jo /oor Texel 'n Millioenenkwestie „Babyzitters een „levensruimte' Nederland krijgt geen levensruimte I' ederatie voor oorlogsgetroffenen Texelse afd. opgericht WAT ZIJN y ^frT --v 7 - - Werkloosheid blijft zeer beperkt uitgav: Texel en Randers handhaven zich Geen grenzen meer. OENSDAG 27 OCTOBER 1948 62e JAARGANG No. 6265 EXELSCHE COURANT Vooral voor vaders en moeders die hun koperen bruiloft nog niet gevierd hebben, is deze vraag van belang. U wilt met z'n tweeën eens 'n avond je uit, naar een mooi toneelstuk of een verjaardagpartijtje? Maar belaas. U kunt niet van de partij zijn, althans niet allebei, wantu kunt de kleintjes touli niet alleen laten. U hebt geen „oppas". Van nu af be hoeft u geen bezwaren meer te heb ben, als u maar goed weet en onthoudt wat babyzitters zijn.' Het zijn hier in Den Burg de oudere Verkenners van de Sint Jeroengroep die een kloek besluit hebben genomen, 's Avonds zijn ei velen onder hen, die veel huiswerk te maken hebben. Wan neer u nu eens met z'n tweeën weg wilt, dan stelt één van hen zich ter be schikking om die avond bij u thuis in uw rustige huiskamer zijn huiswerk te komen maken. Iedereen, van welke ge zindte ook, willen zij helpen. Met deze 'beperking no Wans, dat het voorlopig alleen voor Den Burg en onmiddellijke omgeving geldt en dat wanneer het nachtwerk wondt men voor een slaap gelegenheid voor de babyzitter gelieve te zorgen. L' 'kunt zioh opgeven bij Hopman Lutterman, Suhoonoordweg. In principe is natuurlijk alles gratis, toch zal een kleine bijdrage voor de kas niet worden geweigerd. Zonder eigen bedrijf Zo kwamen in de loop der jaren 76.000 boerenzoons zonder eigen be drijf en zij gingen als knecht bij ande re bedrijven werken. Natuurlijk kan 'n deel afvloeien naar de nieuwe polders, maar dat gaat met een aantalvan 1500 in tien jaar. Het zal straks misschien in een iets vlotter tempo gaan, wan neer de 56.000 ha van de Zuid West Bolder en 96.000 ha van de Zuid Oost Polder zijn ontgonnen, maardan moet men tijd van leien hebben. Dan nog is liet probleem de wereld niet uit, omdat de boerenzoons, die nu in het nieuwe land zitten, ook weer kinderen krijgen, waaronder meer dan één stamhouder. Te zijner tijd zal men toch aangewezen zijn op emigratie, ten zij men weer iets anders vindt om het probleem te ondervangen. Men kan dit nog niet peilen, omdat de bevolkingsaanwas ook onderhevig is aan welstands-invloeden. Als de nieuwe bedrijven renderen blijven zal gemeenlijk het kindertal groter zijn dan in slechte tijden. Die slechte tijden zouden kunnen komen als Argentinië ons bij wijze van spreken weer zou doodgooien met graan, waarvan de in koopsprijs lager ligt dan de kostprijs van het inlandse graan. In een wereld van geleide economie zal men natuur lijk veel narigheid kunnen voorkomen door wereldhandelsorganisaties, terwijl de regering de producten zou kunnen beschermen, door met invoerrechten de prijzen van het buitenlandse graan te verhogen. Aan de andere kant is het niet ondenkbeeldig dat juist de geleide economie in de wereld aanleiding kan zijn dat men elkaar onderling dwingt producten af te nemen. We denken in dit verband aan ons eigen land, dat zijn buitenlandse afnemers wel poot- aardappelen etc. wil leveren, als deze ook bloembollen accepteren. En Frankrijk levert ons producten als we maar parfum, leren poederdozen en andere luxe zaken op de koop toe ne men. Chronisch graantekort Hoe de situatie zich in de wereld ontwikkelt iiangt af van de onderlinge internationale verdraagzaamheid en goed wederzijds begrip. Voorshands