II ïï4 m Verbindingen van en naar Texel Randers neemt de leiding Herinenting tegen Diphtherie in nieuwe banen. INDONESIË 4. jV N WOENSDAG 6 OCTOBER 1948 62e JAARGANG No. «259 TEXELSCHE COURANT EEN 50 JARIGE ECHTVERENIGING DEN BURG. Donderdag 30 September herdacht liet echtpaar J. Hsukes en H. Henikes-Vlas, zijn 50 jarige echtvereni ging. Na de Russenoorlog ziin ze hier komen wonen, daar ze voordien in de Parkstraat woonden bij hun dochter Mevr A. Smidt-Menkes. Heukes en zijn vrouw komen van Oudeschild, waar zo tot. 1935 gewoond hebben, daar Henkes zoals vele Oudeschilders het beroep van visser uitoefende. Reeds als jongen van 14 jaar maakte hij een felle storm mee en werd Henkes aan het roer gezet, daar de sch'pper en de anderen de fok moesten hijsen. Tijdens deze reis gingen 3 vissersschepen ver loren. 50 Jaar geleden toen hij trouwde ging Henkes als zelfstandig visser de zee op om zijn brood te verd'i nen met de Texel 14. Het harde vissersleven werd door hem in al zijn vormen mee gemaakt, In 1934 vond Ilenkej het wel letjes en1 verkocht zijn schuit. Henkes was een man, die niet alleen voor zioh en de zijnen het brood ver diende, maar daarnaast een open oog had voor de gebreken, die er aan ons maatschappelijk stelsel kleefden. Geen wonder, dat hij zich voor de vis sersvereniging D.E.T.V. interesseerde van welke hij 25 jaar bestuur.,d was. In 1932 was de voormalige Zuiuerzee af gesloten en was het met de Waddenvis serij gedaan, hetgeen grote moeilijkhe den van economische aard meebracht voor de vissers, ook voor de Texelse vis sers, die op deze waterplas hun brood verdienden. Er werd een Plaatselijke commissie gevormd om de ri sers door middel v.d. Zuiderzeesteunwet te helpen In deze commissie had en heeft Henkes nog zitting en heeft hij veel voor de ge troffen vissers kunnen doen. In de Raad Behalve de vissersvereniging D.E.T.V. had ook de politiek zijn belangstelling, daar Henkes in 1908 jnet 6 anderen in Oudeschild een afd. van de SDAP heeft helpen oprichten. Hier was in die tijd v eel moed voor nodig, daar spot en hoon dikwijls 't loon van deze voorvechters wa ren. Hoe is dit alles veranderd, daar de arbeidersbeweging op een eervolle staat van dienst terug kan zien. Dit is ook met de heer Henkes het geval, daar hij 13 jaar zitting heeft gehad als lid van de gemeenteraad, dus ruim 3 perioden. In 1928 volgde hij nl. de heer Zeijlema- ker, die hier commies was, als raadslid op. In 1939 werd de heer Henkes voor het laatst ais raadslid gekozen. Door de oorlog en de Duitse bezetting werd aan het raadslidmaatschap per 1 Sept. 1941, op een brute wijze een einde gemaakt, Henkes is dus een man, aan wie de ge meenschap o.i. veel dank verschuldigd is, al zal hij hier zelf niet van willen weten. Zjjn vrouw is altijd in de huishouding werkzaam geweest, daar zij afstamt uit een groot gezin en haar hulp thuis no dig was. Gedurende haar huwelijk heeft zij haar man steeds getrouw terzijde ge staan. Beiden mogen zich nog in een goede gezondneid verheugen. De bruid telt 72 levensjaren en de bruidegom 75. Met hun enige dochter en kleindochter e.i andere familie en vrienden, 'nebben zij de dag van hun 50 jarige ichtverenl- ging op een prettige wijze herdacht, za cht! de dag van September zeker nog lang in aangename herinnering zal blij ven. Bij de talrijke felicitaties voegen wij gaarne de onze. 's Avonds werd door het fanfarecorps nog p.