I Sportdag van de NIWIN uitstekend geslaagd Jubileumfonds Kankerbestrijding Kalveren in voorjaar of najaar INDONESIË WOENSDAG 28 JTJLI 1948 61e JAARGANG. No. 6239 TEXELSCHE COURANT GEZICHT OP DE KOOG. BESTRIJDING VAN DE COLORADOKEVER. Bevel als bedoeld in art. 7 van de colo- radokeverwet 1947, staatsblad nr. H 220. Aan alle telers van aardappelen in do gemeente Texel. De Burgemeester van Texel; gezien de mededeling van 't hoofd van de plantenziektenkuiidige dienst, vol gens art. 6 van de Coloradokeverwet 1947, staatsblad nr. LI 220, dat naar zijn oordeel gevaar bestaat voor vestiging of verspreiding van de coloradokever in de gemeente Texel; beveelt: aan alle gebruikers van met aardappe len beteelde percelen, gelegen in de ge meente, dit gewas ten minste eenmaal op één der navolgende wijzen te behandelen of te doen behandelen: a. een bespuiting van het gewas met een oplossing van calciumarsenaat in water, ter sterkte van '/a pet. in een hoeveelheid, overeenkomende met 10 li ter oplossing per are (Vskg. per 100 li ter water); b. een (bespuiting van het gewas met een oplossing van een DDT bevattend middel, in een zodanige sterkte, dat de oplossing 1 deel DDT op 1000 delen wa ter bevat, in een hoeveelheid, overeen komende met 10 liter oplossing per are (dus bv. 1 kg. van een 10 pet. DDT pro duct of 1/a kg. van een 20 pet. DDT pro duct enz. per 100 liter water); c. een bestuiving van het gewas met een 5 pet, DDT bevattend stuifpoeder, in een hoeveelheid, overeenkomende met 0,35 kg. per are. De bcspuiting, onder a en b vermeld, moet. zodanig worden uitgevoerd, dat: le. een hoeveelheid, overeenkomende met ongeveer 800 liter per hectare, ge lijkmatig over het gewas wordt verdeeld; 2e. alle bladeren van de aardappelplan ten met de vloeistof worden bevoch tigd; 3e. op zodanig uur en bij zodanige weersgesteldheid gespoten wordt, dat liet gewas nog dezelfde dag kan opdro gen. De bestuiving onder c. vermeld, dient zodanig te geschieden, dat: le. ten minste 25 kg. per'ha. wordt verstoven; 2e. alle bladeren van de aardappel planten met het stuifmiddel worden ge raakt. Verder moet- er voor worden zorg ge dragen, dat de giftige stoffen uitsluitend op het aardappelloof en niet op andere, tussen of naast de aardappels-groeiende gewassen, weiden of slootkanten terecht komen. Met de wind moet dus bij de be handeling ter dege rekening worden ge houden. De behandeling moet worden uitge voerd in de petiode van 27 Juli t.m. 6 Augustus 1948. Indien de gebruiker van een perceel nalatig blijft de voorgeschreven maatre gelen ten uitvoer te leggen, worden de ze op kosten van de gebruiker van het perceel uitgevoerd. De kosten hiervan worden ingevor derd op de wijze, bij artikel 156 der ge meentewet voorgeschreven. Texel, 24 Juli 1948. De Burgemeester voornoemd, Mr. G. D. REHORST. BOTSING TUSSEN AUTOMOBILIST EN MOTORRIJDER OP DE HOEK EMMALAAN-HOORNDERWEG. DEN BURG. Zaterdagmorgen kwa men twee Oosterenders, de heren Jac. Drijver, automobilist en B. Dros, motor rijder, met elkaar in botsing op de hoek Emmalaan-Hoornderweg. Dhr Drijver kwam in zijn auto de Emmalaan afrijden en dhr Dros op zijn motorrijwiel van Den Burg met gevolg, dat laatstgenoem de kwam te vallen en met een kniebles sure moest worden opgenomen. Door Dr. Schalkwijk werd geneeskundige hulp verleend. De radiateur van de auto werd inge deukt en kon op eigen kracht niet meer rijden. Door de garage Dros Auto