IVO ROL r eestelijk leven. Bidden is Geloven u/een. ov&voJ. v^Kknip^&<xan. Nu de Lamsoor gaat bloeien INDONESIË Wm m Indrukken van Texel V_. Nieuwe bonnen Goudjacht ifrATERDAG 24 JTJLI 1948 91c JAARGANG. No. 62S8 EXELSCHE COURANT Wees er zeker van: God roept en oekt ons. Het kan lang duren voor wij at bemerken. Een leven lang! Wat zien e trouwens van God in de wereld, in as leven? Iemand heeft mij eens ge- egd: niet meer dan de streep licht van en zaklantaarn in een verduisterde traat. Een ogenblik.... en dan weg. odi spreekt een mens, die uit de op- echtheid van zijn benauwde hart zegt: leer, hier ben ik nooit tegen een nuur. Want dat hóórt God. Hij hoort na- uelijk het. gebed. Met deze kreet be- int „de ademhaling der ziel". En daar angt ons leven van af! Het heeft daar na zin om te bidden. Er wordt een ver- iroken contact hersteld. Op die moge- ijkheid tot herstel wacht God altijd. En lij heeft niet zwijgzaam gewacht. Her- aldelijk zegt Hij: vreest niet, Ik ben r. Lang hebben we niet geluisterd. Ons even was te druk. „Geen tijd" wie leeft dat in zijn woordenboek? Tot er 't igenblik komt, dat het niet langer gaat, illeen en ook wij iets zeggen: Heer, hier >en ik. Zonder het zelf te begrijpen, heb- icii wij geloof in het: Ik ben er. Bidden s geloven. BRIDGEWEDSTRIJD. Zondag 18 Juli was de R.K. Bridge- lub uit Sehagen op bezoek bij de R.K. ïridgeclub te Den Burg. Na de middag werd in Hotel „de 4» aan" een wedstrijd tussen beide clubs 'espeeld. Er werd gespeeld aan een A- ijn met tafels en een B-lijn met 6 ta fels. In beide groepen werd Sehagen winnaar en werd eigenaar van de be- hikbaar gestelde medaille. In de A-lijn werd het paar de heer en uw. Taylor eerste met 65 punten en be haalde Sehagen totaal 293Vr punt en Texel 240'/2 punt. In de B-lijn werd eer de de heer Knuwer en mej. Berkvens net 70 plinten en behaalde Sehagen 336 p. en Texel 294Va p. Over enige tijd gaat onze club naar Sehagen om revanche te nemen. De lei- iling berustte bij de heer Idema. UITREIKING DIPLOMAS VOOR 1)E ZEEVIS VA ART. Zaterdag 3 Juli 1.1. werden op het raad huis door le Burgemeester in naam van de Inspecteur-Generaal voor de Scheep vaart de diploma's voor stuurman en schipper voor de Zeevisvaart uitgereikt. Een diploma als schipper ontvingen: D. Krijnen, Oudeschild; S. Bakker id B. v.d. Vis Jzn.. Oosterend; A. v.d. Vis Jzn., id.; B. v.d. Vis Azn., id.; .1. v.d Vis Azn., id.; B. van der Vis Pzn. id. W. El len, id.; A. Ellen Junior, id.; .T. Vlaming Bzn., id. Een diploma als stuurman ontvingen: II. Groen, Oudeschild; K. Sehagen, A. Kees, J. Boom, J. J, Koopman, A. Seha gen, .1. Sehagen, L. v. d. Schans, A. Bak ker, A. v.d. Brink, ook te Oudeschild. Een diploma voor bekendheid met de Bepalingen ter Voorkoming van Aanva ringen op Zee werd reeds eerder uitge reikt aan; P. J. Sehagen, Oudeschild; M. Ellen te Oosterend; B. Vlaming Pzn., id.; J. Koopman, id. Het examen ter verkrijging van deze diploma's werd gehouden op 25, 26 en 27 Maart 194S in de achterzaal van Hotel „De Graaf" te Den Burg. Aan dit exa men werd deelgenomen door candiaten van Texel, Den Helder en Wieringen, in totaal 46 personen, waarvan er 34 slaag den. Een woord van dank en waardering aan onze Burgemeester voor de prettige ontvangst ten raadhuize en de officiële wflze, waarop de diploma's overhandigd werden, is hier zeer zeker op zijn plaats. MARKT PURMEREND. 