SAMAPIHtSM Nieuwe bonnen "Hoe schoon is het ,1 lied der schepping! De herdenking van de bevrijding op 4 en 5 Mei Oudeschild of het Horntje -7.ATERDAG 1 MEI 1948 61e JAARGANG. No. 6214 TEXELSCHE COURANT MpEESTELIJK LEVEN. 'rf Onstuimig klopt het leven in twijg en Pjin knop, driftig worden de sappen vari ant de wortels opgetrokken, onhoudbaar dringen het tere groen en de rijke praal van blad en bloem naar buiten. d#Iet jubelende vogelenkoor is de heraut an 'deze lerjonging der natuur. Het! mtroerendste voltrekt zioh dit levens- ronder in de vroege ochtend, wanneer _.e stilte nog hoorbaar is, de eerste over anïle aarde strijkende zonnestralen de von- erjten doen spetten uit de dauwdroppels,, eiliet groen nog eens zo teer schijnt en de lilijater op de nok van het dak en de isleeuwerik hoog in de lucht nog eens into zuiver hun jubel doen schallen. Dat ei«s het feest van de lente, rhl, Het is het feest van de schepping, dat zeSdcli in onverpoosde afwisseling eeuw in, Jieuw uit, herhaalde. Het feest, dat eJdwingt tot. de erkentenis: Hoe schoon •sjheeft God deze aarde geschapen! Zo ikltooide zich het aardrijk ook 20 eeuwen d, (terug. Christus zag de schoonheid van de leliën des velds, welke die van de schatten van een Salomo verro te boven gaan. Aan dit feest heeft ieder deel. Zo democratisch is de schepping ingericht, dat zij hiertoe een ieder noodt, die haar onvergankelijke schoonheid erkent. Arm is slechts degene, die zelf zijn ogen te midden van de bruidstooi der natuur ge sloten houdt. Het contrast is scherp: de ieder jaar opnieuw herboren glimlach der natuur en daai-in de mens, maar al te zeer van moeiten en zorgen zwaar. De Hebreeuw se 'herdersvorst Jacob wist het reeds: het meeste van de jaren mijns levens is moeite en verdriet. Moeite en verdriet, zorgen en kom mer, het laatste tiental jaren weet daar van mee te spieken. Ieder van ons weet er van mee te spreken. Bladert in boek, blad of geschrift: tien tegen een beluis- le jtert u teleurstelling, twijfel, zorg voor i-jde toekomst, de' pijnigende vraag: wie zal ons het goede doen zien? Hoe kan het ook anders in de eeuw van dreigen de atoomoorlog. Maar ziet dan om u heen die onaan doenlijke natuur. Die thans is, zoals zij tien eeuwen geleden ook was. De onver anderlijke schatkamer van Gods goed- llieid. Die onaandoenlijkheid kan ons pij nigen. De schrilheid van het contrast kan het ook verblinden. Hoe kan dat al les pal naast mij zo schoon zijn, terwijl het in mij schrijnt en kreunt? Leert dan in de glimlach der natuur Gods goed heid zien, die onwankelbaar is. Ene is de wereld van de mens. die meer weet af te breken, dan op te bou wen en zijn wonderlijk vernuft maar al te zeer toespitst op destructie. Zelfs in tijden van vrede wordt, wat tot stand ge bracht wordt, gezien in het licht van wat dit in het offensief tegen de ander zal betekenen. Een andere is de wereld, waarin God onuitputtelijk tie gaven van zijn schoon heid uitstort. Die wereld is vlak bij ons, die wereld is van ons. - Zij staat voor de rijkste en de armste, voor de meest begaafde en de simpele open. Zij is in de tuin bij »ns huis. langs Ide weg, waarover wij rijden, in het park, i kortom overal in de vrije natuur. Schoon is het lied der schepping. -■ Och hoe schoon moet Hii zijn! Zo zong de Antwerpse dichteres An na Bijns in de 16e eeuw