Een schipbreuk op Texels Ree De man met de hak Opening IJssalon 't IJsbeertje WOENSDAG 21 APRIL 1948 61e JAARGANG. No. 6211 TEXELSCHE COURANT door Ad. Blok v.d. Velde. II. 'In liet jaar 1G60 naderde in de vroege morgen een groot schip het Marsdiep. Al voor ite Haaksgronden was de loods uit Dén Hoor a aan boord gekomen. Vanal liet Loodsmansduin had men bij het aan breken van de dag de zeilen aan de ho rizon gezien. Op de „Prins 1e Paard" heerste ee opgewonden stemming. Ein delijk terug in het vaderland! Maanden hadden de maats -naar dit ogenblik ver langd, nu was het dan zo ver. Vanaf het Loodsmansduin had men de zeilen aan de horizon gezien Aan de ersehansing stond een jongen van een jaar of vijftien naar Texel, zijn geboortegrond, te kijken. Daar nas Den Hoorn waar zijn oom Sijbrand woonde. Een paar jaar geleden was hij bij liem te' gast geweest en hij zal dat nooit ver geten! met hem in de loodsboot uitge varen om net zo'n schip als waar hij nu scheepsjongen op was, naar binnen te brengen. Vanaf die tijd had iiij er alle dagen naar verlangd zeeman te worden. Het vooruitzicht later ook se'hapcnboei in De Waai te worden, was liern steeds ondragelijker* voorgekomen. landelijk hadden vader en ook moeder goedgevon den dat hij ging varen. Wat een kerel, voelde hij zich, toen de grote dag was aangebroken en hij met zijn scheepskist aan boord van de „Prins te Paard" kwam. Maar wat een groentje was hij ge neest. Nou was hij bevaren, gebruind door dp zon en flink uit de kluiten ge wassen. Hoe zoil het thuis gaan? Zou zijn broertje hem qog kennen? Indertijd lag hij thuis nogal eens met Klaas over hoop, maar op zee had hij wat vaak aan hem moeten denken. Net veegde hij stil letjes een traan weg, waarvoor hij zich schaamde was dat nou mannelijk toen een ruwe stem riep: „Hé, Douwe sta daar niet te suffen, d$ar heb je aan wal tijd genoeg voor, hier moet je aan pakken". Verschrikt draaide hij zich om en keek in het lachende gezicht van de bootsman. „Vooruit ioh, we zijn allemaal in de weer, over een paar dagen mag je naar huis". Vol ijver ging Douwe aan de slag. Hij wou graag ten goed zeeman worden, ai was alles heel anders dan hij zich thuis had voorgesteld. Na een paar dagen aan boord had hij reeds gemerkt, dat hij de strenge tucht van zijn vader voor een heel wat hardere geruild had. Toch hield hij wel vim zijn werk. Misschien werd hij nog wel eens stuurman of... schip per. Maar dat was nog zo onbereikbaar ver, dat hij daar nauwelijks aan durfde denken. De bootsman en de officieren aan boord mochten de jongen wel, hij was vlug van begrip en had een goed ge heugen. Binnen een paar maanden wist hij van al het staand en lopend want de namen en waartoe het ijiende. De stre ken van het kompas kende hij op zijn duimpje. Niet dat hij nooit eens voor de gek gehouden werd. In het begin stuur den ze hem nogal eens van de kuil naai de bak 'net onmogelijke opdrachten, waar hij tot vreugde van de maats prach tig inliep. Als de grappen al te ruw wer den, werd bij door de goedmoedige bootsman wel in bescherming genomen, maar langzamerhand was hij op 't schip zo thuis geworden, dat hij er niet meer zo erg gemakkelijk tussen te nemen was en de afgezaagde giapjes die altijd met nieuwelingen aan boord werden uitge haald, ophein geen vat meer hadden. Prachtig, zonnig weer en warn rooi de tijd van het jaar was liet die dag, de 18e December 1G60. De wind, die in do morgen nog fris van over dr Noordzee kwam geblazen, was