I Wm Carla Onze Emigratierubriek MM'/' wint de grote prijs van Rome Oud Nieuws a (Van onze emigratiemedewerker.) Het klimaat in Australië is zeer uit eenlopend. Met een klein voorbeeld zult u dat kunnen begrijpen. Als we Austra lië op ons gebied projecteren, dan strekt het zich van Noord tot Zuid uit van Am sterdam tot het Noorden van de Sahara en van West tot Oost van Amsterdam tot Moskou. Als u nu even nagaat, hoe groot het temperatuur- cr. klimaatverschil is tussen Amsterdam, de Sahara en Mos kou, dan zult u begrijpen, dat de vraag: „hoe is het klimaat in Australië" niet met enkel? woorden te beantwoorden is. Australië ligt ten Zuidoosten van Indo nesië. Het noordelijke deel ligt in de tropen en daar is het dus braaf heet. De Zuidelijke punt (Tasmanië) ligt op 43e een halve graad Z. B. Het klimaat aldaar kunnen we dus vergelijken met dat van Zuid-Frankrijk. In Victoria en Tasmanië komt net klimaat enigszins overeen met het Nederlandse, maar het is er juist zoveel zachter, dat de koeien er des winters niet in de stallen behoe ven te worden gebracht. Dat moet een hele ervaring zijn voor een Nederlandse boer! Aanvankelijk strafkolonie. De eigenlijke kolonisatie begon pas in 1786. Het is dus evenals Zuid-AIrika, nog een jong land. Aanvankelijk vestig de Engeland er een strafkolonie, maar 't duurde niet lang of er gingen vele vrij willigers heen, vooral nadat men er goud had gevonden. Toch telde deze enorme uitgestrektheid 1UU jaar later pas iets meer dan een millioen iuwoners. De ko lonie ontwikkelde zich vrij voorspoedig. Er ontstonden diverse afzonderlijke sta ten, die later door een federaal bestuur samen werden gebundeld. Dit gebeurde in 1906. Thans is Australië een volkomen gelijkwaardig lid van het Britse geme nebest, dus het heeft dezelfde status als Canada en Zuid-Afrika. Veel vindplaatsen van goud! Bijzonder rijk is Australië aan vogels van velerl ei soort, planten, schapen en goud. Langs de hele westkust, vanaf Derby tot ver voorbij Berth liggen de goudmijnen. En ook in het tropische N.- Uosten komen ze voor. Dit goud heeft naast de landbouw en de schapenteelt, veel welvaart en rijkdom gebracht in Australië. De landbouw. Ondanks liet goud zijn de landbouw en de veeteelt de bases van de Australi sche economie. Men vindt er sheepsta- tions (schapenboerderijen) die groter zijn dan de Haarlemmermeer. Dit zijn wereldjes op zichzelf. Zij vormen vaak een eigen gemeenschap meet eigen elec- triciteits- in watervoorziening, eigen ahatoir en soms zelfs een eigen vlieg veldje. Bev inden deze sheepslations zich gro- P'iideels in di- rcgcimrnie sli i-kcn. in de regenrijke gebieden wordt een normale land- en tuinbouw beoefend, alhoewel de ze merendeels sterk afwijkt ran de Ne derlandse. De oogsten zijn sterk afhan kelijk van de regenval en dit juist is het grote risico van de Australische boer. Tal van boerderijen zijn eerst enkele tientallen jaren oud, hetgeen aan alles duidelijk is te merken. Het werk op de boerderij is voor emigranten door de re gel animerender en prettiger dan op de sheepstations, omdat de. laatste diep in het binnenland liggen, eenzaam en ver laten. Veel contact met de buitenwereld heeft men er niet. Anders is het op de boerderijen. Die liggen in vele gevallen vlak bij steden en dorpen, zodat het le ven er prettiger is. WEREI.DGRAANOVEREENKOMST BELOOFT MEER EN GOEDKOPER VEEVOEDER. Gevolgen voor de Nederlandse hoer. Nederlandse productiekosten graan spoedig te hoog? (van onze Haagse correspondent). Het feit, dat Argentinië en Rusland, 2 zeer belangrijke