Texelse Verhalen Toezicht op overdracht van grond en versnippering van bedrijven De Koog groeit V_. Accordeonklanken in ons Park 61e JAARGANG. No. 6237 'OFA-snAG 21 JULI 1918 61e JAARGANG. No. 6237 TÊXELSCHE COURANT Voor liet geniale en 0111 u te misleiden, ,1 jk de twee helden van deze waar ge- >urde 'historie, niet met hun eigen na- en hij u inleiden. Ik noem ze dus heel )odge\voon Jaap van Joop en Piet van ietje. En als mijn beschrijving ook niet opt, dan is dit ook niet omdat ik het iet iveet, maar omdat ik er de voorkeur in geel origineel te blijven. Daar gaat 'ie dan. Commentaar stuurt maar naar de redactie. l)ie wordt er jor betaald en is voldoende getraind om nder een schrammetje uit een zond- oed van ingezonden stukken te verrij- :n als paal 17 na 'n straïfe Noord-Wes- r. Ze woonden in De Koog. Jaap van oop was een rolrond ventje van zo om ade bij de veertig. Piet van Pietje was mg en schraal. Hij was normaal ter we- jld gekomen, maar zijn moeder was lendertjjd eens geschrokken van eon azewind en Piet van Pietje leek er daji ok naar. Hij was ook zo om ende bij de eertig. Een feit is, dat hij samen met Jaap in ezelfde bank had gezeten op de lagere ;hool. Die bank was te groot voor Jaap n te klein voor Piet en dat was eigenlijk de eerste aanleiding tot de serie van chte onenigheden, die onze helden ge urende hun verdere leven zou omringen ls een zwerm vliegen een koeie-oog. Toch hadden ze beide een grote, ge- leenschappelijke hartstocht. Wanneer de herfst de Noordwester stormen de rauwe golven an de Noordzee hoog op et strand joegen en de flarden stukge lagen schuim door de lucht zeilden tot ver de eerste duinenrij, dan kwam hun ijd. Voor dag en dauw kropen ze uit de arme bedstee, schoten in een oude roek en jekker en scharrelden naar bui- fn. Ze hadden een fijne neus voor schip- reuk en strandgoed en roken de buit ilometers ver in zee. Vanwege de hazewind kon Piet van 'ietje ontzettend hard rennen. Zijn hrale lijf sneed door de wind als een les door de boter en zijn lange hoekige rmen maakten vervaarlijke, maar regel atige boksbewegingen, die aan Demp iy in zijn beste tijd herinnerden. Jaap van Joop daarentegen rolde meer. uinafwaarts leverde dat ontegenzegge- jk voordelen op, maar dninopwaarts ïote bezwaren. Hij gebruikte dan ook teevast zijn handen en kon dus doende •ij het beklimmen "van een duin een re delijke snelheid ontwikkelen. Al leek 't reemd hem daar op handen en voeten ie zien voortsnellen met zijn dikke buik •lepend over het helmgras. Piet van Pietje had nog een voordpel. lij was sterk in het nemen van hinder nissen. Hij sprong met gemak over een mining van een goeie meter en had een infeilbaar gevoel voor obstakels in het lonker. De tuunwoaltjes nam hij op de olgende wijze: Hij legde zijn knokige inkerhand bovenop de bovenste zode. ette zich af en kwam als een kat op leide voeten neer aan de andere kant. Jaap van Joop had met elke tuunwoal noeite. Vol afgunst keek hij naar de wierige sprongen van zijn vroegere lankgenoot. Telkens probeerde hij deze lindernissen op dezelfde manier te. ne llen, maar och-arme, zijn benen èn zijn irmen waren te kort voor zo'n krach- oer. En toen hij voor de zoveelste keer met zijn dikke buik tegen de bovenkant an het walletje kwakte, zodat zijn rib jen hem pijn deden, gebeurde 't. dat er 'n Ian in zijn bolle hoofd rijpte. Hij stond en ogenblik stokstijf, sloeg zich dan met ie volle hand op zijn vetle dijen, dat het detste eu lachte, lachte, dat zijn arme mik er zeer van deed. Want hij zag in ijn gedachten Piet van Pietje over de uunwoal schuin tegenover zijn huis wippen. Steevast op dezelfde plaats. Jo con het zien aan de plek waar hij zijn ïand altijd legde. Daar groeide geen jras en er was een kuiltje. En waar zijn neten neerploften, daar