Wat niet hebben wij nog Nieuwe bonnen Wie komt met originele nieuwe ideeën Ivoor de zondag. g Luisteren Vergeten zijn ze niet Last van zenuwen? ZATERDAG 23 OCTOBERr 1948 «2e JAARGANG No. 6264 TEXELSCHE COURANT Het zal midden in de grootste drukte geweest zijn van het afgelopen sei zoen, dat wij in de bus zajen van Ou- deschild naar Den Burg en een ge sprek afluisterden. Wij moeten hier natuurlijk uitdrukkelijk even bijvoegen dat wij niet met moedwil aan het af luisteren sloegen, doch het gesprek, dat onze overigens graagluisterende oren bereikte, was zo overduidelijk ge sproken dat wij de indruk kregen, dat het misschien toch wel voor onze oren bestemd was. Zeg Jan, waar zijn we hier eigen lijk?" Waar op Piet,, zoals die, uit het later gedeelte van het gesprek was op te maken, heette, antwoordde: „Nou, ik zou zeggen op Texel. We zijn in Den Helder in ieder geval op de goede boot gestapt en onderweg zijn wij niet aan wal gegaan, ineen ik." „Nee, dat is zo, maar vind jij dit nou Texel?" „Wat bedoel je" zei kind Piet. „Nou", zei kind Jan, „ik vind dit niet Texel. Als je bij ons (bij ons was J Er zijn mensen die al maar spreken J moeten, die zich zelf gaarne horen spreken, die anderen in de rede vallen I om hun de invallende gedachten toch Jmaar zo spoedig mogelijk te kunnen J verklanken: [3 En dan is het een verkwikking ook Jeens een wijs mens te ontmoeten die Jweet te luisteren. „1 Het doet weldadig aan zo'n mens te gen te komen, die niet uitsluitend vol Iis van eigen beslommeringen en eigen belevenissen maar wiens belangstelling ook open staat voor hetgeen u betreft Wiens oor ook wil opvangen uw zor- ifgen uw lief of leed. ii| Bemoedigend troostend, opbeurend en krachtgevend is de ondervinding dat ook een ander belangstelt in het geen uw geest bezig houdt. Daarom moeten wij allen ons wat meer de kunst van te luisteren, eigen maken. Er moet minder gesproken en meer geluisterd worden. I'< 397 ei v oor het tijdvak van 24 October tot en met 6 November 1948 Bonnen voor brood en vlees 324-1, 324-2 Brood is 800 gram brood 325. 326 Brood is 400 gram brood JB21, .323 Vlees is 100 gram vlees 322 Vlees is 300 gram vlees Alle bonkaarten 328 Algm. 250 gram boter of margari ne of 200 gram vet- 27 Algm. is 200 gram bloem of zelf- rijzend bakmeel of kindermeel jjBonkaarten KA. KB, KC 812 '>31 Algm. is 500 gram boter of mar garine of 400 gram vet :32 Algm. is 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas 33 Algm. is 50 gram cacao 34 Algm. is 750 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 1500 gram jam stroop enz. of 750 gram versnape ringen 35 Algm. is 250 gram waspoeder e 1 345, C 347 is 500 gram boter of mar garine of 400 gram vet 6 'onkaarten KD, KE 812 137 Algm. is 250 gram boter of mar- V garine of 200 gram vet. B3S Algm. is 100 gram kaas of 125 gr. korstloze kaas 339 Algm. is 100 gram cacao 1|40 Algm. is 500 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 1000 gram jam stroop enz. of 500 gram versnape ringen "sl41 Algm. is 500 grain waspoeder '4E 351 is 400 gram brood 352 is 600 gram bloem of zelfrijzend bakmeel, of kindermeel of kinder biscuits 'abak- en versnaperlngenkaarten enz. QA, QB, QC 868 21. 122, 125 Tabak is 2 rantsoenen si garetten of kerftabak Versnaperingen is 200 gram ver snaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz, 26 Versnaperingen is 100 gram ver snaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. peftonkaarten ZA. ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 812 (bljz. arbeid; a.s. moe ders en zieken) eldig zijn de bonnen van strook T in 'eze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds Vrijdag 22 October worden gebruikt hl 'e niet-aangewezen bonnen van strook van de bonkaarten 810 kunnen wor- en vernietigd. :h ZON, MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 23 Oct. op om 7,20 uur. ,15 ider om 5,28 uur. aan: 25 Oct. L.K.; 1 Nov N.M: oogwater ter rede van Texel: 23 Oct. en 0,15; 24 Oct. 0,25 en 0,55; 25 et. 1,10 en 1,50; 26 Oct. 2,10 en 3,05; Oct, 3,35 en 4,40; 28 Oct. 5,15 en6,15 jj I Oct. 6,45 en 7,25. Gelderland) de naam Texel hoort noe- ir.iv wordt er altijd het zelfstandige naamwoord „schaap" achter genoemd. W o Geldersen zijn dan te beleefd om te veronderstellen, dat daar de Texe laar mee bedoeld wordt, doch nemen koelbloedig aan, dat het schaap iets heel belangrijks op Texel is. Waar zijn de schapen? ij combineren dus de twee zelfstan dige naamwoorden en zeggen „Texels Schaap." „Zo," zei Piet alleen, „maar ga door". „Aangenomen dus dat het Texelse schaap zeer belangrijk is en men, dj gróte men, hier leeft van het schaap en dat derzelve dus zo .voornaam en ge wichtig is, dat heer Schaap de gast «el zou verwelkomen als deze met één van de grootse boten van de nog grootsere maatschappij v. d. Texelaars de haven van Oudeschild binnenvoer. „Zo," zei Piet weer, „ga nog maar door." Maar vervolgde kind Jan, wij kwa men dan aan de haven aan. „Snugger" iriterumpeerde kind Piet, „heb je good onthouden". „Stil val me niet in de rede. We kwamen dan aan, persten ons door de brede deur, die van liet gangboord gaat naar het voordek, en werden van wal geloodst. Wij, ja ik zeg wij, wij stonden schaapachtig te kijken, vant zoiets moderns hadden wij niet verwacht. Autobussen, die net echt le ken, chauffeurs, die de bemanning van Ue bus vormden. Deze laadden mensen en pakken in de Texelse bussen, ande re keken met jaloerse blikken naar de grijze monsters, die onverzadigbaar le ken cn hun luxe wagens vrij lieten. Maar ik zie jou nog met open mond staan gapen naar die taxi-'chnuffeuse, die de vrachtjes wegkaapte voor de ogen van haar mannelijke collega's. .Floep, elegant het deurtje open, ele gant de gasten naarbinnen georgani- sierd, floep, deurtje dicht zelf gracieus ai liter het stuur en daar verdween de chauffeuse no. 1 het Texelse achterland in, nagestaard door de Adams, die niets bpters wisten te doen dan te zeg gen, dat sinds de dagen van de schep ping der wereld de vrouw altijd de man de baas was geweest. En toen hesen wij ons zelf ook in het monster, dal verzadigd was. Doch de timmer perste ons nog tussen de baga ge in en zo zitten we hier dan." „Ja," zei kind Piet, „en zo rijden en glijden we dan de binnenlanden van dit eiland binnen. Maar waar hadden wc het nou over. O ja, of dit eigenlijk nu Texel was". En net wilden de heren hun interes sant gesprek weer voortzetten toen kind Piet kind Jan een dmv gaf en riep: Schapen! „Jan Schapen," waarop de monster- genoten niks anders konden doen dan schaapachtig te lachen maar toch stie kem te kijken in de richting die kind Piets hand aangaf. En ja, daar liepen „unze" Texelse schapen. Nog lekker ingepakt in de spullen, waar wij latei- onder zouden slapen en onbewust van de sensatie die haar verschijning bij i ns teweegbracht, plukten zij de vetti ge grassprietjes uit de bodem, keken eens links enrechts en zagen de bussen naar Den Burg glijden. Mèèè, riepen zij, „weer zo'n stelletje die rust gaan zoeken bij ons. Wat zijn wij toch be langrijk." „Mèèè", riep de gehele ge meente en graasdedoor, vet wordend, en wolproducerend. Gelukkig zweeg het tweetal voor mij en bad ik tijd om al die nieuwe ge zichtspunten behoorlijk te rangschik ken in mijn bol. Als op een kaartsy- sieem kwam te staan: schaap bijschaap Piet bij Jan, temmer bij monster enz. Toen wij thuis gekomen waren, rea liseerden wij pas goed wat dit gesprek ons Texelaars kan leren. En nu gaan w c heel eventjes geleerd doen, trach ten te doen tenminste en gaan we een theorie opbouwen die in de kortst, mo gelijke tijd omgevormd moet worden in de practijk. Een vreemdeling die op Texel