NA DE INHULDIGING ONZE JONGE KONINGIN _THUIS Matige belangstelling I voor de schapenfokdag WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1948 62e JAARGANG No. 6253 TEXELSCHE COURANT De Jaarlijkse Schapenfokdag, een be langrijke gebeurtenis voor Texel, Is J.I. Maandag te Den Burg gehouden. Hoe wel er heel wat kijkers waren, was 't algemeen oordeel, dat de In-langstelling van de Texelse schapenfokkers maar heel matig genoemd kon worden. Dit kwam niet alleen tot uiting bij de weini ge inzendingen, maar ook b.v. zoals een der juryleden terecht opmerkte, dat het blijkbaar nog te veel is om f 0,60 uit te geven voor een catalogus, waar 'n schat van gegevens instaan. Wil Texel zijn naam hoog houden als het land van de schapen, dan zal er nog veel moeten veranderen. Gelukkig wa ren er uitzonderingen, zoals uit enkele rubrieken naar voren kwam. Van buiten het eiland waren er maar weinig bezoekers. Een lichtpuntje kan 0.1. genoemd worden de aankoop van 'n 7 tal eenjarige rammen voor Tsecho- Slowakije. Het weer, dat er aanvankelijk drei gend uitzag, klaarde gelukkig op, zodat er zelf een zonnetje verscheen. De officiële opening In hotel Texel vond 's morgens de of ficiële opening plaats door de voorz. v. Texels Schapenstamboek in N. Holland de hr. W. v.d. Oord, uit Barsingerhorn. Spr. riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe, in het bijzonder Burgemees ter Reliorst, wiens belangstelling op hoge prijs gesteld werd. Verder verwel komde spr. de vertegenwoordigers van de landbouworganisaties, de juryleden, w.o. 7 leden van de Ver. van Oud Leer lingen der L.L.S. de hr. Laan, hoofd der L.L.S. de plaatselijke bureauhouder, Ir. Ridder, secr. Stichting van de land bouw. Ir. Iïaverhals, van de Coöp. Wol federatie en Ir. de Vries, Rijksveeteelt- ronsulent v N. Holland en Dir. C. B. S. in Nederland en de veeartsen de heren Noordijk en Swart. I Spr. dankte het Gem. Bestuur voor de i beschikbaar gestelde medaille en deelde nog mede, dat voor deze fokveedag de j drie premiën ad. f 25.- beschikbaar ge steld door de gezamenlijke landbouwor ganisaties voor de drie beste ramlamme- ren verhoogd zijn tot f 50.-, met de bepa ling dat de dieren niet naar elders mo gen worden verkocht. Te weinig inzendingen Spr. was van mening, dal het aantal inzendingen van de Texelse fokkers te weinig is en er ook te kort rammen van de vaste wal worden ingevoerd. De hr. V.d. Oord wilde de invoerbepalingen zo practisch mogelijk toepassen. In dit ver hand zei spr. dat de kleurafwijkingen blauw, vos en spikkel nog te veel voor- komen. In het rapport van het L.E.I. dat voor ons in gedeelten gepubliceerd v wordt, komen, aldus spr. belangrijke ge- 1 gevens voor, o.a. dat 't voor de geregi- jji streerde fokkerij voordeliger is dat een deel der schapen wordt opgeruimd. In tegenstelling met de droge zomer van 1947 zijn er nu malse groene weiden, hetgeen de schapenteelt niet anders dan ten goede kan komen. Er vindt reeds enige export plaats. Spr. twijfelde er dan ook niet aan, of het Texelse schaap zal zeker zijn weg vinden. Met de wens, dat de keuring 1948 in alle opzichten mocht slagen verklaarde spr. de fokveedag voor geopend, (appl) De hr. .T. Roeper, voorz. Ver. van Oud Leerlingen, dankte voor de ondervonden medewerking om enige jongeren in te schakelen bij het keuringswerk. De be langstelling v.d. geregistreerde fokke rij zal hier door ongetwijfeld toenemen. Spr. hoopte dat het optreden van deze jonge mensen een goede indruk zal ach ter laten. De Tentoonstelling Eenjarige rammen De verschillende bekroningen waren als volgt: 1. F 5012, G. C. Kikkert, de Westen Kampioen en winnaar van de wissel beker. 