vond je ook een kuil, 'n flinke, want Piet had schoenen ils kleine ioggers. Twee dagen daarna, toen de wind in de goede hoek zat en het zo donker was, dat ie geen hand voor de ogen kon zien, voerde Jaap van Joop zijn plan uit. Hij maakte drie reizen en waste zicli voor 't eerst van zijn leven voordat hij naar bed ging. Maar hij sliep onrustig. En loon de klok half drie wees. kroop hij al op de tast uit de bedstee, schoot in zijn broek cn jekker en sloop de deur uit. En niet lang daarna lag hij op zijn post. Nog geen tien meter van de plaats, waar Piet altijd het woaltje nam. Toen 't heel eventjes begon te schemeren, zodat je weer merken kon, dat je handen en voeten had, hoorde hij een deur slaan. Joop dook weg achter 'n kale vlierstruik n begon inwendig al te trillen van de lach. Er naderden voetstappen en hij zag dicht langs zich 'n lange schim op de tuunwoal af marcheren-. Dan zag hij-'hoe Piet zijn linkerhand plaatste en stikkend an de ingehouden laoh zag hij het lan ge lichaam door de lucht zwiepen. Er klonk een verschrikte kreet, gevolgd door een vreemd geluid, net alof een koe zijn poten uit de slappe derrie langs een poeltje trok. En toen de lange gedaante weer over de wal klauterde en langs Jaap mar cheerde. kneep deze zijn neus dicht, van wege 't plezier en vanwege de lucht Want Piet van Pietje was na zijn forse afzet met beide benen in een kuil terecht gekomen met.enfin, praat er niet over. Piet deed 't ook niet, maar 't was geen eau de cologne! En zo eindigt deze historie van Jaap van Joop en Piet van Pietje, twee beste Rogenaars, maar wild op jutten. GEERT Bij de Staten-Generaal Is een wets ontwerp ingediend, dat beoogt de over dracht van landbouwgrond onder toe zicht van de Grondkamers te brengen en de versnippering van landbouwbe drijven tegen te gaan. De hoofden van de 6 departementen, die de memorie van toelichting hebben ondertekend, betogen, dat wettelijke be palingen ten aanzien van de vervreem ding van landbouwgronden voor de Ne derlandse landbouw noodzakelijk zijn. In de landbouw dient voor alles naar verlaging van de kostprijzen gestreefd te worden, wil concurrentie met het bui tenland mogelijk zijn en afzet ln het buitenland kunnen plaats hebben. Verlaging v.d. kostprijs "zal moeten wor- :!en verkregen door de exploitatie zo rationeel mogelijk te doen geschieden. Rationeel Grondgebruik De voorgestelde maatregelen beogen een rationeel gebruik van de grond te handhaven en te bevorderen. In vele streken van het land zijn de landerijen slecht verkaveld, de percelen van één be drijf zijn in zulke ge\ allen op aanzien lijke afstand van elkaar en van de boer derij gelegen, hetgeen een economisch doelmatige exploitatie in de weg staat. Door middel van ruilverkaveling wordt in deze toestanden verbetering gebracht, maar teneinde de hiermede bereikte re- sutaten ook voor de toekomst veilig te stellen en tevens ook thans buiten de ruilverkaveling om verdere versnippe ring van gronden te voorkomen, is in grijpen van overheidswege nodig op die momenten, waarin wijziging in de eigen dommen of in het gebruik \an de giond optreedt, zoals bijvoorbeeld geschieden kan bij, verkoop, hij veranderingen in de verpachting of bij de lerdeling van ge- rrfde grond. De wet bedoelt de mogelijk heid voor dit ingrijpen te scheppen door de Grondkamer, d.i. het. lichaam, dat krachtens het Paehtbesluit met de uit voering van 'n belangrijk deel der pacht- wetgeving is belast, behalve de beoor deling van pachtoverórachten ook die ten aanzien \an eigendomsoverdrachten in handen te geven, benevens het onder zoek of door bepaalde eigendoms- res pectievelijk pachtoverdrachteu eventueel de belangen van de landbouw worden ge schaad. Wanneer van een goed verka veld bedrijf een perceel verkocht zou