Die 't al heeft geschapen. Amstelv. Weekblad. Hoofdpijn Kiespijn Zenuwpi|n y- helpt altijd INLEVERING ENQUÊTEFORMULIEREN. i j In afwijking van de bekendmaking in i de Tek. Crt. van Zaterdag 24 April j.l., wordt thans medegedeeld, dat, in ver band met stagnatie in de verzending der 1 e-nqtieteforniulieren, alsnog gelegen heid wordt gegeven t.m. Maandag 3 Mei a.s. om deze in te leveren op liet Ar beidsbureau. .te Den Burg. In verband met de nog slechts enkele ingeleverde exemplaren wordt er voor de laatste maal de aandacht op geves tigd, dat het voor hen, die menen over niet voldoende arbeidskrachten te be schikken voor het a.s. Oogstseizoen, van groot belang is deze tijdig in te leveren, claar zij, die hieraan niet voldoen, ook niet zullen kunnen worden geholpen, daar de verdeling der beschikbare ar beidskrachten op een geheel andere wij ze zal geschieden dan voorgaande jaren. Het hestuur der Kring Texel v.d. St. v.d. Landbouw, De directeur v.li. Arbeidsbureau te Texel. LAATSTE UITREIKING van levensmiddelenkaarten S06, Toeslagkaarten MD 806-7 voor a.s. en jonge moeders. Brandstoffen- kaarten TA 806, Schoenenbonnen. Te Den Burg op het Distributiekantoor: Op Maandag 3 Mei 1948 van 9-12 voor lien, die nog niet hun. bonkaarten hebben afgehaald. (Publ. no. 29). ZON. MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 1 Mei op om 5,08, onder om 8,07. Maan: 1 Mei L.K., 9 Mei N.M. Hoog water ter rede van Texel: 1 Mei 2.25 en 2,45. 2'Mei 3,26 en 3,55. 3 Mei 4,45 en 5,10. 4 Mei 6,— en 6,25. 5 Mei 7,— en 7,20. 6 Mei 7,50 en 8,05. 7 Mei 8,30 en 8,45. Zoals het programma op een andere plaats in ons blad mededeelt, zal ook dit jaar op ons eiland de herdenking onzer bevrijding van Mei 1945 herdacht wor den. Het is nog maar 3 jaar geleden, dat de klokken, die er nog over waren, luid: den en de driekleur van huis, hof, kerk en openbare gebouwen werd uitgesto ken, ten teken, dat eindelijk 11a 5 bange oorlogsjaren de vrede was gekomen. Nu zou er een tijd van opbloei en samenwer king komen, hoe hadden we ons dat al lemaal wel voorgesteld en wat is er van terecht gekomen? Is er dan helemaal' geen reden tot dankbaarheid? We zou den ons zelf tegenspreken door dit te ontkennen daar er in ons laud op veler lei gebied heel wat tot stand gebracht is. Denk bv. maar eens na over onze spoorwegen, K.L.M. en onze handels vloot, Er rijden weer treinen door ons land, de K.L.M. vliegt weer op diverse internationale routes en de schepen met de driekleur in top laten zich weer op alle wereldzeeën zien, Het gaat ons echter nog niet hard ge noeg, daar bv. vele artikelen nog schaars, of op de bon verkrijgbaar zijn. Het con flict in Indonesië houdt ons nog dage lijks bezig en menige verwant vraagt zich af. wanneer de zoon, man of broe der weer thuis komt. Er dreigen donkere wolken, de politie ke spanningen zijn ryet van de lucht, Zal er weer oorlog komen of zal het ons landje voorbij gaan? Dit zijn alle vragen, die ons dagelijks bezighouden. De we reld is vol onrust. In Griekenland, Pa- iestina en China, wordt nog steeds ge vochten. De gebeurtenissen in Tsjecho- Slowakije hebben niet nagelaten een die pe indruk op ons te maken. Er is een deining door de wereld gegaan, ook door ons kleine landje. E11 nu staan we weer voor de data 4 en 5 Mei en wij zullen hier onze geval lenen wederom in