Cen trale werd de wagen weggesleept. Het zware motorrijwiel liep slechts lichte schade op. Door de politie werd van een en ander procesverbaal opgemaakt, We kunnen nog mededelen, dat het uitzicht bij genoemde hoek zeer slecht Is door het aanwezige heestergewas van 't plantsoen. Mogelijk kan dit ingekort worden. VASTSTELLING MINIMUM-MATEN EN -KWALITEITEN IN DE BLOEMBOLLEN-DETAILHANDEL. Voor de export van bloembollen wor den reeds sinds jaren voorschriften ge geven betreffende de minimum-eisen van maat en kwaliteit, waaraan uit te voeren bloembollen moeten voldoen. De detailhandel in het binnenland ken de dergelijke voorschriften tot op heden nog niet, hetgeen tot min of meer onge wenste toestanden aanleiding gaf. Ten einde hieraan een einde te maken, heeft het Bedrijfschap voor Sierteeltproduc ten besloten ock voor de in het binnen land te verhandelen bloembollen bepaal de eisen met betrekking tot maat en kwaliteit vast te stellen. De verordening is op 25 Juli 1948 in werking getreden. TEXELSE MARKT. Den Burg, 26 Juli 1948. Aangevoerd: 100 schapen f 60-85; 45 lammeren f26 -36; 5 graskalveren f 250-325; 9 biggen f 45-60. Voor de levering 7 n. kalveren, 2 koeien. GROTE DRUKTE OP De grote drukte op ons eiland is geko men. We kunnen nu wel spreken van 't hoogseizoen. Zaterdag zijn er een massa vaeantiegangers aangekomen. Met boten vol arriveerden ze aan de haven te Ou- schild. In Den Burg waar de bussen; luxe auto's en fietsers doorkomen, was bet Zaterdagmiddag een enorme drukte. De grootste bedrijvigheid concentreer de zich aan De Koog. Met het prachtige weer van de laatste dagen hadden velen zich naar het strand begeven. Dit was vooral Zondag het geval, daar die dag ook de vele dagjesmensen er op uit trokken. Naar we van de zijde der V. V.V. vernamen, was het niet mogelijk ONS EILAND. meer mensen onder dak te brengen, daar alle pensions en hotels meer dan vol zit ten. Verscheidene pensionhouders brachten extra gasten bij particulieren onder voor de nacht, wat wel een bewijs is van de zeer grote drukte. Ook de Maandagse markt aan Den Burg trok vele bezoekers. Laten we maar hopen, dat het mooie zonnige weer zich de eerste komende weken zal handhaven, daar dit wel zo aangenaam is en bovendien.... zult u het wel met ons eens zijn, dat vele Texe laars het er in het seizoen van moeten hebben. Hoewel het mooie weeT wel afbreuk deed aan dc belangstelling voor de Zon dagmiddag gehouden Sportdag van de Niwln kunnen we wel zeggen, dat de wedstrijden uitstekend geslaagd zijn. De deelname van de Texelaars was niet bijzonder groot. Verheugend was daarom de opgave van een 4C-tal leerlin gen van bet R.K. Lyceum uit Hilver sum, die hiermede toonden, dat ze niet alleen bollen kunnen rooien, maar er ook niet tegenop zien de athletiek te be oefenen. Opening. Door de voorzitster, mw. Vrijdag-Keij- ser, werd deze sportmiddag geopend met ten speciaal welkom aan Burgemeester Rehorst. Spr. zei, dat de opbrengst be stemd was voor de Texelse jongens in Indië. Verder dankte spr. de Texelse sportver. voor hun medewerking, Texels fanfare voor de muzikale rondgang door Den Burg, voordat de wedstrijden een aanvang namen en verder dhr de Wilt, die reeds eerder zijn belangeloze mede werking gaf met zijn geluidsinstallatie en ook nu weer present was. Met de wens op een! genoeglijke mid dag werd hierna begonnen met het af werken der diverse nrs. Dat hiervoor wel belangstelling