gaan liggen. De zeilen hingen slap v an de ra's en alleen maar door handig van ieder zuchtje te profiteren, kon de' .Prins te Paard" tus sen de voor anker liggende schepen ma noeuvreren om een ligplaats te vinden. Eindelijk liet het schip ratelend de an kers vallen De tocht was volbracht. Als de wind gunstig bleef, morgen naar Amsterdam en dan een tijdje naai moeder. Zonden ze thuis al weten, dat hjj binnengaats was? Och, wel nee, van wie zouden ze dat gehoord moeten hebben? De loods was al weer van boord, die had Douwe niets kunnen vragen. Kijk, daar kwamen ze met bootjës naar liet schip. Zouden die iets van tiniiS weten? „Hé daar", riep hij eeri roeier toe, ken jij Arie van Douwe Koning uit De Waal?" ,Ja". riep de man terug, „wat is daarmee?" „Gaqt liet goed met ze?" „Nou best. ben-jij soms Douwe, die is gaan va ren?" „Die ben ik. weet je nog wat van thuis?' „Je moeder heeft een paar maanden geleden een buitje gekre gen". Dat vond Douwe fijn, vlug ging hij weer aan het werk,' blij met het eerste nieuws van huis na zo lange tijd. In de vroege morgen naderde een groot „Prins te Paard". schip het Marsdiep, nl. de EEN MEDEDELING VAN HET WITTE KRUIS. Het bestuur van de afd. Texel van hel Witte Kruin deelt aan de leden mede, dat tengevolge v an ziekte van twee der wijk verpleegsters zeer ernstige moeilijkhe den zijn ontstaan in de tot nog toe uit stekende verzorging der patiënten door de wijkverpleging. Het spaart tijd nog moeite in zijn pogingen deze moeilijk heden binnen de kortst mogelijke tijd te boven te komen, doch in verband met 't grote tekort aan verpleegsters in ons land, is dit niet gemakkelijk. Het bestuur hoopt de patiënten weer spoedig die ver zorging te kunnen aanbieden, waar zy als leden récht op hebben. Zolang dit evenwel nog niet liet geval is, hoopt en vertrouwt uw bestuur erop, dat de leden voor deze buitengewone mo ilflkheden begrip zuilen tonen. Wo. 20,55 Knock (I) Do. 21,20 Mam-ten Harp. Tromp (I) Vr. 20,45 Reddende vleugels (II) BOUWVERGUNNINGEN. Behoudens goedkeuring van de We deropbouw zjjn door B en W de volgen de bouwv ei-gunningen tot het bouwen van een woonhuis verleend: aan de heren'N. van Schoonhoven, A. Lap Azn., .1. H. de Vrijer, O. P. Moojen 'en aan N.V. Daalder's Aannemersbedrijf te Alkmaar. TEXELSE MARKT. Den Burg, 19 April 1948. Aangevoerd: G koeien f 450-600. 11 biggen f 50-80. Voor de levering: 19 koeien, 98 n. kalve ren. DE PASSAGIERSLIJSTEN. van de troepentransportschepen: „Stbterdijk" (aank. in R'dam '21 April) en „Volendam" (aank. 5 Mei) liggen ter inzage in Boekhandel Parkstraat. VERTROKKEN PERSONEN. Maria M. Schollen.v. O 177 n, Wyde- nes, Westerterpweg F 72.' Marretje Spruit, v. Wilhelminalaan. 80 n. R'dam, Bijlwerffstr. 43a. Harmen Brofersma van B 45 n. Bolsward, Stadsstreitg G. Afr.i( Molenaar v. Parkstraat 4 li. Langedyk Oudkarspel A 79. Adriaan P. de Veij v Parkstr. 22 li. Bergen L, Wellerlooi. Ja- rob M. van Sambeek v. Schildereind 1 n. Bergen L, Wellerlooi. Catharina Roeper cn d„ v. Molenstr 7 li. Wassenaar, Buurt weg 92. Elisabeth J. Brinkhuijseii, van Schildereind 8G n. A'dam, Overflakkee- str. 7hs. Roelfien Hovekamp, v. Peper straat 66 n. Zuilen, Koolhovenstr. 91-. Leendert van den Hoek v. O '2 n. Op meer, Koninginneweg D 18. Trijntje Bonne en d„ v. Nieuwstr. 43 n. Egmond aan Zee. Bergstr. 13. Jozsef V. Madacsai v. De Waal 55 n. Hengelo, Javastr. 