Nieuwe bonnen Vorming tot omgang en Gemeenschap Verzorg Uw huid! De Strandfeesten te De Koog toch doorgegaan De opheffing der Kraaminrichting Onze Emigratierubriek Suriname r~ V.. Koopt de Jubileumspeld SATERDAG 7 AUGUSTUS 1348 61e JAARGANG. No. 6242 CHE COURANT IEKSTELIJK LEVEN. Van nature is elk kind eguïstich. Het s de taak van de ouders om het op te .oeden tot een gemeenschapswezen, tot .*eu zelfstandig mens, met een eigen tilaats in de samenleving. liet is de taak an de ouders,- om zich op de duur zo overbodig te maken, dat het die plaats zelf vinden en behouden kan, om zich zó [os te maken, dat het kind vrijelijk om gang kan vinden met alle levende we zens en tenslotte ook met God. Reeds da geboorte is een zich losma ken van de banden, die moeder en kind verbinden; zodra het kind ter wereld is gekomen, heeft de moeder liet voor een deel al afgestaan. Gemakkelijk is dit niet, het gaat voor de ouders met pijn gepaard in elk nieuw stadium van zijn groei. Want omgang en gemeenschap met elk nieuw element van de samenleving doet een zekere ver vreemding ontstaan tussen ouders en kinderen. Wanneer echter de ouders elke keer opnieuw de nodige offers weten te bren gen, zal uit die vervreemding een nieu we band, een nieuwe gemeenschap tus sen hen gevormd kunnen worden. Groeien doet altijd pijn. Ket mag ech ter niet bij die pijn blijven, de vervreem ding mag geen blijvende toestand zijn, maar gezien en begrepen worden als een doorgang naar een hogere trap van ont wikkeling. Voor ouders, die dit in- en doorzicht missen en die hij elke veran dering in die zin zichzelf beklagen, zal liet gevaar groot zijn, hun kind werke lijk te verliezen. „Wie zijn leven behouden wil, zal liet verliezen, maar wie het verliezen wil om Mijnentwille, die zal het behouden". De heilige hand met ons kind legt ons de verplichting tot het offer op, maar opent nis ook dit wijde perspectief van liet Christelijk geloof. TERUGGEKEERDE MILITAIREN- IN GEZELLIG SAMENZIJN BIJEEN. In een gezellig versierd zaaltje van de Nutsbewaarschool aan de Waalderstraat, kwamen Woensdagavond de Texelse mi litairen, die uit Indonesië teruggekeerd lijn, hijeen. Het initiatief hierloe ging uit van de aid. Band Nederland-Iudië. Be halve deze terugkerende jongemannen, waren ook hun verwanten aanwezig, zo dat bet lokaal geheel bezet was. Opening. Mevr. Abma, de voorzitster van de Band opende met een hartelijk woord van welkom, in het bijzonder aan de te ruggekeerde militairen en releveerde, dat de samenwerking met het, R.K. Thuisfront en de Niwin steeds van pret tige aard was. Spr. deelde mede, dat de Burgemeester door afwezigheid verhin derd was aanwezig te zijn. Deze avond zou aan de militairen, die lid van de Band zijn een herdenkingstegel worden aangeboden, doch er was besloten in sa menwerking met de andere thuisfronten ook aan de andere milithiren zo'n tegel te geven. Het programma bestond nil een gezel lig samenzijn, afgewisseld met zang van een aantal meisjes, muziek van enkele leden van „Excelsior" uil Oosterend, voordrachten van de meisjes J. Bakker. K, Krotje en G. v.d. Brink en verder uit samenzang. Aardig was een welkomstlied, gemaakt door II. Fenjjn, waarbij hel v olgende re frein werd meegezongen: WELKOM THUIS OP TEXEL. Refrein: Welkom thuis, welkom thuis, Welkom thuis in uw Hollandse huis. Jaren zijt gij naar de Oost toe geweest, Doch nu weer terug en daarom is 'het feest. Ook de Texelse meisjes zijn blij. Nu hun jongens weer zijn aan hun zij. Wij laten nu allen de feestliederen schallen. Lang leven de jongens, hup, Dei. Onder een kopje thee en tractaties werd een hu ander gevolgd. Aan de aanwezige soldaten (20) werd persoonlijk een mooie tegel aangeboden, ter herinnering aan hun behouden terug keer in hel vaderland, een geste, die zger