2 A. F 5018, G. J. Veeger, Westermient 2 B. F 5093, Jac. Lap zn. Den Hoorn 3 A. F 5025, S. W. Koning Lz. O'end 3 B. F 4988, W. de Haas O'end Eerv. verm. F 5004 P. Lap Kz. Den Hoorn Totale indruk, goede rubriek met 2 beste kopnrs. Tweejarige rammen 1 A. F 4663, Jac. Eelman Gz., O'end reserve kampioen 1 B. F 4687, C. J. Bakker, De Waal 3. F 4671, R. Eelman Az. O'end. Eerv. verm. F 4648, G. .1. Veeger, Westermient Eerv. verm. F 4716, G. J. Kikkert, de Westen Gewone rubriek m. 2 kopnrs. Oudere rammen 1. F 3460, P. R. Eelman Az. O,end 2. F 4303, Joh. J. Roeper Joh.z. O'end 3 A. F 4329, Wed. G. Zijin, de Hal 3 B. F 2912P, R. Eelman Az. O,end Eerv. verm. F 3954, Gebr. Hin, de Kooi Zd. Haffel Eerv. verm. F 4316, Jac. Lap Zn. Den Hoorn Goede indruk, met beste kopnrs. Schapen met 1 ramlam, geb. v. 1 April 1. F 42716, Jac. Lap zn. Den Hoorn een beste ram premie van f 60,-. 2 A. F 18626, R. Eelman Az. O'end 2 B. F 36608, C. Goeman Spang 3 A. F 41526, G. C. Kikkert, de Westen In de laatste weken is ook in ons blad uiteraard veel aandacht gevraagd voor de plaats gehad hebbende historische gebeurtenissen en hoewel wij daarbij de gelegenheid aangrepen iets te vertellen uit 't leven v. onze nieuwe Vorstin, kun nen wij, nu het feestrumoer weliswaar is verstorven, de feestgedachte ons even wel nog beheerst, niet nalaten hier aan dacht te vragen voor een bij N.V. Gebr. Zomer en Keunings uitgeversmij. te Wageningen verschenen boek van Dr. .1. Waterink (thans alom in de boekhan del verkrijgbaar) onder bovengenoemde titel, dat ons ter recensie werd toegezon den: „Onze Jonge Koningin thuis" „Thuis", dat is Paleis Soestdijk. „Thuis" ook voor onze Jonge Koningin en Haar gezin een begrip als voor elk Nederlan der. De schrijver zegt: „Alles wat zweemt naar het onechte is aan het gezinsleven in 't. paleis vreemd. Telkens weer blijkt er bij Koningin Ju liana behoefte aan eenvoud aan 't „alles gewoon doen". En dit gewoon doen is geen pose. Het is bij haar echt. Deze eenvoud spreekt telkens weer uit het optreden onzer jon ge Koningin. In deze eenvoud zat ze, met de Prins der Nederlanden, 9 dagen voor de ge boorte van Prinses Marijke aan het II. Avondmaal in de Herv. Kerk te Baarn, temidden van de gewone burgers. De sfeer in het paleis schetst de schrij ver als eenvoudig en toch voornaam. Zonder enige strakheid of starheid of stramheid. Natuurlijk is het er rustig al kunnen de kinderen heus wel eens to- 3 B. F 38662, Joh. J. Roeper Joh.z. O'end 3 C. F 34659, S. W. Koning Lz. O'end Eerv. verm. F 41523, G. C. Kikkert Eerv. verm. F 34691, R. Eelman Az., O'end Eerv. verm. F 42570, id. Over het geheel een matige rubriek met enkele goede kopnrs. Cchapen m. 1 ramlam, geb. na 31 Maart 1. F 35558, P. C. Hin, Spang, met een premie van f 50.-. 2 A. F 36543, Jac. Eelman Gz. O'end 2 B. F 35747, Jac. Lap Zn., Den Hoorn 3 A. F 40380, H. J. Keyser Cz. Den Burg 3 B. F 36573, R. Eelman Az. O'end Eerv. verm. F 31222, Jac. Eelman Gz. O'end Eerv. verm. F 40468, K. Zuidewind, Oudeschild Eerv, verm. nen dat ze gezonde kelen hebben, maar het is er toch niet zo, dat men1 neiging heeft om op zijii tenen te gaan lopen en te fluisteren. Het is alles zo eerlijk en natuurlijk. Als het u geoorloofd zou zijn door de gang te wandelen dan hadt ge alle kans, onze jonge Koningin tegen te komen met Marijke op de arm of met een of meer van de andere kinderen. Hier woont een gezin. Hier wonen 'n vader en een moeder met kinderen. Hier woont een Vorstelijke familie die er prijs op stelt dagelijks te beleven dat ook zij, die Koningen en Prinsen zijn, mensen zijn, met behoefte aan al datge ne, wat voor ieder mens het leven blij en rijk maakt. In dit huis heerst liefde. In dit huis wordt veel vriendschap gege ven en Gode zij dank, ook veel vriend schap ontvangen. In dit huis woont de hoop van het vaderland. En, wat het allerbelangrijkste is, in dit huis