Maarten Smit JULIANA Dr. Feikema bericht FORD trucks 4 tot 5-Tons i.d. Aardappel- en Bie tenrooiers gevr Drogisterij Batter, mg land te verhuren? t Sociale Cocktail SCHOUW Geeft vandaag Zeer voordelige aanbieding Onze vissersvloot Grondwerkers voor Kabelleggen Woensdag, 20 October 1948. Holl. Mij. v. Landbouw Alg. Vergadering Haardkachel alle soorten plantgoed wasmachine vosmerrie TE KOOP: Evangelisatie Samenkomst Vrijdag, 15 Oct. 's avonds 8 uur in Fanfaregebouw Spreker H. Sanders van Den Helder min nun mm mm mm mm inn mm mm mm mm mm i „Juwelen" Serie 1948-'49 Boekhandel Parkstraat TEXELSE COURANT. Brandverzekering Tiel - Utrecht 1811 W. N. de Wijn Eerste Nutsavond Nieuwe maatregelen, voorstellen en gedachten. Ons sociale leven en streven is nog al tijd krachtig „op mars" naai een steeds duidelijker wordend einddoel Daarom is het noodzakelijk op geregelde tijden over dat sociale leven en streven te spreken! Laten wij eens een beknopt overzicht geven van hetgeen aan nieuwe maatregelen, voorstellen en gedachten I in de vacantietijd is geboren. De vijfdaagse werkweek All ireerst dan het vraagstuk van de vijfdaagse werkweek (de zg. Engelse ■»- Zaterdag). Reeds geruime tijd heerste algemeen de overtuiging, dat een werk week van 5x8','2 uur oftewel 42V2 uur economisch niet verantwoord is. Doch in. name de arbeidersivereld liet dit pro bleem niet met rust, met het gevolg, dat de minister van sociale zaken werd ge vraagd of het dan niet toelaatbaar was een werkweek van 5 dagen vast te stel len, met verlenging van de werktijd op deze dagen. Na ingewonnen advies van de Stichting van de Arbeid bepaald"1 minister Drees zijn standpunt, dat afwij zend was. Dit verwekte enige tegenstand vooral a. d. zijde der werknemers, die zij het ook uit vrees voor „verloop" van de toch al zo dun gezaaide arbeidskrachten, door de werkg. in hun streven werden gesteund. Doch de tijd is n.eestentijd '11 goede leermeesteres. Zo ook hier. Gestadig tot stand komende verbeteringen ontnamen aan vele, aan vankelijk vóór de invoering van een vijfdaagse werkweek aangevoerde, ar gumenten grotendeels hun kracht. Desondanks bleef het verlangen 0111 op Zaterdag korter te werken, teneinde zo doende de vrije Zaterdagmiddag voor honderd procent tot zijn recht te doen komen, bestaan. De regering bleek niet onwillig om aan dit verlangen tegemoet te komen. Zij heeft dan ook de mogelijk heid geopend tot verschuiving van de werktijd op de eerste vijf werkdagen tot 8'/t uur, waardoor de werktijd op Zater dag tot 4'/< uur kan worden terugge bracht, Verdere concessies kan de rege ring voorshands niet geven, zodat de zg. Engelse Zaterdag voorlopig rustig op 't verlanglijstje blijft staan. Een Jeugdstatuut Van de zijde der Jeugdbeweging is de invoering van een jeugdstatuut bepleit, waarin de ieehtspositie der jeugd op so ciaal en op andere terreinen des levens afzonderlijk wordt geregeld. Daarin zou o.m. moeten voorkomen 'n vacantie van drie weken voor de jeugd, geen ploeg- en nachtarbeid, alsmede 'n verbod van premieloon en stukwerk. Minister Drees, practisch man als hij is, heeft verklaard niet vee! te voelen voor een z.i. onpractisoli zijnde aparte jeugdwet. Hij acht 't beter, dal de daar in te regelen heterogene onderwerpen worden ondergebracht hij de Arbeids wet, de e.a.o.'s en dergelijke. Hoewel langere vacanties en kortere werktijden voor de jeugd ongetwijfeld gewenst zijn, noopt de schaarste aan jeudige arbeidskrachten tot de nodige reserve op dit punt. Juist door de schaarste treffen vele ondernemers ver schillende voor