Carla Oud Nieuws Hallo Bandoeng L\ DE MAAND JUNI begon een Intensieve Prijzencontrole op de Horeca-bedrijven (pensions e.d.). De Dir. van de Prijzencontrole schreef ons het volgende over de Prijzencontro le, welke gedurende de zomermaanden bij de Horecabedrijven (pensions e.d.) zal worden gehouden. Dit luidde als volgt: Het zomerseizoen is bijna aangebro ken en honderdduizenden vakantiegan gers en toeristen zullen weer de'mooie streken van ons land bevolken. Hotels, pensions, café's en restaurants wacht weer een belangrijke taak. Ook van dc Pryscontroledienss wordt verwacht, dat hij weer paraat zal zijn. En dat zal hij: gedurende het gehele seizoen wordt een intensieve controle onder de horeca-be drijven gehouden. De directeur van de Prijscontrole- dienst heeft dezer dagen het bedrijfsle ven via de vakbladen over de betekenis van deze controleactie ingelicht. Het is natuurlijk niet de bedoeling zoveel mo gelijk processen-verbaal op te maken. Wel echter zullen de horecabedrijven - evengoed als ieder ander bedrijf moe ten beseffen welke verplichtingen zij te genover de gemeenschap hebben en dat deze controle dient om dit besef leven dig, te houden. Tot nu toe was de prijsdiscipline in 't horecabedrijf niet voorbeeldig: dat van de 8540 in -1047 gecontroleerde bedrijven er 2444 in overtreding waren en bekeurd moesten worden, spreekt wel boekdelen. Zelfs in het le kwartaal van 194S werd er, .zonder dal er van enige bijzondere actie sprake was, tegen 206 bedrijven proces-verbaal opgemaakt. Ook tegen over de vreemdeling heeft ii?t horeca bedrijf een naam op te houden Het mag bv. niet voorkomen,* dat men, zoals in een van de processen-verbaal is vastge legd, een gezelschap Engelsen voor een diner dat ten hoogste f 4,62 had mogen kosten, 9, - laat betalen. De medewerking van alle bedrijven, die ten doel hebb de toerist en de va- cantieganger het leven te veraangena men, wordt ingeroepen om de komende controleactie zo goed mogelijk te doen slagen: d.w.z. zó weinig processen-ver baal, dut het optreden van de ambtena ren als een formaliteit kan worden, ge zien die alleen maar ten doel heeft, de goede gang van zaken te controleren! Er zal dan ook in geen enkel ge\uf meer met een waarschuwing worden vol staan. De aanleiding tot een prijsovertreding ligt dikwijls in de.onachtzaamheid waar mede de prijsaanduiding wordt behan deld, maar niet minder in liet. publiek, dat graag meer wii hebben dan een an der. Ook een waarschuwing aan'het pu bliek is hier op haar plaats, dat liet geen buitensporige eisen stelt waardoor het de hotel- of café-eigenaar en ook zichzelf in moeilijkheden brengt. De controle-actie begint dan ook met een grondig nagaan van de prijsaandui ding, zoals die op alle café-.teirassen, in lokaliteiten en op hotelkamers verplicht is. Een goede prijsaanduiding is een van de voornaamste middelen waarmee ge knoei door liet personeel kan worden voorkomen. Zij bezorgt de ondernemer en de bezoeker een gevoel van gerust heid, nu beiden weten waaraan men zich te houden heeft. Later zal in hei bijzonder op de ge vraagde prijzen worden gelet, vnl. in die streken, waar vee' vacantieverkeer is. Tn restaurantbedrijven zal in het bijzon der worden nagegaan of het verplichte eenvoudige menu op de spijskaart is vermeld en verkrijgbaar is. Tot slot vestigde de directeur van de controledienst er nog de aandacht op, dal de rechter liet economisch delict in liet horecabedrijf, gezien de hoge boe tes, die tot nu toe voor schijnbaar gerin ge vergrijpen