komt, •verwacht dus een schaap, neen zeg ik meerdere schapen te zien. En al w at hij ziet, als hij op Texel komt, is de haven de schepen, de vogels, de taxi's (met de chauffeuse) en de combinatie temmer monster. Maar nu vraagt de vreemde ling iti zijn onnozele onschuld: waar zijn jullie schapen nu? Langs de weg naar Den Burg moet je ver rijden voor je de afgezanten, of liever gezegd, de beroemdmakers van ons schone eiland ziet. Wij kwamen van de zomer, enige v eken na ons in het oor geknoopte ge- sf rek in de haven aan en wat zagen wj, daar rondlopen?. Een moeder schaap met twee lamme ren. Tussen de auto's, tussen de fiet sers, tussen de monsters en bij de chauffeuse; Daar liep Texel. Als u het enthousiasme aan boord reus geboord had, zou u dadelijk met mij gezegd hebben: „Iedere Zaterdag organiseren wij loslopende schapen aan de haven." Of wij zetten op de dijk, zichtbaar dus uit zee, enkele schapen te Igrazen om de vreemdeling daar te grazen mee te nemen. Maar schrijver dezes zit nu eenmaal altijd vol met bij zondere ideeën en misschien Parmentier, een van de kundigste KLM piloten, was gezagvoerder van het deze week boven Schotland neer gestorte KLM-toestel. 39 Personen von- de bij dit ongeluk de dood. Maar kom, zouden deze ideeën werke lijk zo raar zijn? Maakten wij van het voorjaar niet een persconferentie mede waar later in „De Tijd" een artikel over geschreven werd en waarin letterlijk stond „Wat ons telkens weer frappeert, hier zo goed als elders, is het ontbreken van een locale attractie op de dis. Locale attracties Op een Texels menu behoort tooh een hamelhout of zo'n kostelijke omelet van ineeuweneieren of minstens de ooit w el vermaarde schapenkaas'te prijken, die het 'geheim van haar kleur en aroom ontleent aan het neteldoekske zakje' gevuld met echte Texelse sdhapenvla, zo van het veld, dat even door de grondstof wordt gehaald. Wie daar vies van is, leze nog eens bij Brusse van die ouwe jutter Mottige Albert, die op het Texelse strand de zeewurmen uit liet strand wroette, bloederig rood en groen, cn ze levend verzwolg in zijn mummelmond, of cok wel uitsmeerde op zijn keggie. Want beest is maar beest hé, w as diens standpunt en in dat opzicht zijn de Texelse schapen nog waarlijk de slechtste niet." Zo oordeelde een ervaren journalist, die meer van de wereld had gezien dan menig Texelaar en wiens oordeel wfj toch wel als deskundig mogen aan merken. Meerdere gesprekken vingen wij de ze zomer op en ons werk is al luiste rende beter te .naken. Ook de dokter legt, als iemand ziek is het oor op de borst van de mensen en stelt diagnose cn verbetert. Luisterend trachten wij het goede te vinden en het resultaat van onze lui- stereampagne zullen wjj u mededelen. Straks zal weer de Kerstklok luiden Over 't kleine vaderland En wij zullen 't heerlijk vinden. Dan zal 't licht zijn in de harten Als de kaarsjes-boom weer brandt! Dan zal het feest -zijn rond de dis, Waarop altijd nog met Kerstmis Weer een extra toegift is! Dan zal elk van ons beleven Het geluk van thuis te zijn, Een geluk, omstreeld door stralen Van de zachte kaarsjes-schijn! Tweemaal honderdduizend plaatsen Zullen helaas ledig zijn, En van eenzaamheid getuigen Trots de gulden Kerstfeest-schijn Ver van huis en haard verwijderd Steken zij, die zijn gegaan In de rimboe of de dessa Ook hun eenzaam kaarsje aan En de gamelan moog' klinken Maar het schoonste lied ten spijt, Immer zingt weer het verlangen Het refrein is: eenzaamheid Straks zal weer de Kerstklok luiden Straks zal 't feest zijn rond uw dis, Dat dan ook van onze rijkdom Nog voor hen iets over is! En dat 't nu reeds moge blijken, Niemand onzer geef belet, Doe de daad, wacht niet tot morgen Koop een NIWIN-KEBSTPAKKET Opdat hij, die in de rimboe Van uw gul geschenk geniet 't Moge weten: „Het is Kerstfeest en