Texel brengt Zeevogels eerste nederlaag toe. De intocht van de nieuwe kerkklok V.V.V. belangen in Den Hoorn besproken PWiPP Om half twee waren de ruiters op weg naar de haven gegaan, doch hal verwege kwam reeds het bericht dat de boot wel gearriveerd was, maar zonder klok. Om kwart voor vier werd deze te leurstelling evenwel weer goed gemaakt door de mededeling dat de wagen met de technici en de klok in Den Helder aan boord waren gegaan. Opnieuw trok de stoet ruiters nu naar Oudeschild. Na aankomst van de boot werd de klok van de auto overge laden op de versierde platte wagen. Een triomfantelijke optocht naar Den Burg gaat thans beginnen. Bij het begin van het Sohildereind gaan twee tamboers voorop, vele kinde ren staan gereed en trekken aan twee lange touwen die aan de platte wagen zijn vastgemaakt de klok Den Burg bin nen. De talrijke toeschouwers hebben veel plezier in dit schouwspel. De levendige trekploeg en de statige ruiters vormden dan ook een vrolijke aanblik. Via Weverstraat, Hogerstraat en Gravenstraat bereikte men de kerk in de Molenstraat. Alvorens de klok de kerk wordt binnengereden zingen de schoolkinderen een klokkelied, speciaal voor deze gelegenheid door de heer iSpronk, onderwijzer aan de St. Joseph- school gemaakt. 's Avonds om half acht vond in de goed bezochte kerk de plechtige wijding van de klok, door de Hoogeerwaarde Deken A. Harst uit Den Helder plaats. ^Pastoor Gussenhoven gaf een korte uitleg van het verloop der plechtig heid, terwijl de beide Kapelaans de De ken assisteerden Na afloop bestond voor allen gelegenheid de klok van na bij te bezichtigen. Op de klok staat de volgende tekst te lezen: „Joannes Bap tists hujus campanae et paroehiae Den Burg in insula Texalia patronus." Vertaald betekent dit: „Joannes de Doper is de Patroon van deze klok en van de parochie Den Burg op het eiland Texel." Verder staat, \ermeld het jaartal 1948 en de naam Petit en Fritzen te Aarle- Rixtel. de vervaardigers van de klok. Vrijdag wisten in een heel korte tijd Zo maakte Amsterdam in 1912 ken nis met de driejarige Prinses Juliana. Eén van de 255 foto's, die met de interessante artikelen het hoek „Ju liana Koningin" tot een waardevol be zit maken. de technici de klok zijn plaats it. de to ren te geven. Zeshonderd kilo de lucht in is voor een lier niets. Vrijdagavond om half zes is de klok voor het eerst geluid door de heer J. Witte, oud-koster, die 33 jaar lang drie maal daags de vorige klok gpluid heeft. Den Burg heeft nu weer een klok, 'n noodzakelijk toebehoren, niet alleen van een kerk, maar ook van een dorp. Regelmatig zuilen nu de klanken met hun mooie zware galmen over ons dorp naar alle windstreken gevoerd worden. Eerst zullen deze tonen ons nog wat vreemd in de oren klinken, we hebben ze immers zo lang gemist. Doch spoedig zullen wij er weer volkomen mee ver zoend zijn. en daarmede zal dan weer een kenmerk van een tijd, die nu ge lukkig voorbij is, verdwenen zijn. V.V.V. DEN HOORN. Wordt VVV bureau verplaatst? Met inbegrip van het Hoornse kwartiertje opent de voorzitter, de hr. A. Sleght de vergadering van de VVS. afdeling Den Hoorn. De opkomst is zeer goed te noemen, hetgeen de heer Sleght onderstreept met de opmerking dat het publiek er thans steeds beter van doordrongen wordt welk algemeen belang het is een goedfunctionerende organisatie voor het vreemdelingenver keer te bezitten. En speciaal geldt dit dan wel voor Den Hoorn. De bevolking waardeert het dan ook- ten zeerste dat hedenavond, ondanks zijn drukke sverkzaamheden, de heer Oskamp, de administrateur van de VW, bereid is gevonden