Trek naar Texel bleef groot naar vele andere vacantie oorden constateerden achteruitgang Vergadering V.V.V. De Koog Een nieuwe Texelse Roman Aan Zuster Mulder Sint Nicolaasviering De vallende ziekte —WOENSDAG 17 NOVEMBER 1948 62e JAARGANG No. 6271 TËXELSCHE COURANT .V.V. WAS ACTIEF. 1 Gezien de belangiijke positie, die de V f.V. op ons eiland inneemt, wekt een der- ïate slecht bezochte vergadering als wij iaandag in Hotel De Graaf bijwoonden, nze verwondering Ook de administrateur, e heer Oskamp, die belangwekkende me edelingen had te doen, was zeer verbaasd, at niet meer leden van hun belangstel- ing blijk gaven, want toen de voorz.. de leer Nc. Ran opende, waren nog geen vijf- ien personen aanwezig. De voorz. merkte op, dat Texel ondanks et slechte weer tevreden mag zijn over de esultaten in het afgelopen seizoen behaald Constateerden andere badplaatsen een be- angrijke achteruitgang, dank zij de activiteit an onze vereen, bleef de trek naar Texel jeweldig groot Na lezing der notulen door de heer P. £warthof, kreeg de administrateur, de heer Dskamp het woord. Hij bracht dank aan illen, die hem bij de inleiding tot zijn werk ot steun waren geweest. Spr. noemde in het lijzonder de medewerking, die hij had ont- angen van de oud-administrateur, de heer H}erritsma. De heer Oskamp verbaasde zich er over. lat slechts dertien leden ter vergadering wa- gekomen Samen moeten wij de V V.V. jroot maken en er voor waken, dat er geen tilstand intreedt, want dat is achteruitgang, 5<t>" seizoen bracht het vreemdelingenverkeer mgeveer 2.5 millioen gulden op Texel en 3* och: er is perspectief genoeg om de V.V.V. ot nóg meer bloei te brengen. Allen de chouders er onder. Vele badplaatsen heb- ien het niet zo best gehad. Zandvoort daagt, Scheveningen klaagt, de heer jchuttevaer van de Spoorwegen verklaarde, lat het vervoer was gedaald. Station Delftse Poort te Rotterdam boekte ^en grote achteruitgang. Maar Den Helder S steeg! Wij moeten alle zeilen bijzetten om le voorsprong en de goede naam te behou den Spr. wees er op, dat heel Ameland in de weer is om vreemdelingen naar hun eiland e krijgen. De nieuwe [older. De nieuwe folder zal het zeker doen Wat :r zo al op Texel te koop is. zal aanschou welijk op een kaart worden aangegeven- lier de vogels, daar de robben, de schapen, de zwemmers enz. Dan heeft men in een oogopslag Texel in beeld. De folder verschijnt in vier talen, oplaag 4050.000 ex, waarvan 10 000 in het ngels. Ook de nieuwe Pension- en kampeergids zal attractief zijn. In de nieuwe Wandelgids zal ook de aandacht aan de oudheidkunde worden gewijd, er zal worden geschreven over het Staatsbosbeheer, er zullen geslaagde schetsen en tekeningen in worden opgeno men enz De omslag van het werkje zal in vier kleurendruk worden uitgevoerd Wij moeten doelbewuste propaganda ma ken en er rekening mee houden, dat er 500 leden beweerden, dat sommige schuren waarin gelegenheid werd gegeven tot kam peren niet aan de eisen voldoen. De admi nistrateur deelt mede, dat er een uitgebreid Onder voorzitterschap van de heer J. Schol kwam op 3 November j.l. in vergadering bijeen de Onderafdeling De Koog, van de V.V.V Texel. De vergadering vond plaats in ,,De Toekomst en werd door 32 leden bezocht. Nadat de voorzitter de heer Schol de aanwezigen, waaronder zich ook de ac tieve administrateur van de V.V.V de heer onderzoek heeft plaats gehad om tot ver- Oskamp bevond, hartelijk wefkom had ge betering te geraken en de betrokkenen, wier logies etc niet aan de eis voldeed, tot ver betering aan te sporen Wie in gebreke blijft wordt uitgesloten Ter wille van de bezoeker worden de maatregelen meer en meer verscherpt, Het seizoen moet worden verlengd. Het seizoen dient zoveel mogelijk te wor den verlengd. Het is geen kunst om Texel eind Juli tot begin Augustus vol te boeken, in de maanden Mei, Juni en September moet men ook een stroom gasten naar het eiland weten te trekken De heer C Bakker deed de verheugende mededeling, dat door uit breiding