op prijs gesteld werd. Nadat de jongemannen een prettige vacantie was toegewenst, werd besloten met het gezamenlijk zingen van het Volkslied. Z. Tegen zonnebrand, stuklopen, doorzitten, smetten en ter verbetering der huid: Purol. GESLAAGD EN BEVORDERD. Geslaagd voor het toelatingsexamen Seminarie Hageveld te Heemstede Mar- ti"n Smit, leerling van de ulo alhier, 2e klas. Bij de lijst van geslaagden van het Gem. Lyceum te Den Helder was ver zuimd te vermelden, dat nog bevorderd werd van de 3e naar de I" klasse Gym nasium, .1. C. v. Moort. ZON, MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 7 Aug. op om 5,11; onder om 8,19. Maan: 11 Aug. E.IC., 19 Aug. V.M. Hoog water ter rede van Texel: 7 Aug. 11,20 en 11,45. 8 Aug. en 0,05. 9 Aug. 0,25 en 0,45. 10 Aug. 1,05 en 1,25. O Aug. 1,45 en 2.05. 12 Aug. 2,25 en 2,50. 13 Aug. 3,15 en 3,45. Voor badgasten en Texelaars is de dag van het strandfeest vanouds een bijzon dere. De kansen op mooi weer worden altijd gewikt en gewogen en vol spanning worden de laatste weerberichten beluis terd. Helaas liet liet mooie weer ons Dinsdag 3 Aug. in de steek. Het pro gramma, door de VVV in samenwer king met bet traditionele comité, ge vormd uit de Koger gasten, opgesteld, kon dan ook niet volledig afgewerkt worden. Zo moesten, door de stromende regen, de kinderfeesten en het vervaardigen van zandfiguren, vervallen, 's Middags klaarde liet weer iets op en konden de athletiekwedstrijden doorgang vinden. Deze waren in samenwerking met dhr Mets georganiseerd door de Groninger Sportver. „Quick". Deze club vertoeft voor enige dagen met een gezelschap van plm. 85 personen op Texel, waarbij dan nog komt een groep van 24 Zwitser se sportmensen van de Turnverein „Steffisburg", welke de gasten van de Groningers zijn. Door deze deelname kregen de wedstrijden te De Koog een internationaal karakter. Door de hoge vloedstand als gevolg van de wind, was er echter alleen een zacht en mul ge deelte van het strand beschikbaar voor onze athleten. Ondanks deze handicap, werden de nummers toch in een vlot tcmpo afgewerkt, vnl. om de vrij talrij ke toeschouwers niet teleur te stellen. We geven hier de voornaamste uitsla gen: 40 m. hardlopen dames (IS deeln.) 1. mej. A. v. Dam (gast); 2. rnej. T. Wind (gast). 60 m. hardlopen heren (24 deeln.): 1. I). Aukema (Quick); 2. S. Dallinga (Quick); 3. E. Furer (Steffisburg). 500 m. hardlopen heren (li deeln.): 1. W. v.d. Heyden (gast); 2. R. Meyer (Steffisburg); 3. F. Einder (id.). Als extranummers werden nog enige series van 40 m. gelopen door een 8-tal veteranen. De oudste deelnemer, dhr v.d. Berg, 55 jaar, liep nog een zeer goe de race!: 1. G. Honing (gast); 2. A. Dah- ler (Steffisburg). INGEZONDEN. De gemeenteraad heeft iu haar verga dering van Vrijdag 30 Juli besloten tot opheffing van de kraaminrichting. Ongetwijfeld zal dit besluit niet aller instemming hebben. Bij mij rijst de vraag, of de gemeente raadsleden zich wel voldoende van een en ander op de hoogte hebben gesteld, alvorens hun houding iu dezen te be palen. Voor zover mij bekend. Heeft geen dezer zich met één dei1 artsen in verbin ding gesteld, waardoor zij heter in de gelegenheid zouden zijn geweest het be lang in te zien van de instandhouding van dezé inl ichting. De burgemeester heeft mij, vóór de be slissing, persoonlijk medegedeeld, dat er le weinig belangstelling voor de kraam inrichting zou bestaan. Dit is m.i. onjuist. Dit jaar zullen er minstens 65 bevallingen plaats vinden op een totaal aantal geboorten van plm. 260 (vorig jaar 76 op 268). Het percentage over dit jaar zal dus ongeveer zijn: 25. Hoe staat iiet nu bv. iu Den Helder? In 1947 was daar 'iiyt aantal geboorten 978. waarvan er 306 plaats vonden in de kraamafdeling der ziekenhuizen. Dat is dus een percentage van