hier aan wezig te zijn. De heer Diok Drijver, de secretaris van de Hoornse VW leest hierna de notulen voor, welke zonder aanmerkin gen worden goedgekeurd. Het jaar 1948 heeft aan de verwach tingen voldaan. We moeten evenwel zorgen in de toekomst nog meer als tot dusver met onze tijd mee te gaan. Volgende jaren moeten er in Den Hoorn diverse gezellige avonden geor ganiseerd worden, opdat het dorp ook 's avonds voor de badgasten attracties biedt. De bevolking wordt bij deze ge legenheid tevens op de zindelijkheid van hun dorp gewezen. Het komt nog te veel voor dat allerlei rommel aan het „Achterom" wordt gedeponeerd. De badgasten maken 's avonds gaar ne een wandeling rond het dorp, daar om moeten de wegen niet nodeloos ont sierd worden. Betreurd wordt dat de weg naar het strand is opgebroken. Voorzitter Sleght bedankt hierna jie heer D. Drijver voor zijn keurig ver slag en aanwijzingen. Daar een café niet de geschikste plaats voor een VW kantoor is, zal, zo deelt de voorzitter inede, pogingen ondernomen worden 'n andere huisvesting te verkrijgen. De vergadering hecht hier zijn alge mene goedkeuring aan. Dank wordt ge bracht aan de heer Dirk Rotgans voor het beschikbaar stellen van zijn zaak ten dienste van het VW werk. Tevens wordt hem dank gebracht voor de keurige behandeling van de in dienst der VW zijnde jongedame, zijn waar devolle adviezen en de gratis kopjes koffie. De bestuursleden, de heren P. Drij ver en P. Boon werden, practisoh met algemene stemmen, herkozen. De heer S. Lap werd gekozen als lid van het hoofdbestuur. VVV beschouwingen door de hr. G. W. Oskamp Hierna verkrijgt de lieer Oskamp het woord. Hij spreekt allereerst zijn oprechte dank uit voor het in hem ge stelde vertrouwen. Speciaal op de pret tige wijze van werken met Den Hoorn vestigt hij de aandacht. De heer Oskamp vertelde talrijke wetenswaardigheden omtrent het VVV wezen op ons eiland. Gememoreerd werd dat de gemiddelde ontvangst per gast op Texel belangrijk hoger was dan elders. Ook het vervoer, de vervoercij- fers van Teso laten een stijging zien, die van de spoorwegen in ons land vertonen een dalende tendenz. Spreker verzocht de bevolking van Den Hoorn hun uiterste best te doen de gasten het volgend jaar zoveel mo gelijk weer ten dienste te zijn, een algemene economische terugslag wordt immers verwacht, we zullen deze moeten compenseren door de vreemdeling nog meer service te gaan bieden. Er waren enkele klachten van de gaston binnen gekomen, welke heiaas gegrond bleken te zijn. Dit moat ten alle tijde voorko men worden, het is immers geen recla me voor ons eiland. De persoon in kwestie heeft van dergelijke gevallen niet alleen schade, maar het is fnui kend voor de goodwill van ons gehele eiland. De Texel film zal thans in talrijke plaatsen van Nederland, bij voorkeur in de grote steden, vertoond worden. Een prachtige reclame voor ons ei land zal het volgend jaar eveneens de tweedaagse afstandmars worded. De nieuwe VW gids zal voor elk dorp 'n inleiding bevatten. Grote hoeveelheden reclame folders zullen naar alle Euro pese VVV kantoren worden -gezonden. In buitenlandse toeristenbladen (spe ciaal Belgische) zullen van de hand van spreker artikelen over Texel worden opgenomen. De VVV zal dit jaar schildjes gaan uitgeven (zie hierover het artikel van ^Vreemdelingenverkeer in goede ba nen" in onze editie van Zaterdag a.s. Voorzitter Sleght brengt de heer Os kamp dank voor zijn belangwekkend betoog. Wij krjjgen hoe langer hoe meer de indruk dat wij in de heer Os kamp de juiste man gewonden hebben. Zo bracht de heer O in zijn onlangs voor