van het voor- en naseizoen het aan tal overnachtingen in de Jeugdherberg thans is verdubbeld. De heer M. Witte kwam op het goede idee om de verzending van bloembollen naar Amerika vergezeld te doen gaan van recla me-folders van Texel. Voorts merkte hij op, dat er wel eens pensionhouders zijn, die uit oogpunt van reclame de bezoeker in hun advertentie op de mouw spelden, dat hun bedrijf dicht bij zee ligt, terwijl dit beslist onwaar is. zulk een misleiding doet afbreuk aan de goede naam van Texel. De heer Jb. Rijk dringt aan om een doel treffende actie te gaan voeren tot het wer ven van leden. Algemeen werd behoefte gevoeld aan een boekje met wandeltochten voor Den Burg Vele pensionhouders, die geen kans zien een interesante tocht voor hun gasten uit te stip pelen, zouden hiermede gebaat zijn. De heer Rijk zag het V.V.V.-kantoor gaarne wat later geopend. De heer Oskamp zeide, dat hiertoe in principe reeds besloten is. Sommigen vroegen of er schadeloosstel ling kan worden geëist wanneer gasten, die pension hebben besproken, ontijdig bericht van verhindering zenden Indien men zich schriftelijk heeft gebonden kan de deurwaar- der een vervolging doen instellen zo schade- I loosstelling wordt geweigerd. De meesten I geven ér echter de voorkeur aan uit oog punt van service geen deurwaarder in de arm te nemen. In antwoord op een desbetreffende vraag van de heer M Bakker deelde de admini strateur mede, dat er zo vfug mogelijk een vergadering zou worden belegd inzake de volgend seizoen te houden toneeluitvoerin gen, die zo uitstekend zijn geslaagd, want zo concludeerde de heer heer Oskamp, ten gerieve van de bezoekers zullen wij trach ten een ruime plaats te geven aan het- amu sement, dat op gepaste wijze dient te wor den gebracht Omstreeks half elf werd de vergadering door de voorz gesloten met een woord van heten, was het woord aan de secretaris, de heer C. Groenhof, voor het voorlezen der notulen. Na een kleine wijziging werden deze goedgekeurd. Daarna kwam aan de orde de aanvulling van het bestuur. Aftre dende leden waren de heren J. de Jong en R J. Daalder. De heer de Jong werd hcr- j kozen, terwijl in plaats van de heer Daal der, thans de heer Nanning Kikkert als be- V.V.V.-ers zijn. die ook bemerken, dat de dank voor de op zulk een prettige toon ge komende tijd nieuwe eisen stelt Wie de reclame het meest energiek en handigst voert wint de race Spr. verheugde er zich over, dat TESO zulk een prachtige film heeft; hij hoopte dat nog enthousiaster gebruik van gemaakt zal worden. Bestuur. De heren Nic de Graaf en P. Swarthof werden met bijkans algemene stemmen herkozen De heer Gerritsma werd tot afgevaar digde naar de vergadering van het Hoofd bestuur gekozen. Rondvraag. De heer Oskamp deelde mede, dat er in De Koog belangstelling be staat voor een cursus in de Engelse taal. Heeft Den Burg ook animo? Er worden stappen ondernomen om te komen tot inrich ting van een V.V.V -kantoor voor Den Burg; het werk kan eventueel worden uit gebreid tot reis- en verkeerbureau. Zou het Waaggebouw hiervoo* niet geschikt zijn? Als men Texel verknoeit De heer Gerritsma maakte zich ongerust inzake plannen tot ruilverkaveling Hij had een voettocht gemaakt door de kronkelende, door tuinwallen omzoomde weggetjes van Noord- en Zuidhaffel, hij kwam diep onder de bekoring van dit schone landschap, dit typisch Texelse landschap, dat de bezoeker boeit en hem met heimwee terug doet den ken aan het Gouden Boltje. Spr. heeft de ruilverkaveling in Staphorst meegemaakt, heeft geziÉh hoe daar al die aardige, gezel lige landweggetjes plaats maakten voor we- ;n, linea recta door het land getrokken Is men thans door de Texelse contreien gaat, voelt men, dat men de plicht heeft zich intuïtief met hand en tand tegen de ruilverkaveling te verzetten. Want als men Texel aantast en verknoeit, ziet het er voor onze vereen slecht uit. Dan heeft Texel geen voorsprong meer op andere badplaatsen De heer Gerritsma achtte het wenselijk om te komen tot oprichting van een comité van actie om stichting van een V.V.V.