3 Carla Onze Emigratierubriek wint de grote prijs van Rome I I I KEN PRACHTIGE FILMAVOND VAN N.N.V. EN N.J.N. Wat een geweldige rijkdommen de na tuur ons biedt zagen wij Donderdag avond in de serie prachtige films, die wijlen Nol Binsbergen ons heeft nage laten. Het waren twee Texelse verenigingen die deze filmavond georganiseerd had den. de Ned. Natuurhistorische Ver. (voor ouderen) en Je Ned. Jeugdbond v. Natuurhistorie, welke beide eenzelfde doel nastreven, nl. het aankweken van de liefde voor de naluur, hetgeen o.a. tot uiting komt bij de vele excursies, die er georganiseerd worden. Toen de voorz. van de N.N.V., dhr S. Bakker, van Oudeschild, opende, wa ren er plrn. 200 belangstellenden aanwe zig. Spr. zei, dat er voor degene, die voor het streven van de genoemde ver. iets gevoelen, gelegenheid bestaat om als lid toe te treden. Door dhr de Boer, uit de Zaanstreek, werd aan de hand van enige stille opna men, welke later op de film voorkwa- men, een uiteenzetting gegeven. Er werden films vertoond van de Nieuwkoopse plassen, waar we „Ome Doris", de kluizenaar in zijn waterrijke domeinen konden bewonderen en alles wat daar verder te zien is, zoals de wouwaap, het kleinste reigerachtige vo geltje, dat hier in Nederland voorkomt. Verder de schilderachtige Zaanstreek met haar vele waterplassen en diverse soorten vogels en als derde film Texel- niet zijn flora en fauna, de vele vogels, die van ons eiland een roep doen uit gaan tot ver over de grenzen. We zagen prachtige opnamen van de lepelaars- en reigerskolonie in de Muy, het leven van de velduil en al die ande re vogels, welke hier leven. Wat een geduld en energie is er voor nodig geweest eer al deze opnamen ver toond konden worden. Hier kunnen we riet anders dan respect en grote waar dering voor hebben en vanaf deze plaats villen wij nogniaais enige woorden van eerbiedige hulde neerschrijven ter her- i inering aan de man, die niet meer in ens midden is. maar wiens nagedachte nis opnieuw tot allen spreekt bij het zien van deze schitterende film. We kunnen genoemde organisaties niet dankbaar ge noeg zijn, dat zij ons deze mooie avond gegeven hebben. Dit werk verdient de - teun van allen die de natuur- als iets 1 eiligs beschouwen en wij zouden 11 v illen toeroepen „Steunt dit streven", cpdat deze ver. nog veel van zieh kunnen laten horen. 's Middags zouden de films voor een 00-tal schoolkinderen vertoond worden, doch daar er geen eleotr. stroom was, kon dit jammer genoeg geen doorgang vinden. Hopelijk bestaat daar in de naas te toekomst nog de gelegenheid top. GESLAAGD. DEN BURG. T. v.d. Heerik, werk zaam op de afd. financiën ter gem. se cretarie, slaagde dezer dagen voor hel gehouden examen diploma kommies le klasse. BOEKBESPREKING. DAGBOEK VAN JOSEPH GOEBBELS Er wordt thans hiet niet minder dan 8 grote persen gewerkt aan het historische boek, liet „onmenselijke document" van de Mephistopheles van het Derde Rijk, de man, die in feite Duitsland overheer ste met de middelen en bekwaamheden van een duivelskunstenaar: Joseph Goebbels. Dit boek geeft echter meer dan het beeld "van een satan het behelst het dagelijks rapport van de gebeurtenissen in Duitsland en de wereld en is als zo danig een grote historische betekenis een bijdrage tot beter besef van de ach tergronden die het ene volk er tde kun nen brengen aan amjere volken het sla venjuk op te leggen. Tiet boek vormt 'n macabre, getuige nis van de voorgestelde vernietiging der Kerk; de Geallieerde bombardeménten, die reeds in 1943 catastrophaal dreigde te werken; de rol, die de Nazi's speelden in de Darlan-affaire; de neergang van de Nazi-macht na Stalingrad; de fantas tische ruzies