-n serenade gebracht, welke geste door het echtpaar op hoge prijs werd gesteld. GREPEN UIT T RADIOPROGRAMMA Hoorspelen: Wo. 21,45 Obsessie (I) Do. 21,30 De Dichter Heinricli Steiglitz Vr. 20,30 Beleg van Alkmaar (II) Klassieke muziek: Wo. 10.Tweede pianoe. Tsjaikofski, II Do. 23,15 Zesde Symphonic „Pastorale", Beethoven (II) Vr.-23,15 Wagner prngr. (I) Populair genre: Wo. 8,18 Ray Ventura (I) Wo. 12,38 Kilima's (I) 11 Wo. 21,10 Maurice Chevalier (I) Wo. 23,15 Victor Sylvester (I) Do. 7,30 Victor Sylvester (I) Do. 17,35 Quintet Johnny Meyer. Euro- pa's beste accordeonnist (I) Vr. 12,Joop Walvis, orgel (1) Vr. 22,15 Howard Mc Ghee (I) Diversen: Do. 14.Damesbeurs te R'dam (I) NOG EEN GIFT VOOR DE VRIJWILLIGE BRANDWEER Mochten wij er enige tijd g°led»i mel ding van maken dat onze Vrijwillige Brandweer een gift- van f 100 had ont vangen, thans ontving de penningmees ter nog een gift van f 50.-, van de Fa. H. van Veeren, Brandverzekering, agent .1. A. Eelman, Hallerweg, voor het kor date optreden bij de brand op de Bun ders. Wel een bewijs dat onze Vrijwil lige Brandweer door de Maatschappijen wordt gewaardeerd. ALS STUURMAN BENOEMD BIJ HET LOODSWEZEN De heer K. J. G. Lampers, werkzaam bij liet Loodswezen is tot stuurman be noemd op het Liehtsohip „Terschellin- gerbank", dat binnen korte tijd zijn lig plaats zal innemen. Tot dusver deed de heer Lampers dienst op het liehtsohip „Texel". NIEUWE WINTERDIENST REGELING Een der laatste tabellen van de winter- dienstregeling van de Ned. Spoorwegen vermeldt weer de aansluitingen naar Texel. Vergeleken met de vorige winter- dienst is, wat ons eiland betreft, niet veel gewijzigd. Het spoorboekje spreekt nog steeds van „beperkte" dienstrege ling doch veel variatie is in deze beper king niet gekomen. De kop van Noord- holland zal voorlopig wel „stoom" blij ven, ondanks allerlei fantastische ge ruchten welke periodiek circuleren. Zelfs het eerste blad wijzigingen" ont breekt dit keer niet. Een tweede „wijzigings-uitgifte" straks zou ook geen overbodige luxe zijn. De Teso tabel in het spoorboekje is namelijk niet zonder fouten. De laatste boot naar Den Helder vertrekt om 19.20 uur en- Zondags om 19.uur. In het spoorboekje staat slechts op alle dagen 19.15 uur aange geven. Men zou dus hiermede rekening -houdend Zondags een kwartier te laat komen. Vergeleken met vorige winter zijn toch wel enkele belangrijke verbeteringen te memoreren. De middagdienst naar Texel vertrekt thans om 16.20 uur, een goede gelegenheid voor de avondkranten, de ze dienst geeft namelijk aansluiting op A'dam 14,13 (vorig jaar boot 16.- uur, aansluiting Asd- 12.13) Ook de ochtend dienst van Texel 11.45 uur geelt een aanmerkelijke verbetering in vergelij king met de boot van 12.— van vorige winter. De ochtendboot van 5.20 uur zal veelal geen aansluiting geven op de trein van 6.10 uur. Wij hebben daarom in onder staand overzicht de trein van 6.51 uur als basis van onze berekening genomen. Dit geelt weliswaar een halfuur opont houd voor Asd., Haarlem en R'dam en zelfs een uur voor Utrecht en Arnhem. Dienstregelingen der Ned. Spoorwegen Zijn (voorlopig nog) voldoende in voor raad in onze Boekwinkel. Dienstrege lingen der Naco bussen volgen spoedig. Verbindingen van Texel Vertrek boot van Texel: 5,20W; 7,45: 11,45; 14,30W en 17,45 Vertrek aansluitende treinen van Den Helder hierop resp. 6.51W; 2.12; 13,05; 16,08; 19,08. Aankomst te Alkmaar: 7.40W; 10,01; 13,56; 16,57; 19,56. Aankomst te Amsterdam: 8,38W 10,58; 14,58; 17,3SWi; 20,35 W. Aankomst te Haarlem: 8,43W; 11,16; 15,16; 17.46W; 20,46. Aankomst te Rotterdam: 9,58; 12,28; 16.28W; 18,58; 21,58. Aankomst te Utrecht: 10,07; 12.07; 16,07 18,40; 22,07 Aankomst te Arnhem. 