Het eerste U.L.O.-Schoolreisje De K.V.P. op Texel Badseizoen 1948 AEXSPAG 30 JUNI 1948 61e JAARGANG. No. 6231 lW( EXELSCHE COURANT mi hr( hl RTRGEMEESTER RITMEESTER AN PEN HELPER SPRAK VOOR DE V.V.D. (Slot). 'ervolgens bestreed spr. de door de v.d. Arb. voorgestane geleide econo- l)e ministers hebben in België ver- 1 ijjflei'd en nu komt het bericht, dat Bel- 1 die de eis lieeft gesteld, dat Nederland geleide economie laat varen, dus om bedrijfsleven vrij te laten. En nog :ls gaan do propagandisten van de P. Arb. voort als verkiezingsleuze, de ,eide economie te verkondigen, rof. Schermerhorn heeft in het Oos- ïerfen van liet land in een rede, een aanval laan op de hoofdambtenaren, waarvan pet, geen lid van de P. v.d. Arb. is, at hier blijkbaar moet gelden het 'j&egde „wiens brood men eet, wiens ird men spreekt". Van de genoemde heid blijft dan helemaal niets over. t aantal ambtenaren, dat 9 Mei 1940 00 bedroeg is thans 141500, wat vol is spr. wel teruggebracht kan worden 60,000. Als we de geleide economie laten en de distributiemaatregelen ilefflieffen, is ifit mogelijk, h-jjihi- Ritmeester betoogde, dat op ver- '''[aderingen van de P. v.d. Arb. wel rood- -7Ï1-blauwe vlaggen hangen, maar dat '■'olgens Koos Vorrink het rood blijft uo- 'c'aineren. Zo is liet ook met de soc. lie- Ittren van de VARA en de lnternationa- Waarmede prof. Schermerhorn op een adering in A'dam werd toegezon- Nu hebben ze een prijsvraag uitge dreven voor nieuwe liederen en willen mars en andere liederen afschaffen, Igens een mededeling van het Vrije Ik. Er wordt gezegd, dat wij In de ^kering willen, doch volgens spr. lijkt iel niet veel bijzonders als prof. Scher- iti'horn als minister terugkomt. Bij ons jat liet landsbelang voor en daarom {ei en wij de voorkeur aan een Natio nal kabinet Het is geen kwestie van ien jaar, maar van tientallen jaren. Geen behoorlijke voorlichting, pr. zei, dat wat de voorlichting be ft. we van de regering geen behoor- voorlichting krijgen, niet alleen Xndië, maar ook over de fin. toe- nd. Als wij zo verder gaan, komt er n catastrophe. Nieuwe belastingen aan voor de deur, waarmede de rege- "'nig de oorlogsschade wil vergoeden, en ;l' it een bedrag van 3 milliard zal eisen, durende 50 jaar zal het Ned. volk ervoor 250 millioen aan belasting moe- ii betalen. Het Ned. volk kan niet meer lasting betalen. Wat de propaganda van de P. v.d. ■b. aangaat hier zijn ze, wat de orga- satie betreft, meesterlijk in, zoals laatst de voetbalwedstrijd Ned.-Zweden, oh spr. merkte op, dat Zweden onder li Soe. Dom. regering achteruit is ge nii. Ook kijken ze naar Engeland, nar het gevolg is, dat we nu aan het itverteren zijn. Vrijheid en zelfvertrouwen. [slWe moeten liet zelfvertrouwen in de niensen terugwinnen met meer vrijheid. i-.Öe middenstand krijgt nu wel 10 cent i aleer voor de kaas, maar ze moeten af scan het bonnetjesplakkén. In Jan. 1952 lullen we een overschot hebben van „■6.000 arbeidskrachten. Deze zaak moet sBachtig en wel bewust worden aange- j.pakt. Nu denkt men een oplossing te Bilden door middel van emigratie, maar slil is niet zo eenvoudig. In Canada waar f®l jaar 20,001) personen naar toe zullen emigreren, is de toestand geheel anders .'dbn bij ons. Onze boter is te duur, zegt p li uister Mansholt, maar Denemarken siporteert wel. Waarom geen vlees meer .gebruikt uit eigen land. De prestaties (Sjin de mijnwerkers zijn minder gewor- 8mi. Hierin kan alleen verbetering ge- wacht worden als de regering open aart speelt. Spr. wilde een regering sa- omstellen uit liet gehele Ned. volk, met uitsluiting van de communisten. Spr. dndigde zijn vlot uitgesproken rede met ip woorden van H.M. de Koningin, ge sproken bij haar afscheid, nl. „Eendracht Bc ud ra ebt en nogmaals Eendracht". Dit kan onze redding zijn. De VVD wil deze eendracht en wil met een ieder samen- Berken. !