onderling; de haat van Hitier en Goebbels jegens de leiders van liet leger; de uitroeiing van de Joden; de dramatische bijeenkomsten op de Ober- Salzberg; de Italiaanse kwestie; de aan groeiende angst voor een komende in vasie; enz. De publicatie van dit boek werpt op verschillende punten uit de recente historie een nieuw licht; o.a. op de fi guur van Pt'tgin en op de overschatte Duitse luchtmacht. Het is een appèl aan liet geweten, want liet boek behelst een waarschuwing aan de mens, voor wie hu maniteit en vrijheid hoven slavernij en meedogenloosheid gaan. De 'ntekening op dit vverü staat slechts deze week nog open bij P.oekhandel Parkstraat, (Prijs gebonden f 9,50.) WEER EEN NIEUWE BUURT VERENIGING OPGERICHT. Er is weer een nieuwe Buurtvereni ging opgericht, nl. voor de Binnenburg, Stenenplaats en Waalderstraat voor de a.s. feesten ter herdenking van het 50- jarig regeringsjubileum van H.M. de Koningin. In een Woensdagavond gehouden ver gadering kwamen de bewoners uit deze stratenbijeen en werd besloten deze straten bijeen te voegen, om tijdens bo vengenoemde feestelijkheden een be hoorlijke straatversiering mogelijk te maken. Dit is dan de derde buurt ver,, die ac tief aan het werk gaat. Mogen we zeer spoedig van andere straten hetzelfde vernemen? DE MELKPRIJS. Voor de melk is thans definitief ,de gemiddelde jaarprijs vastgesteld op 18,3 ct. per kg. van 3,3 pet, vet? De winter- prijs blijft op 20 ct. gehandhaafd, doch de zomerprijs, welke eind April ingaat, zou op 17'/! ct. per kg. melk van 3,3 pet. vet wórden bepaald. DE LUCHTREIS VAN DE PEGASUS. Wonderlijke avonturen van de lieer Van Emmen en zijn reisgenoten. door G. Th. ROTMAN. Nadruk verboden 73. Herr Untermeier werd zc wat als 'n doek. Zijn gitaar was, om zo te zeggen, z'n tweede ik. „Wacht, ik zal je eens even salem-.aleikoehicn!" riep hij, bui len zichzelf van woede, en meteen gaf hij Ali-ben-Kali een watjekou achter zijn kiezen, dat hij met z'n benen in de lucht in het zand rolde. „Bravo!" riep meneer Van Ehimen, terwijl hij in z'n handen klapte. Maar Ali-ben-Kali was ook niet van gisteren. 74. In minder dan geen tijd zat hij op z'n knieën, terwijl hij twee grote revol vers op onze vrienden richtte en met 'n stentorstem*uitriep: „Handen hoog! Je geld of je leven! Gauw, kom op met al les wat je hebt!" En daar stonden do helden van Afrika doodsbleek en sidderend, met hun hand jes in de lucht! Toen kreeg Herr Untermeier, die ook nog zo'n beetje Engels brabbelde, een prachtige inval. (Van onze emigratiemedewerker.) 10.) „Mijnheer, kunt u niet eens wat cijfers noemen over het loon in Austra lië, dan kunnen we ons een betere in druk vormen?" Nu, dat waren we juist van plan, mijnheer G. Hier komen ze dan. Het gemiddelde weekloon van een mel ker, bedraagt ongeveer f50, fruitpluk kers f 45, geroutineerde boerenknechts ffiO. bestuurders der landhouwtractors f 70. aankomende jongens, die hier en daar een handje meehelpen f 20. perso nen, die in de hooitijd helnen maar dan ook 50 uur "loeten werken, komen onge veer aan f85. nogsthulpjes onder de 18 komen aan f40 en hoven de 18, doch jonger dan 21 aan r 00. Dit wat het boe renleven betreft. Laten we «nu de andere beroepen eens gaan bekijken. Sterk lopen de lonen dei- vaklieden uiteen. In een goed gedocu menteerde, officiële uitgave van The Au stralian News and Information Bureau te Londen, getiteld; „Australia and your future" (Australië en uw toekomst) wor den de bakkl-rs getaxeerd op f 1,per uur. Boekbinders f 70; slagers f 55; meu belmakers f65; timmerlieden f70, ana listen f85; chauffeurs f55, tandteohnici f05; electricians f70, tuinlieden f55. M.a.w.: het normale weekloon van de vakman