v.. Wereldraad De wederopbouw van Eierland De bazar van de Ned. Herv. Kerk te Den Burg Collecte voor de Ver. „Het Hoogeland" Even aandacht! Nieuwe bonnen ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1948 61e JAARGANG. No. 6244 TEXELSCHE COURANT GEESTELIJK LEVEN. Ergens in de gedachten van alle men sen ligt verborgen het besel van een heid, al lijkt het er wel eens op of wij op verdeeldheid zijn afgestemd. Want vele zijn de verschillen die ons scheiden; het mensdom kan volgens een uitgebreid aantal normen in gemeen schappen en groepen verdeeld worden en deze zijn weer onder te verdelen, terwijl dwars door tal van groepen w eer scheids lijnen zijn te trekken. Volgens ras, natie, taal, naar beroep, levensopvatting, ge loof, staatkundig inzicht, zij); de mensen in te delen en wie er naar zou zoeken zou ongetwijfeld nog wel meer moge lijkheden vinden om de mensheid te verknippen in een oneindig aantal klein heden die op zijn best elkaar niet inte resseren, zo hun belang met meebrengt dat ze elkaar wantrouwen of bestrijden. Doch tegenover al deze verdeeldheid en indeling van de mensheid in groepen, die altijd wel op een of andere manier te verdedigen is, staat de godsdienstige verdeling, waarvoor wel beschouwd min der argument te vinden is. Zolang het tenminste gaat om zuivere godsdienstig heid, die eigenlijk geen verdeling toe laat, alleen al omdat het hier gaat over de vraagstukken van het leven, dat ons aller leven is en omdat wij, dit overden kende, tenslotte blijven staan voor het raadsel, dal geen mens, wat ook zijn we reldlijke positie is, zal kunnen oplossen. Is het niet daarom, dat alle ware religio siteit ook steeds met grote verdraag zaamheid tegenover andersdenkenden gepaard gaat, omdat zij weet dal anders denkenden tenslotte mededenkenden zijn en wij niet tegenover elkaar maar naast elkaar hebben le staan wanneer het de grootste vraagstukken van bet leven be treft. Verdraagzaamheid komt - zoals sommigen ten onrechte beweren dan ook niet voort uit slapheid of vaagheid, doch veeleer uit een geestelijke activi teit die tot een inzicht leidt dat de on verdraagzame)) niet wisten te bereiken. Van een godsdienst als het christendom is verdraagzaamheid een wezensken merk, verdraagzaamheid, dm op haar beurt een voorwaarde is voor de eenheid van het Christendom, zelfs in zijl) scha keringen. Slechts wanneer godsdienstige groe pen zich gaan organiseren en macht wensen te verkrijgen niet alleen in eigen gelederen, doch nok over anderen, dan kan het niet anders of de verdraag zaamheid wordt opzij gezet, en het reli gieus ideaal wordt onttroond en door een maohtsideaal vervangen. Doch met de grond van het Christendom zijn daarme de de banden verbroken. Eenheid en verdraagzaamheid, die vrijheid van opvattingen toestaat, zijn kenmerken van een Christelijke levens overtuiging, die een waarborg is voor alles wat te maiken heeft met humani teit, zonder welke wij tot barbaarsheid of dwinglandij vervallen. Wel is in de geschiedenis van het Christendom deze eenheid vaak vei- te zoeken geweest, doch verloren is zij nog niet en haar te herstellen en verschillen die vaak meer theologisch dan religieus zijn te vermin deren. zou winst aan humaniteit kunnen beduiden. En dit is de betekenis van de samen komst van de Wereldraad der Kerken, welke in deze maand in Amsterdam ge- honden wordt. HET SELECTEREN VAN PLUIMVEE. We verwijzen