vergeten ben je niet!" 1') I i.MNIEUWS. BLEKE BET Deze week draait in ons bioscoop theater de bekende film „Bleke Bet" We maken kennis met Bleke Bet in haar groentewinkel, haar Tinus en haar dochter Jans. En niet te vergeten Ko, de zeeman, de verloofde van Jans. Ko wordt bij een schipbreuk gered, liet telegram van Ko wordt evenwel door Bet onderschept. Jans is van de redding dus niet op de hoogte en gaat later met Hannes, de zoon van een huisjesmelker (de wens van Bet) in ondertrouw. Op de trouwdag, u raadt het reeds, komt Ko plotseling weer tn- ven water. Het verdere verloop zullen wij hier niet verraden, daarvoor moet u Jopie Koopmans, Fientje de la Mar, Johan Heesters, Johan Elsensohn en Aai' Bouber maar in hun creaties zien. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebureau voor zuigelin- Texel op Woensdag 27 October vanaf lingen houdt zitting voor geheel 1 uur n.m.. Elke tweede en vierde Woensdag in iedere maand hebben de ze zittingen plaats onder leiding van mej. Dr. E. van Wijk. RwaL :.v--x-. r -A Wie werkt tleze Ideeën uit Welke orginele man (of vrouw, ge zien de chauffeuse) richt hier op Texel een bedrijf in, waarin de echt Texelse producten geproefd en gegeten kunnen worden. Wij stellen ons een aardig in gerichte boet voor, waar hamelbouten aar. de zolder hangen, waar schapen vachten tegen de wand gespijkerd zijn, waar opgezette vogels vertellen, dat wij leven op het onvolprezen vogel para dijs. Hier kan gegeten en gedronken worden. Heus, orginele mail (of vrouw enz.) de vreemdeling zoekt niet iets moderns hij zoekt de eenvoud van het platteland. Hij wil z'n benen gemakkelijk uitstrek ken. Hij wil zijn pintje bier drinken, gezellig kletsen, hij wil voelen, dat hij op Texel is geweest. En op Texel ge weest zijn wil zeggen, Texelse scha penkaas gegeten hebben, Texelse scha penmelk gedronken hebben, gegeten hebben in een omgeving, Texel waar dig. Orginele man, waarom worden er in c.tn lande zulk een groot aantal Moeder Hendrina's, op het Oude Zolderke, Hel Vette Zwijn en dergelijke antiek inge richte eetgelegenheden opgericht. Waarom floreren die zaakjes? Waarom zijn er café'^ in de >grote steden, waar men bediend wordt door personeel gestoken in Oud Hollandse klederdrachten? Omdat daar tegen woordig naar gevraagd wordt! Werkelijk orginele man (of vrouw enz.) u kunt niet uw gasten door scha pen laten bedienen, maar heus, denk eens na over dit voorstel. EEN NIEUWE ZAAK Naar w ij uit goede bron vernemen, heeft de N.V. Goederenhandel Ph. Vlessing ecu zaak in de Keizerstraat te Den Helder, overgenomen. De bedoeling is hiervan een speciaal zaak in Heren- en Jongensconfectie met Herenmaatafdeling, Herenmodearti kelen en Dames- en Heren ondergoe deren (e maken. De zaak zal spoedig geheel gemoder niseerd worden. EEN AFSCHEID DE KOOG. Vorige week nam mevr. N. Epe-Kelderhuis )op een bijeenkomst in de Ned. Herv. kerk te De Koog af scheid als leidster van de Zusterkring aldaar. Gezondheidsredenen noopten haar dit besluit te nemen, nadat zij vanaf de oplichting in Januari 1933 leiding van deze Zusterkring had gegeven Mevrouw begon met 9 leden en nu telt deze kring reeds meer dan dertig dames, die regelmatig hun bijeenkom sten houden en werkzaam zijn op Di aconie- en Evangelisatie-gebied. Dat het werk van mevr. Epe door de leden gewaardeerd werd, bleek uit de hartelijke woorden, die bij het afscheid gesproken werden. Ter herinnering en als dank voor haar werk werd haar 'n schilderij, voorstellende de kerk te De Koog aangeboden. Met algemene stem men werd Mevr. Epe tevens benoemd tot Ere-Voorzitster der Zusterkring. Mevr. Luberti te De Koog zal thans optreden als leidster. iT-Tfl UITGAVE v h Fa LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening. Rotterd Bankver en Coöp. Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j Mijnhardt's Ze q u w t a bic t te n helpen U er overheen. LOSLOPEN VAN HONDEN Burgemeester en wethouders der ge meente Texel herinneren aan de bepa ling van artikel 98 der Algemene Po litieverordening voor de gemeente Texel, die verbiedt, dat men tussen 1 November 1948 en 1 Mei 1940 honden buiten de kommen der dorpen of, zon der behoorlijk toezicht, in de kommen der dorpen, los laat lopen. Krachtens een op 1 November 1946 in werking getreden wijziging der Al gemene Politieverordening der gemeen te Texel is de politie bevoegd de in strijd met voormeld 'verbod loslopende honden terstond af te maken. Texel, 20 October 1948. Burgem. en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, REHORST. De Secretaris. P. BEEMSTERBOER. LEVERING VAN SLACHTSCHAPEN VOOR EXPORT tn de week van 25 tot en met 30 Oct. 1948 zal op de bekende voorwaarden een nader te bepalen aantal slachtscha pen voor de export worden overgeno men. Gelegenheid tot levering zal be staan op de markten te Alkmaar, 25 October; Sneek, Purmerend en Rotter dam 26 October; Hoorn 27 October; Delft en Gouda 28 October; Leeuwar den, Uithoorn en Leiden 29 October; Utrecht 30 October. INGEKOMEN PERSONEN. Over de periode van 8 t.m. 14 Oct. Dirkje Griffioen van Loosdrec-ht B 1, naar Hoekstraat 15. Gerrit Oosterhof an Ooststellingwerf, EIslo 57 n. Schil dereinde 78. George W. Schermerhorn van Alkmaar, Stationsweg 110 naar E 58. Rutten, Maria D. J. van Voor hout, Herenstraat 17 naar C 117. VERTROKKEN PERSONEN Antonius P. F. G. Rapati van K 65 n. Den Haag, Troost-straat 127. Cornells Dekker van S 37 naar Bussein, Raad huisstraat 10. Betsy van der Werve, v. C 86 naar Oostvoorne, Hotel Duinoord. Jan C. van Moort, van V 45b naar Den Helder, Siingel 73. Willemina M. Vla ming van Schoolstraat- 12 naar Biltbo- ven, Jitlianalaan 225. OUDESCHILD Vanaf Maandag a.s. zal men begin nen met een (inzameling voor Niwin- Kerstpakketten. Het pakket met in houd is ge-etaleerd bij M. Hoogesteger ECONOMISCHE CIJFERS OVER AUGUSTUS J.L. Onze in- en uitvoer. Het dekkingspercentage van de uit voer t.o.v. de invoer kon slechts gedu rende Aug. een weinig stijgen, liet. be liep 51,7% tegen 50,9% in Juli j.l. De belangrijkste importartikelen wa ren in Aug.: slachtvee en vlees 8,3 mill. (Juli 7,5) veekoeken 1,8 mill. (2,5) ruwe wol en katoen 11,8 mill. (11,2) en mest stoffen 7,4 mill. (8,5). Onze belangrijkste exportartikelen waren levenden dieren 2,3 mill. (Juli 2,3); vlees, vis 4,8 mill. (5,7), melk, zui- velprod., eieren 29,8 mill. (25,9) mest stoffen 2,8 mill. (1,5). Prijs landbouw producten Interessant zijn de gepubliceerde in dexcijfers van bet Oentr. Bureau voor de statistiek. Men heeft de gem. prij zen van 1924—1929 op 100 gesteld. We geven hu de overeenkomstige cijfers van Aug. 1948 (daarachter tus sen haakjes bet niveau van oogstjaar 1938-'39). Tarwe 162 (75); rogge 180 (67); gerst 174 (65); haver 172 (62); vlas 119 (61) aardappelen 167 (46) stro 114 (33); To taal akkerbouwproducten 164 (62); var kensvlees 210 (66); rundvlees 192 (69) schapenvlees 248 (58); melk 189 (72); eieren 189 (57); totaal veeteeltproduc ten 182 (64) totaal landbouwproducten 178 (63) Arbeidsproductiviteit Als basis voor de arbeidsproductivi teit. heeft men de cijfers van 1938 op 100 gesteld. Voor het eerste en tweede kwartaal van dit jaar zijn de cijfers betr. de productie resp. 104 en 110; de personeels bezetting 133 enl36 en de arbeidsproductiviteit 78 en 81. Statistiek van 8506 industrie on dernemingen. Het totaal aantal werknemers in 8500 industriële ondernemingen bedroegen in lief eerste kwartaal van dit jaar 730.000. Het tweede kwartaal zien wij dit getal met 10.000 stijgen. De omzet is gedurende het tweede kwartaal van dit jaar gestegen met ruim 170.000 gul den.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1