v_. mF'* Hoe Texel in 1813 van de Fransen bevrijd werd De Jeugd trekt er op uit De Nederlandse Jeugdherberg Centrale bereidt zich voor op de Zomer De derde U.L.O.-avond na de bevrijding was een groot succes Spel van de Lentewind INDONESIË WOENSDAG 19 MEI 1948 61e JAARGANG. No. 621# TEXELSCHE COURANT door Ad. Blok v.d. Velde. I. lo het najaar van 1813 verkeerden de Texelaars in een voortdurende spanning. De geruchten, dat de Franse bezetters uit een groot deel van het land wegtrok ken, deed menig hart sneller kloppen en in velen leefde de hoop, dat nu spoedig hetere en rustiger tijden zouden aanbre ken. Ongetwijfeld hadden de Fransen veel goeds tot s'and gebracht, zoals bijvoor beeld de Burgerlijke Stand, het IJkwe zen, nieuwe wetboeken en nog veel meer, maar tegen de gehate conscriptie kwam men allerwege in verzet. Het was vóór de Fransen in ons land kwamen, sinds on heugelijke tijden gewoonte geweest, dat soldaten gehuurd werden. De burgers bemoeiden zich. met de oorlogen niet veel méér. dan dat zij hiervoor extra belas tingen moesten betalen. Voor de solde niers koesterden men een ingewortelde afkeer. Hei was Napoleon, die de con scriptie instelde. Er moest telkens een bepaald aantal soldaten geleverd wor den efi door loting werd dan uitgemaakt, wie in het leger van de keizer moesten dienen. De welgestelden konden zich een remplafant, een plaatsvervanger, ko pen, waarvan een ruim gebruik gemaakt werd, zodat tiet tenslotte in hoofdzaak de arbeider was, die deze dienstplicht vervulde. Texel moest na 1812 honderd en-twintig kustwachten leveren. In deze lijd waren handel en scheep vaart sterk verminderd. Er was geen voedselgebrek. Koffie, rietsuiker, tabak en specerijen waren alleen als smokkel waar verkrijgbaar. De Texelse vissers hadden met deze sluikhandel een flinke bijverdienste. Afpersingen, onrechtvaardigheid en willekeur door sommige plaatskonunan- ilanten, maires en douanen, waren er ten slotte eveneens oorzaak van, dat de Franse overheersing steeds meer als een zware last werd gevoeld. II. In October 1813 konden de Oosteren- ilers hun ongeduld niet langer bedwin gen. De achttiende geloofden zij, dat nu de tijd wel was gekomen om weer zelf standig te worden. Om daaraan uitdruk king te geven wapperde op die dag de Hollandse vlag op de stompe toren. De Franse adelaars werden van de huizen der ambtenaren weggenomen. Uitbun dig werd er feest gevierd, zonder dat iemand werd lastig gevallen. Jammer maar, dat de vreugde van zo korte duur was! In Den Helder waren de Fransen nog heel en meester. Een paar dagen later stuurde admiraal Ver- heull, die daar het hevel voerde, gewa pende schepen naar Texel. Voor Oude- en Nieuweschild werd geankerd. De sol daten maakten, aan land, aan de kort stondige vrijheidsdroom een eind. De vlag werd van de toren verw ijderd en de adelaars kwamen weer op iiun plaats. De 4de December vertrokken de sche llen weer, daar Verheull bij eventuele ijs gang de vaartuigen liever in Den Helder had. Met vreugde werden zo nagezien door de Texelaars, die al weer nieuwe plannen beraamd hadden om het nog eens te proberen. Het mislukken van de eerste poging, die geen ernstige gevol gen meebracht, had ze helemaal niet ont moedigd. De dag der vrijheid naderde- (Wordt vervolgd.) G. W. OSKAMP, DE NIEUW BE NOEMDE ADMINISTRATEUR VAN DE V.V.V „TEXEL". Zoals