wonen mensen, wiens hoogste ideaal liet is, dat God er woont met hen. Vele mensen maken zich een volkome foutieve voorstelling van het leven van onze jonge Koningin. Men vermoedt, dat daar op Soestdijk een ganse staf van be dienden is. Uit gesprekken kan men wel eens afleiden, dat sommigen denken, dat er voor ieder kopje thee of koffie dat er geschonken wordt, een lakei komt. Som mige mensen hebben de voorstelling, dat ieder raam dat gesloten moet wor den, betekent, een ceremonie van bellen naar een huisknecht, geven van een op dracht, laten uitvoeren van die opdracht en tot slot het geruisloos verdwijnen van die huisknecht. Maar zo is het helemaal niet. In 'n gewoon Nederlands gezin schenkt de vrouw des huizes thee op het thee- F 41419, A. P. Dalmeyer, Oudesohild Een vrij goede rubriek lil. goede kopnrs. Schapen met 1 ooi- en 1 ramlam geb. v. 2 April 1. F 38667, Joh. J. Roeper Joh.z., O'end 2. F 27832, Jac. Eelman Gz., O'end 2. F 43127, Joh. ,1. Roeper Joh.z. O,end 3. F. 36455, P. G. Hin, Spang 3. F 37681, S. W. Koning Lz. O,end Eerv. verm. F 43088, Idem. Eerv. verm. F 36537, Jac. Eelman Gz. O'end Eerv. verm. F 38680, Joh. J. Roeper Joh.z. Een gewone rubriek met enkele goede kopnrs. Schapen met 1 ooi- en 1 ramlam geb. na 1 April 1. F 34812, Jac. Lap Zn., Den Hoorn met een premie van f 50.- blad of op de theetafel, gewoon zonder veel omslag. Zo gaat het ook in gewone gevallen op het paleis te Soestdijk. De tiiee wordt binnen gebraoht en op een tafeltje geplaatst. De gastvrouw schenkt thee. zoals iedere vriendelijke gastvrouw. Zij vraagt, of suiker en melk gewenst worden, veel of weinig suiker, veel of weinig melk en zet dan het kopje voor de bezoeker neer. Dan, zij zitten in dc kamer van de Prins, waar 't grote, electrisch beweeg bare raam geheel open staat, vindt de gastvrouw liet een beetje koud. Maar dan gaat z;j niet bellen om een bediende Dan gaat zij zelf naar het schakelbord en zet het contact in werking om liet raam te doen rijzen. Meteen kijkt ze nog even door de deur, die haar kamer met die van de Prins verbindt, om te zien of de kleine Marijke, die rustig in de box speelt, zich vermaakt. Dan wordt het gesprek voortgezet. Men ziet, het leven op Soestdijk is heel eenvoudig. Wij gaven u slechts enkele fragmen ten uit dit fraaie tevens lijk geïllu streerde boek. Zowel de Koningin als de Prins stelden hun persoonlijk foto-ar chief ter beschikking voor publicatie's in deze uitgave. Onnodig te zeggen dut wij dit boek dat behalve de 2 hoofdstukken gewijd aan het paleis Soestdijk en het gezins leven op Soestdijk nog twee en twintig andere hoofdstukken telt die een gehele levensbeschrijving van Koningin Juli ana inhouden, van ganser harte in uw belangstelling aanbevelen. Het is waard door ieder Nederlander te worden gelezen. 2 A. 34600, R. Eelman Az. O'end 2 B. F 34521, G. O. Kikkert, de Westen 3 A. B 24782, IJ. Lap M. J. Kikkert Den Hoorn 3 B. F 41524, G. C. Kikkert, de Westen Eerv. verm. F 31219, Jac. Eelman Gz., O'end Eerv. verm. F 36519, P. Brans Az., O'end Over het algemeen matig met een goed kopnr. Schapen met 2 ramlammeren geb. voor 2 April. 1. F 43118, Joh. J. Roeper Joh.z. 2. F 37694, idem 3 A. F 40478, D. Hin, Oudeschild 3 B. F 42471, Jac. Eelman Gz., O'end Schapen met 2 ramlammeren geb. na 1 April. 