Carla Suriname wint de grote prijs van Rome Kies eens een ander Front ONZE EMIGRATIE-RUBRIEK. (Van onze emigratiemedewerker.) Wij onderbreken thans onze Z.- Afrika-artikelen enkele malen voor de publicaties der gegevens over Suriname. Men heelt ons nl. verweten, dat we te lang wachten met de kansen uit te wegen in de overzeese ge biedsdelen. Inderdaad zijn we voor deze opmerking niet ongevoelig. Vandaar dat we thans in vier arti kelen een en ander gaan vertellen over Suriname, dat betoverend mooie land met zijn enorme bodem rijkdommen. Straks gaan we weer verder met Zuid-Afrika. Enkele ongeduldige lezers kunnen we reeds vertellen, dat de mogelijkhe- heden in Curasao, Indonesië, Bra zilië, Argeninië, FTankrijk en Nw.- Zeeland straks ook onder de loupe worden genomen. Maar. alles een voor een. Over geen land heeft zoveel onzin in de Nederlandse pers gestaan als over Suriname. Vandaar dat vele Nederlan ders een volkomen verwrongen beeld hebben van deze grote uitgestrektheid. Stel eens voor, dat u morgen in de krant zou lezen, dat een Surinamer voorne mens was in Huiten 'n modern bioseoop- tneater te beginnen met1500 zit plaatsen en dan zeven maal per dag voorstellingen zou geven, terwijl de ex ploitatie als bijverdienste de inwoners v an Hulteu apennootjes zou laten rapen, die daar immers onder de bomen lig gen, teneinde een waardevolle grondstof te leveren voor de.... metaalnijverheid Ongetwijfeld zou er onbedaarlijk worden gelachen. Maar.... schrik niet, dergelijke kol der staat er inderdaad in de Nederland se pers over Suriname. En dit is niet overdreven. Vele mogelijkheden maar geen dwaze. Zo bestaat er bv. een groep Suriname- vriendeti, die het loffelijk voornemen hebben gezamenlijk naar Suriname te emigreren, om daar in coöperatief ver hand de zeevisserij "it te oefenen. Men zou hier een modern uitgerust vissers vaartuig, kopen en daarmee de oceaan oversteken. Hier in Holland zouden de heren al een zgn. blokkendooshuisje fa briceren, dat daar uitgepakt en opge bouwd kon worden. Terwijl de ene groep dan ter visvangst ging (er wa3 niet één visser bij), zou de andere groep in de modern ingerichte vishal in Paramaribo de vangst tegen goede prijs trachten te verkopen. Een derde groepering Hagenaars zou „ergens in Nickerie" een „bepaald soort noten" gaan rapen, want in die noten zat een soort vetgehalte en dat zou wel ge ëxporteerd kunnen worden. Gezamenlijk zouden ze dan in de kortst mogelijke tijd pijnloos rfjk worden. DE LUCHTREIS VAN Wonderlijke avonturen van de door G. Th. ROTMAN. 113. Ze stegen zo gauw mogelijk weer op, maar meneer Van Emmen, die nu weer aan 't stuur zat, was in z'n zenuw achtigheid de goede richting kwijtge raakt, zodat ze tenslotte boven Lübeck terechtkwamen. Nu is er te Liibeck een kerk, waarvan de twee torens door grote dwarsankers met elkaar verbonden zijn. „Wedden, dat ik daar precies tussen door stuur?" snoefde meneer Van Em men. door HEDDA LINDNER 21.) „Is er iets gebeurd mevrouw von Thiingern? Kan ik u misschien helpen?" Carla schrikt hevig en ziet een vrien delijk gezicht, dat haar medelijdend aan kijkt. „Neen, dank u het is niets", zegt ze 1 snel en richt zich in de zadel op. „Het was tnijn voet maar. Ik beu afgestegen en deed mijn voet pijn bij de sprong. Maar het is alweer over". „Gelukkig", zegt hij, niet geheel vol daan. „Maar als het werkelijk geheel over is, moeten we voortmaken, als we nog op tijd bij het Halali willen zijn. Dat zou ik niet graag missen op mijn eerste jacht. Zou liet, gaan, denkt u?" „Rijdt u maar vooruit. Het zal wel gaan denk ik. Ik kom u wel na". Hij kijkt nog éénmaal naar haar, wendt dan zijn paard, dat bijna een bui teling