Carla f wint de grote prijs van Rome Wordt de Soldaat vergeten Hallo Bandoeng INDONESIË In ons oude leger van 1940 kreeg men wel eens de indruk, dat de persoonlijke l elangen van de militair lang niet die be- irngstelling der betrokken autoriteiten l adden, welke deze verdienden. Wel kon men voor zaken- of studiebelangen uitstel of verlof krijgen, wel werd kostwinners vergoeding toegekend of een toelage, waarmede men een plaatsvervanger in zijn bedrijf kon aanwijzen en stond de ka pitein, de vader der compagnie, zijn solda len ook wel met raad en daad bij, maar de problemen en moeilijkheden, welke de militairen, juist door het in-dienst-zijn cndervonden, waren dikwijls zovele en c'ermate ingewikkeld, dat het voor de compagniescommandant vrijwel ondoen- l'jk was, zich met al deze zaken bezig te ouden, terwijl ook het ontbreken van een zekere sociale geaardheid zijn kundigheid ids strateeg niet behoefde uit te sluiten. De sociale dienst een bemidde lend orgaan. Met de organisatie van ons nieuwe le ger, is dit allemaal anders geworden. Het feit, dat wij de oorlog zelf aan de lijve ondervonden, de vele naoorlogse perikelen en het steeds meer doorbrekende sociale besef, hebben zeer zeker het hunne hier toe bijgedragen. Reeds bij de bevrijding van het Zuiden t estond er bij de Binnenlandse Strijd krachten behoefte aan een orgaan, dat 1 en na het volbrengen van hun diensttijd in de burgermaatschappij zou helpen. Z. K.H. Prins Bernhard, die deze behoefte bemerkte, heeft daarom aan de staf van de B.S. een aparte sectie toegevoegd, om de betrokkenen inderdaad de zekerheid te geven, dat er een organisatie bestond, welke hun krachtdadige hulp zou verle nen en bemiddelend zou optreden tussen de B.S.'ers en de burgerlijke en militaire autoriteiten. Dit was de bekende sectie I i, welke zich gestadig uitbreidde en over 1 3t gehele land in de districten der B. S I aar kantoren had Toen de B.S. werd opgeheven, had sec- t a IX reeds zoveel burgerrecht verkre- on er waren 19,300 personen aan werk rholpen, in 1000 gevallen werd bemidde- 1 ng verleend bij de nazorg voor nabe- s aanden van overleden B.S.'ers, enz. c at men de noodzaak van een voortbe staan in een of andere vorm inzag, naast de reeds bestaande afdelingen van het Ministerie van Oorlog voor bv. pensioe- r 3n, invalidenzorg, kostwinnersvergoe- c ng, recreatie en alg. ontwikkeling (R.A. e.a. Besprekingen hierover werden fevoerd en als resultaat hiervan kwam l ;j Ministeriële Beschikking van 1 Maart 1 J46 de Sociale Dienst van het Ministerie an Oorlog tot stand. Deze sociale dienst stelt zich ten doel, c 3 militair in alle sociale moeilijkheden, wel gedurende zijn diensttijd als bij de- i obilisatie en terugkeer in de burger maatschappij bij te staan. Het is misschien iet overbodig hier de nadruk te leggen cp het sociale aspect van deze dienst. Im mers, het spreekt vanzelf, dat deze dienst 111. Hij dacht daarbij achter niet aan de lange ketting en de kogel, die nog seeds aan meneer Van Emmen's voet bengelde. Ea krik-krak-boem! daar vloog de hele koepel van ue dorpstoren naar omlaag; de stukken en steenklom pen vielen daverend in de stille dorps straat neer, waar op dat ogenblik geluk kig niemand passeerde. Na dit nieuwe Incident streek de Pegasus, een eink verder, in een weiland neer. door HEDDA LINDNER 20.) „Wacht komt u tussen ons in rijden! Zó zo gaat het wel, is 't i iet? Dat komt van de jachtkoorts. I >ie maakt zelfs onde knollen nog sprin gerig". De advocaat slaakte een zucht van ver- l'cliting, toen zijn paard eonmaal tus sen de beido andere plotseling rusti ger werd. „Het is namelijk mijn eerste