worden aan iemand, die op aanzienlijke afstand daarvan z'n overige bedrijf heeft zal de Grondkamer aan deze overeen komst haar goedkeuring kunnen ont houden, terwijl, wanneer in andere ge vallen de mogelijkheid zich voordoet, daarvan tevens gebruik zal worden ge maakt om de verkaveling in positieve zin te verbeteren. Minimum bcdrljfsgrootte. Behalve ten aanzien van de verkave ling stelt het ontwerp ook regels met be trekking tot de verdeling van liet land over de landbouwbedrijven. Het Nederl. probleem van een groot aantal bedrijven, te gering van omvang om rendabel te kunnen zijn, is wegens het gebrek aan grond bijzonder nijpend geworden. Hei is beslist noodzakelijk, dat het aantal oneconomische bedrijven niet groter wordt. Uitgaande van de door dé regering gestelde norm, dat een landbouwbedrijf len minste aan de ondernemer en zijn ge zin een volledig bestaan moet kunnen verschaffen, zal de Grondkamer in het concrete geval moeten beoordelen waar de minimumgrens is gelegen, rekening houdende met grondsoort, aard van het bedrijf, bedrijfstype van de streek en dergelijke omstandigheden. Zij zal in het algemeen aan deze minimumgrens sterk de hand moeten houden. Het is de be doeling dat de Grondkamer voortaan haar goedkeuring zal kunnen onthouden aan overeenkomsten, waardoor goed ren derende bedrijven in niet meer rendabe le zouden worden gesplitst, maar boven dien wil het wetsontwerp bevorderen, dat te kleine bedrijven worden vergroot tot de noodzakelijk geachte minimum-om vang. Dit zal kunnen geschieden in ge vallen van grondverkoop aan bedrijven, wier omvang reeds voldoende is, terwijl in de nabijheid kleine bedrijven liggen, waarvan de boeren bereid en in staat zijn enkele percelen bij te kopen. Ver werft zulk een overeenkomst niet de goedkeuring van de Grondkamer, die 'n naar haar oordeel eerder in aanmerking komend gegadigde voordraagt, dan staat het de eigenaar vrij zijn grond niet te verkopen zo hij met het voorstel van de Grondkamer niet accoord gaat. De ei genaar of pachter, van het kleine bedrijf, die als gegadigde optrad, is evenwel aan zijn toezegging gebonden. De afstand van grond van grote eu kleine bedrijven komt uiteraard alleen in aanmerking, wanneer de economische grondslag van het grote of middelgrote bedrijf niet wordt aangetast, terwijl over het algemeen in streken, waar liet'grote en middelgrote bedrijf, resp. alleen het kleine bedrijf overheerst, geen mogelijk heid tot sanering op de aangegeven wij ze mogelijk zal zijn. In het eerste geval door gebrek aan kleine gegadigden, in liet tweede door gebrek aan bedrijven, die grond kunnen missen. Het voorschrift met betrekking tot de uiininnim-bedrijfsgrootte, houdt niet in, dat de Grondkamer een splitsing van grotere bedrijven mag toelaten tot het minimum is bereikt. Het wetsontwerp bepaalt, dat de grote en middelgrote be drijven gehouden moeten worden op een omvang, welke voor streek en bedrijfs type als norn.aal kan gelden. Het ontwerp, dat er van uitgaat, dat landbouwgrond zoveel mogelijk moet worden gebruikt door hen, die hun hoofdberoep in de landbouw hebben, verschaft de Grondkamer de mogelijk heid zorg te dragen dat landbouwgrond niet te grote mate voor zelfverzorging of als bron van neveninkomsten wordt ge bruikt. De koopprijzen. Met betrekking tot de prijsvorming zi,jn in het ontwerp een aantal bepalin gen opgenomen op grond van de overwe ging dat beheersing der koopprijzen o.iu. met het oog op de grote landlionger noodzakelijk is. Het is evenwel niet mo gelijk gebleken, in de wet zelf een prijs- fixatie op te nemen, zodat te dien aan zien moest worden volstaan met een be paling, dat bij Algemene Maatregel van Bestuur nadere regelen omtrent de koop prijzen van landbouwgrond zullen wor den vastgesteld, terwijl de