Carla Zomer in De Koog INDONESIË K Oud Nieuws Hallo Bandoeng wint de grote prijs van Rome De kalender wijst thans midden Jnli aan, dns moet het „badseizoen" in volle i gang zijn. In Den Burg is het nog steeds j „halt-seizoen", de ene winkel kijkt naar e het weer en blijft Dinsdagsmiddags ge- s sloten, de ander laat de kalender domine- ren en blijft Dinsdags geopend. Thans midden in het seizoen zijn wij 3 eens een kijkje gaan nemen in het be- 1 mgrijkste toeristencentrum: De Koog. K In onze herinnering zagen we nog het leeld van verleden jaar. elke dag hon- ii derden mensen op het strand in de luch- tigste kleedij, de Dorpsstraat vertoonde i. f elijk het beeld van N.Z. Voorburgwal i in het klein. Algemeen werd toen voor- speld, dat ons land een vastelandskli- v maat zou krijgen, warme zomers en kou- i de winters. Doch de afgelopen winter I viel gelukkig heel anders uit en de 1 zomer. 4 Toen we in De Koog kwamen, was de lucht weer grauw als gewoonlijk, de Noordwestenwind huilde als een No vemberstorm en een vieze motregen maakte het verblijf buiten niet aange naam. De kraag omhoog liepen we de dorpsstraat door en hadden enkele ogenblikken later de zee voor ons. Bal dadig en overmoedig zetten we ons neer op het open terras van een uitspanning op het strand. Voor de ramen verscheen na tien minuten het hoofd van een uiter aard verwonderde ober. Aan zijn ge laatsuitdrukking was te merken, dat hij kennelijk aan onze geestvermogens twijfelde. We kregen echter onze koffie i en we maakten een praatje met hem. Slecht was het voor de zakenmensen, die het van de vacantie moeten hebben, bar slecht. Wel waren er veel mensen in pensions, maar wie had er nu zin in een uitstapje? Je bleef liever thuis met zo mogelijk een electrisch kacheltje er bij. IT- viel niets te verdienen. Het begon nu rog een weinig harder te waaien en de v itgekopte golven zagen er barbaars uit, 3 1 r was geen sterveling op het strand te ^kennen. Gisteren,'zo lieten we ons ver- i t dien, was er nog enig vertier geweest. fen is nl. momenteel bezig de palen uit 1 et strand te halen, en do badmeester, c i"e de donkere kamer verwisseld heeft r r oor deze koude omgeving, verricht ten nzichte hiervan, pioniersarbeid. Toen hebben we het stuivende strand eer verlaten. Want zó krachtig was de wind, dat het zand, ondanks de regen, nog stoof en we hebben het dorp opge zocht. Hier was het een droeve parade. Het echt „nederlandse" verbod om zich in een niet al te luchtige kleedij op de openbare weg te begeven, had wel on geschreven kunnen blijven. Men was overwegend gekleed in lange pantalons, met warme truien, daarover nog een winterjas en als opperkleed een plastic in de meest bizarre kleuren. Zo liepen de vacantiegangers het dorp op en neer te drentelen, gingen ergens een winkel binnen, stonden even met elkaar te pra ten. betreurden het dal ze het zo slecht troffen, want de vacantie is voor velen niet zo erg lang. Met een onbeschaamdheid, alleen aan een bepaalde mensensoort eigen, slenter den we de dorpsstraat door, die stiller werd naarmate de regen nijdiger neer kletterde en keken de huiskamers bin nen. In tal van kamers zaten pension gasten, dronken mismoedig hun koffie, waren aan het berispingen uitdelen aan hun kroost of u aren reeds om elf uur in de morgen aan het bridgen, wat tot me nig commentaar aanleiding gaf. Men sen op leeftijd stonden voor raampjes van bovenkamertjes, waren blijkbaar pas uit hun bed gekomen, drukten hun neus tegen de ramen, trokken de wenkbrau wen op, haalden de hand door hun schamele haardos en werden onzicht baar. Naai alle waarschijnlijkheid werd een protestmotie ingediend en in af wachting van de resultaten het