|Ais ge uw stem uitbrengt op Scher merhorn, Mansholt of Liefïinck, zal dit leisel gehandhaafd blijven. Kiezers Inn Nederland, besloot dhr Ritmeester, Brengt 7 Juli a.s. uw stem uit op mijn rtjj, lijst. 6. Gedaehteinvissellng. 3 Na de pauze heantwonrdde spr. enkele fcliriftelijk vragen, o.a. over de geldsa- fiering, die volgens spr. mislukt is en «ver de vertrouwelijke handieidig. fie spr. evenals de geheime notulen van Lingadjpü een gestolen document noem- Je. Dhr de Jong stelde enkele mondelin ge vragen en zei, dat het een leugen was, dat in het Vrije Volk gestaan had, flat de soc. mars zou worden afgeschaft. Bij vroeg verder waar dhr Ritmeester Ie milliarden vandaan wilde halen om onze industrie opgang te krijgen. Ge leide economie is heel wat anders, dan gezegd werd en hetgeen de VVD be weert. moet zeker alleen maar dienst doen om op liet gevoel van de kiezers te werken. Antwoord van dhr Ritmeester. B Dhr Ritmeester wees nogmaals op de bedenkelijke fin. positie van ons land en zei, dat ze in Amerika niet gek waren en noemde ook de beloften die er steeds gedaan worden. Wat de publicatie in het Vrije Volk betreft, had spr. hiervan een uitknipsel uit genoemd blad. nl. or er de prijsvraag ran nieuwe liederen. De voorz. ging hierna tot sluiting over met een rvoord van dank aan de spr. voor rjn uiteenzetting. Z. „En waarom mogen wij nooit op schoolreisje, terwijl alle scholen gaan"? zo werd eens gezegd in de 3e klas, toen juist weer een bus vol zingende kinderen voorbij gingen. We hadden üat uur juist meester Peetoom, die altijd nogal actief is op zulk soort punten. Hij zou er dan eens met de andere heren over praten. Nu hij heeft er geen gras over laten groeien. Wij (de 3e en 4e klas), spaar den, verzamelden oud papier en hielden een verloting, kregen tenslotte nog „een heffing ineens" en op de 7e Juni om 5 min. voor 5 stonden we allemaal op één na, Henk le Noble, de pechvogel, was nl. ziek, op de Groeneplaats. Het weep was nu juist niet zo erg mooi en we wa ren dan ook blij, dat we in Den Helder waren, daar de boot nogal schommelde. Rikus bracht ons via Huisduinen, Ber gen en Schoorl over Haarlem naar Schiphol. De gids stond ai klaar. We /Tigen en hoorden veel interessants over ,de vliegwereld". We hébben verschei- dne machines zien opstijgen. Onder een vleugel van een DC 6 zijn we nog op de foto gegaan. Na een korte rit dwars door Amsterdam, zaten we op het Ro- kin, vanwaar we een rondvaart door de grachten en havens hebben gemaakt. De stuurman, tevens gids. was niet ving ter tale en zo kon je dan ook iedere keer horen, „aan de linkerzijde ziet u", enz. We zagen daar in de havens o.a. de Johan van Oldebarneveld, een wal visvaarder uit Noorwegen, c.a. Na onge- vee 5 kwartier waren we weer op 't Ro- kin. Toen op zoek naar de bus. We wis ten niet waar Rikus hem gestald had en we hebben dan ook wel een kwartier lo pen zoeken. Toen we weer in de bus zaten, begon Uijs ook al dat er aan de „linkerzijde" wat te zien was. Onderweg hebben we nog veel moois