graanleveranciers de Wereldovereenkomst niet hebben gete kend. vermindert de kracht van de af spraak. Rusland, dat vul. achter het ijze ren gordijn blijft, zal de West-Europese markt minder kunnen beïnvloeden dan Argentinië, dat via handelsverdragen met Frankrijk, Spanje, Portugal en Italië wel degelijk in staat is invloed uit te oeifeuen op de marktprijs. De toekomst zal leren in hoeverre Argentinië ge neigd en in staat zal zijn beneden de minimumprijzen te leveren. Inmiddels heelt de overeenkomst ook onder de Nederlandse boeren grote belangstelling getrokken en terecht beschouwt men de samenwerking tussen de drie grote graanleveranciers: Amerika, Canada en Australië enerzijds en de tientallen graan-importerende landen waaronder Nederland anderzijds als do belang rijkste na-oorlogse beslissing op het ge bied van de landbouwpolitiek. Hoewel alle gevolgen op dit ogenblik nog niet zijn te overzien, is wel duidelijk, dat de gesloten overeenkomst grote oivloed zal uitoefenen op het productieschema der Ned. boeren. Bespoedigd door de dalen de tendenz van de wereldgraanprijs, hebben Amerika, Canada en Australië zich gehaast om in overleg met de ko pers een maximum- en een minimum prijs vast te stellen, die telkeujare lager worden. Men voorzag, dat zonder afspra ken de graanprijzen le snel zouden kun nen kelderen. Een andere verklaring is niet mogelijk voor de zeer l:,ge maxi mum-notering van de nieuwe oogst ul. f 19,70 per 100 kg. Momenteel ligt de wereldprijs nog aanzienlijk hoger. De minimumprijs voor de nieuwe oogst is gesteld op 1' 14,70. Men rekent er reeds op, dat de prijsdaleude tendenz, vooral door de in de gehele wereld uitsteken- de imgstvooruitzichtcii, zich verder zal DE LUCHTREIS VAN DE PEGASUS. Wonderlijke avonturen van de heer Van Emmen en z.ijD reisgenoten. door G. Th. ROTMAN. Nadruk verboden 81. Urenlang dobberde de Pegasus op de golven, van links naar rechts geslin gerd, totdat ze plotseling, tot him gmte schrik, steile rotsen ontdekten, die lood recht uit zee oprezenDat zal de kust van Sicilië zijn! Als we ons er maar niet tegen te pletter stoten!" zei meneer Van Emmen bleek van angst. Maar zijn gezicht klaarde op: er naderde een jacht. S2. Reeds waren een paar leden der bemanning in een motorbootje gespron gen en weldra legde dit langszij aan. Het waren Russen, Om zich verstaan baar te maken, nam meneer Van Emmen z'n toevlucht toe een welsprekende pan- tomine: hij wees op de stilstaande mo tor van de Pegasus en liet toen z'n lege benzinebussen zien. De Russen begre pen het en heel gauw was meneer Van Emmen nu in het bezit van de nodige voorraad. door HEDDA LINDNER Een tijdje geieden, met de geschie- nis van de filmspcler. was de angst haar werkelijk oven om het hart geslagen. „Ik gun je liet genoegen, vereerders te heb ben én ik vervul ai je wensen, hoe on zinnig ze ook mogen schijnen. Maar be driegen laat ik me niet. Als ik daarvan ook maar hei geringste merk, dan heb ik voorgoed met je afgedaan". En zo zou het zijn. Ze kende haar man te goed, na vijf jaar samenzijn, 0111 te weten dat met hem niet viel te spotten. En ze had alle flirtoiiderneiningen nog bijtijds weten af te breken. Ze wilde niet risqueren, op een goede dag in het Ellingsntfe tehuis voor dames te belanden; Zo iets was pfeen enkele man waard. Tot zij met Thüngern in aanraking kwam of liever wéér in aanraking kwam, want ze hadden elkaar als kin deren al gekend. En later had ze hem weer ontmoet bij haar tante Hellern Wengersdorf. Daar studeerde Thüngern toen practische land- en tuinbouw