Carla - en pianoles Winter dienst regeling I GESLOTEN Gesloten Dros Magazijn be» f IJ niet tevreden over Uw sch'jfmchinel stuvr even bericht 1hJfjpnfeiivemkt P.O.A. n.v. ALKMAAR PASTELS mi min min min min mui win Gevraagd 2 arbeiders Damclub Q.K K. Vergadering ZELFS de moeilijkste FIG EREN N.V. Texels Eigen Stoomboot Onderneming ingaande 12 September 1948 Rit per T.E.S.O autobus naar de Jaarbeurs op Dinsdag 14 Sept. 1948 „DE WITTEIKIKKERT" een 2-daagse tocht naar Vlieland wint de grote prijs van Rome Stoofpaling Ford mechaniseert de Nederlandse Landbouw! Ford Tractor demonstratie Fa. Blaauwboer Rossen den gegeven (natuurlijk alleen de afzon derlijke bedrijven, kleiner dan 12 lia.); d. Bij de definitieve aanvrage met de nodige gegevens dient tevens een nota te worden overgelegd. m. Silo's. Bedrijven met minder dan 12 ha. cul tuurgrond kunnen in aanmerking ko men oor subsidie bij de bouw van een silo. Deze bedraagt voor bedrijven klei ner dan 8 ba. f 7,50 per m3; bedrijven van 8-12 ha. f 5,per m3. Subsidie voor opzetstukken wordt niet gegeven. Bepalingen: a. De benodigde siloruimte per bedrijf moet bij rationeel gebruik, minstens 7 m3 kunnen bedragen; b. De 3ilo moet voldoen aan de door de Rijkslandbouwconsulent te stellen eisen; c. Indien de consulent het verant woord acht, kan op een bedrijf meer dan een silo worden gebouwd. IV. Gierkclders. Bedrijven met minder dan 12 ba. cul tuurgrond kunnen in aanmerking ko men voor een subsidie bij de bouw van een gierkelder. Deze bedraagt voor be drijven kleiner dan 8 ba. f 18 per n>3; be drijven van 8-12 ha. f 12 per m3. Ook voor uitbreiding van bestaande gierkcl ders kan subsidie worden toegekend. Bepalingen: a. De inhoud van de gierkelder moet bij rationeel gebruik minstens 12 m3 kunnen bedragen; b. De gierkelder moet voldoen aan de door de Rijkslandbouwconsulent te stel len eisen. V. Mestplaten. Bedrijven met minder dan 12 ba. cul tuurgrond kunnen in aanmerking ko men voor subsidie bij de bouw van een mestplaat. Wanneer een gierkelder wordt gesubsidieerd en tevens een mest plaat wordt gemaakt, dan zal alleen dat 'gedeelte mestplaat in aanmerking ko men, dat valt buiten de oppervlakte van de gierkelder. De subsidie bedraagt voor bedrijven kleiner dan 8 ha. f 4.50 per m2; bedrijven van 8-12 ba. f 3, per m2. Bepalingen: a. De oppervlakte moet bij rationeel gebruik minstens 20 m2 kunnen bedra gen; b. De mestplaat moet voldoen aan de door de Rijkslandbouwconsulent te stel lij eisen. HET VOLGEND JAAR 20,000 NEDER LANDSE BOEREN NAAR CANADA. De mogelijkheid bestaat, aldus bericht U .P., dat 20,000 Nederlandse boeren het volgend jaar naar Canada zullen mogen emigreren, zo deelde de Canadese minis ter voor .Mijnwezen en Hulpbronnen, Ja mes McKinnon, mede. In de eerste plaats komen vakkundige landbouwers voor vestiging in Canada in aanmer king. Zij zullen volgens minister Mc Heden overleed na ,een smartelijk lijden, onze lieve en zorgza me Vrouw, Moeder en Grootmoeder Elisabeth Ploeg, geb. Vellinga, in de ouderdom van 68 jaar. De diepbedroefden S. Ploeg J. Dijker-Ploeg C. Dijker C. Koorn-Ploeg M. Koorn en kleinkinderen. Oudesehild. Texel, 4 Sept. 1948. De teraardebestelling beeft plaats gehad op Dinsdag 7 Rept. 1948, n.m. 2 uur. te Den Burg, Texel. Wegens vacantie van 12 tot en met Vrijdag 17 September J. v. d. AAKSTER. Kapper. 