was. bewijst het feit, dat de wedstrijden eerst om 6 uur waren afgelopen. Er is op een sportieve wijze om de eer gestreden. De uitslagen waren als volgt: Hoogspringen meisjes: 1. N. Beers, 1,45 m.; 2. M. Kuip 1,30 m.; 3. E. v. Heer- waarden en N. Smit, beiden 1,20 m. Hoogspringen dames: 1. N. Bruynzeel 1,35 lil.; 2. M. v. Egmond 1,30 ni.; 3. R. de Leeuw 1,25 m. Hoogspringen heren: 1. J. de Beurs, 1.65 m.; 2. N. Wijffelman 1,60 in.; 3. II. van Kempen 1,55 m.; 4. H. Sohmidt en K Luza beiden 1,40 m. Vèrspringen lieren: 1. R. Berkenbosch 4,90 in.; 2. R. Rutgers 4,58 lil.; 3. J. v. d. Sterre 4,54 m. Vèrspringen Junioren: 1. A. Kievits 5,27 m.; 2. J. Riteco 5,16 m.; 3. B. Heer schap 4,85 m. Vèrspringen meisjes: 1. II. Wennen 3,93 in.; 2. M. v.d .Staak 3,90 m. 3. E. v. Meerwaarden 3,90 m. 80 m. bardlopen Junioren: 1. A. Kie vits 10,1 sec.; 2. J. Riteco 10,2 sec.; 3. B. Heerschap 10,3 sec. 80 m. hardlopen meisjes: i. F. Mein- dertsma 11,6 sec.; 2. E. van Heerwaar- den 11.8 sec.; 3. M. Kos 11,9 sec. 80 m. hardlopen dames: 1. M. Taag 12.1 sec.; 2. H. Wennem 12,4 sec.; 3. N. Bruynzeel 12,5 sec. 100 m. hardlopen heren: 1. J. de Beurs 12,4 sec.; 2. J. v.d. Sterre 12,7 sec.; 3. T. Majoor 12.7 sec. 400 m. hardlopen heren: 1. B. Wilder3 61.2 sec.; 2. A. Kievits 62,4 sec.; 3. R. Rutgers 69 sec. 1500 m. bardlopen heren: 1. B. Heer- sohap 5 min. 18,4 sec.; 2. G. van der Star 5 min. 18,5 sec.; 3. H. van Tongelen 6 min. 18,8 sec. Estafette dames 4x100 m.: 1. SVC De t'ocksdorp 64,2 sec.; 2. Tex. Boys, Den Burg 66,7 sec.; 3. R.K. Lyceum 1, Hil versum 66,8 sec.; 4. R.K. Lyceum II 67,1 sec. Estafette heren 4x100 m.: 1. SV Texel Den Burg 52,7 sec.; 2. R.K. Lyceum I 53.3 sec.; 3. R.K. Lyceum Hl 54,4 sec. Kogelstoten heren: 1. B. Box 9,60 m.; '2. B. Wilders 9,25 m.; 3. .1. v.d. Sterre 8,15 lil. Discuswerpen heren:l. B. Box 27,10 m.; 2. J. van der Sterre 25,52 m.; 3. H. Witte 23,36 m. Na afloop dankte dhr van der Pijl, die de leiding der wedstrijden op zich geno men had, allen die deze middag hun me dewerking verleenden. 's Avonds. 's Avonds vond er een voetbalwed strijd plaats tussen SV Texel I en een combinatie uit de andere Texelse voet- halver. Hiervoor bestond eeni zeer grote belangstelling. Voor dit verslag verwij zen we naar het sportnieuws van de SV Texel. Tijdens de pauze gaf de gymnastiek vereniging Texel o.l.v. dhr C. Mets, een demonstratie die er zijn mocht. De da mesleden met hun fleurige oostuums kwamen met een serie keurige vrije oe feningen „Mooi Holland" voor de dag, waarbij de driekleur ontplooid werd. Dit was een indrukwekkend gezicht. De he- reitafd. iiad met haar tremplinpaard- sprongen veel succes. Het viel ons op, dal deze afd. meer leden telde, dan bij de laatstgehouden uitvoeringen. Het deed verder prettig aan, dat aan dit nr. ook een paar lyceïslen uit Hilversum mee werkten. Zo kwam ook aan deze sportdag weer een einde, die naar wij hopen, nog zo veel zal opbrengen, dat er een flink sal do aan de penningm. van de Niwin zal kunnen worden afgedragen. Tot slot speelde de muziek (verster kingsinstallatie) het Volkslied, als een waardig besluit van deze dag. We kunnen nog mededelen, dat de prijzen (diploma's) nog deze week zul len worden nagezonden aan de prijswin naars. Geheel Nederland maakt zioh op om II.M. de Koningin ter gelegenheid van Haar 50-jarig regeringsjubileum een waardig nationaal huldeblijk aan te bie den. Hare Majesteit