-ge bouw te bewerkstelligen De heer C. Bakker voelde veel voor een cursus in de Engelse taal. Met het oog op het bezoek van Belgen zou hij tevens een cursus in de Franse taal gegeven willen zien Voorts vestigde spr aandacht op het feit, dat Duits sprekende Zwitsers lastig worden gevallen vanwege de Duitse taal. Dit dient voorkomen te worden, want deze vreemde lingen zijn ons zeer sympathiek. De heer C. Eelman zag gaarne richting aanwijzers op de Hoornderweg bij de boer derij van de fam. Boerhorst. één op het kruispunt Waalder-, Oosterender- en Span- gerweg en één bij het gemaal in Waalen burg, waar vele bezoekers in het Noorden belanden inplaats van in Eierland. Enkele houden besprekingen stuurslid zal fungeren. De heer H. Wuis werd aangewezen als afgevaardigde naar de i vergaderingen van het Hoofdbestuur der I V V.V in Den Burg. Daarna gaf de voor- zitter het woord aan de heer G. W Os kamp. Deze gaf een overzicht over de resul taten van het afgelopen jaar. In aanmerking nemende het ongunstige weer, kon men toch tot de-conclusie komen, dat het seizoen be vredigend is geweest. De V V V is thans aangesloten bij de combinatie der V.V V.'s van de Waddeneilanden Vlieland, Terschel ling, Ameland en Schiermonnikoog Van de gezamenlijke propaganda, welke intensief gevoerd zal worden, zal het afhan gen, of de trek naar de Waddeneilanden en dus ook naar Texel, zal blijven voortduren en nog meer zal toenemen. Een belangrijk propagandamiddel voor Texel is de wel haast beroemde Texel-film, vervaardigd door de TESO. De V V.V is dan ook grote dank verschuldigd aan deze onderneming De heer Oskamp maakte voorts bekend, dat het in de bedoeling ligt om in het ko mende seizoen vele attracties voor de op Texel verblijvende vreemdelingen te orga niseren. Bij de rondvraag kwamen er weer oude wensen van de Kogenaars naar voren Aller eerst waterleiding' Het is inderdaad een levensbehoefte voor het eiland! Vergelijken wij het comfort, dat andere vacantie-centra aan de gasten te bieden hebben met het com fort van Texel, dan slaan we absoluut een slecht figuur. Een ander punt: de riolering' Thans in De Koog een zaak van particulier initiatief d.w.z. ieder zorgt voor zichzelf, maar het wordt tijd, dat de Gemeente stap pen onderneemt om te komen tot een be hoorlijke riolering voor de centra van Vreemdelingenverkeer op Texel. Verdere wensen Een brievenbus in het dorp en bij de Slufter en een betere postbestelling voor de rand van De Koog Besloten werd om 's zomers aan het V.V.V. door te geven welke ruimte nog vrij is in de pensions en gemeubileerde huizen. Dit is van belang voor de vele touristen, die naar Texel komen zonder logies te heb ben besproken. Na de rondvraag sloot de voorzitter met een woord van dank deze geanimeerde ver gadering Een woord van dank speciaal aan het scheidende bestuurslid de heer R J. Daalder voor het vele werk dat door hem belangeloos voor de V V.V verricht werd. geschreven door een oud-Texelaar „Eens komt het geluk" is de titel van een nieuwe Texelse Roman, die een de zer dagen van de pers is 'gekomen. De auteur, pseudoniem Henk van Heeswijk, is een oud-Texelaar. „Het komt ons voor, dat de bewoners van Texel meer dan gewone interesse zullen hebben voor dit Texelse verhaal" schrijft ons de uitgeverij, het Neder lands Feuilleton-Bureau te Barneveld. Dat spreekt van zelf! Het aantal Texel se romans is niet dik gezaaid en wie zal het nieuwe werk niet willen bezit ten! Wij hadden het voorrecht een re censie-exemplaar ter beoordeling te mo gen ontvangen. Welnu, wij hebben het 157 blz. tellende boek ineen adem uit gelezen. Deze roman is een plaats in onze boekenkast meer dan waard. „Eens komt het geluk" is een episode uit het leven van twee jonge mensen met jonge harten, zo uit het bruisende leven voor ons neergezet, met hun goe de en minder goede eigenschappen. Wij maken op een duinrand bij De Koog kennis met een jongeman uit Alk maar, die al geruime