9, 1# en 11 September. Payglop 7, Telefoon 3892 MET EEN DOOS Boekhandel Parkstr. en 2 jongens om ongeveer 1000 R.R narcissen te planten op bedden. Kan aangenomen werk wezen. TATENHOVE, De Koog op VRIJDAG, 10 SEPT. om 8 uur in Hotel „De Graaf". Ook nieuwe leden zijn welkom. Gelegenheid tot het geven Adres te bevragen bureau van dit blad kunnen modieus gekleed gaan. il MAAT- CORSETTEN BUSTEHOUDERS Corsetlère Mevr. T. Walleboom, Molengracht 48, Den Helder, la Donderdag 9 Sept. om de 14 dagen te DEN BURG aanwezig ln Hotel „De Oranjeboom". OP WERKDAGEN Van Texel: 5,20 7,45 11,45 14,30 17,45. Van Den Helder: 6,30 10,20 13,00 16,20 19,20 OP ZON- en FEESTDAGEN Van Texel: 7,45 11,45 17,45. Van Den Helder: 10,20 13,00 19,00. DE DIRECTEUR De plaatselijke Middenstandsverenigin gen organiseren deze rit uitsluitend voor de leden. In totaal zijn slechts 30 plaatsen beschikbaar. Deze plaatsen worden vanaf heden uit sluitend ii f 6,contant afgegeven bij BAKKERS IJZERHANDEL. Telefonische bestellingen worden aan genomen, mits dezelfde dag de kaarten worden afgehaald. De Plaatselijke Middenstandsverenigingen. Indien mogelijk organiseert -Z*> Dinsdag en Woensdag 14 en 15 Septem ber a.s. speciaal bedoeld voor de Koger hotcl- penstonhouders, hun personeel enz., die voor de vreemdelingen dit seizoen ge werkt hebben. Vertrek Dinsdag van De Koog 10 uur per TESObus. Terug Woensdag te De Koog plm. 6 uur. Inlichtingen en opgaven deelname aan VVV Bureau De Koog. DE L.L.S. OP EXCURSIE NAAR FRIESLAND. Woensdag 25 Aug. vertrok de 4e klas van de L.L.S. van Texel naar Lemmer in Friesland. Met sterke wind in de rug werd over de Afsluitdijk via Bolsward, Sneek naar Lemmer gefietst, waar we bij Lemmerse jongens, eveneens leerlingen van een L. L.S. gelogeerd hebben. Donderdagmorgen bekeken we het grootste watergemaal van de wereld, dit staat plm. 2 km. ten Z.W. van Lemmer. Dit ontzaglijk grote gemaal s in 19.18 door Ir. de Wouda opgericht en heeft een gebied te .bemalen van ongeveer 300,000 ha. Het beeft een capaciteit van 2500 pk. en kan 5000 m3. water per mi nuut verplaatsen. Daarna de N.O.-polder in, waar we di verse dingen bekeken hebben, o.a. de rietvelden, de Draglin (slotengraver), 't nieuwe dorp Ennneloord en de grasdro gerij. Hiervoor wordt eerst bet gras (lu zerne) gemaaid door de race-maaier met tractor en maaibalk op aftakas, (deze reed ongeveer 15 km. per uur). Daarna wordt bet- gras machinaal opgezocht en gebakseld en op wagens geblazen, took wordt bet wel in de drogerij gehakseld). Verder wordt het gedroogd, gemaien en tot meel verwerkt totdat het een prima voeder is voor runderen. De volgende dag hebben we de markt in Leeuwarden bezocht, waar veel paar den en koeienhandel was. Ook de over dekte schapenmarkt was de moeite waard om te zien. Voorts naar de „Fri- eo". De „Frieo" is een exportfabriek vim 48 zuivelfabrieken. Hier worden de zuivelproducten onderzocht, gemerkt, bi werkt voor vervoer, verpakt en geëx porteerd naar alle delen ran de wereld. Ook zijn wo bij de beste veefokker van Friesland geweest, Deze beeft de kampioenkoe van het F.R.S. (behaalde I on de keuring 93 punten). Zijn andere j koeien