zijn opgelegd, blijkbaar zwaar aanrekent. Met de waarschijnlijk heid, dat de rechter de thans bij de wet mogelijk gemaakte voorlopige sluiting van bedrijven toepast, moet zeker reke ning worden gehouden. De controledienst vertrouwt er echter op, dat hij zijn werkzaamheden vnl. tot toeziclithouden zal kunnen beperken. RECEPTEN. Stoof sla. IV2 kg. stoofsla, zout, 2 dl. melk, 25 gr. bloem, nootmuskaat. De sla wassen, snijden en vlug gaar koken zonder water en niet zout. Kook tijd 20 min. De groente afgieten, het kookvocht voor soep bewaren; de melk binden met de aangemengde bloem en de sla met het sausje vermengen. Naar ver kiezing een klontje boter of margarine dooi- de saus roeren. Gevulde slakropjes. 1 kg. stoof sla, 200 gr. gehakt, 80 gram (2 eetlepels) boter of margarine, 2 sneet jes oud brood, iets melk, peper, nootmus kaat. zout. De sla schoonmaken en wassen. De kropjes opzetten met weinig kokend wa ter en zout en plm. 10 min. koken. Het gehakt vermengen met het ge leekte,-oude brood, peper, zout, nootmus kaat «-li iels melk of eventueel wat ei. Er balletjes van maken en deze in de bo ter pf de margarine bruin braden. Na 't braden wat water toevoegem de slakrop- jes intussen goed 'aten uitlekken. Daar na de kropjes vullen met de balletjes, desgewenst mei paneermeel bestrooid en ze in oen »an of in de oven nog even la ten stoven, onder af en toe bedruipen met de jus. v KATHOLIEKE KERKDIENST. Zondag: Missen in Den Burg 0111 7,80 8,45 en 10 uur. in Oosterend om 7,30 en 10 uur. In Den Hoorn 0111 10 uur. Com munie onder alle Missen en om 7 uur. Lof met preek 0111 7 uur tot sluiting v. li. Triduum voor de Stille Omgang. Deze week: Missen om 7 en 8 uur. (Donderdag vervalt 7 u.). Communie vóór en onder de Missen. Maandag: ook nog een 11. Mis 0111 9 uur. Woensdag: I11 Den Hoorn een H. Mis 0111 7,30 11. Half 8 Jozef-lol met rozenkrans. 8 u. jongemannencongr. Donderdag: 9,30 gez. huwelijksmis. In Oosterend S u. II Mis. Vrijdag: 8 uur jongC(lames( oiigr. o,30 11. biechtgel. voor schoolkinderen. Zaterdag: van 5-9 uur biechtgel. rozenkrans. DE LUCHTREIS VAN Wonderlijke avonturen van de door G. Th. ROTMAN. DE PEGASUS. lieer Van Emmen en zijn reisgenoten. Nadruk verboden èxESïa t'L i 'V ----- '•.A'*"..'..-: -j ■ÉKi% 91. Meneer Van Emmen klom er in, baalde het lampje er af en verving het floor de slang van de Pegasus. Deze was spoedig gevuld en ging zonder moeite omhoog. In volle vaart ging het nu naar het Noorden en weldra zweefden ze 'ro ven de Alpen mot hun met eeuwige sneeuwvelden bedekte toppen. „Hè, wal een fijne hoop sneeuw!" riep I-Ians uit. 1 „Pa. laten we hier dalen, dan kunnen i we wat sneeuwballen!" 1)2. Nn, meneer Van Emmen had er zelf ook wel zin in om zich eehs een beetje te vertreden en hij liet daarom de Pegasus in de sneeuw dalen. Spoedig waren ze nu aan 't sneeuwballen, dat 't een lieve Ir.sf was; ze holden elkaar achterna en wreven elkaar in. Maar plotseling riep Hans verschrikt uit' „Waar is vader?" Inderdaad, meneer Van Emmen was opeens spoorloos ver dwenen 1 NOGMAALS DE COLORADO- KEVERBESTRIJDING 1948. Mij is ter ore gekomen, dat sommige aardappelverböuwers hun aardappelen willen stuiven met calciumarsenaat in- plaats van te spuiten met calciumarse naat. Afgezien van de v raag, of het gewenst is om te gaan stuiven met een middel, dat gefabriceerd is om te 'spuiten wil ik er toch op wijzen, dat het stuiven met calciumarsenaat volgens, de op het ogenblik geldende bepalingen, niet ge oorloofd is en dat. diegene, die