Carla Onze Emigratierubriek It is A Long Way to Zuid-Afrika ongerust Over de wildstand. wint de grote prijs van Rome (Van onze emigratiemedewerker.) Ook de Unie van Zuid-Afrika is een land, vele tientallen malen groter dan Nederland, doch slechts met 12 millioen inwoners, van wie meer dan de helft kleurlingen. En daarmee zitten we direct in het grdbtste probleem van generaal Smuts. Dat is trouwens niet zijn enige probleem. Want ook in dit rijke land. waar vele ambachtslieden zich baden in weelde, waarop een burgemeester van een flin ke Nederlandse provinciestad geru3t ja loers mag zijn, heerst onrust en onenig heid. Zo zal niemand willen ontkennen, dat de gevolgen van de boerenoorlog al helemaal zijn vergeten. Vele Engels sprekende Zuid-Afrikaners hebben nog steeds 'n superioriteitscomplex en zien niet zelden bij tijd en wijle geringschat tend neer op de Afrikaans sprekende blanken, tegen wie ze 50 jaar geleden zo verbitterd gevochten hebben. Maar evenmin zijn de Zuid-Afrikaanse boeren vergeten hoe ze een halve eeuw geleden hun bloed tieten in de strijd tegen de Engelse „overheersers". Vooral de oude ren zijn nog verbitterd in hun hart en praten breeduit over de concentratie kampen, de Britse onderdrukking enz. Intussen heeft men het toch zo ver weten te krijgen, dat het Zuid-Afrikaans evenals het Engels de officiële taal is geworden. Zuid-Afrika is dus tweetalig en laten wa er direct bij vertellen, dat iedere Nederlander, zonder dat hij ooit Zuid-Afrikaans h.'eft geleerd het taal tje uitstekend verstaat en.... anders om. Ook dj meeste Engels sprekenden kennen Zuid-Afrikaans, zodat veel ken nis van bet Engels niet direct noodzake lijk is. Wal is het gewenst, want in de meeste betrekkingen wordt vereist dat men beide talen beheerst. De oude vijanden zijn goede vrienden in hun gezamenlijke strijd tegen de ne gers, de" naturellen, zoals ze worden ge noemd. Het. blanke bevolkingsdeel is beducht voor de zich uitbreidende natu rellen. Reeds thans vormen de blanken een minderheid \an 4 millioen. Ondanks het feit, dat het sterftecijfer onder de naturellen ongeveer driemaal zo hoog is als bij de blanken, wordt deze verhou ding voor de blanken, de witmensen, zo als zij in het Afrikaans worden genoemd steeds ongunstiger. Over dit probleem breekt Zuid-Afrika zich al een tiental jaren het hoofd, zonder evenwel tot een oplossing te zijn gekomen. Aarzelend en schoorvoetend verleent men de natu rellen telfcr-ns wa', meer rechten, doch men wacht angstvallig om zo vrijgevig te worden, dat de naturellen een redelijke kans krijgen. Misschien is dat niet mooi begrijpelijk is het alleszins. In Zuid-Afrika verricht dc naturel nl. het zware, domme handwerk, waarvoor bij schrikbarend slecht wordt betaald. Men beweerd zelfs, dat de naturel ge middeld slechts 10 pet. verdient van de witmens. Op deze goedkope lonen zijn de enorme winsten, gebaseeid van de mijnen en de hoge salarissen van de wit mensen. Tk heb hier voor mii liggen een brief van zekere K uit Johannesburg. Deze schrijft aan ziin vriend H. te Am sterdam N. o.m. het volgende: ..Tk wil het je niet tegenpraten, Henk, maar we' kan ik je zeggen, dat je als opperman- steigermaker hier hoegenaamd geen kans maakt daar dit werk hoofdzakelijk door de kaffers gedaan wordt en dat je als Hollander zijnde daar niet tegen kunt concurreren. .Te zou het beter als metselaar kunnen proberen, daar de werkwijze van bet metselen hier toch anders is Het is hier alles zonder pro fiel en als ie het metselwerk hier ziet. zul ie moeten toegeven, dat daar nogal wat aan mankeert. Nee. het is lang niet zo als in Holland. Ze rekenpn hier op de stneadoor Die maakt het wel goed. zeg gen ze. Als metselaar maak je een mooie gooi want dat is ook een van de vakken dat liet best wordt betaald. Ze vragen hier metselaars voor 16 pound ner week en dat is 'n moordlnon. Henk daar kan ie de helft van