De Tweede Kamerverkiezingen en „Waar het nu om gaat". Rede van Prof. W. Schermerhorn voor de Partij v. d. Arbeid. WOENSDAG 2 JUNI 1948. 61e JAARGANG No. 622S TEXELSCHE COURANT De Federatie Texel van de Partij v.d. Arbeid, bestaande uit 6 afdelingen, had Vrijdagavond een openbare vergadering uitgeschreven, met als spreker niemand minder dan Prol', Ir. \Y. Schermerhorn, die minister-pres. sas in het eerste ka binet na de bevrijding. Het was dus ze ker niet te verwonderen, dat de grote zaal van „De Oranjeboom" tot in alle hoeken bezet was. Het toneel was ver sierd met de partijvlag, geflankeerd met rood-wit-blauwe vlaggen. De spr. werd bij zijit* aankomst met applaus begroet. De voorz., van de Federatie, dhr H. Steenhuis, riep de aanwezigen een har telijk welkom toe m zei, dat men velen moest teleurstellen. Niettemin noemde de spr. het een verheugend feit, dat de zaal te klein was om allo belangstellen den toe te laten. Het is verheugend, al dus spr., dal Prof Schermerhorn, die in bet eerste kabinet streefde naar een pro gramma gebaseerd op herstel en ver nieuwing, zich voor dit doel nog steeds geeft. (Applaus). De Nieuwe Koers. Vóórdat dhr Schermerhorn het woord verkreeg, hield de heer Eibert Meester een toespraak over de Nieuwe Koers. Spr. richtte zich in de eerste plaats tot de jeugd en zei, dat de laatste tijd op de vergaderingen van de Partij v.d. Ar beid, ook hei woord gericht wordt tot de jongeren -en wel vnl. omdat de verkie zingen voor de deur staan. Een half mil- lioen nieuwe kiezers, jonge mensen, ge boren na de eerste wereldoorlog, zullen in Juli voor liet eerst hun stem uitbren gen. Als gevolg van de crisis voor de 2e wereldoorlog, de voorbereidingen van deze oorlog, de pogroms tegen de joden en de ellende van de concentratiekam pen, zijn ;le jongeren onverschillig ge worden en laten zij zich maar weinig met politiek in. Dit alles ging de laatste 15 jaar als een film voorbij, zodat het geen wonder is, dot d?-jeugd er ongevoelig tegenóver staat. Verder noemde spr. de teleurstellingen' na de oorlog. Hoewel wij aldus spr., niet suggereren moeten, dat wij het zo moeilijk hebben, vroeg hij toch clementie voor deze houding. Spr. ging er echter niet mee aceoord, dat de jeugd er zich zo maar bij neerlegde. Op 7 Juli zullen de 23-jarigen en ouderen hun stem uitbrengen in een lijd, dat een groot deel van Europa in een zwarte duisternis is gebuid. Denk Tier eens aan en besef, 'lat wij in Nederland vrij onze stem kunnen uitbrengen. Het gaat om de verantwoordelijkheid voor ons nage slacht. opdat nn/c kinderen niet meer zullen meemaken, wat wij beleefd heb ben. We moeten stand houden in de storm van deze tijd en ons cclf blijven, nok hier op Texel. Nog niet lang geleden is de dem. soc. jongerenorg. „de Nieuwe Koers" opge richt. Een 20-tal jongeren v.in dit eiland traden als lid toe en spr. wekte de jon ge mensen, die nog geen lid zijn. op, dit alsnog te doen. Ei ligt nog veel ter rein braak en het moet zover komen, dat de oudere generatie haar taak gerust aan ons kan overgeven. We moéten de weg plaveien om evenals in andere lan den te komen tot de weg van het dem. socialisme, opdat de politiek van Prof, Schcrmcrlmrn van Herstel en Vernieu wing werkelijkheid kan worden. Er is aan deze politiek al veel geknabbeld door de reactie en een slap deel van het Nederlandse volk. fn verhand hiermede wekte spr. de jongeren op, om geen uur verloren te laten gaan, opdat ae gevaren voor W.