16. Jan D. Witte, v. B 85 n. Australië, Mel bourne. Pieter Kraan en gez. v. Haffe- lerweg 10 n. A'dam, Spaarfldammerdijk 157. Cornelia A. en Cissi T> Bruin en Emilie F- Vacquier, v. Weverstr. 38 n Westdongeradeel, Foudgum. Ciciel E. Bruin-Braun en kind v. Weverstr. 38 n. Ned. Indië, Celebes, Poso. Wed. Kars- man v. Oudeschild 174 n. Den Helder, Joubertstr. 9. Trina Kind v. Gravenstr. 24 n. Amerika. 327 Harding Avenu, Clif ton N.J. (Naar aanleiding van een schilde rij van de grote Franse landschap schilder J. F. Millet). De eeuwig ongelijkheid van de velden Is donker als een barre woestenij. Waarin de stugge man niet eenmaal vrij Zich fier bewegen kan; zijn droom ten eiide. Is tot een moede pijn op zijn gezicht Geworden, aan het eind met allebei De handen aan de hak en zo gaat hij Het loodzwaar leven tot zijn wereld zwicht. Ziet zijn gelaat is donker als de aarde, Waaraan hij daag'lijks zoveel zorg besteed, En die hem ieder jaar weer oogsten baarde. Het is een boer, hij gaat ook zo gekleed, In 't schamel buis, hij zou niet anders aarden. Maar het gezicht weerstraalt een naam loos leed. L. K. DEN BURG. Onder ideaal weer open de dhr S. Langeveld Zaterdag aan de Stenenplaats zijn nieuwe ijssalon. Op de plaats, waar eerst een paar ou de kelders met muren uit het jaar 1604, in gebruik waren by J. de Wit en Bak kers Ijzerhandel, is dezer dagen een ijssalon verrezen. Een nieuwe machine van Italiaans labrikaat, vervaardigt hier in een korte spanne tijds diverse soorten ijs, dat in verschillende prijzen wordt verkocht. De salon in frisse kleuren gepleisterd en ge verfd, maakt een heel goede indruk. De' jeugd wordt buiten geholpen, n.aar voor ouderen en touristen is er gelegenheid om binnen rustig een ijsje te consume ren. Hier staan nl. enige tafeltjes en stoelen. Zaterdag was de openingsdag, waar van o.a. ee# aantal bloemstukken een stille getuigenis gaven, terwij! vanaf het gerestaureerde gebouwtje de Texelse groen zwarte vlag was uitgestoken. De heer Langeveld deelde ons mede, dat liet zijn bedoeling is om een zo goed mogelijk product te leveren. Zowel Zaterdag als Zondag was liet prachtig weer on aan de vele belang stellende bezoekers (vooral de jeugd) aan de ijssland, geloven we wel, dat dhr Langeveld reeds,goede zaken gemaakt heeft in zijn ijspaleis ,,'t IJsbeertje". We wensen hem dan ook verder veel succes toe. NIEUWS VAN DE MOTORCLUB „TEXEL". Zaterdag kwam de motorclub „Texel" in jaarvergadering bijeen. De voorzitter opende om 8,30 u. de bijeenkomst met de wens, dat de besprekingen van opbou wende aard mochten zijn. Het jaarverslag van de secr.. de heer Boerhorst, werd goedgekeurd. Bij de gehouden bestuursverkiezing waren aan de beurt van aftreden en niet herkiesbaar de lieren C. Mets, voorz., Boerhorst, secr., en C. Blokker, commis saris, terwijl din- H. Koger, zich wel voor een bestuursfunctie beschikbaar stelde. Gekozen werden II. Koger, P.. Berken- bos, O. Zegel en A. Zielman. De functies werden als volgt verdeeld: voorz, B. Ber- kenbos, secr. A. Zielman, penningm. J. Bakker (deze had reeds zitting) en com missarissen H. Koger en C. Zegel. Als leden van de kascommissie werden benoemd do heren E. Boekei, Oudeschild, H. Venema en B. Dros Czn. In de rondvraag werd gevraagd naar het zomerreisje. Dit zal nog nader wor den1 besproken. Dhr C. J. Moojen dankte de scheidende voorz. namens de leden voor het vele werk dat hij voor de ver. verricht had in de afgelopen 2 jaren. Hierna sluiting van de geanimeerde vergadering. MARKTBERICHT medegedeeld door de Coöp. Veeafzetver. 