arthur Manners, de plotselinge be- i langstelling van Laseelles en Lenda in Linda's liefdesaangelegenheden, de ge- melden, die hem ter ore waren geko- men over pogingen om de eiiantagezaak dood te.zwijgen; er warenijoveel din- s gen geweest, buiten en behalve de praat jes. die de dienstboden van zfin moeder i hadden opgevangen dingen waarnaar hfi niet had willen luisteren, waarover hfi niet had willen denken. Wat Horlick betrof, de man, die hem j alles open en 'bloot geschreven had, te gen hem voelde Fred alleen maar een j doffe woede. Hfi had de man kunnen wurgen. Hoe woedend hfi ook was. om dat hfi was bedrogen, .om de tuin ge- leid - hij was nog veel woedender, om dat men hem de ogen had geopend. (Wordt vervolgd.) DE LUCHTREIS VAN DE PEGASUS. Wonderlijke avonturen van de heer Van Emmen en zijn reisgenoten. door G. Th. ROTMAN. Nadruk verboden 1

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 4