gezien, o.a. Paleis Soest- dijk. Om ongeveer 4 uur kwamen we in de jeugdherberg „Altereer" te Arnhem aan. Het was intussen prachtig weer ge worden en nadat we ons eerst van de bagage ontdaan hadden, hebben we de omgeving verkend. Om half 7 waren 'we terug in de jeugd herberg. We hebben toen eerst gegeten en na het eten een partij handbal ge speeld. dat door 2 guitaars en een man doline opgeluisterd werd. Om 10 uur moesten we naar bed. We hadden alle maal gedacht reuze „keet tc schoppen", maar dat viel tegen, de één .oor de an der sliep zomaar in. De voigende mor gén was het om 7 uur weer dag. Met z'n allen hebben we toen geholpen en dat was de reden, dat we om 10 uur al op pad waren. Het doel van deze dag was ,,de Westerbouwing". Even buiten Arnhem hebben we eerst liet Openluchtmuseum bezocht. Hier vind je allemaal huizen, schuren, e.d. uit vroegere eeuwen. Zo zag je daar bv. de plaggenhutten uit Drente, uit zoden en leem opgebouwd, oude molens, een com pleet Zaans dorp enz. We zijn toen ver der gegaan onder liet zingen van het be kende lied „ik heb een pantje met vet". De vier Kezen hebben het klaar ge speeld er 88 coupletjes van te zingen! Via het Airborn Cemetry, waar de pa rachutisten uit de slag oru Arnhem lig gen, kwamen we bij de „Westerbou wing" aan. Voor de oorlog was dit een hoge uitkijktoren. We zijn met de Rijn boot terug naar Arnhem gegaan. Op de Rijnboot was nog muziek waar door ver schillende paartjes op gedanst werd. We zijn door liet stadscentrum naar het Sportfondsenbad gegaan om het stof af le spoelen. Precies op tijd voor liet eten kwamen we weer in de jeugdherberg, 's Avonds weer handbal of eigenlijk rug by gespeeld, want handbal kon het niet meer genoemd worden. Die avond is het op de jongensslaapzaal een waar feest geweest. Een jongen van een andere groep was zo leuk een geit na te doen. Oh, dacht Kees, laat ik eens een koe na doen. En daar begint hij toch te loeien, dat vader aankwam stuiven en dadelijk vroeg waar dat koebeest van Texel was. Hij moest binnen 2 teilen zijn bed en binnen 3 tellen de zaal verlaten hebben. Non, daar ging Kees. De volgende dag ertelde hij, dat hij nog nooit zo lekker geslapen had. Op een verenbed en een kamer voor hem alleen! (Zo had moeder hem gestraft, toen vader weer weg was). Woensdags zijn we met de bus naar Rheden en vandaar lopend naar de Pos- bank gegaan, d.i. een heuvel, waar je een heel eind van de Veluwe kan over zien. Het was jammer, dat bet nogal Hei ig; was. We zijn toen een heel eind dwars over de Veluwe gewandeld, langs slin gerende paadjes, waar hagedissen weg schoten en over heuvels, waarop de tanksporen nog te zien waren. En dat met die hitte! We waren tenminste alle maal blij, dat we bij het park „Ro.sen- dael" kwamen. Dit is een prachtig park met een groot kasteel, welbronnen en niet te vergeten de bedriegertjes. Dat was nog het leukste. We moesten alle maal op een terrasje tussen enkele fon teinen gaan staan, daar je vanaf die plaats een prachtig uitzicht op het kas teel had. Nou, wij er op en daar begint uit de grond loch water te spuiten, dat we allemaal kletsnat er van af holden. Een lekker opfrissertje na de warme dag. We zijn wéér verder gegaan. Nu naar Velp. Wat. een eind! Onze laatste krachten kwamen we weer te boven in een ijssalon. Die maakte goeie zaken. Met de bus terug. Om 6 uur waren we weer in de jeugdherberg, waar nu nog veel meer kinderen waren aangekomen. Ook een paar individuele treksters en dat was wat de jongens nodig hadden. Ze floten maar, doch ze wilden niet kij ken. De treksters kregen al gauw de naam van „fluitje". De jongens hebben er nog heel wat lol van gehad! 