toch met deze stof gaan stuiven,- dus evengoed strafbaar zijn. Volgens mijn zegsman zou men met calciumarsenaat s.uiven omdat dit goed koper zou zijn dan stuiven met D.D.T. Dit is echter niet. het geval als er ten- jninste goed wordt gestoven. Volgens de voorschriften moet 25 kg DDT stuifmiddel per ha. worden ge bruikt éfi aangpzien calciumarsenaat on geveer even duur is per kg., is er van bezuiniging geen sprake. Zoals boven reeds gezegd is, wordt calciumarsenaat tot nu toe alleen voor spuitdoeleinden in de handel gebracht, hetgeen zeggen vil, dat ze geen goede draagstof bevat. De gevaren hieraan verbonden, zijn o.a. dal het voor men sen en dieren zwaar vergif over het he le eiland verspreid zou worden en de gevolgen hiervan zijn niet té overzien, als wij denken aan de schapen en ande re dieren. Over de middelen die wel gebruikt mogen worden is ieder door de couran ten volledig ingelicht en wie nog meer inlichtingen wil bobben kan die krijgen bij de coloradokeveroontroleurs voor Texel, de horen P. Buis. De ("ocksdorp nu en J. Mechiclsen, Weststraat 1 te Oosterend. Wie gebruik wil maken van 666 be vattende producten, dient er rekening mede te houden, dat dit alleen mogelijk is na speciale toestemming 'e hebben gevraagd. Tn zijn eigen belang raad ik ieder aan dit vooral niet. op eigen hout je te doen omdat er grote gevaren- aan verbonden zijn in verhand met de on aangename smaak, die deze producten op sommige land- en tuinbouwproduc ten kunnen achterlaten. De techn. ambtenaar hij de Planten- ziektenkundige Dienst, A. VAN TIERWTJNEN, St.-Pancras. FOTO VAN DE WEEK. HET HENGELSEIZOEN GEOPEND. Het hengelselzoen is weer geopend. De talrijke vissers, die ons waterland bezit, hebben hun laarzen en oliejassen weer uit d" kast gehaald en de snoeren zorgvuldig gecontroleerd. Men ziet dan 's morgens in alle vroegte de hengelaars per fiets ol to voet naar buiten trekken, de onafscheidelijke pi.ip in de mond. Wat zullen er weer een knapen van vis sen verschalkt worden. CONCERT „D.E.K." DEN HOORN. Het fanfarecorps D.E.K. hoopt Zater dagavond S uur een buitenconcert te ge ven in de Dorpsstraat. Bij mooi weer zal liienoor zeker veel belangstelling be staan. Het programma midt als volgt: Wilskracht, mars A. J. Hartman Vlammende beid, fantasie F. Rogister Fantasie Pastorale G. H Boedijn Ave ver UI n corpus W. A. Mozart Onder de Linden, ouverture t. Canivez Judex: Uit „Mors et Vita" Ch; Gounod De Postiljon van Longjumeau, nperafar.lasie A. Adam Jubelklanken, mars E. Uebel GEWICHTIGE KOORDDANSERS. Op twee 4 cm. dikke stalen kabels ba lanceert deze Jumbo in het circus: een geslaagd experiment van de dresseur Fred Knie, die zioh lang met paarden bezig hield totdat hij een tijger zag „koorddansen". Een tijger wel en een olifant niet? Fred Knie waagd" het er op met een vierjarige Jumbo, die pas uit de jungle was gearriveerd. Na zes jaar boekten leermeester en leerlingen succes. De grootste moeilijkheid die men overwin nen-moest w as de instinctieve afket van olifanten voor alles wat beweeg waarneer zij daarop stappen. Een bni waarin speling zit? Geen zichzelf re; pecterende olifant zal deze passerei Een losse plank op de grond? Jumbo n- geert deze hooghartig. En tóch koorddanseres? Ja, na jare gaf deze dikke. 