varieert voor de diverse beroe pen van f 50 tot f 80 per wee.k. Natuur lijk zijn er legio gevallen aan.te wijzen, waarin zij beduidend meer" verdienen, doch daaroD moet men niet rekenen. Dat is „meeval". Hel prijspeil. Levensmiddelen, kleding, huishuur zijn in Australië aanmerkelijk goedko per dan hier. Bovendien bestaat er geen distributie. Alles is er genoeg. Het heeft nl. weinig nut, om een aantal prijzen te noemen. Meer zult u gediend zijn met de wetenschap, dat een gezin, bestaande uit man, vrouw, drie kinderen uit een mil ieu van vaklieden in Australië goed kan leven van f 50 per week. Dat is zelfs aan de royale kant. Een voorzichtige, doch niet geheel betrouwbare vergelijking is ook, dat bovenstaand gezin in Australië van f 50 per week even goed leeft als hetzelfde gezin in.... Nederland van 1' 85 p. week. Bovendien moet men we) bedenken,* dat de loonopgave hierbo ven genoemd, zeker niet aan de hoge kant zijn, eer aan de lage. Na dit kleine uitstapje, gedaan op ver zoek van de heer G. en enkele andere briefschrijvers, nemen we weer de draad op van ons laatste artikel. We hebben daarin met enkele woorden iets verteld over de ranch en duidelijk gemaakt, dat het leveji op zo'n ranch voor de meeste Nederlanders af te raden is. In de gebieden, waar meer regen valt, vinden we de tarwebedrijven. Veel tar- weboerderijen hebben daarnaast 'n flin ke schapenstapel veor de vlees- en wol- productie. Deze bedrijven liggen minder eenzaam en het baantje dat men er kan krijgen, zal in vele gevallen de moeite waard zijn. Over het algemeen zijn ook de lonen in het tarwebcdrijf wat hoger, terwijl liet leven er veel prettiger is. Kleine hoeren beginnen merendeels met een gemengd bedrijf. Volgens Au stralische begrippen zijn liet kleine ge doetjes, doch vergist u niet, tfele van deze kleine boertjes bezitten, toch nog een stuk land van 100 ha. Men hoeft evenwel niet zo hcog te slaan. Op de beste grond geven ook 20 ha. voldoende productie om een boerengezin goed te kunnen onderhouden. De tuinbouwers hebben zicli natuurlijk ■rond de steden gegroepeerd. De tuin ders beginnen ook steeds meer. bloemen en fruit te kweken, waarvoor in Mel bourne, Sidney, Porth, enz., goede prij zen worden betaald. We kunnen ons ech ter niet aan de indruk onttrekken, dat de Australiërs op dit gebied nog veel van ons kunnen leren. Een tuinder of een bloemenkweker, die door de eerste moeilijkheden heen bijt en er een eigen bedrijf begint, met volledige toepassing van de moderne Nederlandse methodes, natuurlijk afgestemd op Australië, gaat er dan zeker ook een grote toekomst te gemoet. door HEDDA LINDNER „Eindrit voor de eerste prijs. Num mers en 16 rijden!" brult de luidspre ker. Een gemompel gaat door de menigte, laar liet verstomd, als no. 9 op de baan v erschijnt. Nummer 9 is de Belgische ka pitein Dumoulin en wie verstand heeft an renpaarden en dat heeft het me rendeel van de haast ontelbare toe schouwers in de overdekte renbaan aan de Kaiserdannn die wist reeds van de aanvang van het internationale concours voor hindernis-springen dat de eindwed- strjjd om de staatsprijs gestreden zou worden tussen de Belgische kampioen over wie do laatste tijd alle sportbladen geschreven hebben en de Duitse grond bezitter, renpaardenfokker cn sportsman Stephan van Thüngern. De Ier van de kapitein, mei de brede borst en de gedrongen lichaamsbouw van zijn ras, schiet, gedrevon door de •stalen spieren van zijn achterbenen, als een bal over de hindernis. Applaus, dat spoedig wegsterft, want reeds verschijnt Thüngern in de baan. Zijn paard ver schilt uiterlijk opvallend van dat van zijn mededinger. Een slanke, niet zeer hoge vos-merrie, blijkbaar