belanghebbenden naar een adv., voorkomende in dit nr., waarin mededeling wordt gedaan dat er voor de kippenhouders gelegenheid bestaat hun pluimvee kosteloos te laten selecteren door een Rijksseleeteur. DE PLECHTIGE INHULDIGING VAN DE NIEUWE KONINGIN. Naar wij vernemen zal de plechtige in huldiging van Koningin Juliana op 6 September in de Nieuwe Kerk te Am sterdam plaats vinden, 's morgens om 11 uur. Bij de ingang der kerk worden de Ko ningin en Prins Bernhard welkom gehe ten door een commissie van ontvangst uit de Verenigde Kamers der Staten-Ge- neraai. De Koninklijke Moeder van de Nieu we Vorstin zal met de heide oudste prin sesjes Beatrix en Irene en de Moede)' van de Prins, Prinses Armgard, de kro ning bijwonen. MARKT PURMEREND. 10 Augustus 1048. Veemarkt: 297 geldekoeien 1360-626; goed; 112 melkkoeien f 450-850, goed; 41 pinken f 170-350, kalm; 18 stieren f425- 800, matig; 578 biggen f35-G5, kalm; 429 schapen f 60-90, goed: 398 lammeren f28- 66, goed; 72 bokken en geiten f 10-80, vlug; 54 paarden f .300-800 en veulens f 80-140. stug. Pluimveemarkt: 1200 oude kippen en hennen (witte en rodel f 2,50-3 p. kg.; 1800 idem (blauwe) f 3-3,25 per kg.; 1200 N.-H. blauwe hennen f 6-7.50 per stuk; 1200 jonge hanen (blauwe) f 3-3,25 p. kg.; 8800 idem (witte en rode) f 2,50-2,75 per kg.: 600 jonge en oude eenden f 1,50-3 p. stuk; 350 konijnen f 1-13 p. stuk; 12 kal koenen f 14-18 per stuk. ZON, MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 14 Aug. op on) 5,23, onder om 8,05. Maan: 19 Aug. V.M.; 27 Aug. L.K. Hoog water ter rede van Texel: 14 Aug. 4,10 en 4,55. 15 Aug. 5.40 en 6.25. 16 Aug. 7,05 en 7,40. 17 Aug. 8,05 en 8,35. 18 Aug. 8.55 en 9,20. 19 Aug. 9,35 en 10, 20 Aug. 10,10 en 10,30. 6 EN 7 SEPTEMBER HET JUBILEUM- EN KRONINGS FEEST TE DEN BURG. Het Jubileum- en Kroningsfeest ter gelegenheid van het 50-jarig regerings jubileum van H.M. Koningin Wilheliui- na en de Kroning van Koningin Juliana zal voor Den Burg plaats vinden op Mauudag 6 en Dinsdag 7 September a.s. Ht programma voor deze feesten is door liet bestuur van liet Oranje-Comité als volgt samengesteld: Maandag 6 September; 8 uur Koraalmuziek van de toren door Texels Fanfare. 10 uur: Opening. Toespraak van de Edelachtb. Heer Burgemeester van Texel, vanuit de muzieknis in Het Park. 10,30 uur: Zang door 1300 schoolkinde ren van Texel in het Pai'k. Na afloop rondgang uoor Den Burg met medewer king van Texels Fanfare. 13,30 uur: Kinderoptocht met versier de voorwerpen. Vertrek vanaf de Groe- neplaats met als route Parkstr., Wever- str., Hogerstr., Warmoesstr., Julianastr., Wilhelminalaan, Waalderstr. en B innen- burg. 15 uur: Vliegerwedstrijd op het feest terrein voor de mooiste en hoogst staan de vliegen 15 uur: Kinderfilms in ,.De Oranje boom" voor de 4e, 5e, 6e en 7e klassen. Poppenkast in «Casino" voor de le, 2e en 3e klassen, met de oudste kinderen van de bewaarschool. Tractaties voor de kinderen in beide lokaliteiten. 20 uur: Bont Programma in bet Park. „Voor elck wat wils". Zang en muziek door Mannenkoor, Mandoline-concert, Texels Fanfare, „Con Amore". Accordeonorkest, Zangwedstrijd en Verrassing! Na afloop, voorafgegaan door Texels Fanfare, naar liet feestterrein voor de „Strijd om de Man". 22 uur: Bal in „De Oranjeboom" en „Casino". Dinsdag 7 September: 9 uur: Rondgang Texels Fanfare door Den Burg. 10 uur: Ringsteken te paard en ring steken per lijviel met duo-passagier. 