jacht", zei hij, ietwat verlegen tegen Carla. Ik boud van paardrijden en daarom wou ik liet maar eens proberen. Achter de hon den rijden is mij altijd als iets zeer bij- ouders beschreven". „Dal is het ook" zei Redern, „en het rrgsti wat je overkomen kan, is alleen maar'van je paard vallen". Plotseling klinkt een hoornsignaal en daar komen de honden aan. Wel twin- t'g koppels, sterk en slank en levendig, hijgend van jachtlusl. Carla haalt diep adem. Zij begint de jacht een heerlijk avontuur te vinden. Ze komen nu op het grote heideveld, vaar de echte .lac.htrit beginnen gaat. De meute wordt lucht gegeven en ze begin nen jankend van opwinding door elkaar zich moeilijk kan mengen in zaken van zuiver militaire aard. In deze gevallen moet de militair zich rechtstreeks tot zijn commandant wenden en dient hij dus de gebruikelijke hiërarchieke weg te volgen. Steun aan het gezin. Toch blijft er voor de Sociale Dienst genoeg terrein braak liggen om zijn acti viteit te kunnen ontplooien. Wanneer een militair wordt opgeroepen, kunnen er thuis omstandigheden zijn, waardoor zijn gezin door zijn vertrek in een onmogelij ke situatie zou geraken. Dan geeft de So- cale Dienst adviezen aan het Ministerie betreffende de verzoeken om vrijstelling of tracht een voor de verzoeker redelijke oplossing te vinden. Het is natuurlijk niet zo. dat de Sociale Dienst een orgaan zou zijn, dat zoveel mogelijk tracht dienst plichtigen aan het leger te onttrekken! Maar het tracht wel hen, die in moeilijk heden dreigen te geraken, te helpen en de gevolgen ervan zo veel mogelijk te ver zachten of weg te nemen. Eenmaal in dienst, kan de militair al tijd op de steun van deze dienst rekenen en wordt zijn achtergebleven gezin, in dien nodig, bijgestaan. Tal van moeilijk heden en problemen krijgt deze dienst op lossen, waarvan nalatigheid in correspon dentie, opvoedingsmoeilijkheden, achter stallige uitbetalingen, ontslag uit werk kring, huisvesting der achtergebleven ge- zinnen en huwelijksproblemen wel de meest voorkomende zijn. Het probleem der huisvesting is door de bemiddeling van de Sociale Dienst nu voor goed opge lost, daar de Minister de burgemeesters nadrukkelijk heeft verzocht, de gezinnen van militairen niet lastig te vallen met gedwongen verhuizing. De gezinsproble men worden practisch alle in het gezin opgelost. De Sociale Dienst heeft hier voor echter geen staf van sociale verzorg sters, maar werkt met tal van organisa ties, zoals de Thuisfronten, de Band Ne- derland-Indië, Nederland Overzee, het Ne derlandse Rode Kruis, samen. Hulp bij demobilisatie. Niet minder groot zijn.de moeilijkhe den, wanneer de militair na zijn volbrach te diensttijd wordt gedemobiliseerd en naar de burgermaatschappij kan terugke ren. Dan is er weer de Sociale Dienst, wel ke hem wil helpen. Kleding, werk, vesti ging, achterstallige uitbetalingen, ziekte, invaliditeit, scholing of omscholing vor men alle even zo vele problemen en moeilijkheden. Reeds nu legt de Sociale Dienst contacten met de diverse maat schappelijke instellingen, officiële orga nen en grote werkgevers. Men moet in staat zijn, als straks de grote stoot van gedemobiliseerden komt, deze op te van gen. Daartoe zijn de districten der voor- 112. „Gauw, we moeten ons dadelijk onzichtbaar maken!" hijgde meneer Van Emmen, zodra ze geland waren.. Door middel van gras en boomtakken werd nu de Pegasus zo goed mogelijk „gecamou fleerd". Het was waarlijk hoog tijd, want kort daarop verscheen bet vliegtuig van de politie weer. Gelukkig was de ca-' mouflage uitstekend. De politie ontdekte de vluchtelingen niet en bet vliegtuig verdween na enige keron