reeds gemeld, werd de heer G. W. Oskamp tot administrateur van de V.V.V. „Texel" benoemd. De heer Os kamp heeft een volledige HBS-opleiding genoten en is enkele jaren in de journa listiek werkzaam geweest, o.a. bij de plaatselijke edities van Dieren, Velp, de Steeg, Rheden e.a. Ongeveer ruim een jaar is de heer Os kamp in dienst geweest hij de Martha- Stichting te Alphen a.d. Rijn en hij heeft in deze functie binnen- en buitenlandse propaganda-reizen gemaakt. Hij was lei der van een groep jongens en is ook geen onbekende in de padvindersw ereld. De heer O. staat hekend als een groot natuurliefhebber. TENTOONSTELLING „DE NEDERLANDSE VROUW". 1 Juni; ïmv. Brokmeier-v.d. Beugel 10,30-10,35. Opening van nieuwe jeugdherbergen Internationale werkkampen in Schoorl en op Ameland. In 1939 bezat de N J.H.O. 05 jeugdherbergen, waarin totaal 200,000 overnachtingen werden ge boekt. In 1947 waren er 27 geopen de jeugdherbergen met een totaal aantal overnachtingen van 250,000. Als het nog volop winter is, begint men hij de Nederlandse Jeugdherberg Centrale te Amsterdam reeds koortsach tig te werken aan plannen voor de ko mende zomer en als het. eenmaal voor jaar is geworden, komt men handen te kort om al die plannen te verwezenlij ken; Maar al die drukte is noodzakelijk, want de bovengenoemde cijfers spreken \oor zichzelf. In 1947 stond er een be langrijk kleiner aantal jeugdherbergen Ier beschikking dan in 1939, terwijl het aantal overnachtingen aanzienlijk steeg. Meer gebouwen. „Meer gebouwen!" is thans dus de leu ze van de NJHC en. gelukkig ziet het er naar uit, dat het aantal jeugdherbergen in de komende maanden met 10 tot 12 gebouwen worden uitgebreid Tot deze uitbreiding behoren gehouwen in de vol gende plaatsen. Op Ameland werd een complex gebouwen aangekocht, dat daar tijdens de oorlogsjaren in opdracht van de Duitse bezetters tui behoeie van de kustverdediging werd gebouwd. Het grootste gebouw wordt thans ingericht als jeugdherberg en zal onder de naam van „De Kleine Grie" reeds deze zomer in gebruik worden genomen. Voorts wordt hier in de maanden Juli en Aug. een internationaal werkkamp georgani seerd, waarin trekkers uit Engeland, Zwitsersland en de V.S. van Amerika te zamen met trekkers uit ons eigen land bij de verbouw zullen meehelpen. Tn het dorpje Oostermeer, temidden van het Friese merengebied wordt in een voor malig kaaspakhuis een kleine jeugdher berg voor ongeveer 40 gasten ingericht. Men overw eegt de mogelijkheid om een eigen dagelijkse bontverbinding met de bestaande watersportjeugdlierbergen te Sneek en Ileeg te gaan onderhouden. Een belangrijke aanwinst is ook de nieuwe jeugdherberg „Kralingen" aan de Lambertusstraat te Rotterdam. De voormalige jeugdherberg te R'dam werd tijdens liet bombardement in Mei 1940 geheel verwoest en sinds die tijd is het ontbreken van een jeugdherberg in een van de eerste havensteden van ons land als een pijnlijk gemis gevoeld. In Noordw ijkerhout werd de bestaan de jeugdherberg, tijdens de oorlogsjaren in het kader van de kust-verdediging geheel gesloopt. Dc NJIIC heeft thans 'n grote boerderij in het Langeveld aan de duinrand aangekocht. liet getiouw wordt ingericht als jeugdherberg en krijgt de naam van „De Blink". De restauratie van het herenhuis op het landgoed Ockenburgh te Loosduinen nabij Den Haag nadert de