bed weer opgezocht, Dc buschauffeur bracht ons direct weer in de goede stemming, we gaan toch immers Augustus tegemoet en de almanak voorspelt een gematigde temperatuur tot iets boven het normale? In de lege bus zaten we te mijmeren over het vorig seizoen en in onze ge dachten zagen we weer Corduwener met zijn accordeon in De Koog staan te mid den van de talrijke gasten. Doch in Den Burg aangekomen hoorden we ook plot- I seling accordeonklanken. We trachtten deze klanken op te sporen en daar za gen we stilletjes om een hoekje Wim Bosch staan te midden van een troepje badgasten, die hem hadden overgehaald om een een solo weg te geven. En daar stond te midden van deze intieme gele genheid Wim zijn creatie weg te geven van o ironie „Aan het strand, stil en verlaten...." DE LUCHTREIS VAN DE PEGASUS. I Wonderlijke avonturen van de heer Van Emmen en zijn reisgenoten. i: door G. Th. ROTMAN. Nadruk verboden i 115. Weldra was de lieie Ltlbecker brandweer in actie. De heldhaftige spuitgasten klommen op het kerkdak, een ladder werd bovenop de nok gezet en terwijl meneer Van Emmen zich met beide handen aan de sporten vasthield, hakte een der brandweerlieden met eni ge forse bijlslagen de ketting door. Tjoep! daar gleed meneer Van Emmen langs de ladder omlaag! 116. De zware ijzeren kogel echter viel met 'n doffe slag precies op het hoofd van de brandweercommandant, die bovenop de nok z'n bevelen zat uit te delen. De man had gelukkkig een stevi ge helm op; het hele puntje ging er-ris- af! Maar meneer Van Emmen was ge red, en de kogel was hij kwijl. Het duur de dan ook niet lang, of de Pegasus snorde weer vrolijk door het luchtruim. EXAMENS Vakschool voor meisjes voor Den Helder en omstreken. Het diploma Hulp in de Huishouding werd uitgereikt aan; A. Balyon, A. Blom C. A. van Breda, A. A. Riekwiel, E. Spruit. T. Stellingwerf, G. N. Tijsen te Den Helder; E. J. v.d. Heuvel te Anna- Paulowna; A. Kaan Hd., H. Koorn, H. Kuiper, N. Leyen, M. Wit te Wierin- gen; .1. van Arendonk te Wieringermeer Afgewezen 2. Het diploma Huisnaaister werd be haald door: P. Beneker, A. de Boer, S. van Bruinesse, W. Frinks, A. Kreyger, P. de Zeeuw te Den Helder en A. M. M. Relj te Texel. Afgewezen: 2. Het exa men wordt nog met één leerlinge voort gezet. BEVOLKING EN NATUUR. Op aanraden van een hooggeplaatst ambtenaar gebruikte de echtgenote van de vice-koning van Peru Zuid-Amerika, -kust, poeder van een oerwoudboom tegen hardnekkige malaria. Het resul taat was zo gunstig, dat ze het poeder sterk aanbeval, ook in Spanje. Het „gra- vinnepoeder" raakte zeer bekend. De grote plantkundige Linnaeus gaf het ge slacht der kinaboom de naam van „Cinchona" ter ere der propagandiste: gravin del Chinchon! Het zijn vooral de Jezuïeten geweest, die zorg droegen voor aanvoer uit Zuid- Amerika en de verspreiding in Europa. Bekende personen genazen er mee van koortsen, o.a. Bodewijk XIV, de generaal Condé en de staatsman Colbert. Toen de bekende apothekers Caventou en Pelletier uit de bast het werkzame bestanddeel, de kinine afzonderden, nam het gebruik met sprongen toe, al was die stof kostbaar. Door roofbouw daalde de aanvoer van basten sterk! De grote koloniale mo gendheden Nederland en Engeland had den groot belang bij een geregelde, vol doende aanvoer, want in de door hen be heerste gebieden heersten veel koortsen. Met. heel veel moeite lukte het zaden uit planten te bemachtigen, want de uitvoer was op doodstraf verboden. Het uitzoeken der streken, waar de kinabomen zich krachtens de bodem en klimaat thuis gevoelden, eiste grote ken nis van zaken. De eer die streken te hebben gevonden komt toe aan de grote Junghuhn. Na diens dood richtte zijn