- Ein'opa kunnen worden afgewend. Met de hoop, dat de verkiezingscam pagne toe een goed einde gebracht en er een voorbeeld gegeven zal kunnen wor den, iets waar de wereld al zo lang op wacht, eindigde deze jonge spr. zijn met enthousiasme uitgesproken rede. Redo Prof. Schermerhorn. Prof. Schermerhorn sprak hierna over liet onderwerp: „Waar het nu om gaat", waarbij hij opmerkte, ook te moeten zeg gen, waarom het niet gaat, daar als men zijn oor te luisteren legt, nok deze ge- dachtengang tot uiting komt. Elk bestel heeft te worstelen met de ellende, waar- legen gfj strijd voert, aldus spr., en liet is zo, dat men hiervan de P. v.d. Arb. de schuld geeft. En waar-het nu wel om gaat? Door de herziening van de grond wet vinden er in Juli verkiezingen plaats. Het is'in ons vaderland zo, dat er hier meer aandacht aan de grondwet ■besteed wordt dan elders. Het gaat er om, dat de verhouding tussen liet Ne- 'dmiandse volk en die van de Overzeese 1 Gebiedsdelen in de Grondwet worden vastgelegd, óndanks bittere oppositie en tegenstellingen. Het, is een levensbelang van het Ne derlandse en Indonesische volk, zowel materieel als geestelijk. Nederland gepft hier een voorbeeld aan vele andere lan den. Er bestaat een keuze uil twee,din gen, le. Of men volgt de structuur, dat In de grondwet wordt neergelegd de be paling van een vrije Souvereine Staat, op voet van gelijkheid, een Indonesische Unie onder de Kroon van H M, de Ko ningin, of anderzijds het herstel van een land overzee met een van huiten af op- TEXELSE MARKT. Den Burg, 31 Mei 1948. Aangevoerd: 2600 lammeren f 27—34. 3 koeien f 475 —000. 27 biggen f 40-65. Voor de leve ring: 2 koeien, 22 n. kalveren. gelegd gezag, in laatste instantie Neder land, wat. volgens spr. zou betekenen 'n herstel van bet oude Koloniale bewind. Duizenden mensen zijn in deze ter goeder trouw en kunnen zicli niet voor stellen, wat er in dit land gebeurt. De Indische bevolking wil volgens spr. baas- in eigen huis zijn en geen Koloniaal bewind. Als wij zeggen, dat we bet be tel weten, wordt bet Koloniaal bewind juist ingeleid en daar moeten we nu juist niet meer naar terug. In Oost-Indo- nesië is een voorlopig parlement inge steld en heelt men gebroken met liet oude systeem. Als er voor 7(1 millioen Indonesiërs een dem. staat gevormd wordt, berust de verantwoording niel meer in Den Haag, maai aan de Indische volksvertegen woordiging. Het is jammer, dat er staatsrechterlijk geen tussenvorm be staat. Het gaat er om de hand tussen Nederland en Indonesië te handhaven. Er zijn twee standpunten, enerzijds dat van oud-minister Gerbrand.v en an derzijds, dat van spr. We willen, zei prol. Schermerhorn allebei betzelfde, maar langs andere wegen. Rijkseenheid, waarvan dhr Gerbrandy de opponent is, wil terug naar een Ko loniaal bewind," wat een taaie strijd met zich mee zou brengen. Wij hopen, dat het mogelijk zal zijn een vertrouwensba sis te scheppen op voet van gelijkheid en vrijwillige samenwerking. Reeds in 1918. Reeds in 1918, toen Graaf v Limburg Stieriun landvoogd in Indië was, is de bevolking beloofd, wat de Koningin in 1942 in Haar bekende rede heeft toege zegd. Als voorz. \an de üom;nis3ie-Ge- neraal bad spr. een diepgaand gesprek met deze v. Limburg Stierum, die spr. een van Nederlands beste diplomaten noemde. Wat liet Indonesische volk wil, is vrij eenvoudig, ze willen niel voor de tweede keer bedrogen worden en ver langen deze toezegging nu zwart op wit. Wij hebben, aldus spr., deze fout niet