ruim 31. Het percentage in Den Helder is dus inderdaad enigszins hoger, maar men dient wel in aanmerking te nemen, dat deze stad door oorlogshandelingen zwaarder getroffen is dan Texel, waar door de woningtoestanden ongunstiger zijn. Intussen wil ik de vraag stellen:„Is 't mogelijk een groter aantal kraamvrou wen in onze inrichting op Ie nemen?" Er zijn 5 bedden met één verpleegster, zodat er toch rekening gehouden moet worden met ruimte en hulp. Voor wat de bovengenoemde 65 gevallen betreft, zijn deze om een of andere reden aangewe zen geweest op de inrichting; 't zij, dal men niet de beschikking had over ge schoolde hulp, 't zii, dat de woningruim te onvoldoende was. Bovendien zijn er bijzondere gevallen geweest, waar de behandelende arts het nodig oordeelde de kraamvrouw te laten opnemen in de inrichting, waar de ver lossing betere waarborgen bood voor 'n goede afloop. M.i. moet dan nok de reden van de op heffing niet gezocht worden in de ge ringere belangstelling, maar in het feit, (lat het Armbestuur de beschikking wil de hebben over meerdere ruimte. Ik be grijp volkomen de moeilijkheden in ver band met de aanvragen voer plaatsing van ouden van Sagen in liet gebouw. Maar had daarin niet op een andere wij ze voorzien kunnen worden? De burgemeester deelde in de raads zitting mede, dat de exploitatiekosten ecu niet onbelangrijk financieel nadeel opleverde. Over 1947 bedroeg dit f1617. Wat betekent dit bedrag op de gemeen tebegroting? Ik noem deze kosten zeer laag: men vergete niet, dat de instand houding van een dergelijke inrichting vrijwel steeds met kosten gepaard gaat, kosten, die absoluut verantwoord zijn. Indien men de exploitatiekosten der ziekenhuizen nagaat, dan komt men tot grote financiële tekorten. De fin. kant mag dus in deze zeker niet van doorslag gevende aard zijn. Hierna konden de juniores van 6 tot 13 jaar hun krachten nog meten op de 50 meter, wat onder groot enthousiasme gebeurde. Het nr. speerwerpen verviel, maar voor het kogelstoten stelden zich weer 16 deelnemers op Uitslag: 1. D. Aukema (Quick); 2. O. Reinhard (St.); 3. E. Furer (id.). 's Avonds kon het volledige program ma afgewerkt worden. Allereerst waren daar weer „de Waddenruiters" met hun staaltjes van dressuur en rij-kunst. Een fantastische aanblik boden de paarden met bun berijdsters mw. Kikker—Eelman en mej. T. v. Twisk), welke duor een boog oplaaiend strovuur galoppeerden. Daarna was de beurt weer auu de jeugd. Laiupionoptoobt door het dorp met Texels fanfarecorps uit Den Burg, voorop. Jammer, dat dit corps door af wezigheid van vacantie-vierende leden niet op volledige sterkte kon verschij nen. De dirigent hulde voor de prestatie bereikt met de rest. Omstuwd en aan schouwd door een zeer groot aantal nieuwsgierigen trok de lichtende stoet door liet dorp, om daarna ontbonden te worden op het speelveld van de o.l. school. Hier was een ruimte afgezet, waarbinnen de kleintjes werden opge steld rondom het kampvuur, dat spoedig daarna opvlamde. Het was de VVV niet mogelijk geweest zelf dit kampvuur te verzorgen, wel werd dit toegestaan aan een groep Verkenners, welke zich goed van iiaar taak kweet. Medewerking werd verder nog ver leend door de Mandolineclub en liet ac- cordeonensemble uit Den Burg. Het tal rijke publiek kon zioli uiten in de ver schillende „yell's" van de Padvinders, zoals: „Texel, Texel,aan de zee Leve, leve de V.V.V." Na een kort slotwoord behoorde dit kampvuur en daarmee de Dag van het Strandfeest weer tot bet verleden. Öp het inorgenprogramina, dat nog niet werd afgewerkt, komen we nog na der terug. Het gemis van de kraaminrichting zal zeer zeker door velen gevoeld worden en de toekomst zal liet bewijs leveren, dat ik gelijk heb. Mogelijk is hier nog een taak wegge legd mor Witte Kruis en dé Bond