's Avonds zijn de meesten de stad in geweest. Om 10 uur moesten we binnen zijn en dat waren we ook. Donderdag. Nog een drukke dag. Om half 11 zou de bus ons nl. komen halen. Alles weer inpakken en we hadden juist die dag groot corvee, zodat we het op on ze manier tamelijk druk hadden. We hadden voor vader en moeder een bos bloemen gekocht, wat ze erg leuk von den. De jongens hadden afgesproken om bij het afscheid moeder een zoen te ge ven. Het ging waarlijk nog dóór ook. De meisjes wilden zich nu niet laten ken nen en hebben vader toen een zoen ge geven. Op de terugreis zijn we door meneer en mevrouw Peetoom op kersen getrac- teerd, er ging een hoeraatje op. Wie zijn nog langs de Grebbeberg gereden en hebben in Utrecht de Dom beklommen, 465 treden. Een verschrikkelijke hoogte. Het was kwart voor twee, toen we het klokkenspel bekeken en hoorden spelen. Toen op Hilversum af. Stoppen bij de K.R.O.-studio. We hadden het geluk, dat de K.R.O. geen uitzending had die mid dag, zodat we alles konden bekijken. Nel heeft nog een nummertje op een vleugel gspeeld en wel de herinneringsmars van de „Tremelo stars". Verder Heeft Kees Riteeo nog de verschillende voetstappen uit de hoorspelen gedemonstreerd. In de bus was het reuze gezellig. Kees Schermer zat maar moppen te vertellen, lil Alkmaar hebben we (een) bij Koeke loer een kopje koffie gedronken, toeval lig kwam daar nog een Teso-bus voorbij met de bond voor plattelandsvrouwen van Texel. In Den Helder bedankte meneer Peet oom voor liet zo goed geslaagde school reisje en hij hoopte, dat we volgend jaar een meerdaags reisje konden gaan ma ken, daar 4 dagen toch eigenlijk de moei- niet was. We waren liet er allemaal mee eens. Op de boot hebben enkele jongens nog 'n aardigheidje uitgehaald, ze kwa men nl. in hun pyama op dek, de een met een guitaar, de ander met een mond orgel, enz. In Den Burg hebben we nog een ron de gemaakt en wel Warmoesstraat, Gra venstraat. Hogerstraat, Weverstraat en Parkstraat. De Groeneplaats was het eindpunt van ons zo goed geslaagde eerste ULO-schoolreisje. ELLY VAN HEERWAARDEN. Verkiezingsrcdevneringen van de heren Alberts en v. d. Donk. De sinds lang in uitzicht gestelde ver gadering van de gezamenlijke afdelin gen van de K.V.P. op Texel, werd Woensdagavond gehouden, toen op deze avond door twee sprekers van naam, een krachtige propagandarede werd ge houden voor de a.s. Kamerverkiezingen. Te ruim 20.15 uur opent de voorz., dhr H. Nolet, van de kring Den Helder, de vergadering en roept de aanwezigen een hartelijk welkom toe, in liet, bijzonder de sprekers van deze avond, de heren J. C. Alberts, uit Schiedam en Mr. W. A. v.d. Donk, waarna het woord wordt gegeven aan de eerste spreker, dhr Alberts, pen- iiingiii. van liet partijbestuur en wethou der van Schiedam', die zegt, het 'n groot genoegen te vinden, 0111 op Texel te mo gen spreken over de geweldige gebeur tenissen, die ons op 7 Juli te wachten staan. Hi.j heeft het volste vertrouwen in de Texelaars, die altijd in het politieke leven blijken hebben gegeven, één te zijn. Maar actie en strijd is er nodig. Zie maar naar andere landen. Wij hadden niet gedacht, dat wij zo spoedig na de bevrijding voor zulke internationale spanningen