De Texelfilm in België. De economische zijde van de schapenhouderij. Geen verrassingen 4 A Hersengymnastiek Groots zangfestival te Hilversum Y Emigratie naar Argentinië WOENSDAG 13 OCTOBER 1948 62e JAARGANG No. 6261 TEXELSCHE COURANT Op uitnodiging van de Stabuco. ver eniging van Stadspersoneel van de ge meente Antwerpen, braoht de admini strateur van de VW „Texel" een be zoek aan dezei stad. Woensdagmiddag half vier kwam de heer Oskamp in Antwerpen aan en werd welkom geheten door de heer Arys Hubert, Bureeloverste van de ge meentel Antwerpen, die tevens! optrad als gastheer. De heer Arys vertelde leeds dadelijk, dat diezelfde ochtend om acht uur door de Belgische radio omge- ioepen was, dat de heer Oskamp van de VVV Tetxel die avond in Antwerpen zou spreken over 't onderwerp „Texel" en daar een documentaire film zou ver tonen. Onze lezers begrijpen, dat onze administrateur het buitengewoon pretT tig vond, dat ook de naam Texel door de Belgische radio genoelmd was en zag hierin zeer terecht, een prachtig stuk propaganda. De causerie en filmvoorstelling wer den gelgeven in het gebouw van de Ve teranen uit de vorige wereldoorlog en de zaal was stampvol. Uitgenodigd wa ren besturen van verschillende vereni gingen, de wethouders, in België sche penen genoemd, en nog vele anderen. De heer Arys opende de avond en heette als voorzitter van de Stabuco, de heer Oskamp hartelijk welkom en sprak I WASLCN5UR& mmo« COURANT zyn dank uit, dat de VW „Texel" een vertegenwoordiger naar Antwerpen had gestuurd om zelf de film te komen voorstellen. Reeds uit de woorden van de voorzitter bleek, hoe populair Texel by de Belgen isl en toen de heer Os kamp dan ook het woord kreeg, begon hij er mee er op te wijzen dat de Bel gen graag geziene gasten op het „Gou den Boltje" zyn. Hij bracht dank uit voor de uitnodiging die de VVV Texel gedaan was en begon toen het een en ander over ons mooie eiland te vertel len. De Lepelaar werd er natuurlijk bijgehaald, de duizenden en nog eens duizenden meeuwen zweefden weer op hun bekende wijze boven het eiland, de duinroosjes begroeiden weer duinen en het brede strand lokte weer duizenden vreemdelingen tot een bezoek aan het grootste der Waddeneilanden. Dan volgde de bekende vraag: „Vreemdeling, zullen wij ook u volgend jaar op ons schone eiland welkom mo gen heten?" Een dankbaar applaus volgde op deze woorden. Om de speech van onze admi nistrateur kracht bij te zetten werd er meteen begonnen met het draaien van onze film. En als je daar dan bijzit, als je de mensen ziet genieten van de schoonheid van ons eiland, dan krijg je toch wel een beetje een trots gevoel op Texel te wonen. Dan krijg je steeds meer waardering voor wat op Texel ge presteerd is en nog gepresteerd wordt. Dan waardeer je nog eens te meier de geste van deTESO om zulk een pracht film te laten maken, die de bewonde ring van elke natuur- en filmliefhebber wegdraagt. ROODKAPJE EEN GROOT SUCCES Het district Texel van de organisatie van de „Enkabé" winkels gaf Zaterdag middag haar eerste uitvoeringen voor de jeugd. En met welk succes! Talrijke malen moest liet gezelschap Ohr. Hof land uit Den Haag voor de jeugd op treden, ruim 7000 kinderen hebben reeds van zijn prestades genoten. En we kunnen hier weer enkele honderden thans Texelse kinderen, bijboeken. Opmerkelijk was, iioe ook de ouders meegenoten. Bovendien vielen dei gra tis versnaperingen erin als koek. De hele geschiedenis van Roodkapje kwam ten tonele, de grootmoeder, de wolf tot de elfen uit he' bos toe. Deze voorstellingen zijn zo goed ge slaagd dat men besloten heeft op deze ingeslagen weg voort te gaan, zodat wij meer van deze tractaties te wachten zijn. TEXELSE MARKT. DEN BURG. Aangevoerd werden op 11 October 1948. 