voltooiing. In Beusiehem wordt liet voormalige leerhuis aan de Lek als jeugdherberg ingericht. Til de duinen bij Schoor! bouwden de Duiters een radar-station,'dat reeds in het voorjaar van 1947 door de NJHC werd aangekocht, Men hoopt hier binnen kort een bescheiden begin te maken met jeugdherbergwerlc. Ook hier v.ordt in de zomermaanden een internationaal werk kamp georganiseeri! voor trekkers uit Engeland, Zwitserland, Amerika en Nederland. In Zeeland heeft de NJHC gedurende de oorlog zware verliezen geleden. Alle bestaande jeugdherbergen gingen verlo ren. In Viissingeu komt thans weer een gebouw ter beschikking, dat in de nazo mer als jeugdherberg in gebruik kan komt een nood-ivorden genomen. In Hurgh op Schouwen komt eeen nood- jeugdherberg en in Retranchement in Zeeuws-Vlaanderen eveneens. Tenslotte krijgt het net van jeugdher bergen in liet Zuiden van liet, land ook een beseheiden uitbreiding in de vorm van een gebouw te Vierlingsheek in N. Limburg. Voorts wordt getracht het ge bouw te Vught, dat momenteel wordt be woond door een gerepatrieerd gezin, weer ter beschikking ie krijgen. Van de voormalige jeugdherbergen, die thans nog voor andere doeleinden in gebruik zijn, komen de gebouwen te Apeldoorn en Nijverdal in aanmerking om binnenkort weer ter beschikking van de NJHC te worden gesteld. Geld en inventaris nodig. De bovenomschreven uitbreiding van het aantal jeugdherbergen verkeert in een ver gevorderd stadium. De meeste gebouwen zijn door de NJHC aange kocht of oor een lange periode ge hoord. Met de tehuizen alleen is men echter niet klaar. In alle gehouwen moe ten verschillende verbouwingen worden aangebracht. De sanitaire inrichting moet in orde zijn, ei moeten verschillen de ruime wasgelegenheden komen, er moeten douches zijn, frisse slaapzalen en minstens één flink dagverblijf. Bedden, dekgns, tafels, stoelen, enz. zijn nodig en dat alles in een lijd, waar in de meeste dingen slechts op beperkte schaal verkrijgbaar zijn! Dat met de inrichting van 10 jeugd herbergen bovendien grote bedragen zijn gemoeid, spreekt vanzelf en zonder hulp en medewerking van anderen zou de NJHC voor een niet uit te voeren op dracht staan. Dc jeugd heeft er recht op. Maar de jeugd heeft, er recht op. Na oorlog cn bezetting moet zij in de va- eanties en op vrije dagen weer naar bui ten kunnen trekken en genieten van de mooie natuur en om gezondheid op te doen. Dit geldt voor alle jongeren; de scholieren, de jeugdige arbeiders, de studenten, liet kantoor- en winkelperso neel. de jongeren van het platteland, zij allen moeten er op uit kunnen gaan om de schoonheid van ons land te leren kennen, om elkaar te ontmoeten in een milieu van hartelijke vriendsqjiap en om daar in een ongedwongen en gezonde sfeer samen te zijn. Voor alle jongeren met 'n smalle beurs en een sterk verlan gen 0111 naar buiten te I rekken, kunnen de jeugdherbergen een weg, zijn, welke hen daartoe in staat stelt. Dc nieuwe jeugdherbergen moe ien er komen! Daarom zegt men bij de NJHC: die nieuwe jeugdherbergen moeten er ko men! Hoe? Dat zullen we wel zien. We zullen oude vrienden van de jeugdher bergen opnieuw warm maken voor ons doel, we zullen nieuwe vrienden winnen en met elkaar zullen we bereiken, dat ons net van jeugdherbergen zo spoedig mogelijk weer het voor-oorlogse peil heeft, bereikt, opdat