maakt, „Denk je, dat ik wéér te gen de grond wil?" En dan snelt hij weer voort. Carla zit nog altijd onbewegelijk voor zich uit te staren. Haar krampachtig ge balde handen zijn opengegaan en heb- (1 ben de teugel laten glippen. Maar Widu maakt geen gebruik van de nieuwe vrij heid. Heel in de verte klinkt nog een zwak hondengeblaf. Maar de wind waait „Kolder" ln het kwadraat. Iedere Surinamer, die dit leest, schiet in een lach. Kolder in het kwadraat. Wij hebben aan de plannen van deze groe pering enige bekendheid gegeven door een Suriname dagblad in te lichten. Nu, men heeft zich daar kostelijk vermaakt, te meer, toen tenslotte bleek, dat de emi granten niet eens precies wisten, welke noten er eigenlijk bedoeld werden. Grote mogelijkheden en grote moeilijkheden. Het is een waarheid zo groot als een koe, dat. Suriname een betoverend mooi land is met voor een deel zeer rijke bo dem. Het is vijfmaal zo groot als Neder land, voor viervijfde deel met bossen be dekt en telt nog geen 200,000 inwoners. In principe zijn er dus zeer grote moge lijkheden. Maar' aangezien tot op heden de meeste experimenten in Suriname zijn mislukt, moet men onmiddellijk aehter te grote mogelijkheden ook denken aan de zeer grote moeilijkheden. De kernproblemen. Mogelijkheden bij de vleet. Zo bezit Suriname vrijwel geen vaklieden. Er is bv. niet één horlogemaker. Metselaars, timmerlieden, electriciens, verplegers, verpleegsters, schilders, enz., zoals wy die hier kennen met 'n gedegen vakken nis, heeft men er niet, Toch is er aan deze krachten een grote behoefte. De landbouw biedt nog grote mogelijkhe den, in ontginningen en mijnbedrijven liggen ongetwijfeld grote kansen, speci aal beauxiet, goud enz. Ook het otbre- ken van vrijwel iedere vorm van indu strie opent bepaalde perspectieven. Maar achter iedere mogelijkheid moet men onmiodellijk de beide kernproble men zien, de ongunstige ligging tegen over de wereldhandel en de achterlijke 3taat, waarin het land verkeert, De gesteldheid van het land en de grote moeilijkheden, welke men in veie opzichten te overwinnen zal hebben, ei sen een emigratie in groepsverband. En kelingen, die op eigen houtje naar Suri name willen gaan om er iets nieuws te beginnen, moeten we dit, in de meeste ge vallen dringend ontraden. Zij struikelen al te vaak over het nijpend gebrek aan arbeidskrachten, de minder gunstige ge zondheidstoestand, de geïsoleerde lig ging, gebrek aan kapitaal, moeilijk en duur transport, woningprobleem, gebrek aan ontwikkelingsmogelijkheden voorde kinderen enz. Emigratie in groepsver band daarentegen kan in principe sla gen, mits oordeelkundig geleid en van hogerhand gesteund. Grote behoeften. Uw medewerker stelde de bij uitstek tot oordelen bevoegde pater Verschure, hoofdredacteur van „De Surinamer" te Paramaribo, die reeds 17 jaar in bet land vertoeft, de vraag aan welke arbeids krachten Suriname behoefte heeft. Het antwoord luidde: „Aan vrijwel alle. U moet weten, dat eigenlijk vaklui, die dus een echte vakopleiding gehad hebben, hier zo goed als niet bestaan. De voor- lieden van het Departement van Open- PEGASUS. Van Emmen en zijn reisgenoten. Nadruk verboden 114. Maar jawel, de Pegasus raakte met z'n voorpolen een der ankers en kwam na enige rare buitelingen met de twee jongens, die zich met de kracht der wanhoop vasthielden, op het kerkdak te recht, Meneer Van Emmen evenwel, vloog door de schok als 'n bruinvis over z'n stuur ;de ketting slingerde zich om de stang heen, en daar hing de arme Van Emmen met z'n hoofd naar beneden in de lucht te bengelen! het weg en het wordt helemaal stil. Een konijntje komt voorzichtig uit zijn hol waarin het wijselijk