1. F 39993, Jac. Lap Zn, Den Hoorn UITGAVE v.h. Fa. LANGE VELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd Bankver en Coóp. Eoerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j Verantw. Redacteur: J. ZEEMAN, Emmalaan 92, tel 157 Den Burg VRIJSTELLING VAN DE DIENSTPLICHT De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat aan Leendert Kuiper, wonende te Texel, Harkebuurt O 27 en ingeschre ven voor de dienstplicht, lichting 1946 uit deze gemeente, met ingang van 9 September 1948 krachtens artikel 17 der Dienstplichtwet voorgoed vrijstelling van de dienst wegens persoonlijke on misbaarheid is verleend. Tegen deze uitspraak is, ingevolge ar tikel 21 van bovengenoemde wet, beroep mogelijk tot uiterlijk de tiende dag na de dag waarop deze uitspraak ter alge mene kennis is gebracht. Tot. beroep zijn gerechtigd de inge schrevenen1, die de uitspraak geldt, elk der overige voor dezelfde gemeente en personen, of de wettelijke vertegenwoor diger. Het verzoekschrift, dat met redenen omkleed moet zijn, moet bij de burge meester worden ingediend. Texel, 15 September 1948. De burgemeester van Texel, Mr. G. D. REHORST. GEMEENTE TEXEL De burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat door de Minister van Oorlog bij zijn beschikking van 1 Sept. j.l. Afd. A 3, S '2, Bur. 1, nr. 1234, op grond van artikel 21, eerste lid, der Dienstplichtwet is bepaald, dat aan de dienstplichtige van de lichting 1946 Jan Willem Sohagen, ingeschreven in de gemeente Texel, ten onrechte vrijstel ling van de dienstplicht wegens per soonlijke onmisbaarheid is verleend. Bij gelijke beschikking werd de aan betrokkene verleende vrijstelling ver vallen verklaard. Betrokkene zal in ver houding tot de dienstplicht worden ge plaatst waarin hij zou hebben verkeerd, indien li ij niet vrijgesteld was. Texel, 9 September 1948. De Burgemeester van Texel. Mr. G. D. REHORST. OPENBARE BEKENDMAKING De burgemeester van Texel doet een ernstig beroep op alle werkgevers even tuele sollicitaties van gedemobiliseerden uit Indonesië in welwillende overwe ging te nemen. Dezo jonge mensen hebben een mili taire tropendienst met de daaraan ver bonden gevaren, van twee of meer jaren achter de rug en mogen aanspraak ma ken op een zekere voorspraak bij hun pogingen zich een plaats in de burger maatschappij te veroveren. Het zou zeker te betreuren zijn, als met hun belangen onvoldoende rekening gehouden zou worden. De Burgemeester Mr. G. D. REHORST. medaille O. R. Keyser Co. 2. F 40201, Jac. Eelman Gz. O'end 3 A. 34782, D. W. Keyser, de Westen 3 B. F 40199, Jac. Eelman Gz. Eerv. verm. F 27822, idem. Eerv. verm. F 34796, J. M. Bakker, Den Hoorn Goede rubriek met, enkele type fouten. Schapen met 2 ooilammeren 1. B 38659, S. W. Koning Lz. O'end 2. F. 39952, G. C. Kikkert, de Westen 3 F.42738, IJ. Lap M. C Kikkert, Den Hoorn Eerv. verm. F 35569, M. C. Bakker, Den Hoorn Gewone rubriek met 1 kopnr. Viertallen ooilamAicren van 1 vaderdler 1. F 2501 P, Joh. J. Roeper Joh.z. O'end 2. F 5025, S. W. Koning Lz. O'end 3. F 3460P, R. Eelman Az. O'end Eerv. verm. F 5021, N. Kikkert, De Koog Algem. indruk, veelal te harige dijen. Viertallen 1 jarige schapen van 1 vaderdier. 1. F 2501P, Joh. J. Roeper Joh.z. kampi oen. Medaille gem. bestuur 2 A. F 4313, Jac. Eelman Gz. 2 B. F 4665, P. C. Hin, De Waal 3 A, F' 4665 P. C. Hin 3 B. F 3460P, R. Eelman Az. Eerv. verm. F 4314, L. Roeper 't Noorden Totale indruk zeer goed. Zeldzame beste klasse met meer toege kende prijzen, dan oorspronkelijk In de bedoeling lag. Viertallen oudere schapen 1. Joh. J. Roeper Joh.z., reserve kamp. 3. N. Kikkert, Dc Koog Totale indruk, vrij goede klasse met 1 best kopnr. 2e prijs ingehouden daar het verschil tussen 1 en 3 te groot was om een1 2e prijs toe te kennen. Zoals uit de openingsrede van de voorzitter van Texels Schapenstamboek, de hr. v.d. Oord bleek, wordt er grote j waarde gehecht aan het rapport, dat is j uitgebracht door het L.E.I., zodat wij de i Texelse fokkers aanraden, deze gege vens met aandacht te lezen en na te gaan, op welke wijze de schapenteelt, op Texel verbeterd kan worden. Voor de toekomst van het Texels schapenras hangt hier alles van af. Z

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1