8000 kg. wegende olifai zich plotseling gewonnen: heel wat voo een olifant die griezelt van onder zjj voetjes wiebelende gevalletjes. uit de „Texelaar" van 2 en 5 Juni 1898. Evenals de beide vorige, kon ook de 3e der grote lammerenmarkten gisteren alhier gehouden, roemen op een grote aanvoer. Wat de prijzen aangaat, deze mogen volgens sommigen goed zijn, de meeste der veehouders zullen vermoede lijk bij het naar de markt gaan, hebben gehoopt op een enigszins hogere prijs, dan bleek door heli te kunnen worden besomd. Toch waren de prijzen zeker nog bevredigend te noemen. Aangevoerd werden 4368 lammeren (verleden jaar 4073), 3t koeien, 15 n. kalveren, 31 schrammen en 75 biggen. De gemiddelde prijzen waren voor lam meren f 8,25-11,25, koeien f 110-175, n. kalveren f4-12, schrammen f 14-16 en biggen f 9-12. Gewoon als wij zijn aan een vrij ge regeld verkeer met de vaste wa1, gevoelt men aanstonds liet onaangename als er ook maar iets hapert. Deze uitzondering deed zich Dinsdagavond voor, toen de stoomboot hier niet op het gewone uur van Den Helder arriveerde. Naar wij vernemen had een klein defect aan de stoomwerktuigen het op tijd varen on mogelijk gemaakt. De post. werd hier met een klein verschil tn aankomst tijdig aangebracht en ruim* 2 uur later was de „kampioen" reeds weer in de haven. Niettegenstaande het late uur, werd nog een tocht, ondernomen om passa giers, goederen en ve$ te vervoeren. Aansluiting mat de laatste trein was toen niet meer mogelijk. Het verdient stellig alle waardering, dat bij stoornis sen, terstond alles in het werk wordt ge steld om de dienst zo goed mogelijk te volbrengen. Heden werd onze gemeente be zocht door Weled. Heer H. W. de Jonck- heere, uit Arnhem, die benoemd is tot burgemeester van Texel. Zijn wij wel in gelicht, dan zal de installatie van Z.A. vermoedelijk Woensdag a.s. plaats vin den. De kermis. Onze kermis, die reeds meer dan eeuwen telt, in 1383 werd aan Texel een rije jaarmarkt toegestaan, zal ook thans weldra een aanvang nemen. Dit jaar zal onze kermis hoogstwaar schijnlijk bezocht worden door het paar- despel van de hr. Robert, een medede ling die velen zeker met genoegen zul len vernemen. Oudeschild, 31 Mei. Heden ver trokken van hier enige jonge vissers, w.o. enkele gehuwden, om van Vlaardin- gen uit ter haringvangst te gaan- De Waal, 31 Mei. In een gecombi neerde vergadering van stemgerechtigd! leden-der Ned. Herv. kerk te Waal e;| Koog, werd besloten te prober :n nol voor de winter de vacantie predikant! plaats vervuld te krijgen. Met grote meerderheid van stemmel werd besloten om niet een gevestigl predikant, maar een candidaat tot de dienst te beroepen. Er bestaat dus kan dat spoedig een opvolger van de waa® dige Ds. de Mazure zal worden bevesg tigd. Oosterend. Met de vergroting val de bijzondere school alhier is een begii gemaakt, Ten gevolge hiervan is vool enige dagen vacantie gegeven. DE STEM VAN NIWIN TEXEL. I Vandaag willen we jullie eens late; lezen, hoe de ontvangst is geweest dij een van de vele knijpkatten, die de laal^ ste tijd naar Indië zijn gereisd, ten dew is gevallen! DE KNIJPKAT. De Niwin, front van moeder thuis, stuurde naar ons, soldaten, hier in 't warme tropenland wat knijpkatapparaten. Een held in 't dichten ben ik niet, dat zult u wel begrijpen. Maar daar is mijn dank niet minder onl we kunnen nu weer knijpen! In Indië is heel veel zon, maar ook heel vee] donkere nachten, 9 de knijpkat zal mijn hulp nu zijn op patrouille en op wachter.. Als we in 't donker staan te turen, horen geritsel hier of daar, of zien we soms wat schimmen lopen, I dan sta ik met m'n knijpkat klaar. De Niwin, licht voor ons, soldaten, kon als geschenk niet beter sturen als deze knijpkatapparaten. Daarom m'n