opnieuw willen maken. Reeds vdor Dec. 1945 was upr. voor de toepassing van het federalisme, zoals de groep die zicli schaarde om liet weekblad „Je Main- tiendrai" propageerde, waarbij werd uit gegaan van het idee, dat Indië een volkenverzameling is, waar Tic Ver. Sta ten van Indonesië opgebouwd zou kun nen worden- uit zelfstandige staten. In 1946 is hierover reeds op de Hoge Ve- luwe gesproken. Nu zijn er een aantal Nagara's (zelfstandige staten) gevormd en daarnaast enkele staten in een ver: band met Nederland. Dr. v. M.iuk heeft dit uitgewerkt in de gehouden Malino- eonferentie in 1946 en dit is verder uit gestippeld in de overeenkomst van Lin- gadjati. Wat wij met de Ned. Ind. Unie willen is anders dan de heren Weiter c.s. van Rijkseenheid voorstaan. Het gaat er om of beide partijen geza menlijk willen samenwerken, zoals o.a. al geschied is met de Ind. Luchtvaart- mij. en de K.L.M. De diepe tragedie is, dat Rijkseeriheid een zelfstandig Ned. Indië wil onder blanke'leiding. Het ge volg zou zijn, dat wij zeker nog geduren de 5 jaar een uitgave zouden moeten doen voor het leger van 1 milliard per jaar. Spr. heeft er versteld van gestaan, dat Nederland met zo'n klein beetje men sen dit Rijk geleid heeft. Wat betreft een mogelijk optreden yan onze militaire "macht na de capitulatie van Japan, zói spr.,".dat wij praetiscli geen soldalen meer badder, en onze schepen in geallieerde handen waren. De regering-van Gerbrandy in Londen was tot dit laatste besloten tijdens de oorlog, al doet genoemde nu of hij dit vergeten is. Ook Gerbrandy had geen voet aan de grond gekregen. Nu kannen we ook Engeland de schuld geven, maar vergeet niet. zei spr., dat van het eei'3te blikje eten tot de laatste broekk'noop dit land ons geholpen heeft. 200 millioen werd ons nog niet lang geleden kwijt gescholden door Engeland. Het is alles niet zo eenvoudig en de mensen verge ten zo snel, wat achter ons ligt. 95 pet. van de Nederlanders overzee zagen de militaire actie als een oplos sing en dachten dat de republiek hier mede van de kaart zou verdwijnen, of daarmede het Nationalisme zou zijn op gelost. Als het ons zou gelukken, deze beweging neer te slaan, stonden wij op de puinhopen met de onopgeloste pro blemen van de Aziatische wereld. De weg om tot een goed resultaat te komen door middel van Grondwetsherziening met de Overzeese gebiedsdelen, is niet zonder risico. De P.v.d.Arb. is voor deze weg, de K.V.P. ook evenals de Commu nisten en verdër de Ohr. Hist. Unie en de V.V.D. De twee laatsten in eerste in stantie, daar ze nog niet welen of dit na de verkiezingen in tweede lezing het geval zal zijn. Dit hangt af van een even tuele opname in de regering. Prof. Kra nenburg noemde dit een ongrondwetti ge houding, Stemmen op deze partyen noemde spr. liet geven van een blanco volmacht en voor dit argument gaan we niet op zij, aldus dhr Schermerhorn. Dit doel denken aan het plegen van chanta ge en kon deze speculatie deze heren wel eens niet meevallen. De A.R. ver klaarde zieh alleen tegen Grordwetshpr- ziening. Een slecht geheugen. Spr. constateerde, dat de mensen een slecht geheugen hebben en vnl. zo spoe dig de ellende vergeten zijn van de ach ter ons liggende jaren. Als bv. Stich ting 1940-1945 het eerste jaar 16'/t milli oen binnen kreeg en liet derde jaar maar 2'/a millioen, is dit wel een voelzeggend iets. Op elk gebied vergeten wij, dat wij In 1945 geheel kaal begonnen zijn, /.on der geld. Hel Ned. volk is verziekt