overhouden. Tn Hollands geld omgerekend 's dat f 170 ner wpel; M met nl is het hier prettiger leven dan lui jullie. Belasting heb ie hoegenaamd nipt. Nu meet ie niet denken, dat als ie hier aanko.nl. rlnt je dan direct 10 pound in de week kriigt, want je moet, jp pprst aan dat systeem wennen en daar gaan wel enkele weken mee heen". Metselaars krijgen nu enige indruk van de mogelijkheden. Loop echter niet allemaal weg, anders raakt ons goede land nimmer tan zijn woningprobleem af.' De lonen in de andere takken zijn merendeels niet zc hoog. De „Sunday Times" komt tot de con- elusie, dat een gezin van 4 personen uit de welvarende middenstand thans ge middeld 24 pound per maand uitgeeft. Een vakman verdient in Zuid-Afrika echter matig als hij geen 40 pound per maand verdient. Aftrekken kan de lezer zelf. Maar om op de draad van ons verhaal terug te komen, het is niet alles goud, tvat er blinkt. Er is ook tvel degelijk 'n groep van straatarme blanken, zoals we bv. hier de beroepswerklozen hebben en de mensen van de 12 ambachten en de 13 ongelukken. Iedere Zuid-Afrikaan is er van door drongen, dat zijn welvaart gebouwd is up de rijkdom van de mijnen en de goed kope kaffers. Maar.... eens zullen de mijnen armer worden en langzaam maar zeker de naturellen meer rechten. Ve len van hen waren in de wereldoorlog, hadden dagelijks contact met de witmen sen en namen hun verlangens en be hoeften over. Zij zijn beter, ontwikkel der en wijzer uit deze krijg thuisgeko men en eisen nu hun rechtmatig aandeel van de Zuid-Afrikaanse welvaart. Maar niettemin pogen de witmensen hen nog koudbloedpaarden af te nemen en de Franse zone van Duitsland heeft ook schreeuwend gebrek. Zo ziet. men, dat er nog wel afzetge bieden zijn Exportheffing afgeschaft Zeer belangrijk voor de paardenfok kers is ongetwijfeld het feit. dat. de re gering de heffing heeft, afgelast. Tot voor korte rijd was het zó, dat voor ieder uitgevoerd paard een heffing van drie honderd gulden moest worden betaald, waardoor- het Hollandse werkpaard niet kon concurreren tegen de Denen en de Belgen. Dooi de afschaffing van deze heffing is er practisch geen prijsver schil meer op de internationale markt, waardoor de liandelsvooruitzichten sterk zijn verbeterd. Treedt er in' de internati onale economische toestand, wat betreft het opheffen van de handelsbelemme ringen, e"H verbetering in, dan ziin de vooruitzichten voor onze fokkers niet direct ongunstig te noemen. Tn dit verband wees men ons er op, dat het noodzakelijk is, dat de bneren-orga- nisaties er bij de regering op aandrin gen, dat de belemmerende bepalingen zo veel mogelijk worden weggenomen. De belangstelling voor het Hollandse werkpaard moge voer de fokkers een sti mulans zijn. GEEN COOP. BOUWBUREAU VOOR BOERDERIJEN: ZWEEDS VOOR BEELD NIET UITVOERBAAR GEACHT. De „boerderijcommissie van de Stich ting v.d. Landbouw heeft een concreet plan uitgewerkt over de opzet van het bouwbureau van de landbouw. Zij meent dat dit bureau de rechtsvorm van een stichting moet krijgen en dat bij nader inzien de naam coöperatief bouwbureau (zoals men dat in Zweden kent) minder geschikt is. Zii zal dit toe te lichten con crete plan aan het hoofdbestuur van de Stichting ter hand stellen. De commissie heeft ook gesproken over de landbouwteclinische eisen, waar aan de boerderijen moeten voldoen. Om dat deze aangelegenheid in de verschil lende delen van het land andere aspec ten heeft, besloot zii hierover 't oordeel van de provinciale commissies te vragen en aan de hand van de binnengekomen antwoorden haar mening te vormen, ZUID-NEDERLANDSE JAGERS In jagerskringen in Z.