de radio uitgesproken causerie Den Hoorn als badplaats van de toe komst naar voren, wij zijn voor deze geste hem veel dank schuldig. Bij de rondv-aag vroeg de heer J. A. Dros hoe men in het algemeen te genover de „advertentie-venterij" stond. De heer O antwoordde hierop dat dit voortaan door de VW zelf verzorgd moet worden. De heren K. Beumkes en A. Smit vragen of van rechtswege nic-ts tegen die mensen, die hesproken kamers op het laatste moment afzeggen, gedaan kan worden. B.v. van deze personen schadevergoeding te eisen. Voorzitter antwoordt dat men scha devergoeding kan vragen of b.v. van te voren dit regelen. Men moet even wel voorzichtig zijn met te veel eisen te stellen, hierdoor maakt men de men sen schuw, en dit moeten we juist niet hebben. De heer D. Pool vraagt om meer ver keersborden, hetgeen toegezegd wordt. Tevens zal, naar aanleiding van een vraag van de heer P. v.d. Gaag ervoor gezorgd worden dat motorrijders niet meer op onze rijwielpaden rijden. De heer C. Huisman vraagt of het niet doelmatig is om kampeergeld te beta len naarmate man mensen krijgt. De heer Rotgans meende dat het mogelijk is om boekjes met kaarten uit te rei ken, gelijk dit h.v. geschiedt bij de di verse uitvoeringen. Dit probleem zal nader hekeken werden. De heer Smit wilde een zwarte lijst van pensionhouders invoeren, maar de voorzitter meent dat dit te veel afbreuk aan ons eiland zou doen. De heer W. Ie Noble vraagt of er niets tegen te doen is dat grote kampen van alles meenemen wanneer ze naar Texel komen. Voorzitter zegt, dat dit reeds de aandacht van het hoofdbe stuur heeft. Hierna wordt deze nuttige en geani meerde vergadering gesloten. SPORT OP TEXEL. S.V. Texel. ZeevogelsTexel f-2 In een meer spannende dan mooie wedstrijd is het ons gelukt Z zijn eer ste nederlaag toe te brengen. Dit heeft anders heel wat moeite gekost, want de gastheren beschikten over een be hoorlijk elftal, met vooral gevaarlijke vleugelspelers en beten bijzonder fel van zioh af. De strijd was dan ook van begin tot einde volkomen open. Gesteund door de vrij sterke wind waren de eerste aanvallen voor ons en reeds na vijf minuten namen wij de leiding, door dat Henk een corner van •links inkopte. Even hierna kopte de zelfde speler rakelincs naast. De snelle tegenaanvallen vergden de volle aan dacht van onze verdediging, de links buiten schoot een voorzet van redhts in eens in, maar zocht het doel te hoog, nat Dick aan de ander kant nadeed. Voor de rust kwam in de stand geen verandering meer. De tweede helft begon Z met een fel offensief, wat na vijf minuten de gelijkmaker opleverde, doordat de rechtsbuiten zich nog vrij speelde, een hard in de benedenhoek schoot, Hierna ging de strijd meer gelijk op en ver keerden beide doelen om beurten in ge vaar. Gomert en Wim brachten ieder een keer op de doellijn staande redding toen Lolle uitgelopen was. Een kwar tier voor het einde viel de beslissing, toen de bal na goed doorzetten van Kees, bij Henk belandde, die hard in schoot. De keeper stopte de bal aan vankelijk wei, maar hij kon niet ver hinderen dat deze juist over do doellijn rolde. Hierna volgde nog enkele ge vaarlijke T aanvallen, die echter niets opleverde. De laatste tien minuten werd er hardnekkig verdedigd, waarbij de bal een sterke voorkeur bleek te hebben om over de zijlijn te belanden, Het was minstens even spannend als tegen Berdos, ook de vrije sChop even buiten ihet strafschopgebied, ontbrak niet, maar het bleef 2-1 in ons voordeel. De scheidsrechter had de zaak uit stekend in handen, maar maakten aan beide kanten een paar vergissingen, door