11 uur: Snelloop om Den Burg. Start (I roeneplaats. 14 uur: Allegorische optocht, route volgens programma. 15 uur: Samenkomst op liet feestter rein. Hinderniswedstrijd, Tonknuppelen, Kindervvagenrace, Kussengevecht. Ton- initeren dames. Ringsteken dames met kinderwagen. Estafette dames. Koekkap pen dames en heren, Estafette heren Prijstrekken voor jongens tot 16 jaar, id. Tonlopen, Hinderniswedstrijd. Drie stenenloop voor meisjes tot 16 j„ id. Balgooien, Zaklopcn en Hindernislo- pen. 20 uur: Rondgang door Den Burg met muziek. 20,30: Opvoering Thomasvaer en Pie ternel in .iet Park, afgewisseld met mu ziek. Na afloop „Strijd om de Vrouw" op 't feestterrein. 22 uur: Bal in „De Oranjeboom" en „Casino". Voor alle wedstrijden worden mooie prijzen beschikbaar gesteld en verder voor de allegorische optocht (het fraaiste geheel), een wisselbeker en medailles. Tevens zijn er prijzen voor de Etalage wedstrijd, Straat- en Gevelversieringen. Spoedige opgave voor deelname bij een der commissieleden, liefst schrifte lijk, om een vlot verloop mogelijk te ma ken, is gewenst, We komen hier t.z.t. nog op terug. Dit is alles bij elkaar 'n heel program ma, dat er zijn mag, maar dat niet uitge voerd kan worden als het Oranjecomité niet uw aller steun krijgt. We wekken daarom onze abonné's op hiervoor naar v ermogen le geven en een bedrag te de poneren in de Hij li thuis bezorgde enve loppe, die a.s. Maandag of Dinsdag wordt opgehaald Ais allen medewerken zullen de feesten in Den Burg zeker slagen. Reeds eerder schreven wij over de we deropbouw van Eierland, nl. over de ver woeste boerderijen tijdens de Russenoor log, waarvan er al een aantal opnieuw herrezen zijn Meerdere zijn daarna on derhanden genomen. Bij een tocht over het eiland consta teerden we, dat er op verschillende plaatsen aan niet minder dan 6 nieuwe boerderijen gewerkt werd. De eerste, waar we een kijkje gingen nemen was de boerderij van dhr v. Exel aan de Postweg. In Oct. 1947 was men hier begonnen en als het met de mate- riaalaanvoor niet gestagneerd had, zou dit werk reeds zijn opgeleverd. Even verder aan de Hoofdweg ligt „Vruchtbaaroord" van dhr Iï. Stoepker. In Februari van dit jaar hebben hier de werkzaamheden een aanvang genomen. Binnen niet te lange tijd hoopt men ook hier klaar te komen. Wat verder „Ruimzicht" van dhr Stammes. Hier was de fundering klaar gekomen. Hetzelfde kon gezegd worden van de boerderij „Vianen" van dhr Gar- ritsen. Deze objecten zijn nog niet lang geleden aanbesteed. Vervolgens kwamen we aan de Hol landse w sg, waar de boerderij „Labora" haar voltooing naderde. In Febr. begon nen, is dit vvprk dus vlug opgeschoten. Tenslotte de hoeve „Axel" aan de Vnurtorenweg, waar ook de laatste werk zaamheden aan werden gelegd. Ook hier duurde het werk nog maar een half jaar, zodat er eveneens flink soliot in zit. Nadat al deze werken wegens vacantie in de bouwbedrijven vorige week stil la gen, zijn Maandag troffel en hamer weer opgenomen, opdat de wederopbouw van Eierland tot een goed einde kah worden gebracht. Een der nieuwe boerderijen in Eierland. ITLMNIEUWS. „MANNEN VAN JONGENSSTAD". Na de goede film van vorige week staat er voor de komende dagen wederom een heel goede film op het programma, n. 1. „Mannen van Jongensstad", met Spencer Tracy en Mickey Rooney in de hoofdrol len. Hel is een film, die gelooft aan het goede in elk mens! Pastoor Edward