echtgenote te Lembang (bij Bandoeng) kaart 111, midden tussen de kinabomen een herinneringsnaald op. De bekende ingenieur Van Kol omgaf ze met pilaar- tjes, verbonden door een ketting (zie tekening). Onafscheidenlijk aan de kina zijn de namen verbonden der apothekers Dr. J. E. de Vrij, Dr. K. W. v. Gorcum. J. C. Bernelot. Moens, die de cultuur der kinabomen hebben opgevoerd tot een volmaaktheid zonder weerga op het ge bied van tropische landbouw! Ze hebben Java het monopolie van kina bezorgd! Tekeningen: J. G. SINIA. Dr. H. F. TILLEMA. RECEPTEN. Kersen op sap: 1 kg. kersen schoonmaken, wassen en op een vergiet laten uitlekken, (men kan de pitten desgewenst verwijderen, bv met een pijpje macarino). Het fruit in de goed schoongemaakte inmaakglazen overdoen en deze met ge kookt koud water, waarin naar verkie zing 25 il 50 gr. suiker per dL. is opge lost, bijvullen tot 5 cm. onder de rand. De flessen sluiten met uitgekookte gummiring en deksel, de klemmen er op doen en de kersen gedurende 30 minuten in een pasteuriseerketel bij 80 gr. C. pasteuriseren. De flessen laten afkoelen, vervolgens de klemmen verwijderen en controleren of ze gesloten zijn. Peultjes. 1 kg. peulen, zout, suiker, desgewenst oen klontje boter of margarine. Üe peu len afhalen, wassen, opzetten met weinig kokend water, zout en suiker en vlug gaar koken in een goed gesloten pan. Als de peulen even gekookt hebben, de groente omschudden. Kooktijd 15 min. voor jonge peulen, '/s 3U uur voor oude peulen. Desgewenst een klontje boter of margarine er door schudden. uit de „Texelaar" van 14 en 17 Juli 1898 De aanvoer ter markt was Maandag van niet veel betekenis en bestond uit 1 koe, 41 lammeren, 10 schapen, 2 ram men, 5 biggen en 1 korf kippen. Voor lammeren kon gemiddeld f 8,50 a f 9,50 en voor sohapen f 14-f 17 worden besomd In do vergadering, gisteravond ge houden door de bewoners van het groot ste deel der Weverstraat, werd naar wij vernemen, met alg. stemmen besloten, de commissie voor de feestviering finan cieel te steunen door van de verzame ling gelden f 50 aan genoemde feestcom missie af te staan, een besluit, dat door allen die waarlijk belangstellen in de feestviering, op hoge prijs zal worden gesteld en alleszins navolging verdiend. De Koog, 10 Juli. Heden had de ver gadering plaats van de inwoners van De Koog en omstreken, om over de feesten te spreken, die er gehouden zullen wor den bij de gelegenheid van de kroning van onze geliefde Koningin Wilhelmina. Op deze v ergadering werd besloten, dal men voorlopig een schoolfeest zou orga niseren, te houden op een der dagen tus sen 31 Aug. en 6 Sept en verder, dat men op de kroningsdag door het uitsteken der vlaggen zijn grote gehechtheid aan het Koningshuis zou tonen. De Koog, 14 Juli. Door J. v.d. W. werd op het strand een steur v an plm. 2 m. lang gev onden. De Waal, 14 Juli. Ons vroegere hoofd der school, dhr G. Kempers, nu te St. Pancras, komt voor op de "voordracht van h.d.s. te Wormerveer. Brief aan het R.K. Thuisfront van de Dpi. sold. H. J. M. Schoo. Tjikampek Geachte medestrijders. Wat zegt u? Ja, het staat er inderdaad boven. Maar voor die enkele keer, dat ik de per. voor u over het papier laat glijden, mag dat ook wel; tenslotte is het de waarheid en van harte gemeend. U strijdt voor ons en wij voor u en te zamen zullen wij ons doel bereiken. Volgens oude gewoonte gaat hier al les met zweetdruppels gepaard. Zo ook vanmiddag, toen ik uit alle macht ons „Gouden Boltje" moest verdedigen te gen het commentaar, wat geleverd werd toen de Texelse Courant over de tafel kwam waaien. Ik had geluk, dat net in deze courant, het bezoek van het Prinse lijk Paar vermeld stond, waarmee