van Plattelandsvrouwen om alsnog de geno men beslissing ongedaan te maken. Vele a.s. moeders zouden dit toejui chen. Met dank voor de verleende plaats ruimte, D. E. W. C. BOSWIJK. Den Burg, 4 Aug. 1948. Opmerking. We zijn het volkomen met Dr. Boswijk eens, dat vele a.s. moeders liet zullen toejuichen als er op liet besluit tot het opheffen der Gein. Kraaminrichting zou worden teruggekomen, daar dit o.i. een betreurenswaardig besluit is, waar men later wel eens spijt van zou kunnen heb ben. De argumenten van degenen, die \oor opheffing stemden, waren niet sterk. We zijn liet dan ook volkomen eens met de raadsleden die tegen het voorstel stemden, daar liet terecht is, zo als een der raadsleden opmerkte, dat de uitbreiding van liet gesticht niet het mo tief mag zijn om de Gein. Kraaminrich ting op te heffen. Eenmaal opgeheven, zal liet zeker lang duren eer er weer een inrichting zal komen. Redactie. (Van onze emigratiemedewerker.) Het chronisch tekort aan arbeidskrach ten, liet gebrek aan biologische kennis en de geïsoleerde ligging, waardoor de export zeer wordt bemoeilijkt, heeft de Surinaamse landbouw zware klappen toegebracht Toch is de grond er in het algemeen vruchtbaar en voor meerdere gewassen geschikt. Suriname ligt eohter uiterst ongunstig ten opzichte van het w ereldscheepvaartverkeer en door de enorme vrachtprijzen, welke de KNSM berekent (geen concurrentie) is export van landbouwproducten vrijwel onmoge lijk. De plantageteelt ging steeds meer achteruit door gebrek aan arbeidskrach ten. Daar slaat tegenover, dat het klein- landbouwbedrijf zich gestadig uitbreidt. Gebrek aan kennis der verschillende plantenziekten hebben hele cultures verwoest. Een Nederlandse boer, die in Surina me een landbouwbedrijf wil beginnen, zal dan oolc op enorme moeilijkheden sluiten, vrijwel teveel om op te noemen. Niettemin heeft de stichting Land bouw Suriname, een groots plan ontwor pen, dat voorziet om een kuststrook van 300 km. lengte en gemiddeld 50 km. breedte in cultuur te brengen. Deze strook bestaat uit kleigrond, die 150 pet- zwaarder is dan de Nederlandse. De be doeling is om door het aanleggen van irrigatiewerken en wegen dit gebied bouwrijp ie maken voor Nederlandse boeren. De proef wil men nemen met 10,000 ha., waarop plaats zou zijn voor 110 boeren. We zullen niet in details tre den. doch alleen waarschuwen. Boeren, die hun plannen al te eenzijdig op Suri name zetten, zouden wel eens bedrogen kunnen uitkomen. Op de eerste plaats zal het nog minstens drie of vier jaar aanlopen voor de eerste boerenpioniers zullen kunnen vertrekken. Daarnaast zal men echter onmiddellijk te kampen krij gen met gebrek aan arbeidskrachten, want de Surinamer voelt er merendeels weinig voor als landarbeider tc werken. Overigens lopen de meningen sterk uit een. Zijn enerzijds de Nederlandse rap porteurs niet zo pessimistisch gestemd, in Suriname zelf heeft, men weinig hoop. Zo ontvingen wij naar aanleiding hier van o.a. eeu brief van Abbenhuis uit Su riname. waarin we o.in. het volgende le zen: Gevaren. „De Nickeiie-plannen houden m.i. nog te weinig rekening met veelvuldige te genslagen door droogte. Toen in het voorjaar de kleine regentijd niet aan brak en het ruim zes weken droog was, had de Nanniekreek al geen water ge noeg voor drainering van de nieuwe polders. En wat dan, als het eens S, 4, 5 maanden droog is? Nu (in midden Aug.) vreest men al, dat er geen rijstexport zal kunnen zijn. Vele jonge aanplantingen staan verbrand. En dan: Als de Suri- namers en Aziaten, vooral Javanen, uit de landbouw willen en zelfs terug naar Java, hoe zal dan de behoefte zijn aan nieuwe landbouwers? De Creoolse oor logsveteranen np Emergo Siootwtfk zoeken ook liever hoger loon elders dan in de landbouw. Zij vrezen concurrentie van