is er echter-en zeker op liet hele Europe se continent- 'n chronisch graantekort waarbij 't nieuwe land ons een grote dienst kan bewijzen. Mocht dit zich in de toekomst wijzi gen dan zal men op andere manieren de nog in tekening staande nieuwe pol-, ders rendabel moeten maken, bij voor beeld ten bate van veeteelt of tuinbouw. Wie in de Noord Oost Polder heeft rondgekeken, wie constateren mag dat en laten we het ruim nemen- na tien jaar al meer dan de helft in cultuur is gebracht, zal stellig optimistisch zijn over de toekomst, waarin de moeite en het geld, besteed aan deze polder, vol ledig hun niet geringe vruchten zullen afwerpen! De toegang tot der bij Ramspol, v h Fa. LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bib! Den Burg Texel Postbus 11 RON1) EN IN DE N.O. POLDER 1. Meer land dus.... meer producten „Betekent de landaanwinning in de N.O.-polder een verruiming van het, en zy gingen als knecht bij ande- nnirrAhiafl ill \T nrliuvl onrl "J' leefgebied in Nederland?' Men, denkend dat deze vraag meteen positief „Ja" beantwoord zul worden door de directie der Zuiderzeewerken, zetelend in het gebouw Flevo in Zwol le, zal zich teleurgesteld voelen. Ons land wint door de N.O.Polder geen woonruimte, teneinde overbevolking van het oude land te „verdunnen". Wat zegt het immers, dat over een tiental jaren in de Noord Oostpolder 40.000 mensen een onderdak vinden, terwijl de bevolkingsaanwas per jaar al een kleine 40.000 zielen bedraagt. Men mag en kan de bevolkingsdichtheid op het land niet groter maken om de vruchtbare grond niet te verkruimelen in kleine bedrijfjes, die nimmer zullen renderen. En zelfs die 40.000 zielen zijn boeren en neringdoenden, die op het oude land danig in de verdrukking waren geraakt, wier land door de overiieid werd herverkaveld (Walcheren en de kop van Overijsel) en die dus noodza kelijk door de overheid op andere grond gezet, moesten worden. En in Groningen waar het zg. „beklemrecht" juist een versnippering van de grond tegengaat, krijgt de oudste zoon van de boer liet. land, terwijl de andere zoons maar moeten zien wat. ze doen. Velen gaan studeren voor dominee, veearts Etc., maar tallozen willen graag boer blijven Zonder eigen bedrijf Zo kwamen in de 76.000 boerenzoons loop zonder der jaren eigen be- re bedrijven werken. Natuurlijk kan '11 deel afvloeien naar de nieuwe polders, maar dat gaat met een aantalvan 1500 in tien jaar. Het zal straks misschien in een iets vlotter tempo gaan, wan neer de 56.000 ha van de Zuid West Polder en 90.000 ha van de Zuid Oost Polder zijn ontgonnen, maardan moet men tijd van leven hebben. Dan nog is liet probleem de wereld niet uit, omdat de boerenzoons, die nu internationale verdraagzaamheid en goed wederzijds begrip. Voorshands is er echter-en zeker op liet hele Europe se continent- 'n chronisch graantekort waarbij 't nieuwe land ons een grote dienst kaïi bewjjzeu. Mocht dit zich in de toekomst wijzi gen dan zal men op andere manieren de nog in tekening staande nieuwe pol-, ders rendabel moeten maken, bij voor beeld ten bate van veeteelt of tuinbouw. Wie in de Noord Oost Polder heeft rondgekeken, wie constateren mag dat en laten we het ruim nemen- na tien jaar al meer dan de helft in cultuur is gebracht, zal stellig optimistisch zijn over de toekomst, waarin de moeite en het geld, besteed aan deze polder, vol ledig hun niet geringe vruchten zullen afwerpen! toegang t( i Ramspol, Een van de grootste problemen van e i wederopbouw, die nog steeds om een dossing vragen is het feit dat