waren echter ook allemaal heel goed. De daaropvolgende dag zijn we, haast zonder wind, via Stavoren, Enkhuizen (per boot), Medemblik, Wieringermeer 1 naar Den Helder gefietst. Dit is een aardige reis geweest (onge- veer 350 km.). Er is bij deze trip heel wat bekeken en geleerd en wij hopen, dat we volgend jaar weer zo'n reis kun- i nen maken. G. BAKKER. leerling der L.L.S. EEN ONEERLIJKE GAST. DEN HOORN. Bij de caféhouder Rot- I gans logeerde onlangs een jongmens uit I Sloten (Fr.), die op een andere naam 'n 1 fiets gehuurd bad bij de rijwielhande- laar Troost, Met het karretje was bij j naar de overkant gegaan, doch in een i koffertje, dat hij had achtergelaten, i vond de politie op een enveloppe zijn juiste adres, zodat deze zwijntjesjager achterhaald kon worden. Na arrestatie in Friesland werd de jongen bij de poli- i tie alhier voorgeleid en vervolgens naar j Alkmaar overgebracht. I VOOR KLEINE BOERENBEDRIJVEN BESTAAT GELEGENHEID OM MET RIJKSSUBSIDIE TE WERKEN. Vanwege de „Dienst voor de Kleine Boerenbedrijven" Is de mogelijkheid ge opend op een subsidie bij de aankoop van gras- en klaverzaad en clcctrlsche veideafrnstering, alsmede voor de bouw van silo's, gierkclders en mestplaten, mits aan de daartoe geldende voor- schriften wordt voldaan. De subsidiere geling wordt geacht op 1 Jan. 1918 te zijn ingegaan. Derhalve kunnen perso- nen, die na 1 Jan. 1948 reeds aangekocht of gebouwd hebben, alsnog voor subsi die in aanmerking komen. Voor bijzon derheden kan men zich wenden tot de heer C. van Groningen, Assistent van de Rijkstand hou wvoorllchtingsdienst, Den Burg. In alle gevallen moet het hoofdbe roep van alle aanvragers landbouwer of veehouder zijn. IDe voorwaarden, waarop subsidie kan worden verleend zijn als volgt: I. Gras- en klaverzaad. Voor subsidie ten bedrage van 50 pet. van de kosten van de aankoop kunnen in aanmerking komen, bedrijven met minder'dan 12 ha. cultuurgrond. De vol gende bepalingen zijn hieraan verbon den: a. Het te subsidiëren zaaizaad moet bestemd zijn voor de aanleg van gras land of voederbouw; b. Het zaaizaad moet aan bepaalde, door HEDDA LINDNER 36.) Intussen is het publiek weer rus- :ig geworden en het concours gaat ver- ter. Een der bestuursleden komt Carla ;eggen, dat liet nu haar beurt is. ij „Vooruit dun maar!" Zij zit in de za- 15 lel. „IT'its, kijk niet zo raar. Het zal lest gaan. We zullen doen wat we kun- hien, niotwaai Goudlelie". 'j Goudlelie Icijkt wantrouwig naar de I'j/ele mensen, die rondom de zadelplaats Jstaan. Ze voelt nu eenmaal niet voor jj/olksvêrzamelingen en snuift even on- rustig. Maar dan voelt ze de zachte band IJan baar meesteres en hoort de wellui dende. kalmerende stem. Frits brengt mar naar de ingang van de arena, j] „God bescherme u, mevrouw", zegt 'lij en laat, de teugel los. En bij gaat er- :ens alleen staan om goed te kunnen |:ien wat er gebeurt gedurende de twee- 8 eii-een-halve minuut, die nu volgen. Ja, a over deze twee-en-een-halve mi- ïuut werd in de stallen van Ivernhof mg veie jaren gesproken. Onder bet publiek is bet doodstil als Ie goudvos, met baar meesteres in de ;adel, verschijnt. Een paar pogingen tot ipplaus worden snel met gesis onder- I Irukt door de ter zake kundigen, want 1 iet paard