emigranten Het experiment van dhr Seljé, die aanplant van een millioen vruchten heeft, is onnavolgbaar en zeker niet aan ie raden voor algemeen emigra tie-plan van Hollandse krachten. Seljé raadt hen zelfs aan eerst te beginnen plantage-onderdelen te huren. U vraagt een tip? Wel, laten Nederland en het. straks zelfstandige Suriname beginnen met de bauxietcontraeten te herzien, om met rechtvaardiger, hogere rechtenin komsten, een klein-industrie van allerlei aard op te bouwen. Suriname's rijkdom aan bodemschatten moet. Suriname ten goede komen; dan is het er bovenop". Enorme moeilijkheden. Dit citaat is wel duidelijk. En daarom een goede raad aan de boeren: Denkt niet te licht over nieuwe mogelijkheden in Suriname. Inderdaad zijn er moge lijkheden, maar de moeilijkheden zijn enorm. Het lijkt een paradox: emigratiemoge- lijkheden naar Suriname worden ongun stig beïnvloed door liet- tekort aan arbeidskrachten. Men is geneigd te den ken: Suriname is een groot land, zonder bevolking, maar met enorm veel waarde vol hout, met goud en bauxiet in de bo dem, er groeit rijst, bananen, sinaasap pelen, koffie, cacao, mais, peulvruchten, ooeosnoten, tabak, padipinda. enz., alle maal producten, waaraan de wereld markt behoefte heeft, dus. ik ga er heen om er snel en pijnloos steenrijk te worden. Zo simpel is liet niet. Weer stuit u op de twee kernproblemen: gebrek aan ar beidskrachten, zodat n grotendeels op u zeif zult moeten rekenen, hetgeen in de tropen geer. pretje is, en een enorm duur transport vsti uw producten. Wel liggen lal van prijzen op de we reldmarkt thans zodanig, dat de dure transportkosten er uit komen, maar. blijven die prijzen zo? Natuurlijk niet, Tlians enige conclusies: a. De Nederlandse boer, die naar Su riname gaat, zal zelf moeten werken en vermoedelijk ook heel iiard. Beliaive 'n flink bedrijfskapitaal heeft hij eigen arbeidskrachten nodig, een enorme moed, taai doorzettingsvermogen, plus een speciale scholing voor de tropisehe landbouw; b. Visserij biedt slechts zeer beperkte mogelijkheden. De wateren zijn niet bij zonder visrijk. De binnenlandse markt is niet voldoende koopkrachtig 0111 emigra tie van vissers sterk te bevorderen; c. Wellicht liggen er in de toekomst grote mogelijkheden in de houtwinning. Thans reeds zijn concessies verleend aan Bruynzeel en Picus. De belangstelling voor het Surinaamse hout is thans ge weldig. Nederland en Amerika zijn de beste afnemers. De export heeft in 1946 een record-hoogte bereikt. Millioencn kub, m. staan er op stam. Een coop, emi gratie van goedwillende doorzetters, uit gerust. met moderne hulpmiddelen, zou tot de mogelijkheden behoren; (1. De industrie zal straks de grootste emigratiekansen geven. Immers, terwijl in het land zelf vele goede grondstoffen aanwezig zijn, is men voor vrijwel alle eindproducten op import aangewezen, omdat eigen industrie ontbreekt. Steen bakkerijen, vleeswarenfabrieken, marga- rinefabrieken, textielfabrieken enz. heb ben er zek»r een goede kans van slagen. Vooral meubelfabrieken zouden in een grnle behoefte voorzien. GEEN PRIJSVERHOGING VOOR SLACHTVEE. Iu tegenstelling tot geruchten, welke in landbouw kringen circuleren met be trekking tot een spoedig te verwachten verhoging van de overnameprijs voor slachtvee, deelt het ministerie van L., V. en V. mede, dat niet liet. voornemen be staat een dergelijke maatregel te treffen. De veehouders dienen ei rekening mede te houden, dat in 't najaar iu geen geval méér vee op de slachtveemarkten Ier overname zal w orden toegelaten dan door het Bedrijfschap voor Vee en Vlees kan worden toegewezen voor di recte consumptie en- opslag in de vries huizen. Maatregelen, die de aanvoer be perken, kunnen dus eventueel wèl wor den verwacht. UITGAVE v h Fa LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd Bankver en Coöp. Eoerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p half j Verantw Redacteur: J. ZEEMAN, Emmalaan 92, tel 157 Den Burg ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Op Dinsdag 10 Aug. a.s. heeft een ex- (ra zitting plaats van het Consultatiebu reau, evenwel uitsluitend voor zuigeli-n- gen heneden zes maanden. Voor Den Burg en buiten Den Burg van 10,30—11,30 uur v.m. MEDEDELINGEN VAN HET WITTE KRUIS. Met ingang van 1 Aug. j.l. zijn de nieuwe wijkverpleegsters de zusters J. I). en E. Harinck in dienst getre den van de afd. Texel van het Witte Kruis, standplaats Den Burg. Het Nationale Huldeblijk Voor onze Koningin, Wij' uiling geven aan de dank Van 't Nederlands gezin. De band Oranje-Nederland, Die eeuwen reeds bestaat, Wordt ook weer door dit Huldeblijk Bevestigd met de daad. Nu is 't de wens der Koningin, Dat 't saamgebrachte geld Aan een zeer prijzenswaardig doel Ten dienste wordt gesteld. De strijd tegen de kanker gaat Met schatten gelds gepaard En daarvoor werd dit tonds bestemd. Een daad, Oranje waard. Vandaar dat 'k met vrijmoedigheid U opwek, lezersschaar. Tot steun aan dit verheven doel. Dit vorstelijk gebaar. Welaan dan lezers, allemaal, 't Zij hoog geplaatst ot laag. Koopt onze JUBILEUMSPELD, En draagt haar nog VANDAAG!!! HUIB DE RIJMELAAR. MARKT PURMEREND. Aangevoerd 3 Augustus 1948. Veemarkt: 301 geldekoeien f 325-600, 120 melkkoeien f 425-825; 25 pinken f160 350; 468 biggen 135-65 377 schapen f 60-90; 392 lammeren f 26-55; 67 hokken en geiten f 10-70; 56 paarden f 325-850. Pluimveemarkt: 750 oude kippen en hennen (rode en witte) f 2,25-2,75; 750 idem (blauwe) f 2,75-3,25; 800 hennen f6- 7 per stuk; 1400 jonge lianen (blauwe) 12,60-3,8200 idem (witte en rode) f2- 2,25; 600 jonge en oude eenden f 1-2,50 per stuk; 250 konijnen f 1-10 per stuk; 32 ganzen f 5-6,50 per stuk; de rest per kg. BENOEMING INSPECTEURS VAN DE OOGST. Bij beschikking van de Minister van L„ V. en V. zijn, te rekenen met ingang v an 1 Jan. 1948, benoemd tot Inspec teurs van de oogst in vaste dienst de lieren R. .1, Edens, ter standplaats Gro ningen; t'. .1. van Hoven, ter standplaats Breda; N. J. Rempt ter standplaats Haar lem en A. C. Sehuylenburg niet als standplaats Arnhem. UITKERING ZOMERMELKTOESLAG 1947. De Prov. Voedseloonmiissaris voor N.- Holland maakt bekend, dat houders van één melk- or kalf koe, opgegeven tijdens de Mei-inventarisatie 1947, alleen dan in aanmerking komen voor de zomennelk- tceslag 1947, indien zij in de periode van 27 April i.!ii. 27 Sept. 1947: a. melk heb ben afgeleverd aan een zuivelfabriek of een daarmede gelijk te stPllen inrich ting; b. op rechtmatige wijze zelfstandig hun melk tot hoter of kaas hebben ver werkt; c. op rechtmatige wijze melk te gen inname van distributiebescheiden (geen zelfverzorging!) al of niet via slij ters aan consumenten hebben afgeleverd. Zij dienen dan een verklaring in te vul len, welke zo spoedig mogelijk bij het Bureau van de P.V.C. in Alkmaar moet worden aangevraagd. van 8 tot en met 21 Austus 1948. Bonnen voor brood en vlees 087-2 brood i.s 800 gr. brood (geldig t.iu. 14 Aug.) 088-2 brood is 200 gr. brood (geldig l,m. 14 Aug.) 089 brood is 400 gr. brood (geldig t.m. 14 Aug.) 084 vlees (reeds aangewezen) is 100 gr. vlees (geldig t.m. 28 Aug.) 085 vlees is 300 gr. vlees (geldig t.m. 28 Aug.) 088 vlees is 100 gr. vlees (geldig t.m. 28 Aug.) Alle bonkaarten 808: 094 algem. )s 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak Tabak- en versnaperlngenkaarten enz. QA. QB, QC 868 85, 86, 89 labak is 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 6 Aug. 1948 worden gebruikt, De niet-aangew ezen bonnen van strook 2 kunnen vernietigd worden.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1