20 Juli 1948. Kaasmarkt: Aangevoerd 1 stapel kaas wegende 347 kg, Edammer jfi plus f 78 per 50 kg. Veemarkt: 284 gelde koeien f 360-550, stug, duur, 122 melkkoeien f 425-800, kalm; 12 stieren f 400-750, stil; 20 gras kalveren f 220-300, matig; 585 biggen 135-70, stug; 482 schapen f 56-85, matig; 472 lammiren f 22-44, kalm; 58 bokken en geiten f 10-80, stug; 40 paarden f350- 750, stug. Pluimveemarkt: 80o kippen en hen nen (witte en rode) f 2-2,26; 350 idem blauw f 2,75-2,90 p. kg.; 1900 hennen f 5,50-7 p. st,; 2900 jonge lianen, blauw f 2,75-2,85 8100 idem, witte en rode f 2- 2,75 p. kg.; 700 jonge en oude eenden f 1,50-13; 450 konijnen f 1-11 en 25 gan zen f 5-f 9 per stuk. D.E TOPKWALITEIT TANDPASTA VISAFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd van 12 t.m. 17 Juli 1948: 3941 kg bol; 2131 kg garnalen; 123 kg geep; 314 kg kaan; 41 kg. kabeljauw; 6015 kg horsmakreel: 116 kg makreel; 33 kg muiets; 10 kg rog; 3726 kg schar; 54214 kg schol; 227 kg pieterman; 3021 kg poon; 1451 kg tarbot; 2925 kg tong; 1443 kg wijting: 3 kg baai; 4 kg liake; 19 kg zalm. ZON, MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 24 .Tuli op om 4,49; onder om 8,42. Maan: 29 Juli L.K., 5 Aug. N.M. Hogo water ter rede van Texel: 24 Juli 11.35 en 11,50. 25 Juli —en 0.05. 26 Juli 0,20 en 0,35. 27 Juli 0,50 en 1,05. 28 Juli 1,20 en 1,35. 29 Juli 1.50 en 2,10. 30 Juli 2,35 en 3,05. Is het de moeite waard een bezoek te brengen aan.de Schorren. Aan het N.O. gedeelte van Texel, ach ter de hoge zeedijk van de Eendracht- polder, liggen bij de vele bekende Schor- ren, liet ruim ilOO ha. grote kweldergc- hied, het dorado van de Sterns, Schol eksters. meeuwen, aalscholvers, kluut en iele andere vogelsoorten. Wie met vacantie op liet eiland ver- loeft en verzuimt een bezoek aan de Schorren te brengen, heeft Texel niet gezien. Tot deze mening zijn we geko men na .een bezoek gebracht te hebben aan dit bijzonder mooie natuurreservaat, dat dank zij de vereniging tot behoud v. Natuurmonumenten doeltreffend be schermd wordt, Tot voor korte tijd kon men hier slechts met 5 personen tegelijk worden toegelaten, na voorzien te zijn van een lidmaatschapskaart van genoemde ver. en een toegangsbewijs. Dit was wel een noodzakelijke maatregel, vooral in de broedtijd. Wie het zou durven wagen, zonder toestemming de schorren te be treden. kou er staat op maken, onher roepelijk 'e worden teruggezonden dooi de vogelwachter Teun Brouwer. Al was u de hoogste autoriteit. Wie kent Teun niet? De Schorren zonder Teun zijn niet denkbaar. Teun, die al 35 jaar in functie is. heeft reeds duizenden perso nen rondgeleid, w.o. talrijke buitenlan ders. Vele jaren geleden bracht zelfs de ex-koning Boris van Bulgarije eens een bezoek aan dit broedterrein. Ook deze zomer zijn vele honderden bier al geweest en zullen nog talrijke be langstellenden volgen, te meer daar hef thans is toegestaan, dat grotere gezel- óCMOLenyrc* ttttlsCHf COURAIfT schappen onder geleide worden toegela ten. VV ie hiervan meer wil weten, wende zich tot de opzichter, dhr