legt onwillig de oren in de ek. dour de consulent (en-of assistent) te stellen eisen voldoen; c. Voor blijvend grasland of kunstwei- de moet een mengsel gebruikt worden, zoals in de Rassenlijst staa^ aangegeven, tenzij de consulent (assistent) op grond van bepaalde motieven anders adviseert; d. De consulent (assistent) kan voor de inzaai bepaalde eisen stellen, bv. dat een gedeelte van het in te zaaien grasland eerst wordt gescheurd; e. Bij de definitieve subsidie-aanvrage moet naast de opgave van de in te zaaien oppervlakte, een nota van het aange kochte zaaizaad worden overgelegd. Bei de stukken dienen door de assistent te zijn geverifieerd. Aanvrage te zenden aan de Rijksland bouwconsulent, Voordam 5. Alkmaar. De Dienst Kleine Boerenbedrijven betaalt later rechtstreeks aan de betreffende persoon. II. Electrische weideafrasterlng. Voor subsidie ten bedrage van f 50 bij aankooD kunnen in aanmerking ko men bedrijven met minder dan 12 ha. cultuurgrond. Bepalingen: a. Landbouwer of veehouder moet be zitten tenminste 4 stuks grootvee (pin ken en vaarzen is Vt stuks grootvee) b. De consulent kan voorwaarden stel len ten aanzien van de grasland-inde ling! c. In geval gezamenlijk wordt afgeras terd, kan eveneens f 50 per bedrijf wor- TEXEI.AARTJES Contant f 0 60 Ünder adres te bevr. (niet eerder dan 11 uur in boekh.) of ■>nder nr. f 0.10 meer Aardappelrooiers gevraagd C. Bakker Jz De Waal 27a Te k. wringer, inve. dames- sch. plm. m. 40 en dames regenmantel v. Loo. Wage- ningseweg. Eierlaml Eige naar gezocht van licht bruin hondje. 31 Augustus komen aanlopen bii Jar. Eelman. Oudesehild 92, Tel. 14 Banjo te koop Te bezichtigen bij 1. Visser. Warmoesstr. Te k. 40 jonge kippen of in ruil v slachtkiopen en -hanen. Waalderstr. 25, Den Burg GEBOREN: Cornells (CEES) Zoon van M GIELIS-Koopman GERARD GIELIS Commandant Hr. Ms L.T. 6 Wittekruislaan 4, Den Burg, Texel, 7 September 1948. Tijdelijk Kraaminrichting Westerweg I, Den Burg. KLAAS J. S KNOL en |ENNY BREMKEN hebben de eer U kennis te geven van hun voorge nomen huwelijk, waarvan de voltrekking D V. zal plaats hebben op Zaterdag 11 September a.s. te 11.45 uur v.m. ten Raadhuize Den Burg op Texel. Kerkelijke bevestiging door de Weleerwaarde HeerDs D. A ten Haaft, zendeling van Nieuw-Guinea, met verlof hier te lande, in de Ned Herv. Kerk te Den Hoorn op Texel 2 uur n m. Texel, 28 Aug. 1948 Alexander Hoeve P H.-polder H 11 Rotterdam, Bergsehe Rech ter Rottekade 30a (tijdelijk adres) Receptie op de trouwdag van 4-5 uur Hotel Texel. Toekomstig adres: Korido op Soepiori, Nieuw-Guinea Wij hebben voor cle Zon dag JAPIE LEKKER ETEN EN ZOON. Ze zit goed te paard zeggen de ken ners goedkeurend, misschien een beetje los en ongedwongen. Carla rijdt in stap voorbij de tribunes naar de start. Ze kijkt niet op. Ze ziet niets van de menig te, die naar baar staart, niets van de blauwe hemel boven haar; ze ziet alleen maar de baan met negentien zware hin dernissen, waarover ze in zo kort moge lijke tijd moet komen. Móét! Haar ge zicht is zó krachtig en vastbesloten op dit ogenblik, dat de starter, vóór bij de rode vlag laat zinken, als de enige onder al die duizenden, bet gevoel krijgt, dat die vrouw het klaar speelt. De eerste hindernissen neemt Goudle