13 April 1948. Varkens: Prijzen als vorige week, om de f'2,15 per kg. geslacht, Bonnen: Stijgend; op de veemarkt te R'dam is verkocht voor 10 "t ;,Purmer- end iets lager. Onze notering is 8 ct. per kg., niet inbegrepen onze provisie. 'G.ebruiksvee: grote aanvoer. Goed vee was wel te verkopen. Voor het ondereind was de levering de aangewezen weg. Schapen: groot aanbod; prijzen als vorige week. GREPEN UIT 'T RADIOPROGRAMMA Klassieke muziek: Wo. 9,35 Beethoven progr. (II) Vr. 23,15 o.a. 3e syniph.,-Brahuis (I) Hoorspelen: Vr. 15,20 De jaargetijden, Glazöenof (I) Populair genre: Wo. 20,15 Metropole orkest (1) Wo. 23,15 Wim Kan. Oorry Vonk, Henr. Davids, Wama's. e.a..(I) Vr. 22,15 Orkest Nellie Lutchei (I) INGEKOMEN PERSONEN. Johanna C. M. Willemsen, v. Voorburg Oosteindé 83 n. Schildereinde 64. Anna M. van Wolferen v. Den Helder, Molen straat 79 li. Gravenstr. 26. Egbert de Vries, v. Bellen, M 1 n. B 98. Theodorus M. J. Rutien v. Boekei, Venhorst D 103, 11. 0 117. Hendrikus C. van Duren v. So meren, Bclitnberkdijk 16 n. C 117. VERLENGING GELDIGHEIDSDUUR BUITENLANDSE PASPOORTEN. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat het volgende is bepaald om trent verlenging* van de geldigheidsduur van Nederlandse paspoorten, in Neder- lunri afgegeven aan Nederlander-s, aan vreemdelingen of aan vluchtelingen (paspoorten voor vreemdelingen en reis tassen voor vluchtelingen), aismede van paspoorten, die door de Nederlandse consulaire ambtenaren in het buitenland zijn afgegeven aan Nederlanders en van paspoorten aan Nederlanders en Neder landse onderdanen uitgereikt m Neder- lands-Indië, Suriname of Curasao. Al deze paspoorten kunnen, indien de houders ervan in Nederland woonplaats hebben, verlengd worden door de burge meester der woonplaats van de betrok kene of door de commissaris der Konin gin in de provincie waarin die woon plaats is gelegen. Hebben belanghebben den in Nederland geen woonplaats, dan moeten zij zich aan het departement van buitenlandse zaken vervoegen. Personen, die zich in liet buitenland gaan vestigen, zullen zich uitsluitend bij de commissaris der Koningin kunnen vervoegen. Indien en zolang het paspoort zich in behoorlijke staat bevindt en voldoende ruimte biedt voor het formulier der ver lenging en daaronder te plaatsen vVeeni- de pasvisa, zal de verlenging vier maal kunnen geschieden, telkens voor twee Jaar, te rekenen van het tijdstip, waarop het paspoort afloopt. Deze bepaling is niet van toepassing op de paspoortep voor vreemdelingen en de reispassen voor vluchtelingen, die hier te lande worden afgegeven, cn evenmin op de m Nederlands-Indië, Surinaire of Curacao afgegeven paspoorten. Deze mogen slechts voor ten hoogste één jaar worden verlengd, terwijl verlenging van de pas poorten in Nederlands-Indië, Suriname óf Cnraeao afgegeven, bovendien slechts twee maal kan geschieden. Verlenging van een collectief paspoort kan alleen geschieden voor zover dit be treft het hoofd van een gezin met zijn echtgenote en kinderen beneden de leef tijd van 15 jaren; een weduwe of ge scheiden vrouw met kinderen beneden 15 jaren wordt te dezer zake als gezins hoofd aangemerkt. In geval van verlen ging van collectieve paspoorten moeten kinderen, die Inmiddels de leeftijd van 15 jaren hebben bereikt, daarvan wor den geschrapt. Indien de geldigheidsduur van het aan een Nederlander afgegeven paspoort reeds is verstreken, doch niet langer dan drie maanden, en de betrokkene de Ne