jongeren attractieve re gelingen, waardoor de behoefte aan wet telijke bescherming wel veel aan beteke nis inboet. Beroepsziekten Een bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp tot wijziging van de Onge vallenwet 1921 en van de Land- en Tuin- houwongevallenwet 1922 houdt zich be zig met de materie der beroepsziekten. Het belangrijkste punt is wel, dat in bepaalde gevallen tuberculose als be roepsziekte wordt beschouwd, Het wetsontwerp wil een einde maken aan de toch nog altijd bestaande onze kerheid over de vraag of in geval van het voorkomen van tuberculose bij hen, die door hun werkzaamheid in zieken huizen, sanatoria, e.d. gevaar voor be smetting lopen, van beroepsziekte kan worden gesproken. De minister van so ciale zaken is van oordeel, dat, alhoewel het gevaar van door tuberculose besmet te worden een risico is, hetwelk wij allen lopen, aangenomen moet worden, dat 't een beroepsrisico is voor diegenen, die uit hoofde van hun beroep met tubereu- lose-lijders in contact komen. Deze ge dachte is dusdanig ruim uitgewerkt, dat v oor allen, die werken in een nader om schreven groep van bedrijven (zieken huizen, medische consultatiehureaux, poliklinieken, wijkverpleging, sanatoria, e.d.) tuberculose als een beroepsziekte wordt beschouwd. Wel moet komen vast te staan, dat do tuberculo3o in het bedrijf is ontstaan. Teneinde de werknemers te ontlasten van de bewijslast, dat de tuberculose hem in verband met zijn dienstbetrek king is overkomen, wordt volstaan mot de eis, dat bij de in dipnsttreding met gunstig gevolg een medisch onderzoek is doorstaan. Dit. geneeskundig onder zoek is verplicht voorgeseheven. De kosten dienen door de werkgever te worden gedragen. Voorts wordt de beroepsziekenlijst uitgebreid met nicotine-vergiftiging asbestose met of zonder longtubercidose en uitslag tengevolge van de inwerking van koninestof. Door ten wijziging in dc Land. en Tuinbouwongevallcnwet 1922 zal het mogelijk worden alle aandoeningen, welke voortspruiten uit het gebruik van bespuitingsmiddelen e.d., als be roepsziekten aan te merken. Het wetsontwerp stelt verder voor 0111 aan hen, bij wie zich de eerste verschijn selen van het ontstaan, het opnieuw ont staan of het verergeren van 'n beroeps ziekte voordoen, een zg. overgangsrente te verlenen, waardoor het de betrokke nen mogeliik wordt gemaakt zich 'en ander beroep eigen te maken. Deze over gangsrente, welke max. f 7 per dag kan bedragen, kan voor ten hoogste 6 mrid. worden verstrekt. Een ander wetsontwerp beoogt de aan- vangsloongrens der Invaliditeitswet van f 2090 te vprhogen tot f 3000. Dit om te voorkomen dat veie arbeiders, die ten gevolge van het gestegen loonpeil bij hun indiensttreding direct meer dan f 2000 per jaar gaan verdienen, buiten de verplichte verzekering blijven. Werkclassifieatie Over geer. onderwerp is do laatste tijd misschien zoveel geschreven als over dat der werkclassifieatie! Een goed uit gevoerde classificatie zal eerstens kun nen bewerkstelligen, dat de juiste man op de juiste plaats terecht komt, terwijl voorts een meer objectieve loonvorming er bet gevolg van zal kunnen zijn. Wij begrijpen zeer wel, dat dit vraag stuk de belangstelling van het ministe rie van sociale zaken heeft. Wij zijn er echter ook van overtuigd, dat een werk- classificatie-systeem alleen dan kan sla gen, wanneer men ten volle verzekerd is van de medewerking djr arbeiders, w ier wel en wee tenslotte van de opzet, uitvoering en het resultaat van derge lijke classificatie afhankelijk is. Die medewerking kan alleen verkregen