en zij was de eerste grote liefde van de jongen geweest. Zij glimlachte bij de herinnering. Ze had de jongen niet au serieux genomen. Hij was jonger dan zij en arm. En ze wist toen al, dat een rijk huwelijk haar van het dames-tehuis zou kunnen redden. Dus had ze maar zo'n beetje met hem gespeeld tot ze, nu tien jaar geleden, weer met hem in aanraking was gekomen. En uil de jon gen was een man gegroeid, een man, wiens naam door de meeste vrouwen met een lichte zucht van verlangen genoemd werd. En ze had spoedig gemerkt, dat ze ver liefd was, voor de eerste maal in haar koel berekenende leven, verliefd en ze moest zich soms bekennen, dut haar ver langen naar deze man sterker was dan haar angst voor Bredecke. Sedert een half jaar nu was lijj haar minnaar. liet was niet gemakkelijk ge weest. hem te winnen. Hij was verschrik kelijk ouderwets en zwaartillend in zijn begrippen over eer enz. maar het was haar toch gelukt, het oude vuur weer op te rakelen. Alleen stuitte het hem tegen de borst, bij haar aan huis te komen. In den beginne had hij dat veel gedaan, maar na de her-ontwaakte verliefdheid kon hij dat niet goed meer. En dat viel zelfs al spoedig aan Bredecke op. Ja hjj moest weer vaker komen, zij zou het hem zeggen zodra hij van Isernhof te rugkwam. O was liii maar al terug! F,r werd geklopt. Een dienstmeisje ver scheen met een visitekaartje. „Wat? Bezoek? Ik kan geen bezoek ontvangen", zei Lilian mismoedig. „Wie is het?" Zij nam het. kaartje en las: „Carla Do- ra Mac Cairick". En daaronder stond met potlood geschreven: „Kom groeten van vrienden uit Guatemala overbrengen". „Guatemala!" mompelde Lilian en voortzetten, zodat reeds in Aug. de prijs lager zal liggen van de hierboven ge noemde maximumprijs. Mocht de prijs- val zo scherp zijn, dat de prijs beneden f 14,70 per 100 kg. komt te liggen, dan zullen de onderscheidene regeringen in grijpen. De overeenkomst is aangegaan voor de duur van vijf jaren en voorziet in één gedurende vijf jaren steeds da lende prijs. Zowel de maximum- als de minimumprijs is voor ieder jaar lager vastgesteld om een (voorlopig) absoluut minimum te bereiken in 1953 van f 10,90. Vanzelfsprekend laat een graanprijs zich moeilijk definitief vaststelion in ver hand met de weersinvloeden en de on zekere politieke positie. Dat zulks toch is geschied komt doordat Amerika, Ca nada en Australië bang waren dat de da lende tendenz zich te snel zon doorzet ten, hetgeen de boeren in deze landen grote stroppen zou hebben b"zorgd, die een goed deel hunner winst uit de vette jaren met de krankzinnig 'noge graanno- teringen zou hebben geëlimineerd. An derzijds aren de kopers er niet genist op, dat door minder goede oogsten of door speculatie de prijzen op een slech te dag weer niet zouden gaan oplopen om uiteindelijk opnieuw een hoogte te bereiken, die de draagkracht der impor terende landen te hoven gaat. Vandaar, dat partijen het vrij spoedig eens wer den. Vooral door verregaande mechanisatie en het gebruik van goede en goedkope hulpmiddelen, zoals kunstmest hopen de producenten in 5 jaar tijd zc ver gera tionaliseerd te zijn, dat zij zelfs legen de absolute minimumprijs kunnen leveren (f 10.90). Het behoeft weinig woorden, dat de Ned. boer dit tempo mqt geen mogelijkheid zal kunnen bijhouden. Men behoeft niet eens tot dit uiterste te da len. Reeds veel vroeger zullen de Ned. productiekosten van graan hoger liggen dan de wereldmarktprijs, hetgeen op nieuw beschermende maatregelen nood zakelijk maakt, aangezien v.e onze na tionale productie voor 'n