ver- ircid over ons land nog steeds duizeu- j en oorlogsgetroffenen, die have en aed door de oorlogshandelingen heb- (p] en verloren, nog nachten op afdoende lerheidsmaatrcgcfen die hen uit hun ,.p etellge positie kunnen redden. sp Ook op ons eiland bevinden zich vele 'rr m deze oorlogsslachtoffers en de op- t iep van de federatie voor oorlogsge- offenen om op Vrijdag j.l. de verga- 'k ering van genoemde stichting bij te fie onen was dan ook niet tevergeefs, or Een hondervijftig tal personen had ?ri ieraan gehoor gegeven om te luiste- an ui in Hotel „Texel", naar de redevoe- H ngen van de heren A. N. Hanegraaf l'dam, lid hoofdbestuur) en A. Schou- 'li (directeur van de stichting;, gein. jcr. van Heteren.) 3t Individueel hebben vele oorlogsge- 'bi -offenen reeds direct na de bevrijding I ogingen aangewend om althans een 1 eel van de geleden schade vergoed te ir< rijgen. Maar spoedig bleek dat wilde 't ïen enigermate succes boeken, men t( it alleen door gemeenschappelijk ac- "o e kon bereiken. Daarom is na de be- hf rijding de Landelijke Federatie van lichtingen voor Oorlogsgetroffenen ï'i pgericht die er naar streeft met in- panning van alle krachten het voor- et orlogse welstandspeil der getroffenen d( abij te komen. Genoemde organisatie n eeft reeds in alle provincies haar af- !P elingen. Vele successen konden al C 'orden geboekt. Contacten met over- 't eidsinstanties en andere organisaties onden worden geleed, zonder welke 'bt 11e arbeid vruchteloos zou zijn. vi Dit zijn kw esties die door een sterke rganisatie opgelost moeten w orden, 'ei De materie is van een ingewikkelde truetuur, de enkeling staat hiertegen- ver machteloos. q' Dit bleek ook wel duidelijk uit de - li rijke vragen die door de aanwezigen 1 esteld werden. U kunt altijd nog vra- en stellen aan het Texelse bestuur n an deze stichting (die dan altijd op v aar beurt de steun van het honfdbe- s tuur kan zoeken.) Laat o]) de avond werd de oprioh- F ing van een Texelse afdeling van ge- s' oemde stichting een feit. Het bestuur aI <estaat uit de heren: J. G. Bruin, voor- 0 itter; W. van Heerwaarden, secr.; C. ichoenmaker penjm.; en drie advise- ende leden: P. W. Swama, R. Stoep- 'a :er en van Twisk, (met de keus werd "r' ekening gehouden zoveel mogelijk e! ohakeringen van beroenen. 'plaats op ,a e nemen.) WIJ maken vanaf deze plaats nog eens "r nor een ieder duidelijk dat deze ge- HET HELDERSE GEMEENTEZIE- dl KENHUIS THANS GEREED te Op uitnodiging van de Geneeshecr- pj lirecteur van het Gemeenteziekenhuis Parkzicht", Dr. P. H. Eyokman en de l„ Vethouder van Sociale Zaken, de heer ,v iteenlage, werd vorige week op het ge- ra ïeenteziekenliuis een persconferentie ,a ehouden, waarbij de aandacht werd ge- estigd op de belangrijke verbeteringen •j .elke het gemeenteziekenhuis heeft t indergaan. Vier ton. u Na de oorlog is door het gemeente- n lestuur een bedrag van bijna f 400.000 ai iesteed aan verbouwings- en inrich- n ingskosten om van „Parkzicht" een nodern ziekenhuis te maken. En nu K le verbouwing en inrichting voltooid a ijn kan gezegd worden, dat zowel voor 10 )en Helder als voor ons eiland als iaaste omgeving een inrichting is tot - tand gebracht, die er zijn mag. Bij volledige bezetting kunnen 145 'atiënten worden opgenomen, terwijl it laarnaast in het dagverblijf voor t.b.c- u 'atiënten in de Donkere Duinen nog 0 personen verpleegd kunnen worden. Een staf van 104 personeelleden, i'aaronder 50 zusters, is aan het zie- ;enhuis venbonden. Door het plaatsen an 5 Zweedse barakken met gemet- elde tussenstukken