-Nederland heerst enige ongerustheid over de ani mo voor de jacht, die na de oorlog - blijkbaar onder invloed van de wilde- varkensinvasie aan de dag is getre den. Alleen in N- en midden Limburg werden vorig -jaar bijna 500 jachtactes uitgereikt. Terwijl in sonunige jachtge bieden de jagers door wijze van zelfbe perking de wildstand op peil houden, wordt er in andere ressorten op los ge jaagd, zonder dat men acht slaat op de gevolgen, die dit voor de wildstand kan hebben. De vorig jaar van regeringswege uit gegeven richtlijnen (die o.m. bepaalden, dat ieder jachtveld een aaneengesloten oppervlakte van minstens 40 ha. moest heslaan hebben in de practijk goed ge werkt, maar zijn voor dit jaar nog niet herhaald. Men is ook niet gerust op de actie van de Stichting v. d. Landbouw, die ten doel heeft, grondeigenaren, resp. grondgebruikers liet recht toe te ken nen om zelf te bepalen wie er op hun gronden jagen mag. MARKT PURMEREND. Purmerend, 8 Juni 1948. Kaasmarkt. aangevoerd 2 stapels Edammer 4(J plus f 75,50, wegende 523 kg- Veemarkt: 19G gelde koeien £280-525, stug; 85 melkkoeien f 400-425, stil; 10 stieren f 425-850, stil; 32 graskalveren f 1S0-275, stug; 90 n. kalveren voor de fokkerij f 35-70, matig; 775 biggen f30- 05, kalm; 1075 lamineren f 22-36, stug; 113 bokken en geiten f 10-&0, stug; 76 paarden f 325-850, slug, Pluimveemarkt. 1400 oude kippen en hennen (witte en rode) f 2,25-2,75. 750 bennen 1' 4-6 per stuk; 1900 jonge banen (blauwe) f 3,75-4, S400 idem 'witte en rode) f 1.75-2,25; 550 jonge en oude hen nen f 1,50-2,50 per stuk; 350 konijnen f 1,50-16 per stuk; 50 ganzen f 4-5,50 per stuk. AFWIJKEND VEEVOEDER KAN VRIJ VERKOCHT WORDEN. Evenals gras-, klaver en lucernemed zal, althans voorlopig, ook zgn. afwi kend veevoeder geheel vrij kunnen woij den betrokken. Met het vrijgeven van afwijkend v voeder is tegelijkertijd afgezien van h vaststellen van maximum prijzen voi dit product. Ook zal het Bedrijfschap Veevoeder geen voorschriften meer g, ven voor de samenstelling van afwj kend veevoeder. De veehouders diene er rekening mede te houden, dat afw kende veevoeders uitsluitend zijn si mengesteld uit grondstoffen, welke nie voor verwerking tot normale gejond mengvoeders in aanmerking komer Men betale dan ook niet te hoge prjjzej voor afwijkende veevoeders. ZAANS BURGEMEESTER OVER ESPERANTO. Onlangs ia Mr. .1. in 't Veld. .ie tegen woordige min. v. Wederopbouw, voor di radio geïnterviewd over liet onderwerp „Waarom Esperanto?" Hij verklaarde, dat, toen hij verleden zomer de Esperantohijeenkomst bijwoon de, ten zeerste getrollen was door de ge makkelijkheid waarmede Esperantisten uit 10 landen met elkaar converseerden „Deze eerste practische kennismaking met Esperanto was voor mij een open baring" zei Mr. in 't Veld, „te meer, daar ik kort te voren liet intern Sten- congres te Parijs had bijgewoond, waar juist het taalverschil moeilijkheden heeft gebracht; zoais het vertalen, waar door de besprekingen tweemaal zolang duurden, terwijl deze minder vlot ver liepen. .luist door dezo tegenstelling be greep ik nu, dat Esperanto verbroede ring kan brengen en de vrede kan be vorderen". Mr. in 't Veld is 't- dan ook volkomen eens niet de plannen om Esperanto te verbreiden en hij wil gaarne het zijne bijdragen, om dit doel te bevorderen. Hij hoopt in de Eerste Kamer der Sta ten Generaal een positievere toezegging van Minister Gielen te verkrijgen over de invoering van Esperanto ais leervak hij het L.O., waarover Min. Gielen zij het slechts aarzelend in de Tweede Kamer, een toezegging had gedaan. VOOR ONZE VROUWEN. Weer of geen weer. toch droog! Bent u in het bezit van een regenjas, die hermetisch sluit en zelfs bij de erg ste plensbui-met-tegenwind geen drup pel doorlaat? Dan kunt u dit stukje rustig over slaan. Maar er zijn nog van die onfor tuinlijk' stervelingen, die niet zo'n jas hebben on dus nogal eens tobben' met natte knieën e.d. Misschien kunnen zij liet hier' afge beelde „regenschortje" van plastic, dat in verschillende kleuren per meter te koop is, waarderen. De lengte moet een paar cm. meer zjjn dan die van uw jurken en rokjes, dus die moet u even nameten. In de bovenkant maakt if een brede zoom, waardoor u een hand haalt, die u om de hals kunt strikken, in de taille stikt u een schuifje onder voor een band om het middel, en klaar bent u.,Desgewenst leunt li het bovenstlikje laten vervallen. Ook in de huishouding, bij de afwas bv., kunt u er plezier van hébben. U slaat dus twee vliej^i in één klap! ELLA BEZEMER. DE LUCHTREIS VAN Wonderlijke avonturen van de door G. Th. ROTMAN. 