naar lichaam en geest. Spr. herinnerde aan het noodbesluit om op de bezittingen van de politieke delinquenten beslag te leggen om aan de roverijen een einde te maken, het geen getuigde van geen fraaie mentali teit van het Ned. volk. 5 jaar tijd Duits zedenbederf heeft een lidteken in het Ned. volk veroorzaakt, wat naar wij ho pen in 10 jaar tijd kan worden uitgewist. Wat de ambtenarij betreft en de onge rechtigheden welk* er plaats vinden, zei spr., dat in 8 van de 10 gevallen het ge knoei ontstaat voor het loketje en niet er achter. De samenwerking met de K.V.P. Wat betreft de samenwerking met de K.V.P., zei spr., dat er in Nederland en in andere West-Europese landen zeker kan worden samengewerkt met deze groep en de partijen die het dem. soc. voorstaan om een anti-kap'talistisehe politiek te voeren. Spr. noemde dit ge meenschappelijk personalisme. De rech terzijde zijn de piotestants ehr. groe peringen (A.R. en Chr. Unie pi. libera len). Deze partijen hebben hun hart ver pand aan de wereld van voor de oorlog en beschouwen de kapitalistische samen leving als de normale. Dan noemde spr. verder nog liet communisme. In Neder land zijn twee groepen, nl. een catego rie die om. een of andere reden op de C. P.N. stemden. Spr.'s meuing is, dat waar de doorbraak gelukt is, de P. v.d. Arb. leeft. Het programma van de ou de SDAI' van 1932 en 1937 heeft het Marxisme praetiscli afgezworen. Het is volgens sp:mogelijk geworden, dat boer eu arbeider heide lid zijn van de zelfde soc. partij. Dan is er dus toch wat veranderd in ons land. Wij moeten stre ven naar de verwerkelijking van het dem. soc. in Europa. Degene die op de CPN stemden veroorzaakten dat de P. v.d. Arb. de tweede partij werd. De zui ver dogm. communisten geloven langs 'n weg van bloed en tranen tot een nieuwe samenleving te komen, het beeld van de wereldrevolutie. Met deze mensen wil spr. niets gemeen hebben. Daarom is er 'n kloof tussen die comm. en ons aldus spr. Typerend noemde spr. de uitlating van een jonge Pool in Warschau, die verklaarde, dat er binnen 2 jaar oorlog zou komen. De comm. dictatuur hoopt op liet. meest gruwelijke om haar doel te be reiken. Gelukkig is het bij ons nog niet zo ver als in de geest van deze Pool. Wat Italië betreft, zei spr., dat als De Oaspe- ri niet slaagt, diens overwinning tever geefs zal zijn geweest. Dit geldt ook voor ons '.and v an (rage stromingen en trage zielen. Als het ons niet gelukt, zal de catastrophe lier volk zover brengen. De grote lijnen. Het gaat er om of wij de grote lij nen van de geschiedenis willen zien. De leuze vrije economie noehido spr. een leugen. De wereld en de techniek ver anderen, de wereld van voor de oorlog keert niet terug. De leuze van Mr. Stik ker e.a. van de'V.V.D. voor eert vrije economische Samenleving is een leugen. In dit verband herinnerde spr. aan de Intern, tarweconferentie tijdens de we reldcrisis van 1929, waar de prijzen wer den vastgesteld, waarvoor door andere landen kon worden afgenomen. 