boven hun hoofd te hebben rondgevlogen. te rennen. En opeens zegt het diepe, luide geblaf van de leid-hond, dat hij 't spoor heeft. De piqueur brengt, zijn hoorn aan de mond. De jacht is begon nen. De paarden slaan in galop. Een kort ogenblik heeft Carla een vreemd gevoel in haar maag. Dat is geen angst, het is bet half-opwindende, half-irriterende gevoel, dat iemand krijgt in een lift, die plotseling naar beneden gaat. Een der gelijk gevoel krijgt Carla nu, als Widu zich in galop zet, maar het duurt slechts tot de eerste hindernis. Als ze die geno men heeft, is alle vreemdheid weg. Zij voelt nu alleen nog maar de drang die alle andere ruiters ook bezielt voort, voort! Reeds in het begin krijgen ze een paar flinke hindernissen, maar Widu neemt ze schitterend en hij galoppeert zó licht, dat Carla volkomen rustig in het zadel zit. Maar al spoedig wordt het tempo lang zamer. Vóór schijnt er iets niet in orde te zijn. Het blaffen van de honden klinkt anders dan eerst. De Meester geeft de jaehtheer een leken en er wordt „stop" geblazen. De honden hebben het spoor verloren en rennen zenuwachtig heen en weer, met de rode tongen uit de open bekken hangend. Carla kijkt om zich heen. De ruiters hebben het groepsverband verloren. Hier en daar naderen wat nakomers, die blij zijn weer voeling te krijgen en plot seling verschijnt Redern ook. „Lieve hemel, barones, u hebt er een stevig malige B.S. anders ingedeeld en komen nu overeen met de rayons der gewestelijke arbeidsbureau's. Met deze laatste instan tie wordt zeer nauw samengewerkt en reeds is bewerkt, dat aan gedemobiliseer den bij het zoeken naar werk voorrang wordt verleend. Met de grote werkge vers wordt intussen onderhandeld over plaatsing in het bedrijf, arbeidsvoorwaar den en mogelijkheden tot scholing, her- of omscholing. Bij het zoeken naar werk kan het voor komen, dat de gedemobiliseerde militair nog niet of niet meer kan voldoen aan de daarvoor gestelde vakeisen. Dan bestaat er voor hem de gelegenheid, te worden geplaatst in een van de Rijkswerkplaatsen voor vakopleiding, welke inrichtingen reeds op tal van plaatsen zijn gevestigd, o.a. in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht. Haarlem, Eindhoven, Breda, Maastricht, Deventer, Enschedé, Rijssen, St. Oedenrode, en. Hiervoor ontvangt hij dan loondervingsvergoeding, welke vari eert naar gelang van gemeenteklasse, leeftijd en sociale omstandigheden. Daar bij is nog voorzien in kinderbijslag, zie kenfondsverzekering, rentekaart, betaling bij ziekte, en bij bijzondere prestaties ook een prestatiebijslag. Eenzelfde regeling tracht men ook te bereiken met de onder nemingen, waar de oud-militair onder de zelfde voorwaarden zich dan zal kunnen bekwamen in een of ander beroep. Diverse initiatieven. Op het ogenblik zijn verschillende maatregelen in voorbereiding. Zo zal men bv. trachten, een oorlogsvrijwilliger gele genheid te geven, nog enige tijd in dienst te blijven om hem in staat te stellen naar een burgerbetrekking uit te zien. Verder zal men hem trachten te helpen, door hem een overbruggingswachtgeld uit te keren, door in speciale gevallen geld beschik baar te stellen om enige tijd te kunnen studeren, door steun en crediet te ver schaffen voor het vestigen van een eigen bedrijf, enz. Bovendien zal binnenkort een onderzoek worden ingesteld naar de wensen, die ten aanzien van de toekom stige betrekkingen bestaan, om cursus sen beschikbaar te stellen aan hen, die zich reeds tijdens de militaire dienst wil len bekwamen. Hieromtrent bestaat nauw verband tussen de Soc. Dienst en de R.A O. Ook voor hen, die zich blijvend in Indie wensen