Verlovings kaartjes Wederom Texelse overwinningen. Algemene Najaarsvergadering Vereniging van Oud-Leerlingen Drukkerij Texelse Courant Texel in de grote pers. Gelijke spelen in de N.H.V.B. (Slot). Na het Jaarverslag van de secretaris volgde dat van de penningmeester, de heer H. Leber. Uit zijn verslag bleek, dat de financieele toestand der vereni ging goed was. Het batig saldo was niet onbelangrijk gestegen. Hierna volgde de bestuursverkiezing. Volgens reglement treden ieder jaar 2 bestuursleden af, die niet herkiesbaar zijn. Dit jaar traden af de heren H. Le ber en T. Wuis. Na stemming en herstemming werden als bestuurleden gekozen de heren O. van Heerwaarden, Gravenstraat, Den Burg en F. Roeper, polder het Noorden. Beide heren namen hun benoeming aan. In de pauze, die daarop volgde werden de functies door het bestuur opnieuw verdeeld. De samenstelling van het bestuur is nu als volgt: Joh. Boelper Joliz. Oosterend, voorz. C. Witte 1)7n. Sehildereinde 36 Den Burg, secr. C. van Heerwaarden, Gravenstraat, Den Burg, penningmeester F. Roeper, Noorden, 2e voorz. C. J. van Leeuwen, Den Burg 2e secr. Na de pauze volgt de bespreking van het winterprogramma. Ook nu zullen er weer Praatavonden en zgn. grote ver gaderingen worden gehouden. Het is de bedoeling de Praatavonden zo mogelijk om de drie weken te houden. Hiervoor zal afwisselend een Dinsdag en Donder dag worden genomen. Op de grote vergaderingen zullen 0.111. de volgende heren uitgenodigd worden: Ir. A. Maris van het Landbouw-Econo- misch Instituut te Den Haag, Ir. L. de Vries, Rij'ksveeteeltconsulent te Alk maar, Ir. O. J. Cleveringa te Zutphen, Ir. Rinzema, directeur der Rijksland- bouwlconsulent voor Landbouwwerktui gen. Ook de Lezingwedstrijd wordt dit jaar weer gehouden. De deelnemers zullen in twee groepen gesplitst worden. De eerste groep bestaat uit ldden die bij 'n vorige Lezingwedstrijd eeii prijs be haalden, de overige sprekers komen in groelp twee. Hierdoor hoopt men te be reiken, dat de animo 0111 deel te nemen za! worden verhoogd. De eerste Praat- avond zal worden gehouden op 12 Oct. Op deSe eerste avond hebben we als spreker Burgemeester Rehorst. Het on derwerp zal zijn: Enkele gröpen uit de geschiedenis der Staathuishoudkunde. Enkele ldden menen, dat de tijd, die men krijgt voor het houden van een le zing te kort is. Na enige discussie wordt besloten de maximumtijd voor de A-groeip te stellen op een half uur. Hier bij komt dan nog een kwartier voor de discussie. Voor de B-groep worden deze tijden resp. 20 min en 10 min. Er worden mededelingen gedaan over deze winter te geven cursussen. Een drietal cursussen zullen worden gehou den nl. Boekhouden en Economie, Vee- Wij hebben ontvangen een mooie collectie VERSCHUIVING LEEFTIJDSGROE PEN BIJ UITREIKING NIEUWE DISTRIBUTIEKAARTEN Het O.D.K. deelt mede, dat bij de uitreiking van de bonkaarten 001 voor voedingsmiddelen, welke op 19 Decem ber a.s. in gebruik genomen zullen wor den en welke uitreiking in het tijdvak van 26 October tot 18 December plaats heeft, de leeftijdsgroepen wederom 1 jaar zullen worden opgeschoven. De uitreiking zal als volgt geschieden: A-kaarten aan personen, geboren in 1928 en eerder. B-kaarten aan personen, geboren in 1929 t.m. 1934 C-kaarten aan personen, geboren in 1935 t.m. 1944. D-kaarten aan personen, gelvoren in 1945 t.m. 1947. E-kaarten aan personen, geboren in 1948 en later. Deze indeling blijft gedurende het gehere jaar 1949 gehandhaafd. Tegelijk met de bovengenoemde bon kaarten zullen weer tabaks- en versna- peringenkaarten worden uitgereikt. Hierbij zal echter geen keuze meer mogelijk zijn. Alle mannelijke personen, geboren in J931 en