gepaste eerbied her denken. Laten wij dit met nog meer ernst en eerbied dan tot'dusver doen en daarbij.de bede uiten, dat wij gespaard mogen blijven voor een nieuwe oorlog, niet alleen voor ons zelf, maar ook voor onze kinderen. Dat dit zo moge zijn. Z. H.M. DE KONINGIN 4 MEI NIET VOOR DE RADIO. H.M. de Koningin zal, 0111 haar krach ten te ontzien, op 4 Mei a.s. geen radio toespraak houden. GENERAAL FOULKES, DE MAN VAN DE CAPITULATIE KOMT NAAR NEDERLAND. De Canadese ambassade in Nederland heeft getracht van de herdenking van de 5e Mei jaarlijks een herdenkingsdag te maken, zowel voor Canada als voor ons land. Voor de Canadezen is de Duitse capitulatie te Wageningen het grootste moment in hun militaire geschiedenis en een hoogtepunt in de bar.d met "Ne derland. Dit jaar komt luit,-gen. Charles Foul- kes vergezeld van zijn echtgenote als vertegenwoordiger van de Canadese regering naar ons land. Het hoogtepunt van de herdenking wordt de plechtig heid op de Canadese begraafplaats te Holten op 5 Mei. (Met een antwoord aan de heer J. Kikkert). van 2 tot en met 15 Mei 1948 Bonkaarten KA, KB, KC 804 349 algem. is p]m. 225 gr. huishoudzeep of 180 gram toiletzeep 350 algem. is 400 gr. brood of 1 rants, gebak 351 algem. is 1600 gr. brood (geldig t.m. 8 Mei) 353 algem. is 500 gi. suiker, boterham strooisel enz. of 1000 gr. jam, stroop enz. of 500 gr. versnaperingen 355 algem. is 2 eieren 345 reserve is 800 gr. brood (geldig t.m. 8 Mei) 348 reserve is 400 gr. brood (geldig t.m. 8 Mei) Bonkaarten KD, KE 804 849 algem. is plm. 450 gr. huishoudzeep of 360 gram toiletzeep 850 algem. is 400 gr. brood of 1 rants, gebak 851 algem. is 4p0 gr. brood (geldig t.m. 8 Mei) 853 algem. is 500 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 1000 gr. jam, stroop enz. of 500 gr. versnaperingen 855 algem. is 2 eieren 845 reserve is 400 gr. brood (geldig t.m. 8 Mei) S48 reserve is 500 gr. bloem of zelfrij zend bakmeel of kindermeei of kin derbiscuits Tabak- en Versnaperingenkaarten, enz. QA, QB, QC 802 43, 47 tabak is 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak 45 versnaperingen is 200 gr. versnape ringen of 200 gr. suiker, boterham- strooisel enz., of 400 gr. jam, stroop enz. 4S versnaperingen is 100 gr. versnape ringen of 100 gr. suiker, boterham strooisel enz., of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 30 April 1948 worden ge bruikt. Niet-aangewezen en vernietigd kun nen worden de bonnen: 302, 304, 305, 804 805 melk, 310, 311, 312, 317, 814, 816. 817 reserve, 319, 819 algemeen. Het is mij een waar genoegen, dat dhr Kikkert op zulk een prettige wijze de ar gumenten vóór een bootverbinding over het Horntje heeft aangevoerd. Om twee erlei reden èn omdat mij nu de gelegen heid geboden wordt de onjuistheid van die argumenten aan te tgnen èn omdat ik er van overtuigd ben, dat dhr Kikkert in wezen hetzelfde wenst als schrijver dezes: het welzijn van Texel. In mijn vorige artikel kwam ik tot de slotsom, dat uiteindelijk bij een keuze tussen de twee verbindingen bij velen het grootste belang de doorslag geven zou. Dit grootste belang, het kan niet ge noeg herhaald worden, Is het vreemde lingenverkeer. En dit verkeer vraagt geen andere verbinding dan de bestaan de. Dhr Kikkert noemt de voordelen, die aan een dienst op het Horntje verbonden zijn: 1. Zuidelijk