wor den wanneer de arbeiders vertrouwd kunnen raken met liet doel 011 de resul taten der classificatie en bovenal wan neer de aan werknemerszijde bestaande vrees als zou hfer in verfijnde vorm een toepassing van het beginsel „arbeid is koopwaar" terugkeren, kan worden weg genomen. Mr. N. W. A. van Eijk Dringend behoefte aan een recon structieplan. Op het gebied van de visserij zal de Overheid veert gaqn met het verbeteren van onderzoek en voorlichting, aldus kondigt Minister Mansholt aan. Zo hoopt zij in de loop van dit jaar het nieuwe onderzoekingsvaartuig Anthonie van Leeuwenhoek in dienst te stellen. Dow de uitgifte van een visserijblad, EEN SCHROEFJE Wat dit plaatje voorstelt? Het schroef je van 's werelds grootste schip, dp Queen Elisabeth, dat in hel dok te Southampton te zien kwam en schoonge maakt moest worden. Dit schroefje weegt maar eventjes 35 ton en de vier mannen, dio het object van hun schoonmaakwoede maakten, luidden er. in hun bootje, een hele hijs aan. „Visserij Nieuws", wordt de voorlichting ten zeerste verbeterd en gestimuleerd. Een vergelijking van de huidige toe stand in de visserij met die van 1947 leidt tot in zekere mate< tegenstrijdige verwachtingen voor de tóekomst. Wat de Noordzeevangsten betreft valt duidelijk een teruggang in hoeveelheid te constateren. Voor het eerste halfjaar 1948 in vergelijking met hetzelfde tijd vak van 1947 beloopt die teruggang niet minder dan ongeveer 8 pCt. De landen, die voor hun visserij geheel of voor een groot deel 011 do Noordzeevisserij zijn aangewezen, zullen zich derhalve moeten bezinnen op maatregelen om de visstand in de Noordzee op peil te houden. Met de prijzen is het omgekeerde het ge val. Niettegenstaande het feit, dat de aanvoer kleiner is, is de totale opbrengst aanzienlijk hoger dan in 1947. Dit is een gevolg van de koele weersgesteldheid, welke stimulerend op het gebruik werkt en eveneens van het vervallen der maxi mumprijzen voor fijnere vissoorten. Het ligt echter voor de hand, dat zodra de vleesvoorziening ruimer wordt een prijs daling voor de vis zal intreden. In vergelijking met 1947 steeg de vangst van de IJselmeervisserij ongeveer met één million: kg, terwijl ook de waarde bijna één millloen gulden hoger was. Overbevissing is echter in de toekomst geenszins uitgesloten en het hoge prijs peil, een typisch na-oorlogs verschijnsel, zal zich zeker niet handhaven. De kustvisserij vertoont een eigenaar dig beeld. Reeds verschillende jaren wa ren de uitkomsten van de haring- en an sjovisvisserij zeer ongunstig. In '48 werd echter tegen de verwachting in zowel van de ansjovis als van de haring weer ongeveer één millioen kg gevangen.. Onze mossel/handel verliep zo gunstig, dat het mogelijk was in het eerste half jaar 1948 7 millioen kg meer te vissen aan in het eerste halfjaar 1947 het geval was. Grote hoeveelheden mosselzaad werden uit de Waddenzee naar Zeeland overgebracht om te traehten ook volgen de seizoenen weer een groot kwantum te kunnen afleveren. Door drie genoemde factoren was de op brengst der kustvisserij ruim anderhalf maal zo hoog als in de eerste helft van !947. Een dalende tendenz der prijzen was onk hier oorzaak, dat de opbrengst ir. geld verhoudingsgewijs niet dezelfde stijging vertoonde. Al zijn de verwach tingen voor de kustvisserij derhalve niet ongunstig, zekerheid omtrent de toekomst dezer visserij, die evenals an dere takken in dit bedrijf afhankelijk is van zoveel onberekenbare factoren, kan allerminst worden gegeven. Vissersvloot Voor zover de ligplaats bekend was, zijn ongeveer