16 landen kwamen .bijeen in een Marshall-conferentie, vvaar de mogelijk heid onder ogen word gezien dat de we reld over 4 jaar weer op eigen benen zal kunnen "staan. Een samenwerking tus sen Overheid en Bedrijfsleven is onaf wendbaar. Het is een gevecht op-leven en dood om de vrede te winnen. We kunnen ons de luxe van de vooroorlogse tijd niet meer veroorloven. Spr. had liet vervolgens nog over de Benelux, welke samenwerking ook van veel belang is voor ons land. De geest van Adolf Hitler. Dat een party als de V.V.D., die zo veel eminente figuren telt, tot zulk een laag peil als eerder genoemd, is afge zakt, vond spr. heel erg. De gedachten- gang van Adolf Hitler heeft hier ingang gevopden. Dit is een eeuwige schand vlek van geestelijke verwording. Hier wordt het Sied. volk meegesleurd op een peil, waarop elke dictatuur gegrondvest is geweest. Spr., die genoemde leuzen aanhaalde uit eer, vertrouwelijke propa- ganda-broeliure van de V.V.D., geschre ven voor de verkiezingen, zei gehoopt te hebben op een"verontschiddiging van deze zijde, maar tot heden is dit uitge bleven. Spr. zei niet te behoren tot de gene, die "koeien met gouden horens be ioven. Minister Lieftinek heeft ons land van inflatie gered door zijn belastinghef fingen en het is nu zo, dat hetgeen men nog over heeft, ook zijn waarde be houdt. Lieftinek heeft het aan Drees mogelijk gemaakt een sociale politiek te gaan voeren. Via liet belastingbiljet is meer dan een milliard in de zakken te- recjit gekomen van de minst draag- krachtigen. Ook in de K.V.P. is een gro te groep hiervoor. Waar 't dan wel om gaat is om te komen tot een verhoging van het nationale inkomen en een recht vaardige verdeling hiervan. Eerbied voor de mens. Spr. zei tenslotte eerbied te hebben voor de mens en diens zedelijke bewust wording, gebaseerd op een godsdiensti ge overtuiging als een schepsel van God. Wij geloven niet in een heilstaat, omdat de mens zondig is. Juist daarom is het zo afschuwelijk, dat we leven in een wereld van egoïsme en we willen strij den voor een betere wereldorde. VLOTTE HANDEL OP DE DERDE LAMMERENMARKT. De 3e laminerenmarkt, welke Maandag werd gehouden had een vlot verloop, daar er veel vraag was van de zijde der haqdel. De aanvoer bedroeg 2500 stuks. Notering (24-34 met een gemiddel de prijs van f 28, alzo f 2,minder dan vorige weck. In 1947 bedroeg de aanvoer op de 3e markt 3170 stuks. UITGAVE v h Fa LANGEVELD DE ROOIJ Bo.ekhandel - Drukkerij en Bibl Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd. Bankver en Coöp Eoerenieenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f,2,25 p. half j Verantw. Redacteur: J. ZEEMAN, Emmalaan 92, tel 157 Den Burg BURGEMEESTERS, SECRETARIS SEN EN ANDERE GEM. FUNCTION- NARISSEN UIT ALLE DELEN VAN N.-HOLLAND NAAR TEXEL. Morgen, 3 Juni, zullen een 269 leden van de afd. Noordholland van de Ver. v. Ned. gemeenten eer bezoek aan Texel brengen, naar aanleiding van het 30-ja- rig bestaan der afd. N.H. Texel, verte genwoordigd in de persoon van burge meester Rehorst, als voorz., der afd., zal als gastheer fungeren. Er zal voor de deelnemers een extra boot varen. Met touringcars van de Teso zal een excur sie over liet. eiland gehouden worden, met bezoek aan vele mooie gedeelten. Behalve de excursie zal tevens de Texel- film nog vertoond worden. ERNSTIG MOTORONGELUK OP HET SCHILDEREINDE. DEN BURG. Zaterdagavond na aan-* komst van de laatste boot heeft zich op het Schildereinde een ernstig motoron geluk voorgedaan. De brandweer van Texel had die dag deelgenomen aan de gehouden vaardig heidswedstrijden, van brandweerkorp sen te Anna-Paulowna. Enkele leden van het Texelse korps waren hier per motor naar toe geweest, o.a. ook dhr Joh. Bre- mer uit Den Hoorn. Toen de motcu'rij- ders met een flinke snelheid het Schil dereinde kwamen afrijden reed dhr Br., vermoedelijk doordat hij door het snelle rijden de bocht niet kon nemen, in volle vaart legen een boom op, naast de