gevlucht was bij het naderen van de honden, en kijkt nieuwsgierig naar de vreemde ver schijning. Het lijkt wel uf het een boom of een rots is, zo onbewegelijk is ze. Het huppelt moedig verder en het paard ziet de kleine springer en rekt nieuws gierig zijn hals uit, om naar hem te kijken. Die beweging schrikt Carla uit haar gepeins op. Zij grijpt de teugel en wendt het paard naar de stad, die in de verte achter de lage heuvels opduikt, Widu stapt rustig voort. Zijn teugel hangt slap. Zijn berijdster zit stil in de zadel en zo trekken ze langzaam stad waarts. Als iemand aan Carla gevraagd had, wat zii in deze uren gevoeld en gedacht heeft, dan zou ze op die vraag niet heb ben kunnen antwoorden. Ze had later nog maar een vage herinnering aan een wijde, troosteloze vlakte, waarover zij gereden heeft, dagen, weken lang, eeu wig, zonder begin of einde, En aan een paar regels uit een lied, die haar als 'n zwerm muggen om de oren gonsden. „Die Heide ist braun einst blühte sie rot...." Waar heeft ze dat lied toch meer gehoord? Haar grootmoeder heeft het gezongen of haar moeder, toen ze nog klein was. In de huiskamer bij grootmoeder hing ook een groot, schil derij in eon brede, gouden lijst, Dat stel de een heidelandschap voor, vol rood- paarsen glans en grootvader zei altijd, dat de heide het mooist was, wat er be- bare Werken en Verkeer wisten van steenverbindingen bij huizenbouw niet eens de naam, laat staan de zaak zelve.- En zo kunt u met alle vakken doorgaan. Echte vakopleiding bestaat in dit zgn. agrarische land niet eens voor de land bouw. Dus vaklieden zullen hier voorlo pig een bestaan vinden". En hiermede zullen we de eerste bij drage beëindigen. SCHOOLREISJE HOOGSTE KLAS SEN DER VERSCHILLENDE LAGERE SCHOLEN. Dinsdag fi Juli was de dag, waarop de hoogste klassen van de verschillende la gere scholen van ons eiland een schoolreisje maakten o.l.v. hun onderwij zers en onderwijzeressen, en wel naar Rotterdam. 's Morgens om 5 uur vertrokken de bussen vanaf de Nieuwstraat naar Ou- deschild, alwaar wij met de eerste boot afvoeren, waarna vertrek uit Den Hel der per extra trein naar R'dam. Hier kwamen wij om ruim 10 uur aan. Onder geleide van 2 Rotterdamse poli- tie-agenten zijn we gewandeld naar de diergaarde „Bljjdorp", waar wij tijdens een gezellig regentje, wat trouwens niet in staat was, het plezier der kinderen te verminderen, enkele uren doorbrachten. We hebben daar heel wat moois gezien, zowel de grote verscheidenheid wilde en exotische dieren, planten en niet te ver geten de prachtige beplanting door ver schillende Hollandse kwekers aange legd. By de apen en de olifanten hadden de kinderen het meeste plezier. Daarna werden in de Diergaardeean- tine enkele verversingen gebruikt en maakten wij ons daarna klaar voor het volgende deel van het programma, een tramrit door de stad naar de haven. Aan de haven stapten wij op de salon boot „Regentesseplaat" voor een rond vaart door do havens. Dze rondvaart ging door de Maashaven, Waalhaven, enz. Op zeer prettige en duidelijke w ijze werd ons alles verteld en ook uitgelegd van wat we allemaal zagen en dat was niet weinig. Tijdens de tramrit en rond vaart constateerden wij ook, dat er in Rotterdam hard gewerkt wordt om alle schade die daar geleden is, (en dat is geen beetje), zo spoedig mogelijk te her stellen. Na deze rondvaart werd afgestapt aan de Maastunnel Z.Z. en daarna daalden wjj af in deze tunnel. Nu,ik geloof wel, dat dit voor ons allen een van de onver- getelijkste momenten van deze dag is geweest, daar dit iets was, waar je stil van werd en dat je geweldig imponeer de. Wat een prachtig stuk werk! Na onze wandeling door de