te vestigen, wordt al het mogelijke gedaan. Voorbereidingen zijn hiervoor reeds getroffen en er is contact gelegd met de instanties, welke hierin een beslissing hebben te nemen. De soldaat wordt dus niet vergeten Moge deze Sociale Dienst, zoals ook de Hoge Promotor het zag en. bedoelde, vruchtbaar werken om het militaire en burgerlijke leven nader tot elkander te brengen, opdat niet, zoals dat vroeger was, zij parallel naast elkander zouden blijven voortleven, maar samen groeien tot een geheel: het Nederlandse Volk. 15»,#00 AMERIKAANSE TOERISTEN DIT JAAR NAAR EUROPA. „The Travel Agent", het bekende Amerikaanse vakblad, wijdt in het num mer van 10 Juni een beschouwing aan de vooruitzichten voor deze zomer van het Amerik. toeristenverkeer. Naar schat ting zullen ongeveer 450,000 Amerika nen dit jaar Europa bezoeken. De nieu we bepalingen van de Amerikaanse dou ane, krachtens welke toeristen tot een waarde van 400 dollar de in het buiten land gekochte artikelen en souvenirs vrij van invoerrechten in de V.S. mogen in voeren, blijkt een krachtige stimulans voor liet vreemdelingenverkeer te zijn, en in het bijzonder door de dames zeer te worden geapprecieerd. De laatste zweem van twijfel of Euro pa deze zomer grote aantallen Ameri kaanse toeristen kan ontvangen, is vol gens het blad thans opgeheven. „American Express" voorspelt dat het Amerikaanse volk dit jaar aan vacantie- uitgaven liet astronomische bedrag van 15,000 inillioen dollar (15 milliard dollar) zal besteden. tempo in", zegt hij. „Maar geeft u hem niet een 01 te vrije teugel, anders bent u nog eerder aan 't Halali dan de honden". „Dat zou ik niet graag willen", zegt Carla lachend. „Maar heeft li Stephan ook ergens gezien, meneer Redern?" De dikkerd wil antwoorden, maar daar beeft de leidhond liet spoor weer gevon den en de hele jacht schiet voort. De paarden slaan vanzelf weer in galop en Carla begrijpt meer uit Redern's geba ren dan uit zijn woorden, dat Thilngern niet vooruit is maar nog achter. Ue rit gaat over een paar brede sloten en daarna komt een heg. Widu krijgt de jachtkoorts langzamerhand zó te pak ken, dat hij steeds vaster in de mond wordt, Carla probeert hem wat in te houden, maar dat blijkt onmogelijk. Hii heeft de jacht in het hoofd en wil vóórt. „Dat is wat moois", denkt Carta. „Maar als je denkt mij de baas te wor den, oude jongen, dan heb je 't mis". Ze kijkt snel om zich heen. Links vóór ziet ze op enige afstand 'n bosje en als ze dat nadert, rukt ze plot seling Widu's hoofd naar links. TTii ge hoorzaamt aan de teugel en snelt in 'n grote boog om het bosje heen, terwijl de jacht zijn eigen richting blijft volgen. Daarover maakt Carla zich geen zorgen, want ze weet, dat ze de anderen weer gemakkelijk kan inhalen. Ze wil eerst haar paard weer in bedwang hebben. Ze vergroot de bocht qn tracht lanzaam zamerhand Widu's tempo te verlangza men en als het paard merkt, dat hij al- VOORLICHTINGSBUREAU RECEPTEN. Jam van aardbeien en kersen (2 3 pot jes). 500 gr. jprdbeien, 500 gr. kersen, 3/i kg. suiker. De vruchten schoonmaken, fijndruk- ken en verwarmen tot ze zacht zijn. De vruchtenmassa inkoken tot 2/3 van het volume, de suiker toevoegen en de jam laten koken, totdat een paar druppels, die men snel op een bord laat afkoelen, niet meer uitvloeien. De jam heet in de goed schoongemaakte potjes doen, welke tevoren in een teil met warm water zijn geplaatst. De potjes afsluiten met een stukje vochtig cellophaan „f perkament papier, dat met 'n elastiekje of touwtje over het potje wordt gespannen of in dien men het heeft, de jam met een laag je gesmolten kaarsvet of paraffine be dekken, alvorens de potjes af te sluiten. Doperwtjes. 