nerveus door de aanwezigheid van zoveel mensen, maar altijd weer gewillig onder de hand van haar ruiter de hindernissen nemend. „Goudlelie" van .Wilbus var de Zon nebloem" staat op het programma. Ook' Goudlelie springt onberispelijk. Alle hindernissen op één na, zijn weg genomen. De stang wordt een handbreed lvogei gelegd en de Ier vliegt er weer als een bal overheen. De vos-merrie volgt en neemt de hindernis als een pijl. De stang wordt weer hoger gelegd. Door het publiek gaat een gegons van opwinding. Twee meter, op deze over dekte baan, die geen aanloop toestaat dat is het noodlot tarten. Enkele overge voelige toeschouwers kijken een andere kant uit en allen houden onwillekeurig de adem in. Het is zó stil in de reus achtige ruimte, dat men het snuiven van de Ier tot op de hoogste rangen kan ho ren. Nog drie sprongen— nog twee daar. Het paard neemt de sprong. Half onderdrukte kreten komen uit het publiek. Met de achterhand heeft- de Ier de stang geraakt, die van de pennen schiet cn op de grond valt. Niettemin was het een prachtsprong er. er breekt een daverend applaus los. Doch weer verstomd alle geluid, want no. 16 maakt zich gereed voor dezelfde sprong. „Thüngern is gek", zegt een officier tegen zijn kameraad, die naast hem zit. „Ik ken zijn merrie. Goed en zuiver bloed. Hij heeft haar zelf gefokt. Maar wat Dumoulin met zijn „Flying F x" niet klaar speelt, kan Thüngern oojj niet. Eén meter negentig was ai waanzin, maar twee meters is eenvoudig zelfmoord. In geluidloze spanning volgt de me nigte iedere beweging van de ruiter. Men ziet hoe hij het paard zacht op de hals klopt cn het toespreekt. Het is of het dier hem verstaat en begrijpend het hoofd beweegt. En dan begint het te ga lopperen. schijnbaar vluchtig en zonder inspanning, maar snel en zeker en even luchtig en rüstig schijnt de ruiter in het zadel te zitten. Ze zwenken de rechte baan in en het tempo versnelt ziender ogen. De mensen zien, met de snelheid van een gedachte, iets goudglanzigs door de lucht schieten. en het is al voorbij. Met de kunde en ervaring van de volleerde ruiter heeft Thüngern de sprong gedaan en nog vóór het publiek het realiseert, gallopeert Goudlelie met langzaam vertragende sprongen langs de omheining van de baan. Maar dan breekt het los geklap en gestamp en bravogeroep en ook de muziek zet in. Dus verschijnen reuzenletters op 't wit te doek: .Eerste prijs: Freiherr von Thüngern op Goudlelie. Nóg eens breekt net publiek los als de prijswinnaars nog eenmaal de baan rondrijden. Goudlelie kan haar geprik keldheid over dat lawaai niet verbergen en snuift verontwaardigd. Lachend en kalmerend streelt haar ruiter haar over de manen en als hij zich weer opricht, valt het licht van de grote middenlamp op het gouden lint op zijn borst. Carla Mac Catrick leunde met een die- Werk in de grote steden. Ook in de grote steden is legio werk. In een onderhoud, dat wij met een hoog geplaatst Australische autoriteit moch ten hebben, vertelde hij, dat hij geen kans zag, een antwoord te geven op on ze vraag: welke beroepen in 't land van de zonneschijn de beste kans maakten. Hij vertelde daarentegen, dat er vraag is naar allerlei werkkrachten, doch het minst naar administratieve medewer kers. Men behoeft dan ook niet bang te zijn in Australië geen werk te kunnen vinden, mits men maar van aanpakken weet. Het leven in de stad kunnen we onge veer vergelijken met 'liet leven in Am sterdam, Rotterdam en Den Haag. De omstandigheden zijn er niet zo veel an ders. Wat men er wel mist is de Neder landse service. Laat daarom -de Neder landers. die naar Australië willen emi greren behalve allerlei andere nuttige zaken ook een koffer-vol