tunnel, weer aan de haven op de begane grond aangekomen, werd in Hotel „Bellevue" een glas limonade gebruikt. Tijdens deze pauze zagen we ook het scliip de „Kota Inten" v.d. Rotterd. Lloyd vertrekken, met emigranten naar Canada, hetwelk een groots gezicht was. Daarna gingen we weer per tram naar het station D.P., vanwaar we om half 7 vertrokken om na een gezellige reis in de meest opgewekte stemming (er werd lustig gezongen), om ruim half 10 in Den Helder te arriveren. Wij waren om tien uur op de „Marsdiep" en om elf uur weer in Oudesc.hild. Zes bussen stonden hier klaar om ons allen weer naar Den Burg, Oosterend, De Waal, Eierland enz te brengen. Onder vrolijk gezang kwa men wij in Den Burg aan, waar een gro te schare ouders klaar stonden om hun kinderen, die vermoeid, doch zeer vol daan thuiskwamen, in ontvangst te ne men. Het is voor ons allen een mooie en zeer leerzame dag geweest en we hopen het volgend jaar zoiets nog eens te mo gen meemaken. I. EXTRA VRIJE DAGEN BIJ HET 50-JARIG JUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN. Het college van Rijksbemiddelaars heeft aan werkgevers vergunning ver leend, buiten en behalve de vacantie- en snipperdagen, waarop de werknemers recht hebben, ten hoogste twee vrije da gen met behoud van loon te verlenen, resp. ter gelegenheid van de viering van het regeringsjubileum van H.M. de Ko ningin en ter gelegenheid van de inhul diging van de nieuwe Koningin. stond. Want hij kwam van de Lünen- burger Heide en heeft die nooit kunnen vergeten. „Die Heide ist braun...." Carla zal dat schilderij laten wegnemen, als zij weer in La Paz terug is. Want 't is een leugen. De heide bloeit niet, de heide heeft geen lichte, paarse glanzen De heide is een woestenij, grauw en eenzaam, een woestenij, waar spoken huizen spoken- Als Widu's hoeven op de binnenplaats van de stallen klinken, verschijnt er een stalknedht. „Kan ik hier een auto krijgen?" vraagt Carla, die zich opeens doodmoe voelt. „Een auto, mevrouw?" zegt de man vriendelijk. „Neen, die is niet te krij gen. Alle auto's hier zijn gehuurd voor de jacht. Maar als u haast heeft, kunt u de electrische tram nemen. De halte is daar, op de hoek." De tram is tamelijk vol. Boeren, die naar Hannover gaan, vrouwen, die daar inkopen willen doen, arbeiders en zo meer allemaal eenvoudige mensen, van wier bestaan en leven de dochter van Ian Mac Catrick, die thans voor de eerste maal van haar leven in een tram zit, zich nimmer een voorstelling heeft gemaakt. Naast haar zit een oudere vrouw met een zorgelijk gezicht, die haar vis-è-vis een verhaal doet over de ziekte van haar dochter. Er ligt zoveel droefheid in haar woorden, dat Carla, ondanks haar eigen pijn, opmerkzaam wordt. „De dokter zeet, asse maar 's naar 'n EEN KWARTIERTJE EXTRA. Zichzelf te bedotten schijnt een speci fiek vrouwelijke eigenschap te zijn. We ontmoetten onlangs iemand, die het er zeer ver in gebracht had. Om'te begin nen (zij woonde alleen), liet zij haar wek ker een kwartier te vroeg aflopen en bo vendien had zij welbewust al haar klok jes: horloge incluis. 20 minuten voor ge zet. „Als je dat nu wéét, wat geeft het dan?" „Ik wéét het wel, maar ik wil het ver geten en dat doe ik ook. Als ik nu met mijn werk in huis bezig ben en zie dat het al tien uur is, dan sla ik aan het jachten, ben een kwartier te laat klaar.... en dus: precies op tijd! Hel is heus niet zo flauw als het lijkt want als ik nu tij dens mijn werk in huis op de klok kijk en zie dat ik nog een minuut of tien do tijd heb, dan pak ik gauw iets extra's aan en neem dat juist, in die verloren 10 minuten waar. Meestal kost het een paai minuten en dan komen de gecamou fleerde 