derlandse nationaliteit niet inmiddels heeft verloren, zal-liet paspoort desniet temin kunnerr worden verlengd, even eens telkens voor twee jaar, te rekenen van het tijdstip waarop liet paspoort af liep. De aan 's rijks schatkist wegens de verlenging van een paspoort verschul digde iegesgelden bedragen f 10 voor één persoon, al of niet vergezeld van één of meer kinderen beneden 15 jaren, of f20 voor een paspoort van een echtpaar, eventueel vermeerderd met provinciale of plaatselijke Iegesgelden. Indien liet paspoort by eerste' uitgifte, op grond van het onvermogen van de betreffende pei- soon of van de betreffende personen, gratis werd afgegeven en liet onvermo gen van belanghebbenden ook op 't tijd stip der verlenging vaststaat, zal de ver lenging van het paspoort eveneens gratis kunnen geschieden. Aangezien het signa lement van de houder van een paspoort in de tijd van 2 jaren aanmerkelijk kan veranderen, hetgeen zich o.a. veelal bij jeugdige personen zal voordoen, zal er hij de verlenging van een paspoort op worden griet, of het portret van de hou der van het paspoort nog voldoende ge lijkenis met déze vertoont en of verzoe ker nog beantwoordt aan het signale- •meiit, hetwelk in het paspoort van hem is gegeven. Verlenging van door Nederlandse con sulaire ambtenaren afgegeven paspoor ten kan slechts geschieden na legalisatie Ieder, dié zijn paspoort verliest of op andere wijze niet meer in het bezit ervan is, moet daarvan onverwijld mededeling doen aan de politie. Bij verzuim van aan gifte loopt men gevaar ernstige moeilijk heden te zullen ondervinden bij het aan vragen van een nieuw paspoort. Texel, 16 April 1948. De Burgemeester van Texel. Mr. G. D. REHORST. Doorhalen als de burgemeester zelf standig paspoorten afgeeft. AANMELDING EN AANGIFTE VOOR DE BEVOLKINGSREGISTERS. Burgemeester en Wethouders van Texel gelet op het bepaalde in artikel 112 van het besluit bevolkingsboekhouding, staatsblad 1936, nr. 342; herinneren de bevolking aan haar ver plichtingen, omschreven in dc artikelen 3 lot en met 16 van genoemd besluit; brengen als voornaamste ter openbare kennis: le. dat, behoudens afwijkingen, ieder, die in Nederland nachtrust of de daar voor in de plaats tredende rust geniet, onverwijld moet worden opgenomen in één der bevolkingsregisters; 2e. dat ieder moet worden opgenomen in'het bevolkingsregister der gemeente, waar hij voornemens is duurzaam of voor- onbepaalde tijd als regel zijn nachtrust UITGAVE v.h. Fa, LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd. Bankver en Coöp. Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j Verantw. Redacteur: J. ZEEMAN, Emmalaan 92, tel 157 Den Burg of de daarvoor in de plaats tredende rust te genieten; 3e. dat in geval van onzekerheid om trent bet. onder 2e. vermeide bijzondere voorschriften gelden; 4e. dat, behoudens afwijkingen, ieder, die Nederland verlaat, onverwijld van 't bevolkingsregister moet worden afge- voerd; 5e. dat bij adresverandering binnen de gemeente de nodige wijzigingen in hel bevolkingsregister moeten worden aan gebracht. Voorts, in verband met het boven staande: a. dat aangifte van vertrek uit of van verhuizing binnen de gemeente, monde ling of schriftelijk moet geschieden op de dag van, of uiterlijk vijf dagen na het vertrek bij het verlaten van' Nederland, ten hoogste vijf dagen tevoren) of na de adresverandering, met opgave van het laatste adres en van de naam der ge meente, of van het land en1 de plaats, waarheen