service meene men. Dat kunnen ze er duur \erkopen. Een hotelhouder, oen kapper, een taxi ondernemer enz. die kans zien in Au stralië een bedrijf té beginnen met Ne derlandse service staan er goed voor. Of wat denkt u er anders van? Een kennis, die nog maar kort geleden in Australië was en in Sidney logeerde in een groot hotel, moest meer dan een half uur wachten voor hij zich kon scheren. Want in de logeerkamers waren geen wasgele genheden en voor de enige badkamer stond al een hele lij mannen hun heurt af te wachten. In onze volgende bijdrage gaan we eens een praatje maken over de Austra liër zelf en.... over de sociale om standigheden, waarin hij leeft. Tot vol gende week dus. (Vragen»over emigratie naar Austra lië en alle andere landen ter wereld, kunt u stellen aan onze emigratie-medewer ker. Vragen van strikt persoonlijke aard worden per brief beantwoord en vragen weike voor anderen eveneens van belang zjjn, krijgen een antwoord onder de ini tialen van de inzenders in onze krant. Onze emigratie-medewerker' is door zijn achterstand heen, kom dus maar over de brug.) OUD-PRESIDENTE BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN OVER LEDEN. Mevr. R. P. van Wageningcn-Drewes, presidente van de Drentse Bond van Plattelandsvrouwen en oud-presidente van de landelijke bond, is te Assen tij dens een vergadering aan 'Hartverlam ming overleden. Mevr. Van Wagenin- gen, die 66 jaar werd, stond op het punt ere-lid te worden van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. FOTO VAN DE WEEK. uit „de Texelaar" van 28 April en 1 Mei 18&8. Texel, 27 April 1898c Van de gelegenheid die Zondag en Maandag werd geboden om het pracl volle portret van H.M. onze geëerbji digde Koningin te aanschouwen. we£ naar wij vernamen, door velen gebri( gemaakt, ofschoon niet in zo groten tale als enkelen dit wel hadden vi wacht Het aantal bezoekers moet op bi de dagen samen ongeveer 250 hebh bedragen, doch wij vertrouwen, dat aantal op Zondag a.s., wanneer nogmal liet portret zal zijn tentoongesteld, mem dan verdubbeld zal worden, want ïli zeggen het de ondernemers na: Ieddi moét dat zien. 8 Recht teleurstellend was het MaaJ1 dag voor de vele stierenhouders uit onj1 gemeente, die meMiun stieren naar De1 Burg waren gekomen, ten einde ze a| een keuring te onderwerpen, dat i4' beesten over het geheel op de keurmec' ters zulk een verkeerde indruk maaktë'1 Slechts één van de 16 stieren werd pJ1 miewaardig gekeurd, nl. die van dhr P. Eelman, Westen. Zijn wij goed in^1 licht, dan zon de keuringscommissie ar" de afd. der H. M. v. Landbouw alhi rapport uitbrengen van deze keuring 0 daarbij ook opgeven, welke gebreken o alhier gestationneerde stieren bezittt!' en welke goede hoedanigheden gehe®j of ten dele ontbreken. Oudeschild. De garnalenvisserij g|j in de afgelopen week epn ruime vangQ Er werden bijna 500 manden garnalje aangebracht, Het koele weer was in b voordeel dezer visserij. De prijzen a^. de Engelse markt waren van dien aatje dat de ruime vangst toch niet meer di?1 een matig weekgeld opleverde. Oosterend. De Noordzeevissers hew ben in de vorige week eens een tameli,e goed weekgeld verdiend. Per schi^ werd besomd van 40 tot. 90 gulden, wf in maanden niet gebeurd is, Het is bij het jongste onderzoek gfi bleken, dat de zandbank „Onrust" bij stormvloeden van de jongste winti, aanmerkelijk in Oostelijke richting verplaatst en derhalve meer en meer <j< kust van ohs eiland nadert. Biedt zit, een landaanwinning al geen direct vo% deel, wellicht kan zij toch dienen tot b^ scherming van de zeewering van zeewering van de stuifdijk en in de loi» der tijden een bolwerk vormen tegen h verlopen van „de Hors". a Door de heer W. Keesom werd c;l de markt te Den Helder, zowel de prt mie voor de grootste aanvoer als van dr uitgeloofd aan de koper van het groqf ste aantal beesten, behaald. Beide prd miën van f 10 waren uitgeloofd door <Si vereniging Helders Belang en de H. v. Landbouw afd. Den Helder. 