zouden komen te staan. Het is echter thans om daden le stellen en er voor te waken, dat het Christen dom in Nederland ook gehandhaafd kan blijven. Zien we maar naar Hongarije, Frankrijk en Italië, in welke landen een aanval werd ondernomen op het Chris tendom door systemen, die het met de Christelijke gedachten niet zo nauw ne men. Duizenden zitten te snakken en te bidden, dat het uur hunner bevrijding zal mogen slaan. Het is niet voldoende om straks alleen op de KVP te stemmen, neen, we moeten steeds actief blijven en strijdbaar, om de gevaren, die liet Chris tendom bedreigen, het hoofd te kunnen bieden, vvant'in de toekomst zal de strijd gaan tussen Christendom en communis me en hiervan kunnen we niet genoeg worden doordrongen. Vooral jonge krachten moeten we hiervoor mobiliseren, want er staat te veel op het spel. Spr. hoopt scherp voor ogen te kunnen stellen, dat de KVP een krachtig bolwerk is tegen het communis me, terwijl de doelstellingen welke wor den nagestreefd, waard zijn om alle krachten daarvoor in te schakelen. 't Schijnt ons, dat de wereld van heden liet geluk kwijt is geraakt door de com munistische propaganda, de massamens leeft alleen nog maar hij het stoffelijke. Geef ze brood en spelen en ze hebben genoeg, is de leuze. Te denken hebben ze niet on men meent de kerk niet meer nodig te hebben: Het geluk, waarnaar we als christenmensen hebben op te kij ken, schijnt niet meer gezien te worden. De langste dag kwam in het land En daarmee ook de zomer. Maar van het zomerweer, heJaas Worden we nog niet lomer. Wanneer je 's morgens eventjes De benen wilt gaan rekken. Dan weet je heus niet of je eerst Een borstrok aan moet trekken. Maar hoe het zij, het badseizoen Is nu toch aangebroken, En velen zijn per TESO reeds 't Marsdiep overgestoken. Nu, Texel is ook dit jaar weer Paraat om al de gasten In alles steeds van dienst te zijn, Van zorg hen (e ontlasten. Daar'is de trouwe V.V.V. Die ieder jaar steeds klaar staat. En met haar nieuw Verkeershuis thans Een schitterend tiguur slaat. Dan zijn er dit jaar aan De Koog Geen rommelige erven, Die aan de schoonheid van het dorp Zoveel kunnen bederven Voorts denk ik aan het aandeel der Toneelverenigingen, Aan de concerten in het Park En vele and're dingen. Ook onze vroedschap weerde zich, En weert zich nóg terdege. Ik denk hierbij in hoofdzaak aan De nieuwgebouwde wegen. Kortom, de boel is voor elkaar. De deuren staan wijd open Van de hotels en pensions, Die op goed weertje hopen Alzo zal dit jaar het seizoen Ook heus wel weer gelukken, En hoop. ik maar op veel bezoek En weinig ongelukken. HUIB DE RIJMELAAR. SCHOORSTEEN DOOR DIÏ BLIKSEM AFGESLAGEN. Als gevolg van het onweer, dat hier Maandagmorgen woedde, werd de schoorsteen van de boerderij van dhr S. Wuis in het Noorden door de bliksem getroffen en er afgeslagen. BENOEMING VAN L. BREGMAN tot leraar aan de Rljkslandbcuwwlnter- school te Sehagen. Bij Kon. Besluit is, op voordracht van de minister v. L., V. en V., de heer L. Bregman benoemd tot leraar in vaste dienst aan de RLWS te Soliagin, te re kenen met ingang van de de datum, waarop Hij zijn betrekking za' aanvaar den. Wat zou een volk zijn zonder christen dom en hoe zouden we in zo'n slaat als katholieken kunnen leven? Het gaat thans christendom tegen communisme, de rest valt allemaal weg. Wij katholie ken hebben Hem te volgen die gezegd heeft „Ik ben de waarheid en het leven", en zouden wij