lie spelenderwijs. Dan komt de muur. De toeschouwers houden de adem in. Zonder een seconde aarzeling neemt het paard de hindernis en schiet als een lichtstraal verder. En dan komt de ver raderlijke dubbel-hindernis, waarvan beide delen juist zó ver van elkaar staan dat bet springende paard één seconde tijd beeft om zijn voeten te verzetten voor de tweede sprong. Maar Carla weet dat Goudlelie die éne seconde verlies niet kan nemen, want elke seconde weegt, bij deze strijd. Goudlelie moet neerkomen en met de vaart, die zij beeft onmiddellijk de tweede lat nemen. Carla buigt zich over de paardenhals en roept zacht een paar woorden, die ze tbnis roepen als ze over de steppen ja gen. Het ziili bijna ongearticuleerde ge luiden, maar ze hebben een wonderlijk aansporende uitwerking. En Goudlelie gehoorzaamt. Nauwelijks is ze neerge komen van de eerste sprong of ze veert weer op en schiet over de tweede hin dernis. Ze is al in de bocht. Haar snel heid is nu ongelofelijk. Carla voelt hoe de flanken van het paard hijgend op en neer gaan. Nog twee bindernissen. „Houd vol, schat", zegt ze telkens weer en Goudlelie zet, met ontroerende trouw, haar laatste krachten in. En de twee laatste hindernissen neemt ze in pijlsnelle vaart. Langzaam brengt Carla het. zwetende, hijgende dier tot draf en dan tot gelijkmatige stap en dan keert ze het naar de uitgang. Dodelijke stilte. Ieder wacht op het bord en de luidspreker. Daar komt het! Nul fouten 138 seconden! Het moet erkend worden, dat de sportgeest der Italianen binnen enkele seconden over hun teleurstelling zege vierde, En daarbii kwam nog hun na tuurlijke ridderlijkheid tegenover deze vrouw, die door de voorgeschiedenis van deze rit toch al hun sympathie bad gewonnen. In ieder geval brak er zulk een tumult los, dat alleen een uitgeput te en hijgende Goudlelie er toe te bren gen was, die tierende mensenmenigte niet te ontvluchten. En het was een mooie gesce van luitenant Oosta, dat hij als eerste naar zijn gelukkige mede dingster toekwam, tiaar de hand kuste en daarna haar paard door de menigte leidde. De andere teugel hield Frits krampachtig vast, terwijl de tranen over zijn zomersproeten liepen, en verde digde die als een held tegen de aanval len van Fabiani, die óók graag de over- I i winnares naar de zadelplaats wilde te ruggeleiden. Bij de stallen merkte Caria, toen ze uit de zadel sprong, pas hoe uitgeput zij zelf was. Haar knieën knikten en ze zag vlammen ^en vonken voor haar ogen en het was net of de mensen om haar heen steeds verder van haar af gingen. „Laat li mij alstublieft een paar ogen blikken alleen", zei ze tegen Fabiani en Costa en een paar' anderen die haar ge volgd waren. „Straks bij de slotronde ben ik weer present". Zij voldeden aan haar verzoek. Alleen vroeg Fabiani nog: „Mag ik niet een verfrissing voor u ha len?" Maar ze dankte met een zwak glim lachje. „Neen, werkelijk, dank u. Ik heb ner gens behoefte aan dan aan een beetje rust. Over een paar minuten ben ik er weer". Zij ging met Frits en het paard de stal in, viel op een bank neer en keek toe hoe Frits de hijgende flanken ran 't dier begon af te wrijven, terwijl hij nu en dan een natte spons tegen Goudle- lie's neus drukte. Het duurde niet lang of het zware