J. Flanagan (Spencer Tracy) en Whitey Marsh (Mickey Roo ney), burgemeester van Jongensstad, zijn bezig een grootse ontvangst voor te bereiden voor Dave Morris de be scheiden pandliuishouder, die Pastoor Flanagan hielp zijn Jongensstad te stich ten. Pastoor Flanagan wil graag Davc ontmoeten, omdat hij zijn „stad" opnieuw heeft uitgebreid. Om te zorgen voor de honderden dakluze jongens, die onder dak zoeken in Jongensstad, heeft hij een schuld van 200,000 dollars gemaakt voor nieuwbouw. Maar deze keer vindt Dave, dat Pastoor te ver is gegaan. Niettegen staande de dringende problemen van Jongensstad, gaat Pastoor Flanagan in op een dringend verzoek om een 11-jarig kreupel jongetje, Ted Martley, die be schuldigd wordt van doodslag, omdat hij een ruwe bewaker van een opvoedings gesticht heeft vermoord, te bezoeken. Hieruit ontstaan tal van verwikkelingen met het resultaat, dat Pastoor Flanagan's verwachting, dat over heel Amerika Jongenssteden zullen verrijzen, in plaats van opvoedingsgestichten, weer een stuk bij de verwezenlijking is gekomen. ZITTLNG VAN I)E POLITIERECHTER. Telefoonkabel doorgesneden. J. v.d. S. sneed een telefoonkabel door. Terecht vroeg de politierechter waar dit nu goed voor was. De officier merkte op, dat het bovendien ernstige gevolgen kon hebben, niet alleen voor de bedrogen te lefonisten, maar ook voor hem zelf. Von nis f 60 of 30 dagen. PUNTEN VAN OUDE TEXTIEL- KAART NA 24 OCTOBER ONGELDIG. De bonnen van de oude Textielkaart VA zullen na 24 October niet meer gel dig zijn. Druk wordt er gewerkt in de Clir. School aan de Wilhelminalaan te Den Burg, om liet gezellig te maken en het gebouw een feestelijk aanzien te geven i'oor de komende bazar van de Ned. Herv. kerk. A.s. Donderdagavond om half acht wordt deze geopend. Ook Vrijdag en Za terdag kunt u daar een bezoek brengen. I)e tijden, wanneer de bazar geopend is, werden bekend gemaakt op de aanplak biljetten. Ja, het belooft gezellig te worden. Een keur van fijne en nuttige handwerken Een oude foto van de Ned. Herv. kerk te Den Burg. ligt voor u klaar, w.o. een pracht van een sprei, truitjes en kleuterpakjes om van le watertanden. Natuurlijk is de theetent niet vergeten. Elke dag zal er een nieu we film worden gedraaid. Zaterdagmid dag een speciale kinderfilm. Verder na tuuropnamen en tekenfilms, en vele Texelaars, welke een tiental jaren gele den de Sperwerreis meemaakten, zullen zichzelf kunnen bewonderen. Laat deze gelegenheid niet voorbijgaan om dit te zien. Deze film wordt meerdere malen per dag gedraaid. Nog één ding willen wij noemen en dat is de schilderijententoonstelling; voorwaar een prachtige stand, die u vooral moet bezoeken, daar die zelden zo mooi op Texel te bewonderen zal zijn. Het oude kerkgebouw, in het midden van ons eiland en dorp moet weer in eer en aanzien komen. In de eerste plaats als kerk. opdat de gemeente er weer kan vergaderen en als gebouw voor liet aan zien van iiet dorp. Heeft u er wel eens op gelet, van wel ke kant ge Den Burg ook nadert, zelfs op het Marsdiep al, dat u deze kerk ziet staan, midden op liet eiland en dichterbij midden in ons dorp, trots en fier! Denkt o hem dan eens weg, wanneer ge hem zo ziet, dan is alle aanzien ver dwenen en Den Burg is Den Burg niet meer. Wij roepen u allen op een bezoek te brengen aan deze bazar. Gij helpt dan mee om dit gebouw voor Texel in liet al gemeen maar voor Den Burg in het bij zonder te behouden. Op Woensdag 18 Augustus wordt in onze gemeente een collecte gehouden voor het christelijke reclasserings-, op- voedings- en verzorgingswerk van de vereniging „Het Hoogeland". „Het Hoogeland" staat voor ongekend hoge uitgaven in verband m?i de noodza kelijke restauratie van haar kolonies „Filadelfia" te Vries (Dr.) en „Wilhel- minahoeve" te Opende (GrJ, die tijdens de bezetting van ons land beide zijn ge vorderd geweest voor de zgn. Hitler- jeugd en O.T.