30 Schapen van f 45 tot f 85; 20 Lammeren f 30 tot f 65; 10 Rammen f 55 tot f 100; 26 Graskal veren 180 tot f 260; 3 Pinken f 275 tot f 320; 9 Koeien f 425 tot f 600; 11 Biggen f 35 tot f 66. En als aan het einde van dei voorstel ling mensen naar je toe komen en zeg gen: „Mijnheer uw film was in één woord gezegd, Splendid", dan is het fijn voor zulk een eiland propaganda te mo gen voeren. r»»n v-„. rSüBSf Vee! inlichtingen - werden nog ge vraagd, verschillende verenigingen in formeerde naar de mogelijkheid van vertoning van de film voor hun leden en toen wij naar huis gingen suisden onze oren nog van de lofuitingen. De volgende dagen, die de administra teur in België vertoefde, werden be steed met het afleggen van bezoeken aan de Directeur van de Propaganda cn Verkeer van Antwerpen, aan de Di recteur van de Vlaamse Touristen Bond aan de Directeur van de Algemene Ver. voor Vreemdelingen Verkeer in België en Luxemburg. Besprekingen werden gevoerd met als doel te komen tot in tensiever en meer doelbewuste reclame in België. Resumerend blijkt, hoe groot de trek van onze Zuiderburen is naar het Noorden hoe wij, mits onze propa ganda actief blijft, en goed gericht is, een groot deel van de vacantiehoudende Belgen op ons eiland zullen ontvangen. Van harte hopen wij dat het volgend seizoen de vruchten van dit tournee ge plukt mogen worden. in Aangezien de diverse leiders wonnen, zijn geen belangrijke wijzigingen te ver melden, de clubs in de kopgroep heb ben hun positie verder geconsolideerd. Uitslagen: Zeevogels W'Waard 4-0 Berdos Vrone 14) N.Niedorp Texel 0-4 Renders Schoorl 1-0 RKAFC Watervogels 1-1 ®De pers te N.Niedorp was vol lof over onze ploeg. Het was een ploeg van 11 beste voetballers, zonder zwakke plek ken. Het voorhoede-probleem schijnt dus thans niet meer te bestaan. doch verder in het verslag maken zij over de voorhoede de opmerking dat hierin weliswaar geen uitblinkers schuilen, doch dat het wel harde werkers zijn. De stand is thans: Renders 5-9; Zeevogels 4-8; Texel 5-7; RKAFC 5-6; W'vogels 4-5; N.Niedorp 5-5; Berdos 3-4; Schoorl 4-2; W'Waard en Vrone 5-1; LSVV 3-0. A.s. Zondag krijgen wij de strijd Texel tegen Berdos. Zie verder de sportrubriek. 6 Hoeveel symphonien hebben de Franse componisten Franck en Bizet geschreven? 7. Is het geboortecijfer ged. het eerste halfjaar in ons land gestegen of ge daald? 8 Welke instantie, behalve de electr. en gasmijen kennen ook een zg. vast rechttarief? 9 Welke krant heeft na de oorlog 'n naamswijziging ondergaan, doch de af korting hiervan is gelijk gebleven? .10. Welke plaats ligt aan de spoorlijn tussen Hoorn en Heer-Hugowaard? 5 Slot Omtrent de gegevens van de hierna volgende staat A valt het volgende op te merken: In de eerste plaats dient er opgewezen te worden, dat de zomer van 1947 ook voor Texel abnormaal droog is geweest. Dit neemt niet weg, dat de invloed van de droogte op het ene bedrijf veel ster ker is geweest dan op het andere be drijf. Mede doordat No. 4 weinig last van de droogte heeft gehad, komt aan zienlijk gunstiger uit. De splitsing van de graslandkosten tussen rundvee en schapen geschiedde met behulp van de norm, dat. 1 melkkoe gelijk te stellen is met 6 lamschapen. De overige kosten, zoals arbeidsloon en veevoer berusten op de notities van deelnemende bedrijven. De arbeid van eigen gezinsleden werd gewaardeerd tegen het officiële uurloon van 70 cent per uur, terwijl 17,5 pCt soc. lasten in rekening zijn gebracht. De berekende kostprijs is; dus de zg. kale kostprijs, daar in de kosten geen ondernemers winst is opgenomen. De gedurende het boekjaar 1947-'48 gemaakte kosten zijn op alle bedrijven gedeeld door het aantal op 1 Februari 1948 aanwezige lamschapen. De onderaan de tabel ven-melde op- brengstprjjs per lam is gebaseerd op 't gemiddeld ontvangen bedrag voor de verkochte lammeren in voorjaar 1948. Uit de gegevens blijkt, dat de kost prijs van een lam op een eenzijdig schapenbedrijf veel hoger komt te lig- gen dan op een gemengd bedrijf. Zoals reeds medegedeeld