11,17; 13,17; 17,17 20,—; 23,29. Verbindingen naar Texel De eerste boot op werkdagen naar Texel 6,30 uur geelt slechts aansluiting op de trein van Alkmaar 5,15. De laatste boot naar Texel heeft op Zondag een afwij kende vertrektijd n.l. 19.De aansl. vertrektijden zijn dan als volgt: Alkmaar 17,11; Amsterdam 16,13, Haarlem 16, Rotterdam 14,15; Utrecht 14,44; Arnhem 13,36. De overige verbindingen zijn als volgt: Vertrek boot naar Texel: 10,20; 13, 16.20W; en 19.20W. Aankomst trein te Den Helder resp. 9,58; 11,58; 16,01; 19.08W. Vertrek Alkmaar: 9,11; 11,11; 15,11 en 18.24W. Vertrek Amsterdam: 8,13: 10,13; 14,13; 17.32W. Vertrek Haarlem: 8,10,—; 14,en 16,57. Vertrek Rotterdam; 6,45W; 8.45; 12,45; 15,45. Vertrek Utrecht: 7,14; 8,44; 12,44; 16,14. Vertrek Arnhem: 5,38W; 7,36; 11,36 en 14.54W. Betr. de autobusdiensten op Texel ver wijzen wij u naar de advertentie in onze editie van 11 September j.l. 's Avonds zijn veelal sommige diensten gecombineerd, zo is b.v. de bus van hall negen naar Den Hoorn de zeilde bus als die van 9 uur naar De Koog, doch in beide gevallen staat op de bus evenwel De Koog aangegeven. Het is maar een weetdoch een gewaarschuwd mens telt immers nog steeds voor twee? MOTORCLUB TEXEL De Motorclub himd Dinsdag 2S Sept. 1.1. een algm. leden vergadering in hotel De Lindeboom. Aanwezig 18 leden. Voorzitter opende 'eze vergadering met een woord van welkom en de wens dat de besprekingen opbouwend voor de club mochten zijn Van de K.N M V. was bericht ontvangen dat de M.C. Texel aan de gestelde voorwaarden voldoet oor de officiële erkenning als aangeslo ten club bij de K N M V. Daar onze penningmeester, de heer Jb. Bakker het eiland ueeft verlaten, moust er een nieuwe penningmeester benoemd worden. Na herstemming werd de heer E. Boekei gekozen, die deze functie aan vaardde. Voorz. dankte de heer Bakker voor de door hem bewezen diensten aan de motorclub. Hierna kwam de nachtrit ter sprake. Be sloten werd, deze eerste nachtrit niet te zwaar en ook niet t-e long in kin te ma ken. Er zal bij lichte maan ongeveer 50 km gereden worden. De heren B. Dros en E. Boekei zullen hem uitzetten. Bij de rondvraag vroeg B. Kuiper of er van uit de vergadering al leden waren die zich op wilden geven voor de nacht rit, met resultaat dat 12 leden zioh hier voor opgaven. L. Bakker was van mening (en terecht) dat er wat meer controleurs geplaatst moesten worden op deze ritten. Voorz. antwoordde dat dit niet zo eenvoudig was, maar bij een volgende rit, zal moei te worden gedaan om zoveel mogelijk controleurs te krijgen. ('-. P. Moojen kwam met een voorstel om eens wat anders dan betrouwbaarheids- en puzzle ritten te organiseren, iets waar iedereen aan mee kan doen en waar het niet zo zeer op snelheid en behendigheid aankomt, b.v. in de Den nen hier en daar op verschillende pa den briefjes of iets dergelijks te plaatsen die dan door de deelnemers moeten wor den opgezocht. Dit voorstel vond alge hele bijval. Het bestuur zal de voorberei dingen hiervoor treffen. Een voorstel van het bestuur om bij een uitgeschreven rit een inleggeld van 1 3.- te vragen en bij opkomst f 2.- terug te geven werd aangenomen. Degene die niet aan de start verschijnt betaald dan f 3.