zou dit gaarne zien in de vorm van een som gelds, die do Vor stin wenst te bestemmen voor bestrij ding van een der meest gevreesde ziek ten, nl. de kanker. Deze geste is wederom een blijk van de liefdevolle zorg, die onze Landsvrou we gedurende Haar 50-jarige regering voor ons volk aan de dag heeft gelegd. Binnenkort zullen ook op Texel voor genoemd doel vervaardigde speldjes worden aangeboden, die 50 ct. kosten. De bedoeling is, dat deze speldjes worden gedragen tot 7 September a.s. Voor hen, die meer voor het sympa thieke doel mochten willen geven, be staat daartoe gelegenheid door storting op postrekening 26000 van het Centraal Bureau Uitvoerend Comité Nationaal Huldeblijk te Amsterdam. Vanzelf willen de leden van het plaatselijk comité hier bij gaarne hun bemiddeling verlenen. Koopt allen een speldje cn draagt het! Het Comité: Mr. G. D. Rehorst, Burgemeester Mw. D. Abma-v. Look, Den Burg Mw. J. Jonker-v. Scliaarenburg, idem W. v. Heerwaarden, idem J. D. Troost, Den Hoorn P. A. H. Schneiders, Den Hoorn J A. Schol, De Koog Mw. N. Epe-Kelderhuis, De Koog Mw. N. Sneep-Bremer, Oosterend W. D. J. v. Beijeren, Oosterend Jac. Westdorp, De Cocksdorp P. J. Zoetelief, De Cocksdorp C. Eelman, De Waal B. F. van der Berg, De Waal Mw. J. Koning-Bruin, Oudeschild S. Bakker, Oudeschild J. de Vries, Zuid-Eierland P. Kleve, Middon-Eierland AFSTAPPEN AAN DE BADWEG NAAR HET STRAND. DE KOOG. De laatste dagen zijn er door de politie vele personen bekeurd, die in overtreding; waren, doordat zij de steile Badweg per fiets bereden, inplaats van af te stappen. Deze weg mag maar gedeeltelijk per rijwiel bereden worden. Men lette dus goed op de borden, daar het nog altijd zo ls, dat een gewaar schuwd man voor twee geldt Het laatste verdient volgens Ir. J. B. Obblnk de voorkeur. Misschien denken wij, Nederlanders, dat wij, wat de veehouderij betreft, zo on geveer aan de spits staan, maar volgens doskundigen, mankeert er toch nog heel wat aan. Zo krijgen we nu weer een lik uit de pan van Ir. J. B. Obbink, die be toogt, dat onze kalveren op een verkeer de tijd van het jaar worden geboren. Hij is nl. geen voorstander van voorjaars kalveren; het is verstandiger en voorde liger, aldus deze deskundige, meer koeien in het najaar te laten afkalven. De argumenten van ir. Obbink zijn klemmend genoeg. Hij gaal. uit van het feit, dat er s winters onvoldoende melk voor de consumptiegebieden is. Dit ver schijnsel trad voor de oorlog niet op de voorgrond, maar sinds de oorlog is het verschil tussen zomer, en v.'interprodu- tie voortdurtnd groter geworden. Dat komt doordat men meer koeien s winters droog zet. In de winter krijgen we daar door weinig melk, maar op liet eind van de staltijd kalven dan bijna alle koeien tegelijk af en plotseling zwelt de melk stroom met kracht, aan. Dat is helemaal fout, zegt ir. Obbink, want daardoor wordt het bedrijf ont wricht. Het melkverbruik is nl. de laat ste 10 jaar belangrijk toegenomen, w-aar- toe merkwaardig genoeg, de distributie veel heeft bijgedragen. In het bijzonder is daardoor liet wintel-verbruik geslegen, doordat het rantsoen zomer en winter gelijk was. Vroeger werd in de zomer per hoofd van de bevolking meer melk gebruikt dan in de winter, doch thans is het 'het gehele jaar1 door vrijwel gelijk. Als dan tegelijkertijd de melkproductie 's winters kleiner is dan vroeger, is liet onvermijdelijk, dat in de consumptie melkgebieden 's