ten onrechte voor buitenspel te fluiten. Texel 2Foresters 2 3-2 Texel 2 speelde een goede wedstrijd en vooral in de voorhoede zagen we prima spel. Jammer dat Piet er meer van wil maken dan nuttig is, deze overbodige franje voortaan achterwege laten en heel eenvoudig en gewoon spe len geeft meer succes. Over de halfli- nie kunnen we zeer tevreden zijn. Roel deed het dikwijls-heel goed, zjjn samen spel met de binnen- en vleugelspelers was in orde. Niek deed het als spil, zo als we van hem verwacht hadden en ook Ben speelde een prima wedstrijd. Door de nieuwe opstelling zat het in de achterhoede nog niet zo vlot, maar na wat aanpassen komt dat wel in or de. Henk wisselde goede met minder goede momenten, als geheel een flink elftal met een behoorlijke techniek. Tegen wind in nam T het spel in 'handen en sneed door de F achterhoe de heen als koek, maar de bekroning liet op zioh wachten, nog door de wei nig doorzetten maar ook en vooral door de prima spelende F keeper. Na 20 min. kwam ook F meer en meer ten aanval en wei-den zo nu en dan gevaarlijk en zelfs weten ze uit een corner de lei ding te nemen en kort daarna de stand op 0-2 te brengen. Waarna Jan Boswijk, na goed spel tussen hem en Piet Stoepker, met een schet-p laag sohot in de beneden hoek de stand op 1-2 bracht. Na de rust waren de eerste aanval len voor de bezoekers, maar dan komt T meer en meer opzetten en als Piet Stoepker de bal keurig opbrengt, neemt Joop Kikkert de bal over en met een scherp schot is de stand gelijk 2-2. Na enige goede aanvallen, waartegen de bezoekers met man en macht trachten stand te houden, volgt een mooi sohot van Jan naar Stoepker, die ineens door geeft naar Piet Kuiper en met een hard schot zien we de bal door de keeper zijn benen in 'het net verdwijnen. F wil alles op de aanval zetten, wordt nu en dan gevaariij'k, maar tot doelpunten komt. het niet meer. Een goede en sportieve wedstrijd. Texel 3 won in Den Hoorn met een gehavend elftal met 5-1. Texel A, dat zonder Bob en Ben naar HRC A trok kon het ook nu weer niet tot een overwinning brengen, Ab en Keffy speelde eohter een prima partij. De stootkracht in de voorhoede komt niet van snelle open aanvallen, integen deel in deze linie gaat het te langzaam. De halflinie en achterhoede, waarin Bert weer prachtig zijn doel verdedig de, deden het heel goed. Voor de rust met wind mee was H al iets sterker, maar kreeg voor ons doel geen kans. Een mooie kans gin" verloren toen Piet de Graaf een prachtig? hooghal uit een corner hoog over kopte. Eerst na de rust wist H te scoren toen Bert dacht dat er gefloten was. Een pracht kans werd door T gemist en we kwa-< men weer met lege handen thuis. Dat moet weer eens anders worden. Bob heeft pech gehad en moet een naar weken op de ziekenlijst. Spoedig beterschap gewenst Bob! AANVARING Vorige week zijn bij het jutten twee Oudesohilder kotters tegen elkaar op gebotst, waarbij de TX 28 een flinke deuk midscheeps opliep. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor Texel B liet zioh in Oosterend niet van de wijs bren'gen en won daar met 2-0, maar nu Zaterdag naar Den Hoorn jullie zullen er dan nog een schepje op moeten doen Trainen als gewoon. Zaterdagmiddag ZD'H ATexel B. Texelse Boys. 3-0 Nederlaag Juiste vonnis voor de Boys. Rijk stopt penalty! Als scheidsrechter Helder laat tossen zien we de Boys met twee invallers, voor Nico en Hoekkie, tegen een volle dig Hollandia team aantreden. Na af trap van d? Boys zien wij al dadelijk dat de gasten individueel stuk voor stuk superieur zijn. Er zal ongeveer 'n kwartier gespeeld zijn als de