het. aantal over nachtingen nog groter kan worden. De ervaring van de na-onrlogse jaren heeft ons geleerd, wat een ernstig wil len vermag. Na de bevrijding vonden we van de bijna 79 goed ingerichte jeugd herbergen van voor de oorlog nog slechts vijf gebouwen in tact. In 1947 was dit aantal alweer gegroeid tot 37 tehuizen, alle met een redelijke inrich ting. Til 194,8 worden dit er 50. Dat staat als een paal boven water! INGEKOMEN PERSONEN. Anna E. Evers v. Alkmaar, Kanaalka de 41 n. De Koog 41. Johanna Bos van Nnordwijk, Zwarte weg 20 n. S 36. VERTROKKEN PERSONEN. Pieter E. J. Kuiper v. Wafllüerstr. 9 n. Stolwijk, Bovenkerkseweg 60. Stoffel Krjjnen eu echtg. v. Binnenburg 4 naar Den Helder, v.d. Hamstr. 2. Anna M. Kraai, v. Witte Kruisweg 14 n. Beem- ster, Zuiderweg 194. Lena Zutphen, van K. 49 n. Haarlem, Hazepaterslaau 26. Anna Eelman v. K 68 n. idem. Jan Vla ming, v. Oosterend n. Canada, Belleville. 7 JULI VERKIEZING TWEEDE KAMER. Hel A.N.P. deelt mede, dat de Minis ter van Binnenlandse Zaken aan de ge meentebesturen heeft medegedeeld, dat de regering er n-iar streeft, de verkie zing van de [eden* der Tweede Kamer, onvoorzien» omstandigheden voorbehou den, te doen plaats hebben op Woensdag 7 Juli. De oandidaatstelling zal dan op 4 Juni kunnen geschieden. HET MELKRANTSOEN VERHOOGD. De- gunstige ontwikkeling van de melkproductie, maakt liet mogelijk, liet melkrantsoen voor volwassenen tijdelijk (zo mogelijk 6 of S weken) te verhogen tot 6 liter per twee weken. Met ingang van heden geeft bon 362 melk voor personen boven 21 jaar, recht op liet kopen van een halve liter ge standariscerde nfelk. Dat de u!o-school op Texel een belang rijke plaats inneemt, hebben we Vrijdag avond kunnen zien, toen in „Casino" de jaarlijkse ULO-feestavond word gehou den. Een tct in alle hoeken bezette zaal met ouders, leerlingen, oud-leerlingen, genodigden en niet te vergeten het on derwijzend presoneel onder wiens lei ding deze traditionele avond was geor ganiseerd, waren tegenwoordig. Onder de aanwezigen was ook de onderwijzer J. de Winter, thans werkzaam te Bus- sum, die bij zijn binnenkomst met ge juich werd begroet Het hoofd der school, de heer II. Steenhuis, i iep de aanwezigen een har telijk welkom toe, in het bijzonder aan Burgemeester Rehorst en echtgenote. We zullen, aldus dhr Steenhuis, een stukje schoolleven laten zien en nu eens niet „ploeteren" zoals anders Dit was de derde Ulo-avond na de be vrijding, zei spr., waarbij hij opmerkte, dat de Ulo-schooi op Texel een andere plaats innam dan elders, daar alle be volkingsgroepen hier vertegenwoordigd zijn. Dit is wel een bewijs van vertrou wen. Dhr Steenhuis deelde mule, dat er een bont en licht programma was sa mengesteld cn dat er een eigen school- orkest zou optreden, dat, evenals andere orkesten, zou beginnen met een herken ningsmelodie 1948. Het programma. Hierna werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het. programma en we konden allereerst 't sehoolorkest horen, dat zich aankondigde onder de naam „The Tremolo Stars", in de nrs. „Chante encore dans la nuit", ,,'k Droom van Aloah" en het bekende „Als ik in mijn klamboe lig te dromen". We heb ben wel genoten van dit orkestje, dat hoofdzakelijk bestond uit mandoline- en gitaarspelers en verder uit een jeugdige violist en begeleid door een pianiste. Een