winters een groot tekort aan melk ontstaat. Er moet dan melk of melkpoeder uit andere delen van bet land worden aangevoerd en iedere direc teur van een zuivelfabriek weet wel. wolk een kosten die zgn. aanvullings- melk met zioh meebrengt. Was de melk productie het gehele jaar door gelijkma tiger, dan zou het westen van het land lang niet zo veel tekort komen, mis schien zelfs zichzelf kunnen bedruipen en dan kon die gehele kostbare aanvoer van melk over grote afstanden verval len. Ook voor de boeren zelf is het voorde liger meer koeien in het najaar te laten kalven. Uit onderzoekingen, zo deelt ir. Obbink mede, is gebleken, dat een koe, die in Oct. kalft, 20 tot 25 pet. meer melk in een jaar tijd produceert dan 'een beest dat in April gekalfd heeft. Ook dit is gemakkelijk verklaarbaar. De verse Octoberkoe geeft een flinke productie in de wintermaanden, zakt aan het eind van de stalperiode vrij snei af, maar fleurt weer op als ze in de weide komt. In liet jonge gras „kalft de koe voor de tweede maal", luidt een oude zegswijze en daardoor komt de totale productie be langrijk hoger, dan bij een koe, die juist wanneer de staltijd begint, in het minst productieve deel van de lactatie-periode komt. Verder moet men niet vergeten, dat een regelmatiger verdeling van de melkproductie over het gehele jaar ook de arbeid van de boer en zijn personeel gemakkelijker maakt. In plaats van een slappe tijd in de winter en extra grote drukte in het voorjaar, krijgen we dan een werkverdeling die de beschikbare arbeidstijd in de verschillende seizoenen veel evenwichtiger maakt. Ten slotte schijnt het nog, dat ook de najaarskal veren beter groeien dan die, welke in het voorjaar geboren zijn. Redenen te over dus, om de dektijd zo te kiezen, dat althans 'n ruim percentage van de run deren kalft aan het einde van de weide- tijd. Toch moeten we het door ir. Obbink geconstateerde verschijnsel niet over schatten. Het wintertekort aan melk ls voor een groot deel een zuiver oorlogs verschijnsel, dat te voorschijn geroepen is door het tekort aan krachtvoeder. De veehouders waren daardoor niet in staat 's winters hoog-produetieve dieren vol doende te voeden, want als de melkpro ductie ten koste van liet lichaam van de koe zelf gaat, zit men aan het eind van de staltijd met een zeer verzwakte vee stapel. Men moet dus wel 's winters de melkproductie zoveel mogelijk remmen. Deze reden is reeds veel minder klem mend geworden en zal misschien binnen kort geheel tot liet verleden behoren. Hoogstwaarschijnlijk zal dan ook het verschil tussen zomer- en winterproduc- tie kleiner worden. Niettemin lijkt hot wenselijk, dat de regering een aanmoe digingspremie geeft voor wintermeik. Dan zou o.i. de veehouderij snel In de inderdaad logische richting gaan, die door de heer Obbink wordt gewenst. „Nieuwe Noordholl. Crt". DEZE WEEK GEEN VARKENS VLEES. De slagers zullen voor de volgende week geen varkensvlees ontiangen. De ze maatregel is slechts, van zeer tijdelijke aard, want de varkensstapel is thans 10,000 stuks groter dan vorig jaar (hij begint nu snel te groeien) en ongeveer 30 pet. zwaarder. Wie echter weet, dat wjj voor de oorlog 1,550,000 varkens had den en thans slechts 867,000, die nog een stuk lichter zijn dan hun vooroorlogse broeders, begrijpt, dat er zo nu en dan stagnatie in de toewijzing van varkens vlees kan optreden. De veevoederposttie verbetert echter regelmatig, zodat