tijdelijk voor deel niet te sterk mogen beperken. Be schermende maatregelen t.z.t. zijn ge zonder dan gedwongen binnenlandse productiebeperking. De graanprijs beïnvloedt evenwel in sterke mate vele andere noteringen. Men gelooft dan ook dat de overeen gekomen periodieke prijsverlagingen van graan vele andere prijsverlagingen tot gevolg zullen hebben. Dat is één van de grote winstpunten. Voor het eerst san West- Europa met vrij grote zekerheid gele ien, dat het dieptepunt is gepasseerd. Een voordeel is, dat speciaal voor de Ned. boer zwaar zal blijken te wegen, de prijsdaling van het veevoeder, die een logisch gevolg is van de lagere graannoteringen. Indien de voortekenen niet bedriegen, zal reeds dit jaar loor hetzelfde geld belangrijk meer veevoe der in het buitenland kunnen worden aangekocht, hetgeen de mogelijkheid in houdt, tot een ruimere distributie. In formaties ter bevoegder plaatse wijzen er op, dat deze prijsverlaging der vee voederproducten eveneens vrtj sterk zal zijn. In normale tijden kwam ongeveer 8-7 pel. van dp inkomsten, genoten door de Ned. landbouwer, van de veehouderij. De veehouderij domineert dus wel heel sterk. Een verbetering, aangebracht ter stimulering van de rentabiliteit op hel gebied der veehouderij plus de mogelijk heid 0111 de veestapel te kunii -n uitbrei den zijn voor de gemiddelde Ned. boer zeven maal zo belangrijk als verbeterin- gen op ander gebied. Daarom mogen we de goede gevolgen van de wereld- graanovereenkomst niet onderschatten. 'Met meer en goedkoper veevoeder is d" Ned. boer ten zeerste gediend, liet houdt de mogelijkheid in tot het houden van meer vee. Nog altijd zien we hierin het. beste middel om de rentabilteit der hoe renonderncming te verbeteren en liet boerenprobleem, dat de gemoederen nog steeds bezig houdt, dichter hij een op lossing te brengen. FOTO VAN DE WEEK. DIRECTEUR HUWELIJKSBUREAU „CONTACT" KREEG 1 JAAR. De voormalige dir. van het huwelijks bureau „Contact" D. A. F. te Alkmaar, w erd vorige week Woensdag tot l'/t jaar gevangenisstraf veroordeeld. haar gezicht klaarde op. Dit was een soort afwisseling op deze vervelende dag. „Zeg aan Frans, dat hij die dame in het salon laat en help jij me even bij het aankleden". „U spreekt uitstekend Duits", zei Lili an hoffelijk tegen de bezoekster. Bij het binnenkomen had ze liet meisje met de snelle, argwanende blik opgenomen, die vrouwen nij eerste kennismaking meest al op elkaar werpen. Maar toen ging haar stroef glimlachje in een eerlijk en natuurlijk over: deze vrouw telde niet mee! „Mijn grootouders waren Duitsers en ik ben door hen opgevoed", antwoordde Carla, terwijl ze met de grootste span ning elke trek van het mooie gezicht te genover zich opnam. „En ii hebt uw hele jeugd op een plan tage in Guatemala doorgebracht?" Dat verklaart die idiote kleren, dacht Lilian. Waar zou ze die afschuwelijke groene kleur vandaan gehaald hebben? Heb ik niet pas ergens net zoiets gezien Waar? Nu, het doet er ook niet toe. „Ja, voor het grootste deel. Eéns per jaar ging .k'naar de Verenigde Staten om mijn vader te bezoeken en ééns per jaar kwam hij naar ons. Amerika ken ik vrij goed, maar Europa zie ik nu pas voor de eerste maal. „En denkt u lang in Berlijn te blij ven?" Carla aarzelde. Volgens plan zou ze gisteren naar de Riviera 'hebben moeten gaan en daarna naar Sicilië. En toch antwoordde ze nu kalm en zeker: „Ja, voorlopig blijf ik n08 'n Berlijn". Terwijl de Arabische wereld gemobi liseerd wordt voor de strijd in Palestina, werken mannen van de wetenschap in het nabije Oosten