linksback een fout maakt en de midvoor (in buitenspel positie,) on houdbaar voor Rijk, doelpunt. Even een kleine oplevering in de B gelederen. Een hard sohot van de linies- buiten wordt op majestueuze wijze dooi de Hollandia keeper gekeerd. De voor hoede is echter te zwak voor de goede verdediging der Hollandianen, het is als een motor zonder benzine. De spil der gasten lacht om onze kleine Nooy die inissohien ook nog wel last onder vond van z'n blessure. Met forse passes dirigeert hij de ballen over links en rechts. Een voorzet van rechts wordt door Rijk verkeerd beoordeeld, inplaats van de bal te vangen «tempt hij hem voor de voeten der rechtsbinnen die hem buitengewoon dankbaar is voor zulk een gratificatie, 0-2. Kort voor de pauze maakt Schrama hands in het be ruchte gebied. Scheidsrechter wijst naar de stip. We denken de derde goal in het net te zien verdwijnen, maar de B doelman denkt anders. De harde kogel wordt op grandioze wijze ten koste van een corner door hem gestopt. Na de rust een meer aanvallende B ploeg. Doch de mooie kansen worden verknoeid. Enige mooie vrije schoppen door de spil genomen hadden beter lot verdiend. Ook de rechtsback komt nu naar voren dodh alles zonder resultaat. De Hollandianen met hun goed op bouwende aanvallen doen hun uiterste best om de score te vertogen. En inderdaad de rechtsbuiten be machtigd de bal, geeft keurig voor. Rijk meent de hal reeds te hebben maar door de wind drijft het leder af. Tinus kopt nog weg maar vergeet op te ruimen en de linksbinnen schiet in het verla ten doel. Dit deprimeert de hele ploeg blijk baar, want het resterende gedeelte is nauwelijks het aanzien waard. Met de Boys in de aanval zijn we blij als de uitstekend leidende scheidsrechter het einde aankondigt van deze matte doch sportief gespeelde wedstrijd Ook het derde elftal kreeg een ne derlaag te incasseren. Hier was OW 2 de overwinnaar van het zwakke derde elftal, wat dan ook met een 4-1 neder laag naar huis werd gestuurd. Adsp. A.wonnen deze maal met klin kende cijfers van De Cooksdorp en wel met 15-0. Dit geleek meer np het spel van kat en muis. Het is nu toch wel gebleken dat jullie doelpunten kunnen maken. Boys B verloor aan De Koog met 4-1 Zie je wel jongens, het wordt iedere week heter. H S.V. „De Zwaluw". Het was Zondag weer geen gelukkige dag, het. eerste en het tweede elftal kregen beide weer een nederlaag te slikken. Het eerste speelde thuis tegen Oos- sterend 1, in een sportief gespeelde wedstrijd won Oosterend met 2-0. Voor de rust had O het voordeel van de straffe wind en was steeds in de aan val en wist dit uit :e drukken met twee doelpunten. Hoe Z ook probeerde, er kwam geen verandering en Oosterend behoudt de leiding in de afdeling. Het tweede moest thuis de strijd te gen het leidende Texel 3 aanbinden, met de rust was de stand 3-1 voor T, na de rust werd de stand op gevoe tot 5-1 De adsp. hebben misschien Zaterdafcatc middag a.s. trainen, zie kastje. ,oht izzle S.V.O. De Cocksdorp Zondag was een slechte dag vch SVC, alle elftallen verloren. Het eers moest ook nu weer de punten aan I Koog laten. Nadat De Koog na ong veer 20 min. de leiding had genome door de midvoor was het S die stee®",,, weer ten aanval trok en spoedig was stand gelijk. Hierna gaat het spel en heer en heide doelen komen peri diek in gevaar. Bij een aanval van schiet Herman achter. De corner won scherp genomen en voor de keeper hal er uit stompt is deze reeds acht de doellijn geweest 2-1. Doch spoed hierop is het Ale die na goed wei can Bouke de partijen opnieuw op lijke voet brengt 2-2. Met deze sta» komt