Texel zal er de voordelen van genieten; 2. „Alle vrachten zullen dalen, het geen vooral de middenstand, kwekers en boeren ten goede komen zal"; 3. Het is een belang voor de school jeugd; 4. „Het verkeer per vrachtauto en au tobus zal enorm toenemen. Zeer zeker zal het op Texel nog wel drukker wor den.... zelfs belangrijk drukker, wat betreft de auto's langs de wegen". Ik heb zoveel mogelijk de letterlijke tekst van dhr Kikkert gevolgd en ik wil trachten aan te tonen, in hoever zön argumenten betekenis hebben. 1. De verbinding over het Horntje is vooral voor de bewoners van Zuidelijk Texel een voordeel. Ik geef dit toe. Maar Texelaars, het zal een nadeel zijn voor het volkrijke Oudeschild. Is het niet ver standiger 0111 een oplossing te zoeken, waardoor Oudeschild niet wordt ge schaad en waardoor Den Hoorn en de P. H. Polder gebaat zullen zijn? Er was een tijd, dat alleen Den Burg alleen electrisch licht had. Heel Texel betaalde er aan mee. Die tijd is voorbij. Als heel Texel thans electrische stroom ontvangt wanneer komt de P. H. Pol- .der eindelijk aan de beurt betalen al le dorpen daaraan mee. Dit is juist, want Texel is een eenheid. Iedereen betaalt er belasting, iedereen heeft er recht op dezelfde voordelen. En dit geldt niet al leen voor electrische stroom, liet geldt evenzeer voor de busverbindingen. Teso is een bloelende onderneming door het vreemdelingenverkeer, laat men dit nooit vergeten. De vreemdelingen ko- om heel Texel, ja een deel komt niet in de laatste plaats 0111 Den Hoorn en om geving. Het is niet billijk 0111 Den Hoorn een slechte busdienst en de andere dor pen een goede verbinding te geven. En het is daarom verantwoord zo'n bus dienst in stand te houden, ook als er van een behoorlijk rendement geen sprake is. Verbeter die busdienst en geeft Zuide lijk Texel behoorlijke verbindingswegen. Zeker, de Hoornderweg is opgeknapt, maar wanneer zal de veel kortere weg van de Hollewalsweg door de Henimer naar Den Hoorn eindelijk eens worden aangelegd? Ruilverkavelaaxs, hier is werk aan de winkel. Verkavel de Heni mer opnieuw en denk dan vooral aan de nieuwe weg, die Den Hoorn met omge ving zo bitter nodig heeft. Geloven de lezers niet, dat met een nóg beter bus diensten met veel-betere verbindings wegen de bezwaren tegen de verbinding ovêr Oudeschild ook voor Zuidelijk Texel voor een goed deel vervallen? 2. Het betoog van dhr Kikkert, dat al le vrachten zullen dalen, lijkt mij niet gelukkig. Oudeschild is de voornaam ste vissershaven. Het vervoer van bv een mand garnalen rechtstreeks naar Den Helder, moet altijd minder kosten dan het vervoer over het Horntje. Bo vendien: Teso neemt'betrekkelijk weinig vrachtgoed mee. Ook bij verbinding over het Horntje zullen ue beurtschippers c.s. blijven varen naar Oudeschild.. Het is nooit de bedoeling geweest om een ha ven aan het Horntje te bouwen, waar ook de beurtschippers enz. een ligplaats zul len vinden. Wat geldt voor de visserijproducten, geldt evenzeer voor de landbouw en vee teeltproducten, die afkomstig zijn van de omgeving Nieuwe weg en aansluitende wegen: Kogerweg, Waalderweg, met verlenging Postweg en Hoofdweg. Als Den Hoorn zijn weg door de Hemmer krijgt, zal nog maar een héél klein stuk je van Zuidelijk Texel profiteren bij een andere verbinding. 