winkel 'van dhr Joh. D. Bakker. De gevolgen waren ernstig, daar Br. over de kopvloog en zijn beide bovenbenen brak, alsmede zijn schou derblad. Verder bekwam hij een hoofd wonde. Dat dit laatste niet erger was, kwam waarschijnlijk doordat liij een brandweerhelm droeg. Het voorwiel van de motor werd vernield. Aan de boom is duidelijk te zien, dat hier met volle kracht tegenop gereden is. Naar we ver nemen, hoorden de omstanders een har de klap, vrijwel óp hetzelfde moment, dat de aanrijding plaats vond. Door een arts ui: Vlissingen, die hier met vacantie en toevallig van het onge luk getuige was, werd de eerste lnilp verleend, daarbij geassisteerd door dolc- ter Elias en omstanders. Do ziekenauto was spoedig ter plaatse en de ongelukki ge motorrijder werd daarna per kerende boot naar Den Helder vervoerd en opge nomen in liet ziekenhuis „Parkzicht". Zijn toestand is naar wij later verna men, naar omstandigheden redelijk wel. Het is eigcnliji; te verwonderen, dat dergelijke ongelukken niet meer voorko men, daar vele motorrijders met een on verantwoordelijke Stielheid langs de weg en door ons dorp racen. NIEUWE BONNEN VOOR WERK KLEDING AANGEWEZEN. De bonnen voor werkkleding 114 en 1-4 zijn geldig voor liet kopen van werk kleding. Op de bonnen H4 kan men ko pen: overall, werkpak van drill, keper of satijn, lange stofjas, lange witte jas, la- borqtoriumjas of mouwsöliort. Op de bonnen L4: werkbroek of werkjasje van keper, drilt, satijn, beaverteen, Engels leer, manchester of, pilo, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. Wy staan in Europa in twee kampen, aan de ene kant het kapitalistische Ame rika en aan de andere kant Rusland met zijn comm. dictatuur. Als wij er niet in slagen deze standpunten le overbruggen dan zal een catastrophe een oplossing brengen, die niet vrijwillig werd geko zen. Daarom is deze tijd zo bitter ern stig. Op u, zei spr., rust de verantwoor delijkheid uw stem te bepalen, gericht naar zedelijke beginselen als richtsnoer. Spr. eindigde met te zeggen, dat het ga.nt om rechtvaardigheid, welvaart en vrede, niet alleen 7 Juli in Nederland bij de verkiezingen, maar voor het gehele aspect in West-Europa. Kent uw ver antwoordelijkheid! (Applaus Deze rede, die wy magistraal kunnen poemen, duurde circa l'/z uur. Na de pauze werden de gestelde vra gen beantwoord, die alle schriftelijk wa ren ingediend. De kwestie Indonesië nam hierbij wel de meeste tijd In beslag en verder over de verhouding tot het Kon. Huis en de CPN, die volgens spr. wel eens 5e colonne kon zijn bij een in val van de Russen, als deze ooit zou plaatsvinden. Dhr Steenhuis ging om ongeveer 12 uur tot sluiting over van deze eerst ge houden vergadering op Texel voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen, met een woord van dank aan de beide sprekers. De Nieuwe Koers verzocht ons nog te willen mededelen, dat er a.s. Donderdag (morgen) in ,,De Oranjeboom" een nabe spreking zal 'worden gehouden over deze vergadering, met als inleider dhr Af man. Z. BESTRIJDING COLORADOKEVER. In aansluiting op de publicatie in de Texelse Courant van j.l. Zaterdag ves ligt de burgemeester van Texel er nog eens de aandacht op, dat de verplichting lot het bespuiten van de aardappelen in liet belang van een goede bestrijding v an de Coloradokever ook geldt voor Volkstuintjes, dus zowel voor gróte op pervlakten als voor de kleinere opper vlakten, die beteeia zijn met aardappe len. Tevens maakt de burgemeester be