D. Boot, De Waal, die gaarne alle inlichtingen ver strekt. Sinds onheugelijke tijden. Sinds onheugelijke tijden, zodat we kunnen spreken van eeuwen geleden, hebben de vogels getracht dit gebied in de broedtijd te veroveren. Dit is gehikt, mede door het prachtige werk van Na tuurmonumenten. Het is wel gebeurt, dat bij stormachtig weer vele legsels verloren gingen, iets waar niets tegen te doen is. Maar de mens zou de mens niet zijn, als hij niet moedwillig de eieren w egroofde of ging jagen op de vogels. Voornamelijk in de achter ons liggende oorlog werd er door de bezetters onnoe melijke schade aan de vogelstand toege bracht op de Schorren. Gelukkig is dit achter de rug en we kunnen dan ook zeggen, dal alles zich weer schitterend beeft hersteld. liet vorige jaar weidden er nog vele schapen, waardoor ook vele broedsels verloren zijn gegaan, maar door de mede werking van de in de nabijheid wonende boeren is hier een einde aan gemaakt. Rustig is het hier te vertoeven, voor al als het weer meewerkt en liet zonne tje zich af cn toe laat zien. Dan is 't. een waar genoegen. Ge ziet er bv. een hele kolonie lepelaars vreedzaam bij elkaar zitten- en op een andere plaats de rose grutto's en zilverplavieren, die nog niet zo lang geleden uit het Noorden op door trek zijn gearriveerd. Als de Lamsoor bloeit. Nu de Lamsoor gaat bloeien en grote plekken in een blauwe gloed zet, is een bezoek aan de Schorren uit een oogpunt van landschapsschoon, alleszins de moeite waard, daar de Schorren het enige gebied is niet zijn typische be groeiing van verschillende soorten zee planten. Nergens op liet eiland zult ge dit kunnen zien. Voor vogelkenners en liefhebbers van deze typische plantengroei valt er veel te genieten, vooral ln de komende weken, bgene, die bier met vacantie Is, raden we dan ook aan, niet te vergeten een bezoek le brengen aan de Schorren. BEVOLKING EN NATUUR. Kaja-Kajn land is vruchtbaar. Sago, pisang (banaan), klappers (kokospalm- vruchten), suikerriet, aardvruchten, zijn er meer dan genoeg. In de droge tijd bewerken de mensen hun velden ol tuinen. Als het zeven-ge sternte voor zonsopgang zichtbaar wordt is liet tijd van spitten. Het tuinen maken is bun blijde tijd. Ze moeten dan wel veel harder werken dan gewoonlijk, maar het is de tijd van het leven in de v rjje natuur, de tijd van gezellig samen zijn der families onder elkaar. Het vormt een afwisseling in liet. saaie dorpsleven. Ook? hier. net als in het dorp leven man nen, vrouwen, jongelingen in afzonder lijke hutton. Men staat dan verbaasd over hun ijver en hun werkkracht. Vrou wen en meisjes stampen met kracht de zware dikke stokken, van onder afgeplat in de kleverige modder onder heen en weer wiegelen. Het grondwater komt zuigend omhoog. De losgemaakte klei til len mannen en jongelingen met de han den op en werpen ze op een dijkje. Hier op worden de vruchten geplant. Water noch modder, die armen en benen be- v uilen, hinderen hen. De hete zon. die op hoofd en ïug brandt, telt hij niet. Hij werkt. door. Maar te lang wordt de dag niet gemaakt. Onder gezellig gepraat, bij de hutten of onder een koele bamboestruik is do vermoeienis gauw vergeten. De nieuwe tuin is 's mans vreugde voor lange