2 kg. doperwten, zout, peterselie, des gewenst een klontje boter of margarine. De doperwten doppen en wassen, jonge doperwten op een vergiet in een pan met een bodempje kokend water gaar stomen (20 0 30 min.). Oude doperwten gaar koken met weinig kokend water. De pan goed sluiten. Kooktijd 3/j 5 1 uur. De doperwten op smaak afmaken met zout, fijngehakte peterselie en desge wenst vermengen met een klontje boter of margarine. leen is en dat geen andere paarden zijn eerzucht meer prikkelt, begint hij kal mer te worden. Van de galop gaat hij in draf over en van de draf tenslotte in een rustige stap. Zijn berijdster klopt hem prijzend op zijn natte hals en stuurt langzamerhand naar het bosje terug om- de jacht weer na te rijden. De ruiters schijnen nu alle verband verloren te hebben. Hier en daar ziet ze nog ver spreide nakomers door het veld galop peren. Ze nadert het bosje en plotseling schrikt ze. Vóór haar, bijna geheel ach ter de struiken verborgen, staan twee ruiters. Zij herkent ze dadelijk en rijdt naar ze toe. Widu's rustige stap op de zachte bodem maakt geen geluid. De man is afgestegen en heeft blijkbaar iets verbeterd aan de stijgbeugels van de vrouw, die in de zadel is gebleven. „Zo is het beter", zegt liij voldaan. Carla, die hem al duidelijk verstaan kan, wil een jaehtgroet roepen, maar het woord besterft haar op de lippen. De man heeft zich omgekeerd om weer te paard te stijgen en nu roept de vrouw lachend: „Wat betekent dat? Moet je geen beloning hebben? Kom hier!" „Je bent onvoorzichtig", zegt hij. De vrouw kijkt snel achterom, maar niet opzij, want van daar kon immers niemand komen, en zegt: „Onzin we zqn hier helemaal alleen." De man komt glimlachend naar haar toe en de vrouw buigt zich voorover. Een kort ogenblikof was liet een eeuwig heid? vinden hun lippen elkaar in een Het is weer zover, dat we een klein stukje mogen plaatsen in ons Texelse blad. We beginnen C. van Heerwaarden te feliciteren met zijn verjaardag op 17 Juli. We hopen dat je deze dag goed moogt vieren in Indië. Je kan de dagen nu tellen, die je nog in Indië zult moe ten doorbregen. We wensen je straks 'n goede thuiskomst. Vorige week Zondag 26 Juli vierde de parochie Den Burg het patroonsfeest, 's Avonds werd besloten met een plech tig lof, waaronder eien feestpredikatie werd gehouden door de Z.Eerw. heer pastoor van Oudesclnld. De kermis is evenals vroeger ook nu weer in de laatste week van Juni begon nen. Op de kermis was oen draaimolen, een zweefmolen, een luohtschommel en nog wat kleinere kramen. In de café's is er een paar malen een cabaretgezel schap opgetreden en 's avonds was er bal. Vergeleken met andere jaren is de kermis maar matig bezocht. Nu nog even zakelijk. Vanaf heden hebben we gaarne, dat wanneer uw adres verandert of wanneer dit niet goed is, dat u dit dan zelf doorgeeft aan liet Volksweekblad en aan Salvo. Hier door is alles vlugger hersteld, het be tekent tevens spoediger verzending, en het geeft de secr. minder werk en on kosten. Wel rekent de secr, er op, dat bij met de veranderingen op de hoogte wordt gehouden in verband met de cor respondentie vanaf Texel. Wij gaan nu eindigen. Ontvang de beste wensen van KATH. THUISFRONT. Vaak versieren de Papoea's aan de Noordkust hun prauwijes met een uit hout gesneden vogelkop. De be doeling hiervan is, dat de prauw hij zware wind weer uit de golven zal opstijgen, net als een vogel. Ook versieren ze de boeg met snijwerk. kus. Dan richt de vrouw zich op en zegt: „Kom nu gaan we verder". De man grijpt haar hand en drukt er een kus op. „Mijn lieve Goudlelie, mijn