één-acter, getiteld „Pietje", welke vlot werd opgevoerd, bracht de lachspie ren danig in beweging. Pietje zong aan het einde een aardig toontje lager tegen over haar broer Gerrit, dank zij de meester. Iets nieuws was een meisjeskoor o.l.v. de onlangs benoemde leraar, dhr Brin kerhof. Het koortje zong mooi en zui ver (twee-stemmig) achtereenvolgens „Weest gegroet! volschone Lentetijd" en „Morgenwandeling". Hierna volgde declamatie van 4 meisjes, die alle een vers voordroegen, hetgeen zij uitstekend deden. Vervolgens traden enkele jeugdige so listen op, nl. met viool en piano in ,,'t Nonnenkoor", dal heel goe.l gespeeld werd en verder twee nrs piano (vierhan dig), waarvan de „Lustspiel"-ouverture ons bijzonder voldeed. Dit. is mooier dan jazzmuziek. Een klucht „Blindedarm-operatie", zorgde voou de vrolijke noot en bleek 't jongetje uit Oosterend 'n schoolziekte te hebben, wat tot uiting kwam, toen zijn spiekhlaadje algem. geschiedenis bij de operatie voor de dag kwam. Voor de pauze kregen we nog enige krontjongnrs, van het orkest, gevolgd door enkele rjjmelai ijtjes en lot slot van het. eerste gedeelte twee leuke kamp liederen begeleid met. muziek. Het kamp vuur werd hierbij zeer goed uitgebeeld Tijdens de pauze werd er een verlo ting gehouden met veei prijzen, welke een groot succes was en een welkomme versterking voor de kas bleek te zijn. Na de pauze trad het meisjeskoor nog maals op. In het bijzonder willen we hiervan noemen „Wiegeliedje" en „En gelenwacht". Heel goed gezongen! Ter afwisseling nog een humoristi sche schets „Sherlock, Hommeles", met zijn assistent Watson. Het orkest, dat 'n belangrijk aandeel had in liet program ma, speelde hierop nog een u-tal nrs en eindigde met de herkenningsmelodie, UITGAVE v.h. Fa. LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd. Bankver en Coöp Eoerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j Verantw. Redacteur: J. ZEEMAN, Emmalaan 92. tel 157 Den Burg GEEN VUILNISHOPEN BIJ ERVEN EN WOONHUIZEN. De Burgemeester van Texel vestigt er de aandacht op, dat het ingevolge arti kel 139 der Algemene Politieverordening verboden is mestvaalten, mestverzame- lingen, vuilnishopen, asbelten of derge lijke te' hebben binnen de afstand van 5 meter van woonhuizen en op minder dan 1 meter afstand van belendende erven. Bovendien is het in liet tijdvak van 15 Mei tot 1 October verboden verzamelin- ien hokken, w elke de daarin aanwezige hen de bebouwde kommen tenzij in geolo gen van dergelijke stoffen te hebben bin- stol'fêii niet doorlaten. Op de naleving van de genoemde be palingen zal controle worden uitge oefend. Texel, 15 Mei 1948. De Burgemeester van Texel. Mr. G. D. REHORST. Vanmorgen steeg de wind uit zee en suisde om mijn eenzaam huis. Hij voerde een belofte mee: een v/itte paardebloemenpluis. Ik hield het zaadje in mijn hand en was er heel verwonderd mee. Dat reist maar over zee en land op witte wieken lichtgedwee en daalt na dagen op de grönd en stuurt zijn tere wortels uit en bloemen bloeien uit zijn mond en weer zwermen de zaadjes uit. Ik keerde :n mijn stille huis, onrustig en bedroefd. Waar drijft het tere wollen pluis waarin mijn lied op wind vertoeft om zacht te dalen in een grond waaruit nieuw leven bloeit? Het vers dat ik ter wereld zond is kopergroen, verschroeid. Uit: Anton van der Vet Gefluis terd relaas). PROTEST