97. „Ach, du lieber 1" riep Frau Un- termeier, die, bijgestaan door haar twee jongens, bezig was met de aalbessen- pluk in de tuin. Met uitgespreide armen snelde ze op haar lieve man toe en druk te hem zo hard aan haar boezem, dat hij bijna geen adem meer kon halen. Daar op werden de leden der luchtexpeditie uitgenodigd binnen te komen, en eerst laat in de nacht naren ze klan met het vertellen der avoiuuren die ze beleefd hadden. door HEDDA LINDNER 13.) Eu bijna al zijn tijd bracht Thün- gern op Isernhof door in de stallen en de paardenweiden, zonder te merken, hoe nauwlettend een paar scherpe grijze ogen hem voortdurend observeerden. Ten slotte vertrok hü weer en als liij later aan Isernhof terugdacht, namen in zijn herinnering een sympathieke ou de man en prachtige paarden de eerste plaats in. En veel verder dan die eerste plaats dacht hij niet. Maar op zekere dag vonden ze de oude baron dood in zijn leunstoel bii de haard en toen zijn testament geopend werd, had hij. zo maai- het zwarte schaap Stephan tot universeel erfgenaam be noemd. En zo kwam Stephan op de Isernhof. j Hij bekommerde zich om de familie-op vattingen al even weinig als vroeger de oude Krafft gebruikte zijn nieuw ver worven rijkdom om eerst eens de we reld te gaan bekijken en toer. hij weer thuiskwam, legde hij zich op de fokke-, rij toe met evenveel toewijding als zijn voorganger. Al werd het huwelijk in Berlijn ook heel eenvoudig gevierd, de Isernhof liet DE PEGASUS. heer Van Emnien en zfln reisgenoten. Nadruk verboden 98. Het spreekt vanzelf, dat ze enige dagen bij de familie Untermeier moesten doorbrengen. Twee dagen later, 's morgens vroeg, vertrokken ze weer. Het afscheid was alteraaudoenlijkst. De zon straalde en, met de wind in de rug bevonden ze zich na.een half uur boven de oude stad Augsburg met haar mooie oude huizen, gebouwd in middeleeuwse stijl. zich de leans niet ontnemen, zijn nieuwe meesteres feestelijk le ontvangen. De oude huisknecht Klapprodt had een hele stoet werkvrouwen uit het dorp gehaaid 0111 het oude herenhuis met bezemen le keren en in feestgewaad te steken. Me vrouw de barones zou eens zi ;n dat de mensen hier de zaken even goed ver stonden als ginder, aan de andere kant van de grote plas. Er waren nog meer van zulke oudge dienden op Isernhof, Stephan bad niet de goedkope eerzucht bezeten, als nieu we meester een nieuw beheer te willen invoeren. Alles verliep volgens plan. De auto, waarin Carla en Stephan zaten Ste phan zelf aan 't stuur werd tijdig ge signaleerd, voor ze de oprijlaan binnen reed. Eén van Bredecke's auto's volgde. Daarin zat Conehita met de bagage. De ontvangst was plechtig. De school kinderen zongen niet half ernstige, half nieuwsgierige gezichtjes, een welkomst lied. De dominee hield een 'oespraak en de zestienjarige dochter van de houtves ter, Liselotte, bood met een vuurrode kleur een bouquet aan. Stephan liet alles met minzame gela tenheid over zich heen gaan. Hij kende die kinderlijke plechtige landelijke ver toningen al van ziin jeugd af. Maar voor Carla was alles nieuw, aardig, opwek kend een beetje verwarrend. Er was op deze dag zoveel gebeurdl Het trou wen, de koffiemaaltijd bij de Bredeckes eenvoudig en kort en niet erg vrolijk, zoveel mogelijk gesepareerd te houden. Men heeft hier en daar zelfs speciale stadswijken voor hen, Op sommige ban ken langs de straten mogen zij niet gaan zitten en op sjraat moeten zii voorrang verlenen aan witmensen. Een zwarte dokter most voorrang verlenen aan een witte mislukkeling. Kersverse emigranten vragen zich af, waarom wij het rassenprobleem niet kunnen oplossen, aldus vertelde ons een der Zuid-Afrikaanse journalisten, die kort. geleden ons land bezocht, „ze maken zich dan vijanden door 10 gloed nieuwe oplossingen uit de mouw te sohndden. Waarschuw uw mensen, dat ze zich de eerste jaren niet met de Z.