nadere uit werking voorts aan verordeningen van de Grondkamers is overgelaten. Recht van voorrang voor de pachter Een belangrijk nieuw beginsel komt tut uiting in de bepaling dat de pachter een recht van voorrang verkrijgt 0111 't door hem gepachte land te kopen. Zowel van onderhandse als van openbare verkoop moet de pachter van de grond in kennis worden gesteld, zodat hij in de gelegen heid zal zijn van zijn voorrecht gebruik ty maken. Het ontwerp maakt met be trekking tot deze bepaling slechts een uitzondering ten gunste van bloed- of aanverwanten in de rechte linie, of in de zijlinie tot in de tweede graad (broers en zusters) van de eigenaar. Voorts kan de grondkamer aan dit recht van voorrang voorbijgaan, indien door verkoop aan de pachter een slechte verkaveling bestendigd zou worden, ter- w ij] afwijking eveneens mogelijk is, wan neer de bedrijfsvoering van de pachter niet behoorlijk is geweest. Erfrecht Het ontwerp heelt geen betrekking op eigendomsovergang krachtens erfrecht, hoewel dit evenzeer uit landbouwkundig oogpunt ongewenste toestanden op de gebieden van verkaveling en bedrijfs- grootte kan bewerkëi). Deze materie ver eist echter afzonderlijke, nauwgezette bestudering daar de algemene beginse len van het Burgelyk Recht en van het Erfrecht in het bijzonder, er ten nauwste bij zijn betrokken. Beroep Van dc beslissingen der Grondkamers is beroep opengesteld op de Centrale Grondkamer te Arnhem. Naar aanleiding van de aanvoer van enorme stapels stenen welke opgeslagen werden op een terrein aan de Kampweg te De Koog, zijn wij eens op informatie uitgetrokken. We troffen op het terrein aan de da mes Vermeulen, Geeriigs en Smits, al len verpleegsters uit Den Helder en ver namen, dit hiel' door deze dames in de toekomst een pension annex herstellings oord voor ïeconvalescenten zal worden geëxploiteerd. Deze drie dames hebben leeds eerder in Den Helder een dergelijk instituut in bedrijf gehad. Het gebouw dat ontworpen is door het architectenbureau Peters en Roelofs te Den Helder en dat door de heer J. Bak ker, aannemer te Den Helder wordt uit gevoerd, zal een L-vorm krijgen met een gezamenlijke oppervlakte van 22 bij 32 meter en zal plaats bieden voor 35 a 40 personen. Het zal gedurende het gehele jaar geëxploiteerd worden. De drie ondernemende dames hebben nog vele plannen ten aanzien van tuin aanleg, tennisbaan en derg. maar dat zal nog enige tijd vergen. Voorlopig' is het de bedoeling het complex voor het seizoen 1949 voor in gebruikneming gereed te maken. We wensen deze dames veel succes met hun plannen, die aan De Koog een gebouw met een aparte sfeer zullen schenken en daardoor de aantrekkelijkheid van De Koog als badplaats en rustoord zal ver hogen. DE SCHOOLJEUGD EN HET A.S. REGERINGSJUBILEUM Teneinde bij te dragen tot de viering van het a.s. Regeringsjubileum van H.M. de Koningin op de scholen voor voor bereidend en verplicht lager onderwijs is door de Minister van L.V. en V. toestem ming verleend, dat via de nog nader te instrueren plaatselijke distributiedien sten toewijzingen zullen worden ver strekt overeenkomende met maximaal 125 gram suiker per leerling. Deze toe wijzingen moeten in 1 keer worden aan gevraagd en wel tot 29 Augustus a.s. De schoolbesturen zullen zelf kunnen bepalen, op welke wijze zij deze traetatie zullen uitvoeren, hetzij door 't verstrek ken van versnaperingen dan wel van versnaperingen en limonade. Hierbij dient er rekening mede te worden ge houden, dat b.v. per flesje Kmonade-ga- zeuse in het algemeen 25 gram suiker gemoeid is. De organisatoren van de schoolfeesten zullen vóór het aanvragen van de toewij zingen moeten bepalen voor welke hoe veelheid zij versnaperingen-toewijzing en en voor welke hoeveelheid zij suiker toewijzingen ter verstrekking van limo nade wensen te ontvangen. De toewijzingen moeten voor 't open baar onderwijs door de gemeenten, voor het bijzonder onderwijs door de school besturen ln ontvangst worden genomen. Voor andere feestelijkheden ter gele genheid van bet Regeringsjubileum zul len geen extra toewijzingen w.orden ver strekt. UITGAVE v.h Fa. LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd Bankver en Coöp. Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j Verantw. Redacteur: J. ZEEMAN, Emmalaan 92, tel 157 Den Burg GESLAAGD EN BEVORDERD. Voor het gehouden examen H.B.S. A slaagden J. v.d. Sterre, Oudeschild en A. Medema, Oosterend, beiden leerlingen van het Gein. Lyceum. Den Helder. DE WESTEN. De heer C. Witte Johz. slaagde dezer dagen na het volgen van een ehauffeurscursus voor liet diploma Motortechniek en Verkeer. Hij werd daar toe opgeleid door de Noordhollandse Auto Rijschool. OOST. Freek Stijgstra, leerling van de M.T.S. te Amsterdam, werd bevorderd tot het practische leerjaar. HOLLANDSE FOTOGRAAF ONT WERPT CAMERA VOOR ONDERWATER-FOTOGRAFIE. Films straks ook in ons land te zien. Enige tijd geleen vestigde de heer Piet Windmeyer uit Delft de aandacht van biologen uit binnen- en buitenland op zich, door zijn resultaten op liet ge bied van de onderwater-fotografie. Hij was er ril. in geslaagd een camera te ontwerpen, die geheel waterdicht was en waarmee hij in de Middellandse Zee opnamen maakte. Veel van hetgeen tot nog toe onbekend was, werd er door opgehelderd. Na zijn terugkeer stelde hij zijn bevindingen dan ook geheel ter beschikking van de Nederlandse biologie. Hij is er nu in geslaagd een camera te ontwerpen voor onderwaterfotografie. Half Juni vertrok hij met de heer J. Renaud, ten medisch student, die veel belangstelling heeft voor de biologie naar de Lavandou, een vissersdorpje in Z.-Frankrijk om daar een onderwaterfilm te maken van het leven van de vissen in de Middellandse Zee. Voorts zal hij per muilezel een reis van 10 dagen over het eiland Corsica maken en enige films niaken van het leven boven liet wateroppervlak. Ook gaat hij naar het staatje Andorra in de Pyreneeën. Men heeft hem opgedragen een film le maken van liet splijten van een rots van enige honderden vk. nieters, welk werk door een Hollandse aannemers firma bij Mortisues in de baai bij Mar seille ter uitvoering is opgedragen. De maatschappij wil nl. nagaan hoe groot de rotsseherven zijn, die tijdens dc be werking met beitels afbreken. Een ge vaarlijk en serieus werkje, maar de heer Windmeyer neemt het graag aan, omdat hij door deze opdracht in staat wordt ge steld zijn werk voort te zetten. De heer Windmeyer heeft ook het voornemen een film te maken van een koraaleiland. Deze film zou zelfs voor Amerika iets nieuws zijn en hij ver wacht dan ook, dat de nieuwe wereld er veel belangstelling ioor aan de dag zal leggen. Zijn films, (ten dele gekleurd) zullen later ook in, ons land in roulatie komen. AMERIKAANSE JANTJES TUREN OVER HET IJ. ONTEIGENING VAN BOUWGROND. De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat door het Colle ge van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw is overgegaan tot ont eigening ten name ran de gemeente Texel ten behoeve van het herbouwplan van enige percelen en een pereeelsge- deeite bouwgrond, gelegen in de ge meente Texel, en wel te Den Burg, voor welke onteigening op 19 Mei 1948, door vertegenwoordigers van gemeld College ten {taadhuize zitting is gehouden. De op deze onteigening betrekking hebben de stukken liggen van heden af, gedu rende twee weken op de secretarie dezer gemeente kosteloos ter inzage. De Burgemeester van Texel, Mr. G. D. REHORST. De zomer is weer aangebroken en daarmede het touristen-seizoen. Amster dam trekt de belangstelling van vele vreemdelingen. Op