kend, dat indien op enig perceel, beteeld met aardappelen, een of meer Colorado kevers of de larven daarvan worden aan getroffen, hiervan ten spoedigste dient te worden kennisgegeven aan de ge meente secretarie. Texel, 31 Mei 1948. De Burgemeester van Texel. Mr. G. D. REHORST BELANGRIJK. KOSTELOZE VACCINATIE TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat de data voor de kos teloze inenting tegen pokken voor de navolgende aurpen als volgt ls gewij zigd: DE KOOG: op Woensdag 9 Juni a.s. te 4 uur n.in. in de o.l. school, DEN HOORN: op Donderdag 10 Juni a.s. te 12 uur in de o.l. scohol; OUDESCHCILD: op Donderdag 10 Ju ni a.s. le 4 uur n.m. in de 0.1. school; DE WAAL: op Vrijdag 11 Juni a.s. te 3,30 uur n.m. in ue o.l. school; DEN BURG: op Zaterdag 12 Juni a.s. te 3 uur n.m. in de o.l. school. Texel, 31 Mei 1948. Burgem. en Wethouders van Texel, De Burgemeester, RL HORS 1. De Secretaris" P. BEEMSTKRBOER. ALGEMENE VERGADERING NED. DAGBLADPERS TE AMSTERDAM. Op de vorige week Maandag te A'daw gehouden algemene vergadering van de -Nd. Nieuwsbladpers, werd mei een gro te fheerderheid vah stemmen onze ad ministratieve medewerker, dhr Fr. v. d. Meulen benoemd lot secr., afd. Noord- Holland. PROFESSOR ROMME KOMT OP TEXEL SPREKEN. In dit nr. komt ten verslag voor van de vergadering met Prof. Schermer horn. die voor de Partij v.d. Arbeid sprak. Het was de eerste verkiezings vergadering van een der kopst'ikken de zer party. Hierbij blijft het niet,daar ook van midere partijen vooraanstaan de personen op Texel kömen spreken.. Naar wy vernemen komt Woensdag 16 Juni niemand minder dan de leider der KVP-fractie in de Tweede Kamer, Prof. Romme hier spreken. T.z.t, kompu we hierop terug. BOND VAN COOP. ZUIVEL- FABRIEKEN IN NOORD-HOLLAND. De Bond van Coop. Zuivelfabrieken vergaderde in Alkmaar. Dhr J. Veldstra te Opmeer werd met 67'van de 70 stem men tot bestuurslid gekozen; dhr M. Schoone, Assendelft tot adviserend be stuurslid en Ir. Verschoor, tot adv. Lid van de commissie van diverse keurin gen. Medegedeeld werd, dat het aantal boeren dat 3e molk aan eoop. fabrieken levert, zeer is toegenomen. In N.-Hol land is dit 145 millioen liter ofi 86 pet. van de gehele productie. De melkprijs van 18,3 et. werd algemeen te laag ge acht. Men heeft geadviseerd de toeslag per melkkoe toe tv kennen. Er zal op worden aangedrongen, de melk uit te betalen naar de kwaliteit. Van de 32 fabrieken passen er 29, hetzij ten dele. Hetzij volledig, een kwaliteits onderzoek toe; 10 fabrieken betalen uit naar kwaliteit. Betreffende de tbc-be- strijding *verd meer fin. steun bepleit. Dl* productie der 28 aangesloten fabrie ken bedroeg in 1947 164.622,000 kg. melk (vorige jaar 152,251,000 kg.). In 1940 bedroeg de productie der toen aange sloten fabrieken 219,431,000 kg. en sinds dien liep de productie ieder jaar terug tot 97.158,000 kg. in 1945. Ir. Verschoor, zniveiconsulent, deelde mede, dat er 37 meikeursussen werden gehouden, met 200 deelnemers waarvan 80 pet. slaagde. Dit jaar worden er 45 cursussen gehouden. AANBESTEDING BOERDERIJ „RUIMZICHT". Door de architect J. C. Brandsteder, werd Vrijdag een aanbesteding gehou den voor de herbouw van de boerderij „Ruimzioht", van dhr Stammes aan de Hoofdweg le Eierland. De uitslag hiervan was: C. H. F. Duin. Den Burg f 67995—; H. Daalder, De Cocksdorp f 68500,—; P. Obdam, Heilo f 69475,en Th. Wurzer, Leiden f71800, Gunning aangehouden.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1