eerder, ontvangen eon tabaks- kaart. Alle personen geboren in 1932 en later ontvangen 'n versnaperingenkaart. Aan alle vrouwelijke personen, geboren in 1931 en eerder, zal een „diversen" kaart worden uitgereikt. Op deze „diversen" kaarten zullen tz.t. bonnen worden aangewezen voor het betrekken van abaksartikelen of versnaperingen. Te zijner tijd zal nog een nadere me dedeling verschijnen omtrent de moge lijkheid van ruiling der aan mannen uitgereikte tabakskaarten. verloskunde en een cursus in Land bouwwerktuigen. Verder heeft het ibelstuur het voor nemen om ook op de verschillende dor pen Praatavonden te houden. Als rno gelijke sprekers worden genoemd de he ren Noordijk, Swart, Wieringa en van Groningen. De heren Leber en Wuis danken voor de prettige samenwerking met del ove rige bestuursleden. Voorzitter dankt wederkerig genoemde heren voor het werk in het belang der vereniging ge daan. De heer Joh. Bakker vraagt in de rondvraag om een exemplaar van de Statuten der vereniging voor ieder lid. Namens het bestuur geeft de voorzitter de toezegging hiervoor te zullen zorgen. De heer Beumkes stelt voor om in- plaats van de tot nu toe gebruikte timmermanshamer een echte voorzit tershamer aan te schaffen. Hij meent dat de financiën der vereniging dit nu wel toelaten. Tevens stelt de heer Beumkes voor om de Alg. Voorjaars vergadering voortaan te houden in meer besloten kring. Dit voorjaar konden nl. de eigenlijke verenigingszaken niet be handeld worden door de overlading van het programma met andere zaken. Dit vindt algemene instemming. Met een dankwoord aan de heer en mevrouw Laan en de vertegenwoordiger van de Texelse Courant wordt de ver gadering met een beroep op de mede werking van alle 'eden door de heer Roeper gesloten. O. v. Gr. WELKOM THUIS OOSTEREND. De heer P. v.d. Slikke, die sinds Nov. 1945 als vrijwilliger in Indonesië vertoefde, is j.l. Zondag met zijn echtgenote thuis gekomen. Dat Oosterend en ook Oost hem nog niet vergeten waren bleek wel uit het feit, dat Excelsior en Vios hun Dinsdag- a\ ond onder veel belangstelling een se renade brachten. In het Zaterdagnummer van het Parool troffen wij van de hand van de land- bouwredacteur een artikel aan over de komende ruilverkaveling op ons eiland. Na een omschrijving van het Texelse landschap, schrijver noemde ons eiland een weerspiegeling van het gehele; Ne derlandse landschap in zakformaat, worden eerst cijfers betreffende het v reemdelingenverkeer genoemd. Jaarlijks logeren hiei 75000 vreemder lingen gemiddeld tien dagen1 en laten een f 2 mill, op het eiland achter. Hier moet nog het aantal vreemdelingen bij geteld worden dat ons eiland zonder bemiddeling van de VW bereikt. En aangezien dit aantal ook belangrijk zal zijn doet schrijver een methode aan de hand om het aantal vreemdelingen aan de hand van de stijging van het meel- gtbruik op ons eiland vast te stellen. Inderdaad kunnen deze cijfers een .bruikbaar middel voor dit doel vormen. Al moet men dan met verschillende factoren rekening houden, zoals het feit. dat ook een belangrijk deel van de Texelaars zelf met vacantie gaat, en dus het eiland verlaat ui geen broodeters meer zijn. Indien men dertien weken seizoen rekent, en elke vreemdeling 'n week blijft, dan komt deze berekening aan de hand van bet meelverbruik ook op een vreemdelingen bezoek van 75.000 Schrijver bespreekt, daarna het verval van de schapenteelt, hetgeen de boeren dwingt tot omschakeling van hun be drijfsvoering naar akkerbouw en melk veehouderij. Van de 29.000 schapen in 1939 zijn pog sleohts 17.000 overgebleven. Het aantal melkkoeien is gestegen tot. 2.000. Voor een eeon. veebezetting heeft. Texel