jaren. Hij omheint hem met sierplanten (ero- tons). l'n zou de aanplant mislukken, al zou heel d" wereld honger lijden, sago is er altijd. Sago is door gebrek aan vita minen helemaal geen ideaal voedsel, maar van die belangrijke stoffen heeft de „Ivaja-Kaja" geen begrip: als de maag maar vol is! Vroeger, toen de mensen geen ijzeren werktuigen kenden, gaf 't omkappen van een lijpe sagoboom met zijn harde bast veel last! Dat duurde toen meer dagen dan thans uren. Door voortdurend slaan met een scherpreepje bamboe werd de harde bast „doorgesneden". Waren ze er doorheen, dan viel de boom ten langen leste door eigen zwaarte, zodat hij ver der bewerkt kon worden ter verkrijging van het sagomeel, dat uit liet merg door slaan cn behandeling met water werd vrijgemaakt. Dr. H. F. TILLEMA. Tekeningen: J. G. SIN1A. Sagotuin in een moeras. Een weg Is opgeworpen met aarde uit de vis rijke sloten opgehaald. Langs de weg planten de mensen kokospal men. Daar achter liggen de sagotulnen. De leerlingen der le en 2e klas van de L.L.S. te Oldebérkoop uit de prov. Friesland, hebben onlangs een 1-daagse excursie naar Texel gemaakt cn hoe of zij het hier ge had hebben, bewijst de brief, die ons namens een der deelnemers ter hand gesteld werd. Het verblijf op Texel berustte op een uitwisseling van leerlingen der Lagere Landbouwscholen, daar de Jongens uit Texel een tegenbezoek aan Oldeherkoop brachten. We laten hier een beschrijving der beide reiswetlerwaardlgheden volgen. Redactie. Bij ons 4-daags bezoek aan Texel is 't mij opgevallen, hoe weinig wij nog van ons kleine landje weten, want dat Texel zo mooi was, had ik nooit gedacht. Voor al het Zuidelijke gedeelte van het eiland vond ik zeer mooi, mooier dan het Noor delijke, maai misschien komt dat ook door het slechte weer, dat we getroffen hebben, toen wij het Noordelijke gedeel te bezichtigden, in tegenstelling met het Zuidelijk gedeelte, want toen was het prachtig weer. Jammer, dat de wegen op Texel over liet algemeen zeer slecht zijn, want dit doet veel afbreuk aan al het mooie dat er te zien is. In de P. H. pol der werd het bedrijf van dhr J. C. Rab bezichtigd. Dit bedrijf heeft veel last van zoute kwel. Men tracht nu dit zout uit de grond vandaan te krijgen door diep te ontwateren. Men moet liet nog dieper ontwateren dan liet polderpeil, zodat hiervoor een eigen bemaling nodig is. Daar men geen pomp kon boren, omdat die dan ooi; zout water zou geven, heeft dit. bedrijf een regenwaterbak van 120 kub. m., om het vee van drinken te voor zien. Te Oosterend werd een schapenboer derij bezichtigd met zijn typische tuin- walletjes en schapenboeten. Vol trots toonde de boer ons zijn mooie woldra- ers en ook enkele prima stamboekkoeien In de Eierland.se polder werd een selec- tiebedrijf bezocht, dat in de oorlog ge heel was vernield, maar nu al weer op gebouwd is. Op dit. bedrijf werkten o.a. twee combines en een pick up. Hieruit blijkt, dat de Texelse boer wel met zijn tijd meegaat. Voorts werden nog bezocht de Slufter, het gemaal Dijkmanshuizen, de Coop. Zuivelfabriek, de Eierenveilmg en de praehtige oude Hervormde kerk te Den Burg. 11: ben ook getroffen door de gastvrijheid der eilandbewoners. EIZE BROUWER, Nijeberkoop 