de boeren vooral op de zandgronden geadviseerd worden zich oji de varkensmesterij toé te leggen. On gerustheid over de toekomstige vleespo sitie is dus overbodig. EEN JONGE FRANSE GELEERDE brengt een revolutie teweeg ln de behandeling van longziekten. M, Pierre Banet, 25 jaar oud, heeft ln liet Cenltrum voor Wetenschappelijk Onderzoek van Marseille een nieuwe uit. vinding naar voren gebracht, die het mogelijk maakt penicilline houdende lucht in de longen te verspreiden. Dit apparaat, dat gemakkelijk hanteerbaar is maakt behandeling aan huis van de zie ken mogelijk, tenvljl men ze voordien naar de ziekenhuizen moest overbren gen. BEVOLKING EN NATUUR. De Marind-Anim zijn hartstoch telijke jagers. Met honden jagen ze op varkens en kangeroe's (ouidel- dieren). Als wapen dienen pijlen, speren en de „iwa". Dit laatste is een soort strik, die het varken in volle ren om de kop wordt gesla gen om liet in zijn vaart te stuiten en de scherpe pin, die in de „iwa" zit met een goed gemikte harde slag in do hersenen van het beest te drijven. Dit is een hoogst ge vaarlijke manier van jagen, die naast moed, handigheid en kracht vereist. Op Noord Nw.-Guinea maakte ik een varkensjacht met pijl en boog mee. De buit was twee flinke var kens. Een er van was met een pijl dwars doorboord. Ik stond versteld over zoveel kracht. Een jongen van een jaar of twaalf stond vlak naast me. Ik maakte hem door gebaren duidelijk, dat ik zijn wapen gaarne in handen wilde hebben. Hij be greep, dal ik wilde schieten. Ik trachtte de boog te spannen, maar het lukte me niet! Dat sokeen hem te irriteren. Hij nam mij de boog af legde er een pijl op, legde aan, mikte een ondeelbaar ogenblik en de pijl snorde in een vrucht van een hoge klap perboom! Triomfantelijk keek hij mij aan en lachte mij vierkant uit. Bij het samenstellen van voorgaande artikels maakte ik een zeer dankbaar gebruik van de interessante en belang rijke werken der missionarissen van Z.- West Nieuw Guinea. Over Kaja-Kaja raakt men niet uitgepraat, Ik moest me echter beperken. Waar ik me uitslui tend tot doel stel om de aandacht te vra gen voor het zo merkwaardige uitge strekte Indonesië niets meer, maar ook niets minder opdat daaruit be langstelling er voor moge volgen, geef ik in overweging om de interessante werken der pioniers, de warme vrienden der Kaja-Kaja's te gaan lezen. Ze zijn verkrijgbaar in openbare leeszalen e.d. Eeh bezoek aan de prachtige musea te Amsterdam, Rotterdam, Leeuwarden. Leiden. Breda, Tilburg, Teteringen. Delft, Zeist, Delfzijl, Den Haag, ver schaft uren van groot genot. Termietenheuvel. Termieten zijn heel bekend onder de naam van „witte mieren" of „rajaps". „Bekend" is echter het goede woord niet, „Berucht" is het betere, want ze zijn zeer vraatzuchtig en het eist veel zorg, zich hiertegen te wapenen. De bodem van koffers en kisten vreten ze in één nacht door om zich dan op de inhoud te wer pen. Door dikke boeken vreten ze zich in heel korte tijd heenl In het begin van de regentijd verschijnen er vaak he le wolken tweevleugelige insecten, de alom bekende „larongs". Dat zijn de voortplantings individuen der „witte mieren" (deze naam is onjuist) die een nieuwe kolonie gaan stichten. Het be- i ruclite wijfje zoekt een schuilplaats ln dc grond, waar het na enige tijd milli- oenen eitjes legt. Tekening J. G. Sinia. Dr. H. F. TILLEMA.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1