is voor het verple gend personeel een prachtige woonge- egenheid geschapen, waardoor het ïoofdgebouw geheel vrij kwam voor de ipname van patiënten. Hierdoor konden aparte afdelingen ooi' kinderen, huid- en geslachtsziek en en röntgenologie, met de allerndeuiw- :te instrumenten, worden ingericht. Ook kon op 1 Juli een kraamafdeling rorden geopend, de operatiekamer ge- ïeel nieuw worden ge-installeerd en iet instrumentarium worden vernieuwd' Een nieuwe ziekenauto, waarvan de lansohaffingskosten f 34.000bedroe- jen, zal over enkele weken in gebruik ivorden genomen. De afzonderlijke af- ieling voor t.b.c.-patiënten, waarvoor :én der barakken is bestemd, kon helaas loor gebrek aan personeel nog niet in jebruik worden genomen. Het ligt in de bedoeling te trachten ie randgebieden van Den Helder die ioor de schoolartsendienst wordt bestre den, geheel in Den Helder te eoncen- :reren. Aangezien het gebouw oorspronkelijk een Tehuis voor Ouden van Dagen was is de ruimte voor ziekenhuis vrij be perkt. Event, nieuwbouw zou evenwel 'n ïedrag van tien millioen gld. eisen. noemde heren zich voor dit mooie werk geheel belangeloos inzetten. Wij kun nen dus niet genoeg ieder oorlogs slachtoffer aanraden zich met dit co mité In verbinding te stellen. De organisatie Is reeds een instelling geworden waarmede ter dege rekening gehouden moet worden. Heeft niet, zoals de heer Schouten in zijn rede aanhaalde Min. Llefttnck dit reeds niet in het openbaar moeten toegeven? Wij geloven ook dat het grootste deel van het ter vergadering aanwezige publiek het grote nut, gezien de leden opgave, heeft ingezien. Doch het kan nog veel boter. Alleen door actie kan wat worden bereikt. Wend u zich vandaag nog tot één der comité-leden! De comité-leden wacht nog zeer veel werk. Laat daarom de leden-aanwerving zo snel mogelijk plaats vinden, opdat hiermede geen tijd verloren gaat. Het productieve werk kan er des te eerder om beginnen. Vult direct onderstaand formulier in: Ondergetekende geeft zich op als lid van de Federatie voor Oorlogsgetrof fenen Naam Adres Wat we gehoopt hadden is bewaar heid geworden: Texel heeft Zeevogels de eerste nedeilaag toegebracht. Doch ook Randers heeft geen mis- slap gedaan, met de traditionele 1-0 werd van liK AFC gewonnen. Tweedui zend mensen woonden de plaatselijke derby bij. Teigler benutte 30 min. in de tweede helft een corner. Het goede werk van de keeper r ail Randers en 'het slechte spel van beide voorhoeden vielen op. De spanning onderaan bleef gehand haafd: I.SVVVrone werd namelijk 1-1. N. Niedorp overspeelde Watervo gels en won met 4-1. Ook Berdos blijft meetellen, het won met 1-0 van Schoor). De stand is thans: Randers en Texel 711; N. Niedorp 79; Zeevogels 58: Watervogels 67 Berdos 56; RKAFC 66; W'Waard 6—3; Schoort en Vrone 6—2; LSVV 5-1 A.s. Zondag: TexelLSVV (sOheidsr. I'. v.d. Toorren) SchoorlZeevogels WatervogelsBerdos RKAFCN. Niedorp VroneW'. Waard VERBINDING DE COCKSDORP Vanal 13 September j.l. was de weg naar De Cocksdorp bij Sir Robert Peel gestremd. De Postweg was van de der de tot de vierde dwarsweg voor het doorgaand verkeer afgesloten. Sleahts voetgangers en fietsers konden van een hulpbrug gebruik maken. Doch het grote verkeer, zo ook de Teso bussen moesten steeds via Hollandse en Wa- geningse weg rijden. Zondag j.l. waren de werkzaamheden evenwel beëindigd. Het water van de Rogge sloot passeert thans door nieuwe duikers de Postweg. Als het wegdek ter plaatse nog verhard is behoort dit werk weer tot het verleden. Er heerst in het gewest