-. Verder niets ter tafel, sloot de voorzit ter de vergadering met dank voor de aangename besprekingen. VOOR DE KANTONRECHTER WERDEN BERECHT Bakker C.D.B. verwerkte eendeneieren in zijn gebak, zonder goedkeuring van de keuringsdienst. Er werden 160 eieren in beslag genomen. Bovendien liet hij zijn knecht een hall uur te vroeg aan de gang gaan en hing in zijn bakkerij geen arbeiderslijst,. Dit alles bij elkaar kostt» de bakker f 70.- of 30 dagen brommen. Door geen voorrang te verlpnen had de chauffeur M.H.K. een botsing veroor zaakt. Er waren verschillende verzach tende omstandigheden en daarom was de boete slechts f 3 - C. de .1. die zijn zaak gev .-s'.igd had zon der daartoe de vereiste vergunning stond verder terecht. Sinds de tijd van het proces-verbaa! had hij echter de ver gunning met de minis'er de verklaring ontvangen. Geen siraf. Texel en KKAFü struikelden, zodat thans Randers de leiding in de 4e klas geno-men hebben. Uitslag: LSVV Zeevogels 1-3 W'waard Berdos 1-5 Vrone N. Niedorp 3-3 Texel Randers 1-2 Schoorl RKAFC 3-0 De stand is thans Randers 4-7; Zeevo gels 3-6; Texel, RKAFC, N. Niedorp 4-5 W'vogels 3-4; Berdos 2-2; Schoorl 3-2; W'waard en Vrone 4-1; LSVV 3-0. De grote pers schreef Zaterdag j.l. de eilanders spelen doorgaans nog al wisselvallig en daarom is er voor Ran ders zeker wel hoop op een goede afloop. Programma voor a.s. Zondag: Zeevogels Wfwaard. Berdos Vrone. Randers Sohoorl. RKAFC Watervogels. N. Niedorp Texel. Dezelfde grote pers kenmerkte N. Nie dorp als een uiterst wisselvallige ploeg. Als deze vermoedens weer bewaarheid worden dan kan het Zondag a.s. een raar „wisselvallig geval" worden! ALS ADJ. COMMIES BENOEMD OUDESCHILD. Onze vroegere plaats genoot Jurr. Beiunkes is benoemd als adj. comm. afd. financiën op het Gem. Secr. te Zaandam. Zoals uit een elders in dit blad voorko mende publicatie blijkt, wordt dit jaar wederom de gelegenheid opengesteld voor de inenting van kinderen tegen de diphterie. Thans zal het evenwel niet, zoals tot dus verre gebruikelijk was, een gecombi neerde inenting(zowel tegen roodvonk als tegen diphterie) zijn, daar de Ge neeskundige Inspectie voor de Volksge zondheid tegenwoordig niet zoveel be lang meer heoht aan inenting ook tegen roodvonk. Voor inenting tegen roodvonk en diphte rie gebruikte men de entstof Anero; thans gebruikt men voor inenting alleen legen diptherie een Amerikaans cerum. Het belang van een volledige inenting kan niet hoog genoeg worden geschat li de geneeskundige wereld wordt al gemeen aanvaard, dat deze inenting in de str"d tegen de diphterie het krachtig ste wapen is. Wanneer iemand volledig is ingeënt, daalt binnen enige maanden de vatbaar heid voor diphterie sterk, terwijl de ziekte bij geënten slechts uiterst spora disch de dood ten gevolge heeft. Door een systematisch, op de juiste wij ze, doorgevoerde inenting is de diphterie vrijwel uit te roeien. Van welk belang dit is, wordt duidelijk als we letten op bet grote aantal gevallen van ernstige diphterie), waarvan vele met dodelijke afloop, in de laatste jaren. Bekend is, dat de ziekte vooral veel voorkomt bij kinderen beneden de schoolplichtige leeftijd. Met het oog hierop is het van belang, dat de kinderen zo jong mogelijk wor den ingeënt. De Geneeskundig Inspec teur voor de Volksgezondheid ziet als de gunstigste leeftijd om de kinderen te gen diphterie in te enten de leeftijd van 9 nmd. tot 12 maanden. Er zal voor gezorgd worden, dat tussen inenting tegen pokken en die