onverstoord verder aan het blootleggen van het gigantische paleis van Darius, eens de machtige Perzische heerser, ook van het land, waar thans de Joden en Arabieren mo numenten vernielen, die wellicht over 1000 jaar.... weer opgegraven zullen worden! TE TONEELVER. „HERLEVING" UIT DE COCKSDORP NAAR VLIELAND. In „De Harlinger Grt." lazen we hier over het volgende: De toneelver. can De Cocksdorp gal' Zondagavond in Bruin's toneelzaal een uitvoering can „Marjatta". Noors toneel stuk in 3 bedrijven. Dit ernstige toneel werk is, wat. de inhoud betreft, de. moei te waard, al zijn sommige gedeelten wat somber en bijna melodramatisch. Niette min, bet, behandelt een stuk realiteit en heeft een morele strekking. Van het spel veel lof. Men speelde met overgave, vooral de lioodrol van het boerenmeis je „Marjatta", die c an haar vader en' van de oude, kindse schaapherder, waren in heel goede handen en werden prima ver tolkt. De opvoering cconnog in kracht dooi de mooie Noorse costuums en het sug gestieve bosdecor. Het was 'n geslaag de uitvoering. Het gezelschap, onder leiding van de heer Kalf, werd na afloop dank gebracht voor het gebodene, waarbij ook de sinds jaren zeer vriendschappelijke omgang tussen ons eiland en de Texelaars geme moreerd werd. Indien mogelijk, zullen ook de sport verenigingen van de heide eilanden el kaar weer ontmoeten. Door dergelijke uitwisselingen kunnen de vriendschaps banden verstevigd worden en bovendien is het leerzaam. Alleen jammer, dat de opvoering sa menviel met die van het lekenspel in de kerk, zodat men vermoedelijk op beide plaatsen niet die belangstelling had, die met meer onderling overleg verkregen had kunnen worden. Dit was echter bui ten de schuld der eilander organisato ren. uit „do Texelaar" van 12 en 15 Mei 189 Oudeschild, 10 Mei. De geep vangst] de fuiken Mijft zuinig, doeli de prijs goed. Gisteren werd te Den Helder zei f25 per tal gcpeti betaald. Een haringvisser van die plaats lij ïj een mooi voordeeltje, doordat hij 70,0i stuks ansjovis ving, waarvoor lie f 10,20 per 1000 stuks werd betaald, dat dit buitenkansje f714,opleverde Van 7 Lm. 10 Mei zijn uitgevoei naar elders: 65 koeien, 5 stieren, 37 ka veren, 44 schapen, 38 lammeren en varkens. Oosterend. 11 Mei. Door schippi C. Brouwer van Oost is een blauwe rot duif opgevangen, die op de linkervle gel gemerkt is op drie verschillen! slagpennen. Het beestje was slellig ve dwaald en werd opgevangen op ong veer 5 mijlen bewesten Texel. rei ;pi De Cocksdorp. 10 Mei. Door de li vige regens der laatste dagen is het bil nenwater in de polder Eierland aanme kelijk gestegen, waardoor de laags! akkers zeer van het water hebben lijden. Ook de koude, die de Meimaan ons tot nog toe sohonk, doet de vel( vruchten veel schade, liet gras ontwil kelt zich evenwel snel. Hier en daar zit men reeds rundvee in de weiden. Naar men ons mededeelt, zal dooln het fanfarecorps op de 2e 'Pinksterda weer een aanvang worden gemaakt m< de uitvoeringen in de open lucht. Onze vroegere plaatsgenoot, heer C. S. Ponger, is benoemd tot 3e oi denvijzer aan de school der le klasse ni 30 te Amsterdam. Oosterend. 