Alkmaar dat zieh uitstrekt met inbegrip van ons eiland practlsch geen werk loosheid. Er is nog steeds een ge brek aan geschoolde krachten. Zelfs de ongeschoolde krachten kunnen worden te werk gesteld, doordat de landbouw ln ons over wegend agrarisch gewest steeds losse arbeiders kunnen gebruiken. Weliswaar loopt de arbeid op het land spoedig af, maar de dan vrij komende krachten zullen in DUW- objecten worden geplaatst. Met uitzondering van administra tief personeel, waarvoor wel enke le uitzonderlijke omstandigheden be staan, houden vraag en aanbod op arbeidsmarkt elkaar vrtjwcl in even wicht. Dit is de tendenz, die trou wens practisch in geheel ons land is waar te nemen. Wat de toekomst brengen zal ls voorlopig niet ge heel en al te voorzien. Hierin spre ken te veel veranderlijke factoren mee. Bouwvakken In de bouwvakken bestaat in on& district nog behoefte aan vaklieden, als timmerlieden en metselaars, hoewel het thans wat moeilijk is om metselaars te plaatsen wpgens een tijdelijke stagna tie in de aanvoer van materiaal. Onze streek is voornamelijk agrarisch, maar kan toch bogen op enige metaalnijver heid. Het is zonder meer mogelijk vak krachten een plaats te verzekeren. Er bestaat een tekort aan draaiers, frai- sers en bankwerkers. Voor ongeschool de metaalarbeiders is het veel moeilij ker een geschikte werkgelegenheid te vinden. Tot voor niet te lange tijd, konden zij nog wel eens een plaats krijgen in de Zaanstreek of bij de Hoogovens. Dit is belangrijk afge nomen. De landbouw is natuurlijk voorname lijk een seizoen bedrijf, dat in de maan den vanaf Maart tot ongeveer eind No vember aan vele ongeschoolden werk gelegenheid biedt, Dit neemt wel iets af door dé mechanisatie bij de werk zaamheden op het land, maar het is nog steeds zo, dat in de rooitijd er handen tekort zijn. Moeilijker Voor administratief personeel is het beeld geheel anders. Er zijn nl. vrij wat kantoorkrachten vrijgekomen door bezuiniging bij rijksdiensten als de PRA, de distributiedienat en de CCD. In ons gewest zijn er op het. 'ogen blik zeker 80 kantoormensen werkzoe kend. Velen hiervan genieten nog ■wachtgeld. Vooral oudere administra teurs komen moeilijk aan de slag. Voor lien, die de 40 jaren gepasseerd zijn, zijn er eigenlijk weinig kansen. Dit is trou wens in het gehele land merkbaar. Hoewel uiteraard niet tot één vak behorend is bet belangwekkend te we ten, hoe de gedemobiliseerden als groep de weg naar de normale maatschappij weer terugvinden. Van de gedemobiliseerden die het Arbeidsbureau passeerden, vonden 200 zelf werk en 150 werden door genoemd bureau geplaatst. De Testerenden be staan uit jongens, die nog maar zeer kort in ons land terug zijn. De Winter Voor de stelling, dat de werkloos heid practisch nihil is op het ogenbilk levert de Rijksoverbruggingsregeling het bewijs. Slechts 25 personen in dit gewest ontvangen een overbruggings uitkering. Natuurlijk zal het aantal werkzoekenden als het. landbouwwerk is gedaan, toenemen. Men rekent op 500 tot 600 gevallen in de winter, waar van een groot gedeelte dan een plaats in de DUW zal krijgen. Telefoonnr 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd. Bankver en Coöp Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j Behoed, o God, Uw kerk, zet uit haar palen, Zij kenn' eerlang Geen Grenzen Meer. Tot in de verste landen dringe de heilsboodschap der Kerk door. Eerste voorwaarde hiertoe is: Iedereen zijn eigen bijbel, in zijn eigen taal. Daarvoor te zorgen, dat is de taak an de Bijbelgenootschappen. Over dit wereldwijde