ik aan kon tonen van hoe groot belang Texel toch wel is en toen ik daarna nog even met de wol, kaas en bloembollen niet te vergeten, op de proppen kwam, werd in eens het grootste stilzwijgen betracht? En kon ik onder een regen van waarde loze protesten rustig de krant lezen, maar ondanks dat, is mij de felicitatie, door u aan mijn adres gericht, niet ont gaan en dank ik li voor deze gelukwens, in de hoop, dat ze ook in vervulling mag gaan. Verder heb ik de al door u verzonden couranten, tijdschriften en boeken in gezondheid en dank ontvangen en ik kan u mededelen, dat ze nog steeds van harte welkom zijn op de buitenpost. De lectuur wordt door ons allen van A tot Z doorgelezen en daarna i getrouw aan de kampongbevolking afge- j leverd, die de foto's machtig mooi vin- j den. Een afgelegen post, ongeveer 30 km. van Tjikampek, kreeg enige dagen geleden bijna groot alarm, toen hun pas aangekomen lichtapparaat met veel zuchten en proesten de eerste stroom I begon af te leveren. De mensen hadden nl. nog nooit electrisch licht gezien. De hele kampong liep leeg, om dat wonder te zien. „Wat 'n land!" Aangezien mijn velletje vol raakt, wil ik eindigen met mijn beste wensen voor u allen „leden van Kath. Thuisfront" en tot een spoedig schrijfs. Groetend, II. SCHOO. DE STEM VAN NIWIN TEXEL. Beste vrienden. Zonder dat we er ei genlijk aan denken, zitten we hier thans midden in de zomertijd. Inderdaad we denken er weinig aan, want het is lang geen zomers weer tot nu toe geweest. Dat zullen jullie in je brieven van thuir ook wel te lezen hebben gekregen, want het is hier de klacht van de dag; zo zelfs, dat sommigen over deze maanden spra ken van „een zacht wintertje"! Tot zover ons „weerpraatje". En jul lie hebt natuurlijk al gelezen over de voetbalwedstrijd, die twee weken ge leden door de Texelse sportverenigin gen werd georganiseerd, liet was een goed initiatief, dat behoorlijk geslaagd is. Er waren een 500 toeschouwers, en dat is het blijvende resultaat, want nu voelt de penningmeester zich weer wat opgelucht. En dit was nog maar het be gin, want over een week komt er een hele sportdag: tot ptezier van jong en oud op Texel en ten bate van de kas van Nivvin, waarvan de bodem nogal zicht baar is geworden. Enfin, jullie begrij pen het wel: we hebben de bedelstaf weer opgenomen. Geen prettige baan over het algemeen, maar het moet nu eenmaal. Intussen, als jullie nog er gens gebrek aan hebben, waarvan je denkt dat wij er misschien in zouden kunnen voorzien: doe je mond open. Dat is en blijft nog steeds de bedoeling van Nivvin-Texel. Vrienden, tol zover vandaag. We wen sen jullie allen weer alle goeds en tot de volgende keer. SEOR. l'.l.T NIEUWS. Beste vrienden. Op Texel hadden we deze week een zangersfeest, 'n concours. Het was van de Bond van Chr. Zangver. uit Noord- Holland. In de „Texelaar" zul je er wel meer van lezen. Ik wou er alleen dit van zeggen, dat de zang toch zo belangrijk is. De Texelaar houdt van zingen. Ik weet niet, hoe het met de Texelse sol daten in de Oost is. Maar ik hoop toch, dat jullie veel zingen. Niet maar het liedje van verlangen, maar het rechte vrolijke lied, en ook het geestelijk lied, dat ook vol blijdschap is. Als je zo bezig bent de moed te laten zakken of geen beste bui hebt, dan kan het goed doen eens te zingen. Ik hoop, dat de kamera den ook een „lang zal-ie leven" gezon gen hebben op A. v.d. Knaap, die 14 Ju li jarig was. Misschien viel er ook nog wel een traetatie af! We wensen van dei- Knaap een gezegend jaar toe. Zondag werden we niet alleen met on ze gedachten in Indonesië verplaatst, maar het kwam zelfs even in klanken in de huiskamer. Er werd een korte repor tage