3. Het belang van de schooljeugd. Dit lijkt mij niet zo heel belangrijk. Het gaat hier om een kwartier, volwassen gewor den, zullen de kinderen nog wel eens langer onderweg zijn. Niet zozeer de dienst naar het Horntje, als wel een gro ter aantal afvaarten is hier de beteke nende factor. 4. Een belangrijk argument schijnt de toeneming van het verkeer door een dienst op het Horntje. Het volgende zij daarover opgemerkt: De omvang van het vreemdelingen verkeer kan onmogelijk nog belangrijk toenemen, althans niet. in afzienbare tijd. De omvang van het vreemdelingen verkeer wordt bepaald door: a. de capaciteit van de logiesgelegen- heid; b. de capaciteit van de verbindin gen i.e. de bootdiensten enz.; c. de aan trekkelijkheid vau het Texelse land schap; d. de wijze van ontvangst en de verzorging door de Texelaars. a. Hét ls niet waarschijnlijk, dat de ca paciteit van de loglesgelegenheld binnen afzienbare tijd aanzienlijk op te voeren ls. Zolang het centrum van Rotterdam, Walcheren, grote kwartieren van Den Haag, Arnhem enz. niet herbouwd zijn, zolang de nieuwbouw daarenboven geen gelijke tred houdt met de bevolkingstoe name en zolang onze deviezenpositie niet verbeterd is. zal op Texel van een enigs zins belangrijke uitbreiding der logies- gelegenheid geen sprake zijn. b. De capaciteit van de bootverbin ding kan heus nog wel wat opgevoerd worden, d.iv.z. als dit werkelijk nodig mocht zijn. Er Is al een plan voor een meer geschikte boet, bestemd om op Ou deschild te varen. De „Dr. Wagemaker" was indertijd een prachtige en uitne mend geschikt boot. Niemand kon toen voorzien, dat het vreemdelingenverkeer zo geweldig in omvang zou toenemen. Natuurlijk komt er een betere boot, die de toeneming van iiet verkeer helpt ver werken. De haven te klein? Hier past maar één oplossing: uitbreiden. Het spreekt toch vanzelf, dat alleen al door de bevolkingsaanwas bij het Rijk wel geargumenteerd vergroting aange vraagd kan worden. Niet gemakkelijk, ik hoor het u al zeggen. Volhouden! 3. Het Texelse landschap. Texelaars, dit heeft u zelf in handen. Verknoei het door afgraven van de oude dijken ln het Burger-Nleuwland. door 't slechten van tulnwallen, het dichtwerpen van walen, 't overbodig verharden van landwegge tjes, het onoordeelkundig kappen van bomen, bet bouwen van hulzen, die niet ln het landschap passen. Verknoei uw land en de bron van welvaart droogt op. Hoedt het, als een moeder haar kind en de gehele Nederlandse bevolking zal er u dankbaar voor zijn. Tot uw geldelllk profijt d. De wijze van ontvangst en de ver zorging door de Texelaars. Dóór schrijf ik maar niet over, omdat het in orde is, zolang „twie" koekjes bij de thee „Tes- sels" en drie koekjes „Polders" zijn. Ik meen met do punten onder a. en b. aannemelijk gemaakt te hebben, dat het vreemdelingenverkeer onmogelijk nog veel toe kan nemen en dat Teso varend van Oudeschild af de moeilijkheden meester is. Daarom is er dus allerminst behoefte aan een heen en weer varende ferryboat. Blijft nog te beantwoorden de vraag of een toeneming van het aantal dagjesmensen door een ferryboat te ver wachten is. Hier kan ik slechts schrij ven, dat een zekere toeneming dan te verwachten is. Maar Den Helder is geen Amsterdam en dus zal Texel nooit een Zandvoort worden. En is men op Texel zo gesteld op een toeneming van het aantal dagjesmensen? Immers neen! Het