ongeveer 3000 melkkoeien en 10.000 schapen nodig. Om dit te bereiken moeten de slechte schapenweiden omge zet worden in goed grasland en dient een doelmatiger indeling van di verse percelen plaats te vinden. Het mooiste gedeelte van Texel, het heuvelachtige en glooiende oude hoog land zal niet voor ruilverkaveling in aanmerking komen. Op het oude lage land kunnen door ruilverkaveling twee belangrijke dingen bereikt worden, 'n doelmatiger bedrijfs voering en een aantrekkelijker aankle ding van het landschap. Aan het slot van het artikel weerlegt schrijver weer opnieuw do legende dat ruilverkaveling slechts een beeld van kale rechthoekige vlakten, doorsneden met eindeloos rechte weger moet achter laten. Te dien opzichte raadt schrijver iedereen aan eens kijkje te nomen naar de resultaten in de Bommeler- waard of het land van Vollenhove. In het October nummer vn „De Speel wagen" komt een artikel voor. van een reis van de Prins \an Toscane (Cosimo III de Medici) in 13(18 van de Rijp naar Texel. Zorgvuldig werd door zijn secr. aantekening gebonden van al het merk waardigs, dat men op deze reis opmerkte van de personen welke men ontmoette, van de herbergen waar men logeerde en de bedragen welke men voor dit lo gies betaalde. De reis geschiedde per „Cariele", d.i. een licht tweewielig voer tuig. Het was een tijd dat het leven zo veel rustiger en zekerder was dan thans Uit de vergeelde papieren stijgt een reuk van thijm en lavendel op. In het volgende nr. wordt dit verhaal vervolgd, zodat men in dit nummer nog niet do aankomst op Texel beschreef. In dit nr. van de „Speelwagen" ko men nog tal van andore lezenswaardige artikelen voor, zoals de volksdansen uit Renders te Wijdenes, Oud Heiloo, over het Wagenspel enz. SPORT OP TEXEL. S.V. Texel. N.NiedorpTexel, 04. Na de neder laag tegen Randers volgde Zondag eien regelmatige 40 overwinning op N.Nie dorp. Reeds met de rust hadden wij 'n 3—0 voorsprong, die in de tweede helft nauwelijks in gevaar is geweest. Uit eer. schermutseling voor het N. doel maakt Henk Witte na goed doorzetten var. Kees de eerste goal. Onze verdedi ging had even tijd nodig om ingespeeld te raken en dit werd ons, na te kort sa menspel tussen Herman en Gomert, bij na noodlottig. Gelukkig wist Henk ten koste van een corner redding te bren gen. Het spel werd nu weer naar de helft van de gastheren verplaatst en Bert bracht met een ver schot via de lat de stand op 20. Direct hierop plaatste Henk de bal langs de uitgelo pen keeper in het net 30. Na de rust kwam N wat meer in de aanval, maar de verdediging, goed ge steund door de kanthalfs, wist gemak kelijk stand te houden en Lolle had 'n rustige middag. Onze voorhoede zat on dertussen ook niet stil, alleen liep men wel wat erg gretig in de door de N backs veelvuldig toegepaste buitenspel- val. Enige goede kansen werden om zeep gebracht, tenslotte werkte Kees uit een voorzet van Dick de bal voor de vierde maal in het net. Het kan in onze afdeling nog een spannende race worden. Uiterst belang rijk voor ons is de uitslag van a.s. Zon dag tegen Berdos. Deze ploeg komt ook een belangrijk woordje meespreken. Er kan hier nog van alles gebeuren. Texel 2Oudesluis 2 0In een zeer spannende wedstrijd moest T 2 de eer aan de Oudesluizers laten. Het zag er aanvankelijk niet naar uit, T nam het initiatief en de ene aanval volgde op do andere maar tot doelpunten kwam het niet, daar de O keeper van prima kwaliteit bleek te zijn en zich niet liet verschalken. Hard werkten de Oudeslui zers en dit wapen was voldoende om T in bedwang te houden on veelal het spel te verplaatsen. Met de rust was de stand nog 00, daar T zich de luxe veroorloofde een strafschop te missen. Ook de tweede helft bleef het span nend, T met vele kansen en ook O kon het doel niet vinden. Vlak tegen het einde nam O de leiding uit een vrije schop, zodat dit de beslissing bleek te zijn.Scheidsrechter Boekei, die in dit weekend zijn vierde wedstrijd floot, deed het heel goed. Wel een te waarderen prestatie van deze sportieve arbiter. 