-werkers. Nadat de kolonies weer waren vrij ge geven, bleek het, na deskundig onder zoek, dat deze zo zwaar hadden geleden, dat het niet verantwoord was, om hierin zo weer verpleegden te laten wonen, maar dat een grondige restauratie nood zakelijk was. De kolonie te Beekbergen is niet gevorderd geweest, maar is een oud en uitgewoond gebouw, dat eveneens grondig moet worden hersteld. De restauratie van deze drie kolonies moet f 200,000 kosten en kan niet uit de gewone inkomsten van de ver. worden betaald. Wegens de vele aanvragen, zo wel van jongere als van oudere mensen moeten de kolonies van „Het Hoogeland" zo spoedig mogelijk weer in bedrijf. Gaarne bevelen wij de Hooglandse collecte bij allen aan. Geeft mild voor 't werk \an deze ver. voor alle gezindten. DE KANKERBESTRIJDING 12756 IEDERE MAAND DUIZEND. Het stemt tot blijdschap, dat er telken male opwekkingen in de pers verschij nen om ons volk er toe aan te sporen een bijdrage te storten in de kas van het Co mité, dat H.M. do Koningin ter gelegen heid van Haar gouden regeringsjubile um wil eren door het aanbieden van een Nationaal Huldeblijk, dat Zij bestemd wil zien voor kankerbestrijding in Neder land. Onze Koningin kent het ontzettende lijden, dat de kankergesel jaar in jaar uit over Haar volk brengt. Zij "weet hoe zwaar Haar volk geteisterd wordt. 12756 het is geen gironummer, waar op bijdragen kunnen worden gestort. neen, het is alleen voor bet jaar 1947 voor Nederland\het getal overledenen, met als doodsoorzaak kanker. Ik geloo'f niet, dat ik mij aan overdrij ving schuldig maak, wanneer ik hier spreek van een vreselijke volksziekte. In dagen van weelde hebben we ons tegenover die vijand niet in slagorde ge steld. We hebben geniale mannen, die leeds 38 jaar geleden pogingen deden 'n sero-dioguastiek van liet carcinoom te vinden, kalm laten tobben. Slechts weinigen gaven belangeloos hun steun voor de inrichting en het in bedrijf houden van een particulier labo ratorium voor kankerdiognastiek. De resultaten van de wetenschappelij ke arbeid daér verricht zijn van huiten- gewone betekenis gebleken. Welnu, de schone gedachte van Onze Koningin het Nationaal Huldeblijk om te smeden tot wapen tegen de grote belager van Haar volk dient ieder er met geest drift toe te brengen te offeren wat moge lijk is om goed te maken wat in het ver leden werd verzuimd. GESLAAGD. Bij het op 10 Aug. te Amsterdam ge houden examen voor Textiel brevet, alge meen gedeelte, slaagde dhr Jacob lioon Ivlzn. te Den Hoorn. UITGAVE v h Fa LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr 11 Postgiro 652 Bankrekening Rotterd. Bankvet en Coöp Eoerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j Verantw. Redacteur: J. ZEEMAN, Emmalaan 92, tel 157 Den Burg AFDRACHT GELDEN NATIONAAL HULDEBLIJK. Zij, die zich beijvert hebben medailles te verkopen ten behoeve van het Comité Nationaal Huldeblijk, worden verzocht uiterlijk 