- Afrikaanse politiek inlaten. Onze men sen zijn daar merendeels niet van ge- 'diend en beschouwen liet ais ongepaste bemoeizucht. Voorat het bevolkingspro bleem is voor ons land zeer ingewik keld. De Ned immigrant zal zieh ilan den maken als hij fegpnover de natu rellen niet. precies eender handelt als wii. Te bruut of te lankmoedig kan hem ziin sympathie kosten". Nog herhaaldeliik zullen we gelegen heid krijgen te schrijven over dit ras senprobleem dat geheel Zuid-Afrika doordrenkt Vele hiizonderheden zullen wellicht minder prettig ziin en een deel van de liefde voor dit sehone en riike land doen bekoelen, doch "n gewaar* sehnwd men telt. voor twee. Wanneer er deze artikelen-serie over Zuid-Afrika toe mag leiden, dat do Nederlandse emi grant weet waaraan hii begint, v elke ren- geliikheden er ziin. doch met welke moeiliikheden hij er rekening zal moe ten houden dan aehten we het. doel van deze serie bereikt- Tot volgende keer Vragenstellers kunnpii weer gerust in hun penhouder klimmen. Vragen van algemeen belang worden in de krant he- antwoord, terwijl persoonliike prohle- meii zo mogelijk in een Dcrsoonlijk schrijven worden opgelost. Vraag echter geen algemeenheden. Het land zelf zult n enigszins leren kennen uit deze arti kelen. Reiskosten f 600 tot f800 moet li uit eigen beurs betalen, passage is erg moeilijk te krijgen en aanmelden moet ii zieh bij de stichting Landverhui zing Nederland. Lange Voorhout 20 .te Den Haag. ZAL DE MOTOR HET PA ARD VERDRIJVEN? Is er nog toekomst voor de paarden fokkerij? Er is vooral na de oorlog, mede in ver band met dc te i erwachten concurrentie op landbouwgebied, een toenemende ten dens waar te nemen om steeds meer over te gaan tot mechanisatie van de land bouwbedrijven. Deze vraag tol mechanisatie is zelfs zo sterk, dat men af en toe de vraag hoort stellen, of het paard in de toekomst nog in beduidende mat? zal worden gebruikt. En in de kringen der paardenfokkers wordt wel eens de vraag gesteld of er voor de fokkerij nog wel voldoende as pecten zijn.. Wij hebben hierover ons licht eens opgestoken en menen die vraag bevesti gend te kunnen beantwoorden In de eerste plaats zal het nooit zover komen, dat de paardentractie in de land bouw geheel gemist kan worden en zul len er altijd bedrijven te over zijn. die in verband met de grootte van het bedrijf en de gesteldheid van de bodem niet voor zware tractoren geschikt zijn. Bo vendien spelen de aanschaffingskosten een rol van niet te onderschatten liete- keïiis. Neemt men daar nog hij, dat de afschrijvingskosten van ma chines ook grote bedrag-: n vorde ren, dan wordt het wel duidelijk, dat de kleinere bedrijven steeds panrdpn zul len vragen. Vooruitzichten Zal er dus in het binnen>and steeds een bepaalde vraag naar goede werk paarden blijven bestaan, waardoor de vooruitzichten voor de lokkers niet zo slecht zijn, het buitenland biedt in de toekomst wellicht nog grote mogelijkhe den. Zwitserland heeft reeds een aantal paarden van ons afgenomen, terwijl er onderhandelingen gaande zij i om een drie-duizend stuks paarden aai Spanje te leveren. Heeft Spanje liefhebberij voor warmbloedpaEi'den, Frankrijk zou gaarne bereid zijn 0111 een zelfde aantal want Lilian was opvallend stil geweest en alleen een meneer von Redern, die met Bredeeke getuige was geweest, had met zijn opgewektheid wat 1st en in de brouwerij gebracht. En dan de tocht hierheen met Stoplian en Conehita. Ze had op deze dag eindelijk gekregen waarnaar ze