engel!" zegt hij teder en dan gaat hij naar zijn paard terug en springt snel in de zadel. Een ogenblik later galopperen beiden door het veld. Wlidu hoort de paardenhoeven en zet zieh ook dadelijk in beweging. Maar een sterke vuist rukt zo onverwachts en zo onmeedogenloos aan de teugel, dat hij, in de eerste Schrik, bijna op de achter band komt tc zitten. Dan komt zijn ver ontwaardiging boven en hij begint kwaad te steigeren. Maar tevergeefs. De harde handen trekken lie! gebit zó vast in zijn gevoelige mond, dat hij het op geeft en huiverend blijft slaan. Verder en verder verwijdert zich de jacht, Nog enkele late nakomers galop peren door het veld. Ook de dikke advo-, caat is daarbij en een paar reusachtige moddervlekken op zijn rode jas tonen, dat hij met een sloot van nabij heeft kennis gemaakt. Hij houdt zijn paard in als hij Carla ziet. „Wat heeft die?" denkt hij. Haar gezicht is doodsbleek en haar ogen staan zo vreemd als had ze een spook gezien. „Of zou ze gevallen zijn en zich bezeerd hebben?" (Wordt vervolgd.) DE LUCHTREIS VAN DE PEGASUS. Wonderlijke avonturen van de heer Van Emmen en zijn reisgenoten. ioor G. Th. ROTMAN. Nadruk verboden BEVOLKING EN NATUUR. Langs Nieuw Guinea's kusten. Bijna 26 jaren bad ik te Semarang (zie routekaart .Java 126) gewerkt en ge woond. Ik had bergen beklommen, in kraters van vulkanen gekeken, genoten van Java's schitterende natuur, belang stelling getoond voor het nel en wee dei- bevolking, ik meende Indië tc kennen, een echt goed Indischman te zijn. Tot ik repatrieerde en in aanraking kwam met de oud-gezagvoerder der li. P.M. (Kon. Pakketvaart Mij.). Hij ver telde me van zijn talrijke reizen door de archipel. Zo opende Smit (mijn amice) een heel nieuwe wereld, waarvan ik als Java- man geen begrip liad. Voor de Java- man bestond toen en (ook nu nog in mindere mate) alléén Java. Smit vertelde me van ziin eerste toch ten naar Merauke (zie routekaart Zuid Nw. Guinea 209) van vóór 1900 en van de „Paters" in later jaren, ik had de nood kreten van ze gehoord toen het bleek, dat een onbekende vreselijke ziekte dp bevolking met uitsterven bedreigde. Ik ging niet naar Merauke om dit uit stervingsproces van nabij te zien, maar ik wilde kennis maken met liet herstel lingsproces, dat dank zij de paters in 1921 bezig was zich le voltrekken. Smit had me van de bewoners verteld. In de Gezicht op het zandige strand van Me rauke met hutten en prauwtjes en mensen. klapperbomen, eerste jaren kwam er af on toe een boot voor vlagvertoon op de zee, :n de dagen, dat er nog geen bestuur gevestigd was. De gezagvoerders lieten de Papoea's aan boord komen, die ze in hun honger naar ijzer gelukkig maakten met onbruikbaar geworden zware roosterijzers, waarmede deze over liet dek paradeerden. Ook op tabak waren ze fel. Aan boord werden ze versierd met een flinke lik uit de menu- pot, De zeeman is goede maatjes met de ijzerbeschermende rode verfstof. Het deed hem goed te zien, dat de waarde ring wederzijds was. Maar pater Vertenten, die oprechte vriend der bewoners, vertelde me, om te laten zien hoe leuk en hoe goedig ze zijn, dat ze, zodra ze weer aan land waren ge komen, zich naar de pastonepomp bega ven om met zand en water de kleurstof te verwijderen. omdat ze er helemaal niet op gesteld waren. Hun redenering was: „Ja, die toeivans, die vinden dat op schilderen leuk. Ze doen ons een genoe gen met hun geschenken, we moeten be leefdheidshalve toch wat terug doen, en dan laten we ons beschilderen, omdat de toeivans dat zo leuk vinden." Dr. H. F. TILLEMA. Tekeningen: J. G. SINIA.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 4