85A, Friesland. INGEZONDEN. De Marinetrips een succes. Mijnheer de recacteur. Als dank voor de prettige dag, ver zorgd door de verenigde VW Den Helder en Texel, in samenwerking met de N.V. TESO, verzoek ik u om opname van het volgende; Zoals u vorige week in uw blad ver meldde. bestaat er gelegenheid voor een „Marinetooht", welke tocht wij Dinsdag 20 Juli hebben gemaakt. Het is een tocht geworden, die zeer aan te bevelen is. Om 9 uur vertrokken we met de „Voorwaarts" uit. Oudeschild en voeren ongeveer 2 uur over de Waddenzee; ge durende deze tocht werden alle mogelij ke inlichtingen verstrekt door de voor komende bemanning van deze boot. Na een vaart voor de rede en door de ha ven van Den Helder, werd om ongeveer 11 uur gemeerd. Op de kade werden we opgewacht door dhd Veldhuis van de VVV Den Helder en door dhr Bruinsma (gep. on- deroff. v.d. Marine). Laatstgenoemde heer zou voor de verdere tocht onze gids zijn. Op het programma stond een film vertoning in de Marinecantine, maar helaas kon deze door een defect aan het projectieapparaat niet doorgaan. Hierna kregen we echter een interes sante causerie door de Lt. ter Zee le klasse v. Veen, die op zeer humoristische wijze vele van zijn belevenissen bij koop vaardij en marine wist te vertellen. On der het genot van een kop koffie met koek. hebben wij prettig een uurtje mee geleefd met de heer van Veen. Intussen was liet 12 uur geworden en werden we „losgelaten" om te „schaf ten". Ieder kon tot kwart voor 2 gaan koffiedrinken, waarvoor de VVV Den Helder een bon verstrekte, die ingewis seld kon worden voor een kop koffie in een restaurant of lunchroom naar keuze. Bij de ingang van de Rijkswerf wacht te dhr Bruinsma ons weer op en nu brachten we eerst een bezoek aan liet wachtschip „Neptunus", waar we een in druk kregen van het leven aan boord van dit schip. Daarna werd de Rijks werf bezichtigd, waar de juist uit de Oost teruggekeerde mijnenveger „Wil lem v.d. Zaan" in reparatie lag. Een der officieren leidde ons hier rond. Na een rondgang over de werf was het 4 uur geworden en tijd voor 't afscheid, om de boot van half 5 te halen, die ons weer terugbracht naar Texel. VVV Den Helder en Texel, TESO, Marine en andere medewerkenden (in 't bijzonder de heer Bruinsma), onze harte lijke dank "oor de interessante en pret tige dag, die u ons geboden hebt. Oollega-vacantiegangers op Texel, maakt deze tocht, u zult er geen split van hebben. VACANTIEG ANGER. UITGAVE v h Fa. LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd. Bankver en Coöp. Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j Verantw. Redacteur: J. ZEEMAN, Emmalaan 92, tel 157 Den Burg van 25 Juli tm. 7 Augustus 1948 Bonnen voor brood; 047-2 brood is 800 gr. brood 'geldig t.m. 31 Juli a.s.) 048-2 brood is 200 gr. brood (geldig t.m. 31 Juli a.s.) 049 brood is 400 gr. brood (geldig t.m. 31 Juli a.s.) Alle bonkaarten 808; 054 algem. is 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak Tabak- en versnaperlngenkaarten enz. QA, QB, QC 808 79, 83 tabak is 2 rants, sigaretten of kerf tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 23 Juli 1948 worden gebruikt. De niet aangewezen bonnen van strook 1 kunnen worden vernietigd. 