werk liet het Ne derlands Bijbelgenootschap een prach tige uiterst leerzame en zeer boeiende Geluidsfilm vervaardigen. Het eerste deel ervan is gewijd aan de plaats die de Bijbel inneemt in kerk en gezin, in bet leven van jong en oud. Het tweede de'el laat u veel zien over de vertaling en de druk ervan. En het slot vertelt u met woord en beeld van de verspreiding van het Boek der boe ken. Veel meer is over deze prachtige film te vertellen. Maar, dat doen we niet. Dat moet een verrassing blijven. Ook op ons eiland zal deze film thans worden vertoond, Dinsdag 2 November a.s. in de Doopsgezinde kerk te Den Burg en Woensdag 3 November in de Ned. Hervormde kerk te Oosterend. Beide avonden beginnen om 8 uur. GREPEN UIT 'T RADIOPROGRAMMA Hoorspelen: Wo. 21,15 Dat was Amsterdam I Do. 21,Het wassende water I Klassieke muziek: Wo. 9,Sibelius programma 1 Wo. 9,35 Mozart, Brahms II Wo. 20,15 Derde pianoc., Beethoven II Wo. 21,35 Vierde symph. Beethoven II Do. 23,15 Vijfde symh., Dvorak II Vr. 21.25 Zevende symh., Bruckner II Populair genro: Wo. 8,18 Orkest Billy Cotton 1 Wo. 12,38 Ivilima's I Wo. 13,20 Metropole orkest I Do. 10,15 Skymasters I Do. 22,15 Orkest Ray Ventura I Vr. 14,40 Van David Rose n. Liszt II Vr. 15,20 Platen cabaret I Vr. 22,15 Art Hodes quintet I Diversen Do. 18,15 Rondom de Bloembollenteelt- regeling 19481949 II INGEKOMEN PERSONEN. van 15 tot en met 21 October 1948 Marie Berghuis, echtg. van v.d. Slikke en kind, van Indonesië naar Hoekstruat 19. VERTROKKEN PERSONEN Johannes N. Baltus van Schilderend 60 naar Maassluis. Hiske S. Ran echtg. van v. Uden en kinderen, van Molenstr. 17 naar Tilburg, Boomstraat 11. Gerrit D. Berkenpas van Oudesohild 162 naar Leeuwarden, Groningerstaat 9. VESTIGINGSVERGUNNING. Aan M. J. Lutterman, Schoonoord- weg 31 Den Burg, is door het Ministe rie van Economische zaken vergunning verleend voor het uitoefenen van het tegelzettersbedrijf. DE PRIKKAART Vele handen maken licht werk Er is in de oorlog veel verwoest 1 „Ja, dat is mij bekend", zult u zeg gen, «ant dan behoef Ik maar om mij heen te kijken en dan zie ik nog ge noeg wat mij herinnert aan de huizen die door de oorlogs-lhandelingen ge troffen zijn. Maar er zijn ook nog andere dingen verwoest! Ongetwijfeld heeft u allen wel eens gehoord van een „kolomehuis". Een huis waar de „bleekneusjes" opknappen in een gezonde omgeving. Egmond aan Zee, bezat, helaas bezat, ook twee van die tehuizen. Maar er is nu toestemming om er één te herbou wen. Maar daar isu raadt het reeds, veel geld voor nodig! Vanaf morgen zullen er in Den Burg jongens aan uw deur bellen, of als ze de moed hebben, u op straat aanklampen, en zeggen: „Wilt u in mijn kaart prik ken?" En dan ziet u een kaart met een mooi huis er op en ook ziet u allemaal cijfers, van 10, 15, 25, 50 en 100 cent. Als u nu in één, of nog liever in meer gaatjes prikt, en li betaalt dan het bedrag in welk gaatje u prikte, dan steunt u de actie voor de opbouw van dit koloniehuis. U houwt dan niet al leen mee aan een koloniehuis, maar te vens aan een „gezonde" Nederlandse bevolking. Bij voorbaat onze hartelijke dank. Bij het Gewestelijk Arbeidsbureau Alkmaar staan thans een 400-tal werk zoekenden ingeschreven. Hiervan heb ben 150 werk, maar kijken uit naar 'n verbetering van hun positie. Van de 250 overblijvenden zijn er 100 nog niet lang geleden gedemobiliseerden, een 60-tal minder-valide werknemers en de rest bestaat uit kantoormensen. Voor jeugdige werkzoekenden zijn de kansen goed.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1