deze foto ziet u Ameri kaanse „Jantjes" over het IJ turen. Nadat de Stichting 194t>-'46 reeds en kele surprisen van goede films gebracht had, kwam Zaterdagavond j.l. met een muzikaal programma voor de dag: de ac cordeon ver. „Aalsmeer". Het weer was van vrij behoorlijke hoedanigheid, dus vond het concert plaats in onze „open- luchtconeertzaal" - het Park - w-at het oordeel bracht dat hiervan ca 1600 pers getuige konden zijn. De accordeon komt de laatste tijd weer meer in het middelpunt der belangstel ling te staan, zij gaat meer en meer een integrerend deel van het orkestapparaat uitmaken. De ver. „Aalsmeer" bestaat uit ca. 30 personen, w.o. enkele dames, me rendeels aeeordeonnistcn, slechts ge steund door een enkele bas en slagwerk. Grote waardering hebben wij voor de keuze v.d. uitgevoerde werken. Het pro gramma bevatte namelijk overwegend de populaire reportoire stukken uit de or- kestliteratuur, afgewisseld met enkele moderne klanken zonder nu direct in het „Cheerio" genre te vervallen. Overbekende ouvertures als „De Kalief van Bagdad" (Boildieu en „lm Reiehe des Indras" van Paul Lincke werden af gewisseld met twee van Grieg's bekend ste elegische mejodien als „Herzwunden" en „Lerzter Friihling. Het deed mis schien wel enigszins vreemd aan deze laatste melodien - waarvan zelfs een ver dienstelijke granunofoonopname van Mengelberg in de handel is - thans in de accordeon-bezetting te horen. Dat de ac cordeon bij uitstek het instrument is van liet specifiek Frans muziekje - de valse musette - bleek duidelijk uit de weergave van „A beautiful day". Pop.v is een naam die zelden op de programma's van de fanfare corpsen ontbreekt, zijn bekend ste werk de vier deiige Oosterse suite vond thans een plaats op het programma. Popy geeft de Oosterse sfeer prachtig weer in het tweede deel (aan de oevers van de Ganges) en vooral ln het laatste deel „Patrouille". Hel Texelse publiek moet evenwel nog leren om tussen de de len van een suite niet te applaudlseren! Een prima vertolking genoot de ouvertu re van Balfe (niet Balfél) „De Zigeune rin". Of had men zich op dit nummer dat immers het verplichte stuk mit de ere afdeling van accordeon-orkesten was; speciaal tocgelegen? Deze muziek welke nu al 160 jaar oud is. doet het toch nog steeds uitstekend. Operamuziek leent zich ook altijd uitstekend voor vertol king door accordeons. De keuze was Zaterdag gevallen op' Mascagni's prachtige operamuziek bfl „Cavelcria Rusticana". De dirigent de heer De Boer is de grote stuwkracht van dit orkest bestaan de uit dilettanten. Aangezien het orkest ditmaal niet in een zaal speelde moest hijzelf de presta ties ondersteunen en speelde zelf mee. Bij een van de laatste nummers had hij evenwel zijn accordeon weggelegd en toen waren we er eerst getuige van welk een bezieling van hem als dirigent uit ging. Hy doet deze arbeid met een vlot heid die zijn persoon eigen is en met een beminnelijkheid, waarmede hij iedereen voor zicli wint en tenslotte zijn wil op legt. Ook bracht deze dirigent ons enkele soli; Suppé's „Lelchte Kavalerie" en mo derne klanken :Avalon, By the sleepy lagoon e.a. Als speciale attractie be speelde hij ook een kleine accordeon van ca 20 cm. cn toverde hieruit een gehele potpourri met als omlijsting het oude „Slieik of Araby". Het populaire Nonnenkoor vormde ten slotte een van de laatste nummers. Na liet uitspreken van diverse vrien delijke woorden aan beide zijden was ook deze avond, die we gerust één van de mooiste uitvoeringen in ons park kunnen noemen,0111 ruim elf uur ten ein de. Het talrijke publiek zal zeker van de ze avond genoten hebben, ten getuige hiervan kan aangevoerd worden dat bij na drie uren de „staan tribunes" dicht bezet bleven.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1