alle gedurende de bezettings jaren gevorderde vissersvaartuigen we der naar 011s land teruggevoerd. Een zeer groot deel der teruggekomen sche pen is inmiddels hersteld en neemt weer aan de visserij deel. Een aantal reders heeft de gelegenheid, dat hun vaartuig moesjt worden verbouwd, aangegrepen tevens verbeteringen te laten aanbren gen, zodat ook al is het aantal vaartui gen nog kleiner dan voor de oorlog, de vangstcapaciteit niet in gelijke verhou ding is gedaald. In het buitenland wer den enige boten aangekocht. Deze wer den of worden nog gereed gemaakt om de visserij in de Noordzee of op de ver der gelegen visgronden tegaan uitoefe nen. Hoewel het aantal daarvan nog gering is, in het bijzonder geldt dit grotere vaartuigen, werden toch ook reeds enige nieuwe eenheden aan de Nederlandse issersvloot toegevoegd. De bouwkosten van deze vaartuigen zijn echter zeer hoog en in het algemeen wil de rederij afwachten, welke faciliteiten zullen worden verleend. Aan een recon structieplan voor de Nederlandse vis sersvloot, waarin, om onze vloot op peil te houden, dringend behoefte be staat, wordt nog gewerkt en de ver wachting mag worden uitgesproken, dat binnen afzienbare tijd een oplossing zal worden gevonden. TEXELAABTJES Te koop donkerbl. winter mantel m. 48. Witte Kruis weg 7 Te k. 4 stoelen en 2 fauteuils (nw.) Witte Kruis weg 13 Twee nette meis jes bieden zich aan voor hele dagen. Br. onder no. 483 aan bur. v.d. bi. Verloren een vulpen tussen Den Burg en Oudeschiid. Tegen bel. terug bij J. Zijm, Gasthuisstr. 6 Te koop een grijze winter mantel gr. maat en een spin newiel. Adres bur. v.d. blad Te koop damesmantel m. 42 f25,— z p. Weverstr. 10, Den Burg Te k. of in ruil voor grotere, kleine haard kachel f35,l stel pluche gordijnen. Oudeschiid 93 B. z. a. net Fries meisje, 17 jaar. Liefst v. dag en nacht. Warmocsstr. 38, Den Burg Te koop 10 jonge kippen. J. Trap Dz„ Weststr. 33, O'end Te k. gebreid donkerbruin damesvest, grote maat. Ko- gerstraat 4 Te koop gevr. houten W.C. Dorpsstraat 153, De Koog Te ruilen winter en zomerjurkjes en 2 man teltjes voor meisje 8-11 jaar tegen wat punten. A. Wuis, Schildereinde 44, Den Burg Te koop groot kippenhok. R. J. Gomes, Weverstraat 6, Den Burg Voor te weiden te huur 2V2 h.a. beste klaver. C. Keijser, Ruitersplaats Te k. donkerbl. mantel, te klein gekocht m. 44. Holle- walsweg 5 Met grote blijdschap geven we kennis van de geboorte van onze Dochter Johanna Wilhelmina Gerardina (WILLY) W HILLEN- Tomarowska H J. HILLEN Den Burg. Westerweg II, Texel, 9 October 1948. Tijdelijk: ^Kraaminrichting Westerweg 1, Den Burg Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons Zoontje en Broertje Bertus Cornelis C. KLIPPEL-Plaatsman J KLIPPEL PETER 9 October 1948. Oost 102, Texel. Tijdelijk adres: Kraam inrichting Westerweg i. Bij ons vertrek naar Indié wensen wij al onze Fam.- leden, Vrienden en Ken nissen een hartelijk vaar wel en een tot weerziens toe. Dpi. sold, j Schotanus Dpi. sold. W. Grisnigt a.b. Zuiderkruis, 8 Oct. '48 VERLOOFD: Anneke de Boer en Henk Schagen Oudescl.ild, 12 October'48. De 18de October 1948 hopen onze geliefde Ouders S. P. Koning en A. Koning-Krijnen de dag Ie herdenken, waar op zij voor 25 jaar in de echt werden verbonden. Hun gebelde Kinderen JO en ZIENA w—iJX» .