tegen diphterie tenminste een tijdsverschil van 6 weken ligt, Daar om meerdere redenen gedurende de laatste jaren de immunisatie tegen diphterie niet op voldoende wijze heeft kunnen plaats vinden is liet dringend gewenst, zoveel mogelijk kinderen van de leeftijd van 9 maanden tot 15 jaar volledig togen deze gevreesde ziekte in te enten. In de toekomst zal worden be vorderd zoveel mogelijk alleen- kinde ren van 1 tot 7 jaar in te enten. Inenting van personen boven de leer plichtige leeftijd zal alleen bevorderd worden voor hen, die veel met kinde ren in aanraking komen. Herinenting is noodzakelijk ongeveer één jaar na de volledige inspuiting. Zo zullen bij de aanstaande inenting dienen te worden heringeënt die kinderen, die vorig jaar volledig werden ingeënt. Van verwisseling van entstof behoeven geen schadelijke gevolgen te worden gevreesd. Voorts is herineniting noodzakelijk in het 6e en 10e levensjaar. Heidialingsinspuitïngen worden- in de regel gegeven aan kinderen tot 15 jaar. Indien op een volledige inenting na ver loop van 3 jaar nog geen berinenting is gevolgd kan het kind het beste op nieuw volledig worden ingeënt. Voor dc aangilte voor de inenting of herinenting wordt verwezen naar de publicatie van het gemeentebestuur, el ders in dit blad voorkomende. Het. ligt in de bedoeling van het gemeen tebestuur voortaan ieder jaar tenminste óënmaal gelegenheid te geven tot inen ting tegen diphterie. bevolking en natuur Langs Nw. Guinea's kusten De komst van een boot was voor de men sen een hele gebeurtenis. Hoort ze ver- lellen, merkt pater Geurtjens op. „Er verscheen plotseling een heel grote prauw in zee. Een vuurboot. Ze rookt. Er waren witte mannen op, die 1-uok uit bliezen en niet getrouwd waren. We dachten, dat 't geesten waren. Ze zwaai den met de hand en wenkten maar. Ze; gaven ons spijkers, messen, bijlen, spie geltjes en dekens. De vreugde was groot.' De grootste der blanke broeders lachte vriendelijk en knikte al maar door. Zeg gen kon hij niets. Hij had een dikke buik. Toen gingen ze weer weg. Wij klommen in. de bomen om te zien waar ze naar toe gingen, ver, ver, we zagen niets meer." Door aanraking met die boten kregen de bewoners de naam „Kaja Kaja". Uit hun lange prauwen waarmee ze de boot omzwermden, riepen ze voortdu rend de bemanning die woordjes toe. -Deze verkeerden in de mening, dat ze de naam van -hun stam er mee aangaven. Later bleek, dat ze er mee bedoelden te laten weten, dat ze als vrienden waren gekomen. Hun feitelijke naam was „Ma- rind-anim". Maar de naam „Kaja-Kaja" is gebleven. Dr. H. F. TILLEMA. Tekeningen: J. G. SINIA. Dandy uit het binnenland van Noord Nieuw Guinea UITGAVE v.h Fa. LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd. Bankvet en Coöp. Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen 2,25 p half j VRIJSTELLING VAN DE DIENSTPLICHT De'Burgemeester van Texel brengt ter algemene kennis, dat de Minister van Oorlog dd. 22 September 1948 Afd. A 3 Bur. 1, Nr. 1689, S 2, heeft afgewezen het verzoek om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige van de lich ting 1948, van Hendrik Flens, wonende te Texel, Eierland E 60. De vrijstelling was gevraagd wegens persoonlijke on misbaarheid. Tegen deze uitspraak kan iedere be langhebbende uiterlijk de tiende dag na dagtekening van deze bekendmaking, in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed en behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij de Burgemeester, ter secretarie van deze gemeente. De Bur gemeester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift aan de Koningin, die op het beroep beslist, na advies van de raad van state, afdeling voor de geschillen van bestuur. Texel, 29 September 1948. De Burgemeester van Texel. Mr. G. D. REHORST. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der ger meente Texel brengen ter openbare kennis dat ter gemeentesecretarie ter in zage ligt een verzoek met bijlagen van W. Burger te De Koog om vergunning tot liet oprichten van een timmermans werkplaats voor machinal? houtbewer king, op het perceel aan de Kampweg, kadastraal bekend in Sectie H, no. 2641 Op Zaterdag den 12 October 1948 middags te 12 uren, zal ten Raadhuize der gemeente gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te bren gen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zowel de verzoeker, als zij, die bezwa ren hebben, kunnen gedurende drie da gen vóór het bovengemelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis ne men van de ter zake ingekomen schrif turen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 der Hinderwet op de bovenbe- paalde dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen teneinde hunne bezwa ren mondeling toe te lichten. Texel, 2 October 1948 Burgem. en Wethouders voornoemd, Mr. G. D. REHORST, Burgemeester P. BEEMSTERBOER. Secretaris. WATERSTAATSWET 1900 Burgemeester en wethouders der ge meente Texel maken Gedeputeerde Sta ten dezer provincie bij hun besluit van 22 September j.l., Afd. 2A nr. 101, voor zoveel betreft de punten b en c, i9 goed gekeurd bet Besluit van de Hoofdinge landen van het Waterschap „De Dertig gemeenschappelijke Polders op Texel" van 8 Maart 1948, strekkende tot aan- en venkoop van grond ten behoeve van de verbetering van een gedeelte van de Westerweg. Van dit besluit van Gedeputeerde Staten staat aan alle belanghebbenden beroep open op de Kroon, tot uiterlijk dertig dagen na dagtekening dezes. Gedurende dertig dagen na de dagteke ning dezer bekendmaking liggen de be- tr°ffende stukken ten gemeentehuize voor belanghebbenden ter inzage. Texel, 30 September 1948 Burgem. en Wethouders voornoemd. De Burgemeester. REHORST. De Secretaris. P. BEEMSTERBOER. INENTING TEGEN DIPHTERIE II"t Gemeentebestuur heeft evenals liet vorige jaar besloten weer gelegenheid te geven voor inenting tegen diphterie. De inenting geschiedt wederom koste loos. Volledig kunnen worden ingeënt (door 3 inspuitingen) de kinderen van 9 maan den tot 15 jaar, die nog niet e.erder tegen diphterie volledig werden ingeënt. Heringeënt kunnen worden de kinderen die ongeveer ëën jaar geleden volledig werden ingeënt. Herinenting dient ook plaats te hebben in het 6e en 10e levens jaar, terwijl ook kinderen van andere leeftijd kunnen worden heringeënt tot 15 jaar, hoewel dit niet noodzakelijk is. De herinenting bestaat uit ëén inspui ting. Aangifte voor de inenting of herinen ting dient te geschieden vóór 10 October a.s. bij de hoofden van de scholen (ook voor niet-schoolgaande kinderen) of uiterlijk tot en met Maandag 11 October ten gemeentehuize. Dp aangifte dient te bevatten voor elk kind: naam en voornamen, geboorteda tum, alsmede of het kind reeds eerder volledig werd ingeënt en zo ja, wanneer. Texel. 1 October 1948 Burgem. en Wethouders voornoemd. De Burgemeester. REHORST. De Secretaris, P. BEEMSTERBOER.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1