ademen begon minder te worden en Goudlelie was al spoedig weer zodanig zichzelf, dat ze veront waardiging kon tonen over een opge wonden woordenwisseling buiten de staldeuren Een krachtige stem zei in 't Duits; „Het kan me niet schelen, wat jullie me vertelt, ik versta er toch geen woord van, maar ik móét naar haar toe." Kinuon een goede kans krijgen zelf een bedrijf te kopen. Onderhandelingen tus sen de regeringen van Canada en Neder land over deze aangelegenheden zijn volgens McKinnon reeds aangeknoopt. Voor het lopende jaar bestond er ook een overeenkomst tussen Nederland en Canada, welke voorzag in de emigratie van 10,000 Nederlanders. Dit aantal is niet bereikt, daar dit jaar ongeveer 8000 Nederlanders naar Canada geëmigreerd zijn, daar verscheidene oandidaten zich terugtrokken. Voorlopig rekent men in Den Haag op een aantal van 15000, die in 1949 naar Canada zullen emigreren. De transportmiddelen zijn nl. iets gun stiger geworden, omdat tegenwoordig ook de passageprijs van de Canadese scheepvaartmaatschappijen in Neder landse valuta kan worden voldaan. SPORT OP TEXEL. S.V. Texel. Hebben jullie goede nota genomen van onze ledenvergadering op Donder dagavond (dus morgen) in Hotel „De Graaf"? Daar mag niemand ontbreken. Zondag beginnen we; Texel 1-Schoorl: ZAP 2-Texel 2; BKC A-Texel A en Tex. Boys A-Texel B. O.V.V.-nieuws. Volgende week begint de eomp. weer. Het eerste krijgt ZDH op bezoek, het 2e gaat naar het 2e r an ZDH en de adsp. krijgen de ZDII-adsp. op bezoek. Speel tijden in het kastje. C. D. Carla stond op. Die stem herkende ze. Daar 'stond Brederke met een rood hoofd en hij kwam naar haar toe zodra h(j tiaar gewaar werd. „Die kerels willen mij je niet eens la ten feliciteren, stel je voor! Carla, je bent een juweel. Vergeef me, maar ik ben nog nooit van mijn leven zo opge wonden geveest. Ik wist er niets van. Helemaal niet, wat je van plan was. En ik was zo blij als een jongen. En een angst dat ik heb uitgestaan. Ik kan het je niet zeggen. Ik ben er nog duizelig van". Hij veegde zijn bezweet gezicht af. Carla keek de man aan en zag hoe eer lijke vreugde en medeleven hem uit de ogen straalden. Ook hij was door de vrouw, die hij liefhad verraden. Ver bond hen niet hetzelfde lot? En opeens gaven haar zenuven het op en viel ze de stomverbaasde Bredeeke snikkend om de hals. Maar hij begreep heel spoedig dat dit huilen niet anders was dan de reactie op de intensieve spanning waarin ze het laatste halve uur verkeerd had en dat het 't beste was haar kalm te laten uit huilen. Hij bleef onbewegelijk staan en klopte haar nu en dan vaderlijk op de schouder. „Huil maar, kind. dat doet je goed. Geneer je niet. Je hebt heel wat door gemaakt, arm kind maar nu is het allemaal goed geworden. Je hebt een prachtige overwinning behaald". (Wordt vervolgd). Beeft U op voor bezoek aan de grote welke op 23 en 24 September ln de i| Noord-Oostpoldcr wordt gehouden. Zeer veel Fordson Major en Ford Dear- Ji born tractoren, uitgerust met de meest verschillende werktuigen, kunnen in i' bedrijf worden gezien op een terrein ij wan 48 h.a. f Offleal Ford Traetor Dealer voor t Noordholl. boven bet Noordzeekanaal, SCHAGEN. Tel. K 2240-376.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 2