gegeven van de Synodale vergade ring van de Protestantse kerken in In donesië. We hoorden het kerkklokje lui den en de inlandse predikant liet votum uitspreken in zijn eigen taal. Toen dacht ik aan wat ik in een verslag las, dat in de dienst, waarin het Avondmaal be diend werd. ook een groot aantal Neder landse soldaten waren, die mede aanza ten. Dat deed ons goed. Er wordt ge klaagd, dat van Protestantse zijde zo weinig predikanten beschikbaar zijn om de jongens te komen helpen, eii dat is jammer, maar wat. doet het goed dan te horen, dat de jongens zelf dan toch de kerk opzoeken. Ik hoop, dat vele van jullie dit blijven doen. Het was daarom zo fijn om dit te lezen, omdat daar sa men aan óén tafel en in één kerk wa ren, blank en bruin, als broeders bijeen. Het is prachtig, dat dit kan. Er is al verdeeldheid genoeg in de wereld, vin den jullie ook niet? Met de beste wensen en groeten. door HEDDA LINDNER 22.) De mensen, die om Carla heen za ten, waren verbitterd en vol haat tegen de mensen, die zij gelukkiger achten dan zijzelf waren. Maar zij waren men sen eri mensen zijn een samenstel van zeer verschillende en uiteenlopende ge voelens. Zoeven had vrouw Arens nog een hatelijke blik geworpen op de ele gante jonge dame naast haar, maar nu hoorde ze een onderdrukt steunen en keek weer naar haar en zag een doods bleek gezicht met twee donkere ogen, aarin zoveel pijn lag, dat alle haatge- oelens dadelijk uit haar verdwenen om laats te maken voor enkel medelijden. Het arme schaap was ziek, daar viel iet aan te twijfelen. Zou ze van haar aard zijn gevallen? Zo'n wit gezicht ad haar Frida ook altijd als ze haar aanvallen kreeg. „Bent u niet goed. juffrouw?" Carla zag haar een ogenblik aan zon der te begrijpen. Toen zei ze snel: „O neen 't is niets dank u" en ze dacht: ik moet hier weg, weg van de mensen alleen zijn! De tram minderde vaart. Ze stond op en wandelde naar het achterbalcon. De tram stopte. Ook vrouw Arens stond op. Ze was -waar ze wezen moest. „As dat maar goed gaat", dacht ze, terwijl ze Carla in het oog hield, ,,'t ar me schaap." En zo geschiedde het dat, toen Carla von Thüngern, nil de trant stapte en op de vluchtheuvel bemerkte, dat haar knieën knikten en zii zich niet in staat voelde naar het trottoir te lopen, zij plot seling een hand onder haar arm voelde, die haar staande hield en over de rijweg naar het trottoir hielp. En ze hoorde een goedige stem naast zich die zei: „Leun maar op mijn, kind, ik zal je wel te recht brengen. Wees maar niet bang." En van die vriendelijke stem ging iets zo warms en troostends uit, dat de ver starring in haar ziel begon op te lossen en ze langzaam de macht over haar le dematen herkreeg. Vrouw Arens hield de arm stevig in de hare en het moet wel een wonderlijk gezicht zijn geweest, die jonge dame in rijcostuum en die ou de vrouw in een versleten, opgelapte mantel, die daal zo tegen elkaar aange drukt op het trottoir stonden. Maar Carla werd haar zenuwen weer de baas. „Ik dank u," zei ze zacht. ,.Ik ik zou graag een auto hebben daar!" Er kwam een taxi aan en vrouw Arens wenkte. De taxi stopte. „Zo nou sal 't wel weer gaan, hè?" zei ze bemoedigend en maakte aanstal ten om Carla bij het instappen te helpen. Maar Carla bleef nog staan en nam haar hand. „Wilt n mij zeggen, waar u woont?" „Och nee, juffrouw laat u dat maar, hoor. Daarom was het niet te doen, me lieve mens. Ik was blij, dat 'k je een handje kon helpen". „Net als onze lieve Heer, die de armen niet helpt?" vroeg Carla met een zwakke glimlach. De vrouw werd verlegen. „Och weet u", zei ze. „As een mens 't moeilijk het, zegt ie wel 's harde din gen". „En waar woont u nu?" vroeg Carla weer. „Nou