1 i !l H l BLINDEN AAN HET WERK. Zo op het oog een gewoon atelier, waar alles normaal zijn gang gaat, ei plaatje, zoals er dertien in een dozijn gaan. Dat. denkt de lezer,, omdat niet weet dat deze foto gemankt is in de gemeentelijke werkplaats voor blinde,, in Amsterdam, gelegen aan de Amsteldijk, w aar'volslagen blinde vrouwen t' him grote voldoening nuttig wérk verrichten. J Nuttig werk. Is dat niet het ideaal, van degenen, die in vroeger tijde, volslagen ongeschikt voor arbeid beschouwd werden? 'Er is, wat dat betrek gelukkig heel wat in ons land veranderdvergeleken bij vroeger. 1 pe zucht achterover in haar stoel. Dat was werkelijk onbeschrijfelijk geweest. Nog nooit iri haar leven had haar hart zo gebonsd als bij 't zien van aie sprong. En dat, ondanks het feit, dat zij wist, wat paardrijden was. Zij was, bij wijze van spreken, in het opgegroeid, thuis, op de plantage. Grootvader had maai- al te vaak zijn hoofd geschud, omdat zijn kleindochter liever haar tijd buiten door bracht in de onmetelijke weilanden dan in huis en hof, liever met de vee-knechts om het hardst reed, dan zich met boeken of handwerken bezig te houden, zoals het toch eigenlijk een jonge dame be taamde. j.Wat jou ontbreekt is vrouwelijke lei ding", had hij meermalen met een zucht gezegd en dan was er meestal een nieu we gouvernante gekomen en die had het eerst met strengheid beproefd en als dat hoegenaamd geen succes had bij het koppige kleine ding, met zachtheid, wat óók geen succes had. Ja als ze haar moeder nog gehad had! Maar haar moeder was bij een auto- ongeluk om het leven gekomen. Carla was nog een klein kind toen dat gebeur de en daar haar vader door zijn gro te ondernemingen geheel in beslae werd genomen, hadden haar grootouders hun enige kleinkind tot zich genomen. Die bezaten een grote koffieplantage in Gua temala, waar zij ook woonden. En twee jaar later was er een brief van haar va der gekomen, met de mededeling, dat hij weer ging trouwen en wel met de dochter van zijn grootste concurrent. zouden van hun ondernemingen één mi ken, dat was het voordeligste van d zaak. En zo bleef Carla bij haar grootouder) en ééns per jaar kwam JohiTMac Uatrid naar La Paz om zijn dochter te bezoeke en ééns per jaar reisde Carla naar Pittt burg om daar haar opwachting te makel Haar stiefmoeder was lief voor ha A en alle kinderen ook, maar ze was tod altijd maar blij als ze weer thuis was. 3 was te zeer in de vrije natuur opgi groeid om zich blijvend in de stad thu te kunnen voelen. Tussen grootvader e kleindochter ontstond langzamerhand zeer hechte liefdesband eri het was ee harde slag voor Oarla, toen de oude ma stierf. La Paz zonder haar grootvade wérd ondragelijk voor haar en na eni( tijd verpachtte ze de plantage en ging wijde wereld in. En nu reisde ze, al ee half jaar, in Europa rond. En ze was tel slotte naar Duitsland gegaan omdat liai grootouders Duitsers waren geweest. Op een dag had ze in de krant gelezei over het reneoncours .aan de Kaisei danim cn. niemand zou haar kunnd weerhouden daarheen te gaan. I Beweging hij de presidentsloge wekt' haar uit haar gepeins. De prijswinnaar, werden gecomplimenteerd en deze nj mén verheugd en dankbaar hun prijze! in'ontvangst. En toen verscheen het ot derofficieren-quadrille in de baan en iiq concours werd voortgezet. (Wordt vervolgd.) 1

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 4