's Morgens speelde T 3 tegen Ooster end 2 en won met 62. O begon en ein digde met scoren. T was beter, maar O werkte hard en na goed doorlopen werd het missen van Ben afgestraft 0-1, maar met de rust was het al 5-1. Daarna was bjj T de fit er uit en was het een lauw spelletje. Beide ploegen doelpunt ten nog elk eenmaal. Mosk leidde cor rect. Adsp. B wisten Zaterdagmiddag ook van De Coeksdorp te winnen. Hier was Ah, die de spilplaats van Dauwe bezette prima op dreef, steunde en hielp mee de aanvallen opbouwen. De vleugelspe lers slaagden er in elk °en doelpuntte maken. Zaterdagmiddag werd het vang net opgezet en zeer tot 't genoegen van 't bestuur- waren er rappe handen ge noeg en de stemming was voortreffelijk. Zo was het goed lui. Zo kunnen we wat bereiken. Regelmatig zendt Harry zijn harte lijke groeten aan de kameraden en ook telkens weer aansporingen om toch al les te geven om tot het gewenste doel te geraken. Ook zendt hij zijn felicita ties aan Wim Langeveld en Henk Boon, met het huwelijk en a.s. huwelijk. Ook hier was de Tex. Courant de nieuws- brenger. Denken we er om, nu vooral trainen, dus tot vanavond, ook voor Texel 2 en 3 is dit van belang. Adsp. A jullie gaan Zondag a.s. naar Alemaria A, Texel 2 naar AFC 3, Zaterdag Texel B De Koog A. Texel 3 is vrij. OVER LEEGSTAANDE PANDEN GESPROKEN De algemene Rekenkamer is on getwijfeld, ook al werkt hij pre ventief, een nuttige instelling. Zo heeft zij aan de minister van Oorlog en van Wederopbouw en Volkshuisvesting om inlichtingen verzocht of het bericht juist is wat in diverse dagbladen circuleerden betreffende het leeg laten staan van een door het Rijk gehuurd pand in 's-Gravenhage. inderdaad bleek dit pand door gebrek aan samenwerking tussen de Rijksgebouwendienst en de dienst der genie meer dan 6 mnd. leeg te staan. Welke instantie gaat eens vragen stellen naar aanleiding van het gedurende jaren leegstaande pand in de Hogerstraat? SCHOUW Polder Hoornder Nlemvland en De Kuil. In de Courant van j.l. Zaterdag zou er schouw gehouden worden op Woens dag 13 Oct. hetgeen echter moet zijn Woensdag 20 October a.s. Zie ook de adv. in dit nummer. WORDT HET VRIJE VERVOER IN ZEELAND OPGEHEVEN? De minister van Verkeer en Water staat heeft aan Ged. Staten van Zeeland advies gevraagd over de opheffing van het vrije vervoer tussen Zeeuws- Vlaan deren en het overige deel van Zeeland via de Westerschelde. De minister over weegt afschaffing van dit vrij vervoer, omdat hij van mening is, dat de lasten te zwaar drukken. Texelse Boys. Zondag was het voor de elftallen geen slechte dag" De vijf wedstrijden brachten 7 punten. Het 1ste elftal speelde thuis tegen Hugo Boys. Voor de rust was het ge heel een matige vertoning, aan beide kanten werd er niet veel voor gedaan. Na een half uur kwamen de Tex. Boys iets meer opzetten, en kwamen er enige gevaarlijke momenten voor het doel der gasten. Uit een van deze aanvallen kregen de Boys een vrije schop te ne men op de rand van het strafschop ge bied. Deze bal werd door Theo goed ge nomen en na een handig overstapje van Hoekie belandde de bal via het been ener tegenstander in het net 1-0. Met deze stand kwam het einde der eerste helft. Na de rust nemen de Boys meteen het initiatief in handen en als er ca. 7 min. gespeeld zijn, is de stand 3-0 voor de