verlangd had de man, die ais eerste en enige haar hart had be roerd. In haar leven had zij altijd alles gekregen, waarnaar ze verlangde. Ja. Carla Mac Oati'iCK kende nog geen on vervulde wensen. Dat haar niettemin de gehele dag een vreemd onzeker gevoel was bijgebleven, zou zijn oorzaak wel vinden in liet feit, dat grootvader niet meer leefde en niet op deze dag bij haar bad kunnen zijn om te delen in haar ge luk. En ook baar vader liad niet kunnen komen. Hij had een hartelijk telegram gestuurd en een prachtig huwelijksca deau aangekondigd, doeh dat kon zijn afwezigheid maar zeer ten dele goed maken. En daarom was ze natuurlijk niet zo gelukkig en opgewekt als op haar hu welijksdag eigenlijk had moeten ziin. De jonge dienstmeisjes, die al met poeder en lippenstift goed op de iioogte varen, stootten elkaar aan en gichelden heimelijk. Zij hadden zich de nieuwe ba rones anders voorgesteld. Ze zag zo geel ze kwam ook van de Indianen ele gant was ze net zo min als een kapstok wat een hoed! Emma stootte iiaar col lega in da ribben; maar de ouderen za gen een paar riendeliike ogen onder de lelijke hoed en hoorden een zachte stem die vriendelijk dankte voor de hartelijke ontvangst Stephan had de dominee er. de be ambten van het landgoed aan liet diner genodigd. Dit had liij min of meer uit een gevoel van verlegenheid gedaan. Hij wist met goed wat hij op deze eerste avond met de baiones hij vermeed angstvallig haar „mijn vrouw" te noe men moest beginnen. Het diner is afgelopen. De koffie wordt op het terras geserveerd en er wordt over koetjes en kalfjes gepraat. De jonge barones beperkt zich voorna melijk tot luisteren en ziet er, in het ge dempte licht plotseling bleek en moe uil. Dat valt zelfs Stephan op. „Je moet wei moe zijn, Carla" zegt hij. „net was een vermoeiende dag". Vergeef me, dat ik daar niet eerder aan gedacht heb. Ga ge rust naar bed hoor. Ik geloof zelfs en hij glimlachte op zijn jongensachtige manier „dat do heren het je helemaal niet kwalijk zullen nemen. Onze goede houtvester is ai een beetje melancholiek geworden v an verlangen naar zijn pijp". Ook Carla glimlacht, maar dat die glimlach iels smartelijks, iets hulpeloos heeft, ontgaat hem, „Als 't zó is, ga ik maar liever rusten. Ben jij ook niet moe. Stephan? Ja, liet .vas een vermoeiende dag". „O ik ben niet zo gemakkelijk klein te krijgen", zegt Stephan opgewekt. "„Tk drink nog een fles met de heren en dan blazen we dp taptoe. Maar we gaan nu in de bibliotheek zitten, dan storen we je niet." Carla neemt afscheid van de gasten en haar man begeleidt haar hoffelijk tot aan de trap, waar Conehita np de onder ste trede op haar zit te wachten. „Lieve hemel, wat betekent dat?" vraagt hij verwonderd. Carla lacht. „In La Paz zat ze ook al tijd op de trap op me te wachten", zegt ze, „om me niet te missen als ik naar bo ven ga. Aan een bel heeft ze nooit kun nen wennen. Kom maar, Conehita. Goeie nacht, Stephan". Hij brengt haar hand aan zijn lippen. „Goede nacht, Carla. Slaap maar goed en rustig je eerste nacht op Isernhof". Middernacht is lang voorbij. De jonge barones von Thiingern staat voor de open balcondeuren van haar slaapka mer en staart met stille ogen naar het maanbeschenen park. Nu en dan brengt de nachtwind de geur der rozen, die langs het terras groeien, in de kamer. Carla zuclit. Ze Deinst. Wat voor wonderlijke, vreemde in vloed is er in haar leven gekomen? Een invloed, die zij niet begrijpt. Is dit nu het huwelijk, waarover zij zoveel men sen zo vaak heeft horen spreken, waar over zijzelf zoveel gedacht en gedroomd heeft? De vele aanzoeken die zij in haar korte leven reeds heeft ontvangen, heeft ze afgewezen, omdat haar hart nimmer liet antwoord geven kon. Dat hart is gaan spreken, ze v. eet het nu maar ai te goed, van het eerste ogenblik af, dat ze Thiingern gezien heeft. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 4