>rVw-« Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor de vele blijken van belang stelling bij ons huwelijk ondervonden. J. KEIjZER A KEi|ZER-Kikkert De Waal 74, Texel. A. KIEWIET en L. KIEWIET-Verhulp zeggen, mede namens we derzijdse Ouders, hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling voor en bij hun huwelijk onder vonden. De Koog, Pijpersdijk K 39 9 October 1948 Fa. Oudshoorn Zijlstra vraagt te beginnen op 25 0ct.a.s. Aanmelden uitsluitend via plaatselijk arbeidsbureau. Het Dagelijks Bestuur van de polder „Het Hoorn der Nieuwland" en „De Kuil" brengtterkennis.dat de Schouw over de Tocht sloten zal plaats hebben op De Ingelanden worden verzocht op genoemde datum aan hun verplich tingen te hebben voldaan. Namens het Bestuur, N. J. Kikkert, Voorz. J. Beumkes, Secr. Afd. TEXEL. te houden op DONDER DAG, 14 OCT. n m. 8 uur in Hotel „De Lindeboom". Agenda: Opening Notulen Ingekomen stukken Begroting 1948 der Mij. Bespreking Agenda Algem. Vergadering op 27 Oct. te Amsterdam. Verkiezing afgevaardigden Bespreking winterprogram- ma Rondvraag Sluiting HET BESTUUR. dat het Boodschappenhuis na 14 October a.s. is ge vestigd Weverstraat 32, Den Burg Te koop een klein model VERBERG, Dé Cocksdorp 69 Te koop aangeboden In elke boeveelheid en in alle klassen. Franco thuis Te bevragen bij W. SLOTERDIJK, Oosterend O 135, Texel. TE KOOP een beste electr. A. BAKF.LAAR, Gravenstraat 6, Den Burg TF. KOOP 2V3 jarige P. BREEN, Oosterend 16 K.G. Gele Crocus, plm. 250 holle rode Pannen en een paar leren Water laarzen. M. BAKKER Kz Eierland C 44, Texel. De |uivelen-serie bestaat weer uit tien goede boeken o.a. Nordhoff en Hall: „Door de branding gewekt", Louis Zara: „Het visioen van een Imperator", Astrid Varing: „Ons Erfdeel" en het thans reeds verschenen deel Mw. J. Visser-Roosendaal: „In de Storm. Prijs van de gehele Serie f27,50, afzonderlijk bedragen de prijzen f4.90, f5,50, f5,90 en f7,50. Wij kunnen nog enkele intekeningen boeken nog even Uw Advertentie voor de Zaterdag-editie op. wij kun nen hieraan dan de grootste zorg besteden geheel compleet met cabine cn laadbak, zeer zware banden 750x20 H.D. - dubbele monta ge - reservewiel met band DIRECT leverbaar tegen in levering van bon bij FORD-dealer Rijksweg 96 99 Julianadorp Telefoon 202 een schot von Interessante foto's en artikelen over het leven en de inhuldiging van onze nieuwe vorstin 96 pagina's 19,5 26,5 cm. een waardevolle herinnering aan 6 September 1948 De Texelse Cour?nt get ft een boek uit over het leven en de Regeringsaanvaarding van ori7e jonge Vorstin Onze bezorgers der krant zullen U spoedig een proefex. van dit prachtige boek tonen. De verkoopsprijs is voor abonnees uiterst laag gehouden en bedraagt slechts f2,15 (franco per post f2,45). Ook in onze Boekhandel ligt een proefex. ter inzage. Vult U spoedig onderstaand formulier in, de oplage is beperkt. BON. Ondergetekende, abonnee van de Texelse Courant wenst te ontvangen ex. van „Koningin Juliana". Naam Adres:- Gevraagd voor drie of meer dagen per week C. A NAUTA-Graaf, Weverstraat, Den Burg Welke Landbouwer is genegen voor een of meer dere jaren Geschikt voor de grovere Groenteteelt. Liefst omgeving Oosterend of 't Noorden L. HUISMAN, Hoekstraal, Oosterend A. GARRITSEN, „Marthahoeve" Het Agentschap van wijlen de Heer C. |onker, dat tijdelijk weró waargenomen door de heren W. H Lap en K. Stoepker (e Den Burg, is thans definitief overge dragen aan de heer Kogerslraat 34 - Den Burg op DONDERDAG, 14 OCTOBER a.s. 8 uur in Hotel „Texel" Optreden van de Voordrachtkunste naar EMMELOT uit Den Haag. Nieuwe leden kunnen zich uiterlijk tot deze avond opgeven in de zaal. (f 2,25 per persoon, f 4,25 per echtpaar) De 4 Nulsavonden zijn deze winter alleen toe gankelijk voor leden)

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 3