Boys. De laatste 2 doelpunten wer den door Kees Hoek gescoord, uit afge meten voorzetten van Dirkie, lied was een lust om te zien zoals er in het 1ste kwartier gespeeld werd. Jamnier was het dat Kees later uit moest vallen wegens een arm blessure. Hugo Boys probeert het ook eens, maar als ze verschillende malen ge strand zijn, zien ze toch kans om door tc breken en met een pracht schot in de hoek de stand op 3-1 te brengen. Tegen het eind begon het spelpeil weer af te zakken zodat geen verande ring meer in de stand kwam. Boys 2 was op bezoek bij De Koog 1. Reeds na vijf min. was daar de stand 2-0 voor De Koog, welke na de rust 3-0 werd. Door het volhouden en harde werken hebben de Boys kans gezien 'ri gelijk spel 3-3 uit de wacht te slepen. Bravo Boys. Het 3de ging met een bus het hoge Noorden in cm De Coeksdorp 2 te bekampen. Met een 4-2 overwin ning kwamen ze weer naar de hoofd stad toe. Goed gedaan lui. Adsp. A is bij OW op bezoek geweest en het werd 6-1, geen slecht resultaat jongens. Tot slot adsp. B. Deze speelde nu te gen ZDH. Deze jongens waren veel groter en sterker cn zodoende verloren onze jongens met 16-0. Toch moeten we deze jongens bewonderen voor hun vol houden ondanks een grote achterstand. S.V. „De Zwaluw", Van de 6 doelpunten kwamen er j.l. Zondag 3 binnen. De adsp. wonnen Za terdagmiddag met 16-0 ran Boys B. Maar nu.a.s. Zaterdagmiddag tegen B A dat zal spannend worden aan Den Hoorn, aanvang 3,30 uur. Vrijdagavond 7 uur in de school trai nen. Het 2de elftal hield zich goed in De Koog. Na eerst met 2-0 achterstand werd na de rust de stand weer ingelopen 2-2. Maar vlak voor het eind nam De Koog weer de leiding 3-2 en zo kwam liet ein de, volgende keer beter. Het 1ste behaalde Zondag liet eerste puntje en als liet eerste schaap over de dam is volgen er meer. Wat een ver schil van spel bij de vorige wedstrijden. Nu werd er weer voor gewerkt, Aat Bakker gaf even na het begin Z do leiding door een fout in de C achter hoede af te straffen, 1-0. Even later krijgt Z een penalty ie nempn, maar W Verseput stopt hem. O slaagt er in gelijk te maken 1-1. Maar weer is het Aat die met een mooi doelpunt Z voor de 2de maal de leiding gaf 2-1, Maar C maakt weer gelijk nadat Aat pech had met -on schot tegen de paal. Vlak voor de rust schoot Cor de bal hard tegen de lat, met 2-2 kwam de rust. Na de rust pakte Z direct goed aan en werden er 4 corners op het C doel genomen en hieruit gaf Aat voor de derde maal Z de leiding, 3-2. Z trok zich in de verdediging terug en hield stand tot een min. voor het eind, toen C er in slaagde de partijen weer op gelijke voet te brengen, 3-3. Een Z doelpunt werd afgekeurd wegens hands. Scheidsrechter G. Bakker hield de touwtjes goed strak en leidde prima. O.V.V.-nieuws. Het was voo ons geen gelukkig week end. Twee gespeelde wedstrijden engeen punten. Dat is wel heel zuinig, al geldt als excuus dat het twee zware wedstrij den zijn geweest. Zaterdagmiddag verloren de Adsp. met 5-0 van Tex. Boys A. Het verschil was heel groot, al probeerden jullie het soms heel aardig. Klaas moest echter wat zuiniger zijn met het weggeven van penalty's, drie in een wedstrijd is wel wat veel. Het tweede moest Zondagmorgen de strijd aanbinden tegen Texel 3. Nadat Jan ons een 1-0 voorsprong had be zorgd was dit bij de rust veranderd in een 5-1 achterstand. Na de rust scoorde T nog eenmaal en ook Jaap zag een gaatje, zodat de eindstand 6-2 werd. Vior Zondag zijn geen wedstrijden vastgesteld. W S.V.C. De Coeksdorp. Afgelopen Zondag lebben wij een ge ring resultaat geboekt, sleohts 1 punt uit drie wedstrijden. De adsp. deden het Zaterdag heel goed door slechts met 2-0 van