tijd werkloos is. Hij is naar Texel gekomen in de hoop daar tijdens het seizoen aan de slag te kunnen, maar hij wordt in zijn ver wachtingen bitter teleurgesteld. Hij be- sluif weer naar Alkmaar terug te keren, maar als hij aan de haven van Oude- sehild komt,ziet hij tot zijn schrik, dat de laatste boot. juist wegvaart. Hij zit slecht bij kas en vraagt zich af, waar hij zal kunnen overnachten. Hij belandt ten slotte in een cafe in Oudesohild, waar hy tot grote hilariteit van de stamgasten een glas ujelk bestelt. De jeugdige, charmante waardin, die wedu we is, verleent hem gastrvrij onderdak op voorwaarde dat hij naar de volgende ochtend helpt bij het schoonma ken van de zaal. Dat" gebeurt en maar ach, laten wij de lezers, zelf vei- der op avontuur gaan. De schrijver heeft ons enige uren aangenaam bezig gehouden door het brengen van ont spanningslectuur en het lijkt ons niet juist hier een beschrijving te geven van de gehele inhoud. Trouwens, wij mogen niet uit de school klappen. Als gezegd, „Eens komt het geluk" heeft ons enige kostelijke uren verschaft Nu moet hier wel worden opgemerkt, dat het werk geen bijzonder werk is, geen schepping, waarop de Nederlandse litteraire wereld al jaren heeft gewacht. Literaire waaide heeft het boek niet. Maar daar gaat het ook niet om. De schrijver heeft zich ten doel gesteld 't maken van een boeiend verhaal, dat jong en oud zal plezieren. En daarin is 'hij uitstekend geslaagd. Na een vermoei ende, zorgvolle dag, grijp je met be langstelling naar „Eens komt het geluk" dat je uit de zorgen haalt, voor een ogenblik. En zijn die ogenblikken geen goud waard? Wij zijn Henk van Heeswijk zeer er kentelijk voor zijn arbeid. Graag zou den wü hem ere-lid willen maken van de VVV want ook uit oogpunt van re clame i ook buiten ons eiland zal het boek zijn weg wel vinden - prijzen wij ons gelukkig, dat Texel weer eens het decor mag leveren van een alleszins le ze 11swaardig v ePhaa 1 Henk van Heeswijk, proficiat! BRIDGE Om het kampioenschap van Texel Nu de winteravonden weer zijn aan gebroken, begint ook de mooie bridge sport weer en willen de liefhebbers van deze sport weer met elkaar om de eer strijden. Zij opcnên het seizoen op Dinsdag 23 Nov. in Hotel De Graaf. Het ligt in de bedoeling om de win naars van deze drive en de winnaars van de nog komende drives na afloop van liet seizoen tegen elkander te laten uitkomen, uit welke koppels dan de kampioen van Texel te voorschijn komt Voor deze kampioenen zijn fraaie medailles beschikbaar gesteld. Dus Bridgeliefhebbers toont uw krachten. Zie ook adv. Hooggeachte Zuster Mulder, 'k Fel'citeer U in een lied. Met de hoge onderscheiding Die mpn U geworden liet. Meer dan vijfentwintig jaren Hebt gij rust'loos, dag en nacht, In een nauwe plichtsbetrachting, Uw verheven taak volbracht. Talloos vele kilometers Hebt gij afgelegd per fiets. Of het regende of stormde. Niets kon U weerhouden, niets! Later kwam het Citroën-tje Waarmee gij de wijk in ging. Menig moeder naamt gij daarin Mede met haar zuigeling, Als etf eens per maand de zitting Voor de zuigelingen was. Ook al werd Uw schommelschuitje Welderis óverbelast. Waardig, vriendelijk en rustig Hebt gij steeds Uw plicht vervuld. Nimmer dat U iets teveel was. Steeds weer toondet gij geduld En zo zijn er vele dingen. Zuster, die gij hebt gedaan Daden, die ons allen wel eens Stil door de gedachten gaan En nu weet ik dat gij wars zijt Van elk uiterlijk betoon In de arbeid die U lief was Zaagt gij iegelijk Uw loon. Maar toch stemt het ons tot vreugde Dat gij onderscheiden zijt En van hogerhand U zulk een Grootse hulde werd bereid. Dat U deze onderscheiding Dragen mag nog menig jaar, Is de wens van onze lezers En van mij. De Rijmelaar OUDERAVOND O.L. SCHOOL De Cocksdorp Vrijdag 5 Nov. jl. hield de o.l. school een ouderavond. Na opening door de voorz de heer P. Zoetelief, volgde lezing der notulen door de heer C Blom. waarna de heer A v. Hoorn het financieel verslag uitbracht, batig saldo 60,22 