14 Mei Vele kindere hebben hier last van een ziekte, die bo genoemd wordt. Ongeveer een derde va de leerlingen der openbare school daarom absent. De Cocksdorp, 13 Mei. De tweed partij sloophout van de Russische schoe ner op de Vliehors, heeft in publiek veiling f207,opgebracht. Iet ild en tij en us; de )e; t Q ld 1 3n ld t c d lie si i( 1 rv< n ALLE STROVERGUNNINGEN PER 18 MEI VERVALLEN. De Prov. Voedsolcommissaris i oor N. Holland maakt bekend, dat met ingani f van 18 Mei 1948 alle stro-ontvangstver gunningen ei roorrangsbev'ijzen vet vallen zijn. De niet-gebruikte ontvangst vergunningen moeten Dij de PBH's wot j den ingeleverd. Degenen, die daarna als nog in aanmerking wensen te korne voor een nadere wijzing stro, dienei deze aanvragen vóór 25 Mei 1948 hij hu PBH in te leveren its hi >8 H M. DE KONINGIN MET PRINSES JULIANA IN 1911. j dc M ig n( V ei ik M ik Deze foto maakt deel uit van ons Herdenkingsalbum, dat in do maand Ju li verschijnt. Het bevat 200 foto's en zes interessante inleidingen. De prijs is voor onze abonnees uiterst laag gehouden nl. f2,15 (voor niet-abonnees f4,90). Bestelt nog heden een ex. bij onze lopers of vult de bon in, voorkomende in onze advertentiekolommen. „Dat doot me plezier", zei Lilian vrien delijk. „Mijn man zou liet zeer jammer vinden u niet te hebben getroffen. Kunt u ons overmorgenavond niet het plezier doen van 'n bezoek? Gezellig, helemaal onder ons. Mijn man zal graag wat van zijn oude vriend horen". „Dat zal ik graag doen," zei Carla. „Dat was werkelijk een prettige avond", zei Bredecke tegen zijn vrouw, nadat Carla vertrokken was. Aan zo'n samenzijn in eigen kring heb je toch veel meer dan aan die gewichtige vi sites". Lilian was het niet met hem eens, maar ze zei het niet. Ze wilde nu niet te genspreken, want ze was in de beste liiinvr Morgen kwam Thüngern terug. Dat betekende het eind van deze onuit staanbaar vervelende tijd. En een zeker schuldbewustzijn dreef haar tot een vriendelijk" houding jegens haar man, een schuldbewustzijn, dat zij niet hele maal onderdrukken kon. Hij was trou wens in de beste stemming. Ze had hem in tijden niet zo opgeruimd gezien als nil, na het bezoek \an de „Indiaanse", zo- ze Carla in gedachten noemde. Een rijk dom van herinneringen was hij hem op gekomen, bij het aanhoren der verha len over zijn jeugdvriend en de roman ticus in hem die in elke goede Duitser zit. had met zeldzaam genoegen geluis terd naar ;1? beschrijvingen van het le ven in do tropische natuur, die het meisje deed Nu liep hij geanimeerd in de kamer op en neer met een sigaar in zijn mond en zijn handen in zijn broekzakken. Lilian volgde hem met haar ogen en dacht aan de lichte gang en de gracelfike bewegin gen van de ander. Morgen. morgenjn ze zuchtte! Bredecke hoorde het en bleef voor staan. „Heb je hoofdpiin?" vroeg hij be' zorgd. „Vergeef me, ik heb zonder me le bedenken.En hij legde zijn sigaai weg. „Weineen", zei Lilian vriendelijk. „De sigaar hindert mij helemaal niet. Ik hen alleen wat moe en ga vroeg naar bed. Je hebt gelijk. Het was een aardig bezoek" „Nietwaar?" Hij nam zijn sigaai weer. „Dat meisje is goed ontwikkeld Zeldzaam belezen. Ze weet een heleboel. Je zou niet denken, dat de mensen daar in de wildernis nog zoveel geestelijke lie langstelling hebben". „Maar één ding kan ze niet ziel behoorlijk kleden", kon Lilian niet na laten le zeggen. „Die kleurencombinatie was eenvoudig verschrikkelijk". „Dat is mij zelfs opgevallen", ant woordde hij lachend. Maar weet je je krijgt van Carla eigenlijk geen echt vrouwelijk? indruk. Zp heeft zo iets - zo iets „neutraals" zou ik haast zeggen' „Hm. dat kan wel", zei Lilian ver strooid, „een vrouw kan dat zo niet he oordelen". „Ik mag graag met haar praten en daar mijn oude vriend Kiilling haar )>ii mij aanbevolen heeft, zou ik het prettig vinden als je haar alle gastvrijheid bood, die we haar geven kunnen". (Wordt vervolgd.) i

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 4