Texël B t? verliezen. Jammer dat Pauw in het doe! wat ongelukkig was, volgende keer beter. Het 2de verloor met 4-2 van Tex. Boys. Niet alle weken gaan verliezen hoor. Ten slotte het gelijke spel van het 'eerste tegen ZDH. De wedstrijd begon ai slecht daar de bonds scheidsrechter schitterde 'door afwezigheid. Gelukkig was de lieer G. Bakker als supporter mede en was deze bereid de wedstrijd te leiden. Na de aftrap is S direct in de aanval maar deze wordt door de ver dediging van Z geretourneerd. Toch komt S terug en de wedstrijd is nog geen 5 min. oud of de eerste bal belandt in liet doelgebied. Scheidsrech ter Bakker wijst naar liet midden.Enke- 1 - spelers van Z gaan reeds naar de kleedkamer daar ze bet niet eens zijn met do beslissing van de scheidsrechter Gelukkig weet de aanvoerder van Z liet hoofd koel te honden. Wat was nu liet. geval: de bal was precies voor het aoel heengegaan, aangezien het Noorde lijk doel voorzien is van een laag duin zand. Dit doelpunt werd dan ook te recht geannuleerd. Bij een aanval van Zspeelt Kees terug, maarte'zacht en de midvoor geeft Z weer de leiding 1-0. Hierdoor aangemoedigd gaat Z weer tot de aanval over, bij deze aanval wordt tegen de arm van de back geschoten. Hoewel zwaar gestraft, krijgt Z een penalty. Deze wordt echter door de kee per gestopt. Nu trekt S ten aanval en even later is het Luciën die de stand gelijk maakt 1-1. Maar Z laat zich niet onbetuigd on het is de midvoor die met een pracht doelpunt zijn club op nieuw de leiding geeft 2-1. Hierna is liet S dat de toon aangeeft. Eventuele doelpunten worden echter in het zand gestopt en zo gaan prachtkansen ver loren. Toch weet S de stand voor de rust gelijk te maken. Na de rust direct enige aanvallen van Z uit een corner weet Z opnieuw de leiding te nemen 3-2. S trekt nu met man cn macht naar vo ren maar daar staat de verdediging van ZDH als een rots in de branding Steeds maar weer wordt de bal in do doelmond geplaatst, maar even zoveel keer is het 'n speler van Z, die dat succes in de weg staat. Reeds denken we dat S oen verloren wedstrijd speelt, docli Ale denkt er anders rver. Wanneer een 1: ai goed door de backs geplaatst wordt is hij er als de kippen bij om de gelijk maker in het Z doel te tikken. 3-3. Kort hierop komt het einde. De strijd werd hard maar sportief gespeeld. Dit kunnen we helaas niet van elke toe schouwer zeggen. Deze wedstrijd werd correct door de heer Bakker geleid. En personen die hier dan opmerkingen o\er maken moeten zelf even nagaan hoe ze zelf geëindigd zijn als scheids rechter. We hopen dan nok dat het ZDH bestuur hier even aandacht aan besteed. En een volgende keer heter.. Donderdag training voor de adsp.. Vrijdag voor de leden. Dus niet zoals voorheen op Woensdag. •V In Engeland is men niet bijzonder gecharmeerd van de New Look, hetgeen waarschijnlijk meer aan de stoffenschaarste zal liggen. Het is natuurlijk waar, dat de marineblauwe cirkelrok van Susan Shaw ont zettend veel stof vraagt, maar het effect is er dan ook naar! Zeer apart is de aangeknipte mouw van de bolero en heel mooi de witte blouse, die gegarneerd werd met broderie, waar eveneens het kraagje van gemaakt is. Hoewel het niet noodzakelijk is, draagt Susan onder dit elegante costume 'n wijde, witte onderrok, ook al afgezet met broderies die net even te zien is. Wie in iets dergelijks haar voordeel ziet, zou Susan's voorbeeld gerust kunnen volgen. In dit geval zal men er echter aan moeten wennen, dat het gelegenheidszinnetje „Komt mijn onderron er niet onder uit?" verandert zal- dienen te worden in „Is mijn onderrok goed genoeg te zien?"

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 2