17 Augustus de overgebleven medailles en ontvaugen gelden af te dra gen aan een van de Comitéleden in hun v. ijk of dorp. De Oomitéleden worden verzocht deze gelden en medailles af te willen dragen uiterlijk 18 Augustus a.s. ten gemeente- huize. De Burgemeester, Mr. G. D. REHORST. Lezersvoor de restauratie Van de zwaar qeschonden kerk, Te Den Burg is zeer veel nodig. Want het is een kostbaar werk. Daarom wordt door een commissie Een bazar thans voorbereidt, Die heel feest'lijk wordt geopend Binnen een zeer korte tijd. Doch om zon bazar te houden Moeten er veel dingen zijn. Die men kan te gelde maken, Dat ligt eenmaal in de lijn. Daarom dat ik alle lezers, Die iets voelen voor dit doel, Gaarne opwek iets te geven, Kon het zijn een heleboel. 't Geldt de kerk hier niet alleen, maar Ook een cultureel bezit; 't Gaat er dus niet om, min vrienden, Of men lid is of geen lid. Laat een ieder, die de schoonheid Van Den Burg ten harte gaat, Dan een steentje mee aandragen. Toont u hierin ook paraat. Hebt ge daarom iets te missen Of beschikbaar een bedrag. Het adres vindt ge hieronder. En nu allen aan de slag. HUIB DE RIJMELAAR. (Penningmeester Herstelfonds, Schil dereinde 74. Gironr. 298565). van 15 t.m. 28 Augustus 1948 Bonnen voor brood: 127-1 brood is 800 gr. brood (geldig Lm. 21 Augustus) 128-1 brood is 200 gr. brood (geldig t.m. 21 Augustus) file bonkaarten 808: 133 algem. is 400 gr. brood of 1 rantsoen vermicelli e.d, 132 algem. is 750 gr. suiker, boterham- strooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. versnaperingen 131 algem. is 250 gr. boter of margarine "I 200 gr. vet 130 algem. is 1 ei Bonkaarten KA, KB, KC 808 126 algem. is 250 gr. boter of margarine of 200 gram vet 137 algem. is 200 gr. kaas of 250 gram korstloze kaas 138 algem. is 50 gram thee 'S9 algem. is 125 gram koffie 140 algem. is 375 gr. zachte zeep en 250 gram soda 1! 147 is 800 gr. brood (geldig t.m. 21 Augustus) 1! 14S is 200 gr. kaas of 250 gram kort- loze kaas 149 is 400 gr. brood (geldig Lm. 21 Augustus) Bonkaarten KI), KE 868 151 algem. is 125 gr. boter of margarine of 100 gram vet 152 algem. is 100 gr. kaas of 126 gram korstloze kaas 153 algem. is 750 gr. zachte zeep en 500 gram soda l) 157 is 800 gr. brood (geldig t.m. 21 Augustus) E 159 is 500 gr. bloem of zelfrijzend bak- mepl of kindermeel of kinderbiseuils Tabak- en versnaperlngenkaarten enz. OA. QB, QC 808 93 versnaperingen is 200 gr. versnap. of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz of 400 gr. jam, stroop, enz. 90 versnaperingen is 100 gr. versnap. of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz of 200 gr. jam, stroop, enz. Bonkaarten ZA. ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF. MH 868 (bijz .arbeid, a.s. moe ders en zieken) Geldig zijn de bonnen van de strook N. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 13 Aug. 1948 worden gebruikt. KATHOLIEKE KERKDIENST. Zondag: H.H. Missen in Den Burg om 7,30. 8,45 en 10 uur; in Oosterend 7,30 en 10 uur; in Den Hoorn 10 uur. Oüftmunie- uitreiken onder alle Missen cn om 7 uur. Lof om 7 uur. Deze week: Missen om 7 en 8 u. Maandag: ook nog een H. Mis om 9 u. Dinsdag: 8 u. gez. Requiem voor de Doodceel. Woensdag: In Den Hoorn een Mis om 7,30 u. Om 7,30 u. lof. Donder dag: geen Mis in Oosterend. Zaterdag: 5-9 u. bieehtgel op hele uren; 6 u. rozen krans.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1