werd, is in feite het verschil in kostprijs nog groter, tenge volge van de gunstige invloed, die de schapen op de zode van het grasland hebben. De belangrijkste uitgaven worden veor het aangekochte veevoeder ge maakt. Er bestaat echter van hedrijf tot bedrijf zéér veel verschil in uitga ven per lamschaap. Dit wijst er op, dat men door e>en doelmatige voederwinning van eigen bedrijf terdege op de voeder- uitgaven kan bezuinigen. Door naast schapen koeien te houden, wordt het mogelijk om de schapen gedurende de winterperiode ruimer te weiden. Hierdoor kan men de bijvoeding ge durende de winterperiode verminderen. Teneinde na te gaan, of het verschil in bedrijfstype ook duidelijke verschil len in bedrijfsresultaten te zien geeft,1 zijn ook enige aanvullende gegevens over de uitkomsten van de bedrijven in hun geheel verzameld. Helt zijn zg. fiscale bedrijfsresultaten, die met be hulp van boekhoudbureaux en een par ticuliere accountant, door ons volgens een uniform systeem verwerkt zijn. De gegevens hebben betrekking op het boekjaar 1946-'47 of kalenderjaar 1946. De verschillende bedrijven zijn in twee groepen verdeeld. De bedrijven van groep B hebben reeds zoveel grasland gescheurd, dat ruwlandproducten voor de markt geleverd worden, terwijl de bedrijven van groep A weinig bouw land bezitten en géén akkerbouwpro ducten verkopen. Van de weidebedrijven met uitsluitend schapen konden geen voldoende gegevens verkregen worden, zodat deze groep ontbreekt. Omtrent de in staat B vermelde resul taten valt het volgende op te merken: Daar het aantal bedrijven per groep maar klein is en het materiaal uit den aard der zaak niet gecontroleerd kon worden, dient men met de nodige voor zichtigheid de absolute bedragen te han teren. Bij vergelijking van de gemidelden van de beide groepen blijkt o.a. het volgende: De koeien-schapen verhouding is voor groep A veel hoger dan die voor B. Deze groep B heeft gemiddeld meer bouwland, meer melkkoeien en minder schapen dan groep A. Uit de bedrijfsresultaten spreekt dui delijk de tendenz, dat gemiddeld de be- diijven van groep B betere financiële resultaten vertonen dan die van groep A. Het verschil in bedrijfsoverschot tussen deze twee groepen bedraagt on geveer f 142,per ha cultuurgrond. Op een bedrijf van gemiddeld 20 ha bete kent dit een verschil in bedrijfsinko- nien van plm. f 2750, Conclusies Op grond van het voorafgaande kun nen de volgende conclusies opgesteld worden 1 Met uitzondering van enkele jaren w.o. de laatste 4 oorlogsjaren, is de schapenhouderij op Texel vanaf 1926 niet voldoende lonend geweest, 2 De kostprijs van de lammeren loopt op de verschillende bddrijfstypen sterk uiteen. Indien naast schapen ook koeien worden gehouden, zal dit een gunstige invloed op de kostprijs van de lamme ren hebben. Ook door middel van eigen landbouwproducten is het mogelijk om de krachtvoederuitgaven te drukken. 3 De resultaten van een aantal zg. fis cale boekhoudingen wijzen er op, dat de financiële uitkomsten op de gemeng de bedrijven, waar men zoveel bouwland heeft, dat akkerbouwproducten voor de markt geleverd worden en men tevens gemiddeld een lagere melkkoeien-scha pen verhouding aantreft, gunstiger zijn dan op die bedrijven, waar men weinig bouwland en veel schapen met minder melkkoeüen vindt, HET VIERDE BEEST! Pater de Greeve's successtuk 1 Willem Goosens] Volkstoneel brengt op Dinsdag 26 October iin Casino het veelbesproken successtuk van Pater Henri de Greeve: „Het Vierde Beest". Voor tienduizenden droeg Pater de Greeve zijn succesw-rk voor, dat nu als toneelstuk met diens bijzondere toestem ming uitgebracht wordt in een promi nente bezetting. Willem Goossens speelt de rol van „Kurt Lody". André van Dijk als Hein- rich Stingeder". Heddy Bouber als „Le- visson". Verder het gehele uitgebreide ensemble. Regie van Willem Goossens naar aan wijzingen van Pater de