'Nu de Luline met zijn schatten Haast in 'I vergeetboek geraakt. Wordt plofs'ling van een ander goud schip. Bij Texels kust, gewag gemaakt. Vierhonderdvierenvijttig kisten, Gevuld mei goud, wachten met smart, Dat men hen eind'lijk op zal halen Uit de „flenaie Leonhardt" Dë heren vcm der Toorn en Visser, Twee flinke kerels uii de Zaan, Zullen straks trachten deze goudschat Eens even aan de haak te slaan. De botter ..UK 230" Wacht enkel op een goede wind; Waarop hei anker kan gehesen En 't grote avontuur begint. Misschien dat nog de meesie mensen Er sceptisch tegenover staan En slechts meewarig, critisch, spottend, DU groots gebeuren gadeslaan. Maar....als 't nu tóch eens mochi gebeuren, Dat slechts één goudstaat boven kwam, Dan stonden al die criticasters Beslist gelijk in vuur en Wam. Doch hoe het zij, de schat die IS er. Althans, daar houdt men het op aan. Dus waarom zou men hen beletten Dit visje aan de haak te slaan? De waarde van die kistjes goud is Zo om en bij de vijf millioen, Mij dunkt daarmee kan vader Lieltinck Toch wel het een en ander doen. Alzo wens ik de beide heren Succes en voorspoed in deez' strijd, haat dan de kip maar eens een schip zijn, Het schip, dat gouden eieren lei!. HU1B DE RIJMELAAR. (Nadruk verboden). ZAANKANTERS OP JACHT NAAR GOUD BIJ DE Z.W.-KUST VAN TEXEL. Volgens de „Alkm. Crt." zullen twe» Zaankanters. de lieren Visser en v. d. Toorn, een poging doen 0111 de goudschat van de „Renate Leonhardt", een Duits s.sl, dat in 1917 getorpedeerd werd bij ('e Z.W.-kust van Texel, (4 5 km. rich ting Den Hoorn), aan de oppervlakte te brengen. Om de ramp welke het Duitss schip trof, heeft steeds een geheimzin nige waas gehangen. Het zou bier gaan om 454 kistjes goud, die zicli nog in het wrak moeten bevin den. Genoemde heren hebben de beschik king over fen duikerskoni, zoals ook ge bruikt werd bij de berging van het goud van de „Egypt" in de Middelandse Zee. Reeds eerder werden plannen uitge weekt om met deze goudexpeditie te be ginnen, doch de oorlog trad als spel breker op. In 1945 werden er opnieuw pogingen gedaan. Door de marine werd het terrein schoongeveegd in de herfst van 1947, maar het weer was te ongun stig om toen een poging te wagen. Voor deze bergingswerkzaamheden zal gebruik worden gemaakt van de Urker botter, de UK 230. We zijn benieuwd of deze goldrush succes zal opleveren. Onze medewerker Hnib de Rijmelaar, werd geïnspireerd door deze goudaffai re (wie weet of Hnib er geen aandeel ln heeft?) en maakte er een vers op, dat wij hierbij plaatsen. KATHOLIEKE KERKDIENST. Zondag: H.H. Missen in Den Burg 7,30 8,45 en Hoogmis om 10 uur. In Den IToorn om 7,30 en 10 uur. In Oosterend om 10 uur. Biechtgel. van 7-7,30 uur. Communie onder alle Missen en om 7 u. Lof om 7 uur. Deze week: Missen om 7 en 8 u. Communie vóór en onder de Mis sen, Dinsd. en Vrijdag ook nog om 0,30 uur. Maandag ook een Mis om 9 uur. Woensdag: In Den Hoorn een H. Mis om 7,30 uur. Half 8 Jozeflof. Om 8 uur jongemannenoongr. Donderdag; In Oos terend om 8 u. een II. Mis. 's Av. 8 u. jongedameseongr. Vrijdag 3,30 u, biecht gel. v. schoolkinderen. Zaterdag van 5-9 u. biechtgel. op hele uren. 6 u. rozen krans.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1