hartelijke dank voor dit geschenk van 't comité, Ik teken nu, met de hartelijke groeten,! Een soldaat van overzee. Wij danken sold. A. Troost van hart voor dit aardige rijm. En'wij zouden to jullie willen zeggen: Vrienden, al kun j nn misschien niet zo rijmen als dez plaatsgenoot uit Den Hoorn, houdt éon tact met ons, door ons af en toe eera iets van je belevenissen en ervaringefl te laten lezen. Var.' de letters R-Z mol gen we dit misschien wel speciaal vr« gen. want die hadden we dit lot nu nor. niet. gevraagd."Mannen, houdt je goedl Secretaris. wint de grote prijs van Rome I door HEDDA LINDNER i 10.) „O ik zal haar er wel op voor bereiden. Ik zal haar zeggen; dat- je je erg eenzaam voelt op Isernhol' en dat je het zeker prettig zoudt vinden iemand daar te hebben, die zoveel begrip en gevoel voor je werk heeft als zij. „En dat moet dan een plausibel motief zjjn voor dit soort - huwelijk?" :i „o er worden heel wat huwelijken gesloten uit heel andere motieven, ge loof dat. maar. Zij zal"dit motief in ieder j geval billijken, omdat het haar een pie- J zier zal zijn je wensen tegemoet te ko- men. Jullie bent elkaar toch niet on sympathiek?" „O neen. Maar hoe je het ook be kijkt, het blijft een min 'of meer pijnlij ke geschiedenis". „Maar er is geen andere uitweg", riep Lilian dringend. „Steplian je kunt, je moogt mij niet in de steek la ten!" Tlitingern kon haar dringende toon en haar smekend gezicht, waarover twee grote tranen liepen, niet langer weer staan. Hij beloofde haar, Carla Mac Ca- trick ten huwelijk te zullen vragen. Toen Lilian thuis kwam, zei de huis knecht. dat mijnheer al driemaal naar mevrouw gevraagd had. Met ecu glimlach op haar gezicht ging ze de kamer r an haar man binnen. Carta v umoedt niet, dal de korte ont moeting niet Bredecke haar lot in nieu we banen geleid heeft. Of was liet. juist de Weg, die van den beginne voor haar bedeeld was geweest? Wie zou die vraag kunnen beantwoorden? In ieder geval maakt zich geen inner lijke stem .o haar hoorbaar, als zij kort daarna Tküngern weer ontmoet. Wel valt het haar op, dat hij m-'-ér aandacht aan haar besteed; dan andprs, dat zjjn. blik iets onderzoekends heeft, als hij naar haar ki.ikt, maar ze denkt daar niet verder over na. Zij is, ondanks alle in zicht, dat haar grootouders haar door .zorgvuldige opvoeding hebben bijge bracht, ondanks all" zekerheid van hou ding, die grote rijkdom geeft, toch het natuurkind der wildernis gebleven. Zij geeft zich aan dit nieuwe gevoel over met de onbevangenheid, waarmee een mens* een plotseling natuurgebeuren aanvaardt, zonder over liet „waarom" en „hoe" na te denken. Zij weet ook niet, wat ze eigenlijk van Thiingern wil, want daarin heeft Lilian gelijk: haai' vrouwelijk verlangen gaat nog niet tot hem uit, Het is naar voorlopig genoeg, met hem samen te zijn, zijn stem te ho ren en naar hem te kijken, als ze denkt, dat niemand het ziet. Anders verlangt ze niet. Want ze is nog geen vrouw, dit meisje van drie en twintig jaar. Thiingern daarentegen voélt zich al lesbehalve tevreden en op zijn gemak. Hij" is nu, na nauwkeurige observatie, wel overtuigd, dat er bij Carla van ver liefdheid voor hem, ja in het algemeen van speciaal vrouwelijke gevoelens geen sprake is en dat hij, wat dat betreft, inderdaad geen verplichtingen tegen over haar zat hebben. Maar overigens, - zijn verhouding met Lilian drijft hem van hartstochtelijk geluk naar diepe neerslachtigheid en ran wanhoop naar diepe vreugde. Hij is, innerlijk, een te goeil mens. om