Grekeve. Sp zei- aal vervaardigde d«cors van Theater kunst Adr. v.d. Lei.v. De geluidsregiel en effecten werd bereikt in samenwer king met de Nederlandse Radio-Unie, (KRO, AVRO en VARA) en Willem Goossens, terwijl van de Nederlandse Radio-Unie hiervoor de welwillende medewerking werd vei kregen. Diverse baten van deze gehele tour nee zijn voor de „Bond zonder Naam", terwijl de auteursrechten eveneens door Pator de Greeve voor liefdadige doel einden worden bestemd. Houdt dus thans reeds deze avond vrij! Het muziektijdschrift „Koor en Kunst leven" heeft het voornemen, kort voor de a.s. Kerstdagen een groots zangfzs- tival te organiseren in de radiostad Hilversum, dat een schouw belooft te worden van Nederlands compositgriich- en uitvoerend kunnen en een aansporing wil zyn om tot nog schoner en grootser ontplooiing v. eigen krachten te komen. „Koor en Kunstleven" hëieft daartoe de medewerking verkregen van prominente figuren uit onze toonkunst en van ver schillende organisaties, zowel in Neder land als in Vlaanderen. Rechtstreeks bij de organisatie van het festival zijn be trokken de Koninklijke Bond van Ge mengde Zangverenigingen in Nederland en het Algemeen Nederlands Zangver bond in Vlaanderen, organisaties, waar achter zich meer dan 20.000 leden groe peerden. Een jury onder presidium van de mu sicoloog cn muziekpublicist G. van Ra- venzwaaij met als leden Henk Badings, Eduard Flipse en Dr. Rudolf Mengel berg zal de prestaties beoordelen. Aan het Festival zal worden deelgeno men door gemengde- en mannenkoren, alsmede door kwartetten en dnbbelkwar- tetten. Het ligt in de bedoeling, dat uitsluitend werken gezongen worden van tot het Nederlands taalgebied, Nederland Vlaanderen en Zuid-Afrika behorende componisten, onder voorwaarden, dat de ze componisten aan bepaalde, door de jury te stellen, eisen voldoen. Hierdoor zal „Het Nederlandse Lied" 'n demonstratie zijn van 400 jaar Neder lands compositorisch- en uitvoerend vo caal kunnen. Om een harmonische pro gramma-samenstelling te verzekeren, werden de \erpliehte werken met grote nauwgezetheid gekozen. Ook aan de keu" ze der vrije nummers zijn bepaalde voor waarden verbonden. Na afloop van het Festival zal aan ieder deelnemend ensemble een grammofoon plaat, zowel van het vrije- als van het verplichte werk aangeboden worden. VANDAAG IN AETHERLAND Hoorspelen: 11,15 uur Alkmaars ontzet II 21,15 uur Trupenadel I Klassieke muziek; 9.10 uur Vijfde symph. Tsjaikofski I 9,55 uur Menuhin speelt Menselsohn's vioolc. II 20,15 Robert Oasadesus in Mozart's pi anoconcert II 20.00 uur o.a. speeüt Claudio Arrau Brahms' pianoc. (BBC Home) 22,15 Alfred Cortot piano II 22.15 uur Elis. Schumann zingt I Populair genre: 12 38 Kilima's I 13.20 uur Cole Porter progr. door Metro- pole ork. I Diversen: 17,00 uur Klankbeeld „Van paddestoe len door Jac. Thijssei II 19,00 uur Esperanto op school I Mooie kansen voor veehoudersge zinnen, melkknechts en anderen. Een nieuwe! mogelijkheid is geschapen voor energieke leden onzer landbouwen de bevolking, die het hier te eng wordt en die hier niet voldoende toekomstmo gelijkheden zien, zij liet voor zichzelf, of voor hun kinderen. Na de oorlog was „emigratie" voor de boer vrijwel gaan betekenen „naar Canada gaan". Thans echter komt ook Argentinië aan bod. Wat toch is liet geval? De Stichting Landverhuizing Nederland heeft in Ar gentinië belangstelling weten te wekken voor de kwaliteiten van onze boeren, hun' vakkennis, ijver en betrouwbaar heid. Bovendien heeft zij haar vertegen woordiging daar uitgebreid en is in staat honderden gezinnen en ook onge- huwden te plaatsen. Voorlopig voornamelijk veéhoudersge- zinnen, ook gezinnen uit het gemengd bedrijf, voorts een aantal ongehuwde melkers-veieverzorgers. De gezinnen moeten liefst een paar zoons omvatten die al de leeftijd hebben mee te werken, gezinnen met alleen een aantal kleine kinderen