zou mij bevrediging schenken, als ik vele voorstanders van een verbinding op het Horntje tot andere gedachten had gebracht, mijn moeite zou er ruim schoots door beloond zijn. Dhr Kikkert in het bijzonder wil ik nogmaals dank zeggen voor de gelegenheid, die hij mij gaf, een pleidooi voor de bestaande toe stand te houden. J. A. VAN" DER VLIS. Het spreekt vanzelf, dat wij dhr Kik kert ook gaarne nog een keer de gele genheid geven, om zijn kijk op deze dingen naar voren te brengen. Redactie. HET DOEL VAN DE STICHTING 1940—1945. I11 de Texelaar van 7 April werd tot iedere inwoner van Texel, de oproep ge richt, om contribuant te worden van de Stichting '40-'45. Waarom? Opdat genoemde stichting in staat zal zijn, haar belofte, ten opzichte der nagelaten betrekkingen der verzets- slachtoffers gedaan, kan nakomen. Wij herdenken volgende week het gro te feit van onze bevrijding. E11 nu mag er veel zijn, waarin wij werden teleur gesteld in de 3 jaren welke sindsdien zijn voorbijgegaan, wij herkregen toen ech ter weer onze vrijheid. Deze vrijheid heeft eohter veel bloed en tranen gekost. Mede van onze beste landgenoten zijn gevallen in die worste ling cn zij lieten hun gezinnen achter. Krachtens belofte, werd ons de taak op gelegd voor die betrekkingen te zorgen. De gulle wijze, waarop het Ned. volk ie dere actie der Stichting heeft gesteund, geeft ons de vrijmoedigheid 0111 in de komende bevrijdingsweek, opnieuw een actie in te zetten tot het winnen van con tribuanten. Vergeet toch niet, dat deze mannen en vrouwen zijn gevallen voor u en mij. Zij hebben de dageraad der bevrijding niet mogen beleven, doch gaven alles. Laten wij nu als antwoord een klein gelde lijk bedrag afzonderen, door als contri buant toe te treden tot de Stichting 1940-1946. Wanneer ge met uw gezin rond de ta fel zit te eten, zeg vader, sta dan een ogenblik op van uw stoel en ga in de hoek »an uw kamer staan. Probeer u dan eens in te denken, dat die stoel, wel ke ge pas verlaten hebt, leeg blijft voor altijd. Dat uw vrouw en kinderen steeds zonder uw hulp verder het leven door moeten. Zo is toch werkelijk de toestand. Nu heeft de Stichting, voor zover het haar mogelijk is, die plaats ingenomen. Wanneer ge hierover even nadenkt, dan twijfelen wij er niet aan, dat wan neer volgend week onze medewerkers u komen bezoeken, om u als contribuant te winnen, ge zult zeggen: Schrijf op, ik had al lang contribuant moeten zijn. Namens het bestuur afd. -Texel, S. UITGAVE v.h Fa. LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd. Bankver en Coöp. Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j Verantw. Redacteur: J. ZEEMAN, Emmalaan 92. tel 157 Den Burg HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat de beslissing op het verzoek van Jac. Boon, Warmoesstraat 21, Den Burg. om op het perceel, ka dastraal bekend in sectie K., nr. 1001, een inrichting voor ijsbereiding te mo gen inrichten, door hen is verdaagd, aan gezien de kennisgeving van de arbeids inspectie ingevolge der artt. 7bis en 12 bis der Hinderwet, nog niet zijn ontvan gen. Texel, 20 April 1948. Burgem. en Wethouders voornoemd. Mr. G. D. REHORST, Burgemeester. P. BEEMSTERBOER, Secretaris. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnea veroorzaken. Burgemeester en Wethopders der ge meente Texel brengen ter openbar» kennis dat ter gemeentesecretarie ter in zage ligt een verzoek met bijlagen van Standaard Amerikaanse Petroleum Com pagnie N.V. te 's-Gravenhage, om ver gunning tot het oprichten van een on dergrondse petroleumbewaarplaats met aftapinrichting op het perceel, Kantoor straat te Den Burg. kadastraal bekend in sectie K., 110. 1266. Op Zaterdag de 15e Mei 1948, des middags te 12 uren, zal ten Raadhulze der gemeente gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te bren gen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zowel de verzoèker, als zij, die bezwa ren hebben, kunnen gedurende drie da gen vóór het bovengemelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis ne men van de ter zake ingekomen schrif turen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 der Hinderwet op de bovenbe- paalde dag voor het gemeentebestuur zUn verschenen teneinde hunne bezwa ren mondeling toe te lichten. Texel, 1 Mei 1948. Burgem. en Wethouders voornoomd, Mr. G. D. REHORST, Burgemeester. P. BEEMSTERBOER, Secretaris. CORRESPONDENTIE. C. V. Zoals u wel zult lezen, hebben ivij nogmaals een artikel van de heer v. Vlis opgenomen, zodat wij het overbo dig vinden uw stukje op te nemen. Redactie. GESLAAGD. De heer J. Roeper Hollandse weg. De Oocksdorp, slaagde voor'het gehouden tdelatingsexamen B, van dr Bosbouw- school te Arnhem. EEN KOSTBAAR GEVAL. OUDESCHILD. Woensdag heeft de H.D. 79, schipper Slot, bij het meren in de haven eert meerpaal gekraakt Een kostbaar geval, daar zo' paal meer dan duizend gulden kost. FILMNIEUWS. „De Vrouw met het geschonden ge laat" is de titel van de film in Texels Bioscooptheater. De korte inhoud is als volgt: Hevig onder dc indruk komt Anna Holm (Joan Crawford) een gerechtshof binnen om zich te verdedigen tegen de beschuldiging van moord op Torsten Barring (Conrad Veidt). Vele getuigen leggen nadelige verklaringen tegen An na af. Anna heeft vele misdaden op haar geweten, w.o. afperserij. Als kind was haar gezicht door brandwonden erg mismaakt. Toen zo opgroeide ontweek men haar en ze werd vijandig tegenover de mensheid. Terwijl ze een restaurant exploiteerde als dekmantel voor haar af- persingsbedrijven, ontmoette ze Barring, de eerste persoon die niet voor haar te rugdeinsde en ze werd verliefd op hem. Net als zij was hij een mensenhater. Terwijl ze een poging tot afpersing doet tegen Vera Sogart (Osa Massen), de vrouw van een groot chirurg, die haar man ontrouw is, ontmoet Anna de dokter (Melvyn Douglas), die zich voor haai' gaat interesseren en haar opereert, waarbij zij haar natuurlijke schoonheid weer terugkrijgt. Barring bezorgt haar het baantje als gouvernante van het zoontje van Consul Barring (Albert Bas- serinan), Torstens' oom. Zij en Torsten hebben een complot gesmeed om het kind te doden, zodat Torsten het fortuin van de familie zou erven. Anna voelt zich echter aangetrokken tot het kind. Torsten ontpopt zich als een gevaarlijk mens en neemt de jongen mee in zijn slee. Anna doorziet dit en neemt Dr. Se- ger in vertrouwen en zij achtervolgen de slee. Wanneer de sleeën naast elkaar komen, tracht Torsten Dr. Seger aan te vallen. Anna schiet hem dood en be vrijdt het kind. Het verdere gebeuren speelt zich af voor het gerechtshof etr Anna wordt tenslotte vrijgesproken.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1