niet te lijden onder zijn verhouding met Bredecke en liet zou hem, ondanks alle moeite en strijd, veel liever geweest zijn) als hij "een eerlijke oplossing had kunnen vinden. Maar hij is te zeer van Lilian afhan kelijk en de tegenspraak tussen zjjn eer lijk karakter en hulpeloze zwakheid, die die vrouw telkens opnieuw over hem brengt, maakt hem tot- een innerlijk on bevredigd mens. In deze gemoedsstemming begint een manage de raison met Carla hem meer en meer aanlokkelijk te schijnen. Niet altijd alleen op de Isernhof zitten, maar een goed? kameraad bij zich te hebben, met wie bii over alle werk en plannen kon praten met Lilian kan hij daar nauwelijks een woord over wisselen dat zou rog zo onaangenaam niet zijn. En deze gedachte wint steeds meer veld in hem. Onwillekeurig wordt zijn toon tegenover Carla warmer en vriendelij ker hetgeen haar blij en opgewekter maakt. Lilian bespiedt de gang van zaken met toenemende belangstelling, alleen is die gang veel te langzaam naai- haar zin. Bredecke heeft weliswaar genoegen ge nomen met haar-ei-klaring, dat zij die avond ernstig met Thüngern over Carla gesproken heeft hij heeft haar lief en als men lief heeft gelooft men zolang men maar enigszins kan maar zij kent hem, zij kent die trek van onver biddelijke gestrengheid op zijn gezicht. Zo kijkt hij vaak ,als hij naar een ge wichtige conferentie gaat en dan komt hij altijd ais overwinnaar terug. Zij voelt zich het koude zweet uitbreken als zij hem aan Carla hoort vragen, hoe laat zij 's avonds na haar schouwburgen of concerten wel thuiskomt, waardoor hij te weten komt, dat Carla nog nooit iets van het Berliinse nachtleven gezien heeft. Neen, er moet iets gebeuren, en het moet snel gebeuren. Lilian neemt 't besluit in te grijpen. Daarbij komt, dat zjj wel graag iets zou weten over het vermogen van Thüngern's toekomstige vrouw. Hij is we! een bemiddeld man, maar. lang niet -rijk genoeg voor een vrouw, met grote aanspraken En zij vindt al spoedig de gelegenheid die zij zoekt. Zij zit met Carla in Bre decke's villa in Daklem, waar ze zo juist ontbeten hebben. Zij zitten in de grote serre met een kopje-koffie. Aan het ont bijt is ook ananas geserveerd en Carla vertelt van de ananasvelden in La Paz en komt zodoende vanzelf te spreke! over het leven- daar, het vrije leven il de natuur.de halve dag in het zadel. „Ja iü bent voor Chatelaine gelul ren", zegt Lilian niet een lief glimlachl je. „.Zo'ii huishouden als dit je heil leven in de stad dat zou je niet lig! gen, geloof ik". „Neen, dat geloof ik ook op dl duur tenminste niet antwoordt Cail la. "Als ik vader in Pittsburg bezocli! was ik altijd blij hoeveel ik ook vaf hein houd als ik weer naar La PSp.- kon teruggaan". „Als je dus ooit trouwt, moet je eei man krijgen,, die op het land woont", jj „Trouwen?" zegt Carla en er koni plotseling een verlegen, bijna angstigl trek op h^jir gezicht. „Ja. kleine gans", zegt Lilian lachenl en observeert aandachtig het jonge gei zicht tegenover haar. „Je bent nu dril en twintig jaar en dus zul je zeker wel eens over het huwelijk gedacht hebben'! „Ja antwoordt Carla aarzele.nd ze denkt aan de vele aanzoeken, die d| dochter van Ian Mac Catrick al gehai heeft en waarvoor ze alleen maar haaf] schouders heeft opgehaald. „J-ja 'j eigenlijk: neen. Aan trouwen heb il| tot nog toe nooit ernstig gedacht". „Tot nog toe. Wil dat zeggen, dat je e:| nu wel aan denkt?" vraagt Lilian snel:l (Wordt vervolgd.) I

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 4