20 minuten mij geed van pas. Het gebeurt ook wel, dat ik gauw een boodschap moet doen. Als liet op slag van zessen is, hol ik weg, doe in mijn vlotste tempo alles af en blijk opeens nog vijf minuten winst te hebben! Zo gaat het door, tot bet bedtijd wordt. Ik zit te werken, zie dat 't reeds laat Ls, stop, haast mij alles op tc rui men en kom precies op tijd onder de de kens". Werkelijk: het is zo gek niet als het lijkt. Wij vrouwen zijn immers zo vaak te laat? Geef daarom uzelf een kwar tiertje extra en heel de dag zult u hier door op tijd klaar zijn! DURE EN GEVAARLIJKE ZONNE BRILLEN. De Brijscontroledienst waarschuwt te gen het gebruik van een onlangs door 'n Amsterdamse firma in de handel ge brachte zonnebril, die voor de*mgen schijnliik toelaatbare prijs van fl,95 ol f 1,97 te'koop wordt aangeboden. Behalve het feit, dat deze prijs voor het als vederlicht aangeprezen massa- artikel nog veel te hoog is en dat er om die reden reeds enige duiznden in be slag zijn genomen, geldt, deze waarschu wing in het bijzonder de gevaarlijke brandbaarheid van het materiaal, welke tot grote ongelukken voor de drager zou kunnen leitj^n. Oi 5 II Houdt u van een veranderingetje en zijn de punten en de contanten niet over vloedig, draag dan frontjes in plaats van blouses bij uw deux-pièces. kraagloze vesten en mantelpakjes, tenminste als u niet van plan bent uw jasje uit te trek ken. Maak er eens één in dezelfde kleur als uw hoedje of turban. Neem bij een gekleed tailleurtje zo'n echt vrouwelijk gevalletje van witte zijde met luchtige strookjes, fijne plooitjes of kantjes. Bij en sportief pakje staat een front,je van zo'n fijn streepje of een leuk ruitje of ééntje in een fel contrasterende kleur. Probeer voor de variaties ook eens een fleurig bloempatroon. Voor grotere fi guren is het witte piqué vest met V-hals geknipt. Het knippatroon heeft en overslag en aangeknipt beleg, dat naar binnen gevouwen en tegengenaaid wordt. Op de middenvoorlijn brengt u de knopen en knoopsgaten aan. Wilt u geen sluting van voren, dan gebruikt u de midden voorlijn als stofvouw. Het rugpatroon badplaats kon, dan souse wel beter wor de. Maar waar mot een mens het geld vandaan hale! Dat kost honderde! En nou pruts je maar en zorg je maai en 't schaap wordt bij de dag slechter". „Hoelang is Frieda eigenlijk al ziek, vrouw Arens?" „Van verlede winter af. 't Is met de griep gekomine. Katar zeit de dokter. Ze houdt 't. Ze is zo wit en zo slap als een doek. En me man houdt zo van 't kind. Ik weet niet wat er gebeurc mot, as we 'r zone moeten verliezen", en de dikke vrouw veegt haar neus af met haar zak doek. „Och, zegt de ander medelijdend. „Ver lies de moed maar niet, vrouw Arens. Onze lieve Heer helpt ons wel, as we op 'm vertrouwe. Vrouw Arens lacht bitter. „Ja dat zegge ze", zegt ze. „Maar de meeste, die 't zeggen, golove 't niet. Onze lieve Heer helpt, alleen maar de rijke mensen. Voor ons het-ie geen tijd. Hoe kan 't anders dat wij zoveel motte uitstaan en dat alleen een riik mens hult) kan krijgen os ze kind ziek is?" Er klonk een toestemmend gemompel onder de omzittenden en een paar vij andige blikken gingen naar de jonge vrouw in de hoek met do kostbare man tel over haar rijcostuum. Carla merkte het wel, maar ze was te veel bezig met zichzelf oir. het op zich te laten inwerken. Alleen de eerste woor den der vrouw waren in haar hoofd blij ven hangen. Ja zo iets bestond. Dat je ziek was en niet beter kon worden, OPENSTELLING JACHT OP WILD SOORTEN. Krachtens een beschikking van de Mi nister van L„ V. en V., is de jacht op de hierna genoemde wildsoorten gedurende de navolgende tijdvakken geopend: Klein wild: Patrijzen: van 1 Sept. 1948 t.m. 31 Dec. 1948. Voor het eiland Walcheren is de jacht op patrijzen slechts geopend gedurende de maand Sept. 1948. Op 't eiland Texel wordt deze jacht in liet geheel niet ge opend. Fazantenhanen: van 1 Oct. 1948 Lm. 31 Jan. 1949. Fazantenhennen: van 1 Oct. 1948 t.m. 31 Dec. 1948. Houtsnippen: van 15 Oct. 1948 Lm. 31 Jan. 1949. Hazen: van 1 Oct. 1948 Lm. 31 Dec. '48 Korhanen: van 16 Nov. 1948 t.m. 31 Dec. 1948. Waterwild: Alle soorten eenden, be halve bergeenden en eidereenden: van 1 Aug. 194S t.m. 15 Jan. 1949 Watersnippen: van 1 Sept. 194S t.m. 15 Jan. 1949. Meerkoeten: van 1 Sept. 1948 t.m. 15 Jan. 1949. Goudplevieren: van 15 Oct. 194S t.m. 15 Dec. 1948. Het vangen van waterwild door mid del van eendenkooien is slechts toege staan t.a.v. alle soorten eenden, behal ve bergeenden en eidereenden, geduren de de periode van 1 Aug. 1948 t.m. 15 Jan. 1949. liet vangen van waterwild door mid del van netten, waprvan liet gebruik is geoorloofd, is slechts toegestaan t.a.v. al le soorten ganzen, behalve brandganzen en Canadaganzen en goudplevieren. Op de ganzen is deze J.u ht geopend van 1 Aug. 194S Lm. 15 Febr 1949, op de goudplevieren van 15 OcL 194S t.m. 15 Dec. 1948. In die provincies, waar de zeehonden tot het wild zijn gerekend, is de jacht, op deze dieren geopend van 1 Sept. '48 t in. 30 April 1949. De jacht wordt niet geopend op: edel herten, damherten, reekalveren (gebo ren in 1948), dassen, steenmarters, boommarters, otters (waar zi.j in Neder land tot wild zijn gerekend), korhennen, zwanen, brandganzen. Canadaganzen, eidereenden, bergeenden, duikers, kemphanen, wulpen, scholeksters, grut- lo's tureluurs en waterhoentjes. knipt ii evenzo, alleen doeklijn mag maar 1"? cm. diep zijn. Het stippellijn tje geeft de onderkant van het piqué- vestje aan. dat boven de rok gedragen wordt. In het patroon van de puntkraag staat ook het ronde kraagje aangege ven. De rug mag gerust van heel andere stof zijn, want die zie je toch niet. In de taiile strikken we voor- en rugpand aan elkaar, maar u kunt laar ook een elastiekje voor nemen, of een handje op maat. Als n maar stof genoeg heeft, kunt u aan de hand van dit patroontje zoveel variaties verzinnen, dat u desnoods elke dag anders voor het front kunt verschij nen. omdat er geen geld was, niet eens een paar honderd mark voor een kuur. En plotseling dacht ze aan het luxi- euze huis van haar vader, waarin ze zich nooit thuis had kunnen'voelen omdat ze de overdadige weelde bijna onmenselijk vond. Twee werelden, elkaar even vreemd als water en vuur. Zou er ooit een verband tussen die twee kunnen ont staan? Carla sprak nooit over geld, om dat geld voor haar zo vanzelfsprekend was, dat er niet over gedacht behoefde te worden. Je schreef eenvoudig een chèque en kreeg wat je hebben wilde. En als zo hier in Duitsland opzettelijk eenvoudig geleefd luid, dan was dat ge weest, omdat ze Stephan onkundig had willen laten over haar rijkdom. Zij wilde niet om tiaar geld getrouwd worden. En Stephan had haar dan ook niet om haar geld getrouwd, o neen dat niet, hij had haar getrouwd om... Als oen bliksemstraal in de nacht, verdreef een plotseling inzicht de duisternis, die haar ziel en begrip zo lang omnpyeld had en verjoeg al het onbegrijpelijke en raad- selachiige, dat haar de laatste maanden gekuTld bad. Hier in de tram van Lan- genhagen naai' Hannover, tussen markt vrouwen en arbeiders zittend, begreep Carla plotseling waarom Stephan von Thiingern haar tot vrouw lmd genomen. Om van zijn omgang met Lilian Bre- decke alle boze schijn weg te nemen. (Wordt vervolgd.) VOOR ONZE VROUWEN.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 4