TEGEN SCHIERMONNIK OOG YLS OEFENTERREIN. De plannen van de Minister van Oor log, om Schiermonnikoog als militair oefenterrein te bestemmen, hebben in 't gehele noorden des lands protesten uit gelokt. Thans 'hebben ook de provinciale ver. voor vreemdelingenverkeer te Gro ningen en de Noordelijke Gemeenschap van Kunstenaars adressen aan minister riévez gzonden, mei het dringende ver zoek, liet mheil voor het eiland en voor Noord-Nederland af te wenden. waarna de jongelui een grote* ovatie werd gebracht, als een bewijs, dat hun Optreden gewaardeerd werd. De schets „Wie ruilt mijn schoenen", welke hierna w erd gebracht, herinnerde ons weer eens aan de rui l periode tijdens de oorlog. Een aardig gegeven, dat goed gevspeeld werd. 'b 15e nr. vermeldde declamatie, nu liieer vermeldde weer declamatie, nu meer ernstige nrs, w.o. enkele uit de bezet tingstijd. Ook deze meisjes en jongens gaven hierbij een goede voordracht. Tot slot nog zang van de le klas, even eens o.l.v. dhr Brinkerhof, die zich een goede musicale leider toonde. Het geheel was 'n uitstekend geslaag de avond, al moet ons van het hart, dat het programma wel wat overladen was, daai- de uitvoering eerst om half een eindigde. Z. Ambon (Molukkon) is het eiland van aardbevingen. In 1674 werd net eiland weer eens door ecu lievige natuurramp geteisterd. De beroemde natuurvorser Rumphius verloor er zijn dierbare gade en zjjn lief dochtertje^door. „Erbarmelijk was het", schrijft de geschiedschrijver, „die man hij de ze, zijne lijken te zien zitten, als mede aan te ho ren zijne wee klacht, beide op dit toeval en zijn blindheid ge past, Dit was ene der vele rampen, die de grote ge leerde had ge troffen. Herhaaldelijk teisterde derge lijke rampen de stad. Ze ver woestte huizen, gebo'uwen, for ten cn verster kingen. Maar de Kerk is een der Ambon, kerkgangster. weinige gebou wen die gespaard bleven. Vermoedelijk omdat ze gebouwd was van hout en rustte op stenen neuten. Het inwendige BEVOLKING EN NATUUR. is vol wijding, van rustige eenvoud met haar oude meubels van ebbenhout eu sa- lijnhout; het gedempte licht, dat op het koperwerk der oude, zware compagnie- kisten speelt, zacht fonkelt op het avond- maalszilvcr, dat de bezoeker soms wordt getoond. De pilaren zijn versierd met bloem- en lofwerk in rood en goud ge schilderd, dat in de loop der tijden is verbleekt en niets meer afdoet aan de de voornaamheid van het geheel. Kunstlievende predikanten verzamel den wat nog te krijgen was van het on gewone meubilair uit de 17e en 18e eeuw. Veie rouw- en wapenborden bre ken het eentonig «vit der muren. Tal van zerken, fraai gebeeldhouwd, bedekken de vloer. Des Zondags is de kerk gevuld met Ambonese mannen in lange, zwarte baadjes of deftige zwarte pakken en met vrouwen in lange, zwarte of witte kaba- aj's (jakjes) op hoog gepunte sloffen, in de hand de Bijbei en de met kant om zoomde zakdoek, liet. teken van huisvrou- welijke waardigheid, de afstammelingen der Da Costa's, de Fereira's, de Parelra's* de Portugese „eonquisadora's", de Spaanse „Grandes", die daar leefden en streefden, eeuwen geleden, vóór de komst der Hollanders, die er het leven lieten, zo rijk aan avonturen. (Volgens berichten is al dat schoons en zeldzaams in de oorlog vernield!) Dr. H F. TILLEMA.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1