daaraan allen niet willen medewerken? Wij durven zeggen, dat de KVP uit het Evangelie van Christus de kracht put om elke aanval, welke te gen het christendom wordt ondernomen, af te slaan en dan zal weten te bereiken wat ze zich voorstelt. Herstel de zedelij ke normen van een volk en dat volk zal leven, want het eeuwige beginsel geeft ons de rustige zekerheid. Het communisme zegt: wo ontnemen je de kerk niet, maar wat blijft er meer van de kerk over, als men tracht om het zelfstandige bestaan van de geest te ontkennen in liet. zieleleven, alsmede de ontkenning van Christus, ja zelfs de Godsidee? Wat wil nu de KAT? Zfj wil in de eerste plaats een nieuwe christelijke maatschappij tot stand bren gen en we zullen allen daaraan individu eel hebben inede le werken, door de christelijke beginselen openlijk le dur ven uitdragen in een gezond gemeen schapsleven. AA'i.1 moeten het gezinsleven moreel en materieel veilig stellen. Zie de verbeteringen met de kinderbijslag wet en de nieuwe wet op de echtscheidin gen, welke er een voorbeeld van zijn. Gemeenschap van de arbeider wil ook de KVP. Patroon en arbeider moeten el kaar nog meer waarderen op de grond slag der pauselijke encyclieken.. Zie naar de wet, die op komst is, op de publiek rechterlijke bedrijfsorganisatie, enz. Spr. hoopt dat de kloof, welke nog be staat tussen ons en de prot.-chirste- lijke partijen weer overbrugd moge wor den en ook de socialistische kringen meer naar het christendom mogen uit groeien, en dat liet die kant reeds begint uil te gaan, getuigt een uitlating van de Belgische soe. minister Spaak, die on langs verklaarde, dat het christendom een van do levensvoorwaarden ls voor deze zieke maatschappij. Vervolgens stond spr. nog stil hij de groep Welter, die hij onbegrijpelijk en onverantwoordelijk noemde. Veel wilde hij daarover niet zeggen, daar de Bis schoppen van Nederland to dien opzich te reeds duidelijke taai hadden gespro ken. Hij verdedigde de Indië-politiek van de KVP met duidelijke taal en wees daarbij nog op het artikel in de A'olks- krant, wat door prof. Romnie was ge schreven en spoorde de aanwezigen ver der aan de eenheid in de partij te bewa ren en eindigde hiermede zijn enthousi ast betoog. Gedurende de pauze die hierop volgde werd een grammofoonplaat gedraaid, waar prof. Roiinne met enige woorden opwekte om toch op 7 Juli op de lijst van de KVP te zullen stemmen, opdat ver vuld mocht worden, waarop wij allen hopen dat straks de KVP uit de stem- UITGAVE v.h. Fa. LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening. Rotterd Bankver en Coöp. Eoerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdag9 Postabonnementen f2,25 p. half j Verantw. Redacteur: J. ZEEMAN, Emmalaan 92. tel 157 Den Burg VORSTELIJK BEZOEK AAN TEXEL. De Burgemeester van Texel brengt op verzoek van Hunne Ko ninklijke Hoogheden Prinses-Re gentes luliana en Prins Bernhard Hunne hartelijke dank over aan de Texelse bevolking voor de spon tane ontvangst, het Prinselijk Paar op 24 en 25 Juni bereid. De Burgemeester, REHORST. TEXELSE MARKT. Den Burg 28 Juni 1948. Aangevoerd. 