de rust. Na de rust neemt K oj nieuw de leiding, als Kees te laag bal hij zich houdt en het is de midvoi die kans ziet om zijn elftal de leidin 1 roei tr cvij' ri, De stn aczi enk «In P. eys I ch H Nu rds te geven; en zoals later blijkt won icht ?nd hiermee de wedstrijd gewonnen. Wat S hierna nog doet helpt ni meer, in de stand komt geen verandi ring meer. Eenmaal denken we dat door Lueiën nog gelijk zal maken. Eo vrije schop voir S op de rand van hi jn strafschopgebied. Luciën geeft een laa schot door de verdediging heei maar de spelers reageren niet snel géncU noeg en ook deze kans is verloren. Al uim scheidsrechter Rijk die weer een uitsti kende partij floot het einde blaas heeft S op onfortuinlijke wijze dez wedstrijd verloren met 3-2. Zo zijn cv achteruit gegaan op de leiders. Ook het tweede stelde teleur, doo met 5-2 van De Koog te verliezen. Tenslotte de adsp. deze moesten de vier minuten aftrappen. Dus dat eva ook niet goed. Enfin jullie kunnen a, Zondag uitrusten jongens. En dan maa weer vooruit O.V.V.-nleuws. Het eerste ::ag kans ZDH voor tweede keer in deze Comp. te kloppet O wint de toss en speelt eerst voo de wind en is direct in de aanval. N 5 min. cveet Wim uit een mooie voor zet van Klaas te scoren, 0-1. O is steed voor het Z doel, maar in de stand kom geen verandering, tot even voor de rus ,|aj Meester goed doorloopt en er 0-2 vai eri maakt. ui! Na de rust heeft Z het cvindivoordee an 1 Co irei ide Te istt 2 tl. (da aed idio id( nde 1 uns Itjf og< aar P- :n dolt - 1 toe 'ex edt lom lere ani nat 01 -er maar de O verdediging is er goed ir vooral Boet speelde weer geweldig cveet elk gevaar te bezweren. De voorhoede bouwde enige goede aanval len op, maar er wordt niet meer g scoord.. Het tweede nam 'met 4-1 revanche Tex. Boys 3. De adsp. stelde teleur. Nadat de rus blanco inging en O hierna voor d( wind speelde wist Texel B een 2-( overwinning te behalen. De moed nie 'e; verliezen jongens, volgende keer beter '3' W V.V.V. Voorwaarts Zundag is voor de Kogel-voetballers een succesvolle dag geworden. Nadat Zaterdagmiddag de adsp. goed werk de- -*1 den door met een flinke overwinning 22 uit Den Burg terug te komen (de Boy B werd met 4-1 geklopt) kwam hel tcveede met een flinke overwinning uil De Cocksdorp thuis. Een 1-0 achter stand werd nog voor de rust omgez? m een 5-2 voorsprong. Na de thei kwam hier ge?n verandering meer in. Het eerste zette thuis haar góed voornemens in daden om, bleef met 3-2 de meerdere van SVC, en blijft de lei ders op de voet volgen. Het cvas een spannende gelijk op gaande strijd tot de laatste minuut toe. Nadat Jo na een half uur de score ge opend had, gaf S een passend ant woord en cvas De Koog cveer aan de beurt om de leiding te nemen. Dit ge- beurde door een mooi genomen comei door Luut. Zonder aangeraakt, te zijn cvas de doellijn al gepasseerd. Maar de vreugde was van korte duur, nog voor de rust werd de gelijkmaker weer ge maakt. Direct in de tcveede helft pakte De Koog flink aan en werd weer de leiding genomen. En hoewel beide partijen hun uiterste best deden werd onder grote spanning met 3-2 voor De Koog het einde bereikt. fi -v De modeontwerpers ontwierpen voor Rona Anderson, een J. Arthur Rank- star van Schotse orgine, een mantel, eenvoudig, warm en vlot en van een rookblauw en chocoladebruin diagonaaltweed. Heel mooi en artistiek is de op lossing van de bustenaad in de rond naar de schouder lopende lijn en ge zellig vooral zijn de hoogaansluitende koetsierskraag, de dubbele rij knopen en de opgestikte zakken.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 2