as u 't wetewil, Breitestrasse 5, drie hoog maar waracliies, daarom heb ik het niet gedaan". „Dat weet ik", zei Carla ernstig. „U was goed voor me, omdat u aan uw zie ke kind dacht. Daarvoor ben ik u dank baar. Adieu". Ze stapte in, de taxi reed weg en vrouw Arens keek die, min of meer ver bluft. na. „Omdat ik aan Friedl dacht" mompelde ze. „Dat kan best weze". En hoofdschuddend stapte ze weg in de richting van de Breitestrasse. Zij wist niet althans toen nog niet, want een week later had ze het met la chen en tranen begrepen dat die vreemde Onze Lieve Heer, die alleen voor de rijken zorgt, haar op dat ogen blik het leven van haar kind voor de tweede maal gegeven had omdat haar goede hart de millionnairsdochter Carla Mac Catriek getroost had in het bitter ste ogenblik van haar leven. Zodra Carla in haar kamer in het hotel was, sloot ze de deur af. Nu helemaal al leen zijn zelfs Conehita wilde ze niet bij zich hebben. De dofheid, die haar ziel de laatste uren, als een nevel omgeven had, had nu plaats gemaakt voor een vreselijke verbittering. Dat hadden ze haar aangedaan dóórvoor was ze gebruikt.... Dekman tel was ze geweest, waaronder die twee hun heimelijke liefde hadden verborgen- Ze beet in haar gebalde vuisten om het riet uit te gillen. Ze hadden haar eerste, echte liefde, haar vertrouwen en haar geloof in een mens misbruikt! Als zweepslagen striemden die gedachten in haar ziel. Zij had een gevbel, of haar hele lichaam brandde en t.lsof die brand alleen nog maar dooi- iets ontzettends, door een vreselijk daad, ivas te blussen. Woede en haat en een vreselijke jalouzie streden in haar om de voorrang. Ze be gon als een wilde door de kamer te lo pen en sloeg met haar hoofd tegen het raamkozijn, om door de lichamelijke pijn het innerlijke branden te doven. Maar al spoedig werd ze stiller en trad de reactie in op de verschrikkelijke op winding. Ze wierp zich op het bed en bleef daar half bewusteloos an uitput ting liggen. Hoelang ze daar lag ze wist het zelf niet. Ze had alle gevoel voor tijd en ruimte verloren. Ze hadden haar liefde bedorven, haar geloof aan het leven, aan de zuiverheid en eerlijk heid van menselijke gevoelens. O, ze ging door alle phasen van leed en vernedering, hier in dpze nuchtere, sfeerloze hotelkamer in Hannover. En daar moest ze doorheen gaan. anders zou ze nooit de sterke en onkreukbare vrouw zijn geworden, die in deze bittere uren door het noodlot gevormd werd uit de wel is waar goedhartige, maar onzeg baar verwende en vertroetelde million nairsdochter. En als de steeds pijnlijker wordende teleurstelling var. haar huwe lijkslevcn haar bereid gemaakt had om te lijden ter wille van haar liefde dit vreselijke uur maakte haar sterk om te strijden ter wille van die liefde. En zo werd Carla Mac Catriek (en tweeden male geboren. Toen zij uit de chaos van Aandoenin gen eindelijk weer tot zichzelf begon te komen, was iiaar eerste opwelling: „Weg! Zo spoedig mogelijk!" Zover mo gelijk weg naar mensen, die niets wisten van haar smaad en verbittering, van het schandelijk misbruik, dat van haar liefde en vertrouwen gemaakt was. Snel begon ze haar kleine koffer te pak ken. Ze had niet veel meegebracht, want ze zouden maar enkele dagen in Hanno ver blijven en dan weer naar huis toe gaan. Naar huis! Carla lachte bitter. Of was liet een snik, die in haar opwelde? Ze had zich werkelijk thuis gevoeld in dat oude landhuis, méér dan in Pitts burg, zelfs méér dan in La Paz, na grootvaders dood. En nu zou ze weer op reis gaan reizen, reizen door alle landen, nieuwe dingen en mensen zien, zoveel, dat er geen tijd overbleef om te denken. (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 4