zijn minder gewild. Geboden wordt of vrij wonen en kost met behoorlijk salaris, of vrij wonen plus een percentage (bijv. 30 pCt) van d» bruto melkopbrengst. Bovendien desgewenst een stuk grond om eigen groente en aardappelen te telen en wat kleinvee te houden. De Nederlanders, althans de gezinnen krijgen meestal direct een met die van bedrijfsleider vergelijkbare positie. Zij komen nl. in dienst van rijke grondei genaren, die een of meer bedrijven heb ben waarvan zij de exploitatie willen in tensiveren en verbeteren. Een pracht kans voor wie vooruit wil komen in liet buitenland, of zijn zoons op de duur als zelfstandige landbouwers wil zien. Ook voor bekwame bloembollenkwe kers die op contractbasis willen werken is er gelegenheid geplaatst te worden. Men moet zijn reis kunnen betalen, medenemen hoeft (en ook mag) men slechts huisraad en een paar honderd gulden per persoon. Het vertrek is af hankelijk van de scheepsgelegenheid, die nog beperkt is. Voor nadere inlichtingen moet men zich wenden tot de Stichting Landver huizing Nederland, Lange Voorhout 20, 's-Gravenhage. UITGAVE v.h Fa LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd. Bankver en Coöp. Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j V INGEKOMEN PERSONEN. Van 1 tot en met 7 October 1948 Bertha Luchiee, van Spanbroek A 3 naar C 2. Leendert van den Hoek van Winkel, Westeinde A 149 naar C 2. Cor nells H. van Loon, v. Medemblik, Rid derstraat 10 naar Weststraat 23 O'end. Neeltje .1. Vendel van Haarlem, Over- tonweg 6 naar B 77. Gusta JM. Keijser van Amsterdam Sarphatipark 112 naar B 28. Simon Wagemaker en gez. van Bergen, Hoopweg 6 naar Peperstraat 95 Geertruida K. Biersteker van Benne- 1 roek. Rijksstraatweg 101 naar C 101a. Aris Saai en gezin van Zype, Oudesluis H 101 naar C 89b. VERTROKKEN PERSONEN. Lieuwkje Wobma van De Koog 47 naar Tietjerksteradeel, Garijp 401. Sijtske Roorda van De Koog 47 naar Tietjerk steradeel, Garijp 49. Jeanetto M. C.G. van Weststraat 1 naar Bergen, Loudels- ueg 20. Dirk en Fronwtje G. G. Keyser van Waatderstraat 1 naar Haarlem, Koninginneweg 11. Albert Bakker van De Coeksdorp 22 laar Den Helder, Ankerpark 27. Rinske Dijker van Den Hoorn 38 naar Arnhem, Velperweg 138. Aris M. van Boven van Oudesohild 54 naar Den Haag, De Rujjterstraat 56a. Lukas Kamps en echtgen. van Schilder end 112 naar De Rijp, Kralingerbuurt 450. Dirk van der Beek, van C 58 naar Schagen, Corn. Bokstraat C 1151. Jo hanna E. Diederiks van Oudeschild 226 naar Callantsoog, Grote Keten 84b. Jo hannes de Jong van Peperstraat 25 n. Leiden, P. C. Hooftlaan 1. Hendrik P. Hooyschuur van II 22 naar Wymbrit- Sf radeel O 23. Dtf JM UID6RKR1NQ k In Mei 1942 liquideerde de bezet- ter DE MUIDERKRING. Hij deed het zeer. grondig En tóch, de idee kon niet geiiqui- •k deerd worden en zo herrijst thans DE MUIDERKRING in groter luister Df JvlUlDeRKRlKQ it in de 17e eeuw: voorrecht voor enkelen in de 20e eeuw: toegankelijk voor ieder! •k De Boekenclub „De Muiderkring" staat weer open voor ieder, die zijn boekenkast wenst te verrijken met een keur van werken van bekende hedendaagse schrijvers. Wal biedt De Muiderkring tn het eerste club jaar? 5 voortreffelijke romans van be gaafde auteurs: Joh an Fabricius: Eiland der Demonen Felix Timmermans Adriaan Brouwer Jo Boer: Beeld en Spiegelbeeld Albert He/man: Afdaling in de Vulkaan Aar v. d. Werfhorst: De Eenzame Een waardebon van f4.90, waar voor een boekwerk naar eigen smaak aangeschaft kan worden. Een gratis boek als premie voor het aanbrengen van elk nieuw lid. Een driemaandelijks tijdschrift „De Muiderkring", tevens club- orgaan. Dat alles voor slechts f23.50: een daadwerkelijke besparing van ruim 40°/0. Het bovenstaande vindt U uitvoerig ver meld in het geïllustreerde prospectus, dat Uw boekhandelaar U op deze bon verstrekt. INaam Plaat»

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1