480 lammeren f24-f30, 3 koeien f475- f625, 14 biggen f 40-f 65. A'oor de leve ring 15 koeien, 17 n. kalveren. VEERTIG JAAR KERKMEESTER. Zondag werd in de R.K. kerk te Oos terend het feit herdacht, dat dhr C. Wit- le (St. Marcus, 't Noorden), die in de af gelopen week zijn 40-jarig huwelijk ge vierd heeft, ook 40 jaren lang de functie van kerkmeesior heeft vervuld. Pastoor Gussenliüven sprak in zijn predicatie tijdens de plechtige Hoogmis over de Evangelist St. Marcus, die in dienstvaardigheid de Apostelen Petrus 'en Paulus heeft bijgestaan bij de predi king van het Evangelie, juist zoals de jubilaris zijn diensten 40 jaren heeft ge geven aan het kerkbestuur te Oosterend. Na de Hoogmis was er .n de pastorie gelegenheid lot gelukwensen, waarbij 't kerkbestuur een rooktafel aanbood en het armbestuur een bloemenmand. GESLAAGD. Voor het gehouden examen H.B.S. B slaagden J. Bremer en D. Krijnen, bei den leerlingen van liet Gem. Lyceum te Den Helder. bus komt met het aantal zetels van 1/8 H" L Tevens maakten de aanwezigen tijdens de pauze kennis met het propaganda-ma- teriaal, wat door de prop. leider, dhr A. v.d. Ende, met kwistige hand door de zaal werd gestrooid, wat al spoedig de- hele zaal in vlam zette, want de KW lu cifers gingen er goed in! Daarna kwam de tweede spreker, dhr Mr. v.d. Donk, die direct de vraag stel de: Wat wil de KA'P en wat Is haar be staansreden en wat ls er bereikt en wat is do betekenis van onze eenheid op het staatkundig gebied? De KVP is gebo ren uit de RK Staatspartij. Het is Dr. Schaepmans work geweest, wat wij zijn geworden, nl. een partij uie positive ar beid verricht in christelijke geest. Voor de oorlog waren de katholieken meest samen in de politiek met de an dere christelijke partijen, maar na de de oorlog kwam er een verschuiving. Het Is niet In tegenspraak met de katho lieke beginselen, dat nu wordt samenge werkt met de Party v.d. Arbeid, want blijkens de jongste redevoeringen van Paus Plus Xn, bestaat tegen het samen gaan met andere partijen geen principi eel bezwaar. Er zijn wel tegenstellingen, maar die konden we vroeger bij de andere chris telijke partijen ook vinden. Het is geen ramp voor ons volk. Het heeft reeds rij ke vruchten afgeworpen. We behoeven maar te zien naar de kinderbijslagwet, bet consumentenerediet. verzorging ou den van dagen, de gelijkstelling van het hoger en middelbaar onderwijs, terwijl voor de toekomst werd gewezen op de maatregel voor de bezitsspreiding, waar door de massa in allerlei vormen kan worden verlost uit het pauperisme, op dat zij haar volle menselijke persoonlijk heid beter zal kunnen ontplooien. Over onze staatskundige eenheid sprekende, zei de spr., dat meningsverschillen al tijd voor het grijpen liggen, maar die zijn bij de andere partijen ook te vinden. We moeten echter blijven binnen het ka der van de partijdiscipline. Ais iedereen maar deed wat hij wilde, zou het een chaos worden. Wij hebben te luisteren naar het woord onzer bisschoppen, die reeds duidelijk hebben gesproken over liet communistische gevaar en we kun nen ons op die woorden gerust verlaten, want in de bezettingstijd hebben dezelf de bisschoppen ons steeds op de juiste wijze gewaarschuwd. Herinneren we slechts maar de waarschuwingen tegen de NSB. Spr. eindigde zijn rede met te zeggen: Blijft u dus bewust van stem plicht en ziet do daad van le stemmen als een daad van liefde Jegens onze evenmens. Na deze krachtige redevoering klonk een Hartelijk applaus van alle aanwezi gen. De voorz. dankte beide sprekers voor hun buitengewoon mooie rede en spoor de de aanwezigen nog aan het gesproke ne goed in zich te laten inwerken, om straks bü de einduitslag der stemming de resultaten le kunnen vaststellen.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1