vertrokken en liet nieuwe adres (zo nodig met opgave van de naam van liet hoofd van het gezin); b.. dat aan de'aangever van een ver trek, behoudens bijzondere gevallen, on middellijk ten verhuiskaart wordt uitge reikt of toegezonden, welke hem dient als bewijs van afmelding en welke binnen vijf dagen moet werden ingeleverd by liet bestuur der Nederlandse gemeente, in welker bevolkingsregister de persoon moet worden opgenomen; c. dat ieder, die in de gemeente nacht- cast of de daarvoor in de pjaats tredendo' rust geniet en die nog niet in ten bevol kingsregister is opgenomen of die ten onrechte nog in het bevolkingsregister ener anderé gemeente is opgenomen, zich binnen vijf dagen na zijn aankomst in persoon moet aanmelden bij het ge meentebestuur onder overlegging van een paspoort of ander idëntiteitsbewijs, indien hij uit een plaats buiten Neder land en van een verhuiskaart of legiti matiebewijzen, indien hij uit een andere gemeente van Nederland is gekomen, tenzij hij overeenkomstig de desbetref fende bepalingen is vrijgesteld van aan melding d. dat bestuurders vanainstellingen, ge stichten of schepen waarin personen on der enig hesluur inwonen, alsmede hotel houders, pensionhouders en kamerver huurders uiterlijk vijf dagen na de opne ming of huisvesting of na het vertrek, mededeling moeten doen v/ui de ge slachtsnaam en de voornamen van ieder persoon, die langer dan veertien dagen in de instelling, het gesticht, schip, hotel, pension of huis wordt of is opgenomen of gehuisvest, alsmede van ieder zodanig persoon, die daaruit vertrekt; e. dat overtreding van de voorschriften wordt gestraft volgens de wet; f. dat voor persoonlijke aanmelding en voor mondelinge aangifte \oor het be volkingsregister gelegenheid zal worden gegeven op werkdagen van 9 tot en met 12,30 uur, bi,j de afdeling bevolking, der gemeentesecretarie, gelegen te Den Burg Vismarkt. Texel, 16 April 1948. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, REHORST. P. BEEMSTERBOER. Secretaris. AANMELDING NATONIALE RESERVE. De Burgemeester der gemeente Texel vestigt er de aandacht op, dat zoals de zer dagen reeds in een perspubliciteit werd medegedeeld, het de bedoeling is \an de Regering om te komen tot de op richting van eeVi Nationale Reserve. De aanmelding voor de Nationale Re serve dient te geschieden in het tijdvak van 19 April tot en met 15 Mei a.s. De aanmelding dient te geschieden op een aanmeldingsformulier, dat vanaf eerstgenoemde datum ten gemeentehuiz" 1 verkrijgbaar wordt gesteld. Tegelijker tijd mei de afgifte van dit aanmeldings formulier zal een exemplaur van d" voorlopige voorwaarden worden uitge reikt. Inlichtingen betreffende dë aanmel ding voor de Nationale Reserve kunnen len gemeentchuize worden verkregen. De aanmeldingsformulieren dienen vóór 15 Mei a.s. weer ten gemeentehuiz? te worden ingeleverd. D? Burgemeester van Texel, REHORST. MUTATIE TER GEMEENTE-SECRETARIE Tot adjunct-commies ter gemeente-se cretarie te Den Rurg is door B. en W. benoemd dhr P. Oosterhave uit Tzum (Tr.). Deze benoeming voorziet in de be staande vaci tfiré van dhr P. Zuuren- donk, die onlangs te Den Haag werd he- noanid. VESTIGINGSVERGUNNING. Door de Min. v. Eco'n. Zakén werd aan dhr J. H. Kikkert te Den Burg vergun ning verleend tot het vestigen van een inrichting, bestemd voor de uitoefening van een consumptie-ijsbereidingsbedrijf in het perceel Weverstraat 12.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1