Voor- zitt en Penningm werden herkozen. De heer Lefferman hield een inleiding over het lees onderwijs Het blijven zitten van ongeveer 20 van de 75 (thans 81) leerlingen vond vnD zijn oorzaak in de moeilijkheden bij het leren lezen. Verandering .in de leesmethode bracht kosten met zich mede. maar na over leg met de Burgemeester werd een bevredi gende regeling getroffen. Toen de boekdrukkunst werd uitgevondeïi aldus de heer Lefferman. begon de leer methode op het lezen enigszins vorm te krij gen. In 186070 werd met een leesplankje begonnen. In 1901 vonden Mr. Hoogeveen en Colenbrander een methode uit, die nu nog veel in gebruik is. Volgens spr is deze leerwijze het meest doelmatig De boekjes, geschreven door de heer Hoogeveen, ,,Ot en Sien". .Pim en Mien enz. doen het nog goed. Het aantal leerlingen is thans ruim vol doende om tot benoeming van een derde leerkracht over te gaan, en het aantal leer lingen stijgt nog steeds. Bij bespreking van het schoolreisje werd TESO dank gebracht voor haar vriendelijk gebaar De dag voor de groteren was te vermoeiend geweest De school ziet er goed uit, men is tevre den. hoewel er nog heel wat kan worden verbeterd. De watervoorziening laat nog veel te wensen over. Ook hier is het waterlei- dingvraagstuk van groot belang De film Veilig Verkeer slaagde zeer. Alle candidaten op een na slaagde voor het examen De schoolfilm voldoet goed Het gemeentebestuur subsidieert, hetgeen op ho ge prijs wordt gesteld Het handwerkonder- wijs beweegt zich in stijgende lijn Er is een naaimachine aangeschaft om ook de oudere meisjes deze nuttige werkzaamheden bij te brengen. Vrijdag 3 December zal het St. Nicolaas- feest' in Hotel ..De Hoopworden gehou den; alleen toegankelijk voor leerlingen, ou ders en/of verzorgers. Er zal een lijst circu leren om in de kosten te kunnen voorzien; een vijftal dames zegde hun medewerking toe. Besloten werd met de vertoning van drie films Van koren tot brood, tabak en siga ren en helpers in nood. Helpers in nood was m i. wel de mooiste en zeer leerzaam voor jong en oud. Tot oplossing van veel narigheid werd nog het kauwgumvraagstuk besproken Met een woord van dank aan het Hoofd van de school en het personeel sloot de voorz. omstreeks 11 uur deze zo aangename en leerzame avond WIE WIL DEKKNECHT WORDEN? De Directeur van liet Bijkantoor van het G.A.B. Alkmaar, alhier, vestigt de aandacht van jongens van 16—20 jaar op de mogelijkheid voor hen tot het olgen van een opleidingscursus voor dekknecht bij de Rijn-, Binnen en Kust vaart, uitgaande van het Ministerie van O.K.W., Afd. Soc. Jeugdzorg van het Directoraat Generaal Vorming Buiten Schoolverband. Voor toelating moet een selectiecur sus gevolgd worden van ongeveer twee maanden in het kamp „Eerde" te Om men. De gehele opleiding duurt onge veer 8 maanden. Voor hen, die voor matroos op de Grote Vaart in aanmerking wensen te komen, hetgeen momenteel practisdh niet mogelijk is, kan vermeld worden, dat bovengenoemde opleiding (na enige tijd dienst gedaan te hebben bij de Bin nen-, Rijn- of Kustvaart) als spring plank kan dienen voor plaatsing bij de Grote Vaart. Nadere inlichtingen zullen gaarne door vnd. Bureau aan belanghebbenden worden verstrekt. UITGAVE v h Fa LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening; Rotterd. Bankvei en Coöp. Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j De Burgemeester van Texel verzoekt, in verbami met liet feit, dat 5 en 1£ December dit jaar op Zondag vallen, het Sint Nk-olaasfeest en de Ouwe Sunder- klaasviering op respectievelijk Zater dag 4 etl 11 December te doen plaats vinden. Texel, 30 October 1948. De burgemeester voornoemd, Mr. G. D. REHORST. Door de Macht van het Kleine wordt een film vertoond, toegelicht door de hr. Veen hof, diakoon. Voor Den Burg, De Waal en de ('ocksdorp werd reeds een avond gege ten, Woensdag (heden( komt Zuid-Eler- land aan de beurt. Donderdag Den Hoorn. Vrijdag De Koog, terwijl de data voor Oosfterend en Oudeschild nog be kend worden gemaakt. De vallende ziekte is al uit zeer oude tij den bekend, we komen deze ziekte reeds tegen in Bijbelse verhalen Zoals nu, zo was het ook toen: het ver schijnsel van een toeval maakt op ieder die er niet dagelijks mee in aanraking komt een zeer diepe indruk. We willen deze verschijnselen niet in bij zonderheden beschrijven; laat het ons genoeg zijn, dat men eeuwen en eeuwen lang ge dacht heeft, dat de lijder in de macht was van razende daemonen. Men was bang voor de lijders aan deze ziekte, men verachtte ze, men vereerde ze; dat alles om die onbegrepen macht die dae mon, die oppermachtig regeerde en zijn slachtoffer tegen de aarde wierp Vallende ziekte is wel een heel juiste be naming Tussen de lijder aan vallende ziekte en de wereld rondom hem, bestond en bestaat nog dikwijls een onzichtbare, maar niettemin een zeer reele slagboom. De aard van deze ziekte brengt dat mee. maar ook het practische, want deze patiën ten moeten ter wille van hun veiligheid ont- 'zien worden. Dat begint al in de vroege jeugd, elk is bang dat een gebod of een ver bod zulke hevige reacties kan oproepen dat er een aanval optreedt. Het kind moet dus ontzien worden door zijn vriendjes, in het spel Kortom altijd ver keert dat kind in een uitzonderingspositie. Heel de kleine wereld waarmee hij in aan raking komt ondervindt er de weerslag van. En het kind? Het wordt egocentrisch, moeilijk, prikkelbaar. Dat kan ook bijna niet anders, want ieder kind. ook het epileptische wil opgenomen worden in de gemeenschap van het kind. Ook later, op school, blijft het epileptische kind in een uitzonderingspositie, tenminste wanneer het niet, zoals meestal het geval is, uit de school wordt geweerd. (Een aan val brengt immers een klas zeer zeker uit zijn evenwicht). Later, in het beroep, weer een uitzonderingspositie; het moet wel, want ieder ogenblik dreigt er onheil. Hoeveel van deze mensen gaan niet geschonden en ver minkt door het ^evenl Het is altijd weer die uitzonderingspositie die hem of haar in de weg staat. Ieder mens. en vooral ieder jong mens streeft in het leven naar een goede plaats in dat leven, wil geborgen zijn, wil komen tot een persoonlijkheid, wil een gezin stichten, kortom streeft naar de hoogste vorm van zijn levensgeluk binnen de grenzen van zijn mogelijkheden Ieder mens heeft ook het recht daarnaar te streven. In dit gehele ontwikkelingsproces, staat de lijder aan vallende ziekte telkens en telkens weer voor de slagboom. Hij voelt zich gezond, krachtig dikwijls, heeft ook wel het verstandelijk vermogen om iets, veel te bereiken, maar kan niets be reiken omdat hij aan vallende ziekte lijdt. Het is altijd weer die kwaal die hem zijn levensvreugde ontneemt En nu hebben we nog niet eens gesproken over de ellende, die de vallende ziekte brengt over de familie leden van de patiënt Laat de patiënt maar eens vijf minuten later thuis komen dan was afgesproken! In welk een angst leven dan zijn ouders en familieleden. En die angst is gerechtvaardigd, want altijd weer loert die vijand, om het meest onverhoeds toe te springen. Ziet U, tussen de toevallijder en de we reld waarin hij leeft staat een onzichtbare, maar niettemin zeer reële slagboom, die hem telkens en overal de weg verspert. En toch bestaan er voor deze mensen mo gelijkheden, grote mogelijkheden, mogelijk heden van genezing, of mogelijkheden die slagboom te verplaatsen, zodanig dat de bot sing niet zo hevig en de verwonding niet zo groot is. Over die mogelijkheden te spreken, die versperring te verwijderen of zo te plaatsen dat aan de lijder aan vallende ziekte een blij perspectief getoond kan warden, dat is <le taak van de medici, maar